Пресклипинг на тема: „Здравеопазване” 13. 06. 2016 Национални вестници



страница1/8
Дата01.01.2018
Размер436.92 Kb.
#38697
  1   2   3   4   5   6   7   8



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
13.06.2016
Национални вестници


Доц. Костадин Ангелов директор на Александровска болница:

Пациентът ще получава консултации по телефона денонощно


Мениджърът постига резултати при дефицит. Ако парите са гарантирани и само разпределяш, си счетоводител

Анна Ботинова

24 часа  стр. 13  



CV

Роден на 7 юни 1977 г.

Завършва Медицинския университет в София през 2004 г. Започва работа в противошокова зала на спешния център -София-област

От 2006 г. е в Клиниката по хирургия на УМБАЕЛ "Александровска". Взема специалност по хирургия през 2010 г.

Магистър по здравен мениджмънт на МУ - София, и по финанси на УНСС

През май 2016 г. встъпи във втория си мандат на директор на Александровска болница



- Доц. Ангелов, преди време се говореше, че Александровска болница ще фалира. Сега е сред добрите примери за модернизация. Как се постига това?

- Преди 3 г. нашият управленски екип стартира в условията на изключително предизвикателство. Имаше висящ колективен трудов договор. Подписахме го, увеличихме заплатите на всички служители и едва тогава достигнахме минималните прагове за отрасъла здравеопазване - през март 2013 г. В края на същата година болницата беше декапитализирана, с 31 млн. лв. капитал. Бъдещето беше несигурно.

Сега капиталът на болницата е над 66 млн. лв. Няма никакъв риск от де-капитализация. Финансовата дисциплина е казармена. Упражняват се всички видове финансов контрол - предварителен, последващ след сключване на договор, със строг анализ и контрол на всяко перо. Същевременно залагаме на инвестициите, като правим маркетингови проучвания къде да инвестираме и кога ще се върне този разход.

- Какво означава това на практика?

- Давам пример с хемодиализата. Около болницата има няколко частни диализни центъра, т.е. изправени сме пред изключително остра конкуренция. Тук в хемодиализата имаше лоши битови условия, апаратурата беше стара. Нямаше целеви средства нито за апарати, нито за ремонт. Пациентите виждаха това и постепенно започнаха да напускат, започнахме да губим дейността заедно с финансирането. Решението беше инвестиция в ремонт и обновяване на апаратурата с анализ рентабилен ли е този разход. Направихме разчети, както и проучвания до какви възможности ще доведе такава инвестиция и видяхме, че е рентабилна. След ремонта и техническото обновяване пациентите се върнаха, дори се увеличават. Собственото ни маркетингово проучване - на екип от болницата, беше съвсем точно и Александровска не загуби тази дейност.

Така работихме във всяко направление през миналите 3 г. Целта беше да стабилизираме финансово болницата и да увеличаваме портфолиото на дейностите и услугите. Много важни стъпки предприехме за оборудването. Преди 3 г. предстоеше сключване на договори по програмата "Регионално развитие" за апаратура за Александровска на стойност към 10-11 млн. лв. Положихме неимоверни усилия и стойността за болницата в крайна сметка стана почти 30 млн. лв. Гордея се с това постижение на екипа, тъй като увеличихме с 200 на сто европейското финансиране за апаратура

- Къде отиде тя?

- Това ни даде възможност да обновим клиниките по кардиология, двете хирургии, по нуклеарна медицина, по образна диагностика, патологията. Изградихме и Център по ранна диагностика на онкозаболявания в гастроенторологията, купихме бейби-циклотрон за производство на изотопи за нуждите на болницата. Това беше много труден мач, но с добър резултат за болницата. Вдигнаха се основни звена.

Искам да подчертая, че тези успехи са ни важни, но най-важна е политиката към хората. Администрацията няма приемен ден и час, работи се от тъмно до тъмно - всеки може да дойде по всяко време и да разговаря с някого от екипа. Завършихме голям проект за снабдяване с работно облекло, такова нещо не беше правено от много години дотогава. Става дума за стандартното защитно работно облекло - престилка и туника за всички служители. Сега ще купим и работни обувки за всички.

- Дори и за това не е имало пари, така ли?

- Пари няма по принцип. Добрият мениджър постига резултати в условията на дефицит, това е неговата задача. Когато има средства, ти си разпределител или счетоводител, който в края на годината трябва да завърши на нула. Мениджърът работи с оперативен дълг, с оперативна печалба и всички възможни финансови инструменти и механизми, които стабилизират предприятието и гарантират бъдеще. Работи успоредно и с хората. Идеята е ръководните места да бъдат заемани от професионалисти в активна възраст, защото те имат енергията и амбицията да движат болницата в правилната посока. Не казвам, че през 2013 г. посоката е била неправилна, но липсваше енергията и нещата бяха в застой. Сега резултатите от нашите общи усилия могат да се видят, да се пипнат.



- В какво се изразява политиката към младите кадри?

- Тя също е основен приоритет. От моя малък опит и от всичко прочетено съм научил, че делът на служителите над средната възраст в една компания трябва да бъде равен на дела на младите. Преди 3 г. Александровска беше застаряваща болница -70% от работещите лекари и сестри бяха над 50-годишни. Решихме, че отваряме болницата за младите и ще направим всичко, за да я изберат и да останат дълго тук. За 2-а поредна година организираме събеседване за специализанти по новата наредба на МЗ. Направеното днес ще даде резултати след 5 г. От финансова гледна точка днес това е вероятно не много вярно решение и сме на загуба, но от мениджърска - решението е правилно, защото гарантира стабилност и просперитет.



- Когато влезе в сила новият ред за специализациите със задължителен трудов договор на младите, не знаехте как ще им осигурите заплатите. Днес имате ли формула?

- Продължава да е неизвестно, но заплати има. Опитваме да увеличаваме дейностите, с които да компенсираме разходите. Заплатите на новите специализанти и докторанти - 38 души от януари досега, излизат почти 50 000 лв. на месец. Гарантираната по наредбата заплата е 880 лв., с толкова назначаваме всеки специализант в Александровска. Ще продължим да го правим, независимо че няма достатъчно средства и трябва да ги търсим.



- Какво трябва да се свърши през втория управленски мандат?

- Финансовата стабилност е налице, болницата не трупа повече просрочени задължения от юни 2015 г. досега. Постепенно намаляваме задълженията си, тъй като миналата година работихме в условията на лимити. Това е финансовата дисциплина на държавата и ние стриктно я спазваме. Сега си поставяме 3 големи цели: изграждането на детската градина за младите лекари - отново крачка в бъдещето, изграждането на новите клиники по имунология с националната банка за стволови клетки и по хематология по програма "Джесика". Третата цел е ремонт на най-старите сгради в болницата - пропедевтиката на вътрешните болести и алергологията, като запазим тяхната архитектурна уникалност.

Друга цел на управляващия екип е намаляване на хартията и електронизация на процесите в болницата, което да стане чрез въвеждане на болнична информационна система.

Работим и за създаването на информационен център на Александровска, в който почасово ще работят студенти от 3-и курс нагоре. Ще има денонощна телефонна линия, която ще гарантира достъпност на услугите. Трудно е, но така работят модерните болници. В противен случай е още по-трудно за пациентите.

Един от новите ни проекти е и изграждането на спешен център за лечение на инсулт, който е в ход. До края на годината ще заработи и той.

- Те ще могат ли да дават и консултации - да преценяват какво да направи човек с оплаквания в момента?

- Студентите от 3-и курс имат нужната медицинска култура за това, ще насочват към подходящото звено за неотложна или планова медицинска помощ. Ще консултират и по здравноосигурителните правила, които се отнасят до достъпа и предоставянето на услуги в болницата.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница