Заседание софия, сряда, 15 октомври 2008 г. Открито в 9,05 ч



страница1/4
Дата26.10.2018
Размер1.27 Mb.
#100116
  1   2   3   4

ЕКСПРЕСНА СТЕНОГРАМА

ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

_____________________________________________________

ЧЕТИРИСТОТИН И ОСЕМНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ

София, сряда, 15 октомври 2008 г.

Открито в 9,05 ч.

Председателствали: председателят Георги Пирински и заместник-председателите Камелия Касабова и Юнал Лютфи

Секретари: Нина Чилова и Татяна Калканова
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Имаме необходимия кворум, откривам заседанието.

Уважаеми колеги народни представители, да ви запозная с проектопрограмата за работата на Народното събрание за 15-17 октомври 2008 г.

1. Проект за решение за откриване на Факултет по фармация в структурата на Медицинския университет във Варна. (Вносител е Министерският съвет, 29.08.2008 г.).

2. Проект за решение за откриване на Факултет „Здравни грижи в структурата на Медицинския университет в Плевен. (Вносител е Министерският съвет, 29.08.2008 г.).

3. Проект за решение за промяна в ръководството на Комисията по отбраната. (Вносител е Татяна Дончева, 14.10.2008 г.).

4. Второто четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки. (Приети на първо четене на 22.07.2008 г.).

5. Второ четене на Законопроекта за противодействие на конфликт на интереси – продължение. (Приети на първо четене на 13.06.2008 г.).

6. Първо четене на Законопроекта за националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112. (Вносител е Министерският съвет, 12.08.2008 г.).

7. Първо четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения. (Вносители са: Волен Сидеров и група народни представители – 9.04.2008 г.; Минчо Спасов и група народни представители – 16.06.2008 г.; Министерският съвет – 12.08.2008 г.).

8. Второ четене на Законопроекта за уреждане на някои трудови и осигурителни права на български граждани. (Приет на първо четене на 12.09.2008 г.).

9. Проект за решение за одобряване на Доклада за състоянието на околната среда през 2006 г. (Вносител е Министерският съвет, 1.08.2008 г.).

10. Проект за решение за приемане на Годишния доклад на Държавната комисия по сигурността на информацията относно цялостната дейност по състоянието на защитата на класифицираната информация в Република България за 2007 г. (Вносител е Министерският съвет, 1.07.2008 г.).

11. Първо четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията. (Вносители са: Йордан Мирчев и група народни представители – 21.02.2006 г.; Министерският съвет – 3.09.2008 г.).

12. Парламентарен контрол.

Обръщам ви внимание, че съгласно нашето решение от миналата седмица целият петъчен ден, 17 октомври, се предвижда да бъде парламентарен контрол.

Моля, гласувайте проекта за програма.

Гласували 145 народни представители: за 137, против 2, въздържали се 6.

Програмата е приета.

Следват предложения по реда на ал. 3 на чл. 40.

Има предложение от народните представители Яне Янев и Димитър Абаджиев за включване в дневния ред на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Държавна агенция „Национална сигурност”, внесен на 26 септември.

Господин Янев, както разбирате, това предложение не може да бъде подложено на гласуване, тъй като не е спазен тримесечният срок.

Обосновете предложението си, но няма да го гласуваме.

ЯНЕ ЯНЕВ (независим): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Предвид големия обществен интерес и предвид всичко, което се случи през последните седмици, ние считаме, че както не са спазвани и друг път процедури и срокове съгласно правилника на Народното събрание, би било редно, тъй като става въпрос само и единствено за частта на закона, касаеща парламентарния контрол на Държавна агенция „Национална сигурност”, да се разгледа от ресорната комисия и да бъде приет. Не случайно го внасяме, като имаме предвид тези срокове, но се надяваме комисията във възможно най-краткия срок да го разгледа и да вземе съответното решение. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Очевидно този въпрос стои на дневен ред на комисията, редно е да се ускори разглеждането му.

Има предложение от народния представител Борислав Ралчев за включване в дневния ред на Проект за решение за избиране на заместник-председател на Четиридесетото Народно събрание. Предложението е внесено на 19 септември.

Има внесен и Проект за решение за избиране на заместник-председател с вносители народните представители Волен Сидеров и Павел Шопов от 12 февруари.

Моля, гласувайте предложението за включване на такава точка в нашата програма.

Гласували 140 народни представители: за 87, против 23, въздържали се 30.

Предложението се приема.

Включва се в седмичната програма с разбирането, че ще бъдат проведени съответните консултации между парламентарните групи.

Има предложение от народния представител Яне Янев за включване в дневния ред на Проект за решение за временна парламентарна комисия за дейността на Държавен фонд “Земеделие”.

Господин Янев, заповядайте.

ЯНЕ ЯНЕВ (независим): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Ако не се създаде тази специална парламентарна анкетна комисия, която да се запознае с цялостната досегашна дейност на Държавен фонд “Земеделие”, респективно да осъществи необходимия граждански контрол сега, когато правителството реши да отпусне необходимите субсидии от републиканския бюджет за осигуряване на проектите по САПАРД, може да се получи още по-голям гаф, който да повлече и Разплащателната агенция.

Всичко, което се случва в Държавен фонд “Земеделие” в последните месеци, показва, че системата на Държавен фонд “Земеделие” и на Разплащателната агенция не е в състояние да осъществи самоконтрол. Няма друга такава отговорна институция, която да не е проверявана за такъв дълъг период от време.

Това, което се прави с одитните доклади, показва, че е повърхностно и изобщо не може да се направят съответните изводи за всичко, което се е осъществявало през годините. Затова не случайно преди повече от две години 50 народни представители от опозицията сме внесли това предложение.

Искам тук по възможно най-отговорния начин да предупредя, че ако не се осъществи необходимият контрол в Държавен фонд “Земеделие” като цяло и в Разплащателната агенция, може да се стигне до отнемане на акредитацията на Разплащателната агенция. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте предложението.

Гласували 139 народни представители: за 46, против 56, въздържали се 37.

Предложението не се приема.

Следващото предложение е от народните представители Иван Сотиров, Лачезар Тошев и Христо Кирчев за изслушване на министър-председателя господин Станишев относно изказвания пред руски медии.

Господин Сотиров, заповядайте.

ИВАН СОТИРОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! За четвърта поредна седмица от групата на Обединените демократични сили внасяме предложение да се включи като точка в дневния ред изслушване на министър-председателя Сергей Станишев от парламента във връзка с изявления, направени пред руски медии, и последващи действия, които подлагат под съмнение външнополитическите приоритети на България.

Мисля, че въпросът е изключително сериозен. За пореден път пледирам пред вас, че съгласно чл. 1 от Конституцията на Република България ние сме парламентарна република, и съгласно чл. 62 от Конституцията парламентът освен законодателна дейност упражнява и парламентарен контрол. Не може парламентът да бъде лишен от тези му конституционни функции с формални решения на мнозинството. Затова пледирам да бъде подкрепено това наше предложение. Съвсем нормално е министър-председателят да бъде изслушан по един толкова важен въпрос и да има дебат в парламента.

Призовавам ви да подкрепите това наше предложение.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте предложението.

Гласували 134 народни представители: за 44, против 63, въздържали се 27.

Предложението не се приема.

Господин Сотиров, заповядайте за предложение за прегласуване.


ИВАН СОТИРОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Тази практика е изключително порочна и дискредитира парламента! Мисля, че си давате сметка, че не може този институция да бъде употребявана по този начин! Не сме премиерска или президентска република, а сме парламентарна република! Вие като народни представители сте длъжни да защитите авторитета на тази институция! Ако министър-председателят смята, че опозицията са циркаджии, не смятам, че това отношение трябва да го прилага към целия парламент! Въпросът е вие дали приемате да ви третират като циркаджии, министър-председателят да демонстрира абсолютно пренебрежение към парламента и вие да ставате параван за неговите действия, или трябва да си влезете в ролята на народни представители и да гласувате той да дойде и да бъде изслушан! Това е практика – вече втора година се отказват по един и същи начин изслушванията. Четвърта седмица подред внасяме това предложение и ви гарантирам, че то ще бъде внасяно до края на мандата, докато министър-председателят дойде. Всяка седмица ще е така, докато министър-председателят дойде!

Нека всички да разберат по какъв начин се държи мнозинството в този парламент и как действате. Пледирам да подкрепите това предложение! Срамно е да отхвърляте искането за изслушване по толкова важен въпрос.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Гласувайте отново предложението

Гласували 137 народни представители: за 58, против 55, въздържали се 24.

Предложението не се приема.

Следващото предложение е от народния представител Павел Шопов за включване в дневния ред на проект за декларация относно осъждане на политическо насилие след изборите в Петрич.

Заповядайте, господин Шопов. Проектът за декларация ви беше раздаден, колеги, преди няколко минути.

ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ (независим, от място): Тук пултовете не работят!

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Ако обичате, помолете за проверка на сектора!

ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Благодаря Ви, господин Пирински.

Колеги, явно е, че политическата обстановка се ожесточава. Само в продължение на около един месец в страната се случиха три тежки инцидента с пребити хора. Единият беше журналистът, който знаете как пострада заради онова, което беше правил в своето служебно журналистическо качество. Наскоро един лекар от Ботевград също беше потърпевш, но тогава ние не излязохме с декларация. По първия случай – по отношение на пребития журналист, гласувахме единодушно декларация.

Третият случай в рамките на тези двадесетина дни, е случаят с активиста на партия „Атака” в град Петрич и Благоевград Огнян Тетимов – нещо, което стана завчера. Днес това е темата на всички медии. Знаете за случилото се.

Ние не обвиняваме нито една от парламентарно представените или сериозните извънпарламентарните политически партии и сили. Касае се до случай, който произтича по причина от криминални групировки и босове, маскирани като политически партии. Това е ясно за всички. Всъщност истинската причина за пребиването на нашия активист е, че той е поискал и иска да се подаде жалба в съда за касиране и на тези частични избори, в каквато връзка имат намерение и други политически сили, участвали в процеса в град Петрич ДСБ или от СДС. Касае се до флагрантно посегателство над политик от местен мащаб от Благоевград и град Петрич, какъвто е нашият активист Огнян Тетимов. Считам, че трябва да реагираме остро, като Народното събрание изкаже своята позиция. Считам, че настоящата декларация е съвсем балансирана и е насочена към посока оздравяване на тези уродливи явления.

Моля господин Пирински да ви обясни изказаните становища на Председателския съвет, да се гласува тази декларация, още повече, че днес ще гледаме Закона за политическите партии, който е част от нашите усилия за оздравяване на тези уродливи явления. Трябва да отчитаме и факта, че от МВР вчера ни съобщиха, че вече има задържано едно лице, търси се друго. Търсят се и другите извършители, за което благодарихме вчера по телефона и на господин министъра на вътрешните работи.

Така че ви призовавам да гласувате за включване в дневния ред на тази декларация.

ГЕОРГИ ПИНЧЕВ (ОДС, от място): Прочети я, де, да я чуем!

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Сега става дума за включване.

Единодушно споделеното мнение на Председателския съвет беше, че въпросът е достатъчно сериозен, за да бъде подложен на гласуване за включване в седмичната ни програма, при това с разбирането, че ако пленарната зала приеме да се включи, то би трябвало проектът за декларация да е т. 1 от днешния дневен ред.

Подлагам на гласуване предложението, направено от господин Шопов. Моля, гласувайте.

Гласували 138 народни представители: за 110, против 12, въздържали се 16.

Предложението за включване е прието с разбирането, че ще бъде първа точка след приключване на гласуванията.

Последното предложение по реда на ал. 3 е направено от народния представител Павел Шопов за законопроекта за жилищните влогове. Отново стана ясно на Председателския съвет, че не може да се гласува такова предложение, тъй като няма внесен доклад за второ четене.

Господин Шопов желае да обоснове предложението си.

ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Да, господин Пирински, аз го внасям упорито вече три години и го правя много често, и тогава, когато зная, че няма да бъде прието. Продължавам обаче тези усилия, защото зная, че в един момент този закон трябва да влезе и ще влезе в пленарната зала, за да бъде решен проблемът на около 300 000 български граждани. Аз го внасям особено упорито сега преди гледането на бюджета за 2009 г., защото параметрите за парите, за средствата, за ресурса с който трябва да се реши този въпрос, трябва да бъде решен именно сега – във времето преди да бъде гледан бюджетът. Настоявам упорито за включване в дневния ред на този закон, който е готов, само липсва доклад на Комисията по икономическата политика, и по причина, че миналата седмица гласувахме как да бъде изразходен излишъкът от милиард и половина. Считах и тогава в изказването си заявих, че в този разчет за този милиард и половина можеше да бъде включен и този необходим ресурс за решаване на проблема на гражданите с дългогодишни жилищно-спестовни влогове.

Това го казвам и от гледна точка на обстоятелството, че излишъкът е много по-голям от този 1 милиард и половина. Така че могат да се намерят средства – в момента явно държавата има пари, има необходимите средства за решаване на този въпрос.

Пак правя това искане по чл. 40, ал. 3 и от друга гледна точка – за да призова господин Йордан Цонев като председател на Комисията по икономическата политика тази седмица да се разгледа този законопроект и да бъде направен доклад от комисията, което е единствената пречка за неговото внасяне в пленарната зала, още повече, че „Атака” не е единственият вносител на този законопроект. По тази тема БСП също имаха законопроект. Този законопроект, който трябва да гледаме, ще бъде комбинация между внесения от народния представител Захари Георгиев от БСП и от „Атака” – два законопроекти в тази връзка.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Нямаме възможност да гласуваме включване в дневния ред, тъй като няма доклад, който да бъде включен.

Аз се обръщам към господин Цонев и към господин Овчаров.

Господин Цонев, молбата ми е заедно с господин Овчаров, да прецените бюджетните импликации и да предложите начин на движение по този въпрос, за да не се въртим в тази процедурна липса на яснота как се процедира по въпроса, който е достатъчно сериозен.

С това се изчерпват предложенията по ал. 3.

Постъпилите законопроекти и проекторешения от 8 до 14 октомври 2008 г.:

- Годишен доклад за младежта за 2007 г., вносител е Министерският съвет. Разпределен е на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, Комисията по труда и социалната политика, Комисията по образованието и науката и Комисията по здравеопазването;

- Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане. Вносители са Лидия Шулева и група народни представители. Водеща е Комисията по бюджет и финанси, разпределен е и на Комисията по европейските въпроси;

- Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги. Вносители са народните представители Георги Божинов и Димитър Гъндев, Комисия по транспорт и съобщения, както и Комисията по европейските въпроси;

- Законопроект за изменение и допълнение на Закона за гарантиране на влоговете в банките. Вносител е народният представител Мария Капон. Водеща е Комисията по бюджет и финанси;

- Проект за решение за приемане на решение на Съвета от 7 юни 2007 г. относно системата на собствените ресурси на европейските общности (2007/436/ЕО (ЕВРАТОМ). Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по бюджет и финанси и е разпределен на Комисията по европейските въпроси;

- Законопроект за изменение и допълнение на Закона за специалните разузнавателни средства. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по правни въпроси;

- Законопроект за изменение и допълнение на Наказателнопроцесуалния кодекс. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по правни въпроси;

- Проект за декларация относно осъждане на политическо насилие, упражнено след изборите в гр. Петрич, проведени на 11 октомври т.г. Вносители са народните представители Митко Димитров и Павел Шопов;

- Проект за решение за промяна в ръководството на Комисията по отбраната. Вносител е народният представител Татяна Дончева.

Това са постъпилите предложения.

Преминаваме към гласуванията на законопроекти и проекти за решения.

Първо, предстои да гласуваме Законопроект за ратифициране на Спогодбата между правителството на Република България и правителството на Република Азербайджан за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото.

Моля, гласувайте на първо четене предложения Законопроект за ратификация.

Гласували 128 народни представители: за 127, против няма, въздържал се 1.

Законопроектът е приет на първо четене.

Има ли процедурно предложение за преминаваме към второ четене?

Господин Иванов, заповядайте – имате думата.

ЕВГЕНИЙ ИВАНОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председател.

Уважаеми колеги, правя процедурно предложение, Законопроектът за ратифициране на Спогодбата между правителството на Република България и правителството на Република Азербайджан за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото да бъде приет и на второ гласуване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте процедурното предложение за преминаване към второ четене.

Гласували 115 народни представители: за 112, против 1, въздържали се 2.

Процедурното предложение се приема.

Заповядайте, господин Иванов.

ДОКЛАДЧИК ЕВГЕНИЙ ИВАНОВ: Благодаря.

Уважаеми господин председател, колеги!


„ЗАКОН

За ратифициране на Спогодбата между правителството на

Република България и правителството на Република Азербайджан за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото
Член единствен. Ратифицира Спогодбата между правителството на Република България и правителството на Република Азербайджан за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото, подписана на 12 ноември 2007 г. в Баку.”

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви.

Няма забележки по проектотекста.

Моля, гласувайте на второ четене законопроекта за ратификация.

Гласували 125 народни представители: за 125, против и въздържали се няма.

Законът е приет на второ четене.

Преминаваме към гласуване на второ четене на Законопроект за допълнение на Закона за общинския дълг, № 850-01-278, вносител е народният представител Румен Овчаров на 29 юли т.г.

Предстои да гласуваме два текста, уважаеми колеги. Предлагам да ги гласуваме едновременно – единият е заглавието, а другият е § 1.

Подлагам на гласуване предложение за наименованието на законопроекта по вносител, подкрепен от комисията, както и § 1 по вносител, подкрепен от комисията.

Моля, гласувайте тези два текста по вносител.

Гласували 115 народни представители: за 106, против няма, въздържали се 9.

Законът е приет на второ четене.


Преминаваме към гласуване на първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за особените залози.

Моля, гласувайте на първо четене предложения законопроект с вносител Министерският съвет.

Гласували 118 народни представители: за 112, против няма, въздържали се 6.

Законопроектът е приет на първо четене.


Моля за вашето внимание, преминаваме към гласувания на първо четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за политическите партии.

Подлагам на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии, № 754-01-65 с вносители народните представители Минчо Христов и Стела Банкова.

Гласували 140 народни представители: за 5, против 100, въздържали се 35.

Законопроектът не се приема на първо четене.

Преминаваме към следващия Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии, № 754-01-98, с вносители Йордан Величков и група народни представители.

Моля, гласувайте.

Гласували 136 народни представители: за 73, против 19, въздържали се 44.

Законопроектът е приет на първо четене.


Следващият законопроект, който подлагам на гласуване, е с вносител Йордан Бакалов и група народни представители, № 754-01-166.

Гласували 143 народни представители: за 49, против 53, въздържали се 41.

Законопроектът не се приема на първо четене.
Преминаваме към гласуване на следващия законопроект с вносители Ангел Найденов и група народни представители, № 854 01-98.

Гласували 141 народни представители: за 105, против 8, въздържали се 28.

Законопроектът е приет на първо четене.
Моля, гласувайте следващия законопроект с вносител Иглика Иванова, № 854-01-99.

Гласували 127 народни представители: за 57, против 4, въздържали се 66.

Този законопроект не се приема на първо четене.

Няма предложениe за прегласуване.


Следващият законопроект, който подлагам на гласуване, е с вносител народния представител Яне Янев, № 854-01-100.

Гласували 137 народни представители: за 8, против 90, въздържали се 39.

Законопроектът не се приема.
Моля, гласувайте последния внесен законопроект по тази точка с вносители Марина Дикова и група народни представители, № 854-01-101.

Гласували 143 народни представители: за 103, против 9, въздържали се 31.

Този законопроект е приет на първо четене.
Преминаваме към гласуване на първо четене на два законопроекта – Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията и Законопроект за защита на конкуренцията.

Моля, гласувайте Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията с вносители Валентин Милтенов и група народни представители.

Гласували 118 народни представители: за 25, против 22, въздържали се 71.

Законопроектът не се приема.


Моля, гласувайте Законопроект за защита на конкуренцията с вносител Министерския съвет, № 802-01-71.

Гласували 113 народни представители: за 99, против 4, въздържали се 10.

Този законопроект е приет на първо четене.
Последното гласуване за днес, колеги, е първо четене на Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда с вносител Министерския съвет.

Гласували 108 народни представители: за 105, против няма, въздържали се 3.

Законопроектът е приет на първо четене.
Преминаваме към седмичната ни програма, към дневния ред за днешния ден.

Както си спомняте, гласувахме точка първа да стане:

ПРОЕКТ ЗА ДЕКЛАРАЦИЯ НА ЧЕТИРИДЕСЕТОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ ОТНОСНО ОСЪЖДАНЕ НА ПОЛИТИЧЕСКО НАСИЛИЕ, УПРАЖНЕНО СЛЕД ИЗБОРИТЕ В ГР. ПЕТРИЧ, ПРОВЕДЕНИ НА 11 ОКТОМВРИ 2008 Г.

Вносители са двама народни представители от Парламентарната група на „Атака”.

Господин Шопов, заповядайте да представите проекта за декларация.

ДОКЛАДЧИК ПАВЕЛ ШОПОВ: Ще я прочета, господин председател.


„ДЕКЛАРАЦИЯ

относно осъждане на политическо насилие, упражнено

след изборите в гр. Петрич, проведени на

11 октомври 2008 г.

Ние, народните представители на Четиридесетото Народно събрание, на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 75, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание,

- изразявайки своята загриженост от криминализирането на политическите процеси в България;

- подчертавайки изключителната загриженост от физическото насилие срещу политически опоненти на парламентарно и извънпарламентарно представени сили;

- предупреждавайки за опасността от нови, все по-ожесточени политически престъпления


ЗАЯВЯВАМЕ:

Осъждаме физическата разправа срещу областния координатор на ПП „Атака” в Благоевград Огнян Тетимов;

Призоваваме органите на МВР и правосъдните органи за бързо разкриване и наказване на нарушителите на това престъпление.”

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Употребихте „правосъдните органи”, вместо „правосъдната система”?

ДОКЛАДЧИК ПАВЕЛ ШОПОВ: Да, прав сте, остава „правосъдната система”.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви.

ДОКЛАДЧИК ПАВЕЛ ШОПОВ: Няма да излагам мотиви, на вас всичко ви е ясно като фактическа обстановка.

Преди малко, когато поисках думата по чл. 40, ал. 3, изложих съображенията ни в тази връзка.

При мен дойде заместник-председателят на Парламентарната група на БСП господин Юруков с някои забележки относно текста. Съгласни сме те да бъдат възприети така, както бъдат направени. Разбира се, ако колегите желаят още нещо друго да се включи и да се коригира, да се засили или да се балансират някои от заложените формулировки, сме готови да ги обсъдим и ги приемем.

Заповядайте, колеги.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Найденов, заповядайте.

АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председателю.

Аз имам процедурно предложение на основание чл. 42, ал. 2 да отложим разискванията и съответно гласуването по предложения проект за декларация.

Искам да припомня, че след случая на насилие и побой срещу журналиста Огнян Стефанов Народното събрание единодушно подкрепи текст на декларация, с която осъдихме насилието, осъдихме и отхвърлихме посегателството срещу свободното слово.

Днес по същество Председателският съвет, а и пленарната зала още веднъж изрази своята воля, подкрепяйки предложението на колегите от Парламентарната група на „Атака” да се включи подобна декларация, с която да се осъди насилието срещу Огнян Тетимов.

Уважаеми дами и господа народни представители, аз обаче предлагам да не превръщаме пленарната зала в редакционна колегия, да помислим върху текста.

Съгласни сме, че няма да спазим изискването за 15-дневния срок, в рамките на който текстът да се разгледа от съответните специализирани комисии на парламента, но очевидно се нуждае от корекции, редактиране, подобряване.

С оглед на това предлагам да не гласуваме в момента. Да бъдат излъчени представители от различните парламентарни групи, които да поработят върху теста още днес.

ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС, от място): И да бъде гласувана утре, примерно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Ще гласуваме това процедурно предложение.

Бих го допълнил с предложение при поставяне на обсъждане и евентуално гласуване, когато бъде дооформен текстът, да поканим и министъра на вътрешните работи, който да даде информация и по случая Стефанов, и по други случаи, които очевидно се нуждаят не само от категорична позиция, но и от много енергични действия от страна на компетентните органи, за да информира Народното събрание за извършеното и за развитието и за изясняването на тези случаи.

Господин Георгиев, мога да Ви дам думата за обратно предложение, ако сте против отлагането.

Заповядайте, имате думата.
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ (независим): Благодаря Ви, господин председателю.

Излизам на трибуната с предложение да не се отлага. Аз ще подкрепя декларацията за осъщественото насилие срещу Огнян Тетимов, но същевременно искам всички вие да подкрепите да бъде осъдено въобще политическото насилие – дали ще е изразено във физически форми, дали в удрянето на сайтове на отделните политически партии, или по други начини.

В същия ден, когато Тетимов е бит, евродепутатът от „Атака” Десислав Чуколов предвожда 20 човека и се явява в Агенцията за младежта и спорта с целта да бият активист на политическа партия „Народ”. Аз отивам - той се е качвал два или три пъти ...

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Не се отклонявайте, господин Георгиев. Ясно е Вашето обратно предложение.

ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ: Това трябва да има и обратен знак. Затова искам да не се отлага.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте процедурното предложение на господин Ангел Найденов.

Гласували 95 народни представители: за 78, против 13, въздържали се 4.

Процедурното предложение е прието с разбирането, за което в пленарната зала се чуха гласове: утре в течение на пленарния ден да се премине към гласуване на този текст, отново повтарям, да имаме и възможността да чуем министъра на вътрешните работи.


Преминаваме към следващата точка:

ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ОТКРИВАНЕ НА ФАКУЛТЕТ ПО ФАРМАЦИЯ В СТРУКТУРАТА НА МЕДИЦИНСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ – ВАРНА.

Следва доклад на Комисията по образованието и науката.

Давам думата на господин Лютви Местан.

ДОКЛАДЧИК ЛЮТВИ МЕСТАН: Уважаеми господин председател, благодаря Ви.

Преди това една процедура: моля народните представители в залата да бъде допусната госпожа Ваня Добрева – заместник-министър на образованието и науката.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Ако няма възражения, моля да поканим в залата заместник-министъра на образованието и науката госпожа Добрева.

Господин Местан, заповядайте за доклада.

ДОКЛАДЧИК ЛЮТВИ МЕСТАН: Благодаря.

Уважаема госпожо председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Представям ви:


„ДОКЛАД

на Комисията по образованието и науката

относно Проект за решение за откриване на

Факултет по фармация в структурата на Медицинския

университет – Варна, № 802-03-17,

внесен от Министерския съвет на 29 август 2008 г.


На заседание, проведено на 24 септември 2008 г., Комисията по образованието и науката разгледа Проект за решение за откриване на Факултет по фармация в структурата на Медицинския университет – Варна, № 802-03-17, внесен от Министерския съвет на 29 август 2008 г.

В заседанието участваха: господин Даниел Вълчев – вицепремиер и министър на образованието и науката, господин Валери Цеков – заместник-министър на здравеопазването, и проф. Анелия Клисарова – ректор на Медицинския университет - Варна.

Мотивите към проекта за решение бяха представени от вицепремиера и министър на образованието и науката. Проектът за решение за откриване на Факултет по фармация в структурата на Медицинския университет – Варна, е на основание чл. 9, ал. 2, т. 1 от Закона за висшето образование.

Акредитационният съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация на заседание, проведено на 5.06.2008 г., Протокол № 18, е дал положителна оценка на проекта. Факултетът по фармация ще провежда обучение по специалността от регулираните професии „Фармация” за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър”.

Определеният от Националната агенция за оценяване и акредитация капацитет е 250 студенти, тоест по 50 студенти годишно. Предвиден е срок от три години, в който Медицинският университет – Варна, на основание чл. 84, ал. 2 от Закона за висшето образование да поиска програмна акредитация на специалността „Фармация”. Препоръките на Националната агенция за оценяване и акредитация към университета са учебните програми по химия, физика и висша математика да бъдат актуализирани с насоченост към фармацевтичната наука и практика.

Обучението във Факултета по фармация ще се осигурява от 59 преподаватели на основен трудов договор във висшето училище, от които 19 са хабилитирани лица. От всички лекционни курсове по специалността 78% ще се четат от хабилитирани преподаватели, с което факултетът отговаря на изискванията на чл. 26, ал. 1 от Закона за висшето образование.

Медицинският университет – Варна, към настоящия момент има три факултета – по медицина, по дентална медицина и по обществено здраве. С откриването на Факултет по фармация висшето училище ще провежда обучение по всички професионални направления от областта на висшето образование „Здравеопазване и спорт”.

В изказванията си народните представители подчертаха, че с разкриването на Факултет по фармация в Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна, се обогатява мисията на университета, затваря се напълно цикълът на дейностите, които един съвременен медицински университет трябва да осъществява в областта на медицинското образование за развитието на медицинската наука и здравеопазването. Ще бъде преодолян дефицитът от квалифицирани магистър-фармацевти в Североизточния и Северния централен планово-икономически райони. Изразено бе мнение, че факултетът ще създаде нови възможности за провеждане на следдипломно обучение на фармацевтите, за технологични разработки и за целенасочени научни изследвания.

След проведената дискусия Комисията по образованието и науката единодушно със 17 гласа „за” подкрепя Проекта за решение за откриване на Факултет по фармация в структурата на Медицинския университет – Варна, внесен от Министерския съвет, и предлага да бъде приет от Народното събрание.” Благодаря за вниманието.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Местан.

Има доклад и на Комисията по здравеопазването.

Господин Китов, моля да представите доклада на комисията.

ДОКЛАДЧИК БОРИСЛАВ КИТОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги!
„ДОКЛАД

относно Проект за решение за откриване на

Факултет по фармация в структурата на Медицинския

университет – Варна, № 802-03-17,

внесен от Министерския съвет на 29 август 2008 г.
На свое редовно заседание, проведено на 9 октомври 2008 г., Комисията по здравеопазването разгледа и обсъди Проект за решение за откриване на Факултет по фармация в структурата на Медицинския университет – Варна, № 802-03-17, внесен от Министерския съвет на 29.08.2008 г.

На заседанието присъстваха: д-р Валери Цеков – заместник-министър на здравеопазването, госпожа Ваня Добрева – заместник-министър на образованието и науката, проф. Анелия Клисарова – ректор на Медицинския университет – Варна, народните представители от Варненския регион, представители на академичната общност и на съсловните организации в сферата на здравеопазването.

Проектът за решение беше представен от госпожа Ваня Добрева, която посочи, че професионалното направление „Фармация” е единственото от област на висшето образование „Здравеопазване и спорт”, по което в Медицинския университет – Варна, не се подготвят кадри. С откриването на този факултет при висшето училище териториално ще се оптимизира мрежата от фармацевтични факултети в страната и ще се преодолее недостигът на квалифицирани специалисти в Североизточния и Северния централен район за планиране. Тя информира участниците в дискусията, че проектът е получил положителна обща оценка от Акредитационния съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация, Протокол № 18 от 5 юни 2008 г.

Народните представители бяха запознати с подкрепящо проекта за решение становище на Министерството на здравеопазването и неподкрепящо проекта становище на Българския фармацевтичен съюз.

В хода на дискусията членовете на Комисията по здравеопазването единодушно изразиха подкрепата си за инициативата на Медицинския университет – Варна, за откриване на Факултет по фармация и изказаха благодарност на проф. Клисарова за усилията й за утвърждаване на Медицинския университет – Варна, като най-значим образователен, научноизследователски и лечебно-диагностичен център в Североизточна България.

В част от изказванията беше засегнат въпросът за недостиг на хабилитирани преподаватели по някои специалности от областта „Здравеопазване”, и по-специално във фармацията, например по специфичните фармацевтични специалности. По този проблем председателят на Комисията по здравеопазването изрази становище, подкрепено и от други народни представители, че решението на проблема е в приемането на необходимите изменения на Закона за научните степени и научните звания, който вече над 20 години не е променян.

Въз основа на проведеното обсъждане и след единодушно гласуване „за” Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Проект за решение за откриване на Факултет по фармация в структурата на Медицинския университет – Варна, № 802-03-17, внесен от Министерския съвет на 29.08.2008 г.” Благодаря ви за вниманието.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Китов.

От името на вносителите – Министерският съвет, ако желаете, госпожо заместник-министър, можете да вземете думата. Това е само, ако искате, не е задължително.

Преминаваме към изказвания по този проект за решение.

Заповядайте, госпожо Маринчева.

СТАНКА МАРИНЧЕВА (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Искам да изразя пълната си подкрепа за разкриване на Факултета по фармация към Медицинския университет – Варна.

Аз съм член на академичната общност на университета малко след неговото създаване, от първия випуск. През тези години – почти 50, след по-малко от 3 години ние ще празнуваме неговата 50-годишнина, университетът се утвърди като един много силен учебен, научноизследователски, диагностично-лечебен център за региона на Североизточна България. С пълна убеденост подкрепям и решението на Министерския съвет, и становищата на двете комисии, които много добре очертаха необходимостта от разкриване на Факултета по фармация.

Бих искала да кажа това, което не беше казано в становищата на комисиите, че университетът разполага с много добра материална база, има много добре подготвени специалисти. В момента се готвят и аспиранти за някои от специфичните направления в областта на фармацията. Наистина, Североизточният регион изпитва нужда от тези специалисти. Дори със скорошното изменение и допълнение на Закона за лекарствените средства в хуманната медицина ние взехме решение не повече от четири аптеки да се управляват от един магистър-фармацевт. Това показва, че са ни необходими изключително много такива високоспециализирани кадри в областта на фармацията, за да могат да отговорят на изискванията и предизвикателствата на Европейския съюз. Още повече, че фармацията, както и другите специалности в медицината, изискват денонощно обслужване. Ние сме свидетели, че в момента на много места и то не в съвсем малки населени места, аптеките работят с определено работно време, поради липса именно на специалисти – магистър-фармацевти, с което се затруднява лекарственото обслужване на гражданите.

Приканвам всички да подкрепим това решение на Министерския съвет, с което ще се преодолее този недостиг, а от друга страна университетът във Варна ще стане ковачница на нови кадри, както бе подчертано в докладите на двамата председатели на комисиите, за тяхното научно израстване, за научното развитие на направленията в областта на фармацията, както и за следдипломното обучение – нещо изключително важно в областта на фармацията. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, госпожо Маринчева.

Господин Янев, имате думата.

ЯНИ ЯНЕВ (НДСВ): Благодаря, госпожо председател.

Колеги, след словата, които сподели с вас доц. Маринчева, аз ще бъда кратък. Бих желал да подчертая няколко много важни неща.

На първо място, искам да подчертая пред вас, че Комисията по оценка и акредитация с пълно единодушие подкрепя създаването на този факултет.

На второ място, създаването на този факултет беше прието с единодушие и от двете комисии на Народното събрание, които разгледаха това проекторешение.

В този смисъл искам да ви кажа, че това не е случайно, защото подготовката на създаването на този факултет продължава повече от две години с усилията на цялата академична общност на Варненския медицински университет и защото преди да се предприеме този акт, тази инициатива, беше дълбоко осмислена необходимостта от създаването на този факултет.

Подчертавам тези неща пред вас, защото е важен и още един факт, който трябва да бъде оценен като позитивна практика при създаването на нови структури във висшето ни образование, а именно, че Варненският медицински университет извървя целия път на предварителна подготовка и осигуряване на всички законови изисквания за начало на учебния процес преди да бъде приет дори и един студент по тези специалности – нещо, което не винаги се случва, когато ние създаваме или приемаме решения за създаване на нови структури във висшето образование. Това е практика, която трябва да бъде изрично подчертана и трябва да бъде приветствана.

Аз приключвам със своите аргументи в подкрепа на този проект. Искам да благодаря на двете комисии за тяхното позитивно отношение.

Искам да използвам тази висока трибуна, за да поздравя проф. Клисарова и нейния екип за положените досега усилия, които надявам се, колеги, вие всички ще подкрепите. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Господин Адемов, имате думата.

ХАСАН АДЕМОВ (ДПС): Благодаря Ви, госпожо председател.

Уважаеми госпожи и господа народни представители, нашата парламентарна група ще подкрепи Проекта за решение за откриване на Факултет по фармация в структурата на Медицинския университет. Това е един от малкото проекти за решения, изобщо законопроекти, разглеждани в Комисията по здравеопазването, който се подкрепя с консенсус. Това е показателно, че идеята за разкриване на такъв Фармацевтичен факултет в структурата на Медицинския университет е добре осъзната, добре подкрепена с предварителна подготовка, както казаха и колегите преди мен.

Два бяха основните въпроси, които се дискутираха в рамките на заседанието на Комисията по здравеопазването: на първо място – материалната база, на второ място – кадровото комплектоване на преподавателския състав в рамките на Фармацевтичния факултет. И по двата въпроса бяха дадени аргументирани, задълбочени отговори от проф. Клисарова, ректор на Медицинския университет. Няма никакви притеснения по отношение на това, че в това висше учебно заведение, което ще подготвя кадри за Североизточна България, за Северен централен регион, ще получават висококвалифицирана подготовка всички студенти, които изберат това висше учебно заведение.

Трябва да отбележа факта, че на фона на този впечатляващ консенсус в Комисията по здравеопазването неприятно впечатление направи становището на Фармацевтичния съюз, в което становище се изразяват съмнения, че в рамките на този факултет няма да бъде получавана необходимата висококвалифицирана подготовка. Аз смятам, че колегите малко прибързано и емоционално са взели това становище. Добре е и те да се научат, че в условията на конкуренция няма никакво значение къде ще бъдат подготвени кадрите, важното е те да получават качествена подготовка.

Ако някой твърди, че фармацевтите в България са достатъчно – да, достатъчно са, но са достатъчно в големите центрове като София, Варна и Пловдив, а в по-малките региони, в отдалечените региони на страната дефицитът откъм такъв тип кадри е изключително сериозен, независимо от решенията в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Има още какво да се желае по отношение на кадровия състав.

Аз приключвам с това, че ние от нашата парламентарна група единодушно ще подкрепим този проект.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Адемов.

Господин Китов има думата.

БОРИСЛАВ КИТОВ (БНС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Аз, за разлика от изказалите се народни представители, които са или от Варна, или са възпитаници на Варненския медицински университет, съм от един район, който би трябвало да е конкурентен на Варна и въпреки всичко аз мисля, че това е едно добро дело. Не може да има медицински университет по принцип без той да има всичките структури, затова прави чест на Варна и специално на проф. Клисарова, че успя да затвори цикъла.

Господин Адемов е прав за факта, че наистина в Североизточна България има известен дефицит, известен недостиг на кадри по фармация. Това се дължи от една страна на това, че по някой път да получиш образование в София идва и далече, и скъпо, да не говорим за това, че завършвайки във Варна и имайки възможност да останат в собствените си региони, това би могло да подобри съотношението на кадрите, въпреки че трябва да е ясно, че не е това основната причина.


Големият проблем, уважаеми колеги, по който се изказаха със загриженост някои от колегите, беше фактът, че наистина в някои от по-горните специалности, които са тежки специалности във фармацията, забележете, в България липсва необходимият брой специалисти. Мисля, че именно уважаемият доц. Великов постави този въпрос. Няма как да не кажем и да не се обърнем към Министерството на образованието и науката. Ние приемахме няколко пъти промени в Закона за висшето образование, а оставихме Закона за научните степени и звания да е закон от преди повече от 20 и кусур години.

Безспорно, уважаеми колеги, обръщам се особено към госпожа Добрева, искам да й кажа, че ще има проблеми с хабилитирани преподаватели, ако остане старият действащ Закон за научните степени и звания. Вече е крайно наложително той да бъде осъвременен, за да отговаря и на новите изисквания на българското висше образование, което, от своя страна, изпреварва събитията - изисква да има хабилитирани специалисти, а изведнъж се оказва, че няма. В това отношение мисля, че няма човек, който да не подкрепи разкриването на Фармацевтичния факултет в Медицинския университет – Варна, защото по този начин в България се затваря цикълът на три медицински университета с всичките възможни факултети, което би дало възможност за едно правилно разпределение на обучението по тези специалности.

Аз съм убеден, че Варна има много добра политика по отношение на кадрите. Няма да се учудя, продължавайки тази политика, ако след време други градове като София и Пловдив останат без кадри, които ще заминат за Варна.

Успех, проф. Клисарова!

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Китов.

Господин Великов, Вие имате думата. Заповядайте.

БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (БНД): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! В Комисията по здравеопазването бях един от колегите, който също подкрепи това предложение, ще го подкрепя и в залата. Говорих и с колегите от Парламентарната група на Българска нова демокрация да подкрепим предложението.

И в комисията, а и тук пред вас бих искал да отбележа, че все пак не бива всеобщата еуфория да ни попречи да дадем и някои препоръки във връзка с новия факултет. Независимо че Българският фармацевтичен съюз или колегите от Пловдив, може би вследствие на някаква ревност или някакви други съображения, не са изразили подкрепа, все пак в някои от техните становища има и неща, върху които си струва да се замислим. Едва ли колегите от Варна се нуждаят от всеобщо потупване по рамото и съвсем безкритично да бъдат подкрепяни. В този смисъл аз бих отбелязал и от тази висока трибуна, че по специалните дисциплини, като например фармацевтична химия или фармацевтичен анализ, технология на лекарствените средства, организация и икономика на фармацията, от общо пет дисциплини, които влизат и в обсега на държавните изпити, фактически по четири към момента не се очертават никакви хабилитирани специалисти - за Варна по-специално.

Вярно е, че има малко време, тъй като тези специални дисциплини, както навсякъде, се четат от трети курс нагоре, и аз вътрешно съм убеден, че ще се направи необходимото от проф. Клисарова и другите колеги. Но все пак в българското Народно събрание, приемайки такива важни решения, като това за откриването на Факултет по фармация във Варна, ние безспорно се грижим и за качеството на образованието и в този смисъл трябва да се възприемат и някои съвсем леки нотки на критика или най-малкото на някакви препоръки, които смятам, че съвсем добронамерено се възприемат и от колегите там.

Тук се изказвам не само като член на Комисията по здравеопазването - за избирането ми искам да благодаря на всички колеги, които подкрепиха преди две седмици това, тъй като още от началото бях в тази комисия, после станаха някакви временни катаклизми – но и като преподавател, доцент по химия. Много от колегите и във фармацевтичните факултети са мои колеги още от университета, така че познавам материята отвътре и смятам, че едни такива препоръки би трябвало да се вземат предвид, убеден съм, че ще се вземат предвид.

Ще подкрепя заедно с Парламентарната група на Българска нова демокрация решението за Фармацевтичния факултет във Варна. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, господин Великов.

Госпожо Гроздилова, заповядайте.

СНЕЖАНА ГРОЗДИЛОВА (НДСВ): Благодаря, уважаема госпожо председател.

Уважаеми колеги, драги ректори – професори на Варненския и Плевенския университет! Аз няма да говоря с емоцията на колегите лекари. Когато стане дума за някакъв въпрос, който се обсъжда в Комисията по здравеопазването, той е подчинен на много бурни емоционални обсъждания.

Бих искала само да споделя, че в Комисията по образованието и науката изпитваме огромно удовлетворение, когато пристигнат комплект документи за създаване на висше училище или откриване на нов факултет. Повярвайте ми, никак не са малко случаите, когато се налага многократно да се връщат и в крайна сметка да не се стигне до крайния етап. В рамките на две години сме свидетели, че тук, в тази зала, почти единодушно подкрепяме желанието на ръководство на Медицински университет за разширяване на обучението чрез откриване на нови факултети. Не визирам само Варненския университет, разбира се.

Но, колеги, изключително отговорното отношение на академичните ръководства и на двата университета трябва да бъде аплодирано по достойнство. Подготовка на материалната база, много прецизен мониторинг не само на региона, в който се намира университетът, а и потребността от кадри на територията на цялата страна, изключително отговорно подбиране на академичния състав, който ще обучава бъдещите студенти в новите звена - това са все предварителни действия на ръководствата на висшите училища, които показват не само отговорно отношение на старта, но дават заявка за амбициозно и качествено обучение на младите хора. Така че аз пожелах да споделя с вас тези свои мисли и не само да благодаря на ръководствата на двата университета, но и да кажа, че рядко са случаите, когато в комисията пристигат оценки на Националната агенция за оценяване и акредитация, в които трябва все пак да отправят някакви препоръки, и тук те са толкова дребни, че отново заслужават поздравления двете ръководства.

Ние ще подкрепим. Надявам се, така както в Комисията по образованието и науката бяхме единодушни, и залата да подкрепи единодушно това предложение на двете ръководства и нека да не забравят, че трябва да бъдат на нивото на европейските практики, да издържат на конкуренцията. Нищо друго не ни остава, освен да пожелаем много успехи!

Независимо че съм от Благоевградски избирателен район, където нямаме надежда да съхраним обучението на медицински сестри, залагаме на Вас, проф. Горчев. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, госпожо Гроздилова.

Има ли други желаещи за изказване по тази точка от дневния ред? Не виждам.

Обявявам дискусията по този проект за решение за приключена. Гласуването ще бъде утре.


Каталог: Stenogrami -> Stenogrami Velichklov
Stenogrami Velichklov -> Заседание софия, четвъртък, 29 юни 2006 г. Открито в 9,01 ч
Stenogrami Velichklov -> Заседание софия, петък, 9 юни 2006 г. Открито в 9,05 ч
Stenogrami Velichklov -> Заседание софия, четвъртък, 20 март 2008 г. Открито в 9,05 ч
Stenogrami Velichklov -> Заседание софия, петък, 26 септември 2008 г. Открито в 9,03 ч
Stenogrami Velichklov -> Програма за заседанията на Народното събрание за периода 21-23 ноември т г., така както беше съгласуван на заседанието на Председателския съвет
Stenogrami Velichklov -> Заседание софия, петък, 29 септември 2006 г. Открито в 9,00 ч
Stenogrami Velichklov -> Заседание софия, петък, 27 юни 2008 г. Открито в 9,03 ч


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница