Обучение по бежанско право за адвокати



Дата11.06.2018
Размер33.82 Kb.
#73113


Проект „Подобряване достъпа до права на бежанците в България чрез повишаване на информираността и знанието“




Обучение по бежанско право за адвокати

30 септември 2015 година,



Зала „София“ на Български Червен кръст, адрес гр. София, бул. „Джеймс Баучер“ 76

Решаване на практически правни казуси

Казус 1: Достъп до територия и до производството по разглеждане на молбата за закрила. Условия на прием.
Джуан, на 16 години, напуска страната си на произход, Сирия, след като училището, което посещава, е затворено заради войната и баща му успява да събере пари за заплащане на каналджии да го изведат в европейска държава, където ще може да продължи образованието си. Каналджиите изоставят Джуан в Турция. Джуан прочита в интернет, че българските власти са обявили, че строят ограда по границата с Турция, но няма да връщат бежанци, идващи от Сирия, които се представят с документ за самоличност на български граничен контролно-пропускателен пункт. На турско-българската граница, пред турските власти Джуан представя доказателства, че е сириец и моли да бъде допуснат да излезе легално от Турция за България. Турските гранични полицаи, обаче, отказват да го пуснат, тъй като Джуан няма валидно разрешение за влизане в България (виза).
Какво бихте посъветвали Джуан да направи, за да влезе на българска територия и да иска убежище?
Джуан не намира друго решение, освен да заплати отново на каналджии, които го превеждат нелегално през българо-турската граница заедно с група бежанци. При нелегалното преминаване, обаче, той губи всички свои лични вещи, в това число и доказателствата, че е сирийски гражданин. Скоро след като пресича българската граница, Джуан и спътниците му са заловени от Гранична полиция. Заради липсата на доказателства за влизане в България по законоустановения ред, спрямо всички са издадени заповеди за принудително отвеждане до границата, забрана за влизане в страната и принудително настаняване в СДВНЧ. След няколко дни в центъра за задържане, Джуан разбира, че по документи сега той е „прикрепен“ към едно от пълнолетните лица, което е било в групата, съставена от каналджиите за пресичане на границата.

Джуан настоява, че е бежанец и не иска да бъде връщан в Сирия. Пише писмена молба на арабски, че моли да остане в България като бежанец и я дава на служител в СДВНЧ. В продължение на няколко седмици Джуан пише същата молба и я дава на служителите – понякога те я вземат, а друг път му казват, че няма смисъл, тъй като вече са я изпратили, където трябва. Джуан не знае какво се случва и до кога ще чака.


Вие сте адвокат и Джуан Ви моли за помощ. С какви правни средства за защита разполагате, за да може той да получи достъп до производството по разглеждане на молбата му за международна закрила?
Джуан е посъветван, че ако предостави на властите „външен адрес“, на който да живее в София, ще бъде по-бързо освободен от СДВНЧ. Той изпълнява това и наистина не след дълго е регистриран от Държавната агенция за бежанците. Дадена му е „зелена карта“, в която е записан декларирания от него фалшив адрес. Джуан подава молба да бъде настанен в регистрационно-приемателния център на ДАБ, тъй като няма къде да отиде. Докато чака отговор, Джуан остава на улицата.
С какви правни средства за защита разполага Джуан в тази ситуация? Като негов адвокат, къде бихте го посъветвал/а да отиде тази нощ?
Джуан остава без всякакви средства за подслон и прехрана. Отчаян, той отива в ДАБ и започва да буйства, подкрепен от други младежи в същата ситуация. Извикана е полиция, а медиите отразяват безредиците. ДАБ се съгласяват да дадат подслон на Джуан. В продължение на около три месеца Джуан живее в РПЦ и получава храна там. Понеже получаваната храна не му достига и той няма какво друго да прави през деня, Джуан често се присъединява към групи арабскоговорящи, където научава последни новини и намира храна и морална подкрепа. Неговите приятели често говорят за Германия и за отварянето на „път“ натам. Когато отива в ДАБ да поднови регистрационната си карта, Джуан е задържан и отново отведен в СДВНЧ. Джуан пита какво се случва и защо го задържат, след като нищо лошо не е направил и чака решение за статут като бежанец. Единствено му казват, че има заповеди от „ДАНС“. Не му дават екземпляри от тези заповеди.
С какви правни средства за защита разполага Джуан в тази ситуация?

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство www.ngogrants.bg. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация за достъп до права - ФАР и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.




Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница