Военна академия „георги стойков раковски” становище от проф д-р наталия атанасова бекярова, ръководител на катедра „Национална и международна сигурност”



Дата27.10.2018
Размер81.78 Kb.
#102293



ВОЕННА АКАДЕМИЯ ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”



СТАНОВИЩЕ

от проф. д-р НАТАЛИЯ АТАНАСОВА БЕКЯРОВА, ръководител на катедра „Национална и международна сигурност” при ВА „Г.С.Раковски” София, бул. „Евлоги Георгиев” № 82, тел. 02/ 92-26-543 на научните трудове представени за участие в обявения със заповед на началника на ВА "Г. С. Раковски ЗПУПД № 26 -141/27.05.2015 г. и в “Държавен вестник” бр. 44/16.06.2015 г. конкурс за академичната длъжност „доцент” във Военна академия "Георги Стойков Раковски" за щатно осигурената длъжност за цивилен служител в катедра „Национална и международна сигурност” при Факултет „Национална сигурност и отбрана” в област на висшето образование 9. „Сигурност и отбрана”, професионално направление 9.1. „Национална Сигурност” по научна специалност “Организация и управление извън сверата на материалното производство” (отрасъл „Управление на сигурността и отбраната”).


На кандидата д-р Илина Стефанова Козарева-Арменчева, главен асистент в катедра „Национална и международна сигурност” , факултет „Национална сигурност и отбрана” при Военна академия „Г. С. Раковски”

София, 2015

Настоящото становище е изготвено на основание Заповед на Началника на Военна академия "Г. С. Раковски" № 3ПУПД-26-239/05.10.2015 г. и с решение на заседанието на Научното жури на 08.10. 2015 г. (Протокол № 1 от заседание на Научното жури).

Единствен кандидат в конкурса е Илина Стефанова Козарева-Арменчева, главен асистент в катедра „Международна и национална сигурност” при Военна академия "Г. С. Раковски". Подадените документи отговарят на изискванията и критериите на Закона за развитие на академичния състав в Република България и на Правилника за неговото прилагане за заемане на академичната длъжност „доцент”.

Илина Арменчева е завършира във факултет „Математика и информатика „ на СУ „Св.св.Кирил и Методи”, София през 1992 г.Работила е като програмист във Военна полиция, като експерт в Научен център по национална сигурност при Министерство на отбраната, а от 2001 г. е асистент във ВА „Г.С.Раковски”. От 2005 г. е член на катедра „Национална и международна сигурност” , като последователно заема длъжностите старши и главен асистент. Защитила е дисертационен труд през 2011 г. на тема : „Политика за сигурност и защита на класифицираната информация в автоматизирани информационни системи и мрежи”.

Има завършен курс за следдипломна квалификация по финансов мениджмънт в УНСС през 1995 г. и множество други курсове, пряко свързани с преподавателската дейност във ВА „Г.С.Раковски”

1. Кои трудове от представените от кандидата се приемат за оценка

В настоящия конкурс за получаване на научно звание „доцент” гл.ас. д-р Илина Арменчева участва с 20 научни труда. Представени за рецензиране са всички публикации. Това са: една монография с обем от 196 страници, 11 доклада и 8 статии. Общият обем на публикациите е 381 страници.

От всичките доклади и статии 8 са в съавторство, като 4 от тях са с един съовтор и други 4 с повече съавтори. Надлежно са представени разделетилни протоколи, удостоверяващи авторското участие в колективните публикации. Две от статиите са на английски език. Същите имат импакт фактор. Те са приети за печат в румънските издания Journal of Defense Resources Management, Romania и R E V I S T A Academiei Forţelor Terestre.

Останалите трудове са статии в национални списания – 6; доклади в трудове на международни научни конференции в България – 5; доклади в научни издания на университети – 5 и в други издания - 1 материал.

Статиите на български език са публикувани предимно в сп. Военен журнал и в различните научни сборници по актуалните проблеми на сигурността, издавани от Военната академия „Г.С.Раковски”.

Всички предложени за рецензиране трудове съответстват на предметната област на обявения конкурс и се приемат за становище.



2.Обща характеристика на научно-изследователската, научно-приложната и педагогическата дейност на кандидата

Отличитерлна черта на научната продукция на гл.ас. Арменчева е последователността на научните интереси в сферата на политиката за информационната сигурност и много добрата теоретико-методологическа основа на това познание, формирано в хода на изследователския процес.

Подходите за представянето и анализирането на отделните научни проблеми, обобщените резултати от тях, както и езикът и стилът на автора отговарят на стандартите за академични научни публикации.

Представените за рецензиране заглавия като теми и проблеми са написани за нуждитуе на преподаваните учебни дисциплини в рамките на магистърските специалности. Това са дисциплините : Информационна сигурност; Етика в информационното пространство; Защита на класифицираната информация и отделни лекции в сборната програмата по дисциплината “Национална сигурност

Гл.ас. Илина Арменчева има активно участие и в научни, изследователски и приложни проекти, каавито са “Развитие на електронни форми на дистанционно обучение в системата на Института за перспективни изследвания за отбраната” (BG051PO001-4.3.04-0005) – проект на Министерство на образованието, младежта и науката и Европейски социален фонд пооперативна програма “Развитие на човешките ресурси”, 2013; “Студентски практики” (BG051PO001-3.3.07-0002) - проект на Министерство на образованието, младежта и науката по оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” на ЕС, 2013-2014 г.

3. Оценка на педагогическата подготовка и дейност на кандидата

Гл.ас. д-р Илина Арменчева е преминала през методическите курсове за преподаватели във ВА „Г.С.Раковски”. Справката с нейното CV показва, че тя е преподавател от близо 15 години стаж. За това време тя е успяла да се утвърди като ерудиран и предпочитан от студентите преподавател. През годините е подготвила голям брой специалисти по въпросите на сигурността и в частност по информационни аспекти на националната и международната сигурност. Била е научен ръководител на десетки успешно защитили дипломанти.

Прави отлично впечатление съчетаването на научната специализация на кандидата и преподаваните учебни дисциплини, които удачно покриват или допълват знанията по тях.

Аудиторната заетост на гл.ас.Арменчева удоволетворява изискванията за заемане на академичната длъжност „доцент”.



4. Основни научни резултати и приноси

Научните изследвания и постигнатите резултати са ясно определени в следните три области:

А.Мениджмънт и стандартизация на информационната сигурност;

Б. Киберсигурността като аспект на политиката за национална и международна сигурност;

В. Сигурност и защита на информацията.

Към първото тематично направление се отнасят публикациите, които в документите са получили обозначение с номера 13.1, 13.4, 14.1, 14.2. За отбелязване е, че в рамките на това направление са обособени два тематични кръга. Първият, е мениджмънтът на сигурността на информацията, като се поставя акцент на принципите на управление в организациите. Вторият се отнася до прилагането на международните стандарти при изграждането на системите за управление на сигурността на информацията.

Аторитетно се обяснява и аргументира същността на процесите и добросъвестно се представят научните резултати. Добре защитена е изключителната важност на информационната сигурност и се доказва позицията, че изграждането на система за управление на сигурността, е един от основните приоритети в модерната управленска политика.

Второто тематично направление е по-подробно разработено. Към неговото тематично поле се привързват публикациите с номера 3.1, 13.2, 13.3, 14.5, 16.1, 17.1, 18.2, 18.3, 18.4, 18.5, 18.6. Илина Арменчева демонстрира отлични познания по въпросите на киберсигурността и интернет общуването. Критикува се липсва на нормативна база, която да регулира отношенията и етикаата в киберпространството. Демонстрират се отлични познания по въпросите на политиките и стратегиите за киберсигурност на страните от Югоизточна Европа, като са структурирани общовалидни принципи, стратегически цели и предизвикателства и се проследява мястото им в документите на отделните страни. Анализират се нови понятия като „киберконфликт”, „кибервойна”, „кибермир” „зловреден код” и др. Важна част от изследванията се отнасят до анализа на релевантните теории и концепции използвани при разработването на стратегии за киберсигурност. Акуратно са представени общовалидните принципи за киберсигурност. Чрез използването на метода „case study“ се анализира съвременното състояние и перспективите за киберсигурността в контекста на гражданската, националната и международната сигурност.

Към третия тематичен кръг от проблеми се отнасят публикациите с

номера 13.5, 13.6, 14.3, 14.4, 18.1. В тях се интерпретират проблемите на интегрирането на знания от областта на сигурността с тези, свързани със защитата на информацията при преноса й в глобалното виртуално пространство. Добросъвестно са анализирани и предсавени добрите практики и опита на НАТО в областта на обмена на информация с ниво NATO RESTRICTED. Критично и задълбочено са анализирани перспективите пред сигурността и защитата на информацията в социалните мрежи в резултат на тяхното масовото и неконтролирано използване в организациите.


  1. Оценка на значимостта на приносите за науката и практиката

Изводите и научните постижения, посочени в трите предметни области са прецизно аргументирани и са изцяло плод на амбициите и научните търсения на д-р Арменчева. Тя работи в една нова и изключително актуална област на науката за сигурността, чиято роля непрекъснато нараства. Отбелязаните научни постижения намират широка приложимост както в процеса на обучение на слушателите, студентите, курсистите и специализантите във Военна академия, така са стойностни и за всички, които се интересуват от проблемите на сигурността.

  1. Критични бележки за рецензираните трудове

Трудно е да се правят критични бележки в подобна нова и обособена научна област, която освен ярката си специфика има качеството непрекъснато да се разширява и усложнява.

Критичните бележки могат да се отнасат преди всичко към въпросите на организацията и систематизацията на научните знания от гледна точка на широкото поле на науката за сигурността:



  • Прави впечатление привързаността на авторката към стогото познаване на кибернетичната наука. Поднесена е много технологична информация. Обясняват се добре особеностите на картографията на цифровата среда, на интернет и видовете мрежи, на стандартизацията, на конкретните стратегии за киберсигурност, изброени са организациите за киберсигурност и пр. В по-малка степен са застъпени анализите, съпоставките, оценките на въпросите свързани с националната и международната сигурност. Според мен именно те трябва да са водещи.

  • Забелязва се репродуктивност и известна повтаряемост на темите и аргументите в различните публикации.

  • Удачно е разширяването на научното поле, демонстрирано в научната продукция на гл.ас.д-р Арменчева

  • Неизвестно защо в документите не е отразени новите учебни дисциплини залегнали в учебен план № 12 „Сигурност на информацията” и „Стандартизация на информационната сигурност”;



  1. Лични впечатления и други въпроси, по които рецензентът счита, че следва да вземе отношение

Познавам много добре д-р Арменчева. Тя е упорит, трудолюбив и добросъвестен човек, който бързо успява в работата си. Тя е много добър специалист в конкретната си област и е мотивирана да се усъвършенства и развива в сферата на науката за сигурността.

  1. Заключение

Въз основа на изложеното по-горе и на положителните ми оценки за научната и академичната дейност на участника в конкурса, предлагам на уважаемите членове на Научното жури да приемат материалите по конкурса, да ги оценят положително и да предложат гл.ас. д-р Илина Стефанова Козарева-Арменчева да заеме академичната длъжност „ДОЦЕНТ ” в област на висшето образование 9. „Сигурност и отбрана”, професионално направление 9.1. „Национална Сигурност” по научна специалност “Организация и управление извън сверата на материалното производство” (отрасъл „Управление на сигурността и отбраната”).

Рецензент: проф. д-р. ....................

(Наталия Бекярова)

20.10.2015



Гр. София
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница