Доклад на комисията до европейския парламент, съвета, европейския икономически и социален комитет и комитета на регионите



страница1/7
Дата11.04.2018
Размер0.63 Mb.
#66903
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7


ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

за постигнатите резултати и за количествените и качествените аспекти на изпълнението на Фонда за външните граници за периода 2007—2009 г. (доклад, представен в съответствие с член 52, параграф 3, буква б) от Решение 574/2007/ЕО на Съвета от 23 май 2007 г.)

1.ВЪВЕДЕНИЕ


Европейският съюз създаде Общата програма „Солидарност и управление на миграционните потоци“ за периода 2007—2013 г. със средства в размер общо на 4 032,23 милиона EUR според настоящото програмно разпределение. Тя се състои от четири фонда и нейната цел е справедливо разпределение на отговорностите между държавите-членки по отношение на финансовата тежест, породена от въвеждането на интегрирано управление на външните граници на Съюза и от осъществяването на общи политики в областта на предоставянето на убежище и имиграцията1.

Един от четирите фонда е Фондът за външните граници2, който е създаден за периода 2007—2013 г. с общ пакет от 1 820 милиона EUR. Тази сума се допълва с участието на държавите, асоциирани към Шенген, Норвегия, Исландия, Швейцария и Лихтенщайн, които участват във Фонда от 2010 г.



Таблица 1: Фонд за външните граници — Бюджет на ЕС за периода 2007—2013 г.

Бюджет в хиляди EUR


2007 г.

2008 г.

2009 г.

2010 г.

2011 г.

2012 г.

2013 г.**

Общо

Бюджет на ЕС

170 000

169 500

185 500

207 500

253 500

349 100

481 200

1 816 300

Участие на асоциираните държави

-

-

-

23 417*

16 262

21 018

28 971

88 668

Общо

170 000

169 500

185 500

230 917

268 762

370 118

510 171

1 904 968

* Сумата включва вноските за 2009 г. и за 2010 г.

** Цифрите за 2013 г. за по приблизителни оценки.

Основният акт за създаване на Фонда изисква Комисията да представи междинен доклад за постигнатите резултати и за количествените и качествените аспекти на изпълнението на дейностите на Фонда3.

В доклада са представени постигнатите резултати за периода 2007—2009 г., въз основа на информация от докладите на държавите-членки през втората половина на 2010 г.4 заедно с информацията, с която Комисията разполагаше през първото тримесечие на 2011 г. Тези резултати са междинни преди окончателните доклади за изпълнението на програмите да бъдат одобрени5.

Докладът даде своя принос също така в процеса на размисъл за бъдещите инструменти.

2.ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ И ОБХВАТ НА ФОНДА


Общата цел на фонда е да подкрепя държавите от Шенген за постигане на съответствие с едно от основните задължения съгласно достиженията на правото от Шенген, а именно да гарантира ефективни и еднообразни проверки на високо равнище по външните граници. Освен това той допринася за развитието на общата визова политика, като същевременно се работи за справяне с незаконната имиграция, от една страна, и се улеснява законното пътуване до държавите-членки, от друга страна. Тъй като всички държави-членки, които са страни по Шенгенското споразумение, се ползват от принципа на свободно движение на хора, всяка държава-членка от Шенгенското пространство е заинтересована от ефективността, с която другите държави контролират външните граници, за които отговарят. Следователно за свободното движение на хора в ЕС е необходимо високо равнище на контрол на външните граници.

Фондът за външните граници влезе в сила в новия геополитически контекст, установен след разширяването на Европейския съюз през 2004 г. и с решението от декември 2007 г. за премахване на вътрешните граници и разширяване на Шенгенското пространство с 9 държави-членки. По този начин външните граници бяха изместени като част от сухопътните външни граници бяха намалени (главно в Германия и Австрия) и бяха въведени нови физически външни граници, които следва да бъдат охранявани от други държави от Шенгенското пространство.

Фондът за външните граници дава решение на въпросите, възникващи в резултат на този нов контекст, и въвежда механизъм за разпределяне на отговорността за управлението на границите между всички участващи държави-членки в съответствие с принципа на солидарност.

Следователно Фондът допринася за постигането на основните цели на политиката на ЕС в областта на управлението на границите и на визите:



  • постигане на ефективни и еднообразни проверки на високо равнище по външните граници чрез утвърждаване на интегрираната система за управление на границите,

  • подпомагане на разработването, подготовката, прилагането, управление и координирането на широкомащабни ИТ системи, които са необходими за ефективни гранични проверки, миграционен контрол и визови процедури, по-специално Шенгенската информационна система от второ поколение (ШИС II) и Визовата информационна система (ВИС), включително техните биометрични компоненти,

  • доразвиване на общата визова политика, за да се улесни законното пътуване, да се намали незаконната имиграция, да се противодейства на визовите измами и да се подобри местното консулско сътрудничество.

През периода 2007—2009 г. във Фонда участваха 23 държави-членки. Обединеното кралство и Ирландия не участват във Фонда. В съответствие с протокола относно позицията на Дания, Дания се включи във Фонда. През периода 2007—2009 г., въз основа на Акта за присъединяване към ЕС, България и Румъния се възползваха от Инструмента Шенген II (частта за Шенген от Инструмента за улесняване на бюджетните парични потоци и за подпомагане изпълнението на Шенгенското споразумение), като част от подготовката на тези държави за присъединяване към пространството без вътрешни граници. Характерът на разходите по линия на този Инструмент основно съвпадаше с допустимите разходи по Фонда. Следователно България и Румъния се включиха във Фонда едва след изтичане срока на Инструмента, т.е. от 2010 г. Други три асоциирани държави — Норвегия, Исландия и Швейцария — също участват във Фонда едва от 2010 г.

Дейностите на фонда се изпълняват основно от държавите-членки6 по метода на споделено управление. Въз основа на стратегическите насоки на ЕС и на базата на диалог с Комисията всяка държава бенефициер разработи многогодишна програмна стратегия за използването на ресурсите, които са ѝ разпределени от Фонда. Стратегията представлява рамка за изпълнение на дейности чрез годишни програми. В годишните програми се определят мерките, които следва да бъдат осъществени от държавите-членки, като се дефинира тяхното предназначение и обхват, бенефициерите, очакваните резултати и финансовия пакет. Годишните програми трябва да съответстват на стратегията, заложена в многогодишната програма.

Дейностите, които се осъществяват от държавите-членки, са съфинансирани от Фонда в рамките на пет приоритета, определени в споменатите насоки на ЕС7: 1) постепенно изграждане на обща интегрирана система за гранично управление (инфраструктура и оборудване, контрол по границите); 2) национални компоненти от европейска система за наблюдение на външните граници и постоянна европейска патрулна мрежа за южните морски граници; 3) издаване на визи и справяне с незаконната имиграция (консулски служби и консулско сътрудничество); 4) ИТ системи, необходими за прилагане на правните инструменти на ЕС (ШИС, ВИС) и 5) ефективно и ефикасно прилагане на достиженията на правото на ЕС в областта на външните граници и визите (Кодекс на шенгенските граници, Визов кодекс, обучение, анализ на риска, основен учебен план).

Участието на Фонда във финансирането на проекти в държавите-членки е определено на 50 % от общите разходи за дадено действие и на 75 % в държавите-членки, които се ползват от Кохезионния фонд, както и за действия, които са свързани с конкретни приоритети, набелязани в стратегическите насоки.

Като част от програмите за Литва се предоставя подкрепа за прилагането от страна на Литва на специалната транзитна схема (СТС) за граждани на Руската федерация, които пътуват на територията на ЕС към и от района на Калининград. По СТС се отпуска подкрепа за покриване на неизплатени такси от транзитни визи и допълнителни разходи, понесени в процеса на прилагане на схемата в съответствие с Протоколите към Акта за присъединяване към ЕС и конкретните приоритети в основния акт. През периода 2007—2010 г. бяха отпускани по 15 милиона годишно. През периода 2011—2013 г. ще бъдат отпускани по 16 милиона годишно. Фондът е наследник на Специалната транзитна програма Калининград (2004—2006 г.), по която Литва получи 40 млн. EUR за прилагане на схемата.

Освен участието в националните програми до 6 % от наличните ресурси на Фонда могат да бъдат определени за дейности на общността (ДО), подкрепящи главно визовата политика и спешни ситуации по външните граници. Проектите се осъществяват по метода на пряко управление и участието на Фонда може да възлезе най-много на 90 % от общите допустими разходи за дадена дейност.

Освен това, до 10 милиона EUR всяка година са на разположение за конкретни дейности (КД) за отстраняване на слабости на стратегически гранично-пропускателни пунктове. Участието на Фонда не може да надвишава 80 % от общите допустими разходи за дадена дейност. Мерките са предвидени да допълват дейностите, осъществявани по националните годишни програми. Докато програмите дават възможност за осъществяването на по-стратегически интервенции, конкретните дейности са запазени за нужди, породени на конкретни гранични участъци, които са идентифицирани в рамките на анализ на риска, извършен от агенцията Frontex. Финансовото подпомагане от ЕС е ограничено до период от най-много 6 месеца.


Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница