Програма за развитие на селските райони 2007 2013 ос 4 „лидер Мярка Местна инициативна група Павел баня



страница1/15
Дата18.12.2018
Размер1.78 Mb.
#107460
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15


Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони

Европа инвестира в селските райони

ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ 2007 - 2013

ос 4 „лидер” - Мярка 4.1.

Местна инициативна група Павел баня

Стратегия за местно развитие

2011 - 2015

Документът е създаден в рамките на Проект „Придобиване на умения и постигане на обществена активност за МИГ Павел баня”, Проект # 431-2-03-55/ 18.09.2008



Съдържание

1. Описание на МИГ 4

1.1.Общини/територии, които попадат в територията на МИГ 4

2. Описание на процеса на разработване на стратегията – методология и подход (около 2 стр.) 9

3. Описание на ситуацията (около 5 стр.) 12

3.1. Събрани и оценени данни за територията (социални, икономически, природни и материални ресурси и т.н.) 12

3.1.1. Физико-географска характеристика 12

3.1.2. Демографски и социални характеристики 14

3.1.3. Икономически характеристики 15



3.2.Анализ на силните и слаби страни, възможностите и заплахите и анализ на проблемите 23

4. Цели на стратегията 28

4.1. Цели на стратегията и приоритети за развитие 28

4.2.Обвързаност с цели в други планови и стра­тегически документи – местни, регионални и национални 29

4.3.Специфични цели 29

4.4.Цялостна стратегическа рамка 30

5. Описание на интервенции 32

5.1.Общи изисквания по мерките от СМР 32

5.2.Мерки и дейности: 36

5.2.1.Код на мярката: 111 36

5.2.2.Код на мярката: 121 42

5.2.3.Код на мярката: 123 48

5.2.4. Код на мярката: 311 55

5.2.5.Код на мярката: 312 59

5.2.6.Код на мярката: 321 64

5.2.7.Код на мярката: 322 67

5.2.8. Код на мярката: 323 70

5.2.9.Код на мярката: 431-1 78



5.4.Осигуряване на балансирано прилагане на стратегията 90

6. Подробен финансов план 92

7. Мониторинг и оценка 96

8. Съобразеност с хоризонталните политики на ЕС за: 105

9. Приложения 108


1.Описание на МИГ

    1. Общини/територии, които попадат в територията на МИГ


Община Павел баня е разположена в Централна България, в сърцето на Розовата долина между Стара планина и Средна гора. Община Павел баня заема територия от 518,78 кв.км и включва 13 населени места с административен център гр. Павел баня.

В края на 2009г., населението на територията общо е 14 703 жители, от тях мъжете са 7 066 (48 % от населението на МИГ), а жените са 7 637 (52 %). В град Павел баня живеят 2 918 жители (19,8% от от населението на МИГ), от тях мъже - 1372 и жени - 1546.

Броят на жителите в населените места и гъстотата на населението, посочени в приложението (Приложение 1) са актуални към 31.12.2009г. Информацията е получена от НСИ, публикувана на сайта на НСИ http://www.nsi.bg).


    1. Карта на територията

Територията на общината граничи с тези на общини Казанлък, Карлово, Братя Даскалови и Калофер. Средната надморска височина на гр. Павел баня е 828 м. Община Павел баня попада в климатичния район на Източните задбалкански полета, на европейско континенталната климатична област в България.

Съществено богатство на територията на общината със стратегическо значение са наличните повърхностни води представени от р.Тунджа и притоците и р.Тъжа, р.Габровница и р.Турийска, които заедно с подпочвените води по речните тераси притежават добри питейни качества.

Община Павел Баня притежава термоминерални води с национално значение, които са в град Павел Баня. На тази основа той е класифициран като балнеоложки център с национално значение.

Карта на МИГ Павел баня


    1. Организационна структура на МИГ

Органи и състав

Сдружение „Местна Инициативна Група Павел баня” е юридическо лице с нестопанска цел за извършване на общественополезна дейност, регистрирано съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел, с територия на действие община Павел баня. Членове на сдружението са физически лица с постоянен адрес и юридически лица със седалище на територията на действие на Сдружението, които споделят неговите цели. Нов член на Сдружението се приема с решение на Общото събрание.

Организацията има върховен колективен орган – „Общо събрание”, което се състои от всички членове на сдружението. В учредителното общо събрание са участвали 14 лица, които са представлявали гражданския сектор (29%), бизнеса (50%) и публичната власт (21%). Списък на членовете на ОС – Приложение 2; Функции и отговорности на ОС – Приложение 2

Сдружение „Местна Инициативна Група Павел баня” има колективен управителен орган - „Управителен съвет”. Управителният съвет (УС) се избира от Общото събрание. Управителният съвет се избира с мандат 5 години. Първият управителен съвет е в състав Председател и 6 (шест) члена и включва представители на публичната местна власт (28,6%), неправителствения, граждански сектор (28,6%) и представители на бизнеса (42,8%). Правомощия на УС и Правомощия във връзка с прилагането на СМР – Приложение 2 и Приложение към заявлението 1.

Прилагането на СМР се извършва посредством работата на Комисия за избор и оценка на проекти. Тя се сформира за всеки отделен случай при публикуване на обява от сдружението за набиране на проекти за изпълнение на мерките по Стратегията за местно развитие. Съставът на комисията се определя по решение на УС, съобразно нормативните изисквания за прилагане на ПРСР и за предотвратяване конфликт на интереси. Комисията за избор на проекти осъществява дейността си при спазване на одобрената СМР, ПРСР и нормативните изисквания за нейното прилагане и правилата за нейната работа, които ще бъдат приети от УС след одобряване на СМР.



Органиграма


    1. Управление на Местната инициативна група

Органите на управление на МИГ - Общо събрание и Управителен съвет и техните правомощия са описани в т. 1.3.

Управителен орган на Сдружение „Местна Инициативна Група Павел баня ” е Управителният съвет. Управителният съвет се ръководи от Председател, който представлява сдружението пред трети лица. Правомощията на УС и на Председателя на УС са представени в Приложение 2 и Приложение към заявлението 1

Персоналът на Сдружение „Местна Инициативна Група Павел баня”, ангажиран с прилагането на СМР е следния:


  1. Изпълнителен директор (ИД)

  2. Експерт по прилагане на дейностите по СМР – администриране на проектите

  3. Експерт по прилагане на дейностите по СМР – устойчиво развитие

  4. Асистент

  5. Счетоводител

Изпълнителният директор се избира по решение на УС. Договорът с ИД се подписва от Председателя на УС. За своята работа ИД се отчита пред УС. Функциите на ИД са описани в Приложение 2.

Управителният съвет взе решение да покани и избере двама експерти по прилагане на дейностите по СМР, поради очакването за високо натоварване и необходимостта да се подготвя документацията по всички мерки едновременно, както и да се изпълняват едновременно много дейности по консултирането и администрирането на проектите.

Общият сбор на възнагражденията на членовете на екипа е в рамките на допустимия максимален размер съгласно изискванията.

За посочените позиции са съставени длъжностни характеристики, в които подробно са описани изискванията за заемане на длъжността, правата, задълженията, подчиненост и взаимодействие за всяка длъжност. Съобразно изискванията за заемане на длъжността в длъжностните характеристики са проведени конкурси и е избран персонал, с който са сключени предварителни споразумения за наемане. Съгласно изискванията на чл. 15, т. 21 от Наредба № 23, длъжностните характеристики са приложени към заявлението за кандидатстване – Приложение към заявлението 21



    1. Механизъм за взимане на решения

Общо събрание:

Общото събрание се свиква на редовно заседание най-малко веднъж годишно до края на м. април от Управителния съвет по негова инициатива или по искане на една трета от членовете на сдружението. Ако в последния случай управителният съвет в месечен срок не отправи писмено покана за свикване на общото събрание, то се свиква от съда по седалището на сдружението по писмено искане на заинтересуваните членове или натоварено от тях лице. Поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждането на общото събрание и по чия инициатива то се свиква. Поканата се изпраща с писмо до членовете на сдружението, публикува се на страницата на сдружението и се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението, най-малко един месец преди насрочения ден.

Общото събрание е законно, ако присъстват повече от половината от всички членове. При липса на кворум събранието се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и може да се проведе, колкото и членове да се явят.

Всеки член на общото събрание има право на един глас.Член на общото събрание няма право на глас при решаването на въпроси, отнасящи се до:



  • него, неговия съпруг(а) или роднини по права линия - без ограничения, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително;

  • юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения.

Един член може да представлява най-много още един член на общото събрание въз основа на писмено пълномощно. Преупълномощаване не се допуска.

Гласуването на общото събрание е явно, освен ако не се реши гласуването да е тайно.

Решенията на общото събрание се вземат с мнозинство от присъстващите. По въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред, не може да се вземат решения. Решенията за изменение и допълнение на Устава и за прекратяване или преобразуване на Сдружението се вземат с мнозинство 2/3 от присъстващите.

С мнозинство 2/3 от всички членове на Сдружението се вземат решенията за безвъзмездно разходване имуществото на Сдружението, когато е в полза на:



  • лица от състава на другите му органи и техните съпрузи, роднините им по права линия - без ограничение, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително;

  • лица, били в състава на управителните му органи до 2 години преди датата на вземане на решението;

  • юридически лица, финансирали Фондацията до 3 години преди датата на вземане на решение;

  • юридически лица, в които посочените лица в т. 1 и 2 са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения;

Управителен съвет:

Заседанията на управителния съвет се провеждат най-малко веднъж на три месеца и се свикват от председателя, който не по-късно от 7 дни преди датата на заседанието изпраща писмена покана до всички негови членове, в която се посочват датата, часът, мястото и дневният ред на заседанието.Председателят е длъжен да свика заседание на управителния съвет при писмено искане на една трета от членовете му. Ако председателят не свика заседание на управителния съвет в седмичен срок, то може да се свика от всеки един от заинтересуваните членове на управителния съвет. При отсъствие на председателя заседанието се ръководи от определен от управителния съвет негов член.

Заседанията на Управителния съвет се ръководят от Председателя, а в негово отсъствие - от друг член на УС, определен съобразно устава на Сдружението.

Изпълнителният директор участва в заседанията на Управителния съвет с право на съвещателен глас.

Управителният съвет може да взема решение, ако на заседанието му присъстват повече от половината от неговите членове. Присъстващо е и лице, с което има двустранна телефонна или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателстващия заседанието.

Управителният съвет може да вземе решение и без да бъде провеждано заседание, ако протоколът за взетото решение бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на управителния съвет.



Решенията на Управителния съвет се приемат с явно гласуване, освен когато съвета не реши друго. Решенията се вземат с мнозинство от присъстващите, с изключение на решенията относно 1) предоставяне на имущество на Сдружението след неговото прекратяване и провеждане на процедура по ликвидация; 2) разпореждане се с имуществото на сдружението и 3) определяне реда и организиране извършването на дейността на Сдружението.

Изпълнителен директор

Изпълнителният директор осъществява оперативното управление на Фондацията. Неговите правомощия са описани в т. 1.4.



Участниците в изпълнение на процедурите по прилагането на СМР, техните правомощия и задължения са описани в т.5.2.

Каталог: UserFiles -> File -> Drugi -> 2011
2011 -> Стефан Михалев Фурнаджиев
2011 -> Стефан Михалев Фурнаджиев
Drugi -> Маската е редом до клишето и шаблона, за да измива срама, роден в неадекватното им поведение на напушени тийнейджъри „студенти
Drugi -> L ejdj I est mio това е казал „кралят слънце
Drugi -> Кукерски игри в нашия район
Drugi -> Програма на Община Павел баня за 2014 година
2011 -> Програма на мероприятия за ангажираност на децата през лятна ваканция
2011 -> Регионална туристическа асоциация “стара планина”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница