3 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/8
Дата23.07.2016
Размер1.23 Mb.
#2879
  1   2   3   4   5   6   7   8
3 септември 2008 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:


В. Труд 1

В. Труд 8

В. Труд 10

В. Труд 10

В.Стандарт 11

В.Дневник 15

В. Пари 24

В. 24 часа 28

В. Монитор 40

В. Сега 48

В. Новинар 54

В. Дума 57





03.09.2008 г., с. 5
Емил Хърсев

Стройте „Белене" и газопроводите
Държавните ин­вестиции трябва да бъдат насочени към няколко национал­ни обекта. Това зая­ви пред национал­ната телевизия фи­нансистът Емил Хърсев в коментар за харченето на из­лишъка. Според икономиста приоритетни са проекти като АЕЦ „Беле­не" и газопроводите. Дър­жавата трябва да инвести­ра в тях, защото това е бъ­дещето.

„Що се отнася до социалните инвестиции, пробле­мът с бюджетния извор седи много сериозно. Ние нямаме адек­ватна система, с която да измерваме полезността и ефекта от държав­ните разходи", зая­ви още Хърсев. Над­явам се ентусиаз­мът за харчене на

излишъка да не е чак толкова еуфоричен и да не доведе до едно огромно разхищение, каквото се очертава, коментира ико­номистът. Според него за­ради плоския данък вече се наблюдава и данъчен тури­зъм от други европейски държави.


03.09.2008 г., с. 8
Снимка на две колони- Усилен ремонт тече по фасадата на Министерството на държавната администрация и административната реформа „Аксаков"1 в София.Голяма час от работниците по скелето обаче не носеха задължителните предпазни средства. „Момчета, сла­гайте каските” извика един от строителите, щом видя фоторе­портера на „Труд" да ги снима. Но предупреждението закъсня. Оттук е на ход Главната инспекция по труда.


03.09.2008 г., с. 8-9
С Тошко Добрев, бивш шеф на фирма „Софийски имоти”, разговаря Анета Петкова

Правят скандал с мен при всяка криза в държавата
-Много хора, г-н До­брев, като чуха че сте об­винен, казаха: Най-после го хванаха този крадец.

-Да, бандит № 1 излиза, че съм. От 5 години ми е отредена тази роля. Да за­почнем дори от издирване­то, което обяви прокурату­рата и заради което ме за­държаха. Заявявам катего­рично, че не съм призова­ван по нормалния ред и не съм уведомяван, че имам обвинение. Бях в чужбина, когато научих от ме­диите, че съм обявен за издирване. Свързах се с адвокат Ина к Лулчева, дадох й М пълномощно и тя изпрати писмо, че ще се явим в , прокуратурата след 10.09. Пишеше още, че ако обвинението смет­не, че тази дата е къс­на, да из­прати призовката за мен на адвокатката. Това стана на 29 юли. От деня на моето издирване - през ме­сец май до август, съм изли­зал 5-6 пъти от държавата. Нито веднъж не съм спи­ран. По-интересното е, че след като г-жа Лулчева подава първата молба, вед­нага има изявление, че ме издирват. Тя пише втора и пак нищо. Явно целта е би­ла не да ми се повдигне об­винение, а да бъда публич­но заловен.

- Прокуратурата съоб­щи, че многократно е опитвала да ви връчи призовка, но съпругата ви се е крила и т.н.

- Това са глупости, ако мен или жена ми не са ни намерили, нали имат теле­фона и адреса на адвокат­ката?! Не съм се крил. Кога­то обявиха, че са ме задър­жали за пореден път изли­зах по Дунав мост за Румъ­ния, където имам работа. Не съм бягал от държавата. Това е смешно в края на 21 -и век да бягам през гра­ница. Да не би да съм пре­плувал реката, или съм от­клонил кораб? Просто си подадох личните докумен­ти на гишето на границата. Служителите бяха много любезни. Знаете ли какво ми казаха: Изчакайте да се обадим в София, че са ви „поръчали".

- Г-н Добрев, от години „Софийски имоти" е в дъ­ното на скандали за сдел­ки с имуществото на гра­да - за занижени цени, за скандални апорти, за до­говори на ръба на закона. Сега прокуратурата ви обвинява за източването на 1,8 млн. лева...

- Обвинението не е за из­точване, а за продажби по цени по-ниски от пазарни­те, според експертите на прокуратурата. Кой и как определя пазарните цени. Цените на сделките са определени от лицензирани оценители, на база реални сделки към момента. „Со­фийски имоти", в която има имущество на града и пред­мет на обществения инте­рес, е идеална да се пре­върне в мишена за обиране на недоволството и за от­клоняване на вниманието от друг проблем. Щом ста­не нещо, и хоп след някой

ден се размахва картата със „Софийски имоти" и с моето име, защото съм я управлявал най-дълго. Знаете ли кога дойде нови­ната за моето издирване - в деня на доклада от ЕС. Или преди това, когато избухна първата криза с боклука -на другия ден кметът Бойко Борисов даде пресконфе­ренция за далавери във фирмата. Примерите са много. Още през 2003 г. за­почнах да питам: Защо? Обясниха ми, че когато има напрежение в обществото в една посока, се вади ня­коя фирма или личност и се отклонява вниманието.

- Звучи ми като някакъв всемирен заговор. Не е ли по-простичко обясне­нието, че „Софийски имо­ти" държи цялото имуще­ство на града и сделките не се отличават с чистота си?

- Трябват виновни, защо нещата не са се случили по един по-добър начин с пре­хода. Второ -„Софийски имоти" държи само 2 % от имуществото на града. Скандали в законовия сми­съл със сделките няма.

Сделките се правят с ре­шение на Столичния об­щински съвет (СОС), после ги одобрява бордът на ди­ректорите на фирмата, по­сле има оценители и накрая е изпълнителният дирек­тор. От 6 години ме проверя­ват непрекъснато и всички инстанции. Възможно ли е всички да сме в престъпен заговор.

- Е, то въпросът е в оцен­ката и в политическия

гръб на тогавашното мно­зинство в общината, част от което бяхте и вие.

- Оценителите, които са работили, не са наши слу­жители. Едните са на Аген­цията за оценители, а дру­гите са вещи лица на съда. Не ги познавам. Няма ни­какви мистерии. Няма нару­шения или заобикаляне на закона, защото през мина­лите години не беше нужно. Тогавашните разпоредби не забраняваха нищо и ня­маше нужда да се наруша­ва каквото и да е. Не го ка­звам като оправдание, обяснявам само как са се правели сделките. Основа­нието, че има нанесени ще­ти, идва от това, че днес са възложени оценки на ек­сперти за сделки, които са направени преди 5,10,12 г. Условията са различни и става въпрос за оценка сре­щу оценка от едни експерти на други. Давам пример. Се­гашен оценител е дал по 752 лв. на кв./м на помеще­ние в трафопост в жк. „Мла­дост" за сделка, сключена през 2003 г. И сега няма та­кава цена, да не говорим за преди това. Що се отнася до

първия скандал за имоти в Южния парк, прокуратура­та провери сделката и каза, че всичко е наред.

- Нещо не ме убедихте с тезата за виновния колек­тивния орган - СОС и „зли­те сили", които диктуват обществения ред.

- Не става въпрос за „зли сили", а за чисто прагматич­ни решения. Първо всички смятат, че щом някой е бил толкова дълго шеф, няма

начин да не е бръкнал в ка­цата. Смята се, че при тол­кова много сделки все е имало нещо нередно. Но ня­ма нищо такова и ще го до­кажем в съда. Просто на­стоящите управляващи се оправдавате предишните, и това е в цялата държавата.

- „Софийски имоти" би­ли ли са партийна касич­ка?

- Не, никога.

- Съпругата ви притежа­ва ли магазин, купен от фирмата?

- Това го обяснявам от ня­колко години. Не, не прите­жава. Тя е под наем в поме­щение, което е закупено от „Софийски имоти".

- Милионер ли сте?

- Не, имам апартамент от 130 кв. м, дворно място в Пернишко и карам „Пежо". Нямам сметки в чужди бан­ки.

-За всичките тези 10 г., в които сте били шеф, сключвали ли сте сделка, която е в ущърб на града?

-Не, но това всеки може да го каже. Аз мога и да го докажа. Схемата на обви­нението, пак казвам, е след­ната- оценки на експерти по

сегашните условия срещу такива на други експерти от предни години в други усло­вия. Аз съм обвинен, че съм приел оценките на специа­листите. А никой не казва защо не е трябвало да го правя? Още повече, че по закон съм длъжен.

- Като всички сделки са ви били наред, защото апортирахте в терени със фирми, собственост на СИК и ВИС навремето?

- През 1997/1998 г. не знам някой да не е смеел да работи срещу тях. Защо прокуратурата не ги раз­следваше тогава? Аз не съм бил толкова ербап. По-важ­ното е, че фирмите на двете групировки вече бяха на те­рените. Ние работехме с тях, защото тогава трябваха пари за града. Ситуацията беше различна.

- Г-н Добрев, кой ви „по­ръча"?

-Ситуацията е много тре­вожна, защото забелязвам една тенденция, която мо­же да се случи на всеки. Ако не си съгласен с нещо, ако не изпълняваш неща, ако не си удобен, ставаш нелицеприятен на хора, които имат власт. Те „поръчват" и прокурорът назначава проверка.

- А в този случай кои са „те" ?

-Нямам интерес да вли­зам в някакви схеми. Не ис­кам да казвам имена. За те­зи хора е важно да отклонят вниманието от това, което те са свършили или несвършили. Не забелязвате ли, че почти всички обществено значими въпроси се дават за решение на прокуратурата. Има един политик с висок рейтинг, който дава всеки на прокурор, прогнозира.че ще има дела, дори и как ще за­вършат. Може би ще даде на прокурор и появилата се бясна лисица в София? Моя­та работа е ясна. Ще си дока­звам правотата в съда. Ня­мам притеснения.


Снимка на три колони- Тошко Добрев


03.09.2008 г., с. 11
За шест месеца в България са сключени 134 891 покупко-продажби

Сделките с имоти намаляват
Христо НИКОЛОВ

Търсенето на имоти в България намалява за пър­ви път от години. Затова говори най-новата статис­тика на Агенцията по вписванията. От януари до юни т.г. в цялата страна са сключени 134 891 сделки с недвижима собственост спрямо 136 457 за същия период на м.г. Спадът е ма­лък -1,1%, но е факт. От 2003 г. сделките с жи­лища, терени и бизнес пло­щи непрестанно растяха с по 15-20% на година, което се отразяваше и на цените.

Защото броят на покупко-продажбите е основен по­казател за търсенето на имоти. И сега намаляване­то на сделките може да се тълкува, че интересът към недвижимости започва да изтънява. „Данните доказват за­държането на пазара, за което говорим от април. Твърденията за скок на це­ните не са верни", коменти­ра Страхил Иванов, упра­вител на агенция „Явлена". Според него третото три­месечие още по-ясно ще очертае спада на пазара. Засега купувачите запазват активност в най-го­лемите градове - София, Варна, Бургас, Пловдив и Плевен, където сделките отбелязват ръст, макар и минимален. В много областни центрове обаче има спад на покупките -Шумен, Сливен, Смолян, Пазарджик, Велико Тър­ново, Видин, Враца, Габро­во.

В Русе и Разград спадът на сделките е сериозен - с 10%. Крайдунавският град бе шампион през м.г. с бли­зо 41% поскъпване на жи­лищата. Но високите цени сега възпират купувачите и логично търсенето на имоти намалява.

„В последната година и половина Русе направи из­ключително голям ръст и той е изконсумиран вече. Цените не могат да скачат продължително с високи темпове", смята Страхил Иванов.

По Черноморието се на­блюдава изместване на ак­тивността от района на Не­себър към Царево. Служба­та в Несебър, която обхва­ща Слънчев бряг, Св. Влас и Равда, отчита 12,5% спад на сделките за полугодие­то. А в Царево покупките се

увеличават с близо 50%.

Земеделската земя не престава да привлича купу­вачите. Това се доказва от ръста на сделките в Добрич, Лом и Монтана-райо­ни със силно развит пазар на обработваема земя.. Къде падат цените в София - на стр. 18




03.09.2008 г., с. 11
Търговски парк в Търговище
Инвестиционната компания „Грийнфилд България" обяви плано­ве да изгради първия търговски парк в Североизтока. Обектът ще се раз­положи на 93 дка терен до Около­връстното шосе на Търговище, в съ­седство с главния път София - Варна.

„Търговище парк" ще бъде от типа „Биг-бокс" (big- box), особено разпространен в САЩ. Той включва по-мал­ко на брой, но по-обширни специали­зирани магазини. Така в Търговище ще има мол на два етажа плюс ня­колко хипермаркета - за хранителни стоки, за техника, за строителни ма­териали, за мебели, обзавеждане и декорация с обща РЗП 40 000 кв. м. Площите в big- box магазините ще се отдават под наем за 8 евро/кв.м, а в мола - между 12 и 20 евро/кв. м. „Избрахме Търговище след проуч­ване на потенциала на града. Насе­лението в областта наброява 170 хил., а ежедневно по главния път Е70 минават 20 000 автомобила", каза Валери Василев, управляващ съ­дружник на „Грийнфилд България".


Снимка на четири колони- Архитектурният проект на парка е на лондонското студио „Чампан Тей лър". Разрешение за строеж се очаква да бъде получено през февруари 2009 г., а планираният пусков срок е декември 2010 г.


03.09.2008 г., с. 11
Продадоха резиденция за 297 хил. лв.
Съдебен изпълнител про­дал вчера атрактивната ре­зиденция над Кюстендил, популярна с името „Орлово гнездо", съобщи магистрат-ката Валентина Алексан­дрова.

Имотът е бивша заводска почивна база. Впослед­ствие е бил на фирми, близки до местния бизнесмен и ли­дер на ВМРО Валери Ненов, сега президент на ПФК „Велбъжд". Последен соб­ственик е „Полимери-Пластик-Петролиум" ЕООД- Ко­стинброд. Бил е ипотекиран, продажбата става в полза на кредитора „Бент ойл" -София, уточни Александро­ва. Първоначално е обявен за 222198 лв. С едно надда­ване за 297 хил. лв. го взема столична фирма.




03.09.2008 г., с. 14
Втора атомна като неясна кавърверсия
Александър БОЖКОВ

Днес, според предварител­ната полуофициална информа­ция, се очаква да бъде важен ден за българската енергетика. Три вестника, независимо един от друг, съобщиха още минала­та седмица, че на 3 септември щяла да бъде направена първа­та копка на АЕЦ „Белене". Реших да проверя доколко тази новина е достоверна. По­търсих сайта на самия проект „Белене". Учтива бележка ни съобщава, че „този хост е спрян поради изтичане на валидност­та на хостинга или постоянно надхвърляне на хостинг пара­метрите". На страницата на Ми­нистерството на икономиката и енергетиката подобна инфор­мация не открих. В електрон­ния сайт на НЕК обаче за мо­мент надеждите ми се събуди­ха. Видях, че съществува цял раздел, наречен „Проект АЕЦ Белене", с подраздел „Новини АЕЦ Белене". Щастлив кликнах върху този текст и... наистина намерих няколко новини, като последната е от 11 март 2008 година и гласи: „На 10 март 2008 г. Съветът на директорите на Национална електрическа компания ЕАД одобри компа­ниите Electrabel (Белгия) и RWE Power (Германия) като кандидати, представили най-добри условия и с които да про­дължат преговорите през фаза на процедурата „Покана за зая­вление на интерес за стратеги­чески инвеститор по проекта АЕЦ „Белене".

Доколкото съм чувал, от 10 март до сега май не е избран стратегически инвеститор из­между двамата кандидати, зая­вили интерес. Съвсем се обър­ках и не можах да разбера дали днешната дата - 3 септември 2008 година - ще бъде истори­ческа или не, след като страте­гическият инвеститор с лопата­та за първа копка още не е за­вършил преговорите.

Разказах ви подробно тази нелепа история, защото тя е съ­всем точно отражение на всич­ко, което е ставало,става и ве­роятно ще продължава да ста­ва с втората атомна централа на България. Ако трябва да определим ключовата дума, която най-точно отразява всич­ко, свързано с АЕЦ „Белене", то тя без съмнение е „неясно".

Неясно е защо на 20 март 1981 година Министерският съ­вет на НРБ взема решение за изграждане на „Втора атомна". През 1982 е пуснат в действие четвъртият блок на АЕЦ „Коз­лодуй", а през 1980 вече е за­почнало изграждането на пети и шести блок на „Първа атом­на", които са пуснати в експлоа­тация през 1987-а, съответно 1991 година.

Неясно е защо проектът за „Белене" от това време пред­вижда построяването на чети­ри нови реактора по 1000 мегавата всеки. Неясно е защо строителството на новата цен­трала се забавя цели седем го­дини и започва чак през 1988 година, като за двете години ак­тивно строителство след това са изградени само 40 на сто от площадката за първия блок, но е доставено 80 на сто от обо­рудването. Неясно е защо през май 1990 година правителството на Андрей Луканов взима решение за ограничаване строителството на АЕЦ „Белене". После, през 1991 и 1992 г. правителствата на Димитър Попов и Филип Дими­тров окончателно прекратяват изграждането на атомната цен­трала. Предвидени са проучва­ния за изграждане на парогазова централа на същата площад­ка. Неясно е какво е станало с тези проучвания.

Доста по-ясно е защо Симеон Сакскобургготски през 2002 го­дина обявява идеята за възста­новяване строителството на АЕЦ „Белене". Тъкмо през 2002 година се провеждат решител­ните преговори с Европейската комисия за съдбата на трети и четвърти блок в Козлодуй, а царското правителство вече е разбрало, че няма начин да удължи срока на функционира­нето на двата реактора след 2006 година. За да успокои на­селението и най-вече мощното ядрено лоби у нас, Симеон отва­ря темата за „Белене", и то на

конгрес на НДСВ, а не в Минис­терския съвет или Народното събрание. Затова и до края на мандата на това правителство работата се ограничава до проучвания, обсъждания, съби­ране на оферти, назначаване на консултанти и други подобни действия, от които остава неяс­но дали строителството на АЕЦ „Белене" някога ще започне.

Неясно е защо, когато прави­телството през април 2005 годи­на взема най-после официално решение за рестартирането на проекта за „Втора атомна", то извършва и преструктуриране на собствеността и отговорно­стите по нея и я вкарва в капита­ла на НЕК, като прехвърля и всички отговорности по изграж­дането на държавната електри­ческа компания. С това реше­ние де юре и де факто този най-мащабен за страната ни проект е свален на ниво мениджмънт на едно търговско дружество. Това означава, че обявяването на всички конкурси и търгове, въз­лагането на всички поръчки, на­емането на изпълнители и под­изпълнители вече не е отговор­ност на правителството, а на съ­вета на директорите на НЕК. Та­ка голяма част от евентуалните парични потоци около „Белене" остават неясни за широката публика и не подлежат на пар­ламентарен контрол, удобно скрити под претенцията за „тър­говска тайна".

Неясно остава и днес, повече от три години след официалното повторно решение за започва­не работа по проекта „Белене", на каква фаза всъщност се на­мира той. Единственото, което знаем, е, че реакторите ще бъ­дат руски, трето поколение ВВЕР-1000/в-466б, доставени от „Атомстройзкспорт", който ще бъде и главен изпълнител.

• Неясно е дали има готов проект на новата атомна цен­трала.

• Неясно е как ще бъде фи­нансиран той и от кого.

• Неясно е кой ще бъде дър­жателят на 49 на сто от акциите на дружеството.

• Неясно е защо трябваше българският парламент да одо­брява предоставянето на дър­жавна гаранция върху евен­туалните инвестиции в проекта.

• Неясно е какво ще се прави с отработеното ядрено гориво и къде и как ще се транспортира то.

• Неясно е дали са изработе­ни новите реактори и кога ще бъдат доставени у нас.

• Неясно е дали тези реакто­ри трето поколение са достатъч­но надеждни, защото досега има инсталирани само два таки­ва, по един в Китай и Иран, и не са работили достатъчно дълго, за да има сигурни данни за ек­сплоатацията им.

• Неясно е кога ще завърши строителството на централата.

• Неясно е колко ще струва построяването на АЕЦ „Белене" на българския данъкоплатец и колко реално ще струва един киловатчас електроенергия, произведен там.

• Неясно е къде и на кого ще се продава тази енергия и каква част от нея се очаква да бъде за износ.

Най-накрая, и вероятно най-важно, неясно е каква ще е по­лзата за българските граждани от построяването на „Втора атомна". Защото тази централа ще е собственост на НЕК (51%) и на все още неизвестния чужд инвеститор (49%). През първи­те десетина години от експлоа­тацията си централата ще тряб­ва да избие чрез цената на електроенергията, която про­дава, цялата себестойност на инвестицията в построяването. Значи, със сигурност цената на тока от „Втора атомна" няма да има нищо общо с така шумно рекламираната ниска цена на тока от АЕЦ „Козлодуй", която се получава на основание на отдавна приключилите аморти­зационни отчисления по нея. Освен това изграждането или модернизацията на многоброй­ни нови конвенционални и възобновяеми енергоизточници, което продължава и днес у нас, заедно със съществуващите производители на електрое­нергия (основно „Козлодуй" и „Марица-изток"), гарантира по­криване практически на цялото вътрешно потребление на страната за следващите десе­тилетия. Тогава? Най-вероятно е почти цялото производство на АЕЦ „Белене" да е за износ. То­ва е добре. Ще носи печалба. Неясно на кого. На НЕК, която до завършването на строител­ството на „Белене" вече сигур­но ще бъде в нечии (вероятно руски) частни ръце, и на инве­ститора, онзи с 49-те процента, който още не е избран. От това, обаче токът за българските по­требители няма да стане по-ев­тин. А и цялата история с бъде­щите големи печалби си остава неясна и съвсем хипотетична. Ако проектът не беше крайно рисков финансово, той нямаше да има нужда от държавна га­ранция, а щяха да се изпотрепат да се натискат да го постро­ят за своя сметка всички све­товни фирми и банки.

Та, в тази цялата мъгла никак не е чудно кой ще държи лопа­тата за първата копка на 3 сеп­тември 2008 година. Нека не забравяме, че вече е имало първа копка на „Втора атомна" и тя е била направена от друга­ря Тодор Живков преди повече от двадесет години. Сегашната ще бъде само кавърверсия. Не­ясно защо.




03.09.2008 г., с. 16
Станишев старши води архитекти във Венеция
Нада НЕШЕВА

За първи път наши ар­хитекти ще се опитат да се впишат в карта­та на световните звезди в бранша. 9 от най-младите ни студиа се включват със собствена изложба на един от най-престижните форуми - Биеналето във Венеция. Всички участници са за­почнали своята работа ка­то архитекти в последните няколко години. Те не са обременени нито от социа­лизма, нито от кошмарни­те строителства по време на прехода. Тяхната из­ложба носи името „Бълга­рия: Младите архитекти." Сред участниците е единственият носител на 1 европейската награда ВИЗАР, студио I/О Architects, ръководено от Георги Кътов и Вяра Желязкова. Те ще покажат всичките си реализирани сгради - 4 къщи, 1 хотел, 3 кооперации. „В бъдеще можем да си по­зволим да се представим с фантасмагорични проек­ти, но сега е по-важно да демонстрираме, че и в на­шата страна има съвре­менна архитектура. Това е първа поява на България на световната карта" - каза Георги Кътов. Друг участник е архи­тект Таня Глебова, която се прочу със съвременни интериори на магазини. ZOOM studio пък са създа­тели на заведенията „Уго", „Боасои", както и на първата черна къща в София. Проектите на нашите ар­хитекти ще са отпечатани върху гигантски цилиндри, които ще се спускат от та­вана на излржбената за­ла. Идеята и концепцията са дело на архитект Георгий Станишев, брат на пре­миера Сергей Станишев. Най-старото биенале за съвременно изкуство в света се провежда във Ве­неция през лятото на всяка четна година, през нечет­ните пъктам се прави архи­тектурен форум.


Снимка на три колони- Проектите на нашите участници ще бъдат показани върху цилиндри, които ще се спускат от тавана на залата.


Каталог: press -> September 2008
press -> Европейска комисия Съобщение за медиите
press -> Тема: здравеопазване
press -> Обществени и политически нагласи октомври 2014
September 2008 -> 24 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
September 2008 -> 26 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти
September 2008 -> Z’r d 1 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти
September 2008 -> 10 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти
September 2008 -> 16 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница