От 1 април: Без излишен престой в болниците



страница1/7
Дата14.01.2018
Размер416.42 Kb.
#46378
  1   2   3   4   5   6   7



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
06.03.2017
Национални вестници



От 1 април: Без излишен престой в болниците


Касата ще им плаща 80% от клиничната пътека и при преждевременно изписване

Мила МИШЕВА

Монитор  стр. 2  

Болниците ще получават 80% от стойността на клиничната пътека, дори и да изпишат пациента преди предвидения по нея престой да е изтекъл. Това съобщиха за "Монитор" от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това означава, че хоспитализираните, на които са направили всички необходими изследвания и манипулации, преди да изтече клиничната пътека, ще могат да си тръгнат по-рано от болницата, а тя ще получи повече пари. От НЗОК обясниха, че такава възможност имало и досега, само че болниците получавали по-малко пари при преждевременно изписан пациент - 60% от стойността на клиничната пътека. С влизане в сила на новия рамков договор от 1 април те ще получават 80%, уточниха от здравната каса. Това ще позволи да се избегнат ситуации, при които например лекарите задържат пациентите повече от необходимото, за да си вземат полаганите пари по клинична пътека или пък ги пускат по - рано, но не ги изписват по документи, а ги карат да се връщат за отчекиране в деня на изтичане на пътеката. Новият рамков договор беше подписан миналата седмица. Според него лечебните заведения ще могат да надхвърлят бюджетите си с 3 на сто. Той предвижда увеличение на средствата за първична извънболнична помощ с над 13 милиона лева. За специализираната извънболнична помощ пък договореното увеличение е над 19 милиона лева. Осигурени са и 1,613 млрд. лева за болничната помощ. Въвеждат се прогнозни бюджети на лечебните заведения на тримесечие.

С националния рамков договор отпада и т.нар. пръстов отпечатък в извънболничната помощ Ще бъде въведен и т.нар. персонифициран аналитичен финансов документ, който ще се издава от лечебното заведение и ще бъде подписван от пациента при изписването му.

Англичани, испанци и италианци на зъболекар у нас


Чужди болници смъкват до 30% за лечение на нашенци

Силвия НИКОЛОВА, Магдалена КОВАЧЕВА

Монитор  стр. 1,2,3  

Англичани, испанци и италианци идват у нас организирано от туристически фирми, за да лекуват зъби и да слагат зъбни импланти, да коригират зрението си, за операции и лечение на ортопедични проблеми. Те предпочитат нашата страна не само заради високото качество на услугите, но и заради ниските цени, показват данни на Клъстъра за здравен туризъм в България.

Хубавото е, че това са здравноосигурени лица, за които плаща съответният здравноосигурителен или застрахователен фонд, а не социално слаби. Това каза за "Монитор" председателят на клъстъра д-р Венцислав Стоев и уточни, че те пристигат с чуждестранни туроператорски фирми. Повечето от тях идват определено за лечение и съвсем малка част се интересуват и от друг тип туризъм, като например музеи, природни, исторически и етнографски паркове, допълни д-р Стоев.

По данни на Клъстъра за здравен туризъм разликата в цените на медицинските и стоматологичните услуги в нашата страна и във Великобритания е близо 30 на сто, а с Швейцария - дори 80%. В САЩ те са по-скъпи спрямо тези у нас с 80, а в Русия с 40 на сто. С 40% е по-евтино у нас и от Турция. Освен това във Великобритания за планово лечение се чака понякога и над шест месеца.

Дванадесет клиники от цялата страна към момента приемат задгранични пациенти чрез клъстъра. Те са в София, Пловдив, Бургас, Варна и Стара Загора. От болниците най-предпочитани заради високия стандарт на качеството, отличните специалисти и грижи са "Софиямед", "Света Екатерина" и "Токуда", посочи д-р Венцислав Стоев.

На морето те предпочитат частна клиника за естетична стоматология и дентална имплантология, която се намира в курорта Св. св. Константин и Елена. Тя е дъщерно дружество на швейцарска голяма клиника. Независимо, че цените в нея са високи за българи, за германците, например, те са наполовина по-ниски -имплант без коронка струва между 1213 и 1271 лева. Естетична коронка - самостоятелна и прикачена като мост, струва съответно 626 и 685 лева. Лечението на канал излиза 165 -180 лева. Да изваят красиви усмивки те остават една—две седмици на море, колкото ще е необходимо и за приключване на лечението им. За този престой включително и за стоматологичните услуги те оставят у нас между 4000 -10 000 евро.

За зъболекарски услуги индивидуалните пациенти си запазват сами час за специалист още когато купуват билета за самолета или си платят почивката в туроператорската фирма.

За разлика от организираните чужденци за здравен туризъм руснаци и македонци също ползват зъболекарски услуги у нас, но идват индивидуално, като ги съчетават с морето. Като индивидуални потребители те наблягат на балнео- и спа процедурите и медицинската козметика. Това показват данни на Българския съюз по балнеология.

Независимо от преобладаващия брой на туристите от Русия и Македония 65% от потребителите на туристическите балнео- и спа услуги остават българи. 10 на сто от чужденците са от Русия, Македония и Сърбия, по 5% са тези от Германия, Гърция, Румъния и Турция.

В същото време чужди болници правят отстъпка до 30% от сумата за лечение на българи с тежки заболявания. За подобни практики разказа пред "Монитор" Звезделина Лютфи, мениджър в Здравен информационен център "Медикъл Караджъ". "Опитваме се да договорим възможно най-ниски цени, като се е случвало да се правят отстъпки в много големи размери за дадено лечение", бе категорична Лютфи.

Информационният център комуникира с десетки болници в Германия, Австрия, Чехия, Израел, Испания, Турция и Северен Кипър, но и уверяват, че могат да се свържат с всяка една държава и да направят проучване според желанието на пациента.

След като видят, че в България няма кой да им помогне, сънародниците ни тръгват да търсят помощ зад граница.

Най-честите заболявания, при които родните медици са безсилни, се оказва, че са генетични и онкологични заболявания, а напоследък все повече зачестяват случаите на деца с детска церебрална парализа и пациенти с ревматологични проблеми.

Експертът разясни, че преди да се пристъпи към лечение в чужбина, всички налични документи трябва да бъдат преведени на английски език и след като бъдат изпратени, болниците връщат мнение или предлагат офертата си в рамките на 10 дни. А когато е необходима спешност, времето може да сведе до 24 часа.

"Предлагаме ги на пациентите, като нямаме моралното право да изказваме предпочитания, те имат право на своя информиран избор", поясни Лютфи. Тя каза още, че в страни като Турция и Израел няма разлика дали болният е здравноосигурен или не. В Европа обаче приемат пациенти с т.нар. Сертификат S2, който покрива разходите за лечение на пациентите, които не могат да бъдат лекувани в България.

Тя разказа, че освен психологическата бариера, пред която са изправени пациентите и техните семейства, друг проблем, с който се сблъскват, е документите, които трябва да предоставят българските медицински заведения. Доста често болниците бавели епикризи и резултати от изследвания.

Тя сподели, че вече е отминал и бумът на желаещите да си правят пластични операции в Турция. Според нея интересът все още е голям, но не се наблюдава истерията от преди години, когато масово нашенките се втурнаха към южната ни съседка, за да си уголемяват бюста или да коригират несъвършенствата си.

Лютфи поясни, че поставянето на силикон в турските болници излиза между 3 и 5 хил. евро, а използваните материали са първо качество. Освен за изкуствени гърди българките отскачат зад граница и за ринопластика и абдоминопластика . При мъжете пък най-атрактивната интервенция е присаждане на коса. Сумата, която трябва да извади представителят на силния пол, за да се сдобие с нова прическа, е около 4 хил. лв. Не са малко и случаите на мъжете, които се подлагат на ринопластика.

РУСНАЦИ НАБЛЯГАТ НА КАЛНИТЕ БАНИ

Предимно руснаци ползват балнеопроцедурите и калните бани у нас по морето, показват данни на Българския съюз по балнеология. Интересът им е предимно към едноседмичните пакети, включващи масаж и калолечение. Цената му е максимум 600 лева.

България разполага с 232 минерални извора и добри рехабилитатори, физиотерапевти и кинезитерапевти, които към момента работят на ниски цени, заплатите им варират между450 и 650 лева в държавните и общинските болници и центрове.

"СОФИЯМЕД": ИЗБИРАТ БЪЛГАРИЯ ЗАРАДИ УЛЕСНЕНИТЕ ПРОЦЕДУРИ

Изборът за провеждане на лечение в чужда държава от страна на чуждестранните за България пациенти като цяло се взима на базата на сравнително улеснения достъп до медицински услуги, който те получават у нас - поради дългата листа на чакащи, която съществува в чужбина и като цяло затруднения достъп до медицински специалисти там. Това обясниха за "Монитор" от една от най-предпочитаните от чужденците БГ болници - "Софиямед". Според представители на лечебното заведение лечението у нас е много по-достъпно и като заплащане. В същото време в България те получават високо качество на медицинската услуга от добри специалисти. "Това важи и за избора на лечение в УМБАЛ "Софиямед" - чуждестранните пациенти ни предпочитат заради сравнително по-бързия и улеснен достъп до висококачествено лечение според европейските и световните стандарти от утвърдени специалисти по съответното медицинско направление", допълват от столичната болница.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница