12 януари 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата14.01.2018
Размер497.22 Kb.
#46741
  1   2   3
12 януари 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Следващият кабинет няма да изкара цял мандат
Даниел Вълчев, член на НС на „Движение България на гражданите", пред в. „БАНКЕРЪ"

Г-н Вълчев, казахте, че няма да правите коалиции с ГЕРБ, БСП и ДПС. Бихте ли подкрепили обаче едно експертно правителство, зад което евентуално стои някоя или някои от тези партии?

- „Движение България на гражданите" има решение, че ще се яви самостоятелно на изборите и че след тях няма да влиза в коалиции нито с ГЕРБ, нито с БСП, нито с ДПС. Не сме обсъждали други варианти. Но веднага искам да кажа, че имаме амбицията не да подкрепяме някакво правителство, а да се представим така, че да имаме възможност ние да сформираме кабинет. От гледна точка на казионната социология днес това може да изглежда твърде смело очакване, но до изборите има шест месеца. Българските избиратели неведнъж са изненадвали политиците и аз се надявам, че и този път ще го направят.

Освен това аз изобщо не знам какво значи експертно правителство. Ако имате предвид това на г-н Беров например, то не беше експертно, а имаше много ясно мнозинство в парламента. Едно правителство е на парламентарните групи, които го подкрепят, и тук няма нужда от шикалкавене. Накратко - ние участваме в състезанието за златния медал, а какво ще ни отредят хората, предстои да се види.

Тоест вие сте готови да бъдете опозиция в следващия четиригодишен период, ако не получите достатъчна подкрепа?

- Това е честната позиция. Още повече че аз не мисля, че предстоящият политически цикъл в България ще е четиригодишен. Сега през лятото имаме парламентарни избори, през 2014 г. ще бъдат тези за Европейски парламент, една година по-късно ще се проведат местни избори, а на следващата след нея - и президентски. Влизаме в цикъл, в който всяка година има избори. Ако няма стабилно мнозинство, както и да се състави правителството, много трудно ще му бъде да издържи четири години.

Какви грешки според вас допуска министърът на образованието Сергей Игнатов?

- Никога не съм си позволявал да критикувам г-н Игнатов, не би било проява на добър вкус. Ще си позволя обаче да кажа нещо, което се отнася до цялостната политика на правителството в областта на образованието. Мисля, че една от най-сериозните грешки на това правителство е, че разходите за образование бяха сериозно намалени. През 2008-2009 г. като процент от БВП те бяха 4.1-4.2 (съответно 0.5-0.7 за наука), а сега вече втора година той е 3.5% (съответно 0.2 за наука).

Не сте доволни от високите разноски за референдума. Ако обаче вие бяхте на власт и имаше събрани достатъчно подписи за насрочването на допитването, нямаше ли и вие да похарчите средствата, необходими за провеждането му?

- Проблемът не е дали парите са малко или много, а дали въпросът, който е зададен, е смислен. Ако той беше такъв - нека да се дадат и повече, ако трябва. Как да гласува един човек, ако не е против ядрената енергетика, но счита, че около Белене има много неясноти. Аз мисля така, например. Преди време в Литва имаше референдум дали да се строи ядрена електроцентрала, но имаха една година, в която се дебатираше „за" или „против".

Беше ясно обаче кой ще я строи, колко процента ще има, колко пари ще се дадат, за колко време ще се изгради, каква ще е цената на тока и кой ще направи инфраструктурата. За да бъде демократичен един референдум,трябва да поставя въпрос, който е ясен и важен, а отговорът на хората да бъде обвързващ.

Според мен трябваше да има например референдум дали идващите избори да не са за Велико народно събрание заради необходимостта да се промени конституцията поне в няколко пункта. Сред тях би трябвало да е драстичното намаляване на броя на депутатите - не заради популистката теза, че ще спестим от заплатите им, а за да има по-ясна отговорност. Сега знаем ли кои са хората, които решават най-важните въпроси на страната?

За важни смятам и други два въпроса - за индивидуалната конституционна жалба и за заместник-министрите. Българите трябва да имат правото пряко да сезират Конституционния съд. А що се отнася до заместник-министрите - трябва да пре-осмислим нуждата от тях. От всички 27 страни членки на ЕС подобна длъжност има само в три, които са горе-долу на нашия хал. В министерствата сега има 70-80 човека, които витаят там и упражняват политическа, а не експертна власт. Това пак е начин за размиване на отговорността.

Партията ви сега силно критикува сделката с дюните в Несебър. Какво беше личното ви отношение към заменките на тройната коалиция като министър в кабинета й?

- Нека да напомня, че тази практика беше прекратена именно по предложение, което направихме двамата с Николай Василев. Сега чувам, че на правителството му трябвали 100 млн. за развалянето на сделките. Това е законов въпрос - нека да си променят закона. Четири години защо не го направиха?

Вижте, не съм от хората, които твърдят, че при ГЕРБ стават най-лошите неща. Проблемът е, че за четири години управление и въпреки приказките България не можа да направи сериозна крачка в нито един от ключовите сектори. България продължава да е най-бедната страна в Европейския съюз. Имаме в пъти по-ниски заплати и пенсии от гърците, които са в технически фалит. Накъде се движи здравеопазването - виждали ли сте друг път четирима министри да се сменят за три години? Цял легион заместник-министри се изредиха при това правителство. Ами науката? А какво стана с борбата с корупцията и организираната престъпност, където управляващите уж бяха най-големите специалисти?

Като част от НДСВ сте били свидетел на изгряването на звездата на Бойко Борисов. Какви бяха първите ви впечатления от него и как се промени мнението ви по-нататък?

- Мнението ми за г-н Борисов не се е променяло. Аз и сега считам, че той е един талантлив човек, особено като комуникатор. Освен това той е много интуитивен. Така че като всеки човек той си има своите качества и недостатъци. Но политиката не е мястото да си даваме лични оценки. Въпросът е какво и как се върши и дали хората са си на мястото. Ако аз съм например много добър специалист по математика и имам книжка за кола, от това не следва, че ще се справя като министър на транспорта. Нито г-жа Кунева, нито аз, нито който и да е от „Движение България на гражданите" имаме личен проблем с г-н Борисов, с г-н Станишев или с г-н Доган. Но, съгласете се, разликата между това, което се говори от телевизора, и онова, което реално се случва, може би не е била толкова голяма от времето на Тодор Живков.

Разкажете малко повече за адвокатския кръг около Кунева, който, по признанието на премиера, толкова много го притеснява?

- Истината е, че г-н Борисов ми е обиден и като всеки обиден човек първосигнално гледа и той да обиди. От едно от неговите интервюта успях да разбера, че съм бил казал неверни неща в „Панорама" преди Коледа.А аз просто заявих, че е време онзи, който управлява, да носи и отговорност. Когато бях министър и по време на учителската стачка, нито веднъж не изпратих мой заместник да говори с учителите или

със синдикатите. А те сега се научиха, когато се режат ленти, да се нареждат първи да чупят бутилката с шампанско и да отчупват от хляба с мед. Ако обаче има нещо неприятно, веднага изпращат заместника на заместника на помощника. И за дюните сега излезе виновен шефът на някаква служба. И пак да кажа - политиката не е въпрос на лично харесване и лични обиди. Ако следвам примера на г-н премиера, сега трябва да му отговоря, както те си говорят със Станишев задочно и да кажа, че не адвокатският кръг, а кръгът „Бай Ганьо - милиционер" е провалил царя. Е, това разговор ли е? Не съм искал да го обиждам, но в политиката е така - като си се хванал на хорото... знаете края.

Миналия месец призовахте президента да не издава указ за назначаването за главен прокурор на Сотир Цацаров. Имаше ли законова възможност за това?

- Той можеше да откаже, но при второ предложение за същия кандидат вече нямаше да има такава възможност. Това обаче щеше да бъде важен политически жест. И то не с оглед на личността на г-н Цацаров, а заради начина, по който беше избран. Нямаше абсолютно никаква нужда от това, което се случи, защото то беше унизително и за самия кандидат.

А разочаровани ли сте от поведението на Плевнелиев?

- Не, аз по-скоро му симпатизирам. Мисля, че трябва да му се даде повече доверие. Аз бях голям критик на г-н Първанов и това явно все още ме държи. Считам г-н Плевнелиев за културен и модерен човек.

Кои грешки на НДСВ не бихте искали да повтаря „Движение България на гражданите"?

- НДСВ имаше обратна логика на създаване. Преди изборите през 2001 г. не беше допуснато да се регистрира като партия и такава се създаде чак когато бяхме във властта. Това буквално засмука много хора с различни виждания, интереси, мотивация. И цялото това нещо после беше много трудно за управление. Освен това самият Симеон никога не е бил партиен лидер по нагласа. Това е човек, възпитан по съвършено различен начин, които много повече се интересува от същината, отколкото от чиновническата процедура. А в една партия винаги има доста формални и административни процедури. Но най-важното според мен беше, че НДСВ не можа да придобие ясна политическа идентичност.

Направихме твърде много компромиси - като се почне с първия мандат и участието на ДПС и се стигне до правителството на г-н Станишев. Повярвайте ми, тази коалиция беше много сложна. Коалиционните управления изискват определен тип политическа култура - когато уважаваш своите виждания, но и тези на партньора си. А дори и тези на опозицията. Всяко едно решение беше изключително трудно. Примерът, който мога да дам, е с прокарването на решението за матурите. Първоначално бях критикуван, че и аз няма да имам смелост да ги въведа, а като внесох решението, същите хора започнаха да твърдят, че не му било сега времето, не бил този форматът и какво ли не още. Ходил съм да се разправям и в трите парламентарни групи, после и в Министерския съвет. Това беше важен урок.

Нямали и „Движение България на гражданите" същите проблеми с идентичността?

- Ние приехме учредителни документи, в които ясно се заявява, че сме дясна политическа партия. Не центристка и либерална, а дясна. Ясно е, че в перспектива ще вървим към единение с Европейската народна партия. На ГЕРБ не им се иска, защото смятат, че това е игра в тяхното поле, недоволен е и г-н Костов, който по традиция смята, че държи ключа към всичко дясно. Ние обаче сме се определили.



Разговора води Димитър Ганев
Даниел Вълчев е роден на 10 август 1962 г. в Бургас. Завършва право в СУ „Св. Климент Охридски", има и докторска степен. През 2001 г. е избран за депутат от НДСВ. В кабинета на тройната коалиция (2005 -2009 г.) е вицепремиер и министър на образованието. Освен че се занимава с политика, Даниел Вълчев е адвокат и преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет. Той е сред учредителите на „Движение България на гражданите" и член на националния му съвет.


Правителството наказа непокорните лекари
Лекарското съсловие официално се прости с десетки милиони заради принципната си позиция, че държавата трябва да спазва ангажиментите си в здравеопазването. На последното си редовно заседание правителството прие обемите и цените на медицинската помощ да се извършват по Закона за здравното осигуряване за 2013 година. Това стана факт, след като до края на декември 2012-а Националната здравноосигуритекна каса и Българският лекарски съюз не сложиха подписите си под нов рамков договор. В такъв случай нормативната уредба предвижда обемите и цените на медицинските дейности да се приемат от Министерския съвет. Медиците настояваха интензивното болнично лечение, фондът „ин витро", проследяването на психичноболни и пациенти с кожно-венерически заболявания, както и ваксинопрофилактиката да останат като дейности на здравното министерство. Затова и не парафираха контракта.

„Одобрените обеми и цени съдържат измерими с изминалата календарна година параметри за реализираните дейности, изготвени въз основа на анализ на реализираната и заплатена през 2012-а от здравната каса медицинска дейност", се казва в съобщението на пресслужбата на правителството. Председателят на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов пък заяви, че съсловната организация не е информирана официално какъв текст е приел кабинетът, но със сигурност утвърдените цени и обеми не са онези, които са били договорени между лекарите и касата в края на 2012-а. Преди да бламират преговорите, медиците бяха извоювали 12 млн. лв. повишение на бюджета за лечение с направления, повече пари за личните лекари и 2 млн. лв. отгоре за болниците с коригираните цени на около 30 клинични пътеки.

„Това, което прави Министерският съвет, е поредното закононарушение. Със здравната каса се бяхме договорили за определени цени и обеми, но веднага след събора ни с ново решение на надзорния съвет, в което лекарският съюз като преговорна страна не е участвал, от касата ни „предложиха" да подпишем по техни цени, които впоследствие бяха приети от правителството", обяснява позицията си д-р Райчинов. Според него странна е и позицията на синдикатите, подписали браншовия договор, в който се предвижда 5% увеличение на цените на дейностите, а след това пледирали, че едва ли не лекарите трябва да бъдат наказани, като останат старите цени.

„Единственото, което мога да кажа, особено на младите лекари, е много добре да се подготвят и да учат здраво чужди езици. Европа има нужда от 2 милиона лекари, а България, изглежда, няма нужда", допълни шефът на съюза.




34-ма бити лекари за 2 години
34 случая на нападения над лекари е регистрирало МВР за периода от 2011 до 2012 г.

Това съобщи вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов в отговор на депутатски въпрос по време на вчерашния парламентарен контрол. 17 от случаите на насилие над лекари са се разиграли в болници или в центровете за спешна медицинска помощ. Останалите 17 агресивни набези са се случили, когато медицинските екипи са пристигнали в дома на пациенти. „Най-често мотивите за посегателство срещу екипи и техника на спешна медицинска помощ е употребата на алкохол от пострадалите или техни близки", обясни вътрешният министър. По думите му полицейските шефове са инструктирани да координират с охранителните фирми на болниците опазването на медиците. Цветанов припомни още, че на второ четене предстои да бъдат приети законови промени, с които да се криминализира насилието над медици.




Изхвърлят сърце на донор, няма на кого да го присадят
ЕЛИ КРУМОВА

Сърцето на 38-годишната до-норка Красимира Илиева от Садово вече е негодно за трансплантация и няма как да бъде присадено.

Причината е, че в момента, в който то е премахнато от тялото на жената, е имало срок. в който е трябвало да бъде присадено. Това обаче така и не се случило, тъй като не е намерен подходящ реципиент, който да го приеме, обясниха лекарите. Така единственото, което може да се направи с органа вече, е той да бъде унищожен. Експлантацията бе извършена в пловдивската университетска болница „Свети Георги,,, където младата жена е докарана по спешност заради тежък мозъчен кръвоизлив. Въпреки усилията на лекарите Красимира почина. Психологът на болницата провел разговор с родителите и сестра й, като им обяснил, че ако позволят органите й да бъдат трансплантирани, ще бъдат спасени други животи. След кратък размисъл близките й се съгласили. Така черният дроб на Красимира беше трансплантиран на 37-годишен мъж от Плевен. Бъбреците й пък спасиха живота на други двама души. 38-годишната жена е била икономист по образование. Работила е като счетоводител, а от известно време била съкратена. Тя не е семейна, няма деца, а майка й е работила в община Садово.


Откриват отделение за лечение на будна кома
ВАЛЕРИ РОЕВ

Първото в България отделение за лечение на хора в будна кома ще бъде открито тази година в болницата за долекуване в Панчарево.

Първоначално то ще бъде финансирано с 41 000 лева, които Столичната община е събрала с благотворителни концерти, разкри вчера кметът Йорданка Фандъкова. Благодарение на усилията на правителството и на министъра на здравеопазването Десислава Атанасова здравната каса вече поема лечението на пациенти в будна кома, припомни кметицата. Новото отделение ще разполага с 20 легла.

Фандъкова е възложила и разработване на 4-годишна програма за основни ремонти на общинските болници в София. През миналата година общината е дала 1 млн. лева за оборудване и ремонтиране на здравни заведения, посочи тя, след като посети 12-а поликлиника в „Люлин". Там е закупен нов модерен рентгенов апарат със средства на самата поликлиника. Тя е едно от четирите ДКЦ-та в София, които вече имат центрове за спешна помощ.




По-лесно разкриват проблемите
Лекуват кожата с 3D скенер

Коктейл от витамини спира косопада, буйна грива - след два месеца
Всяка дама иска да има красива и здрава кожа. Скенер може да покаже проблемите й, като създава 3D модел.

„Благодарение на скенер диагностиката вече не разчитам само на прегледа. Тя позволява да се види какво се случва дълбоко в кожата, да се разберат проблемите и те да се предотвратят навреме" -казва д-р Слава Божинова.

Лечение

Тя разкрива скрити пигментации, които не са видими с просто око, и показва съдовата компонента - т. е дали имаме разширени кръвоносни съдчета в дълбочина. Ако си направим такъв тест, можем да разберем как е хидратиране кожата ни по зони, което се определя от количеството на хиалуроновата киселина, и да научим имаме ли разширени пори. Не на последно място този апарат прави модел на текстурата на кожата и бръчките, като ни показва как изглежда кола геноеласти новата мрежа. „Трябва да се има предвид обаче, че скенерът не лекува, той само диагностицира проблема и позволява на лекаря да бъде прецизен и точен в препоръките и лечението, уточнява д-р Божинова. Изследването отнема около половин час и безболезнено. Пациентът поставя брадичката



си върху специално пригодена стойка и си затваря очите. Системата сканира кожата и прави две последователни ли- цеви изображения. За нула време софтуерът обработва информацията и можете нагледно да видите 3D моделите на кожата си. След това лекарят ви разяснява подробно получените резултати и ви изготвя индивидуален план за лечение или за превенция. Изследването на кожата струва 30 лева.

Процедура

Новите технологии могат да ни помогнат и при косопад. С дигитален микроскоп чрез скенер диагностиката могат да се диагностицират безвредно и безболезнено заболявания на скалпа и на косъма. След нея се изготвя индивидуален терапевтичен план за всеки пациент, който може да включва допълнителни изследвания, ако се налагат, медикаментно лечение и мезотерапия.

„Мезотерапията на скалпа представлява интердермално инжектиране с ултратънки игли на коктейл, съдържащ естествени нетоксични компоненти в ефективна концентрация. Съставките на коктейла включват важни аминокиселини и витамини от групата Б." Ефектът от нея се усеща след 2 месеца. Една процедура обаче не е достатъчна, а трябва да се направи курс от поне 8 на брой сесии, проведени през интервал от 10 дни. Резултатът е стимулиране и укрепване на косата и намаляване на косопада. Мезотерапията е удачна както при мъжете, така и при жените. От нея могат да се въз-

ползват дамите със засилен косопад и оплешивяване, с менопаузен косопад и след спазване на драстична диета и раждане. Еднократна мезотерапия за коса струва 110 лева.

Грижи


От съществено значение за ограничаване на косопада е личната хигиена и използването на индивидуални кърпи, гребени, четки за коса и шапки. Добре е също така да се извършват масажи с подходяща четка за коса, като по този начин се засилва кръвообращението на кожата. Лекарите препоръчват да се приема достатъчно количество вода между 1.5-2 литра дневно, разнообразна храна, богата на витамини и минерали, използване на меки рН неутрални шампоани. За да се радвате на буйна коса, ограничете боядисването. На ден човек губи между 80 и 100 косъма, особено когато се сменят сезоните. За косопад може да се говори, когато опадат много повече коси и то без много усилие.


МЗ тепърва ще организира 400 000 прегледа за рак
Дина ХРИСТОВА

Здравното министерство трябва да организира скринингови прегледи за ранна диагностика на ракови образувания на 400 000 българи до края на годината, което на практика ще бъде невъзможно, стана ясно от отговора на здравния министър Десислава Атанасова на питане на червения депутат Евгений Желев.

Срокът е свързан с изпълнението на проекта "Спри и се прегледай", за който по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" са заделени 19.5 млн. лв. за скринингови изследвания на 50 000 българки за рак на гърдата, на 250 000 за рак на маточната шийка и 100 000 души да минат през преглед за злокачествени образувания на дебелото черво. Това е един от първите европроекти на здравното министерство, договорът е подписан още през пролетта на 2009 г., а заради забавянията по изпълнението сроковете на два пъти бяха удължени. До 2012 г. проектът на практика беше само на фаза обществени поръчки, изготвяне на рекламни материали и т.н.

"За един преглед трябват между 45 минути и 1 час, смятайте колко време трябва за 400 000 души. А като се има предвид, че средната заболеваемост от злокачествени образувания е 10%, представете си колко хора щяха да получат шанс за живот заради ранна диагностика", изчисли Желев.

Десислава Атанасова също на практика призна, че хората едва ли ще бъдат прегледани, като разясни, че тепърва ще трябва да се пълни информационната система и регистри с данни на населението, за да се определят застрашените фокус групи според заболеваемост, възраст, наследствена обремененост и т.н.

Поредното обещание е софтуерът и регистрите да бъдат готови до края на януари и да започне попълването им с данни. Иначе досега с евросредства са платени само анализи за състоянието на скрининговите прегледи у нас, на чуждия опит и е изготвено ръководство с добри практики.




С още 15% ще се увеличат възнагражденията на работещите в районните центрове по трансфузионна хематология в страната от 1 януари, съобщи здравният министър Десислава Атанасова. Тя припомни, че през м.г. заплатите в кръвните центрове и психиатричните болници бяха вдигнати с 16.6% от 1 ноември, а парите в системата на "Спешна помощ" - с 18 на сто от 1 юли. В края на 2012 г. в кръвните центрове възникна сериозно напрежение, след като лекари и медицински персонал масово подадоха молби за напускане. Те настояваха за увеличение на заплатите.


Д-р Сотир Караниколов, шеф на онкологичния център в Шумен

Лекари сме, не търговци
Работим на пълни обороти и трупаме загуби. Завършихме 2012 г. със загуба от 700 хил. лв., а предната година бяхме на печалба от 160 хил. Едва удържам лекарите да не напускат. Искат от нас да сме търговци, да се държим пазарно, но ни налагат непазарни ограничения. Имаме лимит на дейността, а интензивното лечение след операция струва 4-5 пъти повече, отколкото ни плаща касата. Оперираните от рак трябва да идват на контролни прегледи по няколко пъти в годината, правим ги за наша сметка. Правим профилактика и диагностика без пари, а диспансерната дейност ни се плаща частично. Отделенията ни са пълни, но колкото повече работят, толкова повече загуби трупаме.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница