17 март 2010 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/8
Дата23.04.2017
Размер1.2 Mb.
#19788
  1   2   3   4   5   6   7   8
17 март 2010 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 2

В. 24 часа 5

В. 24 часа 7

В. 24 часа 9

В. Телеграф 9

В. Телеграф 10

В.Телеграф 10

В. Телеграф 11

В. Телеграф 12

В. Телеграф 12

В. Стандарт 13

В. Стандарт 14

В. Стандарт 14

В.Стандарт 14

В.Стандарт 15

В. Монитор 17

В. Монитор 19

В. Монитор 19

В. Монитор 19

В. Монитор 20

В. Монитор 22

В.Монитор 23

В.Монитор 24

В.Монитор 25

В.Монитор 27

В.Монитор 29

В.Монитор 30

В.Монитор 31

В.Монитор 31

В. Монитор 32

В. Монитор 33

В. Монитор 33

В. Монитор 35

В. Монитор 35

В. Монитор 36

В. Новинар 37

В. Новинар 40

В. Новинар 40

В.Труд 44

В.Труд 44

В.Труд 44

В.Труд 45

В.Труд 45

В.Труд 46

В.Труд 46

В.Труд 47

В.Труд 48

В.Труд 48

В.Дума 49

В.Дума 49

В.Дума 49

В.Дума 51

В.Дума 51

В. Дума 51

В. Дневник 52

В. Дневник 52

В. Пари 54

В. Класа 54

В. Класа 55

В. Класа 56

В. Сега 57

В. Сега 57

В. Атака 58

В. Атака 58

В.Атака 59

В.Атака 60

В.Атака 60

В. Земя 61

В. Земя 61

В.Земя 62

В.Земя 62




17.03.2010 г.,с. 5
Черепи спънаха метрото

Древни погребения и 2 църкви излязоха при новата дупка край ЦУМ
Даринка Илиева

Две църкви с некрополи и части от антична сграда откриха строители, докато работят по изграждането на метрото в района на ЦУМ. На мястото веднага са извикани археолози. Находките са открити преди 2 седмици. Министърът на културата Вежди Рашидов вчера лично разгледа разкопките и остана впечатлен от видяното. Комисия от експерти ще реши как да се опазят и експонират откритията, категоричен е той. Над тях трябва да има временно укритие, смята археоложката Снежана Горянова.

Министър Божидар Димитров е на мнение, че най-добре останките от изходния път на София да останат вградени в някоя от станциите. А може да се извадят и да се пръснат в околното пространство.

По първоначални данни едната църква вероятно е от ХIII-ХIV в. Открит е и стенописен слой, който специалистите ще изследват, за да датират църквата. Край нея е намерен и некропол.

"Най-вероятно става въпрос за семейни гробове - намираме останки на повече от един човек", смята ръководителят на археологическото проучване д-р Марио Иванов от Националния археологически институт с музей към БАН.

Археолозите са се натъкнали и на части от улична настилка, която вероятно е от III-IV век. "Това са останки от антична Сердика. Разкрили сме само ъгъл от една антична сграда и два разрушени зида", обясни д-р Иванов.

Според шефа на "Метрополитен" ЕАД Стоян Братоев разкритите находки няма да забавят строителството на метрото.

"Работата по строителството няма да спира. Сега тече ръчен изкоп, за да се открият всички находки, да се извадят и след това да влязат машините. Бъдещата метростанция ще бъде на 4 етажа, а всички находки ще бъдат показани на цял етаж. Проектът на метростанцията ще бъде показан до дни", заяви Братоев.

"Ще направим така, че и метрото да стане и археологията да бъде запазена и експонирана. Открити са 4 пласта - от Втората българска държава, под него вероятно е от византийския период, после ранновизантийски период, а най-отдолу - от римско време", коментира главният архитект на София Петър Диков. Той също беше категоричен, че няма да има забавяне. "Беше ни ясно, че в този район има археология. Машината, която ще бъде пусната скоро да копае тунела, тръгва от Надежда. В района на ЦУМ ще стигне около средата 2011 г.Имаме време да направим нужните промени", заяви Диков.
Снимка на четири колони- Машините ще влязат да копаят метрорто под ЦУМ чак, след като археолозите проучат терене. Затова в момента се прави ръчен изкоп. Долу една от откритите находки.


17.03.2010 г.,с. 9
Белене” = 1,2 млрд. в нещо като дюните на Слънчев бряг

Днес дават на главния прокурор всичко за втора атомна
1,2 млрд. лева са похарчени за нещо, което прилича на дюните в Слънчев бряг, и то дадени само от 2005 г. насам. Така окачестви вчера премиерът Бойко Борисов площадката на АЕЦ "Белене", след като прелетя над нея с правителствения хеликоптер, за да видел наследството, което му е завещано след третата първа копка, правена от негови предшественици. Това езеро струва ни повече, ни по-малко 800 млн. лева, показа той квадратната дупка, запълнена с 1 м вода, която остана след разрушаването на бетонния фундамент на първия реактор. "Част от парите може да ги видите и малко по-надолу във вид на скрап, който на всичкото отгоре хванахме да го крадат. Ето това е направено по най-важния енергиен проект", заключи Борисов. Под навеси пък имало и старо оборудване за десетки милиони левове.

Икономическият министър Трайчо Трайков, който придружаваше Борисов, каза, че е оценено на 70 млн. лв., но било много повече. Какво ще правим, Трайков, попита Борисов, а после сам разви вариантите за АЕЦ "Белене". Първият бил да се спре всичко и да се остане с езерото, в което нямало шарани, за каквито някои мислели.

българската нация Освен това трябвало да се дадат още 1,1 млрд. евро, за да се доизработи оборудването и да се прибере то пак под навеси.

Вторият вариант бил да се намерят европейски стратегически инвеститори. Водени са разговори и до 2-3 седмици се очаквало те да кажат становището си. Борисов отново върза руската оферта от 2 млрд. евро само с влизането на европейски инвеститор. Ще чакаме колкото трябва.

Навъпрос дали руснаците няма да нервничат, ако има забавяне, премиерът реагира: "И аз нервнича, и всички българи нервничат. В момента се чудя как да намеря 150 млн. лева за най-важните съсловия - полиция и военни, да не страдат, а ето виждате 800 млн. лева - каза той и пак посочи езерото. Ако има някой да взема 2 млрд. лева за оборудване, защото за това ще отидат техните пари накрая, всеки нервничи."

Днес Борисов ще се срещне и с главния прокурор Борис Велчев, за да му предаде всички документи за "Белене", включително и доклад на ДАНС, в който били вписани разкрити нарушения.

Само консултантът на проекта ще вземе 1 млрд. лв. след завършването му, каза премиерът, а на въпрос дали това са "Парсънс" и "Делойт" икономическият министър Трайков отговори утвърдително. Според премиера знайни и незнайни са прибирали пари от централата.

За няколко милиона лева се правели тежки разследвания, а за "Белене" никога не е имало прокурорска проверка. Той се надявал, че главният прокурор Велчев ще назначи такава. Борисов си направил седмицата така, че да покаже и други мощни енергийни проекти, за да се видели безумства.




17.03.2010 г.,с. 9
22 километра оценени за 222 млн. лв.
Марияна Желева

Има доклад, на който не мога да повярвам. Път от само 22 километра е фактуриран за 220 млн. лева и трябва да го плащам. А магистралата до Бургас е фактурирана за 300 млн." Това заяви вчера премиерът Бойко Борисов на конференция за корупцията. На форума бяха военният министър Аню Ангелов и посланикът на САЩ Джеймс Уорлик.

"В същото време в големите градове напълно основателно хората всеки ден снимат дупки. В четвъртък отивам да проверя този път. Само ще ви кажа, че той е планински и води само до един обект", допълни Борисов. И обяви: "В борбата с корупцията ще бъдем безкомпромисни дори към тези, които сега са на власт. Има места, на които са започнали да се правят неща, за които се знае, че съм крайно против",

Според премиера в черновата на междинния доклад на Еврокомисията се оценявало, че в България има политическа воля за борба с корупцията. Брилянтен пример за висша степен на корупция били заменките на горите.

Борисов посочи операция "Наглите" като пример за всички страни в региона и че сме успели да пресечем магистралните грабежи.

В България се полагат смели усилия срещу престъпността, каза пък посланик Джеймс Уорлик. Според него сегашното ни правителство показва много кураж и смелост в тези начинания. Арестуват се ключови фигури в сферата на организираната престъпност. Уорлик изтъкна, че след арестите съдебната власт трябва да поеме своята отговорност за осъдителни присъди на виновните. Следствието и прокуратурата трябва да изградят стройна система от доказателства, които да издържат в съда. (24часа)


Снимка на три колони- Премиерът Бойко Борисов сочи къде в площадката на АЕЦ "Белене" са потънали 1,2 млрд. лв.


17.03.2010 г.,с. 9
Отварят ценовите оферти на осемте кандидата
за строителен надзор на лот 2 на"Тракия". Утре ще стане ясно кой ще надзирава "Магистрали Трейс" при строежа на отсечката между Стара и Нова Загора.


17.03.2010 г.,с. 10
17 млн. за съпругата на разградския пътен Батко
Поръчки за над 17 млн. лв. е спечелила една от фирмите, свързани със съпругата на бившия шеф на пътното в Разград Пламен Симеонов, показва справка в регистъра на процедурите. Става дума за "Строймонтаж", в която според ДАКСИ Миглена Симеонова е в борда и има дял в дружеството собственик.

Както "24 часа" писа, договор на Симеонов, докато пътен шеф, с друга фирма на съпругата му - "Път консулт", е сред предадените на прокуратурата от Сметната палата. Той е за горива и е за 129 хил. лв.

Според регистъра от 2005 г. досега "Строймонтаж" изпълнява поръчки основно на община Разград за ремонти и зимна поддръжка. Два от договорите са за един и същи обект по европрограма "Регионално развитие". Първият договор е от април 2009 г. след конкурс за ремонт на третокласен път и е за над 1,4 млн. лв. 5 месеца по-късно към него е сключен анекс за още 504 хил. лв. Вторият договор е проверен от Агенцията по обществени поръчки. Тя предупреждава, че процедурата за сключването му - чрез директно договаряне, не може да се приеме за законосъобразна.


17.03.2010 г., с.13
София ще си взема парното с дълговете
С председателя на Столичния общински съвет Андрей Иванов разговаря Даринка Илиева

- Г-н Иванов, наскоро от министерството на икономиката заявиха, че София не иска да си върне "Топлофикация - София". Водят ли се преговори?

- Когато този проблем между предишното правителство и Столична община беше актуален, ние бяхме категорични, че "Топлофикация - София" е дружество на София и каквото и да се случва с него, то трябва да се развива в посока интересите на града. Безспорно дружеството е със сериозни задължения, но предварителните оценки показват, че при една приватизация в София ще влязат пари. Дълго време с новото правителство търсихме възможности да се намери законова форма дружеството да бъде върнато на града, но без задълженията му, които под някаква форма да поеме държавата. За съжаление се оказа, че това не би могло да стане. Мисля, че независимо от развитието Столичният общински съвет ще разгледа въпроса и най-вероятно ще си върнем дружеството дори с дълговете му. Това е дружество, което принадлежи на града и трябва да обслужва нуждите на софиянци. Няма логика парите от приватизацията му да отидат в държавата.

- Миналата седмица казахте, че ще сезирате прокуратурата за дълговете на Първа градска болница. Какви нарушения открихте и има ли опасност болницата да бъде закрита или приватизирана?

- Здравеопазването в страната е в криза, закриват се болници. Категоричното ни мнение е, че в София няма да допуснем здравеопазването на столичани да пострада. Имаме 4 многопрофилни и 2 специализирани болници, 8 заведения за следболнично лечение и 33 ДКЦ-та и медицински центрове. Предстои да направим анализ за развитието на общинското здравеопазване. Става въпрос основно за бившите поликлиники, тъй като много от тях непрекъснато трупат дългове, което не може да продължава. Действията, които ще предприемем, категорично няма да се отразят на обслужването на хората, защото те ще бъдат пренасочени към най-близките поликлиники.

Нагласата е ДКЦ-та да бъдат приватизирани и средствата от тях да се използват за здравеопазване.

- Ясно ли е вече кои общински поликлиники ще бъдат закрити?

- Списъкът не е окончателен, тъй като все още правим анализ на резултатите за състоянието на сградния фонд и финансовите им показатели. Трябва да видим възможно ли е пренасочването на пациенти към най-близките поликлиники, за да не нарушим правата на хората да получават качествено здравеопазване. Надявам се, че до лятната ваканция ще сме готови.

Още при смяната на ръководството на Първа градска болница преди 2 г. се установи един сериозен дълг от около 5 млн. лв. Констатирани бяха редица случаи, при които са били изплатени сериозни суми, срещу които не са предоставени никакви консумативи.Първо имаше проверка от общината, а сега се прави одит, който трябва да завърши всеки момент. Новото ръководство вече успя да я изведе на печалба, макар и малка. Преди месечният оборот от здравната каса е бил около 650 000 лв. и са харчени около 150 000 лв. за лекарства и консумативи. Сега оборотът е около 800 000 лв., а разноските за консумативи са 80 000 лв.

- Кога ще бъде готов законът за София?

- Вече сме на финала на процедурата за избор на консултант. Смятам, че до лятната ваканция ще предоставим на парламента вариант на закона. Той ще регулира редица отношения - между града и държавата - спор за имоти или за средствата, които градът внася в държавния бюджет, и др. Всичко това трябва да бъде изчистено със закона и да бъде поставено на ясна основа, така че независимо от това какво ще бъде следващото правителство, градът да знае, че той има своето място. Законът ще урежда и други отношения. Обсъждали сме в Общинския съвет възможността да се намалят районите в София.

Не може да има 24 административни района в двумилионен град. Така е по-трудно управляемо и е известно разточителство. В закона ще се разглеждат правата на гражданите и на общината, защото сега налагаме глоби, които после не може да съберем.

- Колко района трябва да има София?

- Трудно ми е да кажа. Смятам, че 24 са много, но колко трябва да бъдат, е въпрос на анализ. Има улици, на които единият тротоар е в 1 район, а другият - на друг. Даже ако вземете чистенето на града - "Триадица" например е разделен на 2 части. Ние ще вземем предвид всичко, което е натрупано като проблеми, и ще се съобразим с него. Може да го приемете и като възможност за спестяване на средства. Освен това окрупняване води до по-ясни правила в управлението на града.

- Колко средства връща държавата на София?

- Столицата беше ощетявана от предишните управления по отношение на средствата, които е внасяла в държавния бюджет. Имаме категоричното съгласие на премиера Бойко Борисов, че ако не беше икономическата криза, това, което се връща на София, ще бъде увеличено. Правителството обаче прави всичко възможно и със средствата, които ни отпуска за метрото и за инфраструктурата, да помага на столицата.

Освен това е факт, че градът започва да усвоява много повече пари от европейските фондове, тъй като досега София беше игнорирана в рамките на програмите. От 6 месеца насам при новото правителство вече имаме един почти сигурен проект. Ще получим около 60 млн. евро за транспорта на София. Става въпрос както за нови коли, така и за инфраструктура. Това е другата форма, под която София ще бъде подпомагана.

- Ще има ли увеличение на таксите за паркиране?

- Ние следваме практика в редица европейски градове, където паркирането е районирано. Няма логика да остане сегашното положение, при което на една и съща цена да спрете пред "Шератон" и пред зала "Универсиада". Освен това имаме проблем с трафика. Градът няма как да се разтегли, за да може на улицата да има място за паркиране, ленти за движение и свободен тротоар за пешеходците.

Едно райониране с увеличаване на таксата за паркиране в идеалния център ще доведе до облекчаване на трафика, защото в крайна сметка София е скъп град за живеене. Когато искате да отидете до центъра, трябва да знаете, че това ще струва малко повече, отколкото, ако отидете до пазара в Ситняково. Ще има 3 зони за платено паркиране.

Ще има увеличение и на таксата за паяка, тъй като цената му сега е под себестойността на услугата. Безспорно, ако искаме промяна, трябва да е ясно, че данъците трябва да се вдигат, защото градът се издържа от тях, а те не стигат. Ще ви дам един пример - сега София се чисти от 9 фирми, които се готвят за нов конкурс. Тоест те са в конкуренция и се стараят максимално за парите, които получават. Просто толкова пари имаме, толкова чистим.

Ако искаме София да бъде по-чиста, трябват повече пари, а те идват от такса смет. Същото е и с данък сгради.

- Кога София ще има общинска полиция?

- Работна група готви концепция. МВР, разбира се, ще продължи да изпълнява своите ангажименти, но общината има специфични проблеми, като огромния трафик например. Трябва да имаме възможност да ги решаваме. Общинската полиция ще се занимава с трафика, регулирането му, паркирането, с проблеми на етажната собственост, регистрацията на домашните животни и др. Всичко, свързано с обществения ред. Създаването на общинската полиция ще бъде заложено в бюджета за 2011 г.


CV
Роден на 24 октомври 1953 г.

Образование: Завършил е ВМЕИ в София със специалност автоматика и телемеханика.

Основната му квалификация е управление на колективи и проекти, свързани с изграждане на национални информационни системи

Кариера: Бил е началник на управление „Информационни технологии и автоматизация на управлението" в МВР, зам.- директор на Национална служба „Полиция", зам.-началник на Главн


17.03.2010 г., с.14
Казаха:стискайте зъби до март.Стегнахме колана
Иван Капралов и Мария Кирчева живеят заедно от 6 г. И двамата са от Шумен.

Още не са минали през гражданското и затова фамилиите им са различни. Но на 23 февруари 2009 г. стигнаха до родилното и преди седмици празнуваха първия рожден ден на дъщеря си Бела.

Той е на 38 г., юрист по образование, от няколко години е мениджър на едно от местните радиа. Тя е завършила специална педагогика - логопедия, но засега единственият й ученик е невръстната Бела.

Мария е по майчинство и през деня с Иван контактуват в скайп. Уточняват каква ще е вечерята и какво ще правят, след като Бела заспи. Вариантите им са филм или разговор. Обсъждат всичко, но имат и теми табу - например турските сериали, които не гледат.

Иван и Мария не се притесняват от вицовете и карикатурите с Иванчо и Марийка. Шегуват се обаче, че няма такова нещо като “мека Мария”. И гледат по-трезво на живота. Притиснати са от кризата и битови проблеми.

От година и половина са новодомци. Но преди месец били принудени да съберат в два куфара багаж и да напуснат новия си апартамент. Заради топящите се снегове жилището станало необитаемо - в спалнята протекло над леглото, а по стените в дневната плъзнал мухъл.

Сега живеят на полеви условия - в същата кооперация, но в друг апартамент. От време на време притичват до стария, за да вземат някоя дрешка на Бела или забравена книга. Това е причината една от основните им теми за разговор вечер да е жилищният въпрос.

Иван:Днес съм пред кръстопът. През 2004 г. си бях направил 10-годишен план за живот. А сега трябва да го прекроявам. Четири години по-рано! Заради кризата и заради прокапалите тавани. Къде ще живеем? Трябва да реша какво ще правя със старите си заеми. Да тегля ли нов кредит, за да рефинансирам стария?

Мария:Купихме го най-вече заради голямата тераса. Открита, със страхотна гледка към Мадарските скали. Само че точно там изби влагата.

И.:Станах половин експерт покрай тоя проблем, макар че строителството не ме интересува. Разбрах, че при нас се строи по средиземноморски модел. А имало друг - скандинавски, който е покрив, въздух, покрив, но е по-скъп. Така се е строило преди 20 г. Ама това с методите им не ме засяга. От мен се иска да си плащам кредита. А стана доста трудно.

Мислил съм си, че от 2000 г. насам в България се строят огромни жилищни комплекси, които се превърнаха в общежития за кредитополучатели. Както има домове за стари хора и пансиони за ученици, така има и общежития за всички, които решихме, че модерното и готиното е да живеем на кредит. Всички си накупиха жилища, даже тези, на които не им трябват. Беше голяма гордост да кажеш, че си теглил заем. Купувахме коли, ходихме на курорт на кредит. Даже в заведенията българинът плащаше с кредитни карти. Почнахме да се чувстваме по друг начин, някак си по европейци.

Сякаш малко по малко създавахме средна класа в България. Нашенска, далече от европейската, но все пак средна класа.

М.:Имаше някаква стабилност все пак. И можеше да си позволиш да плащаш кредит.

И.:Така е, сега е сложно не само заради кризата. На мен, например, банката вече гледа с други очи, когато разбра, че живея семейно и че имам дете. Друго си беше когато ходех там като ерген. Явно пресмятат, че вече може да съм затруднен с плащането на вноските.

М.:Все пак е хубаво, че у дома не си говорим много за сметки.

И.:Принцип е вкъщи да не става въпрос за сметки. Ако се наложи да ги обсъдим, значи аз не съм се справил. За съжаление, от средата на 2009 г. усещам, че го правим по-често. И изпитвам лична вина за това.

М.:Зарежи вината! Виж Бела на какво се е научила - минава и затваря всички врати. Може би пести топлото?

И.:Добре, че е пестеливо дете. Сметката за газ е 180 лв. и още 100 за тока.

М.:Иванееее, без сметки.

И.:Не може вече без сметки. С тия 2% отгоре върху здравните осигуровки Дянков направо убива бизнеса ни. (Разговорът е ден преди да оттеглят предложението.)

М.:Е, а Бела обича най-много киселото мляко с 2% масленост.

И.:А, и там ли Дянков се меси? Миналото лято преди изборите се опитах да класифицирам тези, за които ще гласуваме, по един-единствен показател - какво ще правят с осигуровките. За мен това беше лакмус. Кризата вече беше дошла, но не беше като сега. Защото аз знам какво трябва да събера в края на месеца и в работата си, и вкъщи. Тогава хората на ГЕРБ обещаха намаляване на осигурителната тежест до 5%. Изведнъж - когато приеха бюджета, ги вдигнаха с 2%. Сега - с още 2%. Вместо да паднат с 5%, станаха 10.

М.:Е, нали тези пари ще отидат за здравеопазване.

И.:Не може да оправяш един сектор, а да прецакаш друг! Аз на лекар не ходя. Нямам време! Защото трябва да бачкам.

М.:Да, но все пак тези 350 млн. лв., които не стигат, не могат да паднат от небето. Пак от нас ще са.

И.:На фона на черните новини чух и нещо добро тия дни. Май че Дянков предлага държавните служители да плащат своя дял от осигуровките. Това е по-справедливото решение.

Както и да си говорим, държавните служители са в по-изгодно положение в условията на криза. Статистиката показва, че и размерът на заплатите там остана по-голям в сравнение с частния сектор. При тях няма и този страх от оставане без работа.

М.:Нали уж им замразяват заплатите?

И.:Увеличението им замразяват, което не е едно и също. А ние, нищо че сме частна фирма, досега винаги сме поемали изцяло осигуровките за наша сметка. Затова се изнервям от тези нови 2%. Държавата трябва много ясно да си даде сметка - ще убие ли малкия бизнес или ще принуди и чиновниците да поемат своя дял в кризата. И без това, ние като радио, изпитваме голямо затруднение. И не само ние. Много са като нас. Отчитасе, че приходите в национален план в радиата са намалели спрямо 2008 г. с 40%.

М.:Е, и?


И.:Изводът ми е, че кризата е много по-дълбока, отколкото се афишираше при приемането на бюджета. Тогава ни обещаваха - стиснете зъби, март-април ще изплуваме. Спазих тоя жалон на Дянков. Стегнахме коланите, стиснахме зъби, вкарахме още пари във фирмата, за да оцелеем. Стигнахме март, а вместо сигнали за подобряване на ситуацията, се очертават нови 2% в осигуровките! Искам някой да ми каже - до кога? Да ми постави нов жалон.

М.:Ти искаш жалон за кризата, обаче горе мислят за друг жалон - кога да е импийчмънтът за Георги Първанов.

И.:Абе, мислиш ли, че изобщо някой долу го интересуват игрите на политиците.

Нито на мен, нито на хората ми ни пука за измислените им войни.

М.:Аз не знам възможно ли е да се свали така президент?

И.:Като искат, да се карат. Важното е ние да живеем добре. Но нещо не се получава.


Снимка на шест колони без текст




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница