Локални анестетици regional anesthesia



страница1/6
Дата06.01.2017
Размер452.03 Kb.
#12144
  1   2   3   4   5   6
ЛОКАЛНИ АНЕСТЕТИЦИ

REGIONAL ANESTHESIA

Mickael F. Mulroy, The Virginia Mason Medical Center, Seattle


ЛОКАЛНИ АНЕСТЕТИЦИ 1

Действие 2

Физични Качества 3

Други Свойства 6

Обобщение 7

Клинични Характеристики на ЛА 8

Токсичност на ЛА 17

Локални Анестетици при Спинална Анестезия 20

Локални Анестетици при Епидурална Анестезия 21

ЛАи при Каудална Анестезия 23

ЛАи при блок на Plexus Brachialis 23

Периферни Нервни Блокове на Ръката 23

ЛА при Регионална анестезия на Долен Крайник 23

Локалните анестетични съединения, приложени върху нервните аксони, предизвикват временна блокада на нервното предаване. Използваните днес локални анестетици (ЛА) представляват химични производни на кокаина, растителен алкалоид, извлечен от листата на растението кока. Тази ниско водно-разтворима слаба основа представлява дериват на бензоената киселина, прикачена с естерна връзка към четвъртично аминно съединение. Синтетичните производни притежават същите три есенциални функционални единици: хидрофилна верига, прикачена към липофилен участък чрез естерна или амидна връзка.

Тези производни също са слабо водно-разтворими, слаби основи, които се прилагат като водни разтвори на хлороводородните соли на терциерните амини. Локалният анестетик съществува както като йонизирана (катионна) сол, така и като незаредена основа, които са в равновесие. Наличието на йонизирани и не-йонизирани форми, съчетано с вътрешните липофилни и хидрофилни участъци на първичното съединение, предполага способност за преминаване както през водни, така и през липидни мембрани - качество, което е есенциално за достигането на тези вещества до мишените им на нвралната клетъчна стена и предизвикването на анестезия. Баланса на тези физикохимични качества в специфичната структура на всяко едно съединение е важно за определянето на потентността, продължителността и клиничната му характеристика. Естерната или амидна връзка между двете части на съединението определя метаболитния му път и индиректно повлиява специфичната му токсичност.


Действие


Прилагането на ЛА на изолирани нервни влакна води до нарушаване на функцията им, което е свързано с блокада на мембранната деполяризация. Клетъчния интегритет и метаболизъм не се засягат, но при достатъчна концентрация на анестетика, електрично провеждане (деполяризация) в отговор на електричен стимул не настъпва. Навлизането на Na в клетката (което нормално предизвиква деполяризация) се блокира. Реполяризацията, свързана с излизане на К през калий-специфичните канали остава незасегната. Тази временна дисфункция най-вероятно е резултат от физична блокада или конформационна промяна на натриевите канали от катионната форма на ЛА.

Мястото на действие на ЛА не е външния отвор на натрий-специфичните канали. Заредената (катионна) форма на ЛА не може да проникне през липидната клетъчна стена или да навлезе през канала директно откъм външния отвор. Нейонизираната (липо-разтворимата) основна форма на молекулата трябва първо да проникне през клетъчната стена до аксоплазмата. Вече в клетката, молекулата отново може да съществува в двете си форми (йонизирана и не-йонизирана) в съотношение, зависещо от тъканната киселинност и pKa на съединението. По време на деполяризация, йонизираната форма навлиза откъм вътрешния отвор в натриевите канали и възпрепятства преминаването на натрии.

B + H+ BH+

B + H+ BH+


Блокадата e зависима от концентрацията, и изисква прекъсване на няколко съседни канала, за да се преодолее естествения резерв на проводната способност на нервите.


Тип н. влакно

Размер (μ)

Функция



А α

12-20

Соматична моторна, проприоцепция

β

5-12

Докосване, натиск

γ

3-6

Моторна към мускулните вретена



2-5

Болка, температура, докосване

B

<3

Автономна (преганглийна)

C

0,3-1,4

Болка, рефлексни отговори. Автономна (предганглийна)

Големите, миелинизирани влакна изискват блокада на три съседни нодални области за блокиране на провеждането. Въпреки, че тези влакна имат в лабораторни условия равна или дори по-голяма чувствителност към ЛА в сравнение с по-малките влакна, клинично блокадата обикновено се проявява първо при малките (за болка и симпатикусовите) нервни влакна. Това вероятно се дължи на различното проникване на ЛА в мастната тъкан, обграждаща различните нерви.

Взаимодействието на ЛА с натриевия канал е обратимо и приключва когато концентрацията падне под едно критично минимално ниво.

Тези общи черти на ЛА са добре известни. Специфичната клинична изява на всяко едно съединение варира значително поради това, че няколко фактора повлияват всяка от стъпките на нервната блокада. Няколко физикохимични свойства на специфичните молекули определят доколко добре и колко дълго всяки един от ЛА претърпява пенетрация в тъканите, трансфер през клетъчната стена и обратима проводна блокада:




Характеристика

Корелат

Химична връзка

Метаболизъм

Липидна разтворимост

Потентност

Дисоциационна константа

Начало (бързина) на действие

Свързване с белтъци

Продължителност на действие

Честотно-зависима блокада

Сезоромоторна дисоциация

Вазодилатационен потенциал

Продължителност, явна потентност

Тъканна пенетрация

Начало (бързина) на действие




Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница