Нсорб бойко Борисов остава председател на пп герб, заместници са му Цветан Цветанов, Йорданка Фандъкова и Димитър Николов (обзор)



Дата24.07.2016
Размер338.7 Kb.
#3364
16.02.2014

НСОРБ

Бойко Борисов остава председател на ПП ГЕРБ, заместници са му Цветан Цветанов, Йорданка Фандъкова и Димитър Николов (ОБЗОР)

focus-news.net | 16 Февруари 2014 | 17:41 | Агенция "Фокус"

Бойко Борисов остава председател на ПП ГЕРБ, заместници са му Цветан Цветанов, Йорданка Фандъкова и Димитър Николов (ОБЗОР)Снимка: ГЕРБГалерияСнимка: ГЕРБ Снимка: ГЕРБ Снимка: ГЕРБ Снимка: ГЕРБ Снимка: ГЕРБ Снимка: ГЕРБ София. Бойко Борисов бе преизбран за председател на ГЕРБ с 1102 гласа "за", без гласове "против" и "въздържал се". След това Цветан Цветанов, Йорданка Фандъкова и кметът на Бургас Димитър Николов бяха избрани за заместник-председатели на партия ГЕРБ. Тримата са избрани с 1101 гласа "за", без против и въздържал се. Те бяха предложени за заместник-председатели от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. …

… Избраният за заместник-председател на ПП ГЕРБ Димитър Николов ще отговаря за регионална политика и комуникацията за местната власт в Националното сдружение на общините. Йорданка Фандъкова ще се занимава с всичко, свързано със София, образование и култура. „Аз ще се занимавам с чисто организационната работа, структурите на партията”, обясни Цветанов. …


ОБЩИНИ

ФОКУС

Неясно е дали решението на Административен съд - Бургас ще има въздействие върху наказателното производство срещу кмета и главния архитект на Несебър

16 Февруари 2014 | 14:56 | Агенция "Фокус"

Бургас. Не ясно дали решението на Административния съд в Бургас ще окаже въздействие върху наказателното производство срещу кмета и главния архитект на Несебър, предаде репортер на Радио „Фокус” - Бургас. До съдебното производство бе образувано от окръжна прокуратура Бургас. Наблюдателят по делото окръжния прокурор Калина Чапкънова посочи, че не може да направи коментар към момента, тъй като не е запозната в подробности с решението на Административния съд, което бе публикувано в края на петъчния ден. „Не съм се запознала с решението. Освен това наказателното и административното производство са самостоятелни, така че не могат да коментирам. Не мога предварително да давам прогнози за изхода на делото, защото това винаги ще бъде основание да ми поискат отвод по това дело”, посочи прокурор Чапкънова. Тя бе единствената, която в неделния ден отговори на телефонни обаждания. Телефоните на кмета на Несебър Николай Димитров и главния архитект на Валентин Димов са изключени те не отговарят на обаждания. Двамата бяха единствените обвиняеми по случая „Дюнигейт”. Те са обвинени за престъпление по служба, свързано със статута и режима на строителството в спорния имот. Времето за разследване по досъдебното производство бе удължавано няколко пъти. /Катя НИКОЛОВА
РАДИО ФОКУС

50 хил. лева са предвидени за подпомагане на творците от община Велико Търново през тази година

16.02.2014 10:50 / Велико Търново / Новини

Велико Търново. Общо 50 хил. лв. е предвидила община Велико Търново за съфинансиране на малки проекти на творци от областта през настоящата година. Това каза за Радио „Фокус” Велико Търново Нелина Църова, директор дирекция „Култура и туризъм” при община Велико Търново.

Проектите, които отговарят на определени условия ще могат да получат финансова помощ в размер до 10 хил. лв. „Ако събитието отговаря на критериите за културна столица това ще му донесе повече точки. Но това не е единственото ограничение. Не всички проекти ще са насочени само към кандидатурата, защото културния календар на общината и календара за програмата за Европейска столица на културата не съвпадат”, коментира още Нелина Църова. Според нея културният календар може да бъде паралелно изпълняван с кандидатурата на града за Европейска столица. Творците не са длъжни да правят проекти, които да подкрепят кандидатурата. Въпреки всичко процесите са колкото и различни, толкова и взаимно свързани. Нелина Църова подчерта, че средствата, които ще бъдат отпуснати са за съфинансиране и общината не поема всички разходи. Сред условията за отпускане на помощта е кандидатстващите проекти да покриват минимум 60% от общата стойност. Общината съфинансира останалата част в размер максимум до 10 хил. лв. „Ако един творец има идеи, но не му достигат средствата, които е набрал, дали собствени или чрез кандидатстване по други проекти, по други програми, общината просто помага, за да се случат нещата, но в никой случай не поема изцяло всичките разходи по реализирането на който и да е проект”, обясни още г-жа Църова. Все още няма одобрени разработки, тъй като сумата, която ще бъде разпределена се определя с решението на общинския съвет за приемане на бюджета. В момента тече двуседмичен срок за обжалване на този бюджет и след приключването му сесията ще бъде пусната. Очаква се това да се случи в двуседмичен срок и програмата да бъде отворена за кандидатстване. „Целта на съфинансирането е да помогне за създаване на устойчиви проекти, които да се развиват с времето”, каза още Нелина Църова.

/Стояна КИРОВА
Общински съвет - Свищов отпусна 8 еднократни парични помощи

16.02.2014 11:46 / Велико Търново / Новини

Свищов. На първото си за тази година заседание общинските съветници от Свищов дадоха съгласието си за отпускане на осем еднократни парични помощи, информират от Община Свищов. Общият им размер е 1290 лева Пет от подалите молба за помощ ще получат по 100 лв. На един нуждаещ се е отпусната помощ от 150 лева, а на други двама 300 и 340 лв. Парите се дават на лица в затруднено материално положение. Средствата са предназначени за провеждане на спешно лечение или закупуване на скъпо струващи медикаменти.
Община Велинград ще бъде представена като туристическа и лечебна дестинация в Якутия

16.02.2014 14:21 / Пазарджик / Новини

Пазарджик. Община Велинград ще бъде представена от кмета Иван Лебанов в Якутия по покана на Министерството на туризма в Русия руската компания „Славянски Артел“ (Славянская Артель), съобщиха от администрацията. СПА столицата ще бъде показана в разделите на компанията за България – Раздел 1: „Балнеологията в Република България“ и 2: „Рехабилитация, лечение и профилактика на професионални заболявания“. На форума ще бъдат обсъдени и възможности за побратимяване с градовете Мирний и Якутск, намиращи се в тъй наречената „долина на елмазите“ в Руската федерация. Целта на визитата на Иван Лебанов, която ще се проведе в края на месец февруари, е да бъдат представени най-добрите страни на Велинград, като лечебен център, за да може туристите на Република Саха да предпочитат СПА столицата като лечебна дестинация.
Кметът на Бургас Димитър Николов бе избран за един от заместник-председателите на партия ГЕРБ

16.02.2014 15:35 / Бургас / Новини

София. Цветан Цветанов, Йорданка Фандъкова и кметът на Бургас Димитър Николов бяха избрани за заместник-председатели на партия ГЕРБ, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Тримата са избрани с 1101 гласа "за", без против и въздържал се. Те бяха предложени за заместник-председатели от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на Редовното отчетно-изборно делегатско национално събрание на ПП ГЕРБ. /Яница ТАНЕВА
ДАРИК НЮЗ

Сигнал до Сметната палата за разпределението на парите от фонда за растеж на регионите

16 февруари 2014 09:08 | Дарик Габрово|

Председателят на парламента Михаил Миков е върнал въпрос на Томислав Дончев към финансовия министър за разпределението на парите от фонда за растеж на регионите в размер на 500 млн. лв.

"Още когато ставаше гласуването в пленарна зала обърнах внимание на разпределението на тези средства. Общините имаха между един и три дни да подадат проектите. Колкото и да е опростена апликационната форма, с която се кандидатства, времето е много малко. Оценката е направена за по-малко от седмица, което означава, че са обработени по 90-100 проекта на ден. Работил съм с администрация, но никога не съм виждал такава фрапираща скорост. Чакам отговор от финансовия министър и подготвям сигнал до Сметната палата. Това е само една от стъпките, които трябва да се предприемат. Става дума за половин милиард", информира депутатът.

"Има основание за свикване на Консултативен съвет", заяви той в предаването "Събуди се" по Нова телевизия. Според Томислав Дончев, съмненията за незаконно подслушване са достатъчен повод за това.

"От Европейската комисия коментират, че може да има трайно замразяване на средствата за околна среда и води. Трябва да се вземат мерки от страна на кабинета, но също така да се докаже на Комисията, че това реално е направено. Държавата е длъжна да продължи да обслужва всички проекти, дори да са спрени парите от Брюксел. Това означава, че огромни средства трябва да излязат от държавния бюджет. Надявам се да не се случи, защото ще е много тежък удар. Бихме нарушили и изискванията за дефицит".

ГЕРБ ще направи промени в устава си и ще избере ръководни органи на партията. Това ще се случи на днешната Национална конференция на партията.

Очаква се да стане известен и водачът на листата за предстоящите евроизбори през май. Борисов вече заяви, че българският еврокомисар Кристалина Георгиева няма да оглави листата. Другият спряган за номер едно в листата за евродепутати е народният представител от ГЕРБ Томислав Дончев.


Пих и се възхитих

16 февруари 2014 09:10 | Дарик Сливен |

Деветото издание на Празника на виното на община „Тунджа” се проведе на площада в с. Скалица. Организатори на проявата са община „Тунджа", кметството и местното народно читалище „Светлина – 1928". 71 майстори на тунджанско вино и ракия представиха своя елексир пред комисията за дегустация с председател магистър инж. Светлана Шахънска – технолог във винарска изба.

Журито определи за победители в конкурса за гроздова ракия, при постъпили 19 проби, на първо място Димитър Тодоров Мутафов от с. Бояджик – почетен гражданин на община „Тунджа”. Подгласници станаха Никола Андонов Казлачев от с. Чарган и Георги Иванов Танев – кмет на с. Ботево. В конкурса за бяло вино сред 27-те участници първо и второ място си поделиха Петър Митев Караславов от с. Бояджик и Георги Танев Георгиев от с. Ботево, а на трето място е Иван Начев от с. Чарган. В конкурс за червено вино, при изключително оспорвана конкуренция от 25 проби, второ и трето място спечелиха елексирите на Стоян Димитров от с. Стара река и Слава Христова Колева от с. Бояджик.

Първо място беше отредено на майстора винар Йовчо Митков от с. Ботево.

Наградите връчиха кметът на община „Тунджа” Георги Георгиев, народният представител Кирчо Карагьозов и кметът на с. Скалица Митко Петков.

Ритуалното зарязване на лозата в градината пред читалището и поливане с пенливо вино извършиха Царят на виното Йовчо Митков, кметовете Георги Георгиев и Митко Петков и гостите.

Областният управител инж. Николай Пенев връчи отличията в конкурса за изработване лого на Празника на виното. Поощрителна награда получи 6 годишната Теодора Виолетова Боянова от с. Окоп. Второ място спечели логото на Венелина Ганева от с. Скалица. Първо място беше отредено на проекта на Добромира Димитрова от с. Скалица.


Съветник настоява за по-голяма ангажираност на НПО в сферата на социалните услуги

16 февруари 2014 15:23 | Добряна Христова | Дарик Благоевград |

Да бъде повишена ролята неправителствения сектор в сферата на предоставяни социални услуги и дейности, извършвани и предлагани от Община Благоевград, предлага съветникът Кирил Илиев.

Идеята му е базирана на факта, че във все повече документи на Европейската комисия и Съвета на Европа се съдържат препоръки за увеличаване на ролята и значението на неправителствените организации в социалната сфера и намаляване на ролята на държавата и местните власти. Според Илиев в има остра нужда от промяна и облекчаване на социално-икономическия статус на живущите на територията на Община Благоевград. "Световната практика говори за една изключително добра ефективност за подобряване на предоставяните на местни социални услуги", обясни общинският съветник.

Според него преходът трябва да се извърши поетапно, като най-голяма ефективност ще има в сферите, обхващащи хората в трудоспособна и пенсионна възраст, тези в неравностойно положение, граждани и семейства, които имат затруднения и децата.

За да бъде реализирана идеята е необходимо да се отдели бюджет, който да бъде разпределян на конкурсен принцип измежду различни неправителствени организации, като по този начин да бъдат привлечени и ангажирани всички НПО да дават своя принос към подобряване на социалните услуги предлагани и осъществявани в Община Благоевград.

"Тъй като става въпрос за насърчаване на тези организации, първоначално бюджетът ще е в рамките на 20-30 хил. лева, а ако видим, че идеята има ефективност, парите ще бъдат увеличени, като те ще влязат от издръжката, отпускана целево ", поясни Кирил Илиев.

Предложението вече е изготвено и представено пред кмета на Община Благоевград Атанас Камбитов и председателят на ОбС Радослав Тасков.

Идеята за повишаване на ролята на НПО в сферата на социалните услуги е насочена единствено към действащите организации с нестопанска цел, които са около 10-15 в Благоевград, въпреки, че на територията на общината са регистрирани над 400 такива.

"Неправителствените организации ще ръководят процесите, но ще се отчитат на Общината, която дава парите. Ако се установят несъответствия, нарушителите ще бъдат подвеждани по наказателна отговорност", поясни още Илиев. Той изрази надежда, че идеята му ще бъде приета от ОбС. "Според мен няма Общински съветник, който да откаже подобно нещо. Не откривам аргументи "против", защото идеята е хората с проблеми пряко да участват в решаването им", обясни още Илиев.

Ако предложението му бъде приветствано, Благоевград ще бъде първата община в България, която повишава ролята неправителствения сектор в сферата на предоставяни социални услуги и дейности.
СТАНДАРТ

Пак багери в дюните

07:55 ч. 16.02.14

Сагата с дюните край Несебър приключи в полза на багерите. На терена в местността Кокала, станал известен като "Дюнигейт", започва да се строи отново. Вчера сутринта работници са влезли в скандалния терен. Те са започнали да разчистват храстите и да подготвят парцела за строителство, алармираха местни хора. Бригадата поставила и фургони. Строителството е в ход след решението на Бургаския административен съд от 14 февруари тази година. През 2013 г. собственикът на имота "СЛЕ Груп ООД" заведе дело срещу заповедта на ДНСК за отмяна на разрешението за строеж. "Дюнигейт" гръмна в края на 2012 г. Тогава екологични организации сезираха държавните институции, че багери заравняват дюните на юг от Несебър.

Според решението на магистратите от 14 февруари т.г. началникът на РДНСК-Бургас без основание е отменил правото за строеж в парцела. Освен това строителната инспекция трябва да плати и съдебните разходи в размер на 1100 лв.

"След анализ на така установената фактическа обстановка настоящият съдебен състав приема, че не са налице твърденията за нарушения на Закона за устройство на територията", се казва в съдебното решение. Според магистратите безспорно се установява наличието на техническа възможност за свързване имота на "СЛЕ Груп" ЕООД с изградените мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, като фирмата е представила и сключени договори с ВиК Бургас и ЕVN.

Все още не е ясно дали отмяната на заповедта на РДНСК автоматично дава възможност на "СЛЕ груп" да започнат строителни работи.


Кметът на Кърджали в готовност за обекти за над 150 млн.

15:44 ч. 16.02.14 Ирина Ангелова

Кърджали. Кърджалийския кмет Хасан Азис обсъди проекта за Бюджет 2014 на общината с ДПС-съветници и представители на Десен съюз.

„Общината има проектна готовност за обекти за над 150 млн. лв., за част от които се надяваме да осигурим финансиране до края на годината по оперативни програми или националния бюджет. Това ни дава основание да определим Бюджет 2014 г. като бюджет на инвестициите", коментира градоначалникът Хасан Азис на среща с представители на ДПС в местния парламент. По думите на Азис за 52 млн. лв. вече са подписани договори по оперативни програми.

Съветници от ДПС поставиха въпроси, свързани с водоснабдителните групи, надземната инфраструктура, уличното осветление, детски и спортни площадки. Направените предложения са били поставени и на общоселските събрания с кметския екип.

От името на Десен съюз /СДС, БЗНС, НДСВ, ССД и БДС „Радикали"/, който участва в управлението на общината чрез заместник-кмета Иван Велев, общинският лидер на СДС Дора Христова връчи в писмен вид 5 предложения. Те са за изграждане на подземна и надземна инфраструктура на Промишлената зона - Юг, оформяне на велоалея покрай Водното огледало, изготвяне на проект за водоснабдяване на село Кьосево и изграждане на мрежа за обратни води в кв. „Боровец", ремонт на пътната инфраструктура покрай Пазара на производителите и рехабилитация на тротоарната мрежа в централната градска част и кв. „Възрожденци".

„По три от петте предложения вече има направени реални стъпки. За съжаление, на този етап не можахме да се преборим за финансиране на проекта за Промишлена зона - Юг, но той е приоритет за общината", коментира градоначалникът. През седмицата Хасан Азис се срещна и с местния бизнес, а Бюджет 2014 г. предстои да влезе за гласуване в най-скоро време в Общинския съвет.
КМЕТА.bg

Първанов: Парите за общините са разпределени несправедливо

Играл е червеният молив, заяви президентът (2002-2012) в Монтана

Цвета Иванова, 16 февруари 2014, неделя, 11:20 ч.

Ние от АБВ бяхме първите, които обявихме, че има несправедливо разпределение на средствата от новия фонд за регионите от 500 млн. лв., заяви късно снощи в Монтана лидерът на националната инициатива Георги Първанов.

Четири областни центрове, сред които и Монтана, не получиха нито лев. Очевидно, червеният молив е играл при разпределението на средствата, каза бившият президент.

Първанов се обяви и срещу акцията на жандармерията срещу битовата престъпност. Жандармерията днес идва, утре си отива. Но не в това е проблемът. Защо хората крадат? Защото са лоши по душа, или защото няма какво да ядат. Трябва да се решават икономическите проблеми, а не да се правят показни акции, посъветва той.

Първанов обясни откъде в държавата могат да дойдат повече пари - от намаляването на контрабандата на цигари, горива, алкохол. Някой не иска да се овладее контрабандата и този ресурс да се насочи там, където има нужда, каза той, но не уточни кого има в предвид.


Мюфтийството може да поиска над 1500 имота

Признато е за правоприемник на терените на някогашни училища и религиозно-просветни организации

kmeta.bg, 16 февруари 2014, неделя, 13:30 ч.

Главното мюфтийство в България е в готовност да поиска по съдебен път да им бъдат върнати над 1500 имота, които според тях са владели от тях до 1949 г.

Причината е, че мюфтийството е признато за правоприемник на стотиците съществували по царско време мюсюлмански вероизповедни общини и турски училища в цялата страна – решено от СГС на 4 юни, пише вестник "Труд".

Ефектът от съдебното решение е, че вакъфските терени и сгради, които някога са били собственост на мюсюлманското изповедание, на частни турски училища и благотворителни или религиозно-просветни организации, ще се впишат в специален регистър и при бъдещи спорове за собственост това ще има определяща тежест.

За претенциите на мюсюлманите сегашните собственици на имоти (държава, музеи, общини, частници и други вероизповедания) ще научат едва когато религиозната общност заведе дела да бъде призната за техен притежател.


Общинари от Берковица, Монтана и Видин писаха до премиера

В Северозапада валят декларации срещу разпределението на средства от фонда за регионите

Цвета Иванова, 16 февруари 2014, неделя, 16:02 ч.

Всяка сесия на общински съвет в Северозапада завършва с гласуване на декларация срещу разпределението на средствата от новата инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите”.

Всички общини смятат, че са ощетени. Берковица не получи нито лев от поисканите 22 млн. лв. за ремонт на пътя от града до туристическата зона „Ком”, особено важна за развитието на туризма в града.

Затова декларацията бе приета от всички съветници на последната сесия. Протест пратиха и общинарите в Монтана. Те се обявиха срещу предоставянето на „парички за Видин и Враца, а за тях – не”. Общината в Монтана поиска 1 млн. лв. за ремонт на 4 улици, но не получи нито лев от новия фонд.

И общинарите от Видин на последната си сесия приеха декларация срещу малкото средства за най-бедната в Европа община. Те поискаха 12,6 млн. лв. със 7 проекта, но получиха само 3,2 млн. за ремонт на надлез и на сградата на природо-математическата гимназия. Само трима от съветниците се въздържаха от гласуването, 29 подкрепиха протестния документ.

Декларациите си общинарите изпращат до премиера Пламен Орешарски.
Видин прие рекорден бюджет

В парите за 2014 година има предвидени и за автогара

Цвета Иванова, 16 февруари 2014, неделя, 16:43 ч.

Общинският съвет във Видин прие бюджета за 2014 година, съобщиха от пресслужбата на общината. Той е рекорден със своите 33,5 млн. лв.- със 790 000 лв. повече от миналогодишния. 16 млн. за разходите в него трябва да бъдат събрани от местни приходи. 1 млн. лв. е делът на наемите от общинската собственост и от продажби на нейни имоти.

Най-много средства се отделят за образование, следвани от социални дейности. 1,4 млн. са предвидени за ремонти на улици, поправка на покриви на общински сгради, изграждане на автогара и приют за кучета.

Предвидени са и разходи за култура. Общината ще продължи да издържа професионалния фолклорен ансамбъл „Дунав”, градския духов оркестър и драматичния театър. 187 000 лв. са предвидени за развитието на спорта.

10 000 лв. са предвидени за морски лагер на деца от социално слаби семейства. Други 70 000 лв. от средствата са предназначени за преустройство на сегашната ж.п. гара в автогара. С навеси за преминаване от чакалнята до автобусите, електронни табла и осветление, тя ще има модерен вид.


TOPNOVINI.com

Тъмната сянка на "златните" палми

Дневник, 10:48 на 16 фев 2014, Спас Спасов

В началото на февруари кметът на Варна Иван Портних обяви, че е прекратил договора на общината с компанията "Ерика ко" за поддръжката на доставените преди шест години 85 финикови палми. С тях предшественикът му Кирил Йорданов беше решил "да върне облика на града от началото на миналия век". Идеята се оказа една от най-скъпите и безсмислени прищевки на бившия варненски кмет.

Това беше потвърдено и след като на 11 ноември м.г. пресцентърът на общинската администрация във Варна публикува справка, според която от май 2008 г. до юни 2013 г. за поддръжката на палмите са били изхарчени 1.3 млн. лв. Още 124 хил. лв. са парите, които общинската администрация е дължала на "Ерика ко" за периода от юни до средата на ноември 2013. "Така годишно сумата, нужна за растенията, е близо 1,4 млн. лв., или средно по около 3000 лв. на палма", гласеше официалното съобщение по този повод, поместено на сайта на община Варна.



Безотговорното прахосничество

След прекратяването на договора с "Ерика ко" грижата за палмите е поета от общинското предприятие "Управление на проекти и озеленяване", съобщиха от администрацията на Портних. "Прословутите палми, за които се плащаха солидни средства, в момента се съхраняват в същото помещение срещу 6200 лв. за целия зимен период", обяви кметът на Варна по време на една от последните си пресконференции. Тази сума, макар и твърде неточна, според проверка на "Дневник" прави видима една от технологиите на безотговорното прахосничество в бившата общинска администрация на Варна.

Според Стоян Аргиров, управител на общинското предприятие "Управление на проекти и озеленяване", което пое грижите за палмите от средата на декември м.г., както и досега те ще зимуват в хале, собственост на дружеството "Западен логистичен парк" срещу месечен наем от 1560 лв. с ДДС.

"Сумата от 6200 лв. е равна само на наема за помещението за периода от 16 декември до 16 април, обясни Аргиров. Тя е част от общите разходи за изнасяне и прибиране, поливане и торене на 85-те растения, като за една година – до следващия 16 декември, парите ще са малко над 20 хил. лв. с ДДС."

Така според представената от Аргиров справка излиза, че обслужването на палмите, извършвано от общинската структура, ще струва... 13 пъти по-малко на година, отколкото е плащала администрацията на Йорданов.

Тогава къде е отивала разликата? "Вие да не би да сте наивник?", отговаря на въпроса ми с въпрос Даниела Василева, управител на "Ерика ко".



Частична победа на разума

Нейната историята за това как по улиците на Варна през лятото на 2009 г. са се появили станалите пословични 85 финикови палми е любопитна, но и поучителна. Тя повдига завесата пред механизмите, по които бившият кмет на града е вземал и изпълнявал решенията си дори тогава, когато е ставало дума за буквално пилеене на публични средства.

Договорът с "Ерика ко" е подписан след проведен конкурс за възлагане на обществена поръчка. Подписа си под него на 12 ноември 2008 г. заедно с Кирил Йорданов е поставил и главният счетоводител на общината Юлия Йорданова–Качкова. Тази позиция тя запази и в екипа на Иван Портних.

Според текста на договора "Ерика ко" поема ангажимента "да достави чрез наем за ползване, целогодишно да поддържа и експонира на открито" 65 бр. палми, както и само "да поддържа и експонира" други 85 палми в продължение на десет години (от 2008 г. до 2018 г.). Стойността на тези услуги за общо 150 палми според подписания договор е трябвало да бъде до 4.4 млн. лв. без ДДС.

Скоро след подписването на документа обаче здравият разум постига частична победа. Поради липса на достатъчно средства броят на палмите е намален на 85, а сумата по договора според казаното тогава от самия Йорданов - "редуцирана".

Веднага след обявеното намерение за корекция по условията на договора за изпълнение на обществената поръчка с "Ерика ко" от Агенцията за обществени поръчки изпращат становище, че всяка промяна ще бъде в нарушение на закона.

Йорданов не спазва действащите разпоредби и не предоставя на агенцията сключения договор с "Ерика ко" в предвидения седемдневен срок. На въпросите за възраженията на Агенцията за обществени поръчки той отговаря така: "Има обществена поръчка, има спечелил кандидат, има палми и те са прибрани на топло." А на медиите е предоставено копие от неподписан предварителен договор с "Ерика ко".

Днес става ясно, че обемът на обществената поръчка и сключения за изпълнението й договор не са били изпълнени от администрацията на Кирил Йорданов, а от "Ерика ко" не са възразили и не са потърсили обезщетение за това.



Впечатления от Монако

"От първия момент, в който разбрах за идеята да бъдат купени палми, тя не ми допадна, твърди Даниела Василева, управител на дружеството, което ги е доставило и поддържало. Смятах, че с тези пари могат да се купят и засадят широколистни дървета. Поддръжката на палми в нашите условия беше твърде непрактична заради необходимостта да бъдат прибирани през зимата, отоплявани, транспортирани... На фона на разбитата инфраструктура във Варна палмите стоят като на свинче звънче."

Според управителя на "Ерика ко", когато през 2008 г. попитала Кирил Йорданов защо точно палми, той отговорил, че се е подготвил за подобни въпроси и разполага с резултати от обществено допитване, според което "90% от гражданите на Варна искат палми".

"Последвалите преговори с Йорданов и подготовката на самата сделка бяха водени от бившия ми съдружник. Когато той напусна, аз открих цифри, за които дотогава не подозирах. Разчетите са били направени така, че да бъде построено хале за зимуване на палмите. Може би такава е била първоначалната идея и заради това цените за доставка и поддръжка на палмите не изглеждаха високи. Когато аз поех ангажимента за реализацията на договора, реших да мина на вариант "наем".



"Наполовина" или "по договорка"

Представа за това до каква степен са били раздути разходите за поддръжката на палмите според договора, подписан от Кирил Йорданов, дава и друг епизод от разказа на Василева.

"Имах два разговора с Иван Портних, казва тя. Първият беше месец преди 11 ноември, когато получих предизвестието за прекратяването на договора си с община Варна. Вторият - седмица преди това. Портних ме извика и попита: "Какво ще правим сега с тези палми?" Отговорих му, че така или иначе те вече са факт и трябва да бъде договорена сума, която би отговаряла на възможностите на общината в този момента. Вие ще предложите нещо, аз ще предложа нещо напред-назад и така ще стигнем до решение, казах му. Той обаче беше решил, че трябва да се скараме. Отговорът му беше:" Така не става! Ние с вас явно няма да се разберем!"

Последният опит на "Ерика ко" да договори нова цена за поддръжка на палмите е писмо, което компанията изпраща до Иван Портних на 26 ноември м.г. Предложението, което то съдържа, е договорната цена за целогодишна поддръжка на финиковите палми по договора от 2008 г. да бъде редуцирана на 110 хил. лв. без ДДС. На практика това означава намаление с почти 50%.

"Портних обаче беше решил, че трябва да се скараме. А при това положение разбирателство е невъзможно", казва Даниела Василева.

Това не е краят

Според управителя на "Ерика ко" решението за прекратяване на договора за доставка и обслужване на палмите, поръчани от Кирил Йорданов, е "популистко и незаконно".

"Договорът не предвижда неустойки при преждевременно прекратяване, казва тя. Но това важи само ако аз съм обявена в несъстоятелност или ако системно не съм изпълнявам задълженията си. В същото време Иван Портних публично съобщи, че прекратява договора, защото цената му се струва прекалено висока. Само че такава възможност този договор не предвижда. При това положение с проблема трябва да се занимават моите юристи."

В края на април палмите отново ще заемат позиции по улиците и площадите на Варна. И ще напомнят не за "началото на миналия век", а за петнадесетте години, през които градът беше управляван от бившия си кмет Кирил Йорданов.

Латинското название на палмите, които той му завеща, е Phoenix Canariensis (Канарски феникс). Скоро след като умре, дървото "възкръсва" в множество нови издънки. Затова в ботаниката видът е смятан за агресивен – разпространява се бавно, напредва незабелязано и става видимо едва когато вече е завзел територията си.
novini10.com

Синьо Единство: Задкулисие е обхванало Община Пловдив

cross.bg |16 Февруари 2014 | 12:29

/КРОСС/ ПП Синьо Единство излезе с официалното становище по повод на поръчката обявена от Община Пловдив за превоз на пътници по 8 линии на градската транспортна мрежа.

Ето и пълния текст на становището:

Ние представителите на ПП Синьо Единство от Областния координационен съвет на Област Пловдив и на Общински съвет Пловдив след направен задълбочен анализ на обществена поръчка „Възлагане на интегрирана обществена услуга за пътнически превоз по част от линиите от Общинската транспортна схема на Община Пловдив" направена от Община Пловдив считаме, че отново сме изправени пред поредното доказателство за задкулисието обхванало общината. От критериите изведени като водещи за кандидатите да добият правото да звършват превоз по осем линии на градския транспорт на гражданите и гостите на Пловдив прозират скритите протекции за една определена фирма, която е очевиден фаворит на кмета инж.Тотев и зам.кмета Държиков. Ние считаме, че е крайно време да се спре с тази порочна практика за възлагане на обществени поръчки на определени обръчи от близки до власта фирми. Всички трябва да имат възможност за равен старт и възможности да осигурят една наистина качествена услуга на пловдивчани. И всичко това е на фона и на изключително голямата стойност на превозине за целият срок на договора в размер на 24 милиона и 269 хиляди лева без ДДС. Пари, които ще платим всички ние.

Предвид на важността на въпроса ПП Синьо Единство проведе консултации с браншови организации по транспорта и считаме за напълно справедливи забележките отправени към утвърдените вече условия на обществената поръчка направени от Националното сдружение на автобусните превозвачи в България, БАСАТ, СОАТ и Сдружение на превозвачите от Област Пловдив. Споделяме изцяло техните опасения и аргументиранитите им за спиране на поръчката и промяна на условията й. Заставаме зад техните справедливи искания за осигуряване на една съвременна качествена услуга, защото най-важно е преди всичко да бъдат адекватно защитени интересите на пловдивчани.

Ние представителите на ПП Синьо Единство считаме за важно за пореден път да споделим опасенията си с гражданите на Община Пловдив, че настоящето ръководство начело с кмета инж.Тотев води общината към неизбежен колапс и трябва незабавно да подаде оставката си и да ни освободи от безпринципното си робуващо на користни интереси управление.
ДРУГИ

Динамичен и успешен период

vestnikpriatel.com – 16.02.2014



Резюме от отчета на кмета Владимир Георгиев за работата на общинската администрация през 2013 година

Самоков. Преизпълнихме годишния план по приходната част от местни данъци и такси. Предприехме всички законови действия срещу длъжниците на общината и това даде резултат. Свързахме базата данни с тази на Областната дирекция на МВР и вече получаваме директна справка за регистрираните автомобили, които трябва да бъдат декларирани в срок до 2 месеца от регистрацията им. Това доведе до значително повишаване на приходите от данък МПС.

За 2013 г. отчитаме 125 % изпълнение на годишния план или с 503 981 лв. повече от заложеното в бюджета. Към 30.09.2013 г. делът на собствените приходи (в т. ч. данъчни и неданъчни приходи, намалени с еднократните помощи и дарения от чужбина и трансфери на общините) от общите постъпления на Община Самоков се равнява на 45,91 %, което е завишение с 2,53 % спрямо същия показател към 30.09.2012 г. /43,38 %/.

Преизпълнен е планът за разпореждане с общинска собственост. Тези средства се инвестират директно в програмата за капитално строителство на общината. Успяхме да придобием собствеността на първия етаж на сградата на Партийния дом, сградата на училище „Никола Драмалиев”, имоти на ул. „Житна чаршия”, два апартамента в Райово, сградата на бившата стъкларска работилница до Пожарната, сградата на бившата баня и химическо чистене. В процедура сме за придобиване на сградата на училището в Гуцал, имоти, собственост на Министерството на отбраната, помещението на Първа частна банка.

Продължи политиката за задоволяване на нуждите за оземляване. С това постигаме освен подпомагане за регистриране на земеделски производители, но и значително намаляване на броя на пустеещите земи.

Благодарение на работата на Общинското лесничейство Общината успешно управлява горския си фонд, бележи значителни доходи от продажбата на дървесина. Голяма част от заложените ремонтни дейности – на детски градини, на отделенията в болницата, на училища, бяха извършени от работници на Общинското строително предприятие, което значително намали стойността на ремонтите и ни помогна да направим икономии в предвидените разходи.

Създадохме Туристически информационен център. На изложението „Ваканция Спа Експо” бяхме наградени като община, представила по най-атрактивен начин културните традиции и фолклора на региона. Значително в насока маркетинг и реклама ще ни подпомогне и спечеленият проект за близо 500 хил. лв. по ОПРР „Маркетинг в туризма”, където сме партньори с общините Долна баня и Сапарева баня.

Отварянето на хотел „Арена” бе огромно предизвикателство за нас, но ето – една година след старта той бе обявен за тризвезден градски хотел на 2013 г. В хотела открихме 45 работни места. От друга страна комплексът, който образува хотелът със спортната зала, допринесе за много посещения на отбори за подготовка и провеждането на национални и международни състезания.

Учениците имат възможност да ползват ледената пързалка и басейна. Поддържаме общинската спортна зала. През м. г. заделихме значителни средства за провеждане на международни състезания. В сферата на спорта получихме две награди – за принос в автомобилния и в мотоциклетния спорт.

През 2012 и 2013 г. реализирахме проект за социално хранене в общинска трапезария, с което осигурихме топла храна на 90 социално слаби. Спечелихме проекта „Подкрепа за достоен живот”, чрез който наехме 162 лица за лични асистенти на хора с трайни увреждания.

Спечелихме финансиране по проект „Красива България”, с което ремонтирахме фасадата и подменихме дограмата на Центъра за социална рехабилитация и интеграция. Благодарение на спечеления проект по програма „Социално включване” сме на финала на реализацията на проект за изграждане на социален център и детска градина в двора на училище „Петър Берон”. До месец трябва да приключи изграждането и обзавеждането на Центъра за настаняване от семеен тип в двора на училище „Никола Драмалиев”. Общата стойност на тези три проекта е близо 3 млн. лв. И през тази година продължихме да финансираме градския транспорт. Общината усвои над 1,5 млн. лв. по програми за заетост, финансирани със средства от ЕС. Заедно с програмите за заетост, финансирани от републиканския бюджет, успяхме да осигурим заетост на 1000 души, което ни донесе и наградата на Министерство на труда и социалната политика „Работодател на 2013”.

Приключихме изпълнението на проект „Корекция на коритото на р. Боклуджа”, който има огромно значение за предотвратяване на наводнения в кварталите в северната част на града. Стойността на проекта е близо 1 млн. лв. Спечелихме проект за изграждане на противопожарна кула в землището на Райово. Изпълнихме два големи проекта за подобряване на ВиК мрежата в Белчин и Доспей на обща стойност 15 млн. лв. Подготвихме и внесохме проекти за изграждане на водопроводната мрежа на Райово, Широки дол и Продановци. Решихме сериозен проблем с водоснабдяването на Поповяне, като изградихме помпена станция. До края на 2013 г. сме усвоили 12 млн. лв. за реализиране на инфраструктурни проекти, финансирани от ЕС.

През т. г. започна реализацията на мащабен проект – ремонт на отделения и помещения в „МБАЛ–Самоков” за около 1 млн. лв. и над 2 млн. лв. средства за закупуване на медицинска апаратура. С икономиите по проекта ни бе разрешено закупуване на допълнителна медицинска техника. Общината чрез Общинското строително предприятие осъществи ремонтни дейности в отделения в болницата извън предвидените в проекта.

Получихме награда от Синдиката на българските учители и европейската синдикална организация на учителите за „Най-добър социален партньор на 2013”. Спечелихме проект към Националния доверителен екофонд „Внедряване на мерки за енергийна ефективност на сградата на ОПУ „Неофит Рилски”. Изгради се нова триетажна пристройка към НУ „Петър Берон”. Изградихме 4 нови детски площадки в Самоков. Изгражда се детска площадка и в Четвърти квартал. Започнахме ремонта на спортните площадки в кв. „Възраждане” и кв. „Самоково”. Общината съвместно с Канал „Рила” създадохме 4 свободни интернет зони. Подпомогнахме създаването на Младежкия парламент. Продължихме да връчваме ежегодните стипендии на изявени ученици.

За пръв бе реализиран фолклорният фестивал „Дар от природата” в Говедарци. Заедно с клуб „Чакър войвода” възстановихме Чакъровите тържества. Открихме монумента „Възрожденска порта” на входа на Самоков. Проведохме научната конференция „Царшишманови дни”. Възстановената късноантична крепост с църковен ансамбъл и оброк „Цари мали град” донесе и много отличия на Общината. Получихме награда за най-добър проект в областта на туристическите атракции, реализиран по ОП „Регионално развитие”. Цари мали град стана сграда на годината за 2013 г. в категория „Културно-исторически паметници”, спечелихме и приза „Сграда на публиката”. Цари Мали град спечели и националната кампания „Чудесата на България”. Крепостта за 4 месеца е посетена от около 200 хил. души. Започна ремонт на Девическия манастир, като за целта бяха осигурени 240 хил. лв. външно финансиране. В момента сме си поставили амбициозната задача за възстановяването на друг атрактивен археологически обект – Шишманово кале. Приключихме ремонта и на пространството около Голямата чешма. Облагородяваме и пространството на градинката в Четвърти квартал, като по този начин ще оформим и доброто позициониране на паметника на Христо Ботев.

Предстои изграждането на Регионален център за управление на отпадъците. С реализирането на този проект Общината ще реши сериозен екологичен проблем и ще намали разхода за управление на отпадъците.

Направихме пешеходни и велоалеи в града и Боровец. Оформихме екопътеки в Туристическата градина и Лаго. Подготвяме проекти, като ще свържем трите парка с велоалеи и ще поставим различни атракциони в тях.

Още преди да излезе закона за публично-частното партньорство, в Общината Самоков това вече функционира в сферите на благоустрояването и културата. С подкрепата на фирмите реализирахме различни инициативи.

Със собствени средства асфалтирахме най-компрометираните асфалтови настилки в града и селата. Изградихме две нови улици във ВИП квартала, като преди това там бе изградена ВиК мрежата. Оформихме зелени площи и изградихме тротоари в кв. „Самоково”. Оформихме декоративни цветни зони и алпинеуми. На Ларгото бе изграден фонтан. Направиха се декоративни навеси на съдовете за смет. Оформени бяха подходите към града.

Изнесохме Понеделнишкия пазар на специално пригодено място. Изградихме два нови паркинга на Общинския пазар. Ремонтирахме и благоустроихме и паркинга при „МБАЛ-Самоков”.

През цялата година общинското ръководство непрекъснато осигуряваше максимална публичност и прозрачност за цялата дейност на администрацията.

Още много проблеми чакат своето разрешаване и ние сме амбицирани да работим в тази насока, като вече сме подредили приоритетите и започваме поетапното им разрешаване. Надявам се, че ще задържим финансовата си стабилност и ще успеем да спечелим нови проекти за финансиране по европейските програми.


Къде са обещанията, господа?!

vestnikpriatel.com – 16.02.2014 - Росица Тренкова

Последните новини за повишаване на заплатите на депутати и общински съветници са повече от възмутителни.

Как така при управлението на най-социалната партия най-спокойно се решават и нагло ни го заявяват, основавайки се на всеобщото поскъпване и буквата на закона. Този закон, който си създават те сякаш само да се обгрижват и оправдават.

Забравиха вече за какво са там – избраниците на народа! Ослепяха и оглушаха за неволите му. Приказката за стълбата е в пълна сила… Обещаваха ни предизборно по 500-800 лв. пенсии и заплати. А какво стана? За Коледа не се намериха по 5-6 лв. поне за всички пенсионери, а сега откъде има по стотици и хиляди левове? Откъде идват тези свръх пари? Ако общините и НАП са събрали в повече от високите такси, защо не ги намалят?

Подкрепям думите си с пример, лично преживени неволи. Сблъсках се с работата на общинската администрация най-вече в София. От 4 месеца не можем да извадим необходимите данъчна оценка и скица за два имота. Дадохме вече над 200 лв. такси и пътни до София и все още не сме получили важните документи – все поради грешки, като че ли някой е наредил на тези служители да грешат и то многократно. Сбъркаха малкото ми име, в Самоков сбъркаха презимето, сбъркаха квадратурата на мазе /от 6 – на 60 кв. м/ в София, а в Самоков пък – квадратурата на етаж /от 90 на 48 кв. м/. Все дребни грешки, нали! Които струват 2000 лв. в таксата за сделката. Накрая ни върнаха още веднъж, че сбъркали малкото име в разписката за таксата!

Поисках да се оплача от това невероятно бъркане. Прехвърляха ме общо пет пъти: от Районната данъчна служба – в община „Средец”; от там – в Софийската голяма община; от там – в НАП; от там – в Министерството на финансите; от там – отново в данъчната служба. Началничката я нямаше и не можах да се оплача…

Ако имаме най-накрая щастието да се сдобием с тези многократно коригирани документи, ще трябва да внесем 4000 лв. такса за замяна на жилище от 40 кв. м. Това е почти цена за имот или земя – безбожна такса!

И излиза сега, че забогателите общини ще изразходват свръхполученото за заплати на свои хора.

Обещаваха, че на първо време ще вдигнат пенсиите и ниските заплати, а сега вдигат най-високите. Явно са безчувствени и не щат да знаят за тези хора, работили години, образовани, с професии, как преживяват с по 200-300 лв. – мизерстват, гладуват, студуват… Да не говорим, че не могат да си позволят лечение, курорт или ремонт на жилище.

Сред нашите общински съветници имаше някои, отказали се от възнаграждение. Те са за пример и похвала – подобно на родолюбците от далечното минало. Но явно останалите съветници надделяха. И нашият Общински съвет реши да си повиши възнагражденията. И те наред с депутатите и останалите съветници виждат работата си не като обществена, а като средство за препитание. Несправедливо решение!

Протестирам и срещу още едно решение на Общинския съвет – да се удължи работното време до 3 ч. през нощта на нощните заведения. А къде е до него задължението да се изолират тези заведения така, че да не се чува шум навън?! Много са протестиращите и потърпевшите в града ни от такива заведения, които през лятото действат на открито, а живеещите наоколо трябва да си затварят прозорците, да се душат в горещините и да не спят по цяла нощ, въпреки че на другия ден са на работа! Отново една несправедливост към работещата и по-бедна част от населението. Другите обаче са платежоспособни и затова многото оплаквания, подплатени с десетки подписи, остават невидени и нечути. Решението е едно доказателство за това твърдение.

Протестирам и срещу 20-те заплати при пенсионирането на военнослужещи. При тази криза и недоимък този останал лукс от времето на правоимащите е крайно време да се премахне. Откъде накъде един виден учен, професор, лекар, артист, учител или минен работник ще получава едва 1000-2000 лв. при пенсиониране, а военните – 20 000 лв.! От отдавна няма война и не воюваме и те са като чиновници. С какво заслужават тази привилегия? Защо не виждат и тази неправда управляващите?!

Миналата година през февруари протестиращите свалиха властта поради високите сметки, но те бяха начислени за месец и половина. Сега се съобщава, че сегашните сметки са по-ниски, но ако видим фактурите – те са за по-къс период от време. Отново заблуда!

Да, наистина управляващите са си затворили очите и ушите и не искат да видят очевадните неща, разчитайки на робско безкрайно търпение или на мирно протестиращи. Мислят, че изборите са далече, но как ще управляват в отреденото им време след такъв цинизъм и подигравка с горкия народ…
Мътна вода носи рак в Търновско

BLITZ - 16 Февруари 07:20

Мътна вода в над 20 търновски села разболява от рак. Това разказват местните хора в района на Горна Оряховица, Павликени и Свищов. От години по тръбите им тече вода с кафеникав цвят, която според проверките е с завишено ниво на нитрат и манган, съобщава "Монитор".

«През месец някой в селото се разболява от рак или от друга страшна болест”, оплакват се възрастните хора. Според тях мръсната вода причинява сериозни болести в района. Твърдението им обаче не е доказано с медицински експертизи, които да потвърдят, че мътната вода причинява повишаване на броя на онкоболните в района. Специалистите от РИОКОЗ са категорични, че завишените нива на нитрат и манган не са опасни за живота на местните.

«Нивото на нитрати във водата не е по-голямо от това, което се съдържа в марулите рано на пролет”, обясняват още здравните експерти. Проблемът с мътната вода в Търновско е още от началото на 90-те години и въпреки опитите на местното ВиК и общината и все още не е решен. Хората от крайдунавския град се оплакват, че има дни и седмици, когато от чешмите им тече кафява течност с неприятен мирис и вкус. Тогава те са принудени да купуват промишлено количество минерална вода за пиене и санитарно-хигиенни нужди.

Повишеното количество на манган в питейната вода в Свищов и околните села е констатирано многократно при извършваните проверки и замервания на инспекторите от РИОКОЗ. При една от проверките преди две години бе регистрирано количество манган 12 пъти над допустимата норма.

От местното ВиК предприеха мерки, като подмениха помпено-агрегатния парк в село Вардим и бяха почистени двата кладенеца, откъдето Свищов се снабдява с питейна вода. Това временно намали количеството на мангана, но не реши проблема.

Според специалистите единственото решение е изграждането на цялостна система за механично и биологично пречистване на водата, включваща и модерна обезманганителна пречиствателна станция в Свищов. За това обаче са необходими средства колкото е целият годишен бюджет на местната община. Поради тази причина от кметството са приели варианта изграждането на системата да става на етапи, като целта е проблемът да бъде решен до няколко години.

Освен мангана във водата на Свищов, проблеми има и с питейните води и в други населени места на Великотърновска област. Пробите на РИОКОЗ през последните години показват наличието на завишено количество магнезий във водата на Павликени и селата Ресен и Горна Липница, калций в селата от община Златарица Горско ново село, Родина и Железарци.
Перник е готов с нови проекти за финансиране с остатъчни средства по Публичната инвестиционна програма

radioblg.bnr.bg, неделя, 16 февруари 2014, 08:43 часа

Народните представители от "Коалиция за България" Станислав Владимиров и Евдокия Асенова и областният управител на Перник Михаил Михайлов са изготвили предложение за включване на обекти на територията на региона за финансиране с остатъчни средства по Публичната инвестиционна програма. В списъка са включени обекти на териториите на четири общини. За Перник обектите са четири - изграждане на детелина на автомагистрала "Люлин" за връзка със село Големо Бучино на стойност 1.5 млн. лв, изграждане на четирилентов път на Е-79 в участъка от село Драгичево до кв. Църква с ориентировъчна стойност 9 млн. лв, проектиране на детелина на външноградската магистрала за връзка с улица "Младен Стоянов", за което са необходими 200 000 лева и и изграждането на велоалея в Перник за 490 884 лева. За община Брезник се искат 450 000 лева за сметосъбираща и сметоизвозваща машина, дробилка за клони и хасти и за машина за изкастряне на дървета.В списъка са включени още реконструкция на централната градска част на Земен и прилежащите към нея улици и тротоари , прогнозната стойност за което е 160 000 лв без ДДС, както и ремонт и доизграждане на ел. инсталация на тържествената зала и сцена в читалище "Гюргя Пинджурова" в Трън на стойност 190 280 лв без ДДС.
Мюфтийството оттегля предложенията си за новия Закон за вероизповеданията

gustonews.bg 16.02.2014 10:08

Главно мюфтийство ще оттегли своите предложения за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията. Това съобщи адвокатът на мюфтийството Красимир Руев в предаването на „На светло“ по Нова телевизия. Оттеглянето на предложенията ще стане официално следващата седмица. Мотивът на главния мюфтия е „поради незрелостта на българското общество“.

Адвокат Руев получи упреци, че според неговите аргументи в един момент цялата територия на България трябва да бъде върната на мюфтийството, а той самият ще има работа за 100 живота напред.Мюфтийството води дела за 304 имота на обща площ 306 дка, обясни Руев. „Мюсюлманското вероизповедание не е ДПС и ДПС не е мюсюлманското вероизповедание“, заяви той.

Писателят Христо Бойчев изрази опасенията си, че въпросния закон, който е база за претенциите на мюфтийството, не е реституционен, а реставрационен. „Мюфтийството може да си поиска цяла България“, каза той.

Светозар Филипов от сдружение „Обединени езически вероизповедания“ скочи срещу Руев: „В Гърция за колко имота имате претенции? В другите държави няма такова нещо“. Оказа се, че едно от основанията за претенциите на мюфтийството е документ, според който вероизповеданието е правоприемник на Османската империя у нас. Велизар Цолакидис от фенклуб „Ботев Пловдив“ зад протеста пред съда на 14 февруари в Пловдив да са стояли партии. Напротив, футболните фенове дори помолили представители на партии да се махнат.


Ще оборудват читалище с пари по европейска програма

starazagorautre.bg, 16 февруари 2014, 11:30



Сдружението „МИГ Гълъбово 2011” подписа първият си договор

Подписаха договор за изпълнение на проекта на Народно читалище „Христо Ботев – 1907 г.” село Мъдрец за провеждане на „Ноемврийски празник на фолклора – Мъдрец”. Проектът включва оборудване на читалището с осветителна и озвучителна техника и други.

Това е първият договор на „МИГ Гълъбово 2011” по „Програма за развитие на селските райони 2007-2013 г.”. Спечеленият проект е на читалището на гълъбовското село Мъдрец, който бе одобрен на 18 декември миналата година.

До момента „МИГ Гълъбово 2011” има общо 5 одобрени проекта по единият, от които се сключи въпросният договор, а за останалите ще се чака покана за сключване на договори в най-скоро време.

От „МИГ Гълъбово 2011” съобщиха, че вече е започнал и четвъртият последен прием на проектни предложения за този програмен период. Предложенията към земеделците за модернизиране на земеделски стопанства могат да са на стойност от 3500 евро до 200 000 евро.
Проектът на община Разлог „Грижа в семейна среда” продължава до 23 април

radioblg.bnr.bg, неделя, 16 февруари 2014, 12:05 часа

65 души с увреждания, с ограничения или невъзможност за самообслужване, деца, самотни и социално слаби се обслужват от 33 домашни санитари и детегледачи по проект на община Разлог „Грижа в семейна среда”. Община Разлог поиска удължаване на срока на проекта с 1 месец, което означава, че дейностите по него ще продължат до 23 април 2014 година. Проектът обхваща населението на град Разлог и селата Баня, Бачево, Горно и Долно Драглище, Добърско, Годлево и Елешница.
Съдът разреши строителството на дюните в Несебър

radiovarna.bnr.bg, неделя, 16 февруари 2014, 14:31 часа

Административния съд в Бургас отмени забраната за строителство на дюните край Несебър. Решението на магистратите е публикувано в последния работен ден на седмицата. В постановлението се посочва, че „заповедта на Началника на отдел строителен контрол при РДНСК Югоизточен район, с която бяха отменени разрешението за строеж по казуса „Дюнигейт” е незаконосъобразна ”.

Разрешението за строеж е от края на декември 2012 година и е на главния архитект на Община Несебър. С него се одобрява строителството на еднофамилни жилищни сгради и жилищна сграда за сезонно обитаване с обекти за обществено обслужване в поземлен имот в местността „Кокала" на град Несебър. Разрешението за строителство е издадено на името на „Сле груп " ЕООД. В мотивите си, съдът е приел, че заповедта за спиране на строителството е незаконосъобразна, постановена в нарушение на материалноправните норми и следва да бъде отменена. В мотивите се посочва още, че не са налице допуснати от Главния архитект на Община Несебър нарушения на разпоредбите на Закона за устройство на територията при одобряване на инвестиционните проекти и при издаване на разрешението за строеж. „Доказателствата по делото оборват твърдението на административния орган за липса на техническа възможност за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура, поради липса на изградени в района такива мрежи. Установено е по делото, че електрическа, водоснабдителна и канализационна мрежи има изградени и функциониращи в непосредствена близост до имота, за които мрежи самия административен орган е издавал разрешения за тяхното ползване”, се посочва още в постановеното решение на Административен съд Бургас. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.



Случаят нашумя в началото на 2013 година под името „Дюнигейт" и предизвика значителен обществен и медиен интерес. По случая Бургаска окръжна прокуратура образува разследване. На няколко пъти срокът беше удължаван до произнасяното на експерти за това дали „дюни са дюните ”. Бяха повдигнати и обвинения срещу кмета на община Несебър Николай Димитров и главният архитект на общината Валентин Димов за разрешението за застрояване на 29-те декара дюни край Несебър. Строителството там започна в първите дни на 2013- та година от фирма „Сле груп". Първоначално двамата бяха отстранени от длъжност с решение на Окръжен съд Бургас, докато тече разследването, но Апелативният съд отмени това решение, като постанови, че те няма да попречат, тъй като всички свидетели по досъдебното производство вече са разпитани, а всички необходими материали вече са предадени на следствието. в момента тече поредното удължаване на срока на разследване. Решението на Административния съд в Бургас обаче дава зелена светлина за започване на строителството на терена.
Каталог: images -> news
news -> Новини за общините 27. 08. 2014 г. Фокус
news -> Г бнр безработицата в Ловешко бележи спад за пореден месец
news -> Нсорб до есента ще има единен регистър за хора с психични заболявания
news -> Г бнр в бургас започва общественото обсъждане на проекта за Парк "Българско Черноморие"
news -> Новини за общините 11. 06. 2014 г. Бнр 1040 лева отгоре за Йорданка Фандъкова
news -> Г. Фокус Зам кметът на Добрич арх. Пламен Ганчев: Продължава ремонтът на сградата на дкц-2
news -> Г. Фокус Община Бургас търси доброволци за фестивала "Включи града"
news -> Г. Фокус 12-те нови детски площадки в Благоевград вече са готови
news -> Нсорб стартира третата поред процедура за присъждане на Етикета за иновации и добро управление на местно ниво


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница