10 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/6
Дата18.09.2016
Размер0.85 Mb.
#10233
  1   2   3   4   5   6
10 септември 2008 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:


В.Труд 1

В. Стандарт 11

В.Монитор 14

В.Монитор 15

В.Монитор 17

В. Пари 19

В. Дума 20

В. Пари 21

В. Пари 22

В. Телеграф 27

В. Телеграф 27

В. Дума 29

В. Дума 29

В. Дума 30

В. Дума 30

В. Дума 30

В. Дума 31

В.24 часа 31

В.Дневник 33

В.Сега 41





10.09.2008 г., с. 4
Ремонтът на ло­вешките училища

е към края си, съобщи вчера зам.-кметът на града Пламен Пет­ков. 213 345 лв. пък струвало възстано­вяването на детски­те ясли.




10.09.2008 г., с. 6
Мюсюлмани ремонтират манастир през Рамаша
Двама мюсюлмани ре­ставрират манастира „Св. св. Козма и Дамян" край с. Гигинци. Юксел и Шанол са по на 30 г. и не се при­тесняват, че работят на православен храм и по време на Рамазана. Още от малки те били възпита­ни в лоялност към различ­ните от тяхната религия. Те закусват преди изгрев и вечерят след стъмване, каквато е традицията.


10.09.2008 г., с. 7
Няма да подпиша плана за бутане на 70 сгради 8 центъра, обещава арх. Петър Диков

Столичани скочиха срещу

кметството
Вангелина МИХАЙЛОВА

Десетки гневни жители на столичния район „Въз­раждане" се обявиха вчера против плановете на общи­ната на мястото на около 70 кооперации в местността „Център - Запад" да се из­гради софийското Сити. Подробният устройствен план на т. нар. западно на­правление засяга терито­рията между бул. „Мария Луиза", бул. „Ал. Стамбо­лийски", бул. „Христо Бо­тев" и ул. „Пиротска". Той е одобрен от общинския съ­вет и строителното минис­терство. Протестиращите твърдят, че никой досега нито ги е уведомил, нито пи­тал дали са съгласни с предлаганите промени. Разбрали за тях случайно, когато планът бил публику­ван в „Държавен вестник". Внесли са 500 жалби. „Предвижда се домовете ни да бъдат разрушени, а на тяхно място да изникнат многоетажни магазини и офиси. Запазват се само постройките на първа ли­ния по ул. „Пиротска", а на­шите имоти ще ги отчужда­ват", негодуваха частници по време на обществено обсъждане, организирано от инициативния комитет „Възраждане" за спиране на плана.Според строител­ните параметри там могат да се застроят до 100% от територията при височина над 40 м (над 15 етажа). Растителността ще е 15% и може да е по покривите.

Планираните пет нови улици щели да засегнат 14 частни имота. Според протестиращите от тези арте­рии имали полза само нови­те постройки. Техните коо­перации

били строени преди век от видни архитек­ти и са част от културното наследство на столицата. Жителите смятат, че пла­нът за Ситито щял да влоши и условията им на живот и трафика. „Историята ще ви съди", категорични бяха те и обвиниха общинарите, че защитават интересите на инвеститорите.

„Планът се работи от 2001 г., не е мое дело, но гарантирам, че няма да го подпиша и ще го върна за преработка и преразгле­ждане. Никой не може да

отнеме собствеността на частниците", заяви главни­ят архитект на София Петър Диков, който бе на обсъж­дането. Изказването му бе прекъсвано от освирква­ния. След като страстите се успокоиха, той заяви, че всички възражения ще бъ­дат разгледани и покани експерти на гражданския комитет да участват в по­правките на плана. Той се съгласи, че новите улици не са удачна идея. 80% от по­стройките в центъра обаче били стари, неподдържани и опасни. Автор на плана за софийското Сити е арх. То­дор Тодоров.


Снимка на три колони- На картата в кафяво са посочени сега съществуващите сгради, които няма да бъдат разрушени, а с оранжево - планираните нови бизнес, административни и търговски постройки.


10.09.2008 г., с. 7
Заради метрото бутат две бензиностанции
Две бензиностанции на бул. „Александър Малинов" в столичния жк. „Младост-1" вероятно ще бъдат премах­нати заради строителство­то на метрото. Това става ясно от публикуваните от общината обявления за от­чуждаване на имоти.

Заплашените петролни колонки са на фирмите „Темпо Петрол" и „Топли­во", които ползвали терен, собственост на „Синергон Холдинг". Временните обекти се намират в непо­средствена близост до път­ното платно и кръстовището при „Деница". В понедел­ник служители и на двете бензиностанции не бяха чували, че терените под ко­лонките ще бъдат отчужде­ни. Според обявата на кметството имотът от 763

кв. м на „Синергон" е оце­нен на 419 790 лв. 324 кв. м на „Темпо Петрол" община-

та предлага да изкупи за 164 716 лв. „Ако се наложи премахване на бензино­станциите, няма да е про­блем, защото са с време­нен статут", заяви вчера главният архитект на Со­фия Петър Диков. Дори и собствениците да имали възражения, това нямало да спре изпълнението на проекта. На мястото на бензиностанциите щяло да има излази на метростанция по отсечката на желез­ницата от „Младост-1" до бул. „Цариградско шосе". Европейската банка за въз­становяване и развитие от­пуснала около 100 млн. евро за проекта. В него се предвиждал буферен об­щински паркинг с 1500 ме­ста на бул. „Цариградско шосе", където влизащите в София ще могат да оставят колите си и с метрото да стигат до центъра.




10.09.2008 г., с. 7
Довършват ремонтите за 15 септември
В 14 от училищата в Со­фия ремонтите продължа­ват, но до първия учебен ден 15 септември те ще са готови, съобщи вчера зам.-кметицата по образование­то в Столичната община Йорданка Фандъкова. В общо 31 учебни заведе­ния са влизали майстори, а 17 вече са готови. В част от ремонтите на класните стаи работите ще приклю­чат до края на седмицата, обещават от „Московска" 33. Ще продължи работата в 35-о СОУ в „Лозенец", къ­дето се изгражда актова зала до сградата на учеб­ното заведение, но строе­жът няма да пречи.

В 18 от 24-те района на София са приключили кон­курсите за охранители, които ще пазят учениците. В останалите те ще се про­ведат до края на месеца, а дотогава училищата ще брани общинската фирма „Егида".




10.09.2008 г., с. 7
Софийски имоти" да не продава
Потвърждаване на пълна забрана за извър­шване на разпоредител­ни сделки от страна на „Софийски имоти" е пои­скал председателят на комисията по стопанска политика към Столичния общински съвет Данаил Кирилов (ГЕРБ). Забра­ната важи и за дъщерни­те дружества.

Предложението е про­диктувано от среща между представители на съвета на директори­те на общинската фирма и членове на комисията на 3 септември т. г.

Тогава на „Софийски имоти" е било напомнено, че според Закона за местното самоуправле­ние дружеството може да продава и да отдава под наем имоти един­ствено след решение на столичните общински съветници.


10.09.2008 г., с. 7
Генерала дава апартамент на Руми Нейкова
Кметът на София Бой­ко Борисов е внесъл предложение в Столич­ния общински съвет олимпийската шам­пионка по гребане от Пе­кин Румяна Нейкова да получи апартамент.

Спортистката ще бъде наградена с жилище в столичния район „Крас­но село" за трите си олимпийски медала и десетки успехи на греб­ния канал.

Апартаментът на Ней­кова ще бъде с"'площ от 106,56 кв. м и ще разпо­лага с дневна с кухнен­ски бокс, две спални, тоалетна, баня с тоалет­на, перално помещение, гардероб, антре и два балкона.

Освен това. олимпий­ската шампионка от Пе­кин ще получи и правото на строеж върху мястото.




10.09.2008 г., с. 13
Защо София не вярва на сълзи
Ще има ли на пъпа на София сити с небостърга­чи, молове, паркоместа и други екстри?

Според ПУП-а (Подро­бен устройствен план) на местността „Център-Западно направление" -да. Според Инициативен ко­митет за спиране на из­пълнението му - не. Спо­ред главния архитект Пе­тър Диков - ще видим. Е, точно тази позиция удоб­но отлага решението на поредния назрял проблем

в столицата, чийто девиз е: „Расте, но не старее". Защото какво се вижда? Че една европейска сто­лица расте хаотично. И старее грозно. Че офиси и молове никнат като гъби без план и визия за града. Че улиците са тесни за прииждащите нови столи­чани със стари МПС-та. И така нататък. Затова за­сегнатите от ПУП-а подо­зират, че ще бъдат изигра­ни, въпреки че цената на имотите им расте в пъти. С тяхното несъгласие проектът влиза в още по-задънена улица. Изхо­дът? Пак в общината - да се справи с хаоса и в тра­фика, и в строителството, и в чистотата. Пък после да видим...


10.09.2008 г., с. 14
Два пакета в джоба на недоразвитите
Александър БОЖКОВ

„Два са основните памети, които ще бъдат финансирани със средства от излишъка -социален и инвестиционен. С тях ще се гарантира социал­ната защита и подобряване живота на пенсионерите, предоставянето на енергий­ни помощи и др. Ще бъде осигу­рен допълнителен финансов ресурс за секторите здравео­пазване, образование и сигур­ност. Средствата в инвести­ционния пакет ще бъдат ос­новно за модернизиране на пътната инфраструктура. Приоритетно ще се финанси­ра цялостното изграждане на автомагистрала „Тракия", с което управляващата коали­ция осигурява необходимите средства за реализирането на проекта."

Из официално съобщение на пресцентъра на Минис­терския съвет от 5 септем­ври 2008 година.

В една въртяна до втръсване реклама по радиото някакъв младеж се хвали: „Госпожице, имам два пакета в джоба!", а госпожицата доволно го подка­ня: „Веднага влизай в гардеро­ба!" По примера на компанията за кафе от рекламата и българ­ското правителство тръгна да обяснява по всички електронни и печатни медии как било разде­лило излишъка от бюджетните приходи на два пакета и сега, с тия два пакета в джоба, щяло да реши всички наболели пробле­ми на обществото ни. Надежда­та на тройната коалиция оче-. видно е, че българският народ, в ролята на наивната госпожица, ще покани догодина и трите пар­тии отново да ни управляват, щом имат два пакета в джоба.

Нека обаче да се опитаме да разгадаем какво се крие зад двата пакета. Дали са два, дали са пакети?

Оставяме настрана факта, че официалното съобщение всъщ­ност ни уведомява, че там, в ре­зиденция „Лозенец", не е постигнато и към момента няма никакво съгласие за какво точно ще се харчи излишъкът.

Напротив, създадена е работ­на група от представители на трите партии, която трябва да постигне съгласие за перата, към които ще бъдат насочени парите от излишъка, както и за точните суми. Сигурни сме, че работната група ще намери компромисно решение, защото тройната коалиция не може да си позволи да се изпокара по-малко от година преди избори­те. Затова нека се концентрира­ме върху философията на харченето на излишъка, по която трите партии изглежда са по­стигнали съгласие. Прословутите два пакета - социален и инвестиционен. Нека първо да разгледаме „по-лесния" пакет. Ка­то че ли всички са съгласни някаква сериозна част от парите да отидат за бързото изграждане на липсващия участък от магистрала „Тракия" между Стара Загора и Карнобат, Нека обаче да влезем в детайлите, където спо­ред поговорката е скрит дяволът. В началото на август беше обявен търгът за лот 3 от магистрала „Тракия" от Нова Загора до Ямбол, като дължината на отсечката е 35,697 км. Тръжни предложе­ния за тази отсечка се приемат до 2 октомври. В края на август Национална агенция „Пътна инфраструктура" обяви търг за още един. участък от магистра­ла „Тракия". Това е лот 2 Стара Загора - Нова Загора. Дължи­ната на участъка е 31,8 км. Офертите се приемат до 13 ок­томври. И за двата участъка е предвиден строителен период от 24 месеца. Ако Народното събрание одобри инвестицион­ния пакет от излишъка до края на септември, през октомври и ноември могат да бъдат избра­ни изпълнителите на двата участъка. Бюджетните пари обаче трябва да се похарчат до

края на настоящата година. Което значи просто, че избра­ните изпълнители ще полу­чат още тази година авансо­во всичките пари за бъдещия си 24-месечен труд. Това е меч­тана ситуация за всеки строи­тел. Дали е всеки? Да си при­помним още един факт от по­следните седмици, услужливо съобщен на медиите от Иван Бойков, председател на Строи­телната камара. Според него на условията на търговете за двата лота отговарят само две български групировки - „Холдинг Пътища" с „Мостстрой", от една страна, и „Пътища - Плов­див" и „Трейс Груп", от друга. Васил Божков, от една страна, и Георги Гергов, от друга стра­на. Наблюдавайте внимателно резултатите от търговете и ще разберете кой колко пари ще

получи авансово за евентуална работа догодина. Никак не е случайно, че по „инвестицион­ния пакет" сред трите партии от коалицията няма никакви раз­ногласия. Затова ви казах, че той е по-лесният. Да ви цитирам пак съобщението на пресцен­търа на Министерския съвет: „Лидерите на БСП, НДСВ и ДПС бяха категорични, че това правителство ще спази принци­па си разпределението да бъде извършено прозрачно, балан­сирано и социално ангажира­но."

В този инвестиционен пакет ще бъдат заделени и някакви пари, доста по-малко от тези за

„Тракия", за, макар и по- скромно, авансово плащане К или за покриване на досегашни недоплащания по други инфраструктурни проекти, за I други строители, които ще спонсорират изборната кампания догодина. Всъщност нямаме реален инвестиционен пакет, защото българското правителство ни­кога не е заявявало поредност на приоритетите си в инфра­структурата, за да бъде насоче­на някаква значима част от из­лишъка по нормален път в посо­ка на тези приоритети.

Нали знаете, уважаеми чита­тели, каква е разликата между една развиваща се държава и една развита държава? Разви­тата държава има одобрени приоритети. А ние явно сме още сред развиващите се.

Просто сме недоразвити.

Доказателство, че последно­то твърдение е вярно, в най-го­ляма степен е „социалният па­кет". Тук първо е ясно, че изоб­що не може да се говори за пакет. В заявките от миналата сед­мица намираме събрани заедно еднократни коледни добавки към пенсиите и захранване на Сребърния фонд, закупуване на съвременно болнично оборуд­ване и раздаване на допълни­телни пари на бедните за дърва и въглища, средства за модер­низация на училищата и без­платен морски курорт на 5000

пенсионери.

Това не може да бъде пакет. Тук няма единна мисъл, нито ня­какви приоритети.

Обединяваща би могла да бъ­де думата „социален", н<з дори и в рамките на трите партии от коалицията има различия от­носно това кое е социално и кое е долнопробен предизборен популизъм. Когато преди послед­ните избори правителството на Симеон Сакскобургготски хар­чеше парите за фонтанчета и чешмички, царските хора все пак се опитваха да оставят нещо материално и трайно.

Станишев и Масларова днес предлагат стотици милиони да отидат за директни еднократни помощи на пенсионерите под различни форми, само за тази година, само преди тези избори, без да могат да гарантират по никакъв начин, че догодина, до­ри и да спечелят изборите, ще могат да превърнат тези едно­кратни доплащания в постоянни и законово обвързани.

Социално оправдано е да из­ползваш пари от излишъка, за да купиш нов ускорител за лъчелечението в националната он­кологична болница, защото ста­рият е постоянно претоварен от пациенти и се разваля през ден. Хиляди раково болни ще могат да ползват, без да доплащат, тази животоспасителна здравноосигурителна пътека в про­дължение на години. Нищо со­циално няма в това де изпратиш активистите в културно-масовата работа на присъдружната си пенсионерска организация за една седмица в четиризвезден хотел на морето през октомври и да платиш за „олинклузива" им на някой твой спонсор от тури­стическия бранш.

В края на краищата излишъ­кът ще бъде похарчен. Мнозин­ството в парламента ще даде зелена светлина на поредните милиард и половина, потеглили в посока към нечии приятелски джобове или направо към нищо­то. А избирателят? Кога ще по­каже той, че е заслужил да жи­вее в развита държава?




10.09.2008 г., с. 14
Не може па се спипа топлото на изоядни абонати
Катини БОНЧЕВА, адвокат, Асоциация за европейска интеграция и права на човека
Тези дни бе разпространена информация, че топлофикационните дружества ще спират топлоснабдяването поради невъзмож­ност да закупят нужните ко­личества природен газ от „Газпром". Според предста­вители на тези дружества си­туацията е провокирана от многото некоректни потре­бители на топлинна енергия и от затрудненията при съби­рането на дължимите суми. Действително чл. 73, ал. 1, т. 6 от Закона за енергетиката (ЗЕ) предвижда, че топлоснабдяването може да бъде прекъснато или ограничено за не повече от 48 часа при „ограничаване на доставките на природен газ по независе­щи от преносното предприя­тие обстоятелства". Едва ли обаче ерудиран и безпри­страстен съд би приел, че не­ефективността на топлофикациите при събирането на техните „лоши" вземания е „независещо от преносното предприятие обстоятел­ство". Нещо повече, тази „мярка" би могла да бъде предприета за кратък период от време.

Ето защо, независимо как­ви са сочените от топлопреносните фирми основания, техните коректни абонати, пострадали от незаконното спиране на топлоподаването, биха могли да ги осъд­ят за неизпълнение на до­говорни задължения.

Законът за енергетиката изчерпателно изброява хи­потезите, при които се допус­ка преустановяване на топлоподаването на изправни абонати за период по-дълъг от 48 часа. Това са случаите, при които ограничаването или прекъсването се налага поради непреодолима сила, от аварии по съоръженията за пренос и производство за

енергия, от дълготраен недо­стиг на енергийни мощности или енергоносители, както и при военни или терористич­ни действия (чл. 72 от ЗЕ).

Решение за въвеждане на ограничителен режим може да вземе или министърът на икономиката и енергетиката (за режим на територията на цялата държава), или кмет (за територията на съответ­ната община). Следователно всяко решение за трайно спиране на топлоподаването на изправни абонати, взето от топлофикационно друже­ство, няма законова база. Действащите норми кате­горично не допускат „санк­ционирането" на коректни потребители заради задълженията на техни съседи. Та­кава възможност няма нито в ЗЕ, нито в Наредба № 10/ 2004 г. за реда за въвеждане на ограничителен режим, временно прекъсване или ограничаване на производ­ството или снабдяването с електрическа енергия, то­плинна енергия и природен газ, нито в Наредба № 16-334/2007 г. за топлоснабдяването, нито в общите усло­вия за продажба на топлинна енергия за битови нужди на „Топлофикация София" АД. Макар изрично да не е по­сочено в закона, изхождайки от общите принципи на обли­гационното право и от общи­те условия на„Топлофикация София" АД, които имат обвързваща сила за абонатите, би следвало да се приеме, че топлоснабдяването на неко­ректните потребители може да бъде спирано.

С новия ГПК от март 2008 г. топлофикациите бяха лише­ни от привилегията да полу­чават изпълнителен лист срещу длъжниците си само по извлечение от техни сче­товодни сметки. Сега те, как­то всички останали търгов­ски дружества, трябва да до­казват своите вземания пред съд. Така най-после беше премахната една несправед­лива и лишела от правна ло­гика уредба, която създава­ше предпоставки за произ­вол при начисляването на сметките за топлоенергия.




10.09.2008 г., с. 18
Цените падат- епизод 2
Христо НИКОЛОВ

Продажбите на жилища в София навлизат в трудни времена. Доказателство за това са офертните нива, при които все по-често се забелязва понижение. Не­що немислимо допреди ме­сеци. И тогава предложе­нията се променяха през ден, само че в обратна по­сока.

Преди три седмици пу­бликувахме няколко еди­нични случая за спад в офертните цени на един и същ имот. С настъпването на есента намаленията стават по-масови и обхва­щат различни ниши на па­зара - от непрестижните ж.к. „Люлин" и „Толстой" до елитния „Лозенец".

Само за седмица напри­мер минималната цена на апартаментите в сграда в ж. к. „Люлин" (близо до „Би­ла") е паднала с 10 на сто -от 60 000 на 54 000 евро. Най-малките квадратури са по 70 кв. м. Така новата цена на жилищата в коопе­рацията е 771 евро на кв. м спрямо 857 евро на кв. м преди това.

Падат цени и в ж. к. „Овча

купел" - кооперация на ул. „Народно хоро", с луксозни общи части, газификация и пусков срок - декември 2009 година. Най-малките апартаменти са по 86 кв. м. До края на август инвести­торът е искал за тях по 850 евро на квадрат, но вече е

свалил офертите на 800 евро/кв. м.

Луксозни офиси в „Лозе­нец" се продаваха през ля­тото за 3000 евро/кв. м, сега цената им е паднала до 2500 евро/кв. м. Офертите са понижават въпреки топлокацията - на първа ли­ния срещу Южния парк.

Високите лихви по жи­лищни кредити, бързорастящото предлагане и в съ­щото време отслабващо търсене на недвижими имоти оказват натиск върху цените. Расте и срокът за

реализация на една сделка - от появата й на пазара до прехвърляне на собстве­ността. Ако миналата годи­на, в разгара на имотния бум, жилищните имоти ряд­ко се задържаха повече от 1,5-2 месеца, сега този срок е твърдо над 60 дни.

Според агенциите „Явлена" и „Олимп" периодът за продажба се е увеличил на 2,5-3 месеца.

Съдейки от офертите, най-голям проблем при продажбите изпитват строителни предприемачи, предлагащи жилища в етап на изграждане. Притисна­ти от банковите кредити, за тях е жизненоважно да имат сделки и да генерират приходи, с които да покри­ват борчовете си. Затова тези инвеститори са прину­дени да свалят цените.Ф

фаворит сме за втори дом на руснаците


10.09.2008 г., с. 18
Фаворит сме на за втори дом на руснаците
Руснаците се интере­суват най-силно от покупка на жилище в България, след което във Финландия и Германия. Това сочи проучване, ци­тирано от руския портал rambler.ru.

Класацията на държави­те, в които руснаците са си харесали „квадратура", се изготвя въз основа на за­питванията. Според резул­татите най-популярни са курортните градове на България. Към тях се насочват 15 % от всички инте­ресуващи се от имот в чуж­бина. Финландия е пред­почетена от близо 8%. Тур­ция, доскоро най-популяр­ната страна сред руските купувачи, е паднала на 11 -о място в предпочитанията им. Брокери потвърждават, че руснаците предпо­читат малки апартаменти п© българското Черномо­рие вместо<в Турция. Спо­ред статията страната ни е „близка по дух за руснаци­те, а и стандартът тук вече е по-висок от Мала Азия".




10.09.2008 г., с. 27
Депутатът от ДПС и член на Изпълкома на БФС Камен Костадинов:

Каталог: press -> September 2008
press -> Европейска комисия Съобщение за медиите
press -> Тема: здравеопазване
press -> Обществени и политически нагласи октомври 2014
September 2008 -> 24 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
September 2008 -> 26 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти
September 2008 -> 3 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти
September 2008 -> Z’r d 1 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти
September 2008 -> 16 септември 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница