Пресклипинг на тема: „Здравеопазване” 19. 02. 2016 Национални вестници



страница1/18
Дата02.06.2018
Размер0.87 Mb.
#70533
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
19.02.2016
Национални вестници


Семир Абумелих, депутат от ГЕРБ:

Има заряд в Москов, но да следи детайла и да чува повече хора


Да наемем външен консултант и за здравната система - както за КТБ

Кристина Кръстева

24 часа  стр. 13  



CV

Роден на 10 декември 1970 г. в Пловдив. Живее в Ирак, откъдето е баща му, който е много известен лекар, а също - във франция и Алжир. През 1993 г. се прибира в България

Компютърен специалист е. Създал е една болница и два медицински центъра, първият - през 2000 г.

Член на ГЕРБ от началото на партията. Втори мандат депутат

Женен, с три деца

- Какви са очакванията ви за петъчното гласуване на вота на недоверие, г-н Абумелих?

- Че няма да мине.



- Гласовете как ще са?

Предполагам, че бройката и форматът ще са същите като тези, които подкрепят правителството. Нито ние имаме сериозни забележки към министър Москов, нито патриотите.



- А реформаторите?

- Те са ми неясни. Никой не знае тези хора как ще гласуват, въпреки че министърът е от РБ.



- Вие затова го нарекохте политически сирак.

- Да, те го превърнаха в политически сирак - без майка и без баща. ГЕРБ и РБ сме от едно политическо семейство. Вместо те да се грижат за министъра си, го дадоха на техните братовчеди да се грижат за него. Щом са решили така, добре.



- Отправихте и сериозни забележки и препоръки към министър Москов. Той даде ли знак, че възприема някои от тях?

- Да. В ГЕРБ като най-голямата политическа сила и мандатоносител не сме мажоретки на различните министри

Нашият ангажимент е да показваме - не само на Москов, на всички, къде са тръгнали да бъркат. Трябва да се отвори по-широко диалогът, няма нищо лошо в това да се привлече и опозицията, защото това е здравеопазване. Разбирам то да е било объркано само по времето на БСП, да ги изключим. Но не е така.

- Винаги ли е било?

- Винаги. Колкото и правителства да се завъртяха, със здравеопазването все е имало проблем. Затова дори те да не искат в момента, да им се отправи покана: "Ела, заповядай, сядай на масата да видим какво ще правим."

Ако БСП има техническо решение, ако имат експерти, които знаят как могат да се оправят нещата, добре дошли. Имайте предвид, че българското здравеопазване не е толкова зле, колкото си мислим. Ние го правим да изглежда зле. Ако вземете да сравнявате българския лекар с френския, немския, американския дори, разликата не е толкова голяма. Базата я имаме, обаче покрай това политиканстване ние им сваляме нивото, не си го свалят те. Освен това българските лекари и сестри нямат проблем с лечебната част. Там си знаят работата. Те имат проблем с финансиращата част и това търсят от политиците като решение.

- Като лекар и депутат имате ли концепция коя е работещата формула, за да стигат парите?

- Говорил съм с много експерти, предимно чужденци. Те отчитат едно -не може европейска държава да бъде зависима само от един стълб, от здравната каса. Трябва да има още един стълб - и друга каса или застрахователи, подпомагащ елемент, в който да се съберат повече усилия, за да влязат повече средства. Не може цялата система да стои на една колона.

Не може онкоболния българин да го лекуваш с методи от 60-те години. Здравната каса гарантира основното - дори да не можеш да си позволиш най-доброто и да си под средното ниво, няма да останеш без лечение. Но не може да искаш свръхмодерното с 8 лв. на месец Дойде времето да спрем с розовите сънища. Не трябва да продаваме илюзии. Крайният резултат е една верига от илюзии и 49% от българите, плащащи под масата, според доклада на СБ.

- Стъпили ли сме въобще на вярната пътека?

- Според мен тръгваме по този път. Но се видя, че всякакви административни способи, които трябваше да реорганизират системата, не сработват. Сблъскват се с реалността, че базата не е истинска и че тези средства не стигат. Имаш едни качествени лекари, които това не ги удовлетворява и те си намират алтернатива в Чужбина. Всеки си има семейство и иска да се грижи за него. Ние не сме Куба - затворена система, със затворени граници.

БСП бутат към старите спомени - всичко централно, поликлиниката, да дойде акушерката вкъщи и пр. Това възможно ли е? Да, но само при едно условие да затвориш границата и да забраниш на лекарите и сестрите да заминават

- Казахте на дебата по вота, че у нас 10 човека решават за здравето през целия преход.

- Който и експерт да докараш, все е имал някаква история, връзка с някого. Не съм против тях, те разбират. Обаче с времето са се обвързали - с партия, институт или фармацевтична компания. Техният поглед вече не е обективен. Като докараш един отвън и му кажеш "Намери решение", той няма да е обвързан.



- Като "Алис партнърс", които наехме да разследват КТБ?

- Точно така. Вземаш чужденци, даваш им задачата, плащаш им и те действат. Казват "Това ти е решението за 78 г. средна възраст на българина, или за 20% по-малко сърдечносъдови заболявания", или каквато цел сме задали. Ако искаш, го приемай. Искаш нова архитектура - ето ти я. Затова искам Москов да си отвори периметъра на изслушване - нека и други хора му дават акъл. Това е като строителство на едно ново съоръжение -не е задължително архитектът да е местен. Не са много сложни нещата. Да дойде арбитър отвън.



- Набележете 3 неща, които според вас ще ускорят реформата в правилната посока.

- Едното е здравната карта. Да кажем "Толкова легла стигат за лечение по касата. С повече тя няма да работи."



- И тръгват протести...

- Разбира се, ще има, но това е правилният ход. Спорът е не дали подходът е правилен, а в технологията - дали преценката за брой легла е добра.


Второ, разделението на пакетите на основен и допълнителен...

- На което БСП му казва лечение за бедни и за богати.

- Но така е и в Англия - най-голямата здравна система в света. Те са вторият работодател на земното кълбо. На този механизъм у нас също му куца детайлът


Защото на въпроса кой ще прецени аз в кой пакет съм, факторът е субективен - преценка на доктора. Не трябва да е така, трябва да има друго решение.

- А кой да преценява?

- Има механизми. При дадена диагноза документите се пращат при застрахователя, който казва "Искам второ мнение, може пък да не си прав." После нещата се засичат.


И пръстовият отпечатък се оказа за някои голям проблем. Каква е разликата сега, като отидете и ви кажат "Дайте си личната карта"? Не са ли това лични данни? Дали ще е личната карта, дали ще си сложите пръста, ще ви направят ирисово разпознаване, фейсконтрол, каква е разликата? Това с отпечатъка е по-бързо. Не те задължава даже да си носиш личната карта навсякъде. В сегашната система, ако не си носиш личната карта, ти не си човек, аз не те признавам в болницата. А сега идваш, слагаш си пръста и айде, добре дошла, влизай! И това го завъртя опозицията и стана от нищо нещо. Грешно представяне на нещата. За пръстовите отпечатъци устройството е 200-300 лв. и е решение, което ще намали сериозно фалшификациите и ще подобри услугите.

Холандците имат най-добрата здравна система в Европа, ако не и в света - 3 години поред са на първо място, а преди 15 г. са били на нашия хал. Първа стъпка в реформата според доклада им е "Махнахме всички политици и псевдоексперти от ключовите места за вземане на решения в здравеопазването." Седнаха хора, неангажирани с никого. 1, 2, 3 - айде!



- Ей сега, значи, Москов да подава оставка и като редови член на ДСБ, и ще стане работата?

- За политическата кариера на Москов не отговарям аз. Мен ме интересува като министър. Има заряд в него. Иска да направи нещо, което е добре. Прави стъпки, без да мисли много за последствията, което е добре. Но трябва да наблегне на техническата част, повече време да се отдава на детайла, защото това обръща каруцата. Всичките му проблеми идват от дребни, глупави теми. Неизпипан детайл.

Нали се сещате, когато Москов каза, че който не си плати вноските до еди-коя си дата, дължи за 5 г. назад? Помните ли как се вдигна гюрултия? Но резултатът е, че 195 000 души са си платили осигуровките и 60 млн. лв. влязоха в системата. Тези 195 хиляди, докато решихме това да го направим, живяха на мой и на ваш гръб. Не се осигуряват, влизат в болниците и щракат с пръсти. Не може така.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница