Военна академия „георги стойков раковски”



Дата05.03.2018
Размер109.2 Kb.
#61340
ВОЕННА АКАДЕМИЯ ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”

РЕЦЕНЗИЯ

от Тилчо Колев Иванов, проф. д-р, професор в Катедра „Управление на безопасността и превенция”, Академия на МВР, София, Ж.K. „Дианабад”, Бл. 42, Ап. 41, 0888000246.


на научните трудове, представени по конкурса за заемане на академична

длъжност „доцент”, в област на висшето образование 9 ”Сигурност и отбрана”, професионално направление 9.2 „Военно дело”, научна специалност „Организация и управление на въоръжените сили”, учебна дисциплини „Управление на сигурността и отбраната”, съгласно Заповед Nо ОХ-414 от 19.06.2015 г. на министъра на отбраната на Р. България и обява в ДВ бр.51/07.07.2015 г.


на единствен кандидат подп. инж. Калин Веселинов Градев, „доктор”, главен асистент в катедра „Сухопътни войски” на факултет „Командно-щабен”.
1. Трудове, представени от кандидата, приети за оценка от рецензента.

Всички, от предложените за рецензиране 21 труда от кандидата се приемат за рецензиране, вкл.:



  • 1 самостоятелен учебник на тема „Влияние на специфичните условия на средата върху използването на формирования от Сухопътните войски”, Част I;

  • 4 бр. учебни пособия, вкл.: 1 самостоятелно на тема „Методика за работа на местността”, 2 бр. вкл.: „Видове, състав, организация и формиране на батальонна бойна група”; „Операции по сигурност и защита на силите” (в съавторство с Е. Енев) и 1 за подготовка на кандидати за слушатели по специалност „Организация и управление на военни формирования на оперативно ниво” (в съавторство с Г. Георгиев и К. Градев);

  • 1 методическа разработка на тема „Настъпление на усилен механизиран батальон с последващо преминаване към отбрана (в съавторство с Иво Захариев);

  • 1 самостоятелна монография на тема „Военната заблуда като част от военната наука и изкуство”, отпечатана от ВА;

  • 1 самостоятелна студия на тема „ Методология за разработване и оформяне на научна публикация, участие в научни форуми и определяне на оценката за военнонаучната работа на слушателите от факултет „Командно-щабен”;

  • 5 статии, 3 от които отпечатани във Военен журнал и 2 отпечатани в списания в Румъния и Полша;

  • 8 научни доклади, изнесени на научни конференции и публикувани в сборници на ВА и НВУ.

2. Обща характеристика на научноизследователската, научно приложната и педагогическата дейност на кандидата.

Представените за рецензиране научни трудове са насочени и ясно разграничени в четири основни предметни области:



  • Тактическо управление на СВ – самостоятелен учебник /1/, учебни пособия /2, 3, 7/, методическа разработка /6/, доклади /14, 15, 18, 21/.

  • Операционни стртегеми, приложими при управление на СВ – монография /5/, статии /8, 9, 10, 11, 12/, доклад /16/.

  • Стратегическо управление на СВ – доклади /17, 20/.

  • Военно образование, обучение на офицерски кадри и научна публикация – учебно пособие /4/, студия /13/, доклад /19/.

Тези трудове ще бъдат характеризирани в изброения ред.

Тактическо управление на СВ.

Това направление е основно в трудовете на кандидата. Основна публикация в тази предметна област е самостоятелен учебник /1/ на тема „Влияние на специфичните условия на средата върху използването на формирования на Сухопътните войски, Част I, ВА „Г. С. Раковски”, С., 2014, 225 с.

Учебникът представя схващанията на автора за теоретичните и практически проблеми, произтичащи от специфичните условия на средата при управление на маневрени формирования на СВ. Цел на учебника е да подпомогне ръководния команден и щабен състав при планиране, организиране и провеждане на бойни и небойни тактически действия. Тази цел се преследва с решаване на дванадесет задачи.

Първата задача включва анализ на основните положения, фактори и правила при подбора на местност за бойни действия. Класифицира условията и изяснява характеристиките на средата.

Втората задача предлага метод за анализиране на терена в зоната на тактически действия. Изяснява основните елементи на анализа и се фокусира върху процеса на разузнавателна подготовка на бойното пространство. Защитава тезата за комплексно отчитане на влиянието на факторите на средата за успешно провеждане на действията.

Следващите трета до седма задача изясняват особеностите на пустинята, гората, населените места, джунглата и планините като среда за провеждане на тактически действия. Изяснява критерия за съчетаване на минимално прилагане на сила с максимално използване на възможностите. Характеризира позитивните и негативни влияния. Анализира съответните условия и въздействия върху тактическите действия. Разглежда въздействието върху основните елементи на силите: личен състав, въоръжение и техника, съоръжения, военни формирования, разузнаване, планиране, подготовка и водене на действия.

Следващата осма задача анализира влиянието на средата върху превоза на формирования. Характеризира основните използвани видове транспорт (воден, въздушен и сухопътен по пресечена местност) и влиянието върху тях.

Осма, девета и десета задача представят влиянието на: водните прегради и съоръжения върху тактическите действия; на нощта с акцент върху светлинното осигуряване; на зимните условия и фактори върху елементите и действията на силите.

Единадесетата задача анализира влиянието на културните различия при провеждане на операции извън страната. Вниманието е насочено към културната среда и нейното въздействие върху личния състав, осведомеността, интерпретацията и оценяването на риска.

Последната дванадесета задача разглежда отчитането на особеностите на средата и условията на обстановката при подготовката на формированията. Фокусира се върху планирането и подготовката на мисиите. Акцентира върху специалните изисквания към подготовката за различни условия.

Позитивен момент на този труд е неговата насоченост към непреходен проблем на управлението на войските и с подчертана и актуална необходимост за тяхната подготовка. Ако трябва да се посочи някакъв недостатък, то това е отсъствието на авторска позиция за приложение на съвременни информационно технологични решения на тази проблематика.

В това направление на изследвания са посветени още три учебни пособия, една методическа разработка и три доклада. Учебните пособия са в съавторство с Е. Енев /2, 3/. В тях са разгледани въпроси за ролята и характеристиките на батальонна бойна група /2/, операции по сигурност и защита на силите /3/ и методиката за работа на местността /7/. С тях се разширяват и задълбочават изводите от учебника. Методическата разработка изследва настъплението на усилен механизиран батальон. Докладите представят осигуряването на безопасност на силите, мобилността при защита, подход за оценка на боен потенциал, влиянието и отчитане на културните различия при подготовка на военнослужещите за участие в контрасъпротивителни операции. Допълват и дават публичност на работата на кандидата в това направление.



Операционни стртегеми, приложими при управление на СВ.

Това е второ голямо направление на изследвания на кандидата. Основен труд в него е самостоятелна монография на тема „Военната заблуда като част от военната наука и изкуство” със 148 стр. /5/.

Цел на монографията е да представи виждане за предмета, съдържанието, принципите, мястото и методологията на военната заблуда и нейната приложимост в операции и тактически действия. Насочена е към широк кръг специалисти, но най-вече към командирите на тактическо и оперативно ниво, щабните офицери и работещите в МО.

Тази монография заслужава специално внимание поради това, че може да бъде разглеждана като основен хабилитационен труд. Тя запознава с историческите корени и въвежда в същността на военната заблуда като основен похват от спектъра на военните стратегеми. Изследва не само същностните характеристики, но и възможностите за практическо приложение. Акцентира върху връзките с управлението на войските и приложението с оглед постигане на тактическите и стратегически цели. Представя изискванията за прилагане при управление на отбраната.

Основно достойнство на труда е това, че той запълва дефицит от знания и отговаря на очевидна национална потребност от теоретични обобщения и приложни проучвания и публикации по проблема. Несъмнен принос е изясняването на същността, принципите и класификацията, елементите на видовете заблуди като специфична информационна манипулация. Не по-малко важна е разкритата връзка с управлението и вземането на манипулирани решения. Заслужава отбелязване и интригуващия характер на изложението, който съдейства за постигане на неговите цели. Изследването несъмнено демонстрира способност за системен анализ на сложен теоретичен и практически проблем. Може само да се направи препоръка за добавяне на „предмет” като основен компонент на логическата структура на системата на военната заблуда.

Останалите пет статии /8, 9, 10, 11, 12/ от това направление детайлизират в някои аспекти и гарантират необходимата степен на публичност на приносите на кандидата.



Стратегическо управление на СВ.

Направлението на стратегическия анализ е представено само с 2 доклада /17, 20/. Първият анализира националното законодателство за стратегически обекти, а вторият - доктриналните документи за въоръжените сили.

Макар и малко на брой тези публикации показват връзката на тактическата проблематика, която е основно направление на изследване на автора със стратегическите измерения на управлението на войските и отбраната.

Военно образование, обучение на офицерски кадри и научна публикация.

Като цяло това относително малко по обем направление от изследванията на кандидата, както и някои части от основните публикации, демонстрират повишен интерес към образователния аспект на изследваните въпроси. Тясно е свързано с проблематиката на войсковата тактика и използваните манипулационни средства, както на стратегическо, операционно, така и на тактическо равнище. Естествено е следствие от предходната командирска практика на кандидата. Представената за рецензиране част от колективно пособие /4/, разглежда базови въпроси на подготовката на кандидатите за обучение. Включва тактически основи и характеристика на отбранителните и свързващи действия. Предлага базови знания и еволюцията на вижданията за военната тактика. Изгражда необходима основа за успешно обучение. Методологията за разработка на научна публикация и оценка на военно-научната работа на слушателите от факултет „Командно-щабен” е предмет на отделна студия /13/. Това е също базово средство за активизиране на процеса на обучение. Доклад /19/ представя вижданията на кандидата за перспективите за развитие на военнообразователната система на страната. Аргументира необходимостта от трансформация в съответствие с протичащите процеси в ЕС. Синтезира уместни предложения за подобряване на системата.

Прегледът на изброените трудове позволява да се прецени, че кандидатът демонстрира съчетание на предходна практика с доминиращо теоретично изследователски, методически и операционно приложни резултати. Това съчетание е несъмнено необходимо и е гаранция за успешна работа като „доцент” по управление на сигурността и отбраната.

3. Оценка на педагогическата подготовка и дейност на кандидата.

За педагогическите способности на кандидата може да се съди от неговото участие в предложеното методическо учебно пособие за подготовка на кандидати за слушатели в катедра СВ.

Добрият практически опит може да бъде преценен от петнадесетгодишната практика на различни командни длъжности в СВ в периода 1995-2010 г. Показател за успешна работа е това, че след този период през 2010 г. получава образователна и научна степен „доктор” и е назначен за старши асистент в катедра „Сухопътни войски” на ВА.

Към това следва да се добави допълнителната подготовка и практика в структурите на НАТО, участие в тренировъчна мисия в Афганистан, опит и знания намерили израз в подготвените от кандидата лекционни курсове, съобразени със стандартите на Алианса.



4. Основни научни резултати и приноси.

Основните научни приноси на кандидата по конкурса се свеждат до:



  • Теоретически обобщения, методически разработки и учебни материали по тактическо управление на СВ /1, 2, 3, 7, 6, 14, 15, 18, 21/.

  • Теоретическо изследване и приложна интерпретация на проблематиката на приложимите при управление на СВ операционни стратегеми /5, 8, 9, 10, 11, 12, 16/.

  • Аргументиране на връзката на тактическото управление на СВ със стратегическите насоки на отбраната на страната /17, 20/.

  • Аргументация на визия за развитие на военнообразователната система и синтез на базови тактически знания на кандидатите, както и на критерии за оценка на военно-научната работа на слушателите от факултет „Командно-щабен” /4, 13, 19/.

Посочените приносни резултати обогатяват знанията по изброената проблематика при управление на СВ. Предлагат съвременни виждания за управление на СВ, както и нови знания за приложимите стратегеми при тактически операции в условията на традиционна и хибридна война.

Тези резултати са с достатъчно ясно определено и значимо авторско участие.



5. Оценка на значимостта на приносите за науката и практиката.

Посочените приноси биха могли да имат значим ефект за подобряване на управлението на СВ и отбраната, ако се отразят в основните нормативни документи и прилагат систематично в практиката.

Приложението на рецензиране трудове в обучението и в практиката несъмнено е добра основа за успешна преподавателска и изследователска работа на кандидата.

Кандидатът не предлага, но съществуват цитирания на посочените трудове.



6. Оценка в каква степен приносите са дело на кандидата.

Предложените за оценка самостоятелни публикации и посоченото разделение за колективните трудове дават убедителни гаранции, че същите са лично дело на кандидата.



7. Критични бележки за рецензираните трудове.

По отношение на трудовете могат да се направят следните критични бележки:



  • Активизиране на изследванията за използване на информационни технологични средства за тактическо управление и свързаните с това симулационни методи за обучение по тактика на СВ.

  • По-скоро като препоръка, отколкото като бележка е необходимостта от конкретизиране на тактическите изисквания за въоръжението и техниката (основно ББМП), с които се очаква да бъдат снабдени изгражданите ББГ в страната. Още повече че превъоръжаването е вече програмирано от МО и предстои процес на проектиране и изпълнение в близко бъдеще.

  • Разширяване на международната публикация на трудовете.

Бележките не променят изцяло позитивната оценка за кандидата и могат да се приемат и като препоръки за бъдещата работа.

8. Лични впечатления и други въпроси, по които рецензентът смята, че следва да вземе отношение.

Имам ограничени лични впечатления от непосредствената работа на кандидата. Свидетел съм на позитивни оценки на колегите на кандидата за неговата учебна и изследователска изява.



9. Заключение

Предложените за рецензиране трудове на единствения кандидат по конкурса подп. инж. д-р Калин Веселинов Градев го характеризират като изявен изследовател с добра военна практика, успешен лидерски опит и многогодишна преподавателската дейност. Тези качества дават основание за убедена преценка, че неговите приноси отговаря на изискванията на Закона за академичното развитие и на Правилника за неговото прилагане за заемане на конкурсната длъжност.

Това ми дава основание да предложа на уважаемото научно жури да избере същия като „доцент” по „Организация и управление на въоръжените сили”.

10. Оценка на кандидатите.

Давам положителна оценка на единствения кандидат по конкурса подп. инж. д-р Калин Веселинов Градев. Убеден съм в неговите възможности за успешна работа като „доцент” по „Организация и управление на въоръжените сили”.

Предлагам на ръководството на ВА „Георги Сава Раковски” да го избере като редовен доцент във висшето училище.

София, 01 ноември 2015 г. Рецензент …....................



(проф. д-р Т. Иванов)
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница