Конкурс за заемане на академична длъжност „доцент по професионално направление



Дата19.10.2018
Размер67.86 Kb.
#91524
ТипКонкурс


С Т А Н О В И Щ Е

От доц. д-р Снежана Атанасова Попова
Член на научно жури в конкурс за заемане на академична длъжност ДОЦЕНТ по професионално направление 1.2. Педагогика (Теория на възпитанието, Социални дейности и възпитание), обявен от СУ „Св. Климент Охридски“ в ДВ, бр. 59 / 03.08. 2012 г.
ОТНОСНО научната, научно-приложната и професионално-академичната дейност и продукция на участниците в конкурса.
Гл.ас. д-р Владислав Динков Господинов е единствен кандидат в обявения от СУ „Св. Климент Охридски“ конкурс за заемане на академична длъжност „ДОЦЕНТ“ по професионално направление 1.2. Педагогика (Теория на възпитанието, Социални дейности и възпитание). Конкурсът е обявен в ДВ, бр. 59 / 03.08. 2012 г. По процедурата няма нарушения, а представеният комплект от документи е съобразен с Правилника за развитие на академичния състав на СУ „Св. Климент Охридски“.

Владислав Динков Господинов е роден на 11 февруари 1978 година в София. Средното си образование завършва в 12 ОУ „Цар Иван-Асен II“, София през 1996 г., като отличник на випуск ̀96. От 1996 до 2001 година е студент в специалност „Педагогика на девиантното поведение“ към Факултет по педагогика при СУ „Св. Климент Охридски“. Кандидатът за академичната длъжност „доцент“ завършва висшето си образование с отлично защитена магистърска дипломна теза: „Педагогическите аспекти на адаптацията и реадаптацията на децата в неравностойно социално положение“. От 2002 до 2005 година е редовен докторант в Катедра „Теория на възпитанието“ на Факултет по педагогика при СУ „Св. Климент Охридски“.

През 2006 година придобива образователната и научна степен „ДОКТОР“ по научната специалност Теория на възпитанието и дидактика (Теория на възпитанието), шифър № 05.07.01. Докторската дисертация е на тема: „Рационалното и емоционалното при юношите с девиантно поведение и тяхното превъзпитание“. От 2003 до 2008 година е хоноруван преподавател във Факултет по педагогика при СУ „Св. Климент Охридски“ по учебни дисциплини, свързани с възпитанието и различни негови аспекти и социалната работа. От ноември 2005 до февруари 2006 година е и библиотекар по заместване във Филиалната към Факултета по педагогика при СУ „Св. Климент Охридски“ библиотека. В периода от 2006 до 2008 година е инспектор – административен координатор на четирите катедри към Факултет по педагогика при СУ „Св. Климент Охридски“. Щатен преподавател е от 2008 година в катедра „Теория на възпитанието“, Факултет по педагогика при СУ „Св. Климент Охридски“, като до 2009 г. е асистент, а от същата година и понастоящем е главен асистент. През 2011 г. става член на Учебно-научна лаборатория по експериментална и професионална педагогика „Проф. д-р Петър Нойков“ към Факултета по педагогика при СУ „Св. Климент Охридски“.

Преподавателската дейност на гл.ас. д-р Владислав Господинов обхваща провеждане на лекционни курсове и семинарни упражнения със студенти от следните специалности: „Педагогика“, „Неформално образование“, „Предучилищна и начална училищна педагогика“, „Начална училищна педагогика с чужд език“, „Социални дейности“, и „Социология“, и от магистърските програми: „Образователен мениджмънт“ и „Педагогика на девиантното поведение“ по учебните дисциплини: Теория на възпитанието, Социални дейности и възпитание, Работа с извънучилищни институции, Фотография и педагогика, Интелектуални различия и възпитание, Педагогика, Семейство и девиантно поведение, Социална работа с деца в институции от интернатен тип, Педагогически методи за работа с криминално проявени деца и младежи и др.

Гл.ас. д-р Владислав Господинов организира и ръководи Хоспитиране по Теория на възпитанието, Практикум по практически училищен мениджмънт, Летен практикум, Практика в извънучилищни педагогически институции и Преддипломна педагогическа практика на студенти от специалност „Педагогика“, „Неформално образование“ и „Социални дейности“ и МП „Образователен мениджмънт“.

Преподавателската дейност на гл.ас. д-р Владислав Господинов във Факултета по педагогика при СУ „Св. Климент Охридски“ на бакалавърско и на магистърско равнище е по профила на конкурса.

Гл.ас. д-р Владислав Господинов непрекъснато повишава и обогатява своята квалификация като преподавател и учен. Участва в международни и национални обучителни семинари /със сертификати/: 1) Обучителен семинар на тема: „Обучение на преподаватели от висши учебни заведения относно минималните стандарти за разработване на учебни програми по социална работа с бежанци“, София, 2005г.; 2) Обучение на академични наставници по проект на тема: „Стажански програми за кариерни консултанти – модел на партньорство между студенти, ралотодатели и висши училища за развитие на конкурентноспособна работна сила“, 2009; 3) Обучителни семинари в Интегралния университетски център за електронно обучение през 2010 и 2011 година по следните теми: „Методология и методика на качествени изследвания“ - обучител д-р Уилям Гибсън от Института по образование, Лондон; „Теория и методи на измерването в образованието“; „Подходи към дизайна на дисертационното изследване“ – обучител проф. Харви Мелър от Института по образование, Лондон; Работа в интерактивна бяла дъска – обучител Мишел Конуей от Cambridge University Press, Великобритания; “Share tech –споделяне на опит и ресурси в обучението“, „Виртуализация на обучението в академична среда чрез използване на социалната мрежа Фейсбук“ ; 4) Есенен обучителен семинар на бенефициентите по проект „Укрепване и устойчиво развитие на научно-изследователския потенциал на Софийски университет в областта на електронното обучение“ и др.

Кандидатът за академичната длъжност „доцент“ участва през 2010 година в Обмяна на опит с интитуции и организации, осъществяващи (обучение по) социална работа в Париж.

Непрекъснатият стремеж на Владислав Господинов към постоянно усъвършенстване и развитие в съчетание със завидната му чуждоезикова култура /владеене на четири чужди езика/ затвърждават убедеността ми за кандидат с високо ниво на професионална компетентност и професионално-личностна адаптивност и мобилност.



С високата си професионално-личностна компетентност, инициативност и отговорност гл.ас. д-р Владислав Господинов е заслужил доверието на Факултета по педагогика при СУ „Св. Климент Охридски“ и на Катедрата по Теория на възпитанието за което съдим от възлаганите му ангажименти като член на комисиите по практическа подготовка и по преддипломна практика в специалностите „Педагогика“ и „Неформално образование“; член на комисията по НИС към ФП; фотограф на СУ „Св. Климент Охридски“; сътрудник на Музея на СУ „Св. Климент Охридски“ и др.

Значимостта на резултатите от научно-изследователската и преподавателската дейност на гл.ас. д-р Владислав Господинов са достижение и за широк кръг специалисти, посредством участието му в международни и национални научни форуми: в международни конференции и конференции с международно участие /общо 12/; в национални конференции, кръгли маси, дискусионни форуми и кръгли маси /общо 14/; в обучителни семинари /общо 9, от които 2 като обучител/; в научно-изследователски проекти /общо 8/.

Кандидатът има и сериозна публикационна активност. Гл.ас. д-р Владислав Господинов участва в конкурса с две монографии: „Юноши – Девиации – Емоционална интелигентност“ (2010) и „(Н)етикет и възпитание с фокус към юношите“ (2011); седем студии; един учебник /в съавторство; едно учебно пособие; 19 самостоятелни статии в научни списания и научни сборници; 4 статии в съавторство. Владислав Господинов представя доказателства за общо 18 индексирани публикации и 7 библиографски цитирания.
Представената научна продукция съответства на профила на обявения конкурс и отразява изследователските интереси и приноси на кандидата.

В представените монографии се анализират и обсъждат актуални и значими проблеми, свързани с обосноваването на спецификата и детерминантите на девиантното поведение на юношите; обсъждането на специфичните поведенчески изяви на децата ЕМО; извеждането на външните признаци за идентифицирането на децата ЕМО; представянето на някои варианти за превенция на и взаимодействие с децата ЕМО; изясняването на възможностите за превъзпитание на юношите с девиантно поведение чрез рационално-емоционалния им ресурс; разкриването на взаимовръзките между етика, етикет, нетикет; нетикет и възпитание в контекста на юношеското развитие; проучването на основните правила при юношеския етикет в интернет и пр.

Основните научноизследователски акценти в другите научни публикации на гл.ас. д-р Владислав Господинов са: хуманизация и демократизация на педагогическия процес в условията на университетското образование; възпитателни акценти в подготовката на социалните работници; философия на хосписната грижа и проекциите ѝ в социалната работа в България; предизвикателства пред неформалното образование в България; човечността и възпитанието на различните различни деца; практическата подготовка на студентите от Факултета по педагогика с фокус към Националния дворец на децата; хосписът като социално явление и институция; практическата подготовка във висшето училище и адаптирането на младите учители в професията и пр.

Това, което прави приятно впечатление във всяка една от приложените публикации е актуалността на изследваните явления, понятия и концепции. В разработването на визираните проблеми д-р Господинов проявява завидна научна компетентност и добросъвестност, задълбоченост и прецизност, критичност, практически усет и съобразяване с новите тенденции в педагогическата теория и практика.

Като цяло бих искала да подчертая, че трудовете на гл. ас. д-р Владислав Господинов го очертават като един активен изследовател с изразена авторова позиция и концептуално отношение в контекста на възпитателната проблематика.

Обемът и съдържанието на представената от кандидата научно-изследователска продукция безспорно го определят като напълно отговарящ на изискванията и критериите за придобиване на академичната длъжност „ДОЦЕНТ“.

Съгласна съм с приносните моменти, очертани в предоставената справка за приноси.
Заключение: Въз основа на осъществените задълбочени научно-изследователски постижения, на цялостната преподавателска дейност, както и на моите лични впечатления, предлагам на уважаемите членове на научното жури да гласуват за присъждането на академичната длъжност „ДОЦЕНТ“ по Педагогика (Теория на възпитанието, Социални дейности и възпитание) на гл. ас. д-р Владислав Господинов.

3.12.2012 г. Подпис:



Благоевград /доц. д-р Снежана Попова/


Каталог: var -> ezwebin site -> storage -> original -> application
application -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
application -> Издадена от министъра на труда и социалната политика, обн., Дв, бр. 102 от 22. 12. 2009 г., в сила от 01. 2010 г
application -> Програма за Климентови дни 21 ноември – 02 декември 21 ноември Час: 08: 00
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация
application -> Програма за държавен изпит за специалност
application -> Автобиография Лична информация
application -> Автобиография Лична информация


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница