08 ноември 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата13.01.2018
Размер0.5 Mb.
#45043
  1   2   3   4
08 ноември 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Отказват да лекуват болни от СПИН

Дори в съда не успявали да си извоюват правата
Болници отказват да лекуват серопозитивни, съобщиха от фондация “Надежда срещу СПИН”. Пациентка с ХИВ е била върната от три лечебни заведения, където търсила помощ, разказа доц. Виктор Златков, директор на “Майчин дом”. Накрая в АГ болницата се съгласили да я оперират. Жената има киста на яйчника. Това не е единственият случай. Основната ни работа е да намираме болници за пациенти със СПИН, казват от неправителствената организация.

Две от болниците, които не пожелали да лекуват пациентката с ХИВ, са в София, а една е в провинцията, уточни Милен Чавров, председател на неправителствената организация. Ясно обяснение не било дадено. На две от местата приложили изпитана тактика за отхвърляне на пациенти с ХИВ - терапията се отлага многократно, докато на болния не му просветне, че тук помощ няма да получи. Само в едната болница ръководството признало, че не желае да се заема с рисковата пациентка.

Жената е размотавана от болниците поне от 6 месеца, каза Чавров. На две от местата тя сама опитвала да пробие, а на третото - с намесата на фондацията. Накрая бяхме принудени да се обърнем към “Майчин дом”, където имат богат опит със серопозитивни, каза Чавров. Жената с кистата далеч не била единственият подобен случай.

Според Чавров никой не търси сметка на лекарите, които връщат пациенти само заради това, че са носители на ХИВ. Правени били опити да се търсят правата на болните в съда, но без успех.

“В съда идват експерти, на които се плаща, а те заявяват, че не разбират от казуса. Лекари лъжесвидетелстват”, допълва Чавров. Необходимо било да се създаде комисия от лекари с различни специалности към МЗ, които да насочват болните с ХИВ и да им предлагат комплексно решение. Фондация “Надежда срещу СПИН”, която се финансира от здравното министерство, вече няколко пъти го е предлагала.

Преди време имало друг пациент с ХИВ, на когото казали, че се налага сърдечна операция. “Добре, че интервенцията се размина, не знам как щяхме да уредим човека с болница”, спомня си Чавров.




Александровска с научен рейтинг до края на 2010 г.
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Александровска болница ще има научен рейтинг до края на 2010 г., съобщи директорът й проф. Лъчезар Трайков. От 425 лекари 88 са хабилитирани. Те са автори не само на много научни публикации, но разработват и нови методи за лечение. В областта на неврологията, където аз съм специалист, мисля, че Александровска се равнява на всяка добра френска университетска болница, каза Трайков, който е получил професорската си титла първо в Париж. През уикенда френски професори обучаваха в лечебното заведение наши педиатри за тънкостите на образната диагностика.




Глоба за болници, ако отказват на болни от СПИН
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Ако се докаже, че болниците са връщали пациенти с ХИВ без сериозно основание, ще наложим санкции, каза шефката на агенция „Медицински одит" доц. Златица Петрова. Както „24 часа" писа вчера, 3 лечебни заведения отказали да оперират серопозитивна жена с киста. Накрая потърсила помощ в „Майчин дом" в София, където ще я лекуват.

Над 500 са жалбите, постъпили в агенцията на здравното министерство от създаването й през пролетта. „Някои пациенти наистина се оплакват, че от болниците ги връщат, но на много места се оказва, че заради делегираните бюджети се приемат само спешни случаи. Имаме обаче и възможност да помагаме", каза доц. Петрова. Наскоро съдействали на онкоболен да бъде приет за лъчелечение. Агенцията прави и експертизи за съда, има и споразумение за работа с прокуратурата.


Гинеколог предлагал и секс на пациентки

За криминален аборт вземал 200 лв. на ненавършили 18 г. и 150 - на пълнолетни
ИРЕНА ЧЕРНИШЕВА

Неприлични предложения за секс на пациентки е правил пловдивският гинеколог д-р Вътю Вълчев, който в петък бе арестуван за криминални аборти.

За това си спомниха негови колеги от клиниката по акушерство и гинекология в Университетска болница „Св. Георги", където докторът бил главен асистент.

Оплакване на потърпевша взривило скандала през 1998 г. Медикът тогава бил арестуван от полицията. Проверявали го за криминални аборти, но липсата на свидетели срещу него го изкарала на свобода и той продължил да практикува, разказаха от ОД на МВР.

„Правех абортите напълно безопасно, само за една минута. След това пациентките ми си отиваха на работа. Няма нищо криминално и незаконно", разказа пред журналисти 70-годишният Вълчев, на когото в петък районният съд в Пловдив постанови „задържане под стража".

Този път полицията заловила Вълчев по сигнал на bTV. „Лично ние го следим повече от 2 месеца", каза кореспондентът от медията Илиян Велков. Всичко започнало с покъртително писмо на непълнолетно момиче. В него то обяснило, че срещу 200 лв. всяка девойка може да направи аборт без знанието на родителите си. Описала ужасяващата обстановка, в която се прекъсват бременности в мазе без вода,

до което се стига по стълби с непоносима миризма на изпражнения, както и за наличието на ръждясал леген в кабинета.

От телевизията започнали проверка, като най-на-пред изпратили тийнейджърка, която обяснила на д-р Вълчев, че е бременна и иска да направи аборт тайно от родителите си. Гинекологът се съгласил, но предупредил, че трябва да мълчи, защото за това се влиза в затвора.

За ненавърпшли 18 г. тарифата била 200 лв., а за пълнолетни - 150 лв. И в двата случая информация до майките и бащите на пациентките не стигала.

„Повторихме експеримента с още няколко момичета - обясни Велков. -След като се убедихме в незаконните му действия, сигнализирахме полиция, прокуратура и РИОКОЗ."

Колеги на Вътю Вълчев от ВМИ-Пловдив, сега болница „Св. Георги", си спомниха, че са работили заедно с него през 80-те и 90-те години. Тогава бил главен асистент в клиниката по акушерство и гинекология. Бил особняк по характер, не търпял чуждо мнение. Иначе не бил лош лекар - четял, интересувал се от онкогинекология и бил уважаван от пациенти. Напуснал, след като бил разследван през 1998 г. по жалба на жена. „Още тогава се носеше слух, че прави съмнителни манипулации срещу пари. Идваха невръстни пациентки, които търсеха него. Сигурно не ги е записвал в журналите и са се разбирали родителите им да не научават", казаха медици.

Негови колеги смятат, че мизерната пенсия го тласнала към криминалните аборти в това мазе.

Самият той разказа пред журналисти, че ги прави още от 1995-а в кабинет в избено помещение.

„Това е абсолютен нещастник. След като почина съпругата му, живее сам в Коматево", разказаха колеги. „Толкова мошеници се разхождат в държавата, него ли намериха да арестуват."

„Работя по американския метод на Карман или аборт с вакуум. В САЩ го използват масово, а тук твърдят, че е опасен. Стига глупости - казва гинекологът. - Много бързо става с този начин. Той е амбулаторен. Не трябва настаняване в болница. Дори упойка не е необходима. Вкарвам иглата в матката и за минута вече няма плод."

Вълчев категорично отрече да е правил аборти след третия месец. „Самият метод не го позволява. Работя с тръба, тънка като игла. Как да изкараш с нея плод в третия месец? Най-много до 5-а седмица може. Аз обаче вземах пациентки в първа-втора", обясни докторът. Преди да влезе в съда, с гордост заяви, че лично той е вкарал този метод в Пловдив още през 1980-а.

„При проверката открихме тефтери със записани за манипулации жени. Имаше и доста порно списания", коментира зам.-шефът на местната полиция Константин Баков.

По думите му в акцията на районната прокуратура и Криминална полиция са взети показанията на 10 жени. Две от тях са разпитани от съдия.

От РИОКОЗ вече са запечатали кабинета на Вълчев. От полицията не уточниха дали докторът е абортирал и непълнолетни момичета. Според слуховете обаче имало и такива случаи.

Д-р Вътю Вълчев остава в ареста, тъй като абортите, направени в неакредитирани лечебни заведения, какъвто е неговият кабинет, се считат за криминален акт. Обвинението е, че между 4 март 2009 г. и 10 септември 2010 г.

в Пловдив е умъртвил плода на 5 бременни жени. Ако се докаже вина, пенсионираният гинеколог може да лежи в затвора до 8 г.

Пред съдебната зала той коментира, че е доволен от отношението и обстановката в ареста. Откровението му искрено разсмя полицаите, които репликираха, че е първият, на когото му харесва.

„От клиента си знам, че има всички необходими документи за практикуване. Парадоксът е, че от РИОКОЗ са ходили да го търсят в стаята на разследващия полицай, където клиентът ми е давал показания. Там инспекторите му връчили предписание за отстраняване на нередности в медицинския кабинет след тяхна проверка. Вълчев не е работил нелегално, защото обявата му е в пловдивските вестници", обясни адвокат Красимир Елдъров. Той ще обжалва постоянната мярка, тъй като била изключително тежка.


БАН обвини правителството в негативно отношение
Ако разгледаме бюджета на БАН, се вижда ясно негативното отношение към академията. Това заяви вчера пред БНР директорът на Икономическия институт на БАН Митко Димитров. Според него не е вярно, че всички понасят справедливо тежестта на кризата, а има избирателност. „В сравнителен план спрямо годината преди кризата единствено към БАН има орязване с около 30%“, коментира още той. Той обясни, че има министерства, институции, комисии, при които има 105-110%, дори 144% увеличение, а единствено академията е сложена на дъното на таблицата. Институциите с повишени средствата са НЗОК, Конституционният съд, МВР, НСИ.

Антоанета Христова, старши научен сътрудник на БАН, коментира, че по време на среща с министъра на образованието Сергей Игнатов той е заявил, че признава реформата, която протича в БАН. „Това, което чухме от Сергей Игнатов, е прекрасно. При това положение обаче ще ни признае ли усилията и министър Дянков“, попита Христова и добави, че доверието на учените към Дянков е много под нулата. Председателят на образователната комисия Огнян Стоичков от „Атака“ каза пред „Класа“, че действително бюджетът на академията е силно орязан, както и този на държавните университети. „Дали БАН ще отиде при премиера и той ще отпусне няколко милиона или хиляди, това е мимикрия, не се решават проблемите. Затова държавата трябва да помогне на академията да оптимизира дейността си“, обясни Стоичков. От ГЕРБ отказаха коментар.




Майки на деца с парализа молят за среща с Борисов
Искаме среша с премиера Бойко Борисов за решаване на наболелия въпрос за лече-нието на детска церебрална парализа /ДЦП/ в контекста на стратегията за приоритет на детското здравеопазване, съобщи д-р Невен Енчев, директор на пловдивската многопрофилна болница "Медлайн". Според него на разговора трябва да присъстват представители на всички засегнати страни -пациентски организации, Държавната агенция за закрила на детето, МЗ, НЗОК, родители. Причината за исканто на такава среша е предстоящото спиране в "Медлайн" на плановите операция на болни от ДЦП още на 12 ноември заради свития с 40% бюджет на болницата. Има списъци на чакащите за месеци напред.


Здравната каса е облагодетелствала едни болници за сметка на други

Лечебниците в Търговище и Варна получили по-малко, отколкото им се полага
Янина Здравкова

Бюджетите на болниците, спускани от здравната каса, са определяни субективно, което е позволило определени лечебници да бъдат облагодетелствани, признаха от НЗОК. Това е доста скандално на фона на недостигащите пари и орязания бюджет за тази година.

Дисбалансът е бил на две нива - още от централата на касата в София и по места в районните каси, но засега от НЗОК отказват конкретни примери.

По закон НЗОК разпределя на районните си подразделения месечни суми. Те се изчисляват по методика, която би трябвало да отчита потреблението във всяка област на база предни месеци и години. Когато районната каса пък получи средства от НЗОК по сходен начин, ги разпределя за всяка една болница, с която има договор. До лятото така болниците получаваха месечен лимит, над който вземаха средства едва след проверка от касата, която да докаже, че разходите над разрешеното са обосновани. От август пък болниците имат фиксирани делегирани бюджети, над които не им се плаща.

Оказва се обаче, че още в началото на годината методиката е била нарушавана, показва проверка на НЗОК от тези дни. От централата в София са разпределяни по-малко средства към определени каси, в сравнение с предни години. За сметка на това пък други каси са получавали повече. Например по-малко пари е получила касата в Търговище. От лекарския съюз дават пример и с касата във Варна.

Отделно във всички районни каси парите са разпределяни субективно към болниците. Това е било възможно благодарение на самата методика да определяне на бюджетите на лечебниците. Там има механизъм, който позволява да се дават допълнително пари при "извънредни обстоятелства", обясниха от касата. Въпросните обстоятелства по принцип са епидемии например, но не са ясно описани в методиката, което е позволило на чиновниците и в НЗОК, и в районните каси да облагодетелстват едни болници за сметка на други. Така се доказва и отдавнашното подозрение, че спускането на фиксирани бюджети създава възможности за корупция.


ОБЕЩАНИЕ

От касата твърдят, че тепърва ще компенсират ощетените районни каси и болници, а след завършването на проверката ще изнесат повече данни за злоупотребите и ще накажат виновните. "За да не се допуска повече субективно разпределяне на средствата, НЗОК ще въведе строги критерии за понятието "извънредни обстоятелства", твърдят от касата.




С най-малко токсиколози сме
В България токсиколозите са най-малко в сравнение с останали­те европейски страни.

Това каза проф. Хрис­тофор Дишовски, член на Европейската асоци­ация по токсикология EUROTOX. По думите му в европейските страни има нужда от 30% увеличение на броя на тези специа­листи. В Европа е взето решение за увеличава­нето им, но България няма да може да изпъл­ни това решение, до­пълни той. Основната причина да сме с най-малко токсиколози е, че те заминават за чуж­бина.

„Кадрите се разпръсват по целия свят. Лич­но аз имам няколко уче­ници, които са в САЩ.., каза още проф. Дишов­ски. Според него има нужда от грижа за спе­циалността. С тази цел от 8 до 13 ноември във ВМА ще се проведе курс по токсикология. Форумът се организира от Българското дру­жество по токсиколо­гия под егидата на Ев­ропейската асоциация по токсикология EURO­TOX. Лекторите, вклю­чени в учебната програ­ма на курса, са изтъкна­ти учени и специалисти от Италия, Германия, Финландия, България, Турция, Гърция, Шве­ция и др.


Европейките бягат,българки ги наследяват
НОВА ЗЕЛАНДИЯ ХИТ ЗА МЕДСЕСТРИТЕ

1000 нашенки заминали за Стария континент тази година
МАРИЯ МИЛКОВА

Нова Зеландия е последният хит за медицинските сестри в Европа. Масово от западните страни на Стария континент за­минават да работят там, а бъл­гарки заемат освободените ра­ботни места. Това разказа проф. Станка Мар­кова, шеф на Асоциацията на про­фесионалистите по здравни гри­жи у нас.

Миграция

До преди 2-3 г. медицинските сестри от Англия и Италия зами­наваха за САЩ. В последно време те сменили дестинацията и сега се установяват в екзотична­та страна. Там заплатите са по-големи и от Европа, където са 1200 -1400 евро. По думите на Маркова българките още не са се усетили, макар вече да има фирми, които започват да пред­лагат и такива оферти. Другите примамливи страни за жените в бели престилки са Норвегия и Швеция заради много доброто здравеопазване там.

Българските сестри заминават най-вече за Кипър, Италия, Анг­лия, Финландия. От началото на 2010 г. за чужбина са заминали около 1000.

„На прак­тика те зае­мат местата на напусна­лите сест­ри", каза още проф. Маркова. Във Финлан­дия запла­тата е около

1400 евро, а операционна сестра в Лондон може да си докара 2500 паунда на месец. Другата много предпочитана страна е Ка­нада.

Условия


Ежегодно българските медсестри намаляват, а няма доста­тъчно желаещи да учат тази професия заради мизерните ус­ловия, на които след това ще бъ­дат подложени. И малкото, кои­то кандидатстват, го правят, за да заминат за чужбина. В мо­мента у нас са останали 30 000 сестри, а са нужни 60 000.


И Германия на лов за бели престилки от Изток
Не само българските лекари се оплакват от лошите трудови условия и ниските заплати. В Чехия ситуацията е подобна. Германските клиники вече са открили този потенциал и се отправят на лов за персонал от Изтока, писа Дойче веле. Хиля­ди млади медици се стекоха на трудова борса в Прага, на която 31 германски клиники набираха персонал. „Преди 2 години за­върших медицина. Условията за работа са много лоши. На месец имам по 6-7 нощни де­журства, а не взимам и 1000 ев­ро", споделя хирургът Евзен Горбунов. Той и жена му, която анестезиолог, са решени да на­пуснат Чехия.


А нас кой ще ни лекува?
НОВА ЗЕЛАНДИЯ Е ПОСЛЕДНИЯТ ХИТ за медицинските сестри в Европа. Масово от западните страни на Стария континент заминават да работят там, а българки заемат техните места.

Медицински персонал навън се търси от доста време. Дори когато финансовата криза намали въз­можностите за работа на нашенци из Европа, работ­ните места за сестри и лекари се увеличиха. Много наши специалисти заминаха за Франция и Герма­ния, докато френските и немските лекари се спус­наха да правят пари Бог знае къде. Не че има нещо лошо в това нашите сестри да работят навън - това е въпрос на личен избор, а той е разбираем, особено когато сравним заплатите. Неприятната част идва оттам, че в България няма да останат достатъчно, за да лекуват нас. Те и в момента не достигат и докато работят за 350 лева, тенденцията ще продължи. Няма защо да се сърдим на емигриращите сестри, които се опитват да осигурят съществуването си. Работейки честно тази уважавана професия, ще поправят и имиджа ни из Европа.




Маша Гавраилова, Министерство на здравеопазването:
ПУШАЧИТЕ САМО СИ НАМИРАТ ОПРАВДАНИЯ
Родена в Русе през 1950 г.

Завършва меди­цина в Медицинската академия в София

От 1979 г. рабо­ти в областта на профилакти­ката

В момента в ди­ректор на отдел „Опазване на об­щественото здраве" към. Ми­нистерството на здравеопазва­нето

Координатор на програма за огра­ничаване на тютюнопушенето 2007-20108.
МАРИЯ МИЛКОВА

- Пушите ли, г-жо Гавраилова?

- Не, никога не съм пуши­ла.

- А къде ще седнете в заведение, ако сте с при­ятели пушачи - на места за пушачи или на места за непушачи?

- Ще направя компромис и ще седна с тях. Но важ­ното е човек да има избор. Тази наредба върви ръка за ръка със Закона за здравето. Направихме я въз основа на него.

- Като вас ще направят доста хора. Защо тогава е написано, че местата за пушачи ще са по-мал­ко?

- В закона за здравето, който беше приет на 2 юни, са посочени всички изисквания къде може да се пуши. Там е записано, че местата за пушачите ще са по-малко. И затова ние не го подлагаме на об­съждане в наредбата. Са­мо поясняваме нещата, визирани в закона. Така че сега не е времето да ко­ментираме това.

Три са основните неща, които определяме с тази наредба - условията, при които се допуска пушене на обществени места, и съотношението на площ­та, в която това е забране­но спрямо общата площ; техническите характерис­тики на вентилацията и начина на обозначаване на помещенията, където се пуши. Това ни е дал за­конът, това правим. Депу­татите трябва да питате защо за пушачите места­та са по-малко. Те могат да са и 10%, а може и да са 49%. Затова в наредба­та сме развили и какво разбираме под обща площ. Ако погледнете един хотел, той има склад, пералня, гараж и други помощни помеще­ния, където хората не хо­дят. Ако сложим и тях в общата площ, половината места наистина ще изля­зат много.

- И какво се разбира под обща площ?

- Например при хотелите става въпрос за местата, където пребивават посе­тителите с изключение на коридорите, стълбите, асансьорите,санитарните помещения. Там не би следвало да се пуши. За хотелите не е толкова ка­тегорично написано в за­кона, тъй като е казано, че се пуши само в обособени самостоятелни помеще­ния. Те могат да решат например 49% от стаите да са за пушене, другите 51% - не. За да се пуши в коридорите или лоби ба­ра, трябва да се обособи място.

- В България има много пушачи - не ги ли ощетя­вате?

- Средно са 45%. Мъже­те редовни пушачи са 47%, жените са по-малко - около 30%. Така че не бих казала, че са много по­вече - не са 70%. Но пак казвам, не го подлагаме на обсъждане. Това е гла­сувано и приключено. Ако ме питате лично мен, въ­обще никъде не трябва да се пуши. На обществени места, където има други хора, пушачът не би след­вало да им пречи. Може и 1 % да са непушачите, но те са избрали да водят здравословен начин на живот, да не вдишват те­зи 4000 вредни вещества. Защо някой трябва да им го причинява? Да излезе навън, където има въздух, и да пуши.

- По същата логика те могат да попитат защо пък да излизат.

- Пушачите само си на­мират оправдания и дово­ди в своя подкрепа. Аз ще намирам в обратната. Заб­раната за пушене има своя ефект вече в други страни в Европа. Намаля­ват болестите, инсултите, инфарктите, ракът види­мо намалява. Това доказ­ва, че има полза от мярка­та, и то за всички - за де­бата, за бременните, за младите. Няма нищо по­ложително, което може да се случи на човек, ако пуши. Единственото поло­жително, което може да се каже, е, че те боледу­ват по-малко от Алцхаймер. Само това. Всичко ос­танало е вреда.В Бълга­рия всяка година се пови­шават сърдечносъдовите, мозъчно-съдовите и онко­логичните заболявания. Доказано е, че причината е тютюневият дим и най-вече канцерогенните ве­щества. Защо да се оста­вяме да ни тровят пуша­чите около нас и да тънем в димна завеса? Това всичко се вдишва и отива

в белия дроб.

- В обособените места за пушене е забранено да влизат деца под 18 години. Кого ще глобя­вате - родителя или соб­ственика?

- Може да глобим и два­мата. Общо взето по-го­ляма отговорност носи собственикът. Ако нехае кой е влязъл в заведение­то му и ги е оставил на те­зи места, ще бъде глобен.

- Какви са санкциите?

- Ако има дете до 18 го­дини в помещението за пушачи, но други наруше­ния няма, глобата е от 200 до 400 лева за родителя. За собственика на заведе­нието е от 400 до 800 ле­ва. Ако няма обособено място за пушене, глобата за юридическото лице е от 500 до 1500 лева. При повторно нарушение е от 3000 до 10 хил. лева. Ако е едноличен търговец - от 300 до 500 и от 500 до 1500 лева. Но искам да обърна внимание, че не става въпрос само за за­ведения. На работното си място човек престоява много повече - 8 часа. Ра­ботодателят може да нап­рави обособено самостоя­телно място за пушене. Има право сам да реши. Не е задължен - може да няма средства, защото всичко това води след се­бе си купуването и инста­лирането на вентилация и табели. Тогава пушещите ще излизат навън. Защо­то понякога може да се случи да има помещение,

но да няма вентилация.

- Ще стигне ли един месец всички заведе­ния да изпълнят изискванията?

- Законът за здраве­то влезе в сила от 2 юни. Там пишеше всичко - и за заведения­та под 50 кв. м, че имат право да избират дали да се пуши или не. Ако се пу­ши, трябва да има венти­лация, означения и сигна­лизация. Ако няма пари, няма възможност, много инвестиции трябва да вложи - няма да се пуши. Когато има пари за майс­тори и инженери да му из­числят вентилацията, ще се пуши.

- Това няма ли да навреди на малките квартални заведе­ния с 4-5 маси? Ако те не могат да си го позволят?

- Посетителите ще изля­зат навън. Изпушват си цигарата и влизат пак. Какво толкова лошо има не виждам, след като го правят във Франция, Тур­ция?

- Но вместо да си при­чиняват този дискомфорт, хората ще пред­почетат по-големите за­ведения и малките ще останат без клиенти.

- Ще ги предпочетат, да. Но тези собственици са инвестирали средства.

- Но в момента е криза и са в затруднено поло­жение.

- Написали са го депута­тите, ще трябва да се спазва. Вижте какъв дъ­лъг период от юни до де­кември имаше да си въве­дат новите изисквания, а специално тези за венти­лацията са от 2005 г. Не искаме нищо ново. Досега е трябвало да помислят и да спестят пари, да си проектират вентилацията и да си я направят. Като нямат възможност ще са заведения за непушачи.

- Кога ще започнат проверките?

- Може още след влиза­нето на наредбата в сила, т.е. един месец след обна­родването й в „Държавен вестник". До една-две седмица може да я обна­родват. Така предпола­гам, че в началото на януари ще има тематични проверки в цяла­та страна - около 2-3 до 10 януари ще разпоредим масово само това да про­веряват РИОКОЗ.

- А училищата и детс­ките градини ще прове­рявате ли?

- Да, всичко ще проверя­ваме.

- И учениците, които масово пушат на двора?

- Това е открито прост­ранство. Наредбата е за закритите. За двора си има правилник за вътреш­ния ред на училището. Има си друга форма на контрол. Нито учителите, нито директорът могат да пушат в сградата на учи­лището. Има един вари­ант, който ми се иска да не бъде използван. Т.е. на територията на училище­то или детската градина може да бъде обособено място за пушене. Но един директор на детската гра­дина според мен не тряб­ва да разкрива такова по­мещение. Но законът му го позволява. Излиза малко като морална категория.

- Досега колко души са глобени за пушене на забранено място?

- Ние правим регулярни проверки. На година са около 1500 души в цялата страна. Случва се да има­ме затруднения при съста­вянето на актове, когато не касае работно място. Защото там работодателят по закон е длъжен да ни съдейства. Но когато сме в заведе­ние, лице­то не е длъжно да ни Да­де лични данни. Тогава тряб­ва да бъдем с полицай, за да ни ги предостави.

- Т.е. през януари ще правите проверки и с по­лицията?

- Сигурно ще има нужда. Ще набележим в един списък обектите, които би­ха били проблемни, и ще проверяваме с тях. Ние не може да ги ангажираме при всяка проверка, но мо­же да избираме. Ако идем в банка, няма да се нало­жи. Така и в големите ве­риги, западните фирми също. Те са научени, че не се пуши. Нашите са науче­ни, че може да заобикалят закона.




85% от абсолвентите на Медицинския университет стягат куфарите


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница