Прогимназия „СВ. Климент охридски” – гр. Бяла слатина



страница1/3
Дата11.02.2018
Размер404.52 Kb.
#58125
  1   2   3


ПРОГИМНАЗИЯ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ” – ГР. БЯЛА СЛАТИНА

ул. „Димитър Благоев” № 57/е-mail: kl.ohr.b.sl@abv.bg/тел.-факс 0915/8-22-08
УТВЪРЖДАВАМ:
ЦВЕТАН ИВАНОВ

Директор

на Прогимназия «Св. Кл. Охридски»

гр.Бяла Слатина



на
Прогимназия

Св. Климент Охридски”


през учебната 2012/2013 година


Бяла Слатина, 2012

Глава I
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


  1. Този Правилник урежда устройството, функциите и управлението на училището.

  2. Правилникът определя структурата и функциите на ръководство и управление

на училището, организацията на учебно – възпитателната работа, правата и задълженията на обекта и субекта на учебно – възпитателния процес.

  1. С настоящия Правилник се създават необходимите условия и предпоставки за

реализиране на основните цели и задачи на УВП в Прогимназия „Свети Климент Охридски”, произтичащи от ЗНП, ППЗНП, Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план.


Глава II
ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС
Раздел I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


  1. Училището осигурява: овладяване на общите основи и закономерности на човешкото познание; усвояване и формиране на общочовешки и национални ценности, добродетели и култури; развитие на индивидуалността и стимулиране на творческите заложби; духовно, физическо и социално развитие и здравословен начин на живот; завършване на основна степен на образование.

  2. Училището създава условия за образование и възпитание на учениците за развитие на техните интереси, способности и възможности в областта на спорта и изкуството.

  3. Учениците ползват правото си на образование независимо от своята възраст; продължаването на образованието се извършва въз основа на документ за завършен предходен клас или степен на образование; учениците нямат право да повтарят успешно завършен клас и повторно да придобиват образование от една и съща степен.

  4. Обучението в училището се регулира от ДОИ; то е светско и не допуска налагането на учениците на идеологически и религиозни доктрини.

  5. Светското образование не допуска налагането на идеологически и религиозни доктрини на учениците, както и дискриминация на основана на пол, народност, етническа принадлежност и религия.

  6. Учениците ползват правото си на безплатно образование в училището, като не заплащат такси на обучение, ползват училищната база за обучение и развитие на интересите и способностите си.

  7. Училището е общинско, с местно значение и утвърден авторитет, финансира се от общинския бюджет и ползва имоти, които са публична общинска собственост.

  8. В училището могат да се обучават и деца от други общини.

  9. Училището ни е юридическо лице и има: наименование – Прогимназия „ Свети

Климент Охридски”, собствен кръгъл печат, данъчен номер и шифър по БУЛСТАТ /000182948/ седалище гр.Бяла Слатина и официален адрес: ул.”Димитър Благоев” №57, който съответства на адреса на дирекцията.

  1. Училището има право да притежава собствено недвижимо и движимо имущество и да се разпорежда с него; да извършва педагогически услуги, ако това не е във вреда на учебно – възпитателния процес и при спазване на санитарно-хигиенните норми и изисквания; да определя вътрешната си организация, както организацията за методиката и средствата на обучение и възпитание.

  2. Училището носи отговорност за изпълнение на ДОИ, създаване на условия за опазване на живота и здравето на учениците по време на обучението и възпитанието им; опазване на МТБ и сградния фонд; извършване на дейности и прояви, които противоречат на законите в страната, ограничават правата и свободата на личността или нарушават ОВП.

  3. Прогимназия „Св. Климент Охридски” е учебно – възпитателно заведение, което осигурява завършването на клас и придобиването на степен на образование и има право да издава необходимите за това документи.

  4. В училището са изградени общообразователни паралелки и две полуинтернатни групи.

  5. Според съдържанието на подготовка, училището дава общо образование, което осигурява усвояване на общообразователния минимум и на знания и умения на по-високо равнище чрез ЗИП и СИП съгласно ДОИ за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план и за учебното съдържание.

  6. Според степента учениците в училището получават основно образование /завършват втория – прогимназиален етап – от V до VIII клас включително /.

  7. Обучението и възпитанието на учениците в училището се провежда на книжовен български език.

  8. Училището се ръководи от Директор и педагогически съвет.



Раздел II. ФОРМИ НА ОБУЧЕНИЕ


  1. Формата на обучение е дневна, самостоятелна и индивидуална.

  2. В дневната форма на обучение учениците се организират в паралелки и в групи.

  3. Дневната форма на обучение е присъствена и се провежда сутрин, а училищното обучение до 16-годишна възраст e задължително.

  4. Самостоятелна и индивидуална форма на обучение в училище се организира за отделен ученик.

  5. Самостоятелната форма на обучение в училище е неприсъствена, при която учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на изпити по учебните предмети съгласно училищния учебен план. Тя се организира за ученици в задължителна училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение, както и за даровити деца в задължителна училищна възраст, след решение на педагогическия съвет или за лица, навършили 16-годишна възраст.

  6. Индивидуалната форма на обучение се организира за: ученици, които по здравословни причини не могат да посещават училище повече от 30 последователни учебни дни, в домашни условия въз основа на медицински документ издаден от ЛКК, като осигурява от 8 до 12 учебни часа седмично, за даровити ученици, както и за ученици, които по семейни причини желаят да завършат в други срокове обучението си за един или повече класа.

  7. Знанията и уменията на учениците на индивидуална форма на обучение по здравословни причини се оценяват чрез текущи проверки, а на учениците в останалите случаи - чрез изпити.

  8. Условията и реда на организиране и провеждане на изпитите по т.5 и т.7 се определят със заповед на Директора на училището.

  9. Учениците, които се обучават в дневна, индивидуална или самостоятелна форма на обучение, могат да променят формата си на обучение при условията и реда на чл.85 от ППЗНП.



Раздел III. ОРГАНИЗАЦИОННИ ФОРМИ


  1. Училищното обучение е организирано в последователни класове.

  2. Продължителността на обучение в един клас е една учебна година за всички

форми, с изключение на случаите по чл.83, ал.2, т.2 от ППЗНП.

  1. Класовете се номерират във възходящ ред с римски цифри.

  2. В зависимост от броя на приетите ученици класовете се делят на паралелки. Паралелките от един клас се обозначават с началните букви на българската азбука, които се поставят след номера на класа. В зависимост от особеностите на учебния предмет паралелката може да се дели на групи или да се организира индивидуално обучение.

  3. Броят на учениците в паралелка, деленето на паралелките на групи и индивидуалното обучение се определя с наредба на Министъра на образованието, младежта и науката. Разделението на учениците по паралелки се извършва от Директора на училището.

  4. При желание от страна на учениците, подадени писмени заявления от техните родители, в училището могат да се организират и сборни групи за СИП или за дейности, свързани с развитието на интересите, способностите и потребностите на учениците в областта на спорта, науката, техниката, изкуствата и отдиха. Групите могат да се формират от ученици от различни класове.

  5. Желанието за обучение във формите на СИП се декларира от ученика две седмици преди края на учебните занятия с писмено заявление до Директора на училището, подписано от родителя /настойника/. Подадените заявления се съхраняват от Директора на училището до края на учебната година и подлежат на контрол.



Раздел IV. УЧЕБНО ВРЕМЕ


  1. За разпределение на учебното време стриктно се спазва Наредбата на МОМН за разпределение на учебното време за достигане на общообразователния минимум по класове, етапи и степени на образование.

  2. Училищното обучение се организира в учебни години, учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове.

2.1. Учебната година започва не по-рано от 15 септември и е с продължителност 12 месеца;

2.2. Учебните занятия са с продължителност 34 учебни седмици и се разпределят в два учебни срока;

2.3. Продължителността на първия учебен срок е 18 учебни седмици, а на втория срок - 16 учебни седмици;

2.4. Продължителността на учебната седмица е 5 учебни дни;

2.5. Броят на задължителните учебни часове за една седмица не може да бъде повече от:

27 учебни часа – в V-ти клас

30 учебни часа – в VI-ти, VII-ми и VIII-ми клас.

Часът на класа се включва в седмичното разписание на учебните часове извън броя на задължителните учебни часове.

2.6. Организацията на учебния ден е целодневна и включва от 6 до 7 учебни часа. Организацията на обучението: едносменен режим. Училището работи по първи вариант на учебния план, като задължителните учебни часове се провеждат в самостоятелен блок – до обяд, а часовете за самоподготовка, занимания по интереси и организиран отдих и спорт, в подобен блок – след обяд. В училището са сформирани две ПИГ – ПИГ-1 с ученици от V клас и ПИГ-2 – сборна V-VІІІ клас.

2.7. Седмичното разписание на учебните занятия се съобразява с психофизическите особености и възможности на учениците. Седмичното разписание се изработва в съответствие с изискванията на Наредба на Министъра на здравеопазването и се утвърждава от Директора на училището не по-късно от три дена преди започването на всеки учебен срок. Седмичното разписание се изработва от комисия назначена със заповед на директора, въз основа и при спазване на училищните учебни планове, седмичното и годишно разпределение на учебните часове по предмети и други съществуващи документи и изисквания.

2.8. Продължителността на учебния час при дневна форма на обучение е 45 минути.

2.9. Почивките между учебните часове са с продължителност 10 минути, с изключение на голямото междучасие, което е след втория учебен час и е с продължителност 20 минути.

2.10. Учебните часове са с начало 8.00 часа.

2.11. През учебната година учениците ползват есенна, коледна, зимна, пролетна и великденска и лятна ваканции. Продължителността на ваканциите, с изключение на лятната и други неучебни дни, се определят със заповед на Министъра на образованието, младежта и науката.



Раздел V. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ


  1. Учебното съдържание в училищното обучение е общо и се осъществява чрез общообразователна подготовка.

  2. Общообразователната подготовка е задължителна, задължителноизбираема и свободно избираема и се осъществява чрез учебни предмети, групирани в културно-образователни области и дейности .

2.1. Задължителната подготовка осигурява постигането на общообразователния минимум в зависимост от степента на образование. Общообразователният минимум в прогимназиалния етап на основното образование е еднакъв и задължителен за всички видове училища.

2.2. Задължителноизбираемата подготовка осигурява надграждане на усвоените знания.

2.2.1. ЗИП – БЕЛ, математика, история и цивилизация и информационни технологии, според Училищния учебен план.

2.3. Свободно избираемата подготовка осигурява обучение освен по учебни предмети от културно-образователните области и по други дейности, предложени на учениците за избор, и се провежда извън задължителните учебни часове.

2.3.1. СИП – хор.

2.4. Извънкласната и извънучилищната дейност се организира през свободното от учебни часове време и осигурява обучение и развитие на специфични интереси и потребности на учениците в областта на изкуствата, науката, техниката и спорта.



  1. Училищният учебен план съдържа: наименованието на учебните предмети, включени в задължителната подготовка; разпределението на учебните предмети по класове; годишния или седмичния брой часове за изучаване на учебните предмети по задължителната и свободноизбираемата подготовка; график на учебната година и описание на организацията на обучение в училището за целия етап на обучение.

  2. Училищният учебен план се приема с решение на Педагогическия съвет на училището и се утвърждава от Директора след одобряване от Началника на РИО-Враца.

  3. Учебната програма определя по всеки учебен предмет и за всеки клас целите на обучението, учебното съдържание и очакваните резултати от обучението.

5.1. Учебните програми за задължителната подготовка се утвърждават от Министъра на образованието, младежта и науката.

5.2. Учебните програми за СИП се утвърждават от Директора на училището.



  1. Учебното съдържание, чрез което се осигурява общо образование се определя съгласно държавните образователни изисквания за степен на образование, общообразователния минимум и учебния план, и за учебното съдържание.



Раздел VI. ФОРМИ ЗА ПРОВЕРКА И ОЦЕНКА НА ЗНАНИЯТА



  1. Знанията и умения на учениците се оценяват от учителя чрез текущи /системно през първия и втория учебен срок/ и периодични проверки, както и чрез изпити, като формите за проверка и оценка са устни, тестове, класни работи/по график утвърден от Директора/ и други писмени и практически форми.

  2. Знанията и умения на учениците могат да се проверяват и от упълномощени длъжности лица на РИО-Враца, Националното звено за оценяване системата на средното образование /НЗОЦО/ и МОМН.

  3. Проверка и оценка на знанията и уменията на учениците чрез изпити се осъществява от училищните изпитни комисии, назначени със заповед на Директора на училището.

  4. Знанията и умения на учениците, които се обучават в индивидуална форма на обучение и по здравословни причини не могат да посещават училище повече от 30 учебни дни, се оценяват чрез текущи оценки.

  5. Знанията и умения на учениците, които се обучават в индивидуална форма на обучение по чл.83, ал.2, т.2 от ППЗНП и в самостоятелна форма на обучение по чл.84 на ППЗНП, се оценяват чрез изпит.

  6. Знанията и умения на учениците при училищно обучение се оценяват съгласно ДОИ за системата на оценяване както следва с: Отличен(6), Мн. добър(5), Добър(4), Среден(3), Слаб(2).

  7. Текущите, срочните и годишните оценки на учениците се вписват в ученическата книжка на ученика и в дневника на класа. Годишните оценки на учениците от V до VIII клас се вписват и в главната книга.

  8. Оценките от изпитите се вписват в съответните изпитни протоколи.

  9. Срочните и годишните оценки по общообразователните учебни предмети се оформя въз основа на различни форми за оценка и проверка, прилагани ритмично през време на учебния срок задължително по всички учебни предмети и се отразява задължително в съответствие с изисквания на ППЗНП, учебния план и Указание на МОМН.



Раздел VII. ЗАВЪРШВАНЕ НА КЛАС


  1. Завършване на клас и на степен на образование съгласно ЗНП, ППЗНП и Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план, се удостоверява със съответните документи, съгласно ДОИ за документите за системата на народното образование.

  2. Ученикът завършва класа, ако по учебен предмет от ЗП има годишна оценка не по-малко от Среден(3).

  3. Учениците, които имат годишна оценка Слаб(2) по учебни предмети от ЗП, полагат поправителни изпити по тях, но не на повече от две поправителни сесии от учебната година.

3.1. Редовните поправителни сесии се провеждат след приключване на учебните занятия през месец юни или юли и от 1 до 13 септември по ред, определен със заповед на Директора на училището.

3.2. Ученици, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, не са се явили на поправителни изпити в редовните сесии, могат да се явят на допълнителна поправителна сесия, по ред, определен от Директора на училището, но не по-късно от 10 октомври.

3.3. Ученици, които имат оценка Слаб(2) по учебен предмет от ЗП на редовната и/или допълнителната сесия или не са се явили на поправителните изпити, повтарят класа.

3.4. Ученици, които се обучават в индивидуална и самостоятелна форма на обучение, при повтаряне на класа се явяват на изпити само по учебните предмети, по които имат оценка Слаб(2) или не са се явили на поправителните изпити.



  1. Учениците имат право еднократно да се явяват на не повече от три изпита за промяна на оценката по учебни предмети след приключване на учебните занятия за последния клас от съответната степен на образование.

  2. За учениците, застрашени от отпадане, училището, с помощта на РИО и МОМН, и съвместно с Общината и други органи и организации, създава допълнителни възможности, като организира и провежда:

- индивидуални програми за психолого-педагогическо въздействие;

- допълнителна работа с учениците по време на учебните занятия;

- извънкласни и извънучилищни дейности, съобразени с образователните потребности и интереси;

- консултации;

- насочване към професионално обучение, съобразно възрастта и интересите на ученика.

Раздел VIII. ИЗПИТИ


  1. Условията и редът за организиране и провеждане на изпити с ученици, които се обучават по чл.83 ал.2 т.2 и чл.84 ал.1 и ал.2 от ППЗНП, се определят със заповед на Директора на училището.

  2. Учениците полагат следните изпити – поправителни, приравнителни и за промяна на оценката.

  3. В рамките на една поправителна сесия всеки ученик има право да положи изпит по всички предмети от ЗП, по които е получил слаба оценка, само веднъж.

  4. Изпитите по т.2 се провеждат при спазване на изискванията на МОМН, при условия и ред определени от Директора на училището.

- Списъкът на учениците, които ще полагат поправителни или други изпити се представя на Педагогически съвет. Той приема график за провеждане на изпитите, който се утвърждава от Директора.

- Директорът назначава със заповед комисия за провеждане на изпитите и определя мястото за съхранение на писмените изпити и протоколите от изпитите.



- Преподавателите предоставят на Директора темите и изпитните билети, оформят и представят необходимите протоколи за провеждане на изпитите и резултатите от тях.

Раздел IX. ДОКУМЕНТИ ЗА ЗАВЪРШЕН КЛАС И СТЕПЕН НА ОБРАЗОВАНИЕ


  1. При завършването на 8 клас и степен на основно образование се издава утвърден от МОМН документ по образец – свидетелство за основно образование.

  2. Завършването на клас от прогимназиалния етап на основното образование се установява с ученическа книжка съгласно чл.45 ал.1 от ППЗНП.

  3. На учениците се издава удостоверение за завършен клас за приемане в училищата, в които се постъпва след проверка на способностите или чрез конкурсен изпит след 6, 7, 8 клас в спортни училища, след 7 клас или 8 клас в професионални училища и професионални гимназии и в паралелки за професионално обучение в основни, професионални, средни общообразователни и специални училища, както и по тяхно желание.

  4. Удостоверение за завършен клас се издава и на учениците, навършили 16 години, които завършват училище.

  5. В удостоверението за завършен клас се вписват годишните оценки по учебните предмети, определени с училищния учебен план.

  6. На учениците, завършили 8 клас, се издава свидетелство за основно образование съгласно ДОИ за степен на образование, общообразувателния минимум и учебния план, и за документите за системата на народната просвета, в което се вписват годишните оценки по учебните предмети, определени с Училищния учебен план, по който се обучават учениците.

  7. Дубликат на удостоверение за завършен клас и свидетелство за основно образование се издава от училищния директор при спазване на изискванията на чл.63, и чл.65 от ППЗНП като се ползват утвърдените от МОМН образци на съответните документи.



Раздел X. ПРИЕМАНЕ И ПРЕМЕСТВАНЕ НА УЧЕНИЦИ


  1. Училището се избира от родителите или настойниците.

  2. В училището постьпват ученици, завършили начален етап на основно образование.

  3. Приемът на ученици се осьществява със заявление до Директора и удостоверение за завьршен начален етап на основно образование.

  4. Учениците от V до VIII клас в училището могат да се преместват в друго училище при условия и ред, определени от приемащото училище, през време на цялата учебна година, но не по късно от 30 учебни дни преди приключване на всеки учебен срок.

  5. Преместването на учениците се извършва със заявление на родителите до уч.ръководство и представяне на документ за самоличност на родителя (настойника).

  6. Преместването се извършва с удостоверение за преместване, издадено от Директора на училището, в което ученикът се обучава.

  7. След издаването на удостоверение за преместване, Директорът на училището уведомява писмено Общината, където ученикът е включен в списька на децата, подлежащи на задьлжително обучение(чл.40 ал.2.).

  8. Директорът на приемащото училище в 7-дневен срок от записването на преместения ученик писмено уведомява Общината по местоживеенето му и Директора на училището в което се обучава(чл.40 ал.3).

  9. При различие между училищните учебни планове учениците полагат приравителни изпити при условия и ред, определени от приемащото училище. Когато приетият ученик е изучавал друг чужд език, различен от този в училището ни, се провежда приравнителен изпит в срок от три(3) месеца след приемането му, през което време преподавателят по чужд език му оказва индивидуална помощ за овладяване на минимум речеви и комуникативни умения.


Глава III
УЧАСТНИЦИ В УЧЕБНО­-ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС
Раздел I. УЧИТЕЛИ И ВЪЗПИТАТЕЛИ


  1. Учителят организира и провежда образователно-възпитателния процес по учебния предмет, проверява и оценява знанията на учениците и съдейства за пълноценната им интеграция в училищната и социална среда.

  2. Възпитателят организира и провежда образователно-възпитателни дейности с учениците извън задължителните учебни часове. Организира и ръководи самостоятелната учебна подготовка на учениците от групата, грижи се за отдиха и здравословното им състояние и за опазване на училищното имущество.

  3. За заемане на длъжностите “учител“ и “възпитател“ се изисква диплома за завършена степен на висшето образование “бакалавър”, ”магистър” или ”специалист”.

  4. Условията и редът за заемането на длъжностите “учител” и ”възпитател” се определят съгласно ДОИ за учителска правоспособност и квалификация.

  5. За длъжността “учител” и “възпитател” се изисква диплома и не може да се заема от лица, които:

- са осъдени на лишаване от свобода с влязла присъда за умишлено престъпление;

- са лишени от право да упражняват професията си;

- страда от заболявания и отклонения, които застрашават живота или здравето на учениците, определени с Наредба на Министъра на образованието, младежта и науката, съгласувана с Министъра на здравеопазването.


  1. Обществеността, административните органи и учениците изразяват почит и уважение към учителите.

  2. Административните органи и обществеността оказват помощ и съдействие на учителите за провеждане на ефективна възпитателна и образователна дейност.

  3. Учители, постигнали високи резултати при възпитанието и обучението на учениците, се поощряват с грамоти и други награди, а дейността им се популяризира и получава обществено признание.

  4. Учителят има право да:

- членува в професионални организации и да взема участие в работата на регионалните и национални им органи;

- свободно да определя методите и средствата за провеждане на образователно-възпитателния процес, като активно използва интерактивни методи на преподаване и възможностите на информационните и комуникационните технологии;

- дава мнения и прави предложения за развитие на училището до административните органи в системата на народната просвета;

- получава информация за възможностите за повишаване на професионалната си квалификация от Директора на училището, от РИО-Враца и от МОМН и да повишава образованието и квалификацията си;

- избира учебници и учебни помагала след оценка за тяхното практическо прилагане за съответния учебен предмет от съответната образователна степен или етап;

- използва училищната материално-техническа база за изпълнение на служебните си задължения.



  1. Учителят е длъжен да:

- изпълнява задълженията си, определени в КТ, Правилника за вътрешния ред на училището, длъжностните характеристики и нормативните актове за системата на народната просвета;

- изпълнява нормата за задължителна преподавателска работа, определена с Наредба на Министъра на образованието, младежта и науката;

- да преподава учебния предмет на книжовния български език, с изключение на учебните предмети „чужд език” и „майчин език”, да общува с учениците на книжовен български език и да ги подпомага да усвоят книжноезиковите норми;

- да уведомява своевременно Директора, когато се налага да отсъства от учебни часове, за осигуряване на заместник с оглед недопускане на свободни часове;

- изпълнява решенията на Педагогическия съвет, както и указанията и препоръките на училищното ръководство и на контролните органи на РИО-Враца и на МОМН;

- да опазва живота и здравето на учениците по време на образователно-възпитателния процес и на други дейности, организирани от него или от училището;

- да не допуска в работата си пряка и непряка дискриминация, основана на пол, народност, етническа принадлежност и религия;

- повишава професионалната си квалификация.



  1. Учителят не може да нарушава правата на ученика, да унижава личното му достойнство, да прилага форми на физическо и психическо насилие върху тях.

  2. Учителят не може да дава частни уроци на ученици от училището, в което преподава.

  3. Учителят няма право да:

- ползва мобилен телефон по време на учебни занятия;

- се явява на работа с облекло и във вид, които не съответстват на положението му на учител и на добрите нрави. Директорът на училището, съгласувано с педагогическия съвет, определя конкретните изисквания по тази точка;

- пуши, внася и употребява алкохол в училещето и при провеждане на мероприятия с ученици;

- внася в училището оръжие и други предмети-източници на повишена опасност.



  1. Учителят редовно попълва и води дневниците, а след приключване на учебните занятия за деня, ги оставя в учителската стая за съхранение.

  2. След завършване на последния учебен час учителят записва в материалната книга взетите часове и темите.

  3. Индивидуалните срещи с родителите се провеждат в приемното време на учителя или в друго удобно за двете страни време.

  4. След приключване на учебния срок и учебната година, учителят попълва задължителната документация, съгласно заповед на Директора.

  5. Училището създава условия на учителите да повишават професионалната си квалификация в организирани форми на обучение и чрез самостоятелна подготовка. Средствата за повишаване на професионалната квалификация се осигуряват лично и от бюджета на училището, ако е възможно, при въвеждане на нови или се променят съществуващите ДОИ.




Каталог: 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Тест за проверка на математическите знания и умения на учениците в началото на четвърти клас
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница