1. Предмет и методологични основи на теорията на физическото възпитание като научна дисциплина. Връзка с други научни дисциплини и формиране на знанията й. Основни понятия



страница1/47
Дата07.08.2023
Размер137.46 Kb.
#118404
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   47
Държавен Спорт в училище

1. Предмет и методологични основи на теорията на физическото възпитание като научна дисциплина. Връзка с други научни дисциплини и формиране на знанията й. Основни понятия
Теорията на физическото възпитание е самостоятелна наука, научна дисциплина с теоретичен и методичен характер. Като теоретична дисциплина тя обобщава най-общите научни факти и явления на физическото възпитание, а като методична - реализирането на научните факти и явления в конкретния учебно-възпитателен и тренировъчен процес.
Предметът на ТФВ е изучаването на методите на обучение, развиване на двигателните качества, формиране на двигателни умения - самият човек в условията на двигателна дейност. Субект в този процес е също така човекът, но в качествата му на ръководител на процеса, т.е. като спортен педагог. Субектът и обектът на физическото възпитание се допълват и влияят взаимно. Учебният предмет „теория на физическото възпитание” включва съдържание,разделено на 2 части:
В първата част на теорията на физическото възпитание са включени следните въпроси: формиране и предмет на теорията на физическото възпитание като научна дисциплина; средства на физическо възпитание; опознаване на морфологичните, физиологичните и психологическите характеристики на подрастващия организъм; теория и методика на развитие на физическите качества хигиенни основи на физическото възпитание; особености на учебния процес по физическо възпитание.
Във втората част, "Методика на физическото възпитание" се разглеждат задачите, съдържанието, формите, методите и планирането на физическо възпитание в училище.
ТФВ има тясна връзка с естествените науки - анатомия, физиология, биология, биомеханика и всяка от тях разглежда въпроси свързани с: възрастовите изменения в онтогенезиса на човека; структурно-функционалните промени, които настъпват в него, вследствие на системно въздействие с физически упражнения; проявленията на физическите и биологическите закони на движенията на човека.
ТФВ е тясно свързана и с редица хуманитарни науки - философия, педагогика, социология, психология, етика. Те подпомагат изучаването на: социалните закономерности, отнасящи се до физическото възпитание; разкриват историческия опит в тази област; изясняват промените в човешката психика настъпващи под влиянието на физическите упражнения. Най-тясна е връзката на теорията на физическото възпитание с педагогиката. От нея тя използва всички ръководни положения - цели, задачи, принципи, методи на обучение като ги адаптира съобразно особеностите на процеса на физическото възпитание.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   47




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница