01 юли 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата09.04.2018
Размер352.93 Kb.
#64792
  1   2   3
01 юли 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



МЕДИЦИ ТОВАРЯТ ТРУП В БАГАЖНИК

УЖАСЕНИ СВИДЕТЕЛИ ЗВЪНЯТ В ПОЛИЦИЯТА
ГЕОРГИ ХРИСТОВ

Медици от хасковската болница помогнали на близки на починал пациент да натоварят трупа му в багажника на автомобила им, след като роднините поискали да си го вземат незабавно. Кощунствената гледка шокирала лекари и посетители на болницата, които незабавно звъннали на полицията. Ченгетата пристигнали тъкмо когато хората от Кърджали тръгвали на обратно с покойника. Наложило се да ги върнат и предадат тялото за задължителната аутопсия. Гротеската се разиграла в петък около 19 часа. Тогава в Хасково пристигнала 59-годишната Наталия Райкова Маджарова от село Бенковски, Кърджалийско. Жената била онкоболна и била на отчет и прегледи в хасковския Онкодиспансер, който обслужвал и Кърджалийска област. Кончина Малко след пристигането обаче на Наталия й прилошало. Закарали я в спешното, където след направена кардиограма незабавно я пренасочили към отделението по инвазивна кардиология. Там пък приготвили ангиографа за спешна операция по продухване на запушените кръвоносни съдове. Инфарктът обаче се оказал по-бърз и пациентката починала буквално минути след като влязла в отделението. Нямало време за никакви медицински манипулации. Случилото се после е мистерия, граничеща с глупост. Според очевидци от отделението предупредили опечалената фамилия да си взима бързо мъртвеца, защото ако се забавят, тялото отива за аутопсия. Кърджалийци послушали съвета и побързали да си тръгнат, а две бели престилки любезно им помагали с пренасянето на тялото. Не е потвърдено дали дежурният д-р Енвер е знаел за незаконната манипулация. При връщането на тялото обаче полицията пробвала да вземе документацията, касаеща гибелта на пацинетката, но... д-р Енвер не ги пуснал. Скандал Последвал свиреп скандал. По някое време Енвер все пак се сетил да направи най-логичното и звъннал на шефа си - директора на МБАЛ д-р Славчо Близнаков. Последният незабавно скастрил подчинения си и го накарал да пусне униформените. Със светкавична заповед той разпоредил тялото да отиде за задължителната аутопсия. По закон тя се прави на всеки починал в болницата, освен ако семейството изрично и писмено не се откаже от нея. Дори и тогава изписването на труп става само с подписа на директора на болницата. Ден по-късно началникът на болницата бе още шокиран от глупостта на хората си. Без да уточнява имената на замесените служители, той обяви, че е започнала вътрешна проверка на цялото отделение. Докаже ли се престъпване на вътрешните правила, ще следват уволнения. Междувременно Окръжна прокуратура град Хасково започна досъдебно производство по член 123 от НК за причиняване на смърт поради незнание или немарливо изпълнение на занятие. С други думи - прокурорите ще разследват евентуална лекарска грешка, може би поради липсващ параграф за кражба на труп.




Преглеждат безплатно за рак 6000 души
Около 6000 души ще се прегледат безплатно за рак в област Плевен. Скринингът е част от проекта на здравното министерство „Спри и се прегледай". Хората, които ще минат през лекарските кабинети, ще получат покани за прегледи. „Хората не бива да се страхуват от прегледите, става въпрос за превенция и откриване на предклиничен и ранен стадий на евентуалните заболявания, които се лекуват. Много по-добре е човек да отиде и да се прегледа профилактично и да се увери, че е здрав, отколкото да започне лечение при вече изявени симптоми", обясни д-р Ирина Джикова, която е координатор на проекта. Хората, до които са разпратени поканите, са подбрани на случаен принцип. В самата покана има специален пациентски код, който се въвежда в електронната система за отчитане на данните от прегледите. Получилите известие нямат право да отстъпват прегледа си на друг човек. Те ще бъдат преглеждани профилактично за рак на маточната шийка, на гърдата, на дебелото и правото черво. Изследванията ще се правят в МБАЛ „Св. Панталеймон" и ДКЦ II до края на юли.


Акушерка описа 6 зарязани деца в дневник

Майки и отрочета се дирят във „Фейсбук"
ГАБРИЕЛА ДАНАИЛОВА

Акушерка от Стара Загора показа тайния си дневник, в който през годините е записвала всички майки, които са оставяли децата си за осиновяване - как са изглеждали, имената им и това, което ги е накарало да оставят рожбите си. Жената доброволно е предоставила списъка на група в социалната мрежа „Фейсбук", насочена към биологичните родители и осиновените деца, които се търсят. Така се казва и самата страница „Търсим се" Истории Изнесените истории в интернет са на 6 млади момичета, раждали предимно през 1993 г. Списъкът започва с разказ за 20-годишната туркиня Джефрие, която родила момиченце през март. Баща й не знаел, че е бременна, и майка й била убедена, че ако той разбере, ще ги убие и двете. „Остави го за няколко месеца, после разбрах, че го е взела, но дали не го е върнала, не зная, защото не можеше да го занесе вкъщи", пише акушерката. По същото време в старозагорското родилно на бял свят се появява Петя Петева, кръстена на 16-годишната си майка. Бащата е случаен войник, а за самата бременност е знаела само майката на родилката. Така Петя изоставя детето си. Дилема Почти 2 месеца по-късно пред същата дилема се изправя и Златка, която е на видима възраст между 19 и 21 г. Младата майка трябвало да крие бременността си и я прекарала в дом Майка и дете в Стара Загора. Родила момченце, което кръстила Ивайло и много искала да запази. Акушерката разказва, че дори изпадала в истерии, но родителите й я принудили и все пак го оставила. На Руска, която е от бургаско село, също й се наложило да укрива бременността си в същия дом. Така през февруари родила здраво момиченце с тъмна коса и го кръстила Светла. Жената вече имала 2-годишна дъщеря, което се оказало голям проблем за родилите й. „Много плака преди да тръгне от родилното. Просто майка й и баща й не я искаха с второ извънбрачно дете, с „неизвестен" за обществото баща", пише акушерката. Грешка Готвачка в училищен стол в Казанлък, която има семейство с две деца, забременяла по време на училищен лагер. През март 1993 г. ражда извънбрачната си рожба в АГ Стара Загора и я оставя за осиновяване. Същото прави и 20-го-дишната Златина, която родила момиченце през лятото на 1993 г. Малката Ваня била плод на любовта й с женен мъж, поради което и била изоставена. „По късно Златина се омъжва и има друго дете, и не зная дали ще се зарадва, ако се срещне с Ваня", притеснява се акушерката. Последната майка в списъка на жената е 18-годишната Красимира, която ражда през февруари 1996 или 1997 г. „Металистка, забременява от непознат на някакъв концерт. Той дори и не знае, изключително непазена бременност", отбелязва акушерката.


Групата „Търсим се": Всеки да познава корените си

Показването на списъка в интернет възмути много, а онези, които от години търсят майките и децата си, бяха въодушевени. Според повечето потребители на „фейсбук" подобни факти биха могли само да навредят. Администраторите на страницата обаче смятат, че всяко изоставено дете има право да знае какви са корените му, а всяка принудена да остави детето си майка трябва да може да открие отрочето си. „Акушерката е била потресена от това как млади момичета са принуждавани да си оставят децата", обясняват администраторите на страницата „Търсим се". „Всичко беше важно, дори и доброто име на нашето куче, само без аз да съм важна", споделя една от биологичните майки, които не са имали избор.


Дават пари за лечението на 63 деца
63 деца ще получат шанс за лечение, след като Фондът за лечение на деца одобри заявленията им. Така 8 деца ще се лекуват в чужбина за първи път, а едно ще замине за извършване на чернодробна трансплантация в чужбина. 10 хлапета ще продължат лечението си и ще бъдат подложени на контролни прегледи зад граница. Лечението на 42 деца пък ще бъде финансирано у нас. За всички малки пациенти са отделени средства на стойност 1 095 550,70 лв.


Добрите намерения и пътят към ада
АКУШЕРКА от Става Загора качи в нета тайния си дневник със записки за изоставени от майките си новородени, искала да им помогне да се намерят.

Благородната на вид идея да събереш родителите с изоставените им някога деца чрез група във „Фейсбук" може да се определи като, меко казано, спорна, и то при положение че става дума за действителни лица и събития. Дори обаче те да са факт остава въпросът с моралния казус да разгласиш толкова интимен и важен момент от живота на хора, които очевидно са имали притеснения да поемат отговорността на родителството. Ако сред тях все пак има такива, решили да потърсят децата си след толкова време, надали разчитат за това на социалните мрежи и далечните спомени на обслужващия медицински персонал, който без тяхното знание или съгласие е публикувал може би най-болезненото им преживяване. Наказателният кодекс брани тайната на осиновяването. По същата логика трябва да се пази и тайната на изоставянето на дете. А ако някой действителна иска да направи добро -нека го направи дискретно и не публично. Истинските самавяни така правят. А и да не забравяме, че пътят към ада е осеян с добри намерения.




Неврохирургията в Бургас преглежда безплатно
В отделението по неврохирургия на МБАЛ „Черноморска - Бургас" в „Меден рудник" ще преглеждат пациенти напълно безплатно от днес до края на месеца. Специалистите ще приемат пациенти от 9,30 до 14 часа след предварително запазен час на телефон 056 707 606. Прегледите ще бъдат насочени към пациенти с гръбначни и гръбначно-мозъчни заболявания. Лекарите ще обслужват граждани, страдащи от дискови хернии, неврити, плексити, тумори на гръбначния стълб.


Лекуват сърца с изчезващ стент
Пружинката е полимер от млечна киселина. Като си свърши работата, се разгражда
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Първите у нас сърдечни стентове, които се разтварят в организма, бяха поставени безплатно на трима пациенти в „Токуда". Световноизвестният проф. Джордж Сиянос и шефът на кардиологичното отделение д-р Валери Гелев за часове изправиха на крака двама мъже с инфаркт и един в прединфарктно състояние. Процедурата е безкръвна също като поставянето на обикновена метална тръбичка, която държи съда отворен и не позволява сърцето да страда. Революционното поколение стентове започват да се разграждат в организма на шестия месец. „Между втората и третата година пружинката изчезва напълно и това позволява на съда да върне формата и функцията си. Избягват се и всички усложнения като повторно стеснение или запушване, а болните се чувстват много по-добре", обясни за „Преса" д-р Гелев. По думите му изчезващите стентове са напълно безвредни. Единственият им недостатък засега е, че са доста по-скъпи от старите. В момента касата плаща 1200 лв. за един стент, а новият модел струва три хиляди евро. Почти в цяла Европа здравните фондове покриват тази цена. „Имаме разговори с НЗОК на първо време да купи ограничен брой. Надяваме се до няколко месеца фирмата сама да предложи по-ниска цена при появата на конкурентни играчи", заяви началникът на кардиологията в „Токуда". Той получи похвала от именития си колега Сиянос, че отделението, което ръководи, е едно от най-добрите в Европа. „По нищо не личи, че оперирам в България, а не в Германия или Франция, например", подчерта светилото в хирургията. На първата у нас подобна операция присъства и новият заместник здравен министър д-р Бойко Пенков. Той обеща повече съвременна апаратура в българските болници и по-широк достъп на болните до качествена медицина.


Единственият им недостатък засега е, че са доста по-скъпи от старите. В момента касата плаща 1200 лв. за един стент, а новият модел струва три хиляди евро. Почти в цяла Европа здравните фондове покриват тази цена.


Поредна глоба за пушене отменена в Русе
Росен МОЛЛОВ

Поредна санкция за тютюнопушене бе отменена в Русе. 300 лв. глоба отнесла барманка в русенско заведение от здравните инспектори, които засекли пепелници с фасове по масите. Санкцията била наложена на работничката, тъй като шефът й обяснил на контрольорите, че е издал заповед за цигарите, която тя не спазила. Жената обаче оспорила санкцията в Районния съд в Русе и оттам я отменили. До делото се стигнало, след като не на шега на 1 април тази година около обед инспектори от регионалната здравна инспекция влезли в кафе-бара на ул. „Преспа". Там видели, че на първия етаж има двама клиенти с цигара в ръка, като вместо пепелник използвали порцеланова чинийка. На приземния етаж в сградата имало неотсервирани маси с пепелници с фасове. На място бил повикан управителят на заведението, който заявил, че отговорен за нарушената забрана за тютюнопушене е барманката. Така инспекторите й съставили акт като на физическо лице. По този начин контрольорите допуснали нарушение, тъй като самата работничка не е хваната да пуши цигари и няма как да поеме отговорността на шефа си. Това е и основният мотив, с който магистратите са отменили наказанието и.




В сряда може да освободят шефа на здравната каса
БСП обмисля да внесе предложение за освобождаването на д-р Пламен Цеков като управител на НЗОК. Идеята ще бъде обсъдена на заседание на парламентарната група на червените във вторник и още на следващия ден ще бъде оформена и внесена в деловодството на Народното събрание. Оставката на Цеков бе поискана от здравния министър д-р Таня Андреева в петък по време на парламентарния контрол. Малко след това от лекарския съюз обявиха, че няма да участват в преговорите за нов рамков договор, докато той е начело на касата. „Няколко са причините, заради които може да се стигне до оставката му - лошата колаборация между него и министъра, допуснати преразходи в определени пера за лекарства и плащане на болничната помощ", коментира пред „Преса" соцдепутатът Илия Баташки. ДПС ще подкрепи това предложение. Като фаворит за поста на ГЕРБ-ера Цеков се сочи Румяна Тодорова, която оглавяваше НЗОК при тройната коалиция.


"Белите престилки"
Ралица Русева

Частните болници у нас станаха предпочитани за пациентите, въпреки, че на някои услугите там им излизат доста солено.

Една от основните причини за това е модерната апаратура. Все пак за всички е ясно, че и в държавните лечебници искат пари от пациентите. Тъжен факт е, че за отънелия джоб на българина медицинската помощ често е непосилна. Но все трябва да се започне отнякъде. Хубав пример е последната придобивка на частна столична клиника, която разполага с най-модерната лаборатория за инвазивна диагностика и лечение на сърдечно съдови заболявания.

Болница „Токуда” е оборудвана с космическа апаратура, както и самите медици я наричат. Тя позволява поставяне на т. нар. стентове, които помагат за възстановяване на кръвоносните съдове. Добрата новина е, че има пациенти, възползвали се безплатно от манипулацията. А това е пример за добро начало. На фона на това здравният министър д-р Таня Андреева е пред преговори за Национален рамков договор. Този контракт е изключително важен.

Той определя здравно-икономически, финансови, медицински, организационно-управленски, информационни рамки. В съответствие с тях се сключват договорите между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и изпълнителите на медицинска или стоматологична помощ. Според здравния министър са необходими отстъпки от всички страни по дискусиите за този договор.

Миналата година те пропаднаха. Д-р Андреева алармира, че сега отново са застрашени. Лекарският съюз отказва да започне обсъждането, заради липсата на информация от страна на здравната каса и продължава да настоява за оставката на управителя й Пламен Цеков.

Истината обаче е, че хората не се интересуват от междуведомствените проблеми. В страната има българи, които дори не знаят как се казва шефът на здравната каса. Войната между "белите престилки" е последният проблем на гражданите. А много от тях имат здравословни проблеми. И ако този договор е стъпка към подобряването на медицинските услуги у нас, подписването му е наложително. Защото само модерното оборудване в частните клиники не стига.


По-доброто плащане за лечение - в небитието

Няма готовност за въвеждането на диагностично свързаните групи
Диана Тенчева

Напълно забатачено е въвеждането на диагностично свързаните групи (ДСГ), които от догодина трябваше да сменят клиничните пътеки като метод на финансиране в здравеопазването. А ДСГ предвиждат, когато пациент постъпи в болница, да бъде лекуван не само срещу основното заболяване, но и срещу придружаващите.

"Не знам кой въобще ги работи и кой какво върши по тях", призна пред депутатите от здравната комисия управителят на НЗОК д-р Пламен Цеков. Здравната министърка д-р Таня Андреева също каза, че за въвеждането на ДСГ няма никаква готовност. "Това, че е купен сървър за милиони, не означава, че той е готов да заработи. Ако някога това стане, той със сигурност ще е морално остарял", обясни д-р Андреева.

През декември 2011 г. правителството на ГЕРБ купи от Австралия класификационна система, в която са заложени около 700 диагностично-свързани групи. Цената остана в тайна, тъй като покупката бе с гриф за сигурност "поверително", но става дума за стотици хиляди лева, научи тогава "Труд". По план, начертан от последните двама здравни министри от кабинета на ГЕРБ, т. г. пилотно трябваше да стартира въвеждането на новия модел на финансиране в няколко болници, а от догодина - масово.

Това обаче няма да се случи, въпреки че вече са направени разходи и десетки експерти от Националния център от обществено здраве са работили. В годините топ здравни експерти възлагаха надежди, че с ДСГ ще се въведе реално остойностяване на лечението на българина, а докторите ще спрат с надписването на фиктивни диагнози. В момента те го правят заради недостатъчните средства по пътеките.

Здравната програма "Спри и се прегледай" пък направо е пред крах. Тя предвижда с еврофинансиране от 19,5 млн. лв. да се прегледат 400 хил. души от уязвими групи за рак на млечните жлези, на маточната шийка и на тънкото и дебелото черво. Откакто обаче тя е стартирала - 21 май 2009 г., от изследванията са се възползвали... 45 души. Краят на програмата първо бе фиксиран на 21 октомври 2010 г. После бе удължаван няколко пъти - последно до края на т. г. Но пак се говори за нова дата.




Режат щата на ведомството
С 10% ще се намали щатът на Министерството на здравеопазването (МЗ). Това предвиждат поправки в Устройствения му правилник, публикувани на сайта на ведомството. Според промените чиновниците трябва да станат 249 души, а според последните разчети тяхната бройка е 276 души. Мотивът е оптимизиране на структурата и по-ефективна работа. Дългогодишни служители напомниха пред „Труд"

обаче, че в началото на 90-те години щатът на МЗ е бил 150 души.

В Националната здравноосигурителна каса пък чиновниците растат впечатляващо. През 2009 г. те са били 2000 души, а днес са 2300.

Намаляване на персонала в други ведомства като министерствата на образованието, на отбраната и на външните работи, не се предвижда, показа вчера проверка на „Труд" .




За вечните здравни проекти
Диана Тенчева

В здравеопазването има доста проекти, които са "вечни". Като перпетуум-мобиле. Защото вечно са в началото или са с вечно отлаган финал (виж материала - "По-доброто плащане за лечение - в небитието").

За диагностично свързани групи като че ли предварително беше ясно, че няма скоро да сменят клиничните пътеки. Последните са овладени до съвършенство от докторите като форма за закърпване на липсващите средства. Или на финансово източване.

И ако е обяснима съпротивата срещу финансовата дисциплина вътре в системата, включително на ниво министерство, как да си обясним защо упорито отказваме да използваме едни 19,5 млн. лв. от ЕС? И то за да се открият навреме три коварни локализации на рака сред 400 000 българи...

Незаинтересованост, леност и безхаберие по цялата верига - от министерство, през регионални здравни инспекции до обикновени лекари.

Поредното нагледно обяснение защо по права на пациента сме на последно място в ЕС. И водим черните класации.




Съд спря местене на кардиология
Върховният касационен съд (ВКС) спря изпълнително дело срещу частната кардиологична клиника във Велико Търново, с което лечебницата трябваше да бъде принудена да напусне сградата, в която се помещава. Делото бе заведено и спечелено в Окръжния съд в старата столица от местната Областна болница „Д-р Стефан Черкезов", която е собственик на помещенията. Ръководството на частната кардиология обжалва и ВКС спря изпълнението като незаконосъобразно.

Вече 2 г. областната болница и частната кардиология са във война. „Договорът ни изтече още на 26 март 2012 г.", категоричен е директорът на областната лечебница д-р Людмил Гецов.




Невъзможно уволнение
Няма законова възможност за отстраняване на управителя на касата, затова здравният министър само го моли
Десислава Николова

Опитите на новите управляващи за кадрови рокади по върховете в здравеопазването през последните седмици са повече от трагични. В петък целият екип на Националната онкологична болница протестира срещу връщането в борда на директорката им от времето на тройната коалиция доц. Петранка Троянова, която бе отстранена от поста с прокурор и разследвана за злоупотреби. В най-голямата държавна болница – университетската клиника "Св. Георги" в Пловдив, очакват връщането на директора си оттогава – червеният депутат и приятел на Саддам Хюсеин д-р Илия Баташки, който доведе болницата до фалит. Бунт на лекарите в Хасково предотврати назначението на нов директор, свързан с БСП. В Пазарджик обаче назначението на новия завеждащ болницата д-р Васил Вълчев е факт, както и приятелството му с депутата от БСП Георги Мърков.

Най-видното усилие на управляващите обаче е да бъде сменен управителят на здравната каса д-р Пламен Цеков. Искането за неговата оставка е факт от началото на годината, а за нея настояват съсловната организация на лекарите – Български лекарски съюз, и част от пациентските организации. Причината са въведените лимити за лечение на пациенти в болниците.

Проблемът обаче е, че законовите механизми за смяната са трудни и отнемат дълго време, а управляващите видно нямат възможност да сменят и закона за здравното осигуряване, за да отстранят управителя.

Молби за оставка

Заместник-председателят на парламента Мая Манолова зададе въпрос към здравния министър по време на парламентарния контрол за състоянието на бюджета на здравната каса. Д-р Таня Андреева предостави писмо от управителя на НЗОК д-р Пламен Цеков, в което се отбелязва, че институцията е в преразход по две пера – плащанията за онколекарства надвишават със 17 млн. лв. заложените по бюджет, а тези за болниците – с 15 млн. лв.

Мая Манолова изтъкна, че управителят е абсолютно безконтролен в харченето на милиарди левове, събрани от здравни вноски, и попита здравния министър дали ще иска оставката му.

"С оглед на това, че липсва диалог между институциите и касата, аз единствено мога да се присъединя към искането на съсловните, на пациентските организации и да поискам оставката на д-р Цеков", отвърна здравният министър.

Законови прегради

За да получат оставката на д-р Цеков, управляващите трябва да преминат слалом от доказателства, че той не си върши работата, или да разчитат на неговото желание да сдаде поста. Призивите от министъра са просто белег на безпомощност.

Управителят на здравната каса се назначава от парламента с петгодишен мандат. Случаите, при които той може да напусне поста, са няколко. Първият е той да има влязла в сила присъда за умишлено престъпление, каквато видно в момента той няма. Втората възможност е да има установен конфликт на интереси по едноименния закон. Там процедурата също отнема време и ако такъв имаше, до момента той щеше да бъде използван срещу управителя.

Третата възможност е управителят системно да нарушава задълженията си и да не изпълнява разпорежданията на надзорния съвет, както и да допуска това да правят неговите подчинени.

Надзорният съвет, който на практика контролира дейността на управителя и цялата здравна каса, се състои от четирима представители на държавата. В последния месец тя беше пропуснала да ги назначи и той не работеше. Освен тях в съвета работят по двама представители на работодателите и синдикатите, както и един на пациентите. Де факто обаче управителят взема всяко свое решение с разрешението на надзорния съвет и нарушаването на разпорежданията му е фактически невъзможно.

Последните две законови възможности управителят да си иде са смъртта му или сам да подаде оставка. Видно управляващите засега не могат да намерят друго решение, освен да го призовават да подаде оставка.

Преразходите в болничната помощ и за лекарства обикновено се компенсират през последното тримесечие с пари от резерва на касата и това е дългогодишна традиция. Освен това управителят не носи отговорност за това, че повече пациенти са се разболели от рак и се лекуват, или за това, че в болниците има повече пациенти. Касата е финансова институция и тя трябва да плаща за реално извършено лечение.

Самият Цеков обяви пред здравната комисия, че няма да подаде оставка.

Досегашните си рокади в болниците д-р Таня Андреева обясни с това, че разглеждала финансовите отчети, проверявала причините за текущото им състояние и преценявала дали има нужда от смяна на директора. В случая със здравната каса обаче управляващите трябва да потърсят по-различни законови аргументи, тъй като за приходите в нея отговаря Националната агенция за приходите, а за изпълнението на бюджета - не само управителят, но и целият надзорен съвет.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница