Доклад за резултатите от извършения " Одит на изпълнението на Европейските програми за образованието в Министерството на образованието и науката" за периода 01. 01. 2005 г до 31. 12. 2005 г



Дата22.12.2018
Размер135.51 Kb.
#108959
ТипДоклад


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

С М Е Т Н А П А Л А Т А

ДОКЛАД

за резултатите от извършения

Одит на изпълнението на Европейските програми за образованието в Министерството на образованието и науката” за периода 01.01.2005 г. до 31.12.2005 г.



І. ВЪВЕДЕНИЕ
Въз основа на годишната програма за одитната дейност на Сметната палата за 2006 г. и в изпълнение на заповед №. ОР-5-004 от 15.02.2006 г., издадена от Ерджан Салиева Алкова - член на Сметната палата и ръководител на Отделение V,. беше извършен одит на изпълнението на Европейските програми за образованието в Министерството на образованието и науката за периода 01.01.2005 г. до 31.12.2005 г.

Одитът е пилотен и е осъществен с ползотворното участие на г-жа Кармен де Висенте, експерт в Сметната палата на Испания.

В резултат на извършения одит е съставен одитен доклад № 0500000406, приет с решение на Сметната палата № 310/21.11.2006 г.

Докладът за извършения одит с констатациите, основните изводи и заключенията, подкрепени с одитни доказателства, е връчен на министъра на образованието и науката на 26.09.2006 г. и на директора на Центъра за развитие на човешките ресурси /ЦРЧР/ - на 14.09.2006 г.

В законоустановения срок по чл. 39, ал. 3 от Закона за Сметната палата (ЗСП) по одитния доклад не е получено становище от министъра на образованието и науката.

В законоустановения срок по чл. 39, ал. 3 от ЗСП по одитния доклад е получено становище от директора на ЦРЧР, в което се съдържат уточнения и коментари по изводите и оценките от одитния доклад. Становището изразява съгласие с направените от одитния екип изводи и оценки за дейността на Националната агенция (НА) “Леонардо да Винчи” през 2005 г. Уточнения от страна на ръководството на ЦРЧР се съдържат в т. 3.3, 3.6, 3.7, 3.15 и 3.23, от становището, които обаче нямат характер на възражения по същностни въпроси от одитния доклад. Повечето изводи и оценки са приети с коментар “изводът е правилен“ или “съгласни сме с направената констатация“.

По постъпилото становище е изготвено заключение по чл. 39, ал. 5 от ЗСП, с което са приети за сведение коментарите на ръководителя на ЦРЧР.
Европейските програми, в които участва България, могат условно да бъдат класифицирани в две категории: предприсъединителни инструменти, по които се предоставят безвъзмездни средства /ФАР, ИСПА и САПАРД/, и общностни програми. Общностните програми функционират в рамките на самия Европейски съюз и в тях участват държавите членки.

Тези програми са отворени за участие и на страните кандидатки. България, която от 2004 г. премина от режим на преговори към подготовка за членство в Европейския съюз (ЕС), е участник в редица програми на съюза в сферата на обучението, науката и образованието, както и в областта на културата и изследователската дейност.

Изготвеният национален доклад “Образование и обучение 2010” е принос на България към Съвместния доклад на Европейската комисия (ЕК) и Съвета през 2006 г. В доклада са очертани насоките за развитие на българското образование като национален приоритет и целите на това развитие. Анализирани са и съществуващите проблеми при осъществяване на националната политика за образование и обучение, особено значим от които е недостатъчният финансов ресурс. В това отношение от особено значение е ефикасното използване на фондовете на ЕС, като основен фактор за модернизиране на образователната система и по-специално за подпомагане на дейностите за професионално обучение на възрастни. В доклада се посочва, че българските обучаващи институции са активен участник в общностните програми “Леонардо да Винчи” и “Сократ”, като чрез тях се използва транснационалното сътрудничество и опит за повишаване на качеството на образование и обучение и се разпространяват добрите професионални практики и системи в Европа.

В сферата на образованието, висшата управленска структура, която има пряко отношение към българското участие в Европейски програми е Министерството на образованието и науката /МОН/. Тази своя функция МОН изпълнява както чрез структурни звена в самото министерство, а именно съгласно Устройствения правилник на МОН /УПМОН/ - дирекция “Евроинтеграция и двустранно сътрудничество” и дирекция “Координация на образователни и международни проекти и програми”, така и посредством ЦРЧР.

ЦРЧР е юридическо лице с определен предмет на дейност, численост и финансиране. Създаден е на през 1999 г. в резултат на подписано Споразумение № 226 от 28.07.1999 г. между министрите на образованието и науката и на труда и социалната политика и се управлява от управителен съвет, съставен от по двама представители на тези министерства и директора на центъра.

Към момента на одита ЦРЧР е национален координиращ орган по програми “Леонардо да Винчи­­ ІІ” и “Сократ ІІ”. Включва пет функционални структури - Национална агенция “Сократ”, НА “Леонардо да Винчи”, Българска национална обсерватория, Национален ресурсен център за професионално ориентиране и Национално звено за координация “Twinning”, които съгласно утвърдената структура, в сила от 01.05.2005 г., организационно са разпределени в отделите “Професионално образование” и “Общо образование”.

Обекти на този одит в МОН са дирекция “Евроинтеграция и двустранно сътрудничество” и дирекция “Координация на образователни и международни проекти и програми”.

Обект на одита в ЦРЧР е Националната агенция (НА) “Леонардо да Винчи”.

НА “Леонардо да Винчи” административно управлява на национално ниво програмата на ЕС “Леонардо да Винчи II”, реализирането на която през 2005 г. е предмет на този одит. Програмата е за осъществяване политиката на ЕС в областта на професионалното обучение и на централно ниво се управлява от Главна дирекция “Образование и култура” на ЕС.

Одитът обхваща дейността на МОН и на НА “Леонардо да Винчи” за периода 01.01.2005 до 31.12.2005 г.

Одитът е насочен към анализ и изразяване на становище относно съответствието на управлението и координирането на дейностите по Европейски програми за образование, с възприетите правила за изпълнение на програма на ЕС, разписаната в споразуменията и оперативните ръководства обща административна и финансова рамка, националното законодателство, националните приоритети и договорените клаузи. Анализирана е ефективността при постигането на основните цели на програмите при съпоставяне на действителните и очакваните резултати.
ІI. ОСНОВНИ КОНСТАТАЦИИ И ОЦЕНКИ

ОТ ИЗВЪРШЕНИЯ ОДИТ

Министерство на образованието и науката



1. Дирекция “Евроинтеграция и двустранно сътрудничество”
1.1. Структурата на дирекцията е прекомерно усложнена.

1.2. Функциите й са неясно формулирани в Устройствения правилник на МОН.

1.3. Определените по длъжностна характеристика функции на началника на сектора са твърде широки по обхват, от което следва, че тази длъжност е основна фигура в организацията, координацията и контрола на всички европейски програми. След като съществува отделна дирекция „Координация на образователни и международни проекти и програми”, както и ЦРЧР, това е практически неизпълнимо.

1.4. През одитирания период към дирекция “Европейска интеграция и двустранно сътрудничество” в МОН функционират: Национално звено EURYDICE, Национален информационен център ENIC/NARIC и Национално CEEPUS бюро. Чрез тази дирекция частично се осъществяват и някои от дейностите на подпрограма „Арион”.

Институционална особеност на Евридика и Нарик е това, че те са информационни мрежи в европейски мащаб, чиито механизъм на национално ниво е свързан със специфични структури /центрове/. Като такива мрежи, тяхното директно управление от страна на МОН има основание, независимо от това, че те както и „Арион” се явяват подпрограми на програма “Сократ” /т.нар. съпътстващи мерки/, за изпълнението на дейността по които съществува отделна структура - Национална агенция „Сократ”.

1.5. По отношение на подпрограма “Арион” само малка част от нейните функции се осъществяват в МОН, а цялостното оперативно и финансово управление е възложено на Национална агенция “Сократ” в ЦРЧР. Това е предпоставка за организационни затруднения в дейността на тези две структури.


Оценка: Дейността на дирекцията през 2005 г. по отношение изграждането и поддържането на информационни мрежи е ефективна.
2. Дирекция “Координация на образователни и международни проекти и програми”
2.1. През одитирания период дирекцията не е осигурена кадрово, тъй като при определена численост на персонала от десет щатни бройки са назначени четирима. Това е довело до неизпълнение на възложените и с УПМОН функции.

Не е разработена информационно-справочна система и база данни за програми и проекти. Дирекцията започва активна дейност едва в края на 2005 г., когато е определена за междинно звено на Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”.

2.2. Няма реално и постоянно взаимодействие с ЦРЧР относно координацията на европейските програми.
Оценка: Дейността на дирекцията през 2005 г. не може да се определи като ефективна.



  1. ЦРЧР/ Национална агенция “Леонардо да Винчи”

По отношение общите принципи на дейността на НА:


3.1. Трайна политика на НА на програма «Леонардо да Винчи» в България е усвояването на средствата, отпуснати през отделните селекционни години. Вече пет години се договорира на 100 % отпуснатия от ЕС бюджет.

3.2. От анализираните данни следва изводът, че средствата по програмата се усвояват, програмата е популярна в различните райони на страната и мобилните проекти покриват голям спектър от икономически сектори. През 2005 година обаче няма финансирани проекти в Североизточния, Югоизточния и Южния централен район.

3.3. Разработените от НА т.н. „национални приоритети” са по-скоро критерии за подбор на проекти, които са наистина правилни, но трудно оценими и предпоставящи известен субективизъм поради липсата на показатели за оценка. От тази гледна точка съществува риск от необосновано отхвърляне на проекти.

3.4. Оценката на приложението на системата за финансово управление и контрол (СФУК) в ЦРЧР, направена за 2004 г. при предходен одит на Сметната палата, че СФУК функционира съобразно принципите на добрата практика, се потвърди, още по-вече, че в отговор на препоръка от този одит вече има изградена одитна пътека.

3.5. Разходите за регионалните офиси на НА не са съществено перо в рамките на средствата за издръжка на НА, но с оглед недостатъчния персонал на агенцията следва да се преосмислят натовареността и резултатността на офисите в провинцията.

3.6. Процедурата за подбор на оценители е ясна - класирането се извършва по определени критерии, извършва се обучение, което завършва с писмен изпит. При практическото й приложение липсва изграден механизъм, който да създава гаранции за изключване на конфликта на интереси.

3.7. Възприетият принцип на разпределение на общите за Центъра разходи е обоснован. Както обаче е видно от датата на заповедта това разпределение е одобрено едва в края на 2005 г.

3.8. Начислените лихви по предоставените от ЕК средства по споразуменията са отчитани счетоводно като финансов приход на ЦРЧР, но не и след това с втора счетоводна операция като задължение към ЕК.

3.9. Плащанията са извършвани навреме, възстановявани са сумите от неприсъщи разходи или за нереализирани проекти.

Изключение е случаят с Фондация „Енергийна агенция” - Пловдив, която не е възстановила цялата дължима сума по договорен, но неосъществен проект.


3.10. Начинът на отчитане по финансовите тулове съответства на изискванията на ЕК и се извършва съобразно договореностите. Одитният екип няма възражения относно точността на финансовите отчети към ЕК, но обръща внимание, че съществуват предпоставки за различия и несъответствия с българското счетоводство, осъществявано по програма АJUR и при спазване на международните счетоводни стандарти.


3.11. Голяма част от информационните потоци към потенциалните инициатори и бенефициенти са свързани с достъпа до Интернет.

3.12. Следва да се отбележи, че не всички материали са преведени на български език. В Информационната стратегия на ЦРЧР изрично е записано, че следва да бъде извършван превод и адаптация на докладите за въздействието на програмите върху националните системи за образование и обучение.

3.13. Като се отчита значителната като обем и сложност дейност на Центъра и по специално на НА “Леонардо да Винчи”, по изпълнението на програмата, включително осъществяването на мониторинг, подбор на оценители, отчетност, консултации, спазване на срокове, осъществяване на контакти с ЕК, одитният екип формира убеждение, че персоналът на НА работи при висока натовареност и има подходяща квалификация.

3.14. Налице е добра организация на работата и е създадена необходимата координация и сътрудничество между служителите. Има конкретна ангажираност на отделните служители на всеки конкретен етап от изпълнението на процедурите. Тенденцията на увеличаване на щата е пряко свързана с увеличаване на обема на работа. През 2005 г. са подадени общо 276 проекта, докато през 2001 г. са били 149, през 2002 г.-129, през 2003 г. - 176 и през 2004 г. - 220 проекта.

3.15. В структурно отношение, съгласно действащата органограма на ЦРЧР, НА “Леонардо да Винчи” не е обособена като звено. Структурата не е одобрена със заповед на МОН. Във всички документи по програмата фигурира НА “Леонардо да Винчи”, а не отдел “Професионално образование”.

3.15.-А. Одитният екип е на мнение, че няма противоречие между разработената вътрешна нормативна база, регламентираща дейността на НА”Леонардо да Винчи”, и посочените в одитния доклад, действащи през 2005 г. международни споразумения. Нормативната база е подробна и ясна и допринася за осъществяване на целите на програмата.



По отношение на анализираната извадка от конкретни проекти, приключили през 2005 г.:


Конкретните проекти, разгледани от одитния екип, са подбрани на принципа на случайната извадка от всички проекти, завършили през 2005 г. От проектите по процедура А са разгледани 10% от завършилите през годината. От проектите по процедура В са разгледани 30% от завършилите през годината. Всеки един от завършилите през 2005 г. проекти по процедури А и В, е разгледан съобразно последователността на съответната одитна пътека и неговото реализиране е оценено с оглед на определените критерии.

В това отношение изводите могат да бъдат групирани и обобщени по следния начин:
3.16. През 2005 г. е извършено окончателното разплащане към инициаторите от страна на НА при спазване на финансовите условия

3.17. При анализа на документацията на подбраните от одитния екип проекти не бяха установени нелегитимни /недопустими според програмата/ разходи.

3.18. Няма констатирани закъснения по докладването и финансирането на проектите.

3.19. Постигнатите резултати в преобладаващия брой случаи съответства на целите на проектите. Мнението на ползвателите варира, но в повечето случаи същите дават положителна оценка

3.20. Осъществени са проекти, чиято насоченост е към нуждите на хората в неравностойно положение.

3.21. По споразуменията за децентрализираните дейности по процедура „А”-мярка „Мобилност”, действащи през 2005 г., са усвоени 1 588 130,21 лв. През 2005 г. по процедура „А” е приключило изпълнението на Споразумение 2003-1510/001-001 LE2-11MOB. От получените от ЕК средства са усвоени 87,71%, а разликата е възстановена на ЕК.

По споразуменията за децентрализираните дейности по процедура „В”-мярка „Пилотни проекти”, действащи през 2005 г., са усвоени 1 849 537,30 лв. През 2005 г. по процедура „В” е приключило изпълнението на Споразумение 2001-1662/001-001 LE2-Х. От получените от ЕК средства са усвоени 93,53%, а разликата е възстановена на ЕК.

3.22. Спазени са предвидените от ЕК в споразуменията срокове за докладване.


Оценка: Дейността на НА “Леонардо да Винчи” през 2005 г. по отношението на усвояването на средствата и докладването по подписаните с ЕК споразумения, е ефективна.
3.23. Някои от клаузите в договорите между изпълнителите по проектите и ползвателите (бенефициентите) създават реални предпоставки ползвателите да не получат дневни пари, да ги получат в намален размер или да ги получат късно.

3.24. В административните и финансовите ръководства (АФР) по мобилност на НА за 2005 и 2006 г. неправилно е посочена отменена Наредба за служебните командировки и специализации в чужбина.

3.25. Текстът от АФР, който препраща към посочената наредба, е неясен и води до тълкуване, че пряко на ползвателя се дължат средства за дневни, но и за квартирни разходи и то според размерите, посочени в тази наредба.

3.26. Договорените отношения между контракторите по проектите и ползвателите не са достатъчно ясни и в това отношение не се осъществява редовен контрол от страна на НА.


Оценка: Дейността на НА “Леонардо да Винчи” през 2005 г. по отношение на контрола по спазването на финансовите ангажименти към крайните бенефициенти по проектите не е ефективна.
С ПМС № 148 от 19.06.2006 г., в сила от 27.06. 2006 г., е приет нов Устройствен правилник на МОН, в който визираните в одитния доклад дирекции “Евроинтеграция и двустранно сътрудничество” и дирекция “Координация на образователни и международни проекти и програми” не съществуват. Техните функции в голяма степен се припокриват с тези на две новосъздадени дирекции, а именно: дирекция „Структурни фондове и международни образователни програми” и дирекция „Европейска интеграция и международно сътрудничество”. Същевременно новите дирекции имат и различни функции, което предполага изготвяне на нови длъжностни характеристики на служителите.

Поради тази промяна във вътрешната нормативна уредба на МОН не е обосновано да се отправят препоръки за подобряване на структурата, за формулирането на функциите и за дейността на вече несъществуващи в структурно отношение звена на министерството.



ІІІ. ПРЕПОРЪКИ
На основание чл. 41, ал. 1 от ЗСП, за подобряване на изпълнението на дейностите по административното управление на национално ниво на програмата на Европейския съюз „Леонардо да Винчи ІІ” на директора на ЦРЧР се дават следните препоръки:


  1. С оглед да не се допуска необосновано отхвърляне на проекти поради неспазване на т.н. “национални приоритети”, да се разработят показатели за оценка на съответствието с тези приоритети.

  2. Да се оптимизира структурата на териториалните офиси.

  3. Начислените лихви по предоставените от ЕК средства по споразуменията да се отчитат счетоводно като финансов приход на ЦРЧР, но след това с втора счетоводна операция и като задължение към ЕК.

  4. Да се превеждат на български език подписаните оперативни споразумения, административните и финансовите ръководства, докладите във връзка с изпълнението на програмата, както и всички счетоводни документи.

  5. Да се представи в МОН новата структура на Центъра за одобрение .

  6. В административното и финансовото ръководство по мобилност на НА за 2006 г. да се посочи действащата Наредба за служебните командировки и специализации в чужбина. Текстът от АФР, който препраща към посочената наредба, да бъде по-ясен.

  7. Договорените отношения между контракторите по проектите и ползвателите да са по-конкретни и ясни и в това отношение да се осъществява редовен контрол от страна на НА.

На основание чл. 42, ал. 1 от ЗСП, директорът на ЦРЧР в срок до три месеца от получаването на настоящия доклад, трябва да уведоми писмено Сметната палата за предприетите мерки за изпълнение на препоръките.


Настоящият доклад е изготвен на основание чл. 41 ал. 1 от ЗСП, и е приет от Сметната палата с решение №.310/21.11.2006 г.


Ерджан АЛКОВА,

член на Сметната палата и



ръководител на Отделение V


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница