26 юни 2012 г. Тема: здравеопазване



Дата09.04.2018
Размер267.32 Kb.
#64727
26 юни 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Касата ни ощетява с безплатните лекарства

От 4000 само 1000 аптеки продават 100% платените от НЗОК
Аптеките нямат интерес да предоставят заплащаните от НЗОК медикаменти за домашно лечение на болести, особено заплащаните 100% от касата. Това пише в становище на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) по повод жалба от Българския фармацевтичен съюз. За малките селища това е голям проблем и самите пациенти са потърпевши, защото не им е предоставен достъп да безплатните лекарства, а те обикновено са за хронични заболявания. От около 4000 аптеки едва 2076 са сключили договор със здравната каса. От тях само половината предлагат лекарствата, заплащани 100% от касата. В 39 от 264 общини в страната (в 15% от общините) няма нито една аптека, сключила договор с НЗОК, като в тях на практика не се предлагат 100% реимбурсирани лекарства.

С обявеното решение КЗК на практика признава доводите на Б0С, че се нарушава пазарът на лекарства заради лишаването на търговците на дребно от надценката за предлагане на безплатни лекарства. Така малките играчи на пазара са ощетени, тъй като участниците с по-голяма пазарна мощ имат финансовите възможности да компенсират липсата на надценка.

Като допълнителна финансова тежест за търговците на дребно при продажбата на 100% реимбурсирани лекарства КЗК определя и 45-дневния срок, в който НЗОК трябва да плати на аптеките предоставените от тях лекарства от позитивния списък. Често той се просрочва и оставя дребните търговци без достатъчен наличен финансов ресурс за изпълнение на дейността си. Така по-малките аптеки предпочитат да работят само с частично покриваните от касата лекарства и пациентите от малките селища са принудени да пътуват до големите градове, за да си осигурят медикаменти, и това ги натоварва допълнително.

Антимонополната комисия препоръчва на здравната каса и ресорното министерство да се намери балансирано решение на проблема, което да защитава правата и на пациентите, и правилата за конкуренция на пазара.




ПРОВЕРЯВАТ БУРГАСКАТА БОЛНИЦА ЗАРАДИ ПАЦИЕНТ
Да се назначи проверка, до няколко дни ще имаме информация с какви диагнози е приет пациентът, кой го е лекувал, защо е изписан без епикриза. Това съобщи здравният министър Десислава Атанасова във връзка със случая с 59- годишния пациент, който е бил лекуван за тежка двустранна бронхопневмония, а ден след като е изписан, бе приет за лечение във ВМА. В края на миналата седмица управителят на болницата също назначи проверка по случая.


За аптеките и касата
Може би е любопитна за мнозина информацията, че в началото на XXI век в страна, член на ЕС, има цели общини без аптеки, които да предоставят на хората лекарства, платени от здравната каса. Статистиката показва, че в 80 общини аптеките няма да отпускат медикаменти за онкоболни, в други 56 - за пациенти на инсулинова терапия. Най-драстичен е примерът с област Видин -там в 6 от 11 общини няма аптека, сключила договор с районната каса. Или област Русе, където в 4 от 8-те общини нямат аптеки с договор с касата. В 105 общини няма лекарства за лечение на редки болести и трансплантирани пациенти. При това става въпрос за лекарства, които на практика са платени с парите на редовните здравноосигурени. Сиреч с нашите пари, а не с пари на държавата. Неудачите обаче идват именно от държавата. Тя упорито отказва минимален стимул за аптекарите, като им е стоварила огромна бумащина, за да дадат на клиентите си реимбурсираните от касата лекарства. Вероятно най-елементарното решение на проблема ще е да бъдат давани на аптеките по 2-3 лева за обработване на всяка от въпросните рецепти. Така, както НЗОК плаща на джипитата например, които работят в труднодостъпните и отдалечени райони. Елементарно, но справедливо решение. Така ще е възможно поне по една аптека, работеща с касата, да има във всяка община. Защото ощетен е не само аптекарският бизнес, а и стотици хиляди болни и близките им. Въпрос на нормотворчество. А вече сме били свидетели как за дни се променя нормативната база, стига управляващите да надушат интерес в това. Нещо повече: собствениците на аптеки трябва първо да закупят със свои средства скъпите лекарства, да ги дадат на клиентите си и след това да зачакат касата да им възстанови парите до 45 дни. А става въпрос за скъпи лекарства от по 1000-2000-3000 лв. за месец на човек. Разбира се, плащането от касата става в 59-ата минута. Това е простото обяснение на този нашенски феномен, при който човек получава уж безплатни лекарства, за които плащат пресолено и той, и аптеките. Хората от онези 6 видински общини например трябва да пропътуват десетки километри, за да вземат лекарствата си. Иначе производителите на лекарства продават най-евтино в България продукцията си. Но българите доплащат най-много пари джоба си за илачите, до които... може и да нямат достъп.


Д-р Кирил Еленски:
Борбата с тази напаст е въпрос на цялостна организация, а не на кампанийно пръскане
Д-р Кирил Еленски е семеен лекар в Пловдив от 2000 г. Има 2 специалности - вътрешни болести и обща медицина.

В 27-годишния си стаж е работил като участъков доктор, бил е завеждащ отделение и зам. -директор на болницата в Карлово. След влизане на реформата в здравеопазването се посвещава на извънболничната помощ.

- Д-р Еленски, какви са най-честите проблеми след ухапване от комар?

- Комарите са преносители на някои тежки болести, най-известната от които е маларията.

У нас в последните десетилетия местен случай не е регистриран. Всички лекувани са се заразили в чужбина.

Маларийният комар обаче се среща у нас, макар и не постоянно.

- Къде се появява?

- Най-често по поречието на реките и около водните площи. И трябва да отбележим, че през 50-те години България се е справила успешно. Затова смятам, че борбата с комарите е въпрос на цялостна организация, а не на кампанийно пръскане. В момента противопаразитните служби в

страната провеждат стриктен контрол върху маларията. И все пак, ако след ухапване от комар се появят и други реакции -прилошаване, треска и температура, консултацията с лекар е задължителна. - Какво още причиняват комарите?

- Алергии, които се причиняват от хистамина, който се отделя от слюнчените жлези в момента на ухапване. Той предизвиква подуване, обрив и сърбеж. Ако не се разчесва, отминава за около 30 минути. Проблем е, че децата не се контролират, чешат се непрекъснато и си докарват локални инфекции.

Понякога при множество ухапвания родители решават, че детето развива шарка. Водят го спешно на консултация и чак не могат да повярват, че е здраво.

- Някои смятат, че са се навъдили комари мутанти - някои са прекалено едри?

- Няма такова нещо, независимо как хората приемат жилещите. Но тази година определено са повече, защото пролетта беше много влажна и условията за тяхното размножаване са отлични. Бих посъветвал да не оставят съдове с вода по тераси и дворове, защото има опасност хората да си напълнят къщите.

- С какво да се маже ухапаното място?

- Първо да се охлажда с лед и студена вода, да се натрие с ментолов спирт. Може да се маже с противоалергични телове и мехлеми, но след преглед при лекар.



ИРЕНА ЧЕРНИШЕВА


Атанасова обеща евтини лекарства
Съвсем скоро ще има намаление на цените на лекарствата, обяви в Шумен министърът на здравеопазването Десислава Атанасова.

Нормативната база по отношение на лекарствената политика била вече готова. Наредба № 10 била изпратена за обнародване в „Държавен вестник", в Народното събрание били внесени промените в Закона за здравното осигуряване, които предстои да се гласуват, а Законът за лекарствените продукти в хуманната медицина е обявен за публично обсъждане. Предстои Висш съвет по фармация, на който министър Атанасова ще представи проекта за цени и реимбурсиране. Министърът припомни,че преди време е имало проблем, защото НЗОК е договаряла само 100% реимбурсираните от нея лекарствени продукти. Това вече било променено. Корекциите засягат и медицинските изделия, които тепърва ще се договарят от здравната каса. По процедурите на договаряне, които здравната каса придвижва по Наредба № 40 за онкологията, вече били дадени отстъпки за медикаменти от 5 до 80 процента.

Междувременно Комисията за защита на конкуренцията излезе със становище, че редът, по който аптеките работят с касата, намалява стимулите на търговците.


Българо-гръцки център за здраве отваря врати
До месецв Кърджали ще заработи лаборатория за изследване на въздуха, почвата

и храните
НЕНКО СТАНЕВ

Първият в България трансграничен изследователски център "Околна среда и здраве" ще бъде открит в Кърджали до месец, съобщи директорът на регионалната здравна инспекция доц. д-р Жени Стайкова.

Той е на стойност близо 2 млн. евро и е изграден по програма "Териториално сътрудничество Гърция -България 2007-2013 г." със съдействието на здравното министерство.

В края на юли в Кърджали трябва да заработи лаборатория с модерно оборудване. Десет химици и лаборанти ще изследват атмосферния въздух, водите, почвата, храните,

биологични материали.

"Наши партньори са лабораторията по хигиена и опазване на околната среда при Медицинския факултет към Тракийския университет "Демокрит" в гръцкия град Александруполис и сдружение "Обществена коалиция за здраве - Кърджали", поясни д-р Стайкова, която е и ръководител на проекта. Центърът ще разполага

със специален софтуер, с който резултатите от изследванията ще могат да се следят в реално време.

Служители от нашата здравна инспекция ще обменят информация с гръцките си колеги за състоянието на околната среда в двата региона.

Според Жени Стайкова проектът е много важен за хората в Кърджалийския регион, който е обявен за екологично рисков. С преносима апаратура може да се вземат проби на място в кризисни ситуации.

"Изследванията ще дават реална представа за качеството на околната среда и за влиянието й върху здравето на хората.за да се вземат необходимите мерки за оптимизирането й, каза още д-р Жени Стайкова.




Свещеник иска морга за черква
ВАНЬО СТОИЛОВ

Старозагорската болница "Проф. д-р Стоян Киркович" вече разполага с т.нар. кабинет за духовно обгрижване. Така отец Йордан Карагиеоргиев, известен и с работата си сред затворниците в града, е нарекъл малкото помещение, отделено му до южния вход на лечебното заведение.

"То не е за религиозни служби, а място, в което провеждам беседи с болни и техните близки. Оставил съм отвън номера на телефона си и идвам, когато ме повикат. Надявам се занапред болницата да има и свой православен храм", каза пред "Твоят ден" отец Йордан.

Така е било преди 1944 г. Някогашната черква обаче е превърната първо в аптека, после и в морга. Макар през годините сградата да е била пристрояване, отвън още личи, че е била православен храм.

Свещеникът очаква сградата да бъде преотстъпена на Българската православна църква и на Старозагорската митрополия, за да бъде оформена бъдещата черква според канона. Такова официално искане на старозагорската митрополия към държавата обаче още не е направено.

Отец Йордан Карагеоргиев от 4 години служи и в параклиса "Св. св. Козма и Дамян". Той е изграден в дневния център за възрастни хора с ментални увреждания, който се намира в психодиспансера в Стара Загора.




Столични лекари помагат в Тополовград
НИКОЛАЙ ГРУДЕВ

Водещи медицински специалисти от столицата ще преценяват състоянието на болницата в Тополовград.

В края на миналата седмица трима медици вече се запознаха на място с легловата база, сградния фонд, апаратурата и състоянието на здравеопазването в общината.

Те ще търсят възможност за оказване на техническа и логистична помощ на болницата.

В момента в Тополовград функционира само едно отделение - вътрешното. Нуждаещите се от хоспитализация се пренасочват в болницата в Свиленград.

"Подобряването на състоянието на болницата е една от първостепенните задачи на ръководството на общината", декларира кметът Божин Божинов.

Тепърва обаче ще се мисли как конкретно ще се осъществява за в бъдеще сътрудничеството с голяма софийска клиника.


Екзотичен вирус с пъпки мори децата
Родителите са паникьосани, защото джипитата го бъркат със скарлатина и Варицела
Летен ентеровирус с обрив върлува в страната, като най-поразени от него са децата. Това ' заяви за „Преса" д-р Атанас Мангъров, шеф на детското отделение в Инфекциозна болница - София. Родителите се плашат, защото освен с характерните температура, повръщане и диария вирусът протича и с афти по устата и пъпчици по дланите и ходилата. Обривът по останалите части на тялото е по-слабо изразен.

„Друго лято не сме имали подобен вирус, доста е екзотичен, а джипитата много често го бъркат със скарлатина и варицела, което паникьосва хората", обясни д-р Мангъров. Неговото отделение било препълнено с малки пациенти, предимно над 3-годишна възраст, тръшнати от заразата. „Заболяването обаче не е сериозно и само в по-тежките случаи се налага болничен престой", успокои той. Обикновено симптомите отшумяват за седмица до 10 дни, като през това време децата трябва да спазват диета и да приемат възможно най-много течности, за да не се стигне до обезводняване, обясни медикът. Той препоръча афтите да се мажат със специални гелове и да се използват разтвори за орална рехидратация.

„Ентеровирусите не се лекуват с антибиотици, така че самолечението с тях може да усложни положението. Освен това майките да не бързат да свалят температурата на хлапетата, защото така само им пречат да преборят болестта. Разбира се, ако детето е много зле и с главоболие, може да му се даде хапче за понижаване на температурата, но иначе не е необходимо", подчерта д-р Мангъров. Той предупреди и за възможни усложнения като отити, ангини и пневмонии. „Те се появяват към седмия-осмия ден, а не в началото", уточни лекарят. По думите му до усложнения се стига сравнително рядко - в около 10% от случаите.

Другите инфекции, които циркулират в момента у нас, са обичайните ротавируси при бебетата и летен грип, който протича с увеличени лимфни възли при по-големите.



Жулиета НЕДЯЛКОВА


Опасен менингит върлува в Стара Загора
Четири случая със симптоми на вирусен менингит са регистрирани в Стара Загора, съобщиха от Районната здравна инспекция. Става дума за 76-годишна жена и три деца от 4 до 12 години. Всички те са настанени в инфекциозното отделение на старозагорската болница „Проф. д-р Стоян Киркович". Възрастната жена, която има и придружаващи заболявания, е в тежко състояние. Трите хлапета са стабилизирани и опасност

за живота им няма, съобщи завеждащият отделението д-р Валерия Филипова.

Първото болно дете е от градина „Славейче". То е било прието за лечение на 19 юни с диагноза „серозен менингит". Проби са изпратени в Националния център по заразни и паразитни болести в София, а окончателните резултати се очакват до дни.

Забавачките, които са посещавали заразените малчугани, са поставени под наблюдение от здравните инспектори.



Христо ХРИСТОВ


Наша лекарка издаде книга в Париж

Картина на д-р Вера Китова виси в института „Пастьор”
Магдалена ГИГОВА

Книгата на д-р Вера Китова „Страници на един посланик в бяло", написана на френски и издадена в Париж, вече се продава по интернет и в книжарниците на франция. „Лекарката на дипломатите", както е известна у нас, е работила близо 15 г. в Алжир и Тунис, специализирала е в Париж и е член на френския Съюз на лекарите писатели, макар че на български има издадени 10 книги.

Тя разказа пред „Преса": „Написах книгата на френски и я предложих на няколко издателства. Проф. Ален Бениамин ми помогна в избора. Томчето е посветено на годините ми в Алжир, а и т. г. се навършват 50 г. от създаването на дипломатически отношения между България и тази северноафриканска държава. Най-хубавите ми години са минали там - навлизах в лекарската професия, която още тогава ме грабна."

Д-р Китова е единствената българка, чието стихотворение на френски се е изучавало в учебника за 6-и клас в тунизийските училища, а книгата й „В страната на жасмина" е

вписана сред поетичната съкровищница на Тунис. „Всяка година лекарите писатели на франция си правят Салон на книгата, като канят автори и от чужбина. Минават журналисти, студенти, библиотекари, преподаватели. Някои дори си купуват томчетата ми на български, защото им е любопитно да имат книга на кирилица. Излиза, че вкарвам българския език във френските домове", шегува се лекарката, която от 1987 г. неизменно се грижи за здравето на дипломатическия корпус у нас. Интересното е, че освен от перото тя е изкушена и от четката.

Аз съм неделен художник. Рисувам с масло, но така съм си „тренирала" вдъхновението, че дори да имам време в друг ден от седмицата, не посягам към палитрата, казва Вера, която е имала доста самостоятелни изложби: „В Тунис представях 40 картини в зала „Ибн Рашид" повече от 3 седмици. Медиите много широко го отразиха, а местната телевизия цял месец показва моите платна.

Там се запознах с Хорхе Фуентес, тогава пълномощен министър в Тунис, който после два мандата изкара като посланик в България. В София той бе комисар на моята изложба в галерия „Витоша" с 45 картини. Участвала съм в изложби на лекари художници в Париж, Лисабон, Малта, Италия..."

Във фоайето на тунизийския клон на института „Пастьор" са изложили платно от д-р Вера Китова. „Бях на специализация в Париж. Преди да замина, издателство „Наука и изкуство" обяви конкурс за написване на книга за Луи Пастьор. Реших да се пробвам. Сутрин ходех на обучение в болницата, а следобедите - в музея на прочутия

учен. Уредникът ми даде писалище до масата на Пастьор. Проучвах документи и гледах мастилницата и перодръжката му. Беше вдъхновяващо. Спечелих конкурса и това бе първата ми книга. В института „Пастьор" се запознах с проф. Люк Монтание, откривателя на вируса на СПИН.

Правила съм 3-4 интервюта за българската преса с него. Той сега работи за ЮНЕСКО и винаги когато съм в Париж, му се обаждам. Той ще е един от първите, на които ще подаря книгата си", завърши д-р Китова.




Атанасова чака 30 дни да се отстранят нарушенията
Пирогов” с месец изпитателен срок

Нови процедури за договаряне свалят цените на лекарствата
Ръководството на „Пирогов” има срок от един месец, в който трябва да отстрани всички нарушения, установени от Инспектората на Министерство на здравеопазването. Това заяви здравният министър Десислава Атанасова вчера в Шумен. Докладът от проверката в болницата е изпратен до институциите, които могат да потвърдят или отхвърлят констатациите в него, добави тя, но отказа да коментира съдържанието му, тъй като е образувано досъдебно производство.

Атанасова припомни, че вече има смяна в борда на директорите на „Пирогов” и изрази надежда, че „нещата ще имат един добър изход”. Като има нарушения, те трябва да се преодоляват. Естествено, че ще се сменят хора, които не си вършат работата отсече здравният министър.

Лекарствата ще поевтинеят скоро. Убедена съм в това, защото по процедурите на договаряне, които здравната каса придвижва за онкологията, цените вече са паднали, като са постигнати и отстъпки 5 до 80%, обясни Атанасова и подчерта, че нормативната база по отношение на лекарствената политика вече е готова и чрез заложените в нея механизми има възможности за сваляне на цените на медикаментите.

Днес ще се свика висш съвет по фармация, на който Атанасова ще представи проектонаредба за цените и реимбурсиране. Става дума за всички нормативни актове, които уреждат лекарствената политика, които гарантират договарянето на цените на лекарствените продукти, разясни здравният министър.

Наредба 10 пък била изпратена за обнародване в Държавен вестник, внесени са промените в Закона за здравното осигуряване и предстои те да бъдат гласувани. Законът за лекарствените продукти в хуманната медицина пък ще бъде подложен на публично обсъждане. Атанасова припомни, че преди време имаше проблем и с въпросната Наредба 10, защото в нея е било записано, че касата договаря единствено и само 100% реимбурсираните от нея лекарствени продукти.

Това вече е променено, освен това промените засягат и медицинските изделия които тепърва ще се договарят от НЗОК, каза още министър Атанасова.

В Шумен тя откри две нови отделения в местната болница. Тя преряза лените на отделението за кожни и венерически болести и отделението по ревматология. При посещението си здравният министър съобщи, че скоро Специализираната болница за белодробни болести в града също ще бъде трансформирана в отделение към Многопрофилната болница за активно лечение в Шумен.


КОМИСИЯТА ЗА ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА: Здравната каса спъва аптекарите
Наредбата за отпускане от аптеките на безплатни за пациента лекарства, които са за сметка на Националната здравноосигурителна каса, намалява стимулите на търговците на дребно да участват на този пазар. Причина за това е, че средната продължителност, която документът дава на касата да преведе парите на аптеките, е 51 дни. Това се казва в анализа на Комисията за защита на конкуренцията, който е направен по искане на Българския фармацевтичен съюз.

От КЗК смятат, че това възпрепятства аптеките да осъществяват стопанска дейност в частен интерес при доставката на лекарствени продукти за домашно лечение със 100% реимбурсиране. Сега изборът на пациентите на аптеки, от които да си получат безплатните лекарства по НЗОК, е ограничен, констатират от КЗК. От около 4000 аптеки, едва 2076 аптеки работят по договор с касата, а от тях едва половината предоставят медикаменти, реимбурсирани на 100 процента.




Омбудсманът проверява психодиспансери и затвори
Националният омбудсман Константин Пенчев ще проверява затвори и психодиспансери. От 1 юли той ще бъде натоварен със задължението по Международна конвенция срещу изтезанията да следи за спазването на правата на хората, затворени в институции. Такива са полицейските арести, затворите, психиатричните клиники и други, които наброяват близо 430 места.

Пенчев призова вчера да се построят нови затвори, а съществуващите да бъдат ремонтирани, за да се преодолее проблемът с пренаселеността. Той даде за пример проверка в зандана в Кремиковци, която показала, че условията там са кошмарни. „Липсата на пари не може да оправдае нарушаването на човешките права. Лишеният от свобода не е лишен от всичките си други права“, коментира Пенчев пред БНТ. Той допълни, че вече има идеи къде може да се построят нови затвори, но очаква механизмът да сработи по модела на публично-частното партньорство.

Пенчев коментира и проблема с бездомните кучета, като подчерта, че е необходима Национална стратегия, в която да се разпишат всички конкретни стъпки и отговорни органи. Той цитира статистика, според която всяка година у нас се раждат по 120 000 безпризорни животни. Според него този проблем ще се реши, когато във всички общини наистина си кастрират бездомните кучета, а не само да прибират пари без резултат.


Да приемем различните като равни
Лично мнение на Валентина Христакева директор на „Глобална инициатива в психиатрията”

Условията, в които живеят психично болните у нас, ги поставят в ситуация, в която те се чувстват социално изключени. Ако например видите психично болни в Холандия или Германия, вие почти няма да разберете, че те имат подобно страдание, докато в България им личи. И това не е толкова заради психичната болест, колкото заради липсата на рехабилитационни подходящи програми, липса на възможности да живеят пълноценно като всеки друг човек. Има два типа хора с психични увреждания ­ първите, които най-често крият за болестта си и ходят със страх на работа, за да не бъдат разкрити, и другите ­ чийто проблем е хроничен и които са изключени не само от достъп до работа, но от обществото. Традиционно грижата за психично болните се предоставя в здравни и социални заведения. Така е и по света. Здравните са психиатричните болници, където навремето се е провеждало основно лечението. Макар че предлагат и рехабилитационни услуги, те не приобщават болните към обществото. Социалните домове са гета в най-лошия смисъл на тази дума и в тях пациентите не получават абсолютно никаква грижа. В момента се говори много за процеса деинституционализация, който има различни прочети, но в момента към ЕС е формирана специална експертна група по деинституционализация, която се опитва да направи един наръчник. И принципът е, че всички хора, които живеят в подобни институции, не трябва да бъдат пренасочвани към дневни центрове. Трябва да се създават предпоставки хората с психични заболявания да се включват в общността като цяло. Ако човекът трябва да започне работа, той трябва да получи подкрепа. Да има трудов посредник, който да търси специално за него подходяща работа, за да може той да бъде интегриран на работното място.

Хората с психични болести трябва да могат да живеят самостоятелно, без намеса, без персонал около тях, но ако имат нужда от подкрепа, да я получат навреме.

Това би трябвало да е обект на една социална политика, която дава възможност експерти и специалисти да подпомагат хората с увреждания в обичайната им среда.. Ако има индикации, че е в психиатрична криза или влезе в болница, той да може да бъде подкрепен да излезе от кризата. В световен мащаб има доста изследвания, които показват, че когато хората работят, те много по-рядко получават нервни кризи.

В България е невъзможно един работодател да наеме на работа човек с психично заболяване. Всички се страхуват, че хората с психична болест са опасни, но те са по-опасни за себе си, отколкото за обществото. Много висок е процентът на самоубийства при тях. Самият факт, че те не могат да си намерят работа, фактът, че самите те възприемат себе си като негодни, ги поставя в позиция, в която те са изключени от обществото.

Семействата им също имат нужда от подкрепа. Представете си дете, което боледува от 15-16 годишна възраст и психиатричните кризи са тежки, те не са логични, поради стигмата семействата много често крият, много често се налага на родителите да напускат работа, за да могат да се грижат за детето си.

Дали болните трябва да продължат терапията с лекарства, след като са излезли от болница, много зависи от състоянието им. В повечето случаи лечението е поддържащо и това е един от големите проблеми, с които ние, които се занимаваме с рехабилитация, се сблъскваме. Част от хората не приемат, че са болни, а другата част от пациентите, след като се възстановят решават, че повече не трябва да приемат лекарства.

Ние нямаме традиция да виждаме психично болни хора по улиците, имаме огромни празнини за това какви са потребностите им, не сме научени да ги приемаме. Ние не сме научени да приемаме различните хора като общество, понеже във времето на соца всички бяхме „здрави” и не боледувахме. Нещо, което се е толерирало поколения наред. Трябва да се промени съзнанието и когато срещнем психично болен, да не минаваме на другия тротоар, а да си зададем въпроса дали този човек има нужда от помощ.




В 15% от селищата пациентите нямат достъп до безплатни лекарства

Аптеките там нямат стимул да работят със здравната каса
В 39 от 264 общини в страната, или в 15%, няма нито една аптека, сключила договор с НЗОК, сочи анализ на комисията за защита на конкуренцията. Това означава, че в тези населени места не се предлагат безплатни и частично поети от здравната каса медикаменти. Обикновено това са отдалечени населени места и курорти, а хората там трябва да пътуват до други населени места, ако са им необходими скъпи лекарства, поети от касата.

Понастоящем изборът на потребителите на аптеки, от които биха могли да получат лекарства, заплащани от НЗОК, е ограничен, отбелязват още от комисията. Данните сочат, че от около 4000 аптеки у нас едва 2076 имат договор с касата. От тях пък само половината предлагат лекарствата, заплащани 100% от НЗОК.

Анализът е по повод на жалба на Българския фармацевтичен съюз срещу наредбата за регулиране и регистриране цените на лекарствата и условията, при които касата ги плаща. Според нея аптеките получават от касата по 2 лв. за всяка изпълнена рецепта за 100% поети от НЗОК медикаменти. Фармацевтите смятат, че това е прекалено малко, тъй като за останалите лекарства имат право на надценки, които са и по-високи. От КЗК отбелязват, че това "намалява стимулите на търговците на дребно да участват на този пазар".

При тези лекарства има и друг момент - част от тях са доста скъпи. "Трябва да се инвестират и блокират 20-30 хил. лв., които не всеки е готов да даде", обясни председателят на асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Това е така, защото аптеките трябва да купят медикаментите, а след това да чакат касата да им възстанови парите за отпуснатите на пациенти препарати. Според КЗК средната продължителност на периода от време между отпускане на лекарствения продукт и възстановяването на неговата стойност на аптеката е 51 дни.

Ниската печалба и трудната инвестиция са причините, заради които аптеките не желаят да се занимават с напълно поетите от касата медикаменти, смята Костов. Според него трябва касата или да позволи аптеките да начисляват надценка, макар и по-малка от позволената по наредба, или поне да плаща малко повече за обслужените рецепти.

От КЗК пък са на мнение, че "компетентните органи в сектора на здравеопазването, в диалог с всички заинтересовани страни, могат да намерят балансирано решение, което да отчита както приоритетни национални и обществени политики по защитата на интересите на пациентите, така и интересите на стопанските субекти".



Янина Здравкова


ИНТЕРЕСИ
Съпругът на здравния министър Десислава Атанасова - Красимир, е печелил обществени поръчки за общински лечебни заведения, докато Атанасова е била общински съветник. Формално това не е нарушение на закона за конфликт на интереси, но заниманията на двамата са били прекалено обвързани.

През 2008 г. строителната фирма на Атанасов - "Декра-строй", е спечелила два търга в общински лечебни заведения в Русе, сочи справка в сайта на агенцията за обществени поръчки. Едната поръчка е за "изграждане на нова асансьорна спирка на петия етаж на ДКЦ-1, ремонт на покривна конструкция, подмяна на дограма, саниране на етажа, доставка и монтаж на нов болничен хидравличен пътнически асансьор" за 450 092 лв. без ДДС. Фирмата е избрана, защото е предложила най-добра цена. По това време управител на ДКЦ-1 е настоящият председател на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. Също през 2008 г. "Декра-строй" печели поръчка и в областния диспансер за психични заболявания в Русе за "преустройство и строително-ремонтни работи" за 156 408 лв. с ДДС. Побеждава отново с най-ниска цена.

В периода 2007-2009 г. Десислава Атанасова е общински съветник в Русе. Макар и да са общински, двете лечебни заведения са търговски дружества и поне по закон сами правят търговете си. Още по-любопитно е обаче, че от 2005 до 2007 г. Атанасова е била юрисконсулт именно в психодиспансера в Русе.

Това лечебно заведение явно пази добри впечатления от работата си с Красимир Атанасов, тъй като през 2010 г., когато съпругата му е вече депутат, "ГБСД-09", 90% от която държи Атанасов, а останалите 10 - "Главбулгарстрой", печели поръчка за ремонт на отделението по зависимости за 771 398 лв. без ДДС.




Лекарствата поевтиняват
Скоро ще има намаление на цените на лекарствата. Вече са дадени отстъпки в цените на медикаменти от 5 до 80%. Това стана ясно от думите на министьрката на здравеопазването Десислава Атанасова, която преряза в понеделник лентата на ревматологията и на отделението по кожни и венерически болести в шуменската болница. В същото време от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) препоръчаха да се намери баланс между интересите на пациентите и на фармацевтите във връзка с наредбата за цените на лекарствата, за които плаща здравната каса. Причината е, че за медикаментите, покривани 100% от НЗОК, аптеките получават само по 2 лв., и то за обработване на рецептите, а си получават парите едва 51 дни по-късно. За това те нямат стимул да продават „безплатните" лекарства и така те се предлагат в едва около 25% от аптеките в страната. „Информацията за бизнеса на съпруга ми е публична", каза Атанасова по повод информацията, че е облагодетелствала съпруга си Красимир, който има строителна фирма.


Сливат болници въпреки протест
ИВАН СЛАВОВ

Нова болница с 22 млн. лв. дългове създадоха в Стара Загора, след решението за обединение на МБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" и Университетска болница. Новото търговско дружество се пръкна след решение на общото събрание на акционерите на областната болница „Киркович" да се позволи вливането на другото лечебно заведение в общата структурата. От години двете болници делят една сграда, но опитите да бъдат обединени срещаха сериозна съпротива. Този път шефовете на лечебното заведение не се съобразиха с близо 100-те медици от болницата, които преди събранието излязоха във фоайето в знак на мирен протест срещу готвената реформа. Въпреки заплахата за блокада до сблъсъци с участниците в събранието не се стигна и лекари, сестри и санитари мирно се отправиха към работните си места след половинчасово „дежурство" в коридора. Новосъздадената болница ще наследи дълговете на двете лечебни заведения, което означава, че борчовете вече са за над 22 млн. лв., обясни Зоя Вълева председател на борда на директорите в МБАЛ „Киркович". Тя допълни, че от тези задължения 7 млн. лв. са вече изискуеми, но досега няма заведени искове от фирмите, които имат да получават пари. Тя обаче напомни, че това може да се случи всеки момент и затова е нужно в най-скоро време да се подготви оздравителен план, който да повиши приходите на болницата и да намали задълженията. „Няма да се съкращава медицински персонал", успокои изпълнителният директор на МБАЛ „Киркович" д-р Петър Атанасов. Представители на синдикатите обаче обявиха, че през последните месеци 20 водещи специалисти са напуснали областната болница заради не- сигурността около очакваното сливане. Още толкова медици се очаквало да избягат след взетото решение за обединение. „Нашето недовоство е по повод една непрозрачна промяна в структурата на лечебното заведение. Няма ясна причина, ясна цел и план какво ще се случи с МБАЛ „Киркович", заяви д-р Атанас Бадов, синдикален лидер на КНСБ в многопрофилната болница. Той обясни, че тепърва ще се решава дали да продължат протестите на медиците. Преди месец те обявиха, че може да се стигне и до блокади на магистрали и пътища при обединение.


Две снимки на пет колони - Университетската болница и МБАЛ „Проф. Стоян Киркович" в Стара Загора от години делят една и съща сграда, затова се търсеше начин да бъдат обединени. Медиците в МБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" организираха мирен протест във фоайето на болницата, докато шефовете им вземаха решение за обединението.


КЗК препоръча увеличаване на надценките за аптеките

Така цените на скъпите лекарства, които касата покрива напълно, ще се увеличат с 20%
Десислава Николова

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) излезе със становище по искане на Българския фармацевтичен съюз (БФС), който настоява аптеките да получават процент от цената за работа с платените 100% от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) медикаменти. Антимонополният регулатор призовава здравните институции да увеличат парите, които фармацевтите получават. Ако това се случи, цените на т.нар. безплатни лекарства, шито НЗОК покрива напълно, ще се увеличат средно с 20%, изчисляват от институцията. В момента касата плаща пълната цена на лекарства на стойност около 320 млн. лв. годишно. КЗК: Аптеките да получават процент Фармацевтите получават за напълно платените от касата медикаменти два лева за обработка на рецептата и касата им ги плаща на цена на търговец на едро. Те изтъкват, че касата бави 45 дни продажбата на лекарства, като по този начин аптеките кредитират със значителни средства държавата, която има законово задължение да осигури достъп на гражданите до лекарства. Напълно платените от касата медикаменти обикновено са с висока единична стойност и затова желаещите да работят с тях трябва да разполагат с голям финансов ресурс, което според БФС насърчава съществуването на веригите аптеки, които компенсират разликата с продажбата на останалите си стоки. Затова КЗК посочва, че аптеките трябва да получават процент. Освен това държавата трябва да създаде достъп на пациентите, тъй като от около 4000 аптеки едва половината -2076, са сключили договор с НЗОК, като половината от тях предлагат 100% платени медикаменти. Това означава, че едва 25% от аптеките в България продават тези лекарства и е факт, че основно веригите изпълняват тази функция. Освен това в 15% от общините няма нито една аптека, която изобщо да е сключила договор със здравната каса. Според Мирослав Ненчев, председател на БФС, държавата трябва да се погрижи гражданите й да имат достъп до лекарства. "КЗК постанови, че двата лева, които получава аптеката, са за плащане на дейността. Настояваме да получим реалната надценка или да договорим със здравната каса процент върху напълно платените лекарства. НЗОК получи отстъпки от производителите и ако ги използва, за да заплати нашата социална функция, цените няма да се увеличат", коментира той. Мярката "изяжда" договорените отстъпки Ако искането на фармацевтите се изпълни, това би довело до повишение средно с около 20 % на крайната продажна цена на напълно платените медикаменти, отбелязват в становището си до КЗК от здравната каса, и естествено ще изяде отстъпките, които касата получи наскоро от производителите. "Ако се обърне внимание на структурата на аптеките, в които могат да се намерят всички медикаменти, платени от НЗОК, е видно, че това са предимно обекти, които са големи аптеки или част от аптечни вериги. Фармацевтичният съюз би искал държавата и гражданите да платят за съществуването на аптеките им, които не биха могли да се справят сами с дейността си. Факт е, че новооткриващите се аптеки са големи и обикновено от вериги, а закриващите се са единични обекти", коментира Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеките. Според Ненчев БФС очаква здравната каса да преговаря за надценките и държавата да насърчи отварянето на аптеки близо до пациентите. На практика това означава да субсидира отварянето на нови аптеки в неатрактивните региони. Според КЗК идеята е да се намери балансирано решение, което да отчита както националната здравна политика, така и интересите на пациентите, ефективното използване на обществените ресурси и интересите на аптеките.


Изписали пациент от болница без епикриза
Пациент от болницата в Бургас е бил изписан без епикриза в нарушение на правилата, съобщи в Шумен здравният министър Десислава Атанасова. Според нея до няколко дни ще има яснота какви са причините за случилото се. Тя припомни, че докладът от проверката за финансовото състояние на „Пирогов" е изпратен до всички институции, които могат да потвърдят или отхвърлят направените констатации. „Образувано е вече и досъдебно производство. Поради тази причина ще се въздържа да изнасям каквито и да било други факти и данни от доклада", обясни Атанасова и допълни,че ръководството ще има на разположение един месец, за да отстрани нередностите. По думите й нормативната база за лекарствената политика е готова, което скоро ще доведе до спад в цените на всички лекарствата, а не само при онкомедикаментите. В Народното събрание са внесени промените в Закона за здравното осигуряване, които предстои да бъдат гласувани, а Законът за лекарствените продукти в хуманната медицина е обявен за публично обсъждане.


Тесните дънки топят нацията
Фитнес препаратите, пиенето и пушенето увреждат половата система Донорите на сперма вземат по 100-200 лв.
ЙОРДАН ЙОРДАНОВ

Тесните дънки се оказват един от най големите врагове за увеличаване на по пулацията на нацията ни. Те загряват тестисите на мъжете и увреждат генетичния им материал. Това сочат световните проучвания, според които проблемите с мъжкия стерилитет се увеличават прогресивно през последното десетилетие, съобщи за „Новинар" д-р Диана Николова от АГ болницата „Св. София". По думите й сперматозоидите на мъжете се увреждат сериозно и от алкохола, цигарите, както и фитнес продуктите, които вземат, за да помпат мускули. Именно заради това стерилитетът при мъжете вече е 40 процента за разлика отпреди 15 години, когато е бил 25-30 на сто.


Разхайтеният живот води до стерилност
Алкохолните запои,тютюнопушенето и тесните дънки са едни от причините за увеличаване на мъжкия стерилитет през последните 15 години. Световните проучвания показват, че допреди едно десетилетие около 40 процента от проблемите при зачеването са били в жената, а тези в нейния партньор 30 на сто. Сега обаче процентите са изравнени, като тенденцията е мъжката стерилност да се увеличава прогресивно* съобщи за „Новинар" д-р Диана Николова от АГ болница „Св. София". По думите й начинът на живот при мъжете влияе изключително много на репродуктивната им система. Оказва се, че в последните години представителите на силния пол ставали все по-нехайни към себе си, хранейки се с нездравословна храна, или пък са силно стресирани на работното място. Тесните панталони, с които се обличали пък, прегрявали тестисите, което било изключително вредно за сперматозоидите. „Вманиачаване на тема фитнес също не е полезно, тъй като често се вземат препарати, които впоследствие вредят на половата система", поясни Николова. Въпреки това тя не изключва и възможността проблемите да са генетични или пък да са вследствие на прекарано инфекциозно заболяване. Затова, ако има проблем, то материалът трябва да бъде обстойно изследван, за да се прецени как да се процедира. Има три вида терапии за мъжката стерилност - хррмонална, хирургична интервенция и асистирана репродукция. Според Николова добре е двойките, които искат да имат деца, но не успяват след 1,5 г. опити, да отидат при специалист, за да се прецени какъв е проблемът. В България бездетните двойки вече приближават около 300 000, като причините могат да бъдат комбинирани, поясни тя. Обсъжда се създаване на национална спермална банка. Именно от нея ще се възползват двойките, при които проблемите при мъжа са необратими. Проблемът в момента бил, че няма регистри, които да следят кой колко материал дарява, което е рисково за популацията ни. Нормално било от един донор да се родят до 4 деца. В момента в България повечето мъже дарявали материал в частни кабинети за не повече от 200 лв., но на практика няма статистика колко деца се раждат от тях. Създаването на подобна организация обаче изисквало много средства, защото обработката на спермата е изключително сложен и дълъг процес. Първо се изследва за болести, след което се проверява каква е пре-живяемостта на сперматозоидите след размразяване. Освен това донорът се изследва периодично. В Австралия на децата, родени от донорски яйцеклетки, задължително им се съобщавало и те имали право след 18-ата си година да се запознаят с биологичните си родители, поясни Николова.


3000 на стачка заради източвана лечебница
Близо 3000 души са готови да се вдигнат на стачка заради затварянето на областната болница в Девин. Лечебното заведение хлопва врати през юли 2011 г. заради дългове в размер на 1,8 млн. лева. Ако до 10 юли болницата не бъде финансирана, ще се стигне до стачки, пишат от Инициативния комитет „За здравето в Девин, Борино и Доспат" в декларация, изпратена до президента Росен Плевнелиев, министрите на здравеопазването и финансите Десислава Атанасова и Симеон Дянков.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница