Литература съдържание Коментар и коментирано четене



страница1/9
Дата31.12.2017
Размер2.07 Mb.
#38109
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
ТЕХНОЛОГИЯ НА МЕТОДИТЕ В ОБУЧЕНИЕТО ПО ЛИТЕРАТУРА
Съдържание

1. Коментар и коментирано четене.

2. Технология на евристичната беседа чрез използване на опозиции

3. Играта и игрови форми в литературното обучение

4. Спонтанността и спонтанният метод в литературното обучение.

5. Повторителността в литературното обучение.

6.Естетика на отсъстващото и литературното обучение.

7. Композиционният подход в обучението по литература

1. КОМЕНТАР И КОМЕНТИРАНО ЧЕТЕНЕ

Коментарът е обяснение, поради което той винаги се основава на нещо - случка, текст, отношение. Чрез него ние се стремим да разберем, да открием, да съпоставим даденото явление или текст, но същевременно да му дадем някаква оценка. Човек така е устроен, че все е готов да направи някакъв коментар. Най-характерен в това отношение е анекдота за Хитър Петър и баща му. Тръгват на път. Петър се качва на магарето, а баща му го води. Срещат ги хора и казват: "Ама че син, той язди, а баща му ходи пеша". Сменят се - бащата яхва магарето, а Петър тръгва пеш. Срещат хора. - "Ама че баща, той язди, а малкият бъхти пеш". Качват се и двамата на магарето, тогава пък им казват: - "Вижте как мъчат магарето". Тогава решават да вървят и двамата пеш, но коментарът е: - "Глупаци, вървят пеша, а магарето тича свободно!" Каквото и да направи човек, светът своето ще каже. Естествено поради това коментарът е твърде стар жанр в човешката култура. Благодарение на него са запазени много текстове. Във Византия например са се занимавали с коментар на Омировите поеми - обяснявали са трудни думи или граматически конструкции, тълкували са постъпките на героите, търсили са етнографски и фолклорни елементи, очертавали са реалии в политическия и културния живот.

Според Цветан Тодоров някои "писания изискват разяснение, критически коментар: защото сме забравили първоначалния контекст или защото авторовата мисъл е сложна, труднодостъпна, или пък защото въпросният автор умишлено е писал неясно. Във всички тези случаи, и други, разбира се, коментарът е полезен, дори без него не може: той ни помага да разберем по-добре".(Тодоров, Цветан. Дълг и наслада. Един живот на посредник. Разговори с Катрин Портвен. С., 2003, 113-114)

Какво означава да правим коментар на художествен текст или на откъс от него за изпита. В основата си той съдържа работа върху пет неща, но така че да ни изведат в една посока или към даден проблем:

- открояване значението на думите;

- откриване на различни гледни точки към събитията, героите, явленията;

- проявление на героите;

- конструиране на композицията;

- реалии, свързани с историческия, културния и социален живот на човека и обществото.

Ако коментарът се основава само на значението на думите или на тяхната смяна в различните редакции на текста, то той се нарича текстологичен. Ако се занимава само с историческите, културните и социалните реалии, но той е историко-културен коментар. За изпита не се изисква такава специализация на коментара, тъй като е важно да се открои или да се защити даден проблем.
1. ОТКРОЯВАНЕ ЗНАЧЕНИЕТО НА ДУМИТЕ

Думите са предметното съдържание на текста и в този смисъл съблазняват най-много коментиращия. Валтер Бенямин изполва експресивно сравнение, за да обясни тази характеристика на коментара. Той го сравнява с кладата и отбелязва, че коментарът се занимава с дървата, които горят, а анализът - с огъня. Коментаторът приема ролята на химик, а критикът - на алхимик. "Докато за единия само дървата и пепелта представляват предмет на анализ, за другия единствено пламъкът крие загадка, загадката на живеца".(Бенямин, Валтер. Художествена мисъл и културно самосъзнание. С., 1989, с.32) Без коментара обаче този живец на смисъла трудно би се събудил.

Коментарът на думите се постига на следните нива:

- коментиране на различните редакции на текста, при които има замяна на дума, израз или пасаж. Така например в двете редакции на баладата "Хаджи Димитър" Ботев е изписал стиховете: Той, който падне в бой за свобода, / той не умира". По-късно първото лично местоимение е заменено с показателното "тоз", тъй като се приема, че в Ботевия оригинал има граматическа грешка. Може да бъде сменено заглавието на текста - първоначално стихотворението "Черна песен" на Димчо Дебелянов е носило заглавие "Загадка" и внушението е много различно, тъй като в първия вариант раздвоението се приема като загадката на живота, а в следващия - като трагедия. При всички автори, които влизат в програмата има такива промени в текста, но с тях трябва да се внимава, да не се прекалява с използването и коментирането им, тъй като могат да бъдат въвеждани самоцелно - желателно е, ако ученикът ги знае, да ги използва, така че да се открие даден проблем. Например Иван Вазов първоначално публикува повестта "Чичовци" с мото "Див глог питомно грозде не дава", но във второто издание на творбата, маха мотото и то след като е включил една част от чичовците в романа "Под игото" и то повечето в негативен план. Махайки мотото, той признава, че можем да вземем нещо от героите му - най-малко тяхната жизнерадост. Именно в това се корени и проблемът - какво можем да вземем от чичовците?


- коментиране на думи, смисълът, на които, вече не е ясен или се познава само едно от значенията им. Те могат да бъдат свързани с бита, с обичаи, със стопанска практика, която днес не съществува. Например още в първа глава на романа "Под игото" - "Гост" Вазов отбелязва, че чорбаджи Марко иска едно от децата да му донесе "от панерчето с жълтиците двайсет рубета". Рубе е малка жълтица от меко злато, т.е. чорбаджи Марко учи децата си първо да познават парите с по-малка стойност - все пак парите са съблазън и трябва да се влезе постепенно в техния свят.

В поезията е много важно да усетим многозначността на думата, за да избегнем схематичността при коментирането й. Никола Вапцаров използва в стихотворението "Романтика" глагола "руква": "Аз виждам в бъдещето тези / орляци /да пръскат / дъжд / от семена. / И в песните им, / рукнали / отгоре, / да блика / труд / и свобода". В съвременния език ние използваме глагола "руква" само във връзка с течност, а той има и отношение към огъня (огъня рукна) и към човека в смисъл на спущам се, втурвам се. Сполучливо подбраният глагол позволява да се изведе по-мащабно мястото на машината в живота на човека - защото тя е част от неговата творческа мисъл, но същевременно е свързана със стихиите - водата, огъня.

Коментирането на думи по този начин естествено изисква работа с речник. За коментиращия речникът е като водата за пътник в пустиня. Когато си жаден - винаги можеш да пиеш. Убеден съм, че работата с речника и открояване значенията на отделните думи е едно от най-приятните задоволявания на жаждата. Въпросът е - да я изпитаме!
- коментиране на думи, чието значение е осмислено по игрови или комичен начин. Коментарът им може да се осъществи на следните нива:

1. Откриване скритият смисъл, който е заложен в тях. Торашко от разказа "Другоселец" на Йордан Йовков, когато е трезвен произнася: "Аз живея в Порт Артур".(Пристанище, което става известно по време на Руско-японската война - 1904-1905 г.), а когато е пиян той произнася: "Аз не ща да знам никого! Аз живея в Портартър!" Активна в словосъчетанието става втората част - "тартър", т.е. ад. Скритият смисъл е в това, че другоселецът окачва от някого помощ, а пияният Торашко чрез състоянието си му казва, че не може да очаква помощ от хора, които са в ада.

2.Характеризиране на героите, които чрез тълкуване на думите, разкриват своята "компетентност". Ето как се тълкува думата "Клеопатра" в романа "Под игото":

" - Михалаке - обърна се свахата към Алафрангата, - ами Клеопатра каква е дума? Баба Куна не може да я каже, ами вика калевра.

Михалаки се навъси, дълбокомислено промълча и продума протегнато:

- Клеопатра е елинска, сиреч греческа дума; Клеопатра значи: плаче за... плаче за...

- Плаче за доктора, кажи го просто - каза Хаджи Смион ухилен, като бръкна без нужда в джебовете на сетрето си.

Ех, та то името й турено - каза госпожа Хаджи Ровоама; - но един други... още повече ще плаче за доктора." Всеобщото невежество позволява волна игра с думите, така че да я приспособят към своето ниво на познание и да изпитат удоволствие от тази игра. Същевременно Михалаки не иска да признае, че не знае думата - държи да запази реномето си на учен човек. В крайна сметка безсмислието добива смисъл, тъй като тълкуването най-добре изразява привързаността на мечката към доктор Соколов.


3.Преиначаване на думи от чужд произход, така че звуковият из израз да бъде съотнесен към познати български думи. Най-често това има комичен ефект и е един от най-лесните начини за хумористично изграждане на героя. Във фейлетона "Това ви чака" Христо Ботев въвежда следния разговор:

" - А че не съм те карал аз да раждаш толкова деца. Сирамаси хора сте - да сте правили икономия.

- О-ох, не думай, кир Михалаке, каква кумания да правиш, като кумът - той по сиромах от нас?"

4.Свързване на думите с отделните герои. Това може да става чрез името или чрез отделни техни постъпки или черти. Ето как бея тълкува тайното писмо в романа "Под игото" на Иван Вазов:

"Когато Кириак подкачи четенето пак и дойде до думата "белладона", беят го прекъсна и изкряска весело:

- Ох, тука му е турил нокта, казал си го е право: дебела Бона - и тя е вътре!... Аз колчем я срещна тая биволица, че минува, все ми казва нещо на ума, че у тая жена има много дяволи и че мисли душманлък на царшината!

Думите на бея се касаеха до шейсет и пет годишната дебела баба Бона, която не пропущаше ни сутрин, ни вечер да не иде на черкова и минуваше все край конака.

Стефчов и Заманов се усмихнаха. Те обясниха на бея, че тука думата е за един цвят, който служи за лек."

Ние отбелязваме само най-характерните случаи за коментиране на думите в текста, но те могат да бъдат значително по-разнообразни. Важното е да се открие тяхната стилистична, характеризираща и смислова функция, но без да се прекалява, т.е. да се натоварват с допълнителни значения, които те не издържат.
II. ОТКРИВАНЕ НА РАЗЛИЧНИ ГЛЕДНИ ТОЧКИ КЪМ СЪБИТИЯТА, ГЕРОИТЕ, ЯВЛЕНИЯТА

За гледна точка в литературата се говори, когато се изяснява позицията, от която се води разказа. Приема се, че те са две - от първо и от трети лице. Предимството на аз-повествованието е, че може по-цялостно да се покаже интимният свят на героя, неговите скрити мисли и чувства, тайните кътчета на съзнанието. Той - повествованието е по-често разпространеният, тъй като реално дава възможност да се разкрият повече взаимовръзки, да се проникне в съзнанието на повече герои и както отбелязва Джон Флечър да се стигне до "всезнание". Когато читателят коментира текста тези две гледни точки не са му достатъчни, защото чрез мисленето и емоцията той може да се поставя в положението на различните герои, да вниква във възникналите ситуации и явления. Поради това е важно неговия избор на гледни точки да бъде не само изненадващ, но и по-всеобхватен. При всички случаи обаче той тръгва от възможностите, които му предлага художествения текст. А те могат да бъдат:


1.Когато се използва сблъсъка на две или повече гледни точки като композиционен принцип, т.е. използва се антитеза - "Моята молитва" на Христо Ботев, "Дядо Йоцо гледа" на Иван Вазов, "Ветрената мелница" на Елин Пелин, "Юноша" на Хр.Смирненски и др.

Особеното при този начин на коментиране е, че обикновено се проследяват в две крайни точки противопоставящите се и противоположните черти или явления. Това разбира се е необходимо, но коментарът започва от момента, в който се установява какво липсва в едната страна и след това започва съотнасянето към другата. Понеже тази мисъл, за да се види практическата й страна, има нужда от онагледяване, ще уточним как става това чрез "Моята молитва" на Христо Ботев. В текста се очертават две тези за православния бог и за бога са разума. Те са разкрити като:


ПРАВОСЛАВНИЯ БОГ БОГЪТ НА РАЗУМА
институция - църквата и израз на човешкото сърце

нейните представители душа


изначална несправедливост - разум, който ще възвести

създал е човека, но го е обрекъл нов порядък

на робство
власт - той е силата на "царе, защитник на угнетените,

папи, патриарси" които чрез него ще

постигнат своя празник
философия на измамата - учи възможност за постигане

човека на търпение и му вдъхва на свободата чрез

само "надежди голи" любов
идол, но само на тираните и на вдъхновение и сила на

"човешките душмани". бореца за свобода


Първо уточняваме какво липсва в една от тезите.

Какво липсва в характеристиката на православния бог? - любовта, справедливостта, истината, свободата. Може ли тогава той да вдъхне вяра, надежда и любов, след като е само власт, институция и идол?

След като изясним тези моменти, уточняваме как липсващото в едната теза, се проявява в другата?

- любовта. Имаме бог на разума, но той не може да съществува вън от сърцето и душата, т.е. той не може да бъде чиста логика, а се проявява чрез емоцията и чувствата. Това се случва по време на съществени обрати и катаклизми в обществото, какъвто е бунта. За Априлското въстание Иван Вазов отбелязва, че се е случило сърцата да мислят, а умовете да чувстват ("Неотдавна");

- справедливостта. Светът е създаден от православния бог, но е устроен несправедливо. Особено интересно е разграничаването, което поетът прави, на периода на сътворяването - "който си направил / от кал мъжът и жената", от самостойния живот на човека - "а човекът си оставил / роб на бъде на земята". Обобщеното "човекът" ясно откроява позицията на Хр.Ботев - не е въпросът бог да създаде само мъжът и жената като себеподобни, за да се размножават, а да ги направи човеци с духовен, хармоничен и свободен живот. Ето защо в притовоположната теза не се поставя проблема за справедливостта, а за връщане на любовта, свободата, празника. Ако те бъдат възродени чрез борбата, тогава ще се създаде Човекът, който ще осъзнае справедливостта като необходимост. Липсата на справедливост погубва човека - превръща го в роб, но сама по себе си, ако някой иска да я утвърди в обществото, тя не може да възкреси личността, защото погубеният има нужда първо от любов, свобода и истинска вяра. Към тях пътува и за тях се бори лирическият герой на Ботев.

- истината. Поетът не отрича, че православният бог съществува. Драмата е в това, че той е обсебен от царе, папи, патриарси, от "безчестните тирани", от "човешките душмани", от "лъжците" които макар и "помазани" от него, са го превърнали в "идол", за да им служи. Бог е престанал да бъде истина, а е само опора на властта, която от негово име проповядва търпение и подхранва робът "само със надежди голи". Връщането на истината не е възможна без борба и без саможертва, ясно подчертани в противоположната теза.

- свободата. Тя е действено състояние, тъй като все още липсва като порядък. Представите за нея трябва да бъдат подбуждани: "Вдъхни всекиму, о, боже / любов жива за свобода". Човекът трябва да я усети първо в себе си като потребност и след това да се бори за нея "кой как може".

Вижда се, че Христо Ботев не гради текста като просто повтаряне на опозиции: насилие - любов; несправедливост - справедливост; лъжа - истина; свобода - робство; търпение - борба. Противопоставителните конструкции, градящи композицията на стихотворението: "Не ти" - "А ти", дори не са равностойно въведени. В първата част отрицанието "Не ти" е във всяка строфа, дори в последната е активирано два пъти, така че се повтаря общо седем пъти. Утвърждаващото "А ти" е въведено само в първа и в седма строфа и има уточняващи функции: "а ти, що си в мене, боже / мен в сърцето и душата" и "А ти, боже на разумът, / защитниче на робите". Картината на отрицанието е много по-мащабна, защото тя характеризира цялостното устройство на обществото и един установен порядък, докато утвърждаването има отношение повече към личността, към Човека, към неговата духовност и съдба. "Не ти" е картина на света, "А ти" е състояние на личността.


Когато коментираме противоположни тези трябва да се внимава при проследяваме всяка една от тях. Така например "Юноша" на Христо Смирненски започва с картината на хармонията, очертани чрез:

- красотата: "за да срещна живота по друм от цветя / в колесница от лунни лъчи";

- пролетта: "цветната майска зора";

- младостта: "поздравих младостта / и възторжен разтворих очи";

- обикновеността - "тук дойдох запленен и от сивия ден".

Юношата е в света на тази хармония, но я изгубва, преди да е познал любовта. Тя е липсващото в този порядък и би следвало да откроим дали в обратите на живота, последвали след "Но не", смисълът на битието и на борбата няма да се открои точно чрез любовта. "И тогава - залюбен в тълпите, пленен / от лъчите на нова зора... аз ще знам за какво ще умра".


2.Като начин за изграждане характера на героя - Борис Морев от романа "Тютюн" на Димитър Димов се откроява, чрез включване на различните гледни точки на другите герои към него - Ирина, Мария, Татко Пиер, старият Барутчиев, Костов, Фон Гайер. За матурата обаче такива откъси от роман трудно могат да се подберат, за да се организират около даден проблем. Подобен похват можем да открием и в разказа, но не в такъв мащаб. В "Белите рози" на Йордан Йовков животът и вълненията на учителката Ангелина е даден през погледа на Спас. Проблемът за коментиране тук обаче е по-скоро промяната, която настъпва в злия и ограничен човек, какъвто е Спас.
3.Когато се включват множество разказвачи, които разкриват героя от своя гледна точка. Така е изградена първата част на романа "Бай Ганьо" на Алеко Константинов. За матурата обаче подобен начин за изграждане на текста не би могъл да се включи, тъй като изисква работа върху много текстове или повече очерци. Възможностите в тази посока е да се използват откъси от разкази, в които една история е представена през погледа и съзнанието на различни герои. Коментарът в такива случаи трябва да улавя детайлите, защото в тях е различното.

Във "Ветрената мелница" на Елин Пелин създаването на мелницата се определя от една страна като "велико творение", градено с ентусиазма и вдъхновението на Лазар Дъбака и дядо Корчан. За селяните обаче тя е "ветрена работа" - явен присмех към лудите глави, роден от безверието. По време на сушата всички се примиряват с природните условия и проявяват търпението си като своя житейска философия. Единствено Лазар Дъбъка и дядо Корчан търсят ново решение. Творчеството им има смисъл дори и с това, че тяхната лудост надмогва присмеха на селяните, които се приобщават към танците и песните, за да върнат смеха в живота си. Първоначалното противоречие: творение от страна на Лазар Дъбака и дядо Корчан - присмех от страна на селяните заради ветрената им работа, в края се ознаменува с единство, тъй като всички са подвластни на жизнерадостния смях, немислим без сътворената ветрена мелница. Тя ще бъде забравена, но важното е, че чрез нея се е родило нещо хубаво и светло - любовта и смеха. В разказа двете наглед непримирими гледни точки към света в края на повествованието се сближават и то най-вече заради силата на духа на Лазар Дъбака, подкрепян от дядо Корчан.


В разказа "Албена" на Йордан Йовков също има такова движение на настроенията и мислите, предизвикани от постъпката на Албена. Самата нагласа на Йовковите герои е да виждаж всяко нещо "опак и лице" ("Юнашки глави"), т.е. най-малко от две гледни точки. Когато двамата стражари водят Албена, тя е облечена, така че да подчертае красотата си, но се държи смирено - погледът й, ръцете й изразяват смирение и мъка. Мъжете и жените стават подвластни на чудото - "обърнаха се и най-коравите сърца, жалост и доброта светна в очите..." Но щом Нягул се качва на каруцата, сяда до Албена и признава, че е убил Куцар, отношението към красавицата се променя и то различно при жените и мъжете.

Мъжете се настройват срещу нея от ревност. Предходната им нагласа е, че с убийството на Куцар Албена е свободна и нейния поглед, "който познаваше всеки мъж", отново може да стопли надеждата им да бъдат до нея, да се радват на хубостта й без да мислят, че тя принадлежи на друг. Когато хубавеца Нягул сяда до нея те разбират, че отново им е отнета: "Връз лицата на мъжете падна облак и макар че за Албена не казваха още нищо, като че ли не можеха да търпят и Нягула да седи до нея".

За жените постъпката на Нягул има друг смисъл - един женен мъж е увлечен по чужда жена и разбива семейството си. Това те не могат да простят на Албена: "Жените пак я застреляха с очи пълни с омраза..." Разказът непрекъснато насочва вниманието ни към съдбата на Албена, но финалът е свързан с драмата на Няголица. Там на пътя са две женски съдби - едната грешна, но хубава, другата - "преди време остаряла, повехнала", безпомощна в мъката си.

Двете гледни точки за Албена - на мъжете и жените в крайна сметка не се събират. За мъжете няма виновни, те по-скоро усещат, че нещо им е отнето. Макар че дядо Влася ще изрече: "Кучката, развали още една къща!", то думите му ще намерят отзив в душите на жените, но не и на мъжете.

4.Когато противоречието е основна същност на естетиката и на художествения текст, ясно очертан при индивидуализма на Пенчо Славейков. Смяната на гледните точки на основата на противоречието откроява идеите във философските поеми на Пенчо Славейков - "Сърце на сърцата", "Микеланджело", "Cis moll", "Фрина".

В стихосбирката "На острова на блажените" и по-специално в очерка "Иво Доля", поетът отбелязва, че противоречието е същността на творенето. "Образованите противоречат на другите, мъдрите - на себе си. Да, той е променлив и противоречив, като вихър... Това е в природата на вихъра, и мисълта му се подчинява на природата... Мнозина и мнозина пак смятат това за безхарактерност, защото са на мнение, види се, че и вихъра трябва да е като тях, безхарактерните, все един и същ и постоянен. И не им идва на ум, че не направлението, а волята е характер." (Славейков, Пенчо. На острова на блажените. С., 1994, с.94) Противоречието е спасение за твореца, защото не го оставя само в едно направление, както и не му позволява да върви по нечии други стъпки - той взема, но и отхвърля, доказва, но и опровергава.

Да проследим как се изгражда идеята за твореца в поезията на Пенчо Славейков чрез противоречието. Ще коментираме философската поема "Микеланджело".

В статията "Българската поезия" Пенчо Славейков изяснява идеите си, художествено претворени в поемата: " В стихотворението си "Микел Анжело" аз съм се опитвал да изобразя борбата и прозрението на художника - някогашен обществен борец - и неговото отречение от преките борби на денят. Не че той ще служи от сега на звездите - борбата пак е негов идеал, само че служенето на тоя идеал той разбира не както по-напред. Животът е такова бойно поле, дето трябат не само един вид борци, не само един вид оръжие. Поставени на разни позиции, в различни условия, борците имат не еднакви цели. И аз показвам, как Микел Анжело се преместя от една на друга позиция, не дето се вардалят обикновените войници, а там, дето командирите, имайки поглед над цялото бойно поле, ръководят и дават заповеди. Някога си и той е бил изпълнител на чужди заповеди. Някогаж! Сега той има своя воля, служител е на свой разум и воля, а те му шепнат, че художника, както и мислителя, няма защо да се бърка в ония борби на живота, които не са по натурата и призванието му. Не той е материал за тия борби, а те, самите борби, са материал за него..." (Славейков, Пенчо. Събрани съчинения. Т.5 ?, С., 1963, с.182-183)

Наглед Пенчо Славейков е обяснил всичко. Какво ни остава, освен да се приютим при смисъла на думите му, като изведем от тях следните идеи:

- творецът е противоречив, защото тръгва от различни позиции за обществено служене - от прякото участие в житейските борби до разбирането, че същинската му борба и служене е изкуството;

- творецът не може да бъде изпълнител на нечии заповеди, защото той трябва да има своя воля и разум;

- творецът има за идеал борбата, която първоначално той разбира като участие в живота на тълпата, а след това като посветеност на изкуството.

Ако оттук започнем коментара на текста би следвало да имаме предвид, че противоречията у скулптора възникват не в процеса на създаване на творбата - пророкът Мойсей, а след като тя вече е създадена. Той ще хваща "блезничното длето и млатът", но не за да работи върху камъка, а за да преживява по-силно мислите си. Необходими са "един-два шриха още - и ще стане / пророкът древен гневна си присъда / да изрече над нови времена". За тези един-два щриха обаче не е необходимо длетото, а мисълта. Творението преобразява твореца. Силата на изразения гняв, сякаш се стоварва върху самия скулптор, за да се запита кой е той, какво е постигнал, как служи на обществото. Съзнанието му е взривено от въпроси, на които отговорът е по-скоро болка, която отеква в душата му:




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница