Анализ на стратегията за устойчиво развитие на туризма в община Смолян



страница1/5
Дата14.03.2018
Размер0.69 Mb.
#63205
ТипАнализ
  1   2   3   4   5


ВАРНЕНСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ

ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР”


КУРСОВА РАБОТА

на тема:Анализ на стратегията за устойчиво развитие на туризма в община Смолян


Изготвил: Проверил:

Емилия Ноева

Фак№ 099087032

IV курс
2009

СЪДЪРЖАНИЕ


Въведение
І.Предмет и основна стратегическа цел
ІІ.Общински ресурсен потенциал

  1. Географското положение като особен, нематериален “ресурс”

  2. Природен потенциал

  3. Културно-историческо наследство

  4. Човешките ресурси като потенциал

  5. Сегашна инфраструктурна обезпеченост

  6. Комплексен анализ на сегашната ситуация


ІІІ.Цели, мерки и задачи за изпълнение. Дърво на целите.
ІV.Община Смолян резултати от SWOT анализ
V.Визия
VI.Връзка на стратегията с приоритетите по структурните фондове на ЕС
VІІ.Организационно и финансово обезпечаване на реализацията на стратегията


Заключение

ВЪВЕДЕНИЕ
Стратегическото планиране, както комплексно, така и отраслово (секторно) става все по-належащо, като се започне от общинско ниво и се стигне до национално и наднационално. При това, което и да е пространствено-териториално и времево измерение (обхват) трябва да е в пряка субординация (съподчиненост) с другите нива. В този смисъл общинските стратегии носят белега и на основополагащи на областните, а те от своя страна и по същата логика – на националните. Най-високото йерархично ниво, като максимално общ репер и ориентир, е Стратегията, която се отнася до развитието на общност от държави, в случая Европейски съюз.

Планирането сега, дори и на общинско ниво, съвсем правомерно се дефинира от процесите на евроинтеграция – своеобразна базова парадигма в обществено-икономическото развитие на страната ни и регионите в нея. По тази логика, която и да е стратегия, дори и в съвсем опосредствен, косвен аспект, трябва да се опира и на приетата неотдавна т. нар. Лисабонска стратегия (2000 г.) за развитие на ЕС, в която основната цел (независимо от очакваните напоследък корекции), си остава повишаването на конкурентноспособността, а оттам и на жизненото равнище на населението. Това всъщност е генерална цел на която и да е стратегия.

В контекста на евроинтеграцията всяка страна, всеки регион в нея, трябва “да намери себе си” по пътя на самоидентификацията, за да се впише във формулата за диверсификацията и обединяване на различното, на което до голяма степен следва да се опира и да се търси шанса дори на Европейския съюз, като общност от държави.

Безспорно е, че периодът, в който се намира страната ни, изисква разработването на още по-целенасочена политика, която да осигури убедително интегриране в Евросъюза. И както е известно, в центъра на тази политика трябва да стои повишаването на производителността и конкурентноспособността на националната икономика, основаваща се на съответната специализация. В по-конкретен план бъдещите икономически процеси в страната ни ще се маркират от идеята за по-голяма конвергенция на българската икономика в европейската. Това всъщност е и основна цел на страната ни в среден и дългосрочен план и задължително условие за участието на България в Евросъюза.

Бъдещето на Европа и успешното й конкуриране с очерталите се вече мегарегиони - Северна Америка (САЩ), Източна Азия и др., следва да се основава именно на субординацията на крайно разнообразни елементи на подчертано разнообразна, добре ограничена площ (в планетарен смисъл), обединени в една система. В този смисъл и по същата логика това важи за страната ни като цяло, и в още по-голяма частност – за Смолян като община. В последна сметка, колкото и претенциозно да звучи, в географския смисъл на думата, община Смолян в европейски мащаб е една точка, която по най-убедителен начин следва да илюстрира основните общоевропейски принципи на развитие.

В смисъла на Евроинтеграцията, от много широка гледна точка, туризмът е най-системообразуващата човешка дейност. Този отрасъл, определен отдавна като национален приоритет, по същество представя страната ни най-добре в Европа и по най-убедителен начин дефинира и илюстрира интеграционните процеси, разгледани не само на национално и регионално ниво, но и на персонално. С други думи туризмът, по най-убедителен начин, превръща държавните и междудържавни регулиращи документни механизми и измерения в чисто човешки. Доколкото интеграцията е една цялостност от прави и обратни, непосредствени и опосредствени връзки и взаимодействия, то предвид отбелязаното по-горе, най-общата формула за общината изглежда доста тривиална - “От Смолян към Европа, и от Европа – към Смолян”.

Туризмът като стопански отрасъл, отдавна е поставен като първи приоритет и за община Смолян - планиран е нееднократно и в най-конкретни измерения в общинската стратегия за периода 2000 - 2006 г.

Туристическата дейност в община Смолян е намерила място и в комплексната стратегия за развитие на Смолянска област от 1999 г. В тези планиращи документи обаче не личат ясно идеите, свързани с по-нататъшната диверсификация (разнообразяване), базиращи се на спецификата на местните ресурси. В тази връзка не са откроени добре големите туристически новини, които трябва да дойдат от община Смолян. Въпреки безспорните им достойнства липсва достатъчна систематизация, реалистичен анализ и пълна адекватност на мерките с ресурсния потенциал. По тази причина ще бъде направен опит да се създаде стратегия с формулата на четирите големи Р: Ресурсно-Разкриваща, Реалистична, Работеща.

Основна слабост на различните отраслови и комплексни стратегии (национални и регионални) е липсата на ясна представа за състоянието на ресурса със съответната оценка или преоценка, от гледна точка на сегашната философия за развитието на страната и нейните региони. В този смисъл добро планиране не може да бъде направено без добро познаване на ресурсния потенциал.

Важна стъпка при разработването на туристическата стратегия на община Смолян е идентификацията на пряко или косвено заинтересованите и ангажирани в реализацията й организации. Те най-общо могат да се разделят в добре известните три групи:



  • местни, регионални и държавни органи за управление;

  • малък и среден, най-вече местен бизнес;

  • местни, регионални и национални НПО.

На следващото ниво на диференциация листата придобива по-конкретен характер:

    1. Общински съвет;

    2. Общинска администрация;

    3. Местен съвет по туризъм;

    4. Местен бизнес

    5. Други местни НПО;

    6. Регионални туристически НПО;

    7. Национални браншови и продуктови туристически асоциации;

    8. Туроператорски и турагентски фирми

- собственици на настанителна база,

- заведения за хранене и развлечения,

- транспортни фирми,

- местни фирми, предоставящи други услуги;

9. Местни екскурзоводи и гидове;

10. Органи за самоуправление, бизнес среди и НПО от съседни общини

11. Областна администрация;

12. Областен съвет по туризъм;


Предназначението на настоящата стратегия е да подпомогне рационалното и целесъобразно усвояване на туристическия потенциал на община Смолян, като очертае концепцията, целите, мерките и дейностите със съответното финансово и организационно обезпечаване за периода 2005–2011 г(

Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница