28 октомври 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата01.02.2018
Размер0.53 Mb.
#53091
  1   2   3   4
28 октомври 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Болниците най-сетне ще получат 45 млн. лв.

И здравно неосигурени ще ползват пари от НЗОК
След като болници от страната се оплакаха, че над 2 месеца не са получавали нито лев от държавата за дейностите, които тя финансира, здравното министерство обеща да се разплати до дни. Осигурени са 45 млн. лв., за да се покрият извършените разходи по интензивни грижи, хемодиализа, психиатрия и други дейности, съобщиха от ведомството на Стефан Константинов.

По-рано през деня директорът на УМБАЛ "Св. Иван Рилски" Дечо Дечев заяви пред бТВ, че неговата болница е получила от МЗ едва половината от парите за 3 месеца. "В реанимацията, където е и Христо Мутафчиев, имаме 14 легла, а ни плащат за 5, и то половината от средствата. В момента лекуваме пациентите с парите от заплатите на лекарите", каза Дечев. Той обясни, че на практика от средата на месеца лечебното заведение не приема болни, тъй като е изчерпало лимита за октомври. Болниците са получили само 40% от парите си от министерството за юли и нито лев от дължимите средства за август и септември, твърдят директори в последните дни.

Здравният министър Стефан Константинов напомни, че проблемът с неразплатените пари е заради драстично орязания бюджет на ведомството на два пъти през годината. Константинов каза, че са необходими 59 млн. лв., за да се покрият задълженията към болниците и за това се водят преговори с финансовия министър. В средата на годината парите на МЗ бяха намалени от 706 млн. лв. на 570 млн. лв. Заради липсата на пари през 2009 г. бяха прехвърлени и неразплатени задължения за 2010. "Тези обстоятелства поставиха МЗ в невъзможност да извършва в срок всички дължими плащания", казват оттам.

Междувременно от последната редакция на бюджета на касата се разбира, че догодина с пари от здравни вноски ще се плаща и лечение на неосигурени. НЗОК ще направи трансфер от 340 млн. лв. към министерството, с които то ще се разплаща за дейностите по диагностика и лечение на злокачествени заболявания и на болни с бъбречна недостатъчност на диализно лечение, включително осигуряването на лекарствени продукти и медицински изделия. В обхвата са включени и другите медицински дейности, които през 2010 г. са финансирани чрез бюджета на Министерството на здравеопазването и чрез делегираните от държавата дейности през общините.

В първоначалния вариант категорично беше заложено, че тези пари могат да се харчат само за лекуване на пациенти със здравни осигуровки по дейностите, които се поемат от МЗ. Така новата редакция позволява с пари от бюджета на здравната каса, която покрива само медицинска помощ за осигурени лица, да се плаща за лечение на здравно неосигурени лица. На тях държавата е длъжна със собствени средства да осигури минимален пакет от здравни услуги като спешна и психиатрична помощ.

НАСЛЕДСТВО

Част от проблема със забавените плащания към болници и други изпълнители на медицински дейности се прехвърля и догодина, става ясно от проектобюджета на НЗОК, който вече е внесен в парламента. В сметките за 2011 г. са предвидени 100 млн. лв. за разплащане на стари задължения за тази година.


България е на 46-о място по благосъстояние
България заема 46-о място от общо 110 държави в класация за благосъстоянието на страните, изготвена от института "Легатум", цитирано от агенциите. Норвегия, Дания и Финландия са най-благоденстващите държави в света. Румъния е на 51-ва позиция. Класацията е направена на базата на осем критерия - икономика, образование, здраве, сигурност, управление, предприемачество, лична свобода и социален капитал. България е на 48-о място по критерий образование, по здравеопазване е на 45-о място, а по сигурност заема 40-а позиция. По критерий "лична свобода" сме също на 40-о място, а по предприемачески възможности - на 55-а позиция. Според БВП на глава от населението страната се подрежда на 53-та позиция, а по критерий социален капитал заема 80-о място. На дъното на класацията с най-лоши показатели са Зимбабве и Пакистан.


Работодатели пестят данъци с фиктивни назначения
Крадат ни данните за фалшиви трудови договори

Обмислят НОИ да регистрира контрактите с копия
СОНЯ АНГЕЛОВА

Безработни, отишли да се регистрират в бюрата по труда, внезапно научават от информационната система на Националния осигурителен институт, че вече работят на трудов договор. Три подобни жалби само за седмица е получила Главната инспекция по труда, съобщи пред „Монитор” шефката на ведомството Румяна Михайлова. Заради назначенията, за което потърпевшите дори не подозирали, те губят право на обезщетение за безработица. В единия от случаите, се оказало, че предприемач от Кюстендил „назначил“ строителен техник, без който не би могъл да започне работа по нов обект, но решил да се справи без него и да си спести поне заплатата му. За да е с изрядни документи обаче, той намерил данни на подходящия човек и го направил свой служител без негово знание. В други два случая отпреди два дни хората се регистрирали в бюрата по труда и тъкмо когато трябвало да получат първото обезщетение, се оказало, че нямат право. В момента експертите си блъскат главите какво са целели с подобни измами мнимите им работодатели. Според Румяна Михайлова може би става дума за нова мода сред някои бизнесмени - да се водят на ведомост „мъртви души“, които да оправдават част от разходите им. Вече считаните за класически начини за източване на НОИ също започват по подобен начин - първо се регистрира трудов договор, може и със задна дата, а после без да са внесени необходимите осигуровки, се ползват различните видове обезщетения. От осигурителния институт са дали над 200 подобни случая на полицията и прокуратурата вече усилено работи по тях. Има цели фирми, наемали бременни, за да точат после максимални обезщетения за майчинство.

Злоупотребите обаче стават задължително след изтичане на лични данни, които напоследък и без това се оказват лесно достъпни, коментира Румяна Михайлова. Според потърпевши често чиновници от различни ведомства, които заради естеството на работата си събират информация от своите клиенти, после я продават изгодно. Заради проблема експертите от ГИТ, НОИ и НАП вече обсъждали възможни законодателни промени с които да се пресече подобна практика. Като начало една от идеите е при заверка работодателите да представят фотокопия на трудовите договори, за да се види дали имат личен подпис. В момента при регистриране пред НАП никой не е длъжен да ги представя.

Според трудовите инспектори обаче напоследък много често се натъкват и на ведомости за заплати, надлежно подписани от работниците. След проверка се оказва, че хората не са получавали пари с месеци, а парафите са фалшиви. Подписът не е на човека, но не можем да установим чий е, коментира Румяна Михайлова.

Всеки ден недобросъвестните собственици и мениджъри измислят по някой трик, с който да заобиколят законите. Юристите ни се мъчат да ги разгадаят колкото могат по-бързо, призна Михайлова. .
Шефове мамят с „изпитателен срок”

Все по-често хората, натиснати от безработицата, склоняват да работят няколко месеца на изпитателен срок. Мениджърите ги лъжат, че така ще изпробват трудовите им качества. Почти масова практика става след втория месец да им намират различни кусури и ги изпращат по живо-по здраво, без да им платят стотинка. Тези случаи стават все по-чести, твърдят трудови посредници. Понеже хората нямат никакъв подписан договор, а дължимата сума е прекалено малка, те се отказват да си търсят правата в съда заради дългите срокове на производството и големите разходи по адвокати.

Пак сред обичайната практика е, когато работниците се осигуряват на минимална заплата, а остатъка получават под масата, при освобождаването им работодателят да си го спестява. В подобни случаи обикновено заплатата се забавя с няколко месеца и неплатената сума накрая набъбва солидно. .
Наемат еднолични търговци

Кандидати за работа вместо назначение получават регистрация като еднолични търговци. След това работодателите използват труда им, но не според кодекса, а според Закона за задълженията и договорите, твърдят от посреднически фирми. По този начин освен че не им плащат осигуровки и различните видове обезщетения, те не им осигуряват и никакви права. Заради това Светлозар Петров от фирмата „Джобтайгър“ препоръчва настоятелно хората да четат винаги много внимателно трудовите договорите, които подписват.

Според КТ „Подкрепа“ подобна схема се прилага дори когато пращаме наши работници в чужбина. В Италия например строителни работници, заминали с легални трудови договори, внезапно регистрират собствени фирми и стават пълноправни подизпълнители. Понеже в Европа процедурата за откриване на фирма е максимално улеснена, това не затруднява и работниците ни, които често не знаят дори езика. С елементарна хватка работодателят си спестява обезщетенията при евентуална трудова злополука. Освен това прехвърля изплащането на осигуровките и данъците върху самата „фирма". Според Олег Чулев от КТ „Подкрепа“ тази практика е доста разпространена, но заради непознаването на законите работниците ни често попадат в големи неприятности с местните власти.


Правителството реши:
Приемат медсестри само с матура

Фелдшерите напират за лекарските кабинети в училищата
ЗДРАВКА АНДОНОВА СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Кандидат-студентите по специалностите „Медицинска сестра” и „Акушерка” ще влизат само с матура. Това предвижда постановление, което правителството прие вчера. С решението се синхронизира Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по двете специалности със Закона за висшето образование.

Досега медицинските университети приемаха кандидатите за медицински сестри и акушерки с конкурсен изпит. През тази година СУ „Св. Климент Охридски” приемаше и с държавен изпит.

Студентите ще се обучават 4 години, за да придобият степен „Бакалавър” по специалностите „Медицинска сестри” и „Акушерка”. С разпоредбите се предвижда практическото обучение по специалностите да е не по малко от 1140 часа, а

преддипломният стаж – 1600 часа.

Стажът ще се провежда само през последните два семестъра, като се цели студентите да затвърдят практическите умения.

Фелдшерите да лекуват като лекарите, да работят в лекарските кабинети в училищата, да могат да изписват рецепти и дори да извършват някои дребни хирургични манипулации, като например сваляне на конци от рани. За това настояха междувременно вчера от Сдружението на фелдшерите. „Сега ние работим полулегално, извършваме медицински дейности, които обаче не са ни разрешени от сега действащия Закон за здравето, нито пък от Закона за лечебните заведения”, заяви председателят на сдружението Александър Александров и подчерта, че именно такива медици сега работят в спешните центрове, откъдето лекарите бягат заради ниските заплати и тежката работа. Фелдшери поемат и голяма част от задълженията на джипатата в селските медпунктове, където един общопрактикуващ лекар е принуден да пътува при пациентите си в няколко населени места. По думите на Александров, сега в страната работят около 4000 такива специалисти. Председателят на съсловната организация обясни, че статутът на тази професия не е регламентиран. От една страна, фелдшерите учат в медицинските университети с година повече от медицинските сестри. От друга обаче не получават необходимото образование, за да работят като лекари. „По този начин не е ясно какви точно са нашите правомощия, какви заболявания можем да лекуваме и при какви обстоятелства да извършваме някои манипулации”, разясни Александров. Предложеното от Министерството на здравеопазването изменение в Закона за здравето предвиждаше фелдшерите да бъдат наричани лекарски асистенти и да имат правото да извършват определен вид изследвания, прегледи и профилактика. Няколко седмици по-късно на второ четене в парламента здравната комисия промени текста, като не отмени първоначално гласуваните им права. От сдружението са изпратили протестно писмо до Министерския съвет, Министерството на здравеопазването и до Народното събрание, в което настояват правомощията им да бъдат увеличени.


Занижават изискванията към болниците
Министерството на здравеопазването ще занижи критериите към болниците, по които занапред ще се определят нивата им на компетентност. Това заяви здравният министър д-р Стефан Константинов вчера в парламента след заседание на здравната комисия.

Нивата на компетентност са от едно до три, като трето ще се счита за най-високо. От тях ще зависи дали лечебните заведения ще могат да сключват договори с Националната здравноосигурителна каса, както и какви диагнози ще лекуват.

По думите на министъра напълно възможно е броят на леглата за многопрофилни болници, който сега е 60, а за специализирани 30, да бъде намален. Възможно е обаче да отпаднат и изискванията за някои видове апаратура, с които трябва да разполага дадена болница, за да отговори на изискванията. Една от идеите, които се обмислят в МЗ, е по-малките лечебни заведения да се окрупняват с по-големи, които са най-близо до тях, като работят като техни филиали или изнесени клиники и отделения.

Министерството на здравеопазването ще определя кои заболявания може да бъдат лекувани в една болница година след като тя започне да работи, съобщиха от ведомството.



Във вторник здравният министър д-р Константинов удължи с една година срока, в който лечебниците трябва да покрият изискванията за брой легла.


По-малкият брат на д-р Шенън
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Поколението на 50-те, 60-те, та дори 70-те с интерес четяхме и преживявахме патилата и професионалните тегоби на д-р Шенън от романа „Пътят на д-р Шенън” на Арчибалд Кронин. И съвсем не на шега се замисляхме върху проблема компромис в името на спасяването на човешки живот. Замисляхме се съвсем не на шега и върху случаите и обстоятелствата, с които нископлатеният участъков лекар, какъвто е главният герой, се среща денонощно. Но се замисляхме и за нравствено-етичните норми, които му се налагаше да спазва той, борейки се неведнъж с дилемата – закон или човешки живот.Замисляме се и сега, когато най-сетне започна мъчително, но неизбежно да се осъществява здравната реформа.На практика животът и работата на селския общопрактикуващ лекар е досущ изпълнен с неволи като тези на литературния герой, чийто прототип е самият автор – също лекар по професия. Впрочем с низ от ката дневни неблагополучия е изпълнено и всекидневието на градския джипи. Защото тези специалисти от доболничната помощ са първите, които поемат и най-тежки случаи. Същевременно трябва да се грижат за ваксините на децата от задължителния имунизационен календар, да изписват животоспасяващи и животоподдържащи лекарства по линия на здравната каса и дори да се грижат за профилактиката на своите пациенти. Все неща, издържани в духа на добрата медицинска практика на Обединена Европа, но неща, които на наша почва придобиват особен привкус.За разлика от страните в Европейския съюз, където при личния лекар се ходи с предварително записан час, понякога за близо месец напред (такава е практиката в Швеция), а за спешните случаи и неотложните състояния се грижат медиците от спешните центрове, у нас джипито е пенкилерът на здравната ни система. Като се прибави към това и фактът, че дори грижата за профилактиката на децата и учениците лежи на негов гръб, е обяснимо защо в последните години има отлив от тази специалност, а в малките градове и селата десетки общопрактикуващи лекари закриха практиките си. Единствените медици, които останаха в медслужбите, са фелдшерите – по-малките братя над-р Шенън. Те са и хората, които поемат наравно с докторите дежурствата, но и отговорностите в спешната помощ. В отплата за труда си те получават обидно ниски възнаграждения – не повече от 400 лева.Проблемът обаче в случая не е само в парите. Проблемът е и морален. Оказва се, че независимо от желанието на Министерството на здравеопазването да им даде повече правомощия и да ги нарече „лекари-асистенти”, депутатите не хванаха вяра на опита им и отхвърлиха предложението, независимо че на първо четене в здравната комисия бяха го приели. В същото време обаче лекарските кабинети в училищата стоят заключени от години, желаещи лекари да работят в тях няма. Фелдшерите биха могли да работят не по-зле от която и да е медицинска сестра. Парадоксът е, че Законът за здравето разрешава на медсестрите да се грижат за здравето на децата ни, но няма никакъв конкретен текст за фелдшерите, независимо че те учат семестър и половина повече от тях.На фона на всеобщия дефицит в здравната ни система, като се започне от недостатъчното финансиране и се стигне до напускащите всеки ден лекари не само кабинетите и болниците, но и страната ни, да се дадат повече правомощия на фелдшерите е наложително. Защото тези медицински специалисти не по-зле могат да сложат ваксината на хлапето в училище, могат да превържат рана и да следят за здравето на децата ни, докато те не са около нас. .


Доктор Христо Желязков дм, началник на Клиниката по Неврохирургия и координатор в екипа по краниофациална хирургия в УМБАЛ „Св. Георги”:
С една операция отстраняваме всички проблеми едновременно
Краниофациалната хирургия е без алтернатива за пациенти с травматични и онкологични проблеми на лицето и главата
Елена Стефанова
ПРОФЕСИОНАЛНА БИОГРАФИЯ:

Д-р Христо Желязков дм е ръководител на Клиниката по неврохирургия от няколко месеца. От 1983 година работи в Клиниката по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Георги”. Има редица специализации в чужбина – Лил, Франция, Брюксел, Белгия. Участник е в международни конгреси по краниофациална хирургия. Автор на 44 научни публикации и една монография.
- Д-р Желязков, защо краниофациалната хирургия е единственият шанс за пациенти с редки вродени и придобити травматични и онкологични дефекти в областта на лицето и главата?

- Действително операциите, извършени от екипа по краниофациална хирургия в УМБАЛ „Св. Георги” са единствен шанс за хората, когато имат такива заболявания. Краниофациалната хирургия се занимава основно с вродени и съчетани черепни и лицеви аномалии при деца. Те са най-чести и налагат съвместни интервенции с пластични хирурзи и колеги от други специалности. Освен че създават деформитети, тоест – външни и видими козметични дефекти, които трябва да се коригират, лекарската намеса е много важна за живота и за развитието на децата.

Принципът на краниофациалната хирургия е именно в това да може в един мултидисциплинарен екип с участието на специалисти от различни области, но с абсолютна активна колаборация и съвместни усилия да се постигат едновременни резултати. Целта е не само хирурзите от едната специалност да си свършат добре работата. Например само неврохирургът да оперира, а после пациентът да отиде другаде, после на трето място и така нататък. В рамките на една сложна и обикновено продължителна операция се отстранява здравословният проблем едновременно от хирурзи от различни клиники в университетската болница.

- Кога е създаден Центърът по краниофациална хирургия в УМБАЛ „Св. Георги”?

- Създаден е след 2003 година и негов ръководител е доц. Юри Анастасов дмн, началник на Клиниката по пластична и краниофациална хирургия. Това е единственият засега център в България, което е нормално, защото тези заболявания не са толкова чести.. В основата му стои доброто сътрудничество с центъра по краниофациална хирургия в болницата в град Лил, който е референтен за цяла Франция. Сътрудничеството е благодарение на личните контакти на доц. Анастасов. Краниофациалната хирургия е нова специалност в медицината. Само преди един век, тези операции изобщо не са били възможни.

Една от водещите страни в тази област на медицината е Франция. Затова сътрудничеството е много полезно и ни радва, че имаме за партньор център с много голям опит и можем да разчитаме на него.

- В какво се изразява сътрудничеството с Центъра по краниофациална хирургия във Франция?

- От референтния център във Франция всяка година идват неврохирург и пластичен - краниофациален хирург, с които заедно извършваме в Пловдив планирани операции. Това е веднъж годишно, а ние също ходим за по една седмица всяка година за обмяна на опит във Франция.

През останалото време обикновено информацията за предстоящи интервенции се изпраща във Франция и я обсъждаме съвместно . Това е много важно, защото някой път можем да сгрешим в стратегията. Можем да сме много добри майстори вече, но ако сгрешим в стратегията, резултатът ще бъде опорочен.

- Казахте мултидисциплинарен екип, какви специалисти участват в него?

- Координатор на центъра е доц. Юри Анастасов. Другите специалисти са от всички клиники, които работят в областта на главата - неврохирургия, УНГ, лицево-челюстна хирургия, очна клиника.

- Трудно ли се правят високотехнологични операции с комбинирани екипи при недостатъчното финансиране на болниците от страна на здравната каса и очертаващите се лекарски протести?

- Слава Богу за тази дейност, не се искат чак толкова много средства. Нуждаем се, разбира се, от много неща, нека да не сме чак дотам скромни. Но хубавото в случая, е че не трябват много големи суми пари. Става въпрос за една перфектна организация и за много добра воля. Защото и при нас, както и навсякъде другаде, си го има – „дайте, аз това ще оправя, вие вземете другото” и както във всяка една област обединяването на всички тези усилия е трудно, но благодарение на добрата воля и на приятелството, защото доц. Юри Анастасов ми е един от най-добрите приятели – това е възможно.

Краниофациалната хирургия е трудна, именно защото е съвместна, а случаите са редки и съчетаващи различни области. Това са едни от най-сложните възможни хирургически намеси, но са осъществими. В света вече се постигат много сериозни резултати, и то само в рамките на няколко десетилетия развитие.



.
Не спирайте реформите
Проф. Георги ПЕТРОВ

Съставителите на проекта за държавния бюджет за 2011 г. вероятно са забравили декларирания от правителството принцип “Пари срещу реформи”. Въпреки орязаните разходи и надутите приходи следващият бюджет ще бъде също дефицитен, защото липсва воля за истински реформи в бюджетната и социалната сфера. Вместо качествени преобразувания в бюджетната и социалната сфера се връщаме назад. Поради което натрупаните противоречия ще се усилват и ще пораждат нови трудности, сътресения и конфликти.

Няколко са решенията, които управляващите все още могат да вземат, за да се реформира бюджетната сфера и да се предотврати нейния колапс.

Трите стълба

Първото решение е да продължи преходът към нова пенсионна система, основана на личния интерес и личната отговорност.

Началото на този преход беше поставено с Кодекса за социално осигуряване (КСО) от 2000 г. Наред с държавния пенсионен фонд беше въведено допълнително задължително и допълнително доброволно пенсионно осигуряване по индивидуални сметки в частни пенсионни фондове (втори и трети стълб на пенсионната реформа). Вноските по допълнителното задължително осигуряване (общо и професионално) трябваше да се увеличават всяка година с един процентен пункт за сметка на съответно намаление на осигуровките в държавния пенсионен фонд. Което означава, че в перспектива допълнителното задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) по лични сметки на работещите ще замени държавния пенсионен фонд. Той ще се свие и от него ще се плащат само пенсиите на недееспособните и социално слабите граждани, а в преходния период - и на осигурените по стария закон лица.

За съжаление, след като вноските във фонда за ДЗПО достигнаха 5%, реформата беше блокирана от правителствата на НДСВ и БСП. Управляващите от ГЕРБ, обещали либерални реформи, имаха възможността да внесат поправки в КСО, с които вноската във фонда за ДЗПО се увеличава с по 1 процентен пункт всяка следваща година, докато достигне 10% от осигурителния доход, а съотношение между дела на работодателите и работниците падне до 50:50. А титулярите на личните пенсионни сметки (ЛПС) придобият всички права и отговорности по тях.

Въвеждането на такава пенсионна система ще има изключително благоприятен ефект за гражданите и фиска:

- Един млад човек, който сега започва работа с 600 лв. месечна заплата, ще разполага след 40 години с фонд по личната си сметка 154 000 лв. при 7% средна реална възвръщаемост. Той може да ги вземе накуп или да получава доживотна пенсия от 641 лв. месечно при среден срок на преживяване след пенсионирането 20 г. и неизменни цени и заплати.

- Ако средната реална заплата през трудовия стаж нараства с 2% годишно, след 40 години тя ще достигне 1325 лв., а средната реална пенсия ще бъде 1417 лева. Изгодата от капитализацията на спестяванията за пенсии по лични сметки е огромна.

След изтичане на преходния период осигурителната тежест ще спадне от сегашните 21% (16% за държавния пенсионен фонд и 5% за допълнителното задължително осигуряване) на 10%, плащани поравно от работника и работодателя. Укриването на доходи и невнасянето на осигуровките ще стане невъзможно, защото никой няма да се съгласи да си намали пенсията, лишавайки се от вноската на работодателя и от данъчните облекчения за своята вноска.

- Конкуриращите се частни пенсионни фондове ще влагат натрупаните по личните сметки пари в диверсифицирани портфейли от акции и облигации. В икономиката ще се влее значителен финансов ресурс.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница