10 март 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/5
Дата11.01.2018
Размер0.68 Mb.
#44523
  1   2   3   4   5
10 март 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз: Вноската за здраве у нас е най-ниската в Европа
- Д-р Райчинов, как ще коментирате решението на правителството да се увеличи здравната вноска с 2%?

- Позицията на Българския лекарски съюз е, че средствата за здравеопазване са недостатъчни. Механизмът и начинът, по който ще се осигурят достатъчно средства, са въпрос на политическо решение. В този смисъл всичко, което води до увеличаване на средствата, за да се гарантира наистина качествено, достъпно и добро здравеопазване, ние го подкрепяме. Не мога да кажа обаче, понеже не съм финансист, дали това е най-добрият път за увеличаване на средствата в системата. Това е решение, което трябва да вземе правителството. Истина е обаче, че вноската в България е може би най-ниската от европейските страни. Второто нещо е, че у нас като бюджет здравната каса разполага с 800 млн. евро. Това е средният бюджет годишно на една не много голяма европейска болница, а при нас толкова пари се дават за здравеопазване на цялата страна и всички граждани.

- Ще доведе ли това увеличаване на вноската до повече реални средства в системата?

- Би трябвало да има повече реални средства в системата. Каква би била иначе целта да се качи вноската и да има повече събираемост, ако парите, които влизат в системата, отиват някъде другаде. Поне това, което каза премиерът, беше категорично, че тези средства ще отиват единствено и само за здравеопазване. Не мога да кажа колко точно ще са средствата, които трябва да влязат от това повишаване на вноската, понеже това са изчисления, които се правят от финансистите.

- Защо се взе решение здравната вноска да се увеличи още тази година, след като беше планирано това да стане от началото на следващата?

- Според мен причината за това са единствено недостатъчните средства в системата. С 1 млрд. и 600 млн. лв. здравеопазване не може да прави никой в една държава с население между 7 и 8 млн. души. Тези пари са крайно недостатъчни и това се знае от години.

- В период на криза това увеличение няма ли да натовари допълнително хората? Само в момента тези, които не си плащат вноските, са над 1 млн. души...

- Смятам, че неплащането на здравните вноски е по-скоро лична безотговорност на хора, които не се замислят за утрешния ден. Не мога дори да кажа колко са те, тъй като и досега не съм чул точни и конкретни данни. Това, което знам, е, че правителството се надява заедно с влизането на еврофондовете да се отворят още работни места, с което да се подобри и събираемостта както за вноски за осигуряване, така и като данъчни. Да се надяваме, че това ще се случи и икономиката ще тръгне напред. Това натоварване за хората, което ще се появи след увеличаване на вноската, не е и толкова голяма сума. Вноската се разпределя 60:40 между работодател и работник. За обикновения човек ще се получи, че трябва да плаща допълнително около 2 лева месечно. Не вярвам, че това е твърде голяма сума, но тя пък гарантира солидарността, т.е всички тези пари ще отиват на едно място и ще се ползват от тези, които имат нужда.

- Очаква се кабинетът да вземе днес решение за отварянето на резерва на здравната каса. За какво ще отидат тези средства?

- Тези пари ще отидат в бюджета на здравната каса. Отсега е ясно, че по-голямата част ще бъдат за болнична помощ, защото там недостигът там е най-остър. Не мога да кажа дали всичките ще отидат там, защото това е въпрос на разчети, които касата трябва да направи и да ни ги представи.

- Защо продължават протестите на общопрактикуващите лекари, след като правителството обеща да има повече пари в системата?

- Хората са обезверени вече, три месеца подред се случва да им се забавят средствата, неведнъж са оставяни без пари. Макар и този месец с доста солидно закъснение да им е обещано да си получат парите, не вярват, че ще си ги получат навреме през следващия месец. Повечето от тях са убедени, че това е моментна мярка точно с оглед преустановяване на протестите. Ние се присъединяваме към протеста на общопрактикуващите лекари, просто те са малко по-активни и освободени и затова реагират първо. Всички тези проблеми, които те искат да се разрешат, важат в не по-малка степен и за останалите работещи в тази сфера. Аз призовах към това, да се даде определено време на правителството да изпълни обещанията си, но не мога да нареждам на никой лекар какво да прави. Тези ангажименти и обещания са приети от понеделник и не могат да станат за един ден. Единственото, което може да стане бързо, е да се преведат дължимите суми за януари. До края на седмицата трябва да бъдат покрити всички вземания и съответно до края на март трябва да бъде платено всичко за февруари.




Може и да не гласуват още 350 млн. лв. за НЗОК
С 300 млн. лева ще се увеличи бюджетът на касата от вдигането на здравната вноска с 2%
Обещаните 350 млн. лева, които трябва да бъдат отпуснати допълнително за НЗОК, има вероятност и да не бъдат гласувани днес на заседанието на Министерския съвет. Това каза вчера зам.-министърът на финансите Ана Михайлова. Тя обяви, че средствата могат да бъдат отпуснати, ако се намери откъде да се вземат. „Такова е решението – 350 млн. лева да бъдат отпуснати при евентуално преизпълнение на приходите“, обясни Михайлова. Тя добави, че въпросът е много труден, тъй като в бюджета, приет от Народното събрание при определени параметри, под натиска на различни лобита и неформални системи трябва да се намери допълнителен ресурс, който в момента не съществува. „В Националната здравноосигурителна каса на този етап няма дефицит, а увеличението на здравната вноска от 2% има за цел да постигне балансиран бюджет за 2010 г.“, коментира още Михайлова. От НЗОК също изчислиха вчера, че с 300 млн. лева ще се увеличи бюджетът на касата при увеличаването на вноската от 8 на 10%. На извънредно заседание на Надзорния съвет в понеделник здравната каса прие промени, които ще бъдат направени в Закона за бюджета на НЗОК. Те ще бъдат внесени в Министерския съвет от министъра на здравеопазването д-р Божидар Нанев днес, като след това предстои гласуването им в Народното събрание. От НЗОК обявиха още, че се предвижда увеличението на здравната вноска да стане факт от 1 април тази година.

Въпреки обещанията на правителството за увеличаване на средствата в здравната система вчера общопрактикуващите лекари продължиха с протестите. В тях се включиха и семейните лекари от София и областта, Пазарджик, Хасково, Търговище, Ямбол, Шумен, Разград и Добрич. В столицата протестът на личните лекари се проведе в 29-о ДКЦ, като в него взеха участие близо 250 общопрактикуващи лекари. „Докога ще продължат протестите, зависи от НЗОК, заявено е, че дължимите суми са преведени, но трябва да ги видим“, коментира председателят на дружеството на семейните лекари в София д-р Делфина Нуниес. От сдружението на медиците в Разград пък обявиха, че отказват да поемат вината за предстоящото 2%-но увеличение на здравните вноски. Вчера от СДС разпространиха декларация по повод на здравната реформа. От партията поискаха внасяне в Народното събрание на доклад за здравето на нацията, който да даде пътен лист за здравната реформа. СДС настоява още за създаване на работна група между МЗ, НЗОК, синдикати, съсловни организации и парламентарните партии за постигане на обществен консенсус по целите и приоритетите на здравната реформа.




Божидар Данев, председател на Българската стопанска камара (БСК): Решението за още 2% отгоре отново е взето "на коляно"
- Г-н Данев, как бизнесът посреща идеята на правителството за увеличаване на здравната вноска с още 2 процентни пункта?

- Преди да се предприеме подобна стъпка, е необходимо да се направи внимателен анализ на дейността на здравната каса и на цялото здравно осигуряване. Самият премиер винаги е казвал, че е хубаво винаги да има анализ както на приходната, така и на разходната част на бюджета. Миналата година здравните осигуровки бяха вдигнати с 2 процентни пункта, но реформите, които се правят в здравеопазването, като че ли изискват все повече разходи, което е ненормално. Смятам, че първо трябва да се види кои са най-големите приносители на приходи, а това са бизнесът и косвено – заетите в икономиката. За тях здравната вноска е над 28 лв., докато държавата плаща осигуровките за децата и пенсионерите, които са средно по 8,60 лв., а е добре известно, че най-големите консуматори на здравни услуги са децата и пенсионерите. В никакъв случай не бива да се бърза с вземането на подобно решение. Основателно можем да поставим въпроса защо правим промени в здравната система, които ще ни костват повече.

- Правени ли са консултации с бизнеса относно повишаването на здравните осигуровки?

- На този етап не са правени, както и за самата здравна реформа. Смятам, че трябва да се проведе диалог, защото подобна едностранна стъпка противоречи на общата постановка на предизборната програма на правителството за намаление на социалните плащания. Ние трябва да знаем какъв е финансовият резултат след повишаването на здравноосигурителните вноски през миналата година. След миналогодишното повишаване на вноските бизнесът плаща 33% за здраве, но се питам - какъв е резултатът? Къде са отишли парите? Много въпроси стоят – дали осигуровките, които различните министерства дължат на здравната система, пристигат в касата навреме или не, дали отиват в резерва или на друго място?

Дали правителството иска сега да увеличава фискалния резерв? Достатъчно ли са лоялни и самите хора от здравната система при плащането на тези вноски? Аз многократно съм казвал, че плащанията, идващи от съсловните организации, от хората, които са в здравното обслужване, не са коректни. Има противоречия – с 33% качваме вноската, правим модернизация на здравната система, която ще намали разходите, и изведнъж пак ще качваме разходите с повече от 20 на сто. Хиляди въпроси, на които нямаме отговор на този етап.

- От друга страна, здравните осигуровки на полицията и съдебната власт също се плащат от държавния бюджет.

- Попитайте всяко министерство колко плащат данъкоплатците за осигуровките на служителите му. Тези плащания са скрити зад една субсидия и не е ясно какъв е размерът им.

Това е наследство от предишните правителства. Действаме малко по социалистически – нещо като не ни достига, дайте да увеличим натоварването на бизнеса. Мисля, че едно дясно ориентирано правителство трябва да направи анализ, да види какви са причините, след като се реформира системата, разходите да нарастват, защото сега няма никаква логика.

- Къде смятате, че отиват парите от увеличената през миналата година здравна вноска?

- Това е генерален въпрос. Как може да увеличим веднъж вноските, за да направим реформа, а изведнъж парите не стигат. Значи или изтичат някъде, или някой не си плаща.

- Ще заеме ли БСК официална позиция по този въпрос?

- Според мен решението за вдигане на здравната вноска отново е взето „на коляно“. Не е плод на внимателно подготвен доклад и добра аналитична прогноза. Това е нашата позиция – не може всички решения да се вземат “в движение“, а би трябвало да са в основата на прецизен анализ на проблемите. С подобен ход правителството задрасква един от основните лозунги на ГЕРБ, който бе обещанието за намаляване на социалните плащания.

- Но нали през миналата година социалните осигуровки за работодателите бяха намалени с 2 процентни пункта?

- Това на практика сега ще бъде задраскано с покачването на здравната вноска. Да не говорим, че в предизборната програма на правителството имаше обещание за 5% намаление на осигуровките.

- Вероятно правителството е притиснато от растящия дефицит в бюджета и търси възможности за попълване на дупките в хазната по всички възможни начини.

- За мен не е въпрос на нямане. Някой не си изпълнява задълженията в приходната част. Не знам кой – дали е държавата или други осигуряващи се. Но пак казвам – не мога да си обясня как, като се прави реформа в здравната система, да искаш повече разходи. И аз питам - тогава защо я правиш тази реформа? Покачването на данъчното облагане не би трябвало да е в стила на дясно ориентирано правителство.




Заради исканията за повече пари и недостатъчно нови приходи към хазната
Борисов: По-страшно е само на война

Възмутил се, че превел парите а лекарите пак стачкували
София Терзийска

"По-тежки месеци не е имало за България от времето на войната, но правителството прави всичко възможно да ги изкараме". Така премиерът Бойко Борисов описа вчера икономическата ситуация. Повод за изказването му стана стачката на лекарите и стоматолозите заради неизплатени пари и липсата им в хазната.

"Не може вчера да съм превел парите, а те пак да стачкуват, защото сме ги проверявали", възкликна Борисов. Вчера били преведени 25 млн. лв. по сметката на здравната каса за общопрактикуващите лекари и стоматолози. 11,978 млн. били дадени за болнична и доболнична помощ, 9 млн. за дентална помощ,и 3,1 млн. лв. потребителска такса.

Борисов се закани, че ще продължи да проверява лекарите. "Не може човек да се разкашля и да му напишат пневмония. Ще видите скоро какви други нарушения са правени".

Премиерът отказа да коментира идеята за увеличение на здравната вноска с 2%. "Няма да коментираме, докато комисията в парламента и финансистите не кажат мнението си точно кога и какво трябва да се направи. За да не влезем в дефицит, всичко, което се дава допълнително, трябва да се обезпечи с нови приходи. Но дали ще увеличим здравната вноска или не, ще кажат специалистите", коментира Борисов.

Според зам. министъра на финансите Анна Михайлова пък не било сигурно, че днес правителството ще гласува бюджетът на здравната каса да се увеличи с 300 млн. лв., тъй като не било сигурно, че ще има допълнителни приходи за това.

"Последните месеци предишното правителство на юруш е подписвало договори при положение,че няма пари, а друг да мисли как да ги плати", каза Борисов. Според него кабинетът "Станишев" е заложил капани с вдигането на пенсиите, както и с разширения списък на безплатните лекарства.

"Аз мога на последния министерски съвет на това правителство да приема всички лекарства да са без пари, а пенсиите да станат 2000 лв., пък следващият да му мисли", обяви Борисов. Но подобно поведение било популизъм.

"Това го казвам на шега, да не ни чуят от Брюксел и да помислят, че ще фалираме държавата", побърза да уточни Борисов.

Допълнително затрудненията идвали от спада на икономиката с около 30%, както и от по-слабите инвестиции, включително заради тежкото положение на съседните ни държави.

Борисов бе категоричен, че най-важното е да се запази фискалната дисциплина и да не се харчи повече от приходите. В противен случай рискът бил държавата да се дестабилизира и да стигнем до състоянието на Гърция. На нас обаче нямало кой да ни се притече на помощ, защото сме извън еврозоната. "Правителството беше обвинявано, че на всяка цена искаме да влезем в чакалнята на еврозоната, за което условието е балансиран бюджет. Но това е така, защото носи сигурност", мотивира се Борисов.

Той призова всички българи да бъдат дисциплинирани и да правят това, което се очаква, така щял да се подобри и имиджът на страната ни. Доскоро тя била определяна в Европа като най-корумпираната и най-бедната, но това щяло да се промени. Според премиера и съсловните организации трябва да са внимателни, когато предявяват претенциите си.

"Всички несгоди и лишения, които понасяме сега, са за следващото поколение и за авторитета на държавата. Лично вярвам в нацията и се надявам всички да разбират какво следва от неспазване на фискалната дисциплина", обясни премиерът. Според него сме изпълнили предварително всичко, което сега от ЕК препоръчвали на Гърция - нисък дефицит, повишение на акцизите, намаление на разходите и т.н.

"В противен случай Оли Рен щеше от Атина да долети в София и да ни каже да го приведем в ред", обясни Борисов.

"Ако някой смята, че може да се справя по-добре - ставам и си тръгвам. Написал съм оставката на правителството в джоба. Но ще видите какво ще получите след това и вината няма да е у мен. Аз полагам целите си усилия, характер, воля, но всичко си има граница", предупреди премиерът. Той бе категоричен, че докато не отмине най-тежкият период, ще се правят само най-наложителните разходи, за да се запази стабилността на държавата. Парите в бюджета били разчетени до стотинка.


Д-р Йовчева, семеен лекар от София: Купувам лекарства за най-бедните
- Кое ви тежи най-много?

- Искат да сме 24 ч на разположение за над 1000 човека, пръснати из цяла София. 14% от парите, които получаваме от касата, веднага отиват в частния спешен център, за да подсигуря пациентите. Ако аз фалирам, моите 1200 пациенти отиват при други джипита. Българите ги лекуват като хлебарки, хиляди са закачени към един лекар.Във Франция има горен праг от 800.



- Как е с направленията?

- Намалени са с 10-20%. Младите не мога да ги изпратя никъде. Сега записвам за специалист за месец май. Изпълнявам ролята на вълнолом. Вълната идва до мен, удря се и се връща. Ние, джипитата, купуваме лекарства за най-бедните. Това всички го знаят. А сега не мога нищо да купя, нито да дам направления или да платя наема. Всеки може да види банковите ми сметки. Постъпват 1500 лв., като се разплатя, остават 500 лв.



- Но не сте се отказали...

- Знаете ли защо остават лекарите в България? Имам болен баща, взела съм заем, купила съм му лекарства, за да ги пратя на 150 км. На село на практика няма здравна помощ.



ИЛИЯНА АНГЕЛОВА


Джипита искат извинение от премиера за вноската
Министър Нанев да дойде да се срещне тук с нас, а държавата да си поеме издръжката на спешните центрове в бившите поликлиники! С тези и други емоционални призиви започна събранието на протестиращите в София джипита вчера.

Личните лекари плащали по 200-300 лв. на месец на здравни центрове, за да поемат нощем и през уикенда пациентите им. “Иначе не можем да спим, двама лекари сме вкъщи”, обяснява една от протестиращите. Председателят на лекарския съюз Цветан Райчинов отиде при тях да чуе исканията им. Мнозина се заканиха да съдят касата за лихвите. Оплакваха се от строгите изисквания и глобите на фона на орязаното им финансиране.

“Бойко Борисов да се извини на лекарите, че в момента на протестите на джипитата се вдига здравната вноска с 2%. Ние не поемаме вината за управлението на бюджета”, заяви д-р Селиме Карагьозова, шеф на организацията на джипитата в Разград. Протестиращите там се обявиха против намаляването на средствата за изследвания и консултации от НЗОК и лишаването на пълнолетните българи от работещ скрининг за социалнозначими заболявания.

Лекарите настояват властта да обясни къде ще отидат 800 млн. лв. от бюджета за здраве през 2010 г., ако не се харчат за здраве.

Почти всички джипита в Пазарджишко затвориха кабинетите си вчера.Оставиха в ДКЦ-тата само по 1 дежурен. Неотложните случаи бяха насочвани към спешното отделение на болницата.

Лекарите в Бургас ще спрат работа до края на седмицата, като оставят по един дежурен във всяка поликлиника. Повечето лични лекари предпочетоха това, вместо да преглеждат срещу заплащане, както обявиха първоначално. Джипитата в Смолян спряха работа от 10 до 11 ч. По стъпаловиден график днес няма да работят 2 ч, в четвъртък 3 ч и в петък - 4. Искаме да имаме финансова сигурност и гаранции, че няма да се гаврят с нас, казват те.

Кабинетите във Варна работеха нормално вчера, но джипитата ще протестират днес, ако не получат парите си. В протеста вчера се включиха и лекари от Ямбол. Те бяха по кабинетите си, но не приемаха и не изписваха рецепти и направления. Правеха прегледи само срещу заплащане.

Проверките на здравната каса за мъртви души са поръчкови и са продължение на политиката на лобизъм на големите болници за сметка на частните и общинските, каза шефът на частната клиника “Хигия” в Хасково Пламен Йовчев.

В Харманли се стигнало до скандал с управителя Динчо Генев. Той също смята проверката за тенденциозна и необективна. "Това е една наказателна акция, която цели да докаже колко зле са общинските болници и колко добре - големите", предположи Генев. “Имаме на разположение 24 часа в денонощието 34-ма специалисти”, коментира той обстоятелството, че при влизането на инспекторите имало само един дежурен лекар. “Колегите са нарушили санитарните норми и са влезли в АГ отделение без защитни облекла”, добави той. При пациентки от малцинствата е трудно да се гарантира постоянно физическо присъствие, каза пък д-р Стефка Христова, шеф на АГ отделението в Хасково. (24часа)


Още 2% вноска - чао надежди за край на кризата

Георги Ангелов е старши икономист в “Отворено общество”
Aбсолютно неочаквано тези дни беше обявено, че здравната осигуровка ще бъде увеличена с 2 процента още тази година.

Това решение очевидно е взето набързо и под натиска на заплахите за протести. Вероятно заради това не е имало време да се обърне внимание на огромните проблеми, които подобен подход създава.

Увеличаването на облагането на труда (независимо дали с осигуровка, или данък) е изключително вредно, тъй като съвсем пряко влияе негативно на икономиката.

Безработицата расте с бързи темпове и достигна 10,3% през януари по официални данни. Проблемът е дори по-голям, тъй като заетостта пада още по-бързо. При толкова тежък пазар на труда той да се товари с увеличаване на данъчно-осигурителното бреме е най-малкото късогледо.

Дори страни с големи проблеми в бюджета избягват да вдигат преките данъци, особено тези върху труда. Никой не иска да създава допълнителна безработица.

Дори страни, които бяха на ръба на фалита - като Унгария - не само не увеличиха облагането на труда, но го намалиха значително. В Унгария вдигнаха ДДС, за да запълнят дупката в бюджета, но намалиха значително осигуровките и данъка върху доходите, за да стимулират създаването на работни места.

В официалния антикризисен план на Европейската комисия намалението на осигуровките е записано изрично.

Подчертава се, че то насърчава запазването и създаването на работни места и подкрепя доходите на домакинствата. Подобно нещо имаше и в предизборната и управленската програма на ГЕРБ - намаление на осигуровките с 5%, за да се стимулира създаването на работни места.

"Да върнем парите на хората и бизнеса", гласеше популярно обещание на управляващите.

Сега изведнъж се тръгва към увеличаване на облагането на труда. Изключително вредна и прокризисна мярка. Да не говорим, че увеличаването на осигуровките ще доведе до повече безработица и сива икономика и оттам до по-малко приходи в бюджета (и повече разходи - за помощи за безработица). Тоест дори от гледна точка на събиране на приходи тази мярка е безсмислена.

В същото време по-високите осигуровки ще ударят честните данъкоплатци: те ще бъдат наказани за това, че са честни, защото върху тях най-лесно се налагат нови и нови тежести.

Знакът е много лош и по отношение на производствения сектор. Имаме тотално неефективен държавен сектор на икономиката и здравеопазването е една от най-неефективните части на този сектор. Вместо да се реши този проблем чрез реформи, проблемът се прехвърля върху частния сектор, и без това ударен от кризата тежко.

Бизнесът и работещите се товарят с още тежести, за да пълнят продънена каца.

Това е рецепта за удължаване на кризата и за още по-голяма неефективност в публичния сектор. И двата ефекта са изключително вредни. Никой - дори здравната система - няма да спечели от удължаване на рецесията. Колкото по-дълга рецесия, толкова по-малко ще произвежда икономиката, толкова по-малко пари ще има за здравеопазване, за пенсии и за всичко останало. 350-те милиона лева, които здравеопазването очаква да получи, може да се окажат пирова победа, която да доведе до много по-голямо орязване на разходите за здраве след няколко месеца заради удължаване на рецесията.

В България здравната система е най-лоша в сравнение с всички страни от ЕС и Европа. Ние сме на последно място в класацията. И не е заради липса на пари - средно в ЕС здравеопазването получава около 7-8% от БВП финансиране, толкова се заделят и в България (от държавни и частни източници). Проблемът със здравеопазването е структурен и трябва да се реши със структурни реформи, а не с постоянно наливане на все повече и повече пари.

Здравната каса е държавен монопол и се държи като типична бюрократична структура. Повечето болници са държавни и също се управляват зле. В цялата система няма никакви стимули за ефективност и качество - има само за харчене и източване. Това не може да се толерира, още по-малко чрез натоварване на ефективните сектори на икономиката.

Криза е, доходите падат, безработицата се увеличава, фирмите са под огромен натиск, някои фалират. Здравната система трябва да поеме своя дял от приспособяването заради кризата, не може да прехвърли изцяло тежестта върху другите сектори и да се държи, сякаш имаме висок ръст на икономиката и бюджетни излишъци.

В цялата ситуация има още един проблем, който е дори по-фундаментален - "Гърция".

Там всичко се решава със стачки и протести и гръцките правителства отговаряха на всеки протест с харчене на пари и спиране на реформите, затова стигнаха до фалит. Тръгнем ли по този път, скоро ще бъдем ударени от гръцки тип криза, и то по времето, когато Европа и светът започват да излизат от кризата.

И лекарите, и правителството да се замислят по този въпрос, докато е време.



Георги Ангелов е старши икономист в “Отворено общество”




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница