26 август 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата11.01.2018
Размер468.44 Kb.
#43357
  1   2   3
26 август 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



И на завоя - лични действия
Политическият сезон започна насред август със скандал - за доц. Алексиева, която била жури на дъщеря си.

Според нея скандалът взел неправилен завой, като го обвързал с ГЕРБ и парламентарната му група. А това си били само нейни “лични действия”. Ето тук е и голямата грешка на Алексиева. Няма и не може да има “лични действия” на един депутат, особено когато е в управляващото мнозинство. Срещу екстрите да управлява той е на показ пред обществото. И когато сгреши или наруши морален принцип или закон - се оттегля. Остане ли, лепва клеймо на партията, която го е направила депутат.




Не съм нарушила морала и закона, но подавам оставка

Доц. Алексиева няма да е зам.-шеф на две комисии, но остава депутат.
Геновева Алексиева подаде оставки от две комисии вчера, за което бе похвалена от премиера Бойко Борисов.

Оттеглянето на известната офталмоложка е заради скандалното й участие в комисия за журиране на доцентски конкурс. В него един от кандидатите е била дъщеря й Виолета Чернодринска.

Към обвиненията в конфликт на интереси се добавиха и нови - за източване на здравната каса. Нейните колеги проф. Православа Гугучкова и доц. Руска Христова заявиха, че Алексиева лобирала чрез политическите си позиции да има специална клинична пътека за известното като "мързеливо око" заболяване при деца амблиопия. Целта била доц. Алексиева да получава от държавата пари за собствената си частна очна клиника. От Пловдив и София пък твърдят, че съпругът й използвал поста на доц. Алексиева, за да лансира свои проекти. Виж долу.

Решението да се оттегли от заместникпредседателските постове на здравната и социалната комисия в парламента дойде неочаквано, тъй като преди това от партията прогнозираха това да стане след заседание на партийната Изпълнителна комисия идната седмица.

"Атаките срещу мен напоследък много ескалираха и взеха огромни размери. С г-н Борисов обсъдихме тази ситуация. И двамата сме на мнение, че личните нападки срещу мен не трябва да се отразяват върху имиджа на партия ГЕРБ." С тези думи доц. Алексиева съобщи решението да сдаде зам.-шефските постове в двете комисии. Въпреки слуховете засега тя остава депутат. Решението да избърза с оставка, вместо да изчака изслушването пред партийното ръководство, било взето след разговор с премиера Бойко Борисов

Според доц. Алексиева скандалът взел неправилен завой, като бил обвързан с партията и парламентарната група на ГЕРБ.

"Това са мои лични действия", натърти тя. И даде детайлни обяснения и по двете обвинения, които я "смаяли и ужасили".

С участието си в конкурса за доцент не съм нарушила закона за научните степени и звания и не съм допуснала конфликт на интереси, отсече депутатката.

В подкрепа на това твърдение тя показа писмо от президиума на Висшата атестационна комисия, до която изпратила нарочно запитване.

Отговорът им бил, че да журира дъщеря си в конкурса, не е нарушение на закона. В същата хипотеза бил и нейният колега проф. Танев - в състезанието участвал синът му. Явили се 9 кандидати за 3 места.

Доц. Алексиева не си дала отвод, защото в хода на самата процедура председателят на специализирания съвет подложил на гласуване нейното и на проф. Танев участие и то било одобрено. "Всички участници, които гласуват в този конкурс, искаха той да се осъществи заради острата нужда от хабилитирани лица за преподаване и изпитване в Александровска болница", поясни тя.

И добави, че оттеглянето й щяло да ощети всички участници в конкурса, защото по процедура кворумът не се намалява, а липсващият глас се брои за "против".

"Сега трима участници се оплакват. Естествено, тези, които са на по-задна позиция. Тогава щяха да се оплакват всичките 9", отсече доцентката.

Допълнително за оставането й в комисията натежал и фактът, че и трите доцентски позиции били в обща обява. "Ако бяха отделени, щях да си дам отвод само за дъщеря ми", гарантира Алексиева.

Решението амблиопията да влезе в клинична пътека е взето с пълен консенсус от 9-има специалисти, показа друг документ тя. Той е от съвещание на експерти за изменения в клиничните пътеки, проведено на 12 октомври 2009 г.

"Преразглеждането на пътеките и вкарването на амблиопията в една от тях се очакваше дълго време от нашата общност. То се поиска по инициатива на лекарския съюз, а не по моя", обясни депутатката. По думите й тогава всички се съгласили, че държавата трябва да има ангажимент към децата, защото 2 до 3% от населението страдат от това заболяване и не го лекуват заради безпаричие.

"Ето го подписа на доц. Руска Христова. Пълен консенсус. Смаяна съм. Тогава нейното отношение беше професионално и отговорно, сега друго", вметна Алексиева. (Отговорът на доц. Христова по-долу).

В заключение тя призна, че за цялата офталмологична общност е известен конфликтът й с колегите Гугучкова и Христова, който датирал от 40 г.

"И ето сега един чудесен повод...", не довърши тя.

На въпрос защо избира да жертва професионалния си имидж за сметка на партийния, тя не отговори еднозначно. Само обясни, че от този конфликт не бива да страда партията.

"А така се завъртяха нещата. ГЕРБ това, ГЕРБ онова. А това не е ГЕРБ, това е доц. Алексиева, това е офталмологът, който, откак се помни, лекува децата на България. Аз съм безспорният офталмопедиатър, който на всички форуми пледира да се мисли за очите на нашите деца", развълнува се тя.

Запитана морално ли е да журира дъщеря си, отсече: "Моралът е в закона. Според закона трябва да участвам в тази комисия."

Тепърва партийното ръководство ще решава дали Алексиева ще остане начело на женската организация към ГЕРБ.

КАЛИНА ВЛАЙКОВА


Съпругът й с проект за трафика в София, спря заем за Пловдив
Презентация, в която се обяснява как ще изчезнат задръстванията в София, изпратил в Столичната община съпругът на депутатката от ГЕРБ Геновева Алексиева - Силви Алексиев. Той представил интегрирана система за управление на трафика в началото на годината в писмо до зам.-кмета по транспорт Любомир Христов, научи "24 часа".

"Трудно може да наречем разработка това, което получихме. Дадох презентацията на колегите от "Транспортна инфраструктура".

Той е искал срещи с тях, но те са му били отказани и му е било обяснено какви са процедурите за финансиране на подобни проекти", разказа Христов.

Той бе категоричен, че фирмата на Алексиев Агенция за транспортни проучвания и прогнози не е участвала в нито един търг или обществена поръчка на Столичната община, касаеща транспорта и транспортната инфраструктура. Христов никога не се е срещал с Алексиев, нито пък знаел коя е съпругата му.

Силви Алексиев е по-добре известен обаче в Пловдив, защото след негов сигнал Европейската банка за възстановяване и развитие отказа на общината заем от 15 млн. евро. С него трябваше да се ремонтират 300 вътрешноквартални улици.

Проектът бе атакуван от Алексиев в края на април, а за местната власт новината дойде като гръм от ясно небе.

Като собственик на Агенцията за транспортни проучвания и прогнози Алексиев алармира борда на банката, че се очакват нарушения при реализирането на проекта с парите на ЕБВР и следователно не бива да се отпуска този заем. Той разпратил сигнала до всички 27 членове на съвета на директорите на ЕБВР.

Алексиев им обяснил, че проектът за управление на трафика в Пловдив не е добър. Запитан дали не бърка ремонта на улиците с разработката за управление на трафика, той обясни, че ставало въпрос за едно и също нещо.

На въпроса съпруг ли е на депутатката Геновева Алексиева, отвърна: "Ако искате, да ви кажа как се казва и леля ми."

Общинари припомниха, че Алексиев идвал преди време в Пловдив да презентира техника във връзка с готвената система за управление на трафика. И в качеството му на заинтерисовано лице пратил сигнала в ЕБВР.

В същото време финансовият министър Симеон Дянков даде отрицателно становище пред банката за пловдивския заем. Според него не е по силите на общината да обслужва едновременно два кредита.

За Силви Алексиев в Бургас пък се знае само, че е участвал миналата година като ветроходец в международната регата "Порт Бургас 2009".

Съпругът на депутатката се е пускал на рали по водата като състезател на "Ханзе яхтклуб". Алексиев притежава ветроходна яхта "Нелсон 46", която държи на кей в Созопол. Лодката не е моторна и луксозна, показа проверка на "24 часа".

ДАРИНКА ИЛИЕВА, РАДКО ПАУНОВ


Борисов я цени високо, но поиска да си ходи
Ценя високо качествата и професионализма на доц. Алексиева. Това коментира пред Фокус премиерът Бойко Борисов.

"Тя има зад гърба си над 10 000 очни операции. Още по-високо оценявам решението й достойно да излезе от ситуацията, като подаде оставки, за да може спокойно да се изясни на обществото откъде идва кампанията срещу нея", допълни премиерът и лидер на ГЕРБ.

Борисов обясни, че е водил разговор с депутатката преди тя да обяви решението си за оставките. В него министър-председателят бил категоричен, че "при така създалата се ситуация и скандала около Геновева Алексиева е недопустимо тя да остане заместник-председател на двете парламентарни комисии".
Снимка на четири колони - Доц. Геновева Алексиева до премиера Бойко Борисов на учредителното събрание на женската организация на ГЕРБ. Тя бе избрана за неин председател


Акад. Петя Василева: Точила е касата? Смешни вопли!
Смешни са воплите, че с пътеката за лечение на мързеливо око при децата (амблиопия) се източва здравната каса - каза за "24 часа" акад. Петя Василева, бивш национален консултант по офталмология. - Пътеката е необходима, за да се направят подробни изследвания в клинични условия и да се назначи правилно лечение.

Много се учудвам, че колеги, които са били на съвещанието и са гласували за новата клинична пътека през декември 2009 г., сега изведнъж се обявиха против.

Решението е взето с пълен консенсус на комисията и няма документиран нито един колега против. Смешно е да се говори за източване на касата, понеже за тази пътека се дават само 231 лв. Тя е единствената пътека, при това не цяла, за детски очни болести. Търговски интереси са много по-вероятни при по-добре платените и по-масови диагнози като катаракта и поставяне на импланти при глаукома. Лечението на амблиопия при децата трае не дни, а месеци. Очите са с различни диоптри, има риск от кривогледство. Години наред съм пледирала мързеливото око да се включи към клиничните пътеки. Непрекъснато попадам на деца с увредено зрение поради нелекувана амблиопия. Към децата сме в огромен дълг. Правим скрининг на групи от 3 до 14 г.

При 90% се оказва, че това е първи подобен преглед, а при 30-40% има някакъв проблем с очите. Късно се поставя диагнозата и се започва лечение. По европейските стандарти всяко новородено трябва да бъде прегледано от офталмолог до 3-ия месец, а това не се прави у нас. Следващият задължителен преглед трябвало да е на 3 г., а третият - преди тръгване на училище. Само така амблиопия се лекува успешно. Слепотата и намаленото зрение са тежка инвалидност, а ако болният е млад човек, той не се реализира пълноценно в живота и професията. Амблиопията е включена към съществуващата клинична пътека 138 за консервативно лечение на глаукома.




Доц. Руска Христова, бивш национален консултант:
Тя нелегално се е обадила за пътеката

- Доц. Христова, била сте консултант, когато е взето решение амблиопията да влезе като клинична пътека. Сега казвате, че сте против. Защо?

- Винаги съм била против. Това заболяване трябва да е пакет от доболничната помощ. Така е по света. Лечението става, като се закрие здравото око и се тренира болното.

- Но е имало решение на комисия, в която сте участвали и вие...

- Имаше в края на 2009 г. Предложението беше да се допълни клинична пътека 138 с амблиопия. Това е четвърто заболяване, включено в нея. Но за да стане това официално, аз като консултант трябваше да изпратя писмо до здравния министър. Не съм го направила, защото бях против. Пише го в протокола на комисията в лекарския съюз. На 1 януари с изненада установих, че амблиопията е включена в структурата на клиничната пътека, за нея се плаща, без да я има в заглавието. Станало е някак почти нелегално. Някой някъде се е обадил. Казаха ми, че доц. Алексиева се е обадила в касата. Сами са си решили... Скоро след това ме смениха като национален консултант.

- Значи за всяка промяна в клиничните пътеки трябва официално предложение от националния консултант?

- Точно така. Не е достатъчно само решението на комисията. Трябва да има и писмо до здравния министър, и промяна в заглавието на пътеката.

- Ваши колеги казват, че сте против, защото не работите с деца...

- Напротив, но лекуваме травми на окото.

- Не е ли добре да има такава пътека в интерес на диагностиката?

- Ние предлагаме да има друга пътека за диагностика. Там болничен престой се налага, защото на детето се поставя пълна упойка и окото се оглежда по-внимателно. Но какво болнично лечение е нужно при амблиопия? Окото не е коригирано с очила и е станало мързеливо. Трябва рехабилитация.


Оставка има, чувство за вина няма

Геновева Алексиева подаде оставки като зам.-председател на две комисии, но остава в парламента
Седмица след началото на поредния скандал на ГЕРБ в здравеопазването главното действащо лице Геновева Алексиева подаде оставка от зам.-председателските постове в комисиите по здравеопазване и по социална политика. Тя обаче остава депутат и председател на ГЕРБ - Жени. Оставките станаха факт след двата скандала, в които Алексиева беше замесена в последните дни: Че е журирала на конкурс за доценти, в който участва и дъщеря й, както и че е прокарала клинична пътека за заболяване, което не се лекува в болница, за да източва НЗОК.

Моралът е в закона. Според закона аз трябва да участвам (в конкурса за доценти - бел. ред.). Моралът не е отделен от закона

Геновева Алексиева, депутат от ГЕРБ

Свободни съчинения

Случаите разединиха представителите на управляващата партия. Председателят на парламента Цецка Цачева например застана зад нея, докато председателят на здравната комисия Десислава Атанасова беше на мнение, че колегата й трябва да подаде оставка. Самата Геновева Алексиева многократно обясни, че в действията й няма нищо нередно. Оказа се, че оставките й в сряда също не

са резултат от внезапно появило се чувство за вина. Тя за пореден път посочи, че не е нарушила Закона за научните степени и званията, но не спомена нищо за Закона за конфликт на интереси, според който такъв има, ако публично лице има частен интерес за себе си или за свързано лице. По въпроса за клиничната пътека за т.нар. мързеливо око Алексиева твърди, че има случаи, при които за това е нужна специална апаратура.

На килимчето при шефа

Всъщност решението да подаде оставка Алексиева е взела след разговор с премиера и председател на ГЕРБ Бойко Борисов. С това стана поредният човек на ГЕРБ, който след разговор с Борисов "доброволно" се отказва от постове, които преди това не е искал да напусне. Тя обаче е на мнение, че скандалите не са това, което са, а плод на лични атаки, които не трябва да се отразяват на имиджа на ГЕРБ. Борисов също определи случаите като кампания срещу Алексиева, а оставките като "достойно излизане от ситуацията".

Филипа Радионова

Още по-високо оценявам решението й достойно да излезе от ситуацията, като подаде оставки, за да може спокойно да се изясни на обществото откъде идва кампанията срещу нея - Бойко Борисов, министър-председател




Гарнизонна болница става музей
КРАСИМИР КРУМОВ

Бивша гарнизонна болница, използвана още по време на Руско-турската война, ще бъде превърната в музей в Шумен, а скаути ще се разполагат в бивш лагер за военно обучение на средношколци на няколко километра от града. Двата имота са част от “подаръците”, които Министерството на отбраната направи на общината и на областния управител на Шумен. Гарнизонната болница, която се намира в покрайнините, беше поискана от кметството в Шумен, което има намерение да прави в нея музей. Болницата е най-старото здравно заведение в България и е построена през 1837 година от султан Махмуд Втори. Заведението е било лазарет, но на останалата арабска плоча пише: “Махмуд хан справедлив и щедър направи убежище за душевно болни”. През 1879 година лазаретът става първата държавна болница в България.

В бившия лагер за начално военно обучение на десетокласници, дисциплина от учебната програма до 1989 година, сега ще бъде използван от организацията на скаутите в България за развиване на тяхното движение, обяви областният управител Димитър Александров. Губернаторът получи и още един имот - бившите вещеви складове до тютюневия комбинат в Шумен. За тях имаше идея да приютят архивите на НОИ на няколко области, но междувременно осигурителният институт получил безвъзмездно сграда в Търговище и сега вероятно в бившата казарма ще влязат архивите на МВР и други държавни институции в Шумен. Очаква се след парцелиране да бъдат пуснати за продажба чрез Агенцията по приватизация и апетитни терени от бившия Пети полк, след като казармите бяха опразнени преди две години.


След разговор с премиера Бойко Борисов:

Сгафилата герберка подаде оставка
Иван Т. Иванов

Депутатката от ГЕРБ Геновева Алексиева обяви в Народното събрание вчера, че подава оставка от замшефските места в здравната и социалната комисия.

„Не трябва петната върху професионалния ми имидж да отиват върху ГЕРБ“, мотивира решението си тя.

По рано през деня премиерът и председател на ПП на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че в разговора, който е провел с депутатката, е бил категоричен, че трябва да подаде оставка. „Ценя високо качествата и професионализма на доц. Алексиева, но още по-високо оценявам решението й достойно да излезе от ситуацията, за да може спокойно да се изясни на обществото откъде идва кампанията срещу нея“, поясни Борисов.

До оставката на Алексиева се стигна след няколко скандала, в които бе замесено името й. Преди седмица се разкри, че тя е участвала в жури, което е одобрило дъщеря й Виолета Чернодринска за доцент. В понеделник депутатката бе обвинена от офталмолога проф. Православа Гугучкова, че източвала здравната каса чрез клинична пътека, в която тя вкарала лечението на т. нар. мързеливо око. Същевременно тя работела в очна клиника, собственост на дъщеря й и на съпруга й Силви Алексиев. Преди няколко месеца името й бе забъркано в спор между община Пловдив и финансовото министерство, тъй като нейно отрицателно становище спряло заем от Европейската банка за възстановяване и развитие.

Алексиева отхвърли всички обвинения, като ги определи като ужасяващи.

Депутатката показа документи, от които се вижда, че на нейно запитване за участието й в журито от Висшата атестационна комисия са отговорили, че присъствието й не противоречи на закона. Въпреки това

тя имала желание да си даде отвод, но шефът на специализирания съвет подложил на общо гласуване участието на всички, което обезсмислило отказа й. Алексиева заяви, че нападките срещу нея от проф. Гугучкова са заради конфликта им, който продължавал вече 40 години.

Депутатката не отговори на въпрос дали смята да напусне парламента. Това се очаква да реши Изпълнителната комисия, която ще изслуша Алексиева.


Болница стана дом на клошар
Варненската болница „Св. Анна” се превърна в дом за клошар с инсулт. Вече половин година бездомният мъж спи в неврологичната клиника на здравното заведение, съобщи д-р Весела Чукурова, началник на отделението.

Мъжът е постъпил на 10 февруари с инсулт и измръзване на краката. Бил е без документи за самоличност и лекарите са потърсили съдействието на полицията.

„Установи се, че е бездомник и има паспорт от 1980 г. Според документа това е Васил Алипиев или Васви Хасан от село Черник, община Дулово. Стабилизирахме го и го изписахме на 24 февруари, но тъй като нямаше къде да отиде, и до днес живее в клиниката”, каза д-р Чукурова.

Зам.-кметът по здравеопазване на Варна доц. Христо Бозов коментира, че общината ще направи всичко възможно, за да намери място за настаняване на клошаря.

Междувременно 30-годишен бездомник бе намерен мъртъв в помещение в сградата на общинската администрация в Кочериново. Тялото на мъртвия мъж престояло в стаята на чистачите два дни. То било открито, след като местни сигнализирали за силна миризма.

Починалият е бездомник, помагахме му от общината с каквото можем, дадохме му и помещение за живеене, каза кметът на Кочериново Костадин Катин. Мъжът обаче имал множество здравословни проблеми.




Спряха лекарства за онкоболни, предлагат им нови
Доставките на три лекарства и два препарата за вливания за онкоболни за спрени. Вместо тях на пациентите се предлагат заместители, съобщиха от Центъра за защита правата в здравеопазването.

За липсата на медикамента реmetrexed сигнализираха и пациенти от различни градове на страната. Лекарството чисти туморите от аденокарцином на белия дроб и мезотелиом ­ рак на плеврата.

„На някои от болните са предложени алтернативни

заместващи комбинации

от други медикаменти, при които шансът на повлияване на болните е минимален и поради това отдавна не се използват”, каза членът на управителния съвет на центъра и един от неговите основатели д-р Стойчо Кацаров.

По думите на лекаря някои от пациенти не са информирани, че са лишени от съвременно лечение и приемат предложените им алтернативни схеми.

„Тези, които са отказали, вече месеци наред чакат Министерството на здравеопазването да им отпусне животоспасяващото лекарство”, каза още д-р Кацаров.

Оксалиплатината в раковия диспансер в Русе свърши, съобщи пък пациентът Иван Василев. То се изписва с протокол и се влива по време на химиотерапия, като е едно от особено ефикасните средства при терапия на рак на дебелото черво. По думите на онколозите третирането с него може да удължи живота с четири-пет години.

Медикаментът Hydro -xyurea, който се отпуска на болни с онкомелатологични онкологични заболявания от МЗ по реда на Наредба 34, няма да бъде доставян до края на годината, твърдят още от Центъра за защита правата в здравеопазването. От МЗ обясниха, че лекарственият продукт в момента е в процедура по регистрация на цена и затова няма да бъде доставян на диспансерите още известно време. Тъй като няма още фиксирана цена, той не може да бъде купен дори на свободно от аптеките.

Отново липсват лекарства за онкоболни

В Плевен липсва препаратът Тemozolomide срещу тумори в мозъка, а в раковата болница в София сarmustin. Лекуващи лекари са посъветвали пациентите си, ако не желаят медикаментите им да бъдат сменени с други, да си ги купят от Гърция или Турция. .

Профилактичните прегледи за рак са ежегодни

Профилактичните прегледи за рак трябва да се правят всяка година, особено тези за рак на гърдата, млечната жлеза и гениталиите при жените над 45 години, и за рак на дебелото черво при мъжете над 50-55 години, обясни доц. Галя Куртева от Националната специализирана болница по онкология и онколечение.

За някои видове ракови заболявания могат да подскажат резултатите от изследването на кръвта.

При други обаче, като този на панкреаса, трябва да се търси целенасочено с образна диагностика. Затова специалистите препоръчват на 2-3 години да се прави преглед със скенер или ядреномагнитен резонанс на органите и системите в цялото тяло.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница