Герб бламира министър Петър Москов



страница1/8
Дата27.10.2018
Размер253.5 Kb.
#101219
  1   2   3   4   5   6   7   8
Пресклипинг: „Здравеопазване”
17.06.2015



ГЕРБ бламира министър Петър Москов


Партията на Борисов против сливането и приватизацията на болниците

Жулиета Недялкова
Предлаганата от здравния министър д-р Петър Москов реформа зацикли. Противно на уверенията на реформаторите Бойко Борисов не се появи в парламента. Ден по-рано тъмносините уверяваха, че премиерът ще даде рамо на министъра и депутатите от ГЕРБ ще гласуват безпроблемно текстовете от Закона за здравното осигуряване. Още в началото на заседанието обаче стана ясно, че управляващите са настроени да бламират промените на д-р Москов. По време на второто четене на закона с гласовете на ГЕРБ беше отхвърлено предложението на министъра за увеличаване с двама представители на държавата в надзора на касата. Управляващи и опозиция гласуваха заедно и приеха, че членовете остават девет, като четирима от тях ще са представители на министерството на финансите и на здравеопазването.

"Не се притеснявам, че ГЕРБ бламира предложението ми, но казвам следното - в момента нямаме гаранции, че парите в касата се изразходват прозрачно, защото нито Министерският съвет, нито парламентът могат да осъществяват контрол, а членовете на държавата нямат възможност да формират мнозинство при вземането на решения", коментира Петър Москов, Той отказа да отговори дали би си подал оставката, след като от ГЕРБ му показват, че не одобряват идеите му. Министърът обвини синдикати и работодатели за натиск върху властта и намекна, че фармацевтичният лобизъм е пробив при тях. Попита: "Добре ли е в надзорния съвет на НЗОК да има представители на фармацевтични компании." И заяви, че "същата тази индустрия продава хапчета на същата тази каса, която ги плаща с нашите вноски".

Управляващото мнозинство отхвърли още в здравната комисия и идеята му неосигурените да получат право да се върнат в системата, след като платят вноските си за 15 години назад. Сега предложението е некоректните платци да си възстановят правата, след като внесат осигуровки за 5 години, което прави около 1000 лева.

Депутатите на ГЕРБ са и против сливането и приватизацията на болниците. Те не одобряват изваждането на държавни и общински лечебни заведения от забранителния списък за приватизация, тъй като са притеснени, че зад това се крият интереси на фармацевтични компании. Това означава, че и част от текстовете от другия основен закон на Москов - този за лечебните заведения, който предстои да бъде разглеждан в ресорната комисия, също няма да бъдат гласувани. "Всяка от поправките ще доведе до това всички да знаем точно къде отиват парите ни", защити реформата си здравният министър.



Реформаторите набедиха фармацевти в лобизъм

Депутатите от ГЕРБ отхвърлиха и предложението фармацевтичните компании да връщат директно пари на здравната каса в края на годината. Идеята на министър Москов беше всичко, което е похарчила НЗОК за лекарства над определения бюджет, да бъде поето от индустрията. "Основният проблем идва от две групи фармацевтични компании, които смятат, че по този начин им се ограничават печалбите, но пък имат силно лоби", коментира за "Преса" депутатът от Реформаторския блок Димитър Шишков. Той отказа да назове конкретни фирми, но уточни, че става въпрос както за производители на генерични медикаменти, така и на иновативни.

В закона все пак беше записано, че фирмите ще са длъжни да предоставят отстъпки на касата, ако искат продуктът им да влезе в позитивния списък, който тя покрива напълно или частично. Експерти обаче коментираха, че тези отстъпки няма как да покрият дефицита в НЗОК, който само за лекарства се очаква да надмине 100 млн. лева.
Мая Манолова към министъра:

Заради пакетите хората ще ви замерят с камъни

Вчерашният дебат по текстовете от Закона за здравното осигуряване не мина без словесни престрелки. "Притеснявам се за вашата министерска глава, защото, когато хората разберат, че ще трябва да чакат и да доплащат за заболявания, които определяте като маловажни, ще ви изгонят с камъни", обърна се червената депутатка Мая Манолова към министър Москов. От ДПС пък се заканиха, че ще атакуват текстовете пред Конституционния съд.

Д-р Москов се позова на изследване на НСИ, че 66% от българите вземат кредити, за да обслужват здравните си нужди, а разделянето на пакетите щяло да гарантира, че.всеки осигурен няма да доплаща за лечението си. "Ако това е лошо за г-жа Манолова, то е защото се лекува в Правителствена болница, където всичко е безплатно", контрира Петър Москов.

Лечебните заведения без пари, ако пациентите не са щастливи

Всички пациенти, приети в болница, ще могат да се оплачат в районните здравни каси в срок от 7 дни след изписването си, ако не са доволни от лечението или от отношението към тях. Това гласят част от промените в Закона за здравното осигуряване, които депутатите гласуваха вчера. Жалбите може да са за лечение, което е отчетено, но не е извършено, за искане на пари "под масата", за грубо държание на персонала, ако пациентът се чувства неудовлетворен или недобре информиран, както и ако смята, че терапията му е била неподходяща.

До 30 дни експерти на касата ще са длъжни да направят проверка в съответната болница и да излязат с решение има ли нарушение или не. Докато тече проверката, здравното заведение няма да получи пари за извършеното лечение. Критериите какво е грубо отношение и доколко пациентът се чувства щастлив, ще бъдат определени от здравния министър. Ако за шест месеца към една болница има три или повече основателни оплаквания, тя ще губи правото да работи с пари от касата за определен период от време, предвиждат още промените.

Две трети от младите лекари не желаят да работят у нас

Близо две трети от младите лекари в България не искат да работят у нас. Това показват резултатите от анкета на Асоциацията на студентите по медицина, проведена сред 1000 млади медици и специализанти. Повечето от тях признават, че промяната в наредбата за специализации, с която отпадна нуждата всеки да плаща по 180 лв. месечно, за да работи, е крачка напред. Въпреки това тя не решавала цялостно проблема. За пореден път младите медици настояха промяната да засегне и специализантите в заварено положение, които продължават да си плащат. Заместник здравният министър д-р Бойко Пенков увери, че ведомството ще се заеме с проблема. Предвижда се МЗ да покрие този разход за дефицитните специалности.


Плевен



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница