План за действие за опазване на черния лешояд aegypius monachus



страница1/9
Дата17.11.2017
Размер1.48 Mb.
#34795
  1   2   3   4   5   6   7   8   9


ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ

ЗА ОПАЗВАНЕ НА ЧЕРНИЯ ЛЕШОЯД AEGYPIUS MONACHUS

(AVES: FALCONIFORMES)

В БЪЛГАРИЯ

2015-2024

СОФИЯ, 2015 г.



Възложител: Министерство на околната среда и водите
Съставил: СНЦ „Зелени Балкани - Стара Загора”

Фонд за дивата флора и фауна

Дружество за защита на хищните птици

Планът е изготвен в съответствие с изискванията на НАРЕДБА № 5 на МОСВ от 01.08.2003 г. (ДВ, бр.73/19.08.2003 г.) за подготовка на планове за действия за растителни и животински видове.

Съставители:

Елена Кметова-Биро (Зелени Балкани), Емилиян Стойнов (ФДФФ), Ивелин Иванов (Зелени Балкани), Георги Стоянов (ДЗХП)



Сътрудници:

Илиян Стоев, Любомир Янков, Симеон Марин, Ивайло Клисуров, Градимир Градев, Елена Илиян Стоев, Любомир Янков, Симеон Марин, Ивайло Клисуров, Градимир Градев, Елена Стоева, Златка Николова, Иванка Личева, Николай Арабаджиев, Йорданка Василева, Darren Weeks (Зелени Балкани), Христо Пешев (ФДФФ), Тодор Митков, Борислав Борисов



Изданието или части от него могат да бъдат възпроизвеждани, при надлежно посочване на източника.
Препоръчителен начин на цитиране:

Кметова-Биро Е., Е. Стойнов, И. Иванов. 2015. План за действие за брадатия лешояд (Gypaetus barbatus) в България: 2015 – 2024, МОСВ, Зелени Балкани, ФДФФ, София,


© СНЦ Зелени Балкани - Стара Загора

Гр. Стара Загора, ул. Стара планина № 9

тел. (042) 622401

ел. поща: officesz@greenbalkans.org



http://greenbalkans.org
© Фонд за дивата флора и фауна

Благоевград, ул. Иван Михайлов 49

тел. (073) 88 14 40

ел. поща: pirin@fwff.org



http://fwff.org
© Снимки на корицата: Любомир Андреев, Фотоархив Зелени Балкани

Съдържание





ВЪВЕДЕНИЕ 1

ОПИСАНИЕ НА БИОЛОГИЧНИТЕ ОСОБЕНОСТИ И ЕКОЛОГИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ НА ВИДА 4

ОБЩ АНТРОПОГЕНЕН НАТИСК, ЗАПЛАХИ И ЛИМИТИРАЩИ ФАКТОРИ 20

ПОЛИТИКИ И ЗАКОНОДАТЕЛСТВО 35

НЕОБХОДИМИ МЕРКИ ПО ОПАЗВАНЕ 40

МЕРКИ ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОСВЕДОМЯВАНЕ 59

6.НАБЛЮДЕНИЕ И КОНТРОЛ НАД ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПЛАНА 63

7.ВРЕМЕВА РАМКА И БЮДЖЕТ 77

8. ГРАФИК ЗА РЕАЛИЗИРАНЕТО НА НАБЕЛЯЗАНИТЕ ДЕЙНОСТИ, ОТГОВОРНОСТИ, ИНДИКАТОРИ 84

9. ЛИТЕРАТУРА 87

ПРИЛОЖЕНИЯ 88

ВЪВЕДЕНИЕ

1.1.Основание за разработване на плана

Предмет на настоящия план за действие е разработване на дългосрочна стратегия за възстановяване на черния лешояд (Aegypius monachus) като гнездящ вид в България, предвид ключовата му роля в екоситемите, неговото потенциално стопанско значение и поетите от страната ни международни ангажименти.


Черният лешояд е защитен вид, включен в приложение 2 и 3 на Закона за биологичното разнообразие. Видът е в приложение ІІ на Конвенцията за опазване на мигриращите биологични видове от диви животни (Бонска Конвенция), Конвенцията за опазване на европейската дива флора и фауна и природните местообитания (Бернска Конвенция) и Конвенцията по международната търговия със застрашени видове (CITES Конвенция).
Черният лешояд е класифициран като „изчезнал вид” в Червената книга на България (2011), като „почти застрашен” (Near threatened) от Международния съюз за защита на природата (IUCN) и „рядък” в Европа (BirdLife_International 2004). Съвременната популация на вида в Европа се оценява на около 10 % от глобалната популация (Barov and Derhé 2011), или около 1800 - 1900 размножаващи се двойки, при тенденция на голямо увеличение (BirdLife_International 2004). Счита се, че популацията на континента се е увеличила с 10-20 % за всяко от последните две десетилетия, но по същото време видът бележи спад в Азия (Barov and Derhé 2011).
В България се е срещал навсякъде в Родопите, Рила, Пирин, Западните погранични планини, Стара планина, Витоша, планини около Софийско поле, в равнинните части на страната - Добруджа, Лудогорието, Шуменско и Провадийско плато, Дунавска равнина и Югоизточна България, но в по-малка численост, в сравнение с белоглавия лешояд (Атанасов 1932) (Боев and Мичев 1981).
Около 1960 година видът вече почти не се среща в страната (Стойнов, Куртев et al. 2007). След дълга пауза, последното доказано гнездо с малко е установено през 1993 година в района на Студен кладенец (Marin, Rogev et al. 1998). Оттогава насам се предполага епизодично гнездене на отделни двойки в периода 1995-2006 година, но няма категорично установени двойки (Стойнов, Куртев et al. 2007). Присъствието на черни лешояди от 1 до 15 птици в Източните Родопи е постоянно, базирано на навлизане на индивиди от близкия до гранцита с България в този район Национален парк „Гората Дадя” в Гърция.
Основанието за разработването на Плана за действие за черен лешояд произтича от чл.52, ал. 1 и 2 и чл. 53, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие.

Планът се разработва като практически официален документ, който да осигури изпълнението на целите, заложени с Плана за реинтродукция и консервация на лешоядите на Балканите (2002), съгласно подписания между Министерството на околната среда и водите и Консорциум от 18 неправителствени организации Меморандум за разбирателство за опазване на лешоядите в Европа (2005).




1.2.Предназначение и особености на плана


Планът за действие е официален практически инструмент за опазване на черните лешояди, които се срещат у нас и възстановяване на изчезналата гнездящата популация на вида в България. Той предлага схема за практическо повторно въвеждане/подсилване на популацията и мониторинг на вида, заедно с конкретни мерки по опазването за гарантиране подходящи условия за въстановяването и опазването му чрез ограничаване на вредните въздействия и подобряване състоянието на подходящите местообитания. Така Планът насърчава и подпомага действията на институциите, за да осигури приоритет на финансирането на дейности по опазването, да се попълнят пропуските в познанието и се осигури устойчивост за възстановяването на вида в България. Овен това, Планът определя последователността на дейностите, за постигане на оптимален ефект след изпълнението им.

1.3.Цел на Плана


Разработването на Национален план за действие и стратегия за възстановяване гнездящата популация на черния лешояд в България цели да гарантира опазването на черните лешояди, които се срещат у нас и създаде предпоставки за успешното възстановяване на вида като гнездящ в България. Целта е съгласувана с приоритетите на Европейския план за действие за черния лешояд (Heredia 1996).
Целта на Плана е:

  • в краткосрочен план – да се гарантира опазването на черните лешояди, които се срещат в България и се възстанови гнездящата популация на вида в страната;

  • в дългосрочен план – да се стабилизира и увеличи числеността на вида в България, като се възстановят заеманите от него в по-ранни периоди местообитания, и да се постигне устойчиво съжителство на вида с човека.


Подцели на Плана за действие:

  • систематизиране и обновяване на наличната информация за биологията и екологията на вида, неговото съвременно разпространение, състояние на популацията и местообитанията;

  • набелязване на стратегия, която да доведе до възстановяване популацията на вида и стабилизиране на неговата численост в България, предвид съществуващия международен опит и национална експертиза и капацитет;

  • широко обществено обсъждане на предвидените дейности по опазване, с участието на различни институции, организации и заинтересовани страни;

  • реализиране на конкретни поддържащи, възстановителни и др. природозащитни дейности;

  • ограничаване на действието на фактори с потенциално негативно въздействие върху вида;

  • идентифициране на необходимостта от допълнителни проучвания и планиране на тяхното осъществяване;

  • определяне на необходимите средства за изпълнение на дейностите по опазване;

  • идентифициране на конкретни заинтересовани и отговорни лица в осъществяването на предвидените дейности по опазване и разпределяне на задачите.


Методология на плана – анализ на наличната информация за вида в страната, неговите екологични потребности и предпоставки за възстановяване в България, преглед на наличната информация за успешни стратегии за повторно въвеждане на вида, преглед на съществуващата национална експертиза и капацитет и направени до момента усилия в тази насока.
Процес на разработване на плана

Настоящият план се изготвя от екип експерти от ФПС «Зелени Балкани», Фонд за дивата флора и фауна (ФДФФ) и Дружество за защита на хищните птици (ДЗХП), в рамките на проект «Възстановяване популациите на едрите европейски лешояди в България» LIFE08 NAT/BG/278, съ-финансиран от инструмента LIFE на Европейската Общност.


Изработен е на базата на изменение и допълнение на първата неофициална чернова на „Национален план за действие за опазването на черния лешояд (Aegypius monachus) в България”, 2002-2006 г., разработен от БДЗП (Христов и Стойнов, 2002). Последният документ, макар да не е бил приет официално от държавните институции, (поради липсата на такъв законов инструмент по онова време) е бил използван, като ориентир в работата на повечето ангажирани с темата НПО. Създаденият капацитет, положените усилия, натрупаният опит, международните контакти създадени на базата на планираните през 2002 година дейности и необходимостта от поставяне на дейността по възстановяване на черния лешояд в България на законова основа, дадоха основание да се изработи настоящият план и с актуалния инструмантариум на националното законодателство, да бъде въведен в правния мир на страната.

Планът е представен за разглеждане от заинтересувани експерти и НПО , като са взети предвид всички бележки и предложения.







Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница