Z’r d 1 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/11
Дата25.07.2016
Размер1.58 Mb.
#5317
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
.z’r.d 1 септември 2008 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В.Пари 1

В.Стандарт 10

В.Стандарт 17

В. Новинар 18

В. Новинар 18

В.Дума 19

В. Труд 19

В. Труд 20

В. Дневник 33

В. Дневник 36

В. Дневник 36

В. Монитор 42

В. Монитор 43

В. Монитор 43

В. Монитор 45

В. Монитор 46

В. Сега 47

В. Сега 47

В. Сега 48

В. 24 часа 54

В. 24 часа 57

В. Телеграф 76

В. Телеграф 77

В. Земя 83




01.09.2008 г., с. 3
Посоки

Имат ли решение строителните проблеми на Студентски град

Инициативата е много закъсняла

Срещу строителството в Студентския град не може да направим нищо, защото това са частни терени. Инициативата на Даниел Вълчев да се ограничава реституцията във висшите учебни заведения е безкрайно закъсняла. По тази реституция се работи от 10-15 години, а строежите бяха започнати още през 90-те години. Още тогава трябваше да бъде признато - това са имотите, но да обезщетим собствениците, защото и земята беше 100 пъти по-евтина.
Снимка на една колона -Димитър Дилчев, кмет на район Студентски


01.09.2008 г., с. 3
Строежите трябва да спрат
Ще инициираме законодателни промени, за да спре голямото застрояване на Студентския град. Мисля, че е редно веднъж завинаги да установим границите на кампуса, да се разбере, че още реституции на тези места не бива да има. Собствеността трябва да се изчисти, за да видим и градоустройствено как ще изглежда този район на София. Останалото означава още десетилетия да изчезват паркови площи. В България са много малко хората, които одобряват това строителство извън лично заинтересованите.
Снимка на една колона -Даниел Вълчев, министър на образованието


01.09.2008 г., с. 4
Катастрофичният пул издъхна в летните жеги

Вече шести месец предложенията за новата схема се размотават в парламентарната комисия

Найден Недялков, nnedialkov@pari.bg
Настъпването на средно до силно земетресение в България е неизбежно през следващите няколко десетилетия, смятат учените. Прогнозирането на точното време и място обаче е извън възможностите на науката. Прогнозната оценка на специалистите за възможните разрушения само в София възлиза на над 2 млрд. лв.
Проблем

Почти всеки девет от десет души в България имат имот, а само 0.3% от тях са го застраховали. Най-лесният начин за формиране на гаранционен фонд, от който да се изплащат обезщетения при наличието на природно бедствие, е създаването на катастрофичен пул. Основният проблем обаче е, че за това се говори повече от 10 години, а все още няма готов дори окончателен проект, който да се внесе за гласуване в парламента. В сформираната парламентарна комисия по бедствия и аварии от почти половин година се размотават две предложения, но все още не е ясно кое от тях ще се ползва за база.


Реакция

Застрахователите се обединиха около становището, че и двата варианта имат сериозни пропуски и по-скоро ще навредят, отколкото ще помогнат. Това е така, защото до голяма степен сформирането на пул ще окаже влияние върху бизнеса им. По-скоро негативно, смятат те. Почти 20% от бизнеса на застрахователните компании е изграден върху имуществените полици. Въпреки това експертите от бранша са на мнение, че колкото и лоши да са предложенията, по-добре е да има катастрофичен пул. Работата в момента обаче е замразена и чака да отминат летните почивки на депутатите.


Проекти

Единият проект се ръководи от Стефка Генчева, съветник към парламентарната комисия за бедствия и аварии, и се базира на опита във Франция и Испания. Предложеният катастрофичен пул е основан на принципа на доброволността. За въвеждането на задължителна застраховка се обяви другият проект, ръководен от застрахователя Румен Гълъбинов. Той е изграден почти изцяло върху моделите, които се прилагат в Румъния и Турция. Според него всеки, който има жилище, трябва да заплаща годишна вноска към пула, която няма да надвишава 40 лв. Това ще осигури покритие на имота в рамките на 40 хил. лв. Ако застрахованият иска по-голямо покритие, той ще трябва да сключи допълнителна полица, коментира Румен Гълъбинов.


Компромис

Според финансовия министър Пламен Орешарски и други експерти ситуацията около катастрофичния пул в момента е много напрегната, защото са заложени сериозни интереси. От една страна, ако се избере задължителният модел, застрахователният сектор ще бъде лишен от огромен пазар и компаниите ще бъдат трансформирани в брокери на полиците от пула. Това е причината те да се обявяват категорично против въвеждането на задължителна имуществена полица. От друга страна, този вариант може да се възприеме от населението като нов тип данък.


Късмет

Липсата на сериозни пожари и наводнения през тази година накара управляващите да загърбят проблема с катастрофичния пул. В същото време заинтересованите лица в този сектор имат сериозни лобита в парламента и борбите между тях не спират. Колко още време ще отнеме да се създаде така дългоочакваният катастрофичен пул? А колко време ще ни даде природата, преди да напомни за своята сила?


Как се покриват катастрофичните рискове в част от Европа

Испания


Име: Consorcio de Compensacion de Seguros

Година на създаване: 1954

Покритие: Включва покритие на рисковете от земетресение, цунами, необичайно големи наводнения, вулканични изригвания, атипични циклонни бури и метеорити.

Същност: Всички притежатели на полици заплащат допълнителна премия, определена от правителството. Държавната гаранция е нелимитирана. Застрахователите могат да презастраховат техния катастрофичен риск при презастрахователната компания, подкрепяна от държавата.


Франция

Име: Catastrophes Naturelles

Година на създаване: 1982

Покритие: Включва покритие на рисковете от наводнение, кални свлачища, срутване на почвата, засушаване, земетресение, наводнения при приливи и отливи и лавини.

Същност: Всички притежатели на полици заплащат допълнителна премия, определена от правителството. Държавната гаранция е нелимитирана. Застрахователите могат да презастраховат техния катастрофичен риск при презастрахователната компания, подкрепяна от държавата.
Турция

Име: Turkish Catastrophic Insurance Pool

Година на създаване: 1999

Покритие: Единственият риск, който се покрива, е земетресение.

Същност: Пулът е държавен и се отнася единствено за частни лица. Застрахователите са подчинени на пула. Те издават полиците, а сумите от тях предават в неговия портфейл. Пулът има задължението да осигури презастраховането на рисковете, които поема. Застрахователите единствено играят ролята на посредници в целия процес.
Швейцария

Име: Elementarschadenpool

Година на създаване: 1953

Покритие: Включва покритие на рисковете от проливни дъждове, наводнения, ураганни бури, градушка, лавини, налягане от натрупването на големи снежни маси, свличане на скални маси и свличане на земната повърхност.

Същност: Всички притежатели на полици заплащат допълнителна премия, определена от пула. Членовете на пула трансферират загубите от природни катастрофи в пула. От своя страна пулът осигурява нелимитирано застрахователно покритие, основаващо се на размера на индивидуалното участие на всеки един от членовете в пула.
Германия & Италия & Англия

Име: Няма специална програма

Година на създаване: -

Покритие: няма обособен специален фонд със специфично покритие

Същност: Застраховката срещу природни бедствия се избира по желание от страна на клиента и се предлага от частните застрахователи при заплащане на допълнителна застрахователна премия.
Румъния

Име: Programil Roman

de Asigurare la Catastrofe

Година на създаване: 2008

Покритие: Обхващат се рисковете от земетресение, наводнение и свлачище.

Същност: Разработени са два типа полици в зависимост от строителните конструкции на сградите. Щетите се покриват различно при двата типа. Пулът се управлява от акционерно дружество с участието на застрахователи, които отговарят на определени от закона условия. Застраховките са задължителни за всички, които имат жилища.


България

Вид: Задължителна застраховка

Вноска: Фиксирана цена за цялата страна, на базата на солидарния принцип

Допълнение: Възможност за допълнително покритие, чрез полица към свободно избран застраховател

Лица: Недвижимо имущество на физически и юридически лица

Рискове: Земетресение, наводнение и свлачища

Обекти: Построени и в процес на строеж имущества

Покритие: До 40 хил. лв. за масивни сгради и 20 хил. лв. за паянтови постройки.

Цена: до 40 лв.

Срок: Щетите се изплащат до 90 дни


Вид: Доброволна застраховка

Вноска: Процент към всяка сключена полица се внася в катастрофичния пул

Допълнение: Цените ще се определят на свободен пазарен принцип

Лица: Недвижимо имущество на физически лица

Рискове: Наводнения и Земетресения от Катастрофичния пул и останалите рискове от застрахователя

Обекти: Построени и в процес на строеж имущества

Покритие: До сключения размер на застраховката

Цена: Основна застраховка по ценоразпис на застрахователя, сума към катастрофичния пул - в процент от цената, определен от МС

Срок: Щетите се изплащат до 90 дни


01.09.2008 г., с. 5
Интервю: Тодор Казанджиев, гл. изп. директор и член на УС на ДСК Гаранция

Още със строежа на имота да се сключва застраховка

Ние сме против задължителна застраховка, обаче няма друг вариант в случая
Иван Маджаров, imadjarov@pari.bg

Господин Казанджиев, трябва ли да има задължително минимално покритие полицата за катастрофични рискове?

- Не обичам застраховки със задължителен характер. Вариантът някакво минимално покритие да бъде задължително, не е най-добрият. Но от друга страна, ниското проникване на този тип застраховки ни изправя пред дилемата това да е единственият начин да накараме хората да се замислят за тези рискове. Има много противоречиви мнения, но смятам, че държавата трябва да има решаващата дума. Ако се направи минималното покритие задължително, но само за определен период, докато хората си изградят застрахователна култура, няма да е лош вариант.
Защо гилдията е толкова против задължителния характер?

- Защото има опасност да изпаднем в ситуация, при която потребителите да си помислят, че имат застраховка, и да се успокоят напълно за имота си. А задължителната полица ще покрива само една част от стойността му и ако настъпи неблагоприятно събитие, обезщетението ще се окаже недостатъчно. Тогава хората пак ще се почувстват излъгани. Затова е важно да се разбере, че задължителното минималното покритие е важно, но не е достатъчно, за да сме напълно спокойни. Застрахователят контролира риска спрямо премията, която е получил, а не емоцията на клиента. Може би затова част от колегите са твърдо против задължителното минимално покритие. През последните години имаме хиляди примери в това отношение. С минималното покритие хората не получават истинска полица, която ще възстанови имота им. Всяко нещо си има цена, за съжаление само хората, които вече са пострадали по един или друг начин, са готови да я платят.


А има ли друг вариант?

- Да, особено при новото строителство. Там може още с покупката на жилището да се включи в цената и застраховка, покриваща катастрофичните рискове. Има много варианти, но всеки си има своите силни и слаби страни. Важно е обаче да създадем катастрофичен пул. Аз съм противник на задължителното застраховане, в случая обаче май няма друг вариант, ако искаме да имаме някаква минимална сигурност за имотите си.


Какво е мнението ви за последния вариант на Световната банка?

- Този вариант е добър от гледна точка на клиента. Когато се обединят пуловете на няколко държави, се постига икономия от мащаба, а и рискът се преразпределя на много по широка база. Големият проблем идва от администрирането на пула. Друг тежък момент е разпределението на риска, как да бъдат събирани средствата и на каква база да се определи премията. Както и да се решат тези въпроси, важно е да не се създава напрежение и да не се поставят застрахователите в неравностойно положение.


Снимка на две колони- Тодор Казанджиев


01.09.2008 г., с. 5
Личната отговорност е най-важна
Да се оценява всеки недвижим имот поотделно ще е неразумно. Първо, няма кой да го направи и второ, би отнело много ресурси. Имотите имат данъчна оценка, но всички знаем, че тя не е адекватна на пазарната стойност и ако се използва, ще се стигне до подзастраховане.

Затова най-добре е да се направи застраховка на т. нар. първи риск с определен лимит на отговорност - да речем, до 20 хил. лв. А по-големите покрития да са доброволни и да включват и допълнителни клаузи, като пожар, вандализъм, кражба чрез взлом и др.

Цената на такава полица с лимит до 20 хил. лв. би била около 12-15 лв. Но сега дори и при липсата на катастрофичен пул само срещу 30-40 лв. всеки може да застрахова имота си срещу почти всички рискове на днешното време.
Снимка на една колона -Кольо Делов, съдружник в SDI брокер


01.09.2008 г., с. 5
Опитват се да изкарат парите извън страната
Смятам за изключително цинично някой да се опитва да изкара българските пари извън територията на страната. Проектът на Световната банка за катастрофичен пул за България е поредният ялов опит за организация в тази насока.

Колкото до останалите варианти, след внасянето в парламента на проектозаконите на Стефка Генчева и Румен Гълъбинов никой за нищо не се е допитвал до Асоциацията на българските застрахователи. Становището ни е, че и двата варианта имат недостатъци и не са подходящи за реализация в този си вид.

Ако ще се прави пул, той не трябва да е задължителен, защото, както каза финансовият министър Пламен Орешарски, това ще се възприеме като квазиданък и ще породи негативни настроения. Важно е да има локален характер и да се управлява от хора с професионален опит и капацитет в тази област. Без презастраховане обаче няма как да се създаде и управлява такъв пул, защото рискът, който се поема, не е по силите на местното застраховане.
Снимка на една колона - Орлин Пенев, председател на АБЗ и изп. директор на ЗПАД Алианц


01.09.2008 г., с. 6
Проект

Над 100 млн. лв. за газопровод до Видин

Очаква се до две години трасето да бъде завършено
95-километров газопровод за 100 млн. лв. ще се изгради от Монтана до Видин. За това работят областната администрация на Видин и Министерството на икономиката и енергетиката с цел да се повиши икономическата атрактивност на Видинска област и да се привлекат инвестиции.

Старт


Идеята е във фазата на предпроектните проучвания, а реалният старт на проекта ще е през 2009 г. Вече са проучени потребностите на сега работещите на територията на Видин фирми. Всички те са проявили интерес и са заявили количества, за които биха сключили договори с бъдещите доставчици.

Проучване

Анализирани и обобщени са и прогнозни данни за бъдещи инвестиции, които се очакват да заработят край Видин. Само така тръбата, която ще стига до Видин, може да бъде оразмерена адекватно с оглед бъдещото икономическо развитие на региона, каза за в. Пари областният управител на Видин инж. Кръстьо Спасов. Две години след началото на строителството се очаква новото трасе за пренос на газ от Монтана до Видин да бъде завършено.


01.09.2008 г., с. 8
Инвестиция

Белгия включва Русе в транспортен проект

Нов терминал по Дунав ще комбинира речен и сухопътен транспорт
Посланикът на Белгия у нас Филип Беке представи в Русе проект за интермодални връзки, в който ще бъде включено и пристанище Русе. Той ще бъде осъществен от правителството на Фламандия, съобщиха от областната администрация на града след среща на областния управител Мария Димова с белгийския дипломат.

В проекта за интермодални връзки ще участват Белгия, Сърбия, Унгария, Румъния и България. С изграждането на новия терминал ще се осигурят условия за комбинирани товарни превози между речен и сухопътен транспорт. Така ще се намалят разходите и времето за обработване на товари в долното течение на р. Дунав.

По европейски проект за 3.1 млн. EUR ще бъдат възстановени проектните параметри на железопътната линия Русе - Варна. Модернизирането на тази транспортна връзка е съществено за комбинирания транспорт море - железница - река.


01.09.2008 г., с. 9
Несебър

Изграждат модерна марина за лято 2009

Проектът на Yachting BG и Azimut Group е на стойност 70 млн. лв.
Дарина Черкезова

През октомври в Несебър започва изграждането на пристанище за яхти - Марина Несебър. До края на май следващата година ще бъде изцяло готова частта на сушата, която включва магазини, ресторанти, паркинг на две нива, митница, граничен пункт и др. Това обяви Момчил Николов, управляващ съдружник в компанията, инициатор на проекта Yachting BG.


Инвестиция

Инвестицията в проекта възлиза на 70 млн. лв. Тя се реализира съвместно от Yachting BG и италианския производител на яхти Azimut Group. Средствата ще бъдат осигурени от лизинговата компания Hypo Group Alpe Adria. Проектът предвижда във водната част на марината да може да акостират предимно големи яхти. Половината от общо 300 места ще бъдат за яхти с размер 17 м, 20% - за яхти 23 м, 20% - за мегаяхти от 30 до 50 м и 10% за малки плавателни съдове.


Ефект

С изграждането на яхтеното пристанище ще се привличат платежоспособни яхтсмени с яхти над 1 млн. EUR, очакват инвеститорите. Според тях проектът ще окаже положително влияние върху развитието на туризма. От една страна, удължава се сезонът, от друга, привличат се по-платежоспособни клиенти. Друг страничен ефект е увеличаването на цените на имотите, които са в близост до марината. Прогнозата е те да нараснат с 300%.


Начинание

През октомври Yachting BG започва изграждането и на търговски център близо до яхтеното пристанище в Созопол. В края на следващата година компанията ще инвестира в изграждането на допълнителни понтони в марината на Созопол, с което ще се осигурят нови над 100 места за яхти.




01.09.2008 г., с. 17
Дружество: Отчет

Приходите на Трейс Груп скочиха с 14%

Въпреки повишенията в постъпленията инфраструктурната компания излезе на загуба от 3.5 млн. лв.
Магдалена Иванова, mivanova@pari.bg

Нетните приходи от продажби на Трейс Груп Холд нараснаха с 14%, като за полугодието на 2008 г. достигнаха 27 млн. лв. Това става ясно от консолидирания отчет на дружеството. Най-голяма заслуга имат приходите от продажба на услуги, който бележат ръст от 47% и възлизат на малко над 20 млн. лв.

Разходната част в паричния поток на Трейс също се увеличава. От началото на годината до края на юни разходите по икономически елементи на компанията са 30.3 млн. лв., което е ръст от 75%.
Резултати

Всичко това води до отрицателен финансов резултат за инфраструктурната компания. За полугодието на 2008 г. Трейс Груп излезе на загуба от 3.5 млн. лв. За същия период на 2007 г. дружеството е отчело печалба в размер на 5.9 млн. лева.


Отражение

Повишаването цената на горивата е един от факторите, които оказват пряко влияние върху дейността на пътностроителната компания, съобщават от Трейс Груп. Енергийните източници са съществена част от разходите на дружеството и от може да доведат до оскъпяване изпълнението на вече спечелени проекти. Голямо отражение върху финансовото състояние и ликвидността на Трейс оказва и забавянето на плащанията от Фонд Републиканска пътна инфраструктура.


Сделка

Трейс Груп Холд беше избрана да изгражда част от метрото в София. Общата стойност на договора, подписан на 27 август 2008 г., е 141.96 млн. лв. без ДДС. Холдингът участва в изграждането на три метростанции и отсечката от 2.3 км между тях с обединението Метро Трейс. В петък търговията на борсата донесе спад в цената на книжата на Трейс Груп с 1.78%. На средно ниво от 107.49 лв. 616 акции смениха собственика си. Пазарната капитализация на дружеството е 247 млн. лв. към 28 август 2008 г.


Снимка на три колони- Трейс Груп Холд с изп. директор Цветан Цонев ще се включи в изграждането на софийското метро.


01.09.2008 г., с. 25
Строителство: Реализация

Тръгва първият информационен център за проекта Дунав мост 2

Изпълнителят е готов да започне реалното изграждане на съоръжението
Илиана Тончева, itoncheva@pari.bg

Откриват първия информационен център във Видин, който ще позволи на обществеността в крайдунавския град да е наясно с всеки етап от изграждането на един от най-големите инфраструктурни проекти у нас - втория мост над р. Дунав при Видин - Калафат. Центърът започва работа от днес и официалния старт на дейността му ще даде транспортният министър Петър Мутафчиев, чиято бе инициативата за неговото откриване.


Центърът

Създаването на центъра принципно е заложено в договора с испанската компания FCC, която спечели търга за изграждането както на моста, така и на прилежащата инфраструктура. Проблемите около усвояването на средствата от европейските фондове за инфраструктурни проекти, които станаха причина Брюксел временно да спре парите за някои от тях, обаче наложиха час по-скоро да заработят подобни информационни механизми. Така всеки етап от големите инфраструктурни проекти може да се проследи и да бъдат избегнати всякакви съмнения около прозрачността на процедурата. Затова лично транспортният министър Петър Мутафчиев е настоявал за навременното създаване на центъра във Видин, защото именно там обществеността е най-чувствителна ще има ли или не забавяне на строежа на сложното съоръжение.


Спекулации

Вече отпаднаха спекулациите, че FCC иска допълнителни средства в размер на 100 млн. EUR за построяването на втория мост над Дунав. Министър Мутафчиев коментира преди дни, че при всеки голям инфраструктурен проект неминуемо може да възникнат проблеми с финансирането и да се наложи строителството да бъде оскъпено. Процедурата по отпускането на допълнителни средства обаче е ясна и прозрачна - всяко искане за промяна в стойността на обекта трябва първо да бъде обосновано и защитено пред инженера.


Разходи

Увеличението на цената на строежа обаче трябва да е в граници, които включват предвидените за това разходи в договора с изпълнителя. Според транспортния министър вярно е, че има поскъпване от около 2.5 пъти на строителните материали в Северозападна България, което вероятно е отчетено от испанската компания. Засега обаче няма официално постъпило искане от FCC за увеличаване стойността на проекта. В никакъв случай не става въпрос за допълнителни 100 млн. EUR. При подписването на договора с испанците транспортното министерство, което е възложител на проекта, ясно показа, че няма да допусне оскъпяване на проекта. От FCC също обещаха, че ще спазят всички предвидени в документа срокове.


Зам. транспортният министър Весела Господинова и регионалният мениджър на FCC Игнасио Лореа са убедени, че мостът ще бъде построен в срок.


Каталог: press -> September 2008
press -> Европейска комисия Съобщение за медиите
press -> Тема: здравеопазване
press -> Обществени и политически нагласи октомври 2014
September 2008 -> 24 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
September 2008 -> 26 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти
September 2008 -> 3 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти
September 2008 -> 10 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти
September 2008 -> 16 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница