Община якоруда municipality of yakoruda



страница1/6
Дата21.09.2017
Размер0.97 Mb.
#30663
  1   2   3   4   5   6




ОБЩИНА ЯКОРУДА MUNICIPALITY of YAKORUDA

2790 Якоруда, ул.”Васил Левски” № 1 1, V. Levski Str., 2790 Yakoruda, Bulgaria

тел.07442/23-28, факс 07442/26-28 Phone: +359/7442/23-28, Fax: +359/7442/26-28

ел. поща: oba_yda@abv.bg e-mail: oba_yda@abv.bg


ПРОЕКТ НА АКТУАЛИЗИЦИЯ

НА






ЗА

УПРАВЛЕНИЕ

на отпадъците

2012 – 2015 г.

приета с решение №30, по Протокол№ ОбС-04/16.01.2012 год.


на Общински съвет – Якоруда


С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е:

1. ВЪВЕДЕНИЕ.

2.ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА

3.ПРИНЦИПИ НА УПРАВЛЕНИЕ

3.1 Устойчиво развитие

3.2 Принцип на предотвратяване и йерархия на управлението на отпадъците

3.3 Принцип на самостоятелността при управлението на отпадъците

3.4 Принцип на съседство (близост)

3.5 Най-добри налични техники (НДНТ)

3.6 „Замърсителя плаща” и в частност „отговорност на производителя”

3.7 Разширена отговорност на производителя

3.8 Участие на обществеността
4. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА

4.1 Географско местоположение

4.1.2 Характерна флора и фауна, защитени територни и чувствителни екосистеми

4.2 Административно- териториална характеристика

4.2.1. Населени места

4.2.2. Институционална рамка
4.3. Икономическо развитие на общината. Стопанска дейност

4.3.1. Икономическо състояние

4.3.2. Водоснабдяване, канализация и третиране на отпадъчните води

4.3.3. Селско стопанство

4.3.4. Горско стопанство

4.3.5. Туризъм

4.3.6. Транспортна инфраструктура и връзки
4.4. Екологична характеристика

4.4.1. Качество на атмосферния въздух

4.4.2.Качество на водите

4.4.3. Почви

4.4.4. Радиационна обстановка

4.4. 5. Зелени площи в населените места


5. СЪЩЕСТВУВАЩО СЪСТОЯНИЕ И ПРАКТИКИ ПО УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ

5.1. Анализ на генерираните отпадъци.Оценка по видове

5.1.2. Битови отпадъци и приравнени към тях

5.1.3. Събиране и транспортиране на отпадъци




6.АДМИНИСТРИРАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ
6.1. Отговорни звена и лица за управлението на отпадъците в общинската администрация

7.ПОСТИЖЕНИЯ ВЪВ ВРЪЗКА С ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА
8.ФИНАНСИРАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ

8.1. Разходи

8.2. Приходи

8.2.1. Такса „Битови отпадъци”


9. ЦЕЛИ

9.1 Описание на целите

9.2 Предотвратяване и намаляване на образуването на отпадъците

9.3 Подобряване на организацията по разделяне,временно съхранение,събиране и транспортиране на отпадъците

9.4 Екологосъобразно обезвреждане на отпадъците

9.5. Правно регулиране на управлението на отпадъците на местно ниво

9.6 Участие в обществеността
10. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ РЕАЛИЗАЦИЯ НА ПРОГРАМАТА
11.ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ

1. ВЪВЕДЕНИЕ

Програмата за управление на отпадъците за Община Якоруда се разработва на основание чл. 29, ал.1, т.1 от ЗУО /Закона за управление на отпадъците/, съгласно който „Програми за управление на дейностите по отпадъците се разработват и изпълняват от кмета на общината за територията на съответната община”. Програмата отчита, че отпадъците са риск за човешкото здраве и околната среда. Тя цели екологосъобразно управление на отпадъците на територията на Община Якоруда.

Програмата е инструмент за подобряване организацията за управлението на отпадъците в общината. Тя създава необходимите предпоставки генераторите на отпадъци - промишленост, търговия и потребители, общественост - да намаляват количеството на образуваните отпадъци.

Ключов елемент на програмата е йерархията за третиране на отпадъците:

 намаляване или предотвратяване образуването на отпадъци;

 повторна употреба и рециклиране;

 подобряване на системата за събиране и транспортиране;

 екологосъобразно обезвреждане;

 почистване на старите замърсявания.

Общинската програма за управление на дейностите по отпадъците приближава Община Якоруда към нормите на Националното и Европейското законодателство, касаещо управлението на отпадъците.


2. ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА


Разработването на Програмата за управление на отпадъците в Община Якоруда е продиктувано от ЗМСМА, ЗООС и ЗУО, както и всички подзаконови актове, произтичащи от ЗУО. Основната цел на програмата е да допринесе за устойчивото развитие на Община Якоруда чрез интегрирана рамка за управление на отпадъците, която да доведе до намаляване на въздействията върху околната среда, причинени от генерираните отпадъци, подобряване ефективността на използване на ресурсите, увеличаване отговорностите на замърсителите, стимулиране на инвестициите за управление на отпадъците.

Настоящата Програма си поставя следните основни цели, свързани с подобряване качеството на околната среда на територията на общината:



  • Намаляване на количеството на отпадъците, като се насочи вниманието на потребителите към стоки за многократна употреба, и се търсят възможности за преработка и оползотворяване и обвързване на такса смет с количеството на образуваните битови отпадъци и разходите за тяхното събиране, депониране и обезвреждане;

  • Подобряване на организацията за събиране и транспортиране на отпадъците, както и разширяване на периметъра на организираното сметосъбиране и в останалите населени места. Прилагане на съвременни многофункционални системи за събиране на отпадъци, в зависимост от различни фактори като интензивността на застрояването, количеството на образуваните отпадъци и транспортно-комуникационните планове. Оптимизиране на управленските и изпълнителски структури;

  • Закриване и рекултивация на старото депо на гр. Якоруда и неконтролираните сметища, които не могат да бъдат приспособени към съвременните изисквания за опазване на околната среда. Усилване на контрола над старите замърсявания в общината;

  • Нормативно регламентиране на управлението на отпадъците на общинско ниво;

  • Работа с обществеността - привличане на обществеността при вземането на решения, свързани с основния проблем „отпадъци”; провеждане на кампании по прилагането на програмата; участие в моделни проекти за управление на отпадъците; прилагане на принципите на „споделена отговорност" и „замърсителят плаща";

  • Повишаване привлекателността на града и околностите му;

  • Подобряване условията за развитие на селското стопанство.


3. ПРИНЦИПИ НА УПРАВЛЕНИЕ

Програмата е разработена в съответствие с принципите на управление на отпадъците, залегнали в международните правни актове, по които Република България е страна, общата европейска и национална политика в тази област, както и основните принципи, на които се основава Националната програма за управление дейностите по отпадъците:



Чиста и здравословна околна среда;

За намаляването на замърсяването на населените места от особено значение е създаването на добра организация за събиране и своевременно извозване на отпадъците.

За опазване на природната среда от замърсяване решително се предприемат действия за преустановяване практиката на незаконно изхвърляне на отпадъци на произволни, неорганизирани за целта места. Осигурява се безопасно депониране, почистване на замърсени и възстановяване на замърсени терени.

Подобряването на условията на жизнената среда ще се постигне по пътя, както на подобряване на организацията за събиране на отпадъците, така и чрез намаляване на опасните им свойства.



Пълна отговорност на замърсителите;

Включва в себе си тясно взаимосвързани помежду си принципи на „споделена отговорност" и „замърсителят плаща". Целта на двата принципа е чрез ценовия механизъм да се въздейства и промени човешкото поведение.

Прилагането на тези два принципа осигурява:


  • Потребителите да заплащат пълните разходи както по производството и потреблението на продуктите, така и свързаните с тях разходи по опазване на околната среда;

  • Превръщането на разходите за околна среда във важен фактор при вземане на решения.

Гореспоменатите принципи се реализират чрез административни разпоредби и икономически регулатори. Най – често прилаганият икономически регулатор в контекста на принципа „замърсителят плаща” е въвеждането на различни такси, а при неизпълнение на регламентираните с нормативните актове задължения, пълната отговорност предполага заплащането на глоби.

Интегрирано управление на отпадъците;

Очертаване на ясно определени цели на основата на система от законови, технически, организационни и икономически мерки, идентифицирани източници на ресурси и определени отговорности на всички заинтересовани страни. Реализиране на целите чрез вземане на управленчески решения, което да гарантира икономическо и екологосъобразно управление на отпадъците.



3.1. Устойчиво развитие

Устойчиво е развитието, което отговаря на нуждите на настоящето без да ограничава и нарушава способността и възможността на бъдещите поколения да посрещнат своите собствени потребности. Това е основна, всеобхващаща цел на Европейската Общност, която е част и от Договора за създаване на ЕС, покриваща всички политики и дейности на Общността. Устойчивото развитие обединява следните основни стремежи на обществото:



  • Свеждане на употребата на естествени ресурси до минимум;

  • Постигане на икономическо развитие, осигуряващо нарастващ жизнен стандарт;

  • Увеличаване на дейностите по предотвратяване образуването, обезвреждането и рециклирането на отпадъците и осъществяване третиране и депониране на отпадъците с минимално въздействие върху околната среда, което да запазва доколкото е възможно повече ресурсите и да съхранява околната среда за бъдещите поколения;

  • Лекции срещу отпадъците още от 6 год. в час на класния ръководител;

  • Опазване и подобряване на околната среда сега и в бъдеще.

3.2. Принцип на предотвратяване и йерархия на управлението на отпадъците

Принципът на предотвратяването е въведен на конференцията на Обединените Нации по околна среда и Развитие през 1992г. в Рио де Жанейро. Декларацията от Рио за Околна среда и Развитие определя принципа, както следва: „Където съществува заплаха от сериозни необратими щети, липсата на пълно научно обяснение не трябва да се използва като причина за отлагане на ценово-ефективните мерки за защита на околната среда от деградацията”.

Тези превантивни мерки ще бъдат взети под внимание за защита на околната среда от въздействието на отпадъците, което означава, че трябва да бъдат използвани такива мерки, които в най-малка степен увреждат околната среда.



Йерархията на управлението на отпадъците е определена в Закона за управление на отпадъците (ЗУО), позовавайки се на изискванията на чл. 5 от отменената Директива 75/442/EEC11 за отпадъците. Член 4 (1) от ЗУО определя йерархията, както следва:

„Всяко лице, чиято дейност включва образуването и/или третиране на отпадъци, трябва да предприеме мерки в следната йерархична последователност по:



  • Предотвратяване или намаляване образуването на отпадъците и вредното им въздействие;

  • Рециклирането, повторната употреба и/или извличането на вторични сурови материали, енергийното оползотворяване от отпадъците, за което образуването на отпадъци не може да бъде предотвратено;

  • Окончателно депониране на отпадъците, в случай, че предотвратяване образуването на отпадъците, намаляване и/или оползотворяването са невъзможни.

Дейностите по оползотворяване са определени в ЗУО. Определенията напълно отговарят на изискванията на Анекс II A и Анекс II B от Директива 75/442/EEC.

3.3. Принцип на самостоятелността при управлението на отпадъците

Изискванията на чл. 5 (1) от Директива 2006/12/EC11 (Рамкова Директива за отпадъците) са: „Страните членки на ЕС трябва да предприемат подходящи мерки в сътрудничество с другите страни членки на ЕС, където е необходимо или препоръчително, за да се установи интегрирана и подходяща мрежа за инсталациите за депониране, взимайки под внимание най-добрата налична технология, без излишни разходи.

Мрежата трябва да позволява на Общността като цяло, да бъде отговорна за депонирането на отпадъците, индивидуално да подпомага страните членки, взимайки под внимание географските условия или нуждите от конкретни инсталации за определени видове отпадъци, т.е всяка страна членка на ЕС трябва да въведе необходимите капацитети за третиране на отпадъците, за да осигури третиране на собствените си отпадъци.

3.4. Принцип на съседство (близост)

Изискването на чл. 31 (5) от ЗУО: „Националните програми за управление на отпадъците отнасящи се към член 28 (1) трябва също да включват мерки за създаване на мрежа от инсталации и съоръжения, осигуряващи третирането на отпадъци:

„2. ...инсталациите/съоръженията трябва да са в близост до източника на образуване на отпадъците и да се използват най-подходящите методи и технологии, за да се осигури високо ниво на защита на здравето на населението и околната среда.

Новите инсталации за третиране на отпадъците трябва да са разположени възможно най-близо до източника на отпадъците, отчитайки аспектите свързани с околната среда, здравето на населението и технологиите, като се отчита и финансовата пригодност.

Чл. 31, параграф 2, точка 8 въвежда изискването за разполагането на инсталации за третиране и оползотворяване, на отпадъците, да бъдат част от програмите за управление на отпадъците. Програмата за управление на отпадъците като цяло трябва да отчита всички потоци отпадъци - от генерирането до третиране, обезвреждане и депониране.

3.5. Най-добри налични техники (НДНТ), неизискващи прекомерни разходи

Принципът се позовава на изискванията на Директивата на Европейския Съвет 96/61/EC и Закона за опазване на околната среда.

НДНТ са резултат от систематичен и консултативен процес за вземане на решения във фазата на планиране и кандидатстване за разрешение, като се акцентира върху защитата на околната среда. НДНТ установява пакет от цели, при които избора или комбинацията от няколко цели, осигурява най-малка вреда върху околната среда като цяло и имат приемливи стойности за краткосрочни, средносрочни и дългосрочни цели. Чрез чл. 31, ал.5, т.1 на ЗУО се въвеждат изискванията за изпълнение на НДНТ, които не изискват прекомерни разходи за развитието на мрежа от инсталации и съоръжения в Националната програма за управление на отпадъците.

Емисиите от инсталациите в околната среда следва да бъдат редуцирани във възможно най-висока степен и по възможно икономически най-ефективен начин.


3.6. „Замърсителя плаща” и в частност „отговорност на производителя”

Принципът „Замърсителят плаща” означава, че лицето, което замърсява, трябва да плати за отстраняване на замърсяването. Що се отнася до управление на отпадъците, генераторът на отпадъци трябва да поеме стойността за третиране и обезвреждане на отпадъците. Принципът обикновено изисква прилагането на схеми от типа ''заплати за колкото изхвърляш'', отчитащи обема или теглото на отпадъците, въз основа на които се определя такса „битови отпадъци”

Лицата, които образуват отпадъци или производителите на продукти, след употребата на които се образуват отпадъци, трябва да покрият пълните разходи за третиране на тези отпадъци.

3.7. Разширена отговорност на производителя

Стойността за третиране на отпадъците трябва да се поеме от:



  • Собственика на отпадъка, който е отговорен за събирането или третирането на отпадъка;

  • Предишния собственик или производител на продукти, от който са се генерирали отпадъци.

„Производителят на продукти’’ може да се разглежда като „замърсител’’.

Постановена е наредба, в която „производителите на продукти” са отговорни за събирането, рециклирането и третирането на продуктите, които се превръщат в отпадъци. Относно управлението на битовите отпадъци, следните продукти са определени като отговорност на производителя:



  • Опаковки;

  • Отпадъци от електрически и електронни съоръжения;

  • Излезли от употреба автомобили;

  • Отпадъци от масла и нефтопродукти;

  • Излезли от употреба батерии и акумулатори.

Идеята на принципа е, че по време на определянето на предназначението и производството на отпадъка, „производителите на продукти” трябва да вземат такива решения относно състава на продукта, че когато продукта се превърне в отпадък, до голяма степен да бъдат определени количеството на генерираните отпадъци и възможностите за управлението им.

3.8. Участие на обществеността

Жителите имат отношение към политиката по отпадъците и като постоянни причинители на отпадъци, и като субект на вредното им въздействие.


4. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА

4.1. Географско местоположение

Община Якоруда е разположена в североизточната част на област Благоевград върху площ от 339,3 км2. В обхвата й са включени 8 населени места – град Якоруда (център на общината) и 7 села, разположени в югоизточната част. Неравномерността на селищната мрежа е предопределена от природо-географските условия (главно от релефа). Броят на населението по данни на НСИ преброяване 2011 год.наброява 10 731 адресно регистрирани жители, в т.ч. градско – 5 792 жители и селско – 4 939 жители. Гъстотата на населението е над два пъти по-малка от средната за страната, обусловена от планинските територии в общината, които са без населени места.



Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница