Пресклипинг на тема: „Здравеопазване” 21. 07. 2016 Национални вестници



страница1/10
Дата10.02.2018
Размер0.59 Mb.
#56799
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
21.07.2016
Национални вестници


Пращат ни съобщение по смартфона при прием и изписване

Чекираме се с пръст в болница за 25 секунди


При отказ на пациента да остави отпечатък Здравната каса няма да плаща

Стандарт  стр. 14  

Точно 25 секунди отнема чекирането в болниците с регистриране на пръстовия идентификатор. Това стана ясно при представянето на новата система за прием на пациенти. Най-късно от 1 октомври тя трябва да заработи във всички лечебни заведения в страната. Засега пилотно тя ще се прилага в пет болници. Първоначално ще се сканират точки от двата показалеца на здравно осигурения, но би могъл да се ползва и всеки един от останалите пръсти, поясниха експертите.

Системата ще работи само с пръст на жив човек, но не и с отливки и други заместители.

Когато се чекираме за първи път, трябва да изберем с кой от пръстите си да се регистрираме. Това е важно, защото когато пак опрем до болница, трябва да използваме същия. Ако сме забравили дали сме се отбелязали с палеца или показалеца, системата ще ни подсказва, като ни покаже с кой точно пръст трябва да пипнем устройството.

Новият начин за регистрация на пациенти първоначално ще се използва само при хоспиталицация. На по-късен етап се очаква да бъде въведена и в извънболничната помощ. С пускането на новата система отпада чекирането с лични карти, с изключения на хора с ампутирани ръце. Ако пациент, който не попада в изключенията, откаже да се регистрира с пръст, здравната каса също има основание да не плати за лечението му. Ако лечебните заведения нямат новите устройства, здравната каса пък няма да плаща за извършените от тях медицински дейности.

При спешни случаи пациентите първо ще се лекуват

а след това ще се мисли за регистрация, обясни главният експерт в дирекция "Информационни процеси и сигурност на информацията" в НЗОК Мартин Банков. От здравната каса обаче не пожелаха да коментират как ще се процедира с пациентите за планов прием и дали отказът им да се чекират с пръст ще води до отказ от лечение.

Пациентите ще могат да бъдат информирани при постъпване в болница чрез специално мобилно приложение. Здравноосигурените ще могат да го използват по желание. Така ще могат да проследяват и контролират парите, които се харчат за здраве. Така например, ако пациент си е инсталирал приложението на смартфона, той ще получава съобщение при хоспитализация и изписване от болницата, след като се регистрира с пръст. Ще бъде информиран и за медицинската дейност, която е извършена на негово име и на каква стойност е тя. Например, ако сме оперирани от херния, ще имаме данни за номера на клиничната пътека и цената, която касата плаща за интервенцията. Ако има несъответствие, пациентът с будна съвест може да подава сигнал през специален бутон. Например, ако получим съобщение за операция, която не ни е извършена, можем да се оплачем.

"Пръстовият идентификатор не е отпечатък. Когато поставите пръста на устройството, то не запаметява картинка, каквато е отпечатъкът, а



се генерирал уникален код под формата на цифри

Тази система е изцяло съобразена със становищата на Комисията за защита на лични данни, което ние изисквахме още преди да започнем нейното разработване", увери Банков. Новият ред няма да важи за новородени. Малолетните пък ще се регистрират с ЕГН, номер на лична карта и регистрация на придружител, например родител. Чекиране на близък ще се изисква и при непълнолетните. Ако по технически или медицински причини номерът с пръста е невъзможен, отново ще се използва ЕГН и номер на лична карта. От вчера системата за пръстовия идентификатор тръгна пилотно в пет болници. Четири от тях са в София - УМБАЛ "Света Анна", Първа МБАЛ ЕАД, Първа САГБАЛ "Света София"; СБАЛО ЕАД. Петата е болницата в Русе. До дни системата ще се тества пилотно в общо 20 лечебни заведения.

До октомври болниците трябва да се оборудват за своя сметка с четците на пръсти, всеки от който струва 286.80 лева.

Оспорват в съда новата система


Стандарт  стр. 14  

Системата за пръстова идентификация вече е оспорена в съда. Вчера Националното сдружение на частните болници и Центърът за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) внесоха жалба във Върховния административен съд срещу Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ. Според организациите наредбата урежда пръстовата идентификация, без да има законово основание за това. "В мотивите към наредбата се посочва, че не са необходими финансови средства за прилагането й, а в същото време НЗОК вече обяви обществена поръчка за близо половин милион лева за изработване на софтуер. Отделно от това всички лечебни заведения в страната и аптеките ще трябва да закупят устройства за вземане на пръстови отпечатъци. Очаква се да бъдат закупени поне 20 000 такива устройства. Предполагаемият общ разход за тях ще бъде над 4 милиона лева", посочват от ЦЗПЗ.

ВАС отмени наредба и два медицински стандарта на здравното министерство заради липса на финансова обосновка.

Дишайте дълбоко, за да сте здрави


Така тялото се освобождава от отровните вещества и се пречиства кръвта

Антония Кюмюрджиева

Стандарт-Здравето  стр. 1  

Вече е доказана пряката връзка между доброто ни здраве и дълбокото дишане. Повечето от хората използваме едва 20-30% от капацитета на белите си дробове, т.е. дишаме повърхностно, а това лишава тялото ни от кислород. Методът холотропно дишане набира все по-голяма популярност и у нас през последните години. Той е уникален с това, че с прости действия, каквото е нашето дишане, можем да разрешим сериозни физически, емоционални и психични проблеми. Лятото е в разгара си, чувстваме се по-щастливи и спокойни, но все пак жегите също крият своите рискове за здравето.

"Практикувайки дълбоко дишане, си даваме невероятната възможност сами да си помогнем, да включим т.нар. вътрешен целител или мъдрец, който е в нас", обясни един от малцината сертифицирани водещи на сесии по холотропно дишане в България Петьо Коджабашев, който е завършил "Grof Transpersonal Training".а

Терапевтът напомни думите на Учителя Петър Дънов: "И тъй, помнете, че всички болести и неразположения се лекуват с дълбоко и съзнателно дишане" ... "Няма болест, която не може да се лекува чрез дишане."

Когато тялото е лишено от кислород и вещества, доставяни чрез дишането, то се разболява. Затова чрез него можем да предотвратим много болести и неразположения през летния сезон - главоболие, стомашни смущения, сърдечни кризи, проблеми с кръвообращението, водещи до потене, инфекции и недобро общо здравословно състояние. При издишването тялото ни се освобождава от отровните вещества и се пречиства кръвта. Ако не дишаш правилно, в тялото се събират токсини. 80% от пречистването на организма става, когато издишаме.

Лятото е сезонът, когато денят е най-дълъг, слънчевата светлина е в изобилие и енергията в природата е най-мощна. През лятото човек е максимално активен, а за това основна роля има сърцето, свързвано с подсъзнанието, емоциите, чувствата. Затова



лятото е подходящо време за повишаване на духовните сили

успокояването на емоциите и реализирането на творческия потенциал, хармонизиране и баланс, а това може да се постигне с дълбокото и интензивно дишане.

Когато човек е в хармония, сърцето му е силно и здраво, умът е спокоен, а сънят пълноценен. И обратно - когато е в дисбаланс, се появява възбуда, нервност, безсъние. Когато имаме повече енергия, тогава няма проблеми, страдания и болести. Проблемите в живота ни започват от липсата на енергия, каквато можем да си доставим, дишайки дълбоко, ритмично.

"Човешкото тяло е невероятен, огромен космос. Нашето тяло има способност да се самолекува, стига да не му пречим. Холотропното дишане ни дава възможност да влезем в неизследвани пространства или т.нар. трансперсонално пътуване. Това означава, че



човек се докосва до вътрешните си сили, енергия и мъдрост

давайки възможност на тялото да се самовъзстановява", допълва Коджабашев.

Холотропното дишане лекува, това е доказано в практиката. С активирането на всички сетива, човек се чувства жив чрез тялото си. Чрез отпускане и освобождаване от негативните емоции, дишайки дълбоко, настъпва лекота - естественото състояние на организма в хармония и здраве. Облекчават се невротични и психосоматични симптоми, помага при фобии, мигрена, астма, респираторни и грипни вируси, проблеми с кръвоносната система - тромбофлебит, изтръпване на крайниците, също така алергии, зависимости - от алкохол и наркотици, невъзможност за забременяване, без медицински причини, проблеми на климактериума и др.

Холотропното дишане като практика включва дълбоко и непрекъснато дишане, съпроводено с емоционално наситена музика, работа с тялото, накрая се прави рисуване на мандала - това е процесът на интеграция на онова, което човек е преживял, почувствал и осъзнал по време на холотропната сесия. Много важна част от холотропното дишане е музиката, а сесията продължава около 3 часа. Провежда се в специално предназначена спокойна и защитена среда, под наблюдението на сертифициран водещ по холотропно дишане и с грижата на обучени асистенти. По време на холотропната сесия човек преживява много неща и на телесно ниво - усещане за студ, за жега, различни видове болки и схващания. Това са признаците, че наистина процесите са се задвижили, тялото реагира, има възможност да се самолекува.



Методът е създаден от психиатъра Станислав Гроф

през средата на 60-те години на миналия век и е особено ефикасен за превъзмогването на ежедневния стрес, в който живеем. Научно е доказано, че 70-80% от заболяванията ни са на психо-соматична основа, т.е. дължат се на психиката и на съзнанието ни.

Терапията не е препоръчителна обаче за хора с тежки хронични заболявания, особено сърдечно-съдови, психотични състояния, епилепсия, глаукома, бременност, остеопороза, скорошна операция и фрактури, остри инфекциозни заболявания.
Д-р Уаел Мохамед Али:


Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница