15 юли 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата26.10.2018
Размер0.53 Mb.
#99219
  1   2   3   4
15 юли 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



ГЕРБ даде на Теди 100 000 лева

Управляващите превеждат 1,2 млн. на фонда за лечение на деца
ГЕРБ дари 100 000 лева за лечението на малкия Теди, който вече година се бори с рака. Шестгодишният малчуган е син на нашата колежка Соня Спасова и спешно се нуждае от лечение в чужбина.

Сумата, която ръководството на ГЕРБ дари на малкия Теди, на практика ще покрие недостигащите пари за първата вноска от лечението му в болница в Париж.

Решението на ГЕРБ бе взето от ръководството на партията в сряда вечерта, присъстващите единодушно решиха да дарят и 1,2 милиона лева от държавната си субсидия на фонда за лечение на деца.

Само преди седмица общинският съвет на Септември, където живеят бабата и дядото на Теди, гласува на свое заседание 5000 лева за лечението му. Десетки знайни и незнайни българи също се включиха в кампанията за живота на детето, като дариха пари по сметката му.

Теди, родителите му и вестник „Труд" им благодарят. Признателни сме и на колегите от вестниците „24 часа", „Стандарт", „Новинар", „Телеграф" и „Монитор", на агенция „фокус", Би Ти Ви, Нова телевизия и „Дарик" радио.

Кампанията продължава, тъй като лечението на Теди ще е дълго. Нека му дадем възможност да изпълни мечтите си. Защото днес иска да е футболист, когато порасне - да бъде лекар, а като се пенсионира -да кара влак.

Сигурно ще промени мечтите си още много пъти. Важното е да има време за това.

Вашите дарения са важни.




Електронното здравно досие се отлага с 2 г.
Системата ще е с опции като на сайт за запознанства - ще се вижда кой е влизал в профила
С още 27 месеца се отлага изработването на електронното здравно досие на българина. С изграждането му се зае още през 2005г.тогавашният здравен министър проф. Радослав Гайдарски. За краен срок бе заложена 2008 г., но после въвеждането му бе изтеглено за 2010 г. Нов план е 2014 г. Така предвижда споразумение, подписано в четвъртък между здравния министър д-р Стефан Константинов и социалния му колега Тотю Младенов. Електронният „картон" ще дава информация за здравното състояние на пациента и за извършените терапии в реално време. Това значи, че в момента на излизането на резултатите от изследване или операция те ще попадат в досието и пациентът ще може да ги провери веднага, каза д-р Стефан Константинов. Електронните документи ще са част от нова интегрирана система, която ще се изгради с 9,7 млн. лв. по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси". Новият софтуер ще е свързан с този на здравната каса, с настоящите и бъдещите регистри - например за ин витро процедурите, инвазивната кардиология, ражданията, за ТЕЛК, НЕЛК. Пациентът сам ще решава кой лекар какъв достъп да има до данните му. Ще може да се заложи примерно да се вижда каква е кръвната му група, но не и ако е заразен с ХИВ. Друга опция е всеки българин да разбира кой е влизал в досието му, както е в сайтовете за запознанства. Достъпът до „картона" най-вероятно ще става с потребителско име и парола.

Заради избор на нов интернет доставчик на касата на места в страната в сряда и четвъртък имаше затруднения при работата с граждани.



Диана ТЕНЧЕВА


НАП пусна калкулатор за здравни вноски
Електронен калкулатор, с който всеки може да си изчисли дължимите здравни вноски и лихвите към тях, е публикуван на интернет страницата на НАП. Сметките се извършват автоматично, услугата е безплатна, а за ползването й не е необходим електронен подпис, съобщиха от агенцията.

Умната машинка може да сметне всички здравни вноски с лихвите от 2000 г. до сега. Хората първо могат да проверят в сайта на НАП за какви периоди дължат пари (това става, след като си напишат ЕГН). А след това с калкулатора да изчислят колко точно имат да дават. Необходимо е да маркират месеците, в които са пропуснали да платят вноските си и как се осигуряват - като еднолични търговци, упражняващи свободна професия, и т. н. Здравният статус може да се провери и на тел. 0700 18 700 от цялата страна на цената на градски разговор. Услугата е напълно автоматизирана и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Компютърната система извършва и „прочита" справката в реално време, като дава данни за всички месеци и години, за които не са платени здравните вноски.

В началото на май т. г. от НЗОК съобщиха, че над 1,9млн. българи са без здравни осигуровки при 1,7 млн. през м. г.

НОИ също предлага услуга за проверка на осигуровките за пенсия. Тя се извършва чрез интернет страницата на НОИ www.noi.bg или чрез информационните терминали в териториалните поделения. Въвеждат се ЕГН и персонален идентификационен код (ПИК). Всеки осигурен има такъв код, изпратен му е по пощата през 2004 г. Ако го е загубил, може да си издаде нов, но само с лична молба в НОИ или чрез нотариално заверено пълномощно заради защита на личните данни.



Соня ГЪЛЪБАРОВА


Болницата в Мадан осъди здравната каса в Смолян за несключени пътеки за детско отделение и акушерство и гинекология през м. г. След решението на ВАС от болницата си искат 50 000 лв. за дейности в двете отделения.


Вандали чупят с камъни 4 линейки
Неизвестни злосторници потрошиха четири линейки на Центъра за спешна медицинска помощ в Бургас и отмъкнаха лекарска чанта и 4 мобилни телефона.

Дръзкото посегателство станало в нощта срещу четвъртък. Вандалите атакували колите на паркинга пред Центъра за спешна помощ под носа на дежурния екип в болничното заведение. С камъни счупили страничните прозорци, хвърляли предмети и по вратите на линейките. Въпреки шума никой от нощния лекарски екип не чул и звук.

„Паркингът е отдалечен и заради това колегите не са разбрали какво се случва", коментираха медицински работници от Центъра за спешна помощ. Според

други служители на болницата недостатъчното осветление на паркинга е осигурило прикритие на апашите. В района често се навъртали скитници и наркомани, които обитавали близки запустели постройки.

„Явно е издебнат удобен момент за вандалството, когато наоколо нямало никого, а дежурният екип е бил по кабинетите", предполагаха медици.

Крадците са били най-малко трима, обясниха от полицията. Предполага се, че докато единият стоял като охрана на входа на паркинга, вторият разбивал стъклата, а третият съучастник отмъквал оставения на седалките багаж на лекарите.

По данни на директора на Центъра за спешна медицинска помощ мобилните апарати са на стойност около 366 лв.т а общата стойност на нанесените щети възлиза на около 670 лв. Шефът на центъра д-р Асен Кърджиев не бе открит за коментар.

Мария КЕХАЙОВА


Смъртта на Ива не затвори басейните убийци
Трагичната смърт на малката германка Сара Ернст в басейна на хотел в Златни пясъци можеше да бъде предотвратена. Още преди 2 години, когато по същия нелеп начин загина 12-годишната Ива, институциите трябваше да реагират и да вземат жестоки мерки за контрол над плувните съоръжения, убедени са хората в Разград. Отговорността за басейните се прехвърля изцяло на плещите на спасителите от БЧК на всеки конкретен обект, но те нямат никакво отношение към проектирането и монтирането на по-помпи и тръби в басейните убийци, обясняват експерти. Според тях работа на общините и служителите от строителния надзор е да инспектират и лицензират съоръженията. Проверки не само във Варна, Разград или Бургас, нужна е национална кампания за хилядите басейни и затварянето им с предписания за смяна на остарялата техника. В много европейски страни помпите са снабдени със сензори и се изключват автоматично, ако засмучат предмет или човешко тяло, поясняват специалистите.

Семейство Христо {42 г.) и Яна Иванови (36 г.), които загубиха своята дъщеря Ива в басейна „Аква Холандия" на , 16 юли 2009 г., не са в дома си в разградския жк „Орел". Комшиите им обясняват, че ,са ги виждали само около 7 юли, когато в съда бе първото

заседание по делото за смъртта на Ива. „Бягат от спомените във вилата си, някъде в лозята край града", въздъхна побелял съсед. Според него още по време на разследването станало ясно, че и на други басейни в страната са допуснати същите проектантски грешки като в разградския. „Ей така си отиде детето - нахалост. Нищо не последва, за да бъдат спасени и други деца", добавям комшията.

Във фаталния ден Ива се гмурнала под вода точно до мостчето, което разделя басейна на две. Малко след това телцето й залепнало за дъното, засмукано от мощната помпа, захранваща близката гъба-шадраван. Детето не успяло да се освободи от смъртоносния капан.

Делото за трагедията в „Аква Холандия" започна преди седмица в окръжния съд в Разград. Изслушани бяха становищата на вещите лица - двама инженери, архитект и лекар. Те бяха единодушни в заключенията си, че мощността на помпата, убила детето, е била значително no-голяма, отколкото позволявал диаметърът на свързаната с нея смукателна тръба. Така по законите на физиката многократно били увеличени скоростта на водата и мощността на засмукване. Според ескпертите позволените стойности били надвишени 10 пъти. Освен това сифонът и покриващата го решетка били с твърде малка площ. По тази причина лесно можели да бъдат покрити изцяло от човешко тяло, като се предизвика вакуум, от който трудно може да се отскубне и възрастен. Според аутопсията Ива е починала от удавяне, а откритите по тялото й синини са причинени от засмукването на помпата. Обвиняеми в процеса са проектантите Златко Маринчев и Николай Попов, както и строителните надзорници Теодосий Тошев и Дочка Димитрова. Те са изправени пред съда по две обвинения. Първото е за причиняване на смърт поради незнание или немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност. По него текстът в НК предвижда до 5 години затвор. Второто е за нарушаване на установените строителни, санитарни или противопожарни правила при проектиране, ръководене или изпълнение на строежи, като при това е бил изложен на опасност човешки живот. По този текст наказанието е до 2 години затвор. За инцидента пред Те-мида бе изправена и управителката на „Аква Холандия" Нурджан Сали. Тя обаче се i призна за виновна и получи наскоро 10 месечна условна присъда.

Един от обвиняемите проектанти Златко Маринчев каза в залата, че фирмата, за която работи, прави подобни съоръжения в цялата страна по същия начин, по който е изпълнен в „Аква Холандия". Процесът продължава през септември.



Любомир ИЛИЕВ


Разрешителните на видно място в хотела
„Техническа експертиза ще установи какво е състоянието на съоръжението, засмукало Сара Ернст в басейна на хотел „Берлин", съобщи прокурор Радослав Лазаров.

Германското момиченце издъхна на 11 юни във водите на вътрешния басейн, който нямал разрешително за експлоатация. Огледът на местопроизшествието показал, че пластмасовата решетка на сифона е счупена. Затова аспирацията засмукала тялото на детето и то се удавило.

Сара пристигнала в България с баща си Гюнтер Ернст два дни преди трагедията. Година по-рано мъжът загубил и съпругата си. Трупът на Сара ще бъде транспортиран със самолет до Германия в събота. Тя ще бъде погребана в родния си град Ритцел.

След шокиращата трагедията на 13 юли междуведомствена комисия начело със зам.-кмета по здравеопазване в община Варна доц. д-р Христо Бозов е лицензирала външния басейн на „Берлин". Вътрешният обаче няма да получи разрешително. От четвъртък два екипа от общината, Районна здравна инспекция и БЧК проверяват водните съоръжения във Варна и курортите, за да издават по-бързо разрешителни. Досега работела само една тричленка, която не смогвала да обиколи повече от 2-3 басейна дневно. Комисията почнала работа на 5 юни. От над 230 басейна до четвъртък разрешителни са получили 70.110 са собствениците, подали молби. Хотел „Берлин" подал своята на 23 юни.

„Задължихме хотелиерите да поставят табели с разрешителното си на видно място", каза доц. Бозов. Според него отговорност за изправността на аспириращите съоръжения носят собствениците .


Доктори пишат препиването за ентероколит, взимат хилядарка от болен чужденец
НА МОРЕТО - Лекуват пневмония срещу €240
Искат по петдесетачка за инжекция, българските туристи на опашка
240 евро. Толкова излиза лекуването на обикновена настинка на чуждите туристи по родното Черноморие. Заради едно кихане и лека температура чужденците минават куп изследвания. Като се започне с преглед от специалист, кръвни изследвания, рентгенова снимка, секрет от гърлото и др. Оказа се обаче, че родните доктори го правят не защото са толкова притеснени от състоянието на пациента, а защото всяка една манипулация им се плаща отделно по цени, посочени от тях. Така за преглед със слушалки и изписана опаковка противогрипно лекарство докторите прибират по 500 лева. "Вече има засечени случаи, в които докторите са подменили истинските диагнози с фалшиви, за да могат да източат повече пари за несъществуващо лечение. Лично съм виждала как турист с обикновена температура от 37 градуса, вероятно понастинал, го изкарват, че има пневмония", разказа експерт-проверител. Тя допълни, че целта на докторите е да прибират двойни и тройни суми за лечението на чуждите пациенти, което се плаща от застрахователите им. Практиката навсякъде е една и съща, дори и в детските лагери. Там когато чуждо туристче кихне и на секундата му се назначава лечение, защото пристига със солидна медицинска застраховка. "Ако обаче, не дай, Боже, се разболее българско дете, рядко някой му обръща внимание", гневят се пък туроператори. В един от големите ни курорти докторите са известни с култовата фраза: "Идват ми 100 евро." В превод тя означава, че към кабинета се задава турист чужденец. "Репликата е вулгарна, но е точно на място и блестящо описва ситуацията в българските курорти", категорични са туроператори от Бургас.

На север положението не е по-различно. Ако един частен преглед на свободен прием във Варна струва между 15 и 25 лева, то чужденците в клиники и кабинети в близките курорти плащат по 150 евро и нагоре. Много често тези лекари отказват преглед на българи, "защото не отговарят на критериите им за платежоспособност". Високите тарифи пък докторите печалбари обясняват с високите наеми, които собственици на хотели им искат за помещенията, които ползват през сезона.



В Златните например пациентите дори и да се самолекуват, не могат да си купят хапчетата без рецепта, а лекарите я издават след платена такса за преглед при която пациентът "изгаря" със 100-150 евро. Ако се наложи втора консултация със специалист, ще му коства още 80-100 евро. Когато е необходима и рентгенова снимка, се плащат още 50 евро. Само меренето на кръвното на баби англичанки и германки е за скромните 15 евро. Лечението на стомашно разстройство излиза между 100 и 200 евро. Кръвните изследвания, ехографът и други подобни услуги също се плащат допълнително по твърдо определен ценоразпис, както и сестринските манипулации. Поставяне на една мускулна инжекция например струва 10 евро, а венозната е 15 евро. За гипсиране на крак или ръка ортопедите искат поне 100 евро. Прегледът с ехограф е 45 евро, а скенерът е 150 евро.

Елена Димитрова


100 000 на плаж без осигуровки
Над 100 хиляди души в Бургаска област са с прекъснати здравни осигуровки, съобщиха от НАП в Бургас. На територията на областите Бургас, Ямбол и Сливен неосигурените здравно лица са 192 хиляди. От 2010 г. правата на гражданите се прекъсват, ако не са внесени повече от три вноски за период от 36 месеца назад, а не 12 месеца, както беше до 2009 г., припомниха от приходното ведомство. Минималната месечна вноска за здраве е 16,80 лв. За първото тримесечие на годината в НАП Бургас са постъпили 38,6 млн. лева от здравни вноски. На интернет страницата на данъчните вече е публикуван електронен калкулатор, който автоматично изчислява дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях . Електронната услуга на приходната администрация е напълно безплатна, а за ползването й не е необходим електронен подпис. С помощта на здравноосигурителния калкулатор може да се изчислят всички здравни вноски и лихвите към тях от 2000 г. досега. Всеки може да провери безплатно здравния си статус на цената на градски разговор от цялата страна на телефон 0700 18 700. Услугата е напълно автоматизирана и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Компютърната система извършва справка в реално време и "прочита" по телефона дали проверяващият има непрекъснати здравни права или не. Освен това системата дава данни и за всички месеци и години, за които не са платени здравните вноски. Справката за здравен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.

Росица Стоянова


200 лева за линейка
Частни морски клиники и лекари си обявиха истинска война заради пациенти. Във фокуса на вниманието са само чуждите туристи, които пристигат у нас, подплатени с тлъсти медицински застраховки. Веднага щом се чуе, че някъде някой е пострадал, всички частни клиники в Слънчев бряг са на бойна нога, за да отнесат пациента. Понякога се случват грозни засечки между два екипа на различни клиники, между които даже се разменят и обидни реплики, тъй като викането на линейка на чужденците им излиза по 100 евро. Последният екшън в курорта се разигра преди по-малко от месец. Между луксозната "Виваклиник" и медицински център "Нептун бийч" избухна жестока свада кой ще лекува пациентите на три хотела "Искър", "Гларус" и "Европа". Първи вой нададе докторът от "Пирогов" Ивайло Серкеджиев, който през сезона работи в Слънчев бряг и има сключен договор да обслужва трите хотела. Лекарят обаче има и друг договор с медицински център "Нептун бийч", където препраща болните, ако се нуждаят от специализирано лечение. Доктор Серкеджиев вдигна пушилка, че туроператори през главата му водят пациентите директно в конкурентната "Виваклиник". На ухо бе цитиран случай, в който туристка от Швеция с изкълчено коляно е била буквално свалена от линейката на едната клиника и качена в медицинска кола на другата.

Елена Димитрова


Разследват 400 сигнала
Районната прокуратура във Варна е образувала досъдебно производство по сигнал за злоупотреби с медицинското обслужване на чужди туристи в курортите край морската столица. Проверката е тръгнала по сигнал на датски гражданин, който се оплакал в българското посолство в Копенхаген, както и след излизане на поредица статии в чуждата преса, каза за "Стандарт" районен прокурор Вяра Алексиева. В хода на разследването са изскочили още над 400 сигнала за подобни злоупотреби. Образувано е досъдебно производство за документна измама. Предвиденото в закона наказание е от 2 до 8 години затвор, каза прокурор Алексиева, но отказа повече подробности. Всъщност случаят с датския гражданин е станал през лятото на 2008 г., но сега отеква. Още тогава "Стандарт" сигнализира, че грипът е двойно по-скъп по морето. Единственият евтин вариант за лечение е болните да бият път до болниците във Варна. И това лято нито един доктор или лечебно заведение в курортите край Варна не е сключил договор за работа със здравната каса, съобщи д-р Светла Станева, зам.-директор на Регионалната инспекция. Лекарите по морето искат да вземат европейски цени за работата си и затова бягат като дявол от тамян от здравната каса. Всички искат да работят със застраховките на чуждите туристи.

Кръстина Маринова


Преглеждат бременните в нета
Бременните пациентки на АГ болница "Шейново" имат щастието да видят резултатите от изследванията си на домашния компютър. Достатъчно е да влязат в сайта на здравното заведение и да въведат временната парола, която са получили от лекуващия лекар. Това им спестява риска да излизат в жегата и да чакат на опашка, за да видят резултатите от изследванията на кръв, на урина, от образната диагностика и т. н., коментира д-р Иван Диков, шеф на отделение в общинската болница. Удобството се ползва и от жени с гинекологични проблеми. Всяка пациентка може да разпечата резултата си и от дистанция да поиска коментар за резултатите от лекуващия лекар, както и да си уговори час за консултация в удобно време. Електронното досие позволява на пациентки от провинцията със съмнение за злокачествени тумори да не чакат няколко дни резултатите от хистологичното изследване и епикризата, а да се приберат в родния град и да видят цялата медицинска документация от вкъщи.

Румяна Милева


Заради отпуски
Припадаме само пред джипито

"Стандарт" спаси бебе, лекари отказаха да го прегледат
Бебе колабира в жегата на пъпа на София и за малко да се случи най-лошото. Малкият Никола, на една годинка и 8 месеца, отиваше с майка си до близката детска кухня. Както си седи в количката обаче, изведнъж направи гърч и избели очите. Инцидентът стана около 11 часа на метри от входа на редакцията на в. "Стандарт" на ул. "Мизия" 23. "Помощ, детето припадна, вода, вода...", викаше уплашената до смърт майка, нахълтвайки в редакцията. Служители на вестника веднага оказаха помощ на детето, докато други викаха линейка на тел. 112.

Обаждането бе регистрирано в 11,04 ч. Междувременно друг журналист хукна до близката 19-а поликлиника, за да помоли докторите за помощ. Рецепционистката я препрати към педиатърката д-р Виденова. Лекарката обаче преглеждаше малък пациент и не обърна внимание на апела за помощ. В продължение на 20 минути, когато се появи линейката, нито един лекар от поликлиниката не пожела да се притече на помощ. За щастие малкият Никола почти веднага дойде в съзнание след минути и дочака линейката.

Спешният екип го откара в Детската болница, където му направиха изследвания. Оказа се, че момченцето е с температура 38,9 градуса и прегряло в жегата, разказа бабата на малчугана Наталия Томова. Докторите обясниха, че хлапето е с вирусен бронхит. Благодаря на всички от в. "Стандарт" за човешкото отношение и оказаната помощ, каза още бабата на Ники.

"В задълженията на колегите не влиза да помагат на спешни случаи по улицата, но все пак е въпрос на морал да помогнеш на човек в нужда, още повече когато си положил и Хипократовата клетва", коментира д-р Иван Николов от ДКЦ 6 в столицата. "Позвъних на трима лекари - д-р Виденова, д-р Иванов и д-р Браилов", обясни по-късно пред "Стандарт" жената от рецепцията, която не пожела да се представи.

Тя допълни, че наскоро дядо паднал лошо на улицата и си счупил таза. "Добре, че беше личната му докторка, която извиках, за да се погрижи за него", разказа още жената.

Румяна Милева


Надзорът определя за застрахователя
Ценоразпис за счупена ръка

Спират точенето на Гаранционния фонд от чужденци
Минимални обезщетения за счупени ръце и други увреждания при катастрофа предвиждат промените в Кодекса за застраховането, които бяха приети на първо четене от бюджетната комисия към парламента. Застрахователите ще имат долен праг, под който няма да могат да падат при изплащане на обезщетения на пострадали. Той ще бъде определян от специална методика, която Комисията за финансов надзор трябва да приеме. В момента има работна група, която да изготви критериите, които да влязат в тази наредба. Източването на средства от гаранционния фонд от чужденци ще бъде ограничено максимално, заявиха на заседанието от Комисията за финансов надзор. В момента масово румънски и други граждани купуват и регистрират автомобили в България. След това карат колата си с български номера в съседни държави, без да са сключили "Гражданска отговорност". Така при катастрофа в чужбина източват огромни суми за обезщетения от българския гаранционен фонд. Тази практика трябва да бъде прекратена, като една от мерките е плащане на застраховката "Гражданска отговорност" на една вноска, казаха от КФН. Работна група разработва допълнителни мерки, с които да се ограничи източването на фонда.

Към момента ресурсът на гаранционния фонд е около 90 млн. лв., като над 60 млн. лв. от тях са искани за изплащане на обезщетения. Ако ръстът на исканите обезщетения продължи, а вноските от "Гражданска отговорност" намаляват, гаранционният фонд ще остане без средства, алармираха от фонда. Към момента "Гражданска отговорност" имат 76% от колите в страната при при изисквани от ЕК поне 90%. По отношение на искането "Гражданска отговорност" да се изплаща на една вноска, застрахователите обясниха, че банките биха дали заем за полицата на 25% от клиентите си. Но депутатите изразиха съмнение, че този модел би проработил и с плащането на кредит и с една вноска повече автомобили ще имат задължителната полица.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница