Учителски уроци за съботното училище януари, февруари, март 2009 г



страница1/6
Дата21.01.2018
Размер0.83 Mb.
#50096
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6
УЧИТЕЛСКИ УРОЦИ ЗА СЪБОТНОТО УЧИЛИЩЕ

януари, февруари, март 2009 г.
ПРОРОЧЕСКАТА ДАРБА В ПИСАНИЕТО И В АДВЕНТНАТА ЦЪРКВА
ГЕРХАРД ПФАНДЛ
Уроците за възрастни са изготвени от Съботно-училищния отдел на Генералната Конференция на църквата на адвентистите от 7-я под общото ръководство на специален комитет за оценяване на ръкописите, чиито членове са консултант-редактори.

СЪДЪРЖАНИЕ

1. Небесните средства за общуване

2. Пророческата дарба

3. Духовните дарби и пророчеството

4. Дарбата на пророчеството и Божията църква на остатъка

5. Боговдъхновението на пророците

6. Проверка на пророците

7. Делото на пророците

8. Авторитетът на пророците

9. Надеждност на пророческата дарба

10. Вестта на пророците

11. Тълкуване на пророческите писания

12. Благословенията на пророческата дарба

13. Доверие в пророческата дарба



УРОК 1 27 декември – 2 януари

Урокът накратко ...
НЕБЕСНИТЕ СРЕДСТВА ЗА СВЪРЗВАНЕ
Ключов текст : Псалм 19:1-6

Учете групата да :

Знае : Че Бог разкрива Себе Си чрез общо откровение /творението, нашата съвест/ и чрез специално откровение /пророците, Библията, Въплъщението/.

Чувства : Чувство на благодарност и отговорност за това, че Бог разкрива Себе Си.

Върши : Да се стремим да познаем Бога и Неговата воля чрез изучаване на различните Му средства на откровение.
План :

1. Нуждата от откровение /Псалм 19:1-6/

А. По какъв начин се разкрива Бог в творението ? Как трябва да е изглеждало общуването с Бога в Едем ?

Б. Как грехът ограничи Бога да ни се открива чрез творението ? Чрез съвестта ни ? Чрез Библията и други пророци ? Чрез Сина Му Исус ?
2. Откровението и пророците /Изход 47:10-17/

А. Защо Моисей и Исая се чувстват недостойни за задачата да говорят за Бога ? Защо Бог избира несъвършени хора да говорят за Него ?

Б. Как се чувствате пред възможността Бог да каже нещо на вас или чрез вас ? Или като Аарон вие може да бъдете призовани да представяте истината за Бога.
3. Откровението и Исус /Колосяни 1:15; 2:9/

А. Какво е значението на Исусовата роля в откриването на Бога ? Как може по-дълбокото познаване на Исус да ни води до по-дълбоко разбиране на Бога ?

Б. Какво може да направите през тази седмица, за да насочите вниманието си върху Исус като върховното откровение на Бога за вас ?
Резюме : Писанието докладва за непрестанните усилия на Бога да разкрие Себе Си пред една раса, която се е отделила от Него чрез греха. Чрез Исус Бог не само ни спасява от този грях, но ни открива Себе Си, като така ни дава възможност и ни прави способни да се свържем с Него.
СТЪПКИ НА ИЗУЧАВАНЕ
СТЪПКА 1 – Мотивирайте се !
Ключова концепция за духовно израстване: Природата, Библията и Исус са избраните от Бога средства да ни се открие.
Как би звучало слънцето, ако бихте могли да го чуете как пее ?

Псалмистът описва как слънцето се радва, като всеки ден „казва слово” и „небесата разказват славата Божия” /Псалм 19:1-3/.Очевидно слънцето няма гласни струни. Но учени, които го изучават може да имат основание да вярват, че описанието на псалмиста на слънцето може да е малко повече буквално, отколкото някога са очаквали.

Слънцето е изпълнено със звук. Измервайки вибрациите на слънчевата повърхност, астрономи от Университета Стендфорд са докладвали за налягане на акустичните вълни в слънцето. Понеже слънчевите звукови вълни са твърде ниски, за да може да ги чуе човешкото ухо, учените ускоряват вълните и сгъстяват вибрациите в слънчевата музика, която звучи като тананикане. Но това не е всичко. Слънцето може не само да пее, то може да прави това в най-широк диапазон от звуци. Пианото има 88 тона; слънцето има 10 милиона. Това е една колосална клавиатура.

Думите „небесата разказват славата Божия” и „слънцето ... се радва” приемат вече едно напълно ново значение, съвсем буквално пеене /на нас! / с топлината и широката гама на Божията подкрепяща любов.


За разискване : Как още ни учи слънцето за величието и славата на Бога ? Какво ни внушава то за Божието способност да ни учи, въпреки че Той също физически е на голяма дистанция ? Как отдалечеността, светлината и проникващата топлина на слънцето ни учат, че Божията грижа все още ни докосва ? Какви са границите на тази аналогия ?
СТЪПКА 2 – Изследвайте !
Само за учители : Библията ни дава ясна ръководна линия за Божиите начини да общува с човечеството от началото до края на времето. Докато изследваме урока за тази седмица, ние ще се спрем на някои от начините, по които Бог с определена цел е общувал с нас: чрез общо откровение /природата, съвестта на човека/ и специално откровение /Неговите пророци, Библията и Исус /.
БИБЛЕЙСКИ КОМЕНТАР
1. Бог общува чрез природата

/Прочетете с групата си Псалм 19:1-6 и Римляни 1:19-23/


Порядъкът и красотата на природата на природата мощно доказват Божието съществувание. Паве казва, че Бог използва видимите неща в природата, за да открие невидимите неща, като Своята божественост и вечната Си сила. Умът може да разбере тези неща чрез сътворените дела. Макар че е увреден и изроден от греха, природният свят още ни свидетелства за Божията сила и любов. Това че Бог открива Себе Си чрез сътворените от Него неща е достатъчно да ни покаже какво изисква Той от нас, оставяйки ни без какво да е извинение за пренебрегването на нашия дълг. Павел казва също в Римляни 1:20-23, че човечеството не е удовлетворено от това, че Бог открива Себе Си в природата. Такива умове приемат, онова което Бог е определил, за да разкрие Себе Си, за самия Бог. Така вместо ибисът и змията да изявяват Божията любов, те станаха бог за помрачения ум на древния египтянин. Ние днес също сме виновни. Зачеркнете напълно Бог от делото на сътворението и вие ще останете само с еволюцията.
За разискване : Какви други истини на невидимия свят ни предава природата за Бога ?

Защо Библията казва, че ние сме без извинение за разбирането на Божиите изисквания ?

Макар че природата е изящно красива и подредена и изявява Божията слава, защо тя не може да предаде една пълна картина на Бога и на Неговата любов, или целта, която Той има за човечеството ? Каква погрешна вест за Бога може да приемем също така чрез природата ?
2. Общуване чрез пророците

/Прочетете с групата си Изход 19:7/


Пророците от древността представляваха разнообразните личности, които предаваха вестта на Бога към народа Му. Тези вести можеше също да се отнасят за събития от миналото, настоящето или бъдещето. Вестите бяха давани, за да увещават, наставляват, утешават или да предсказват онова, което щеше да се случи.

Главната задача на един пророк беше да открие Божията воля на народа Му. Човек не може да се събуди някой слънчев ден и да реши да стане пророк. Това е призоваване от страна на Господа, както в случая с Моисей. Иронично, но нежеланието и съпротивата на Моисей да говори пред Фараона, разкрива поразителна подробност от делото на един пророк. Специфичната задача, която Моисей се страхуваше да изпълни, лежи в сърцевината на делото на един пророк: служене като говорител на Небето, един глас, който предава Божията воля на земята.


За разискване : Какво ни учат следните текстове за делото и задачите на един пророк : Изход 19:7; Числа 12:6; 1 Царе 3:10; Даниил 4:23; Амос 7:15; Деяния 18:9; 22:18; Откровение 10:4.
За разискване : Какво означава някой да е говорител от Божия страна? С какъв вид отговорност е свързано това ? Нужно ли е някой да е пророк, за да върши това дело ?
3. Общуване чрез устното и писаното Слово

/Прочетете Йоан 20:30,31; 2 Тимотей 3:16 и 2 Петрово 1:21/
Павел ни напомня, че „цялото Писание” е боговдъхновено. Това не ни позволява да решаваме коя част от Писанието е боговдъхновена и коя е човешка.

Но какво означава да бъде боговдъхновено или „вдъхнато от Бога” ? Думата е заета от гръцки език. Ние може да се върнем назад към Адам, за да намерим ключа. Адам, първият човек, беше „боговдъхновен”, което означава, че Бог буквално вдъхна живот в него. Така животът на Адам беше боговдъхновен; тази е причината, поради която той стана жива душа. Библията е наречена живото Божие Слово, защото има силата да ни учи, убеждава, поправя и наставлява как да растем в пълнотата на Бога. Библията е Божията мисъл, предадена на човечеството.


За разискване : Какво може да научим от следните текстове за това как е била съставена Библията ? Изход 34:27; Псалм 119:105; Евреи 4:12; Откровение 21:5.
Как единството, историята и оцеляването на Писанията са били запазени толкова хармонично ? Какво ни говори това за достоверността на Библията като едно сигурно откровение на Бога ?
4. Общуване – примери и учения – чрез Исус

/Прочетете на глас Йоан 1:1; Колосяни 2:9 и Евреи 1:1-3/


Исус стана един от нас, за да ни открие по-добре любовта на Отец, да сподели нашите опитности, да стане пример за един свят живот, да ни утешава, когато сме изкушавани, да заплати нашите грехове и да ни представи на Отец. Исус, Който беше с Бога, щеше да стане Бог с нас. Никъде другаде Божията любов към грешниците не е открита по-пълно, както в спасителния план и във въплъщението на Спасителя. Псалмистът ни учи, че Исус дойде на тази земя, за да разкрие „милостта и истината” /Псалм 85:10,11/. Исус беше пълен с милост и истина докато беше на тази земя. Тази пълнота Му позволяваше да даде пълно откровение на Божията милост и благодат.

Най-великото дело на милост на Бога беше това, че изпрати Исус да умре за нас. Всички аспекти на живота на Исус, не само Неговата смърт,, разкриват спасителния план в действие и ни предават Божията истина и благодат: Неговият съвършен живот е пример за послушание; Неговата заместническа смърт Му позволява да ни оправдае; нашата вяра в смъртта Му ни освобождава от вината на греха; възкресението Му ни обещава безсмъртие; възнесението Му на небесата потвърждава обещанието Му, че ще се завърне на земята и ще ни вземе, за да се срещнем с Отец.


За разискване : Какво ни разкриват следните текстове за Исус като едно съвършено откровение за човека ? Матей 4:17,23; 10:24; 28:18; Лука 1:77; Йоан 13:15; 1 Коринтяни 11:1; 1 Солунци 1:10; 5:9.
СТЪПКА 3 – Практикувайте !
Въпроси за размисъл :

- Защо не трябва да приемаме учението на всеки, който проповядва убедително и се позовава на Божието име ? Вижте Еремия 14:14; Марко 13:22; 1 Йоан 4:1 и 2 Петрово 2:1.


- Бог общуваше директно с човека в Едемската градина. Той общуваше пак с човеците, когато Исус беше на земята. Защо мислите, че Бог вече не общува с хората лице в лице ? Прочетете Йоил 2:28,29 и Амос3:7.
- Откъде знаете, че Бог още общува с нас ? Вижте Исая 8:19,20.
Въпроси за прилагане :

- Бог не е пасивен; Той общува с нас, когато е нужно по начини, които ще посрещнат нашите нужди. Като имаме пред вид този динамичен образец, какви методи на общуване бихте могли да си представите, за да посрещнете нуждите на вашата църква ?


- Исус каза да разгледаме лилиите /полските кремове/. Какво ви говорят лилиите /или друго растение/ за Бога ? Как Го разкриват те по-пълно ? Каква „теология” намираме там ? Или дори един прост стрък трева. Как може да приложите онова, което сте научили за Бога от природата ?
Свидетелстване :

Почти преди тридесет години шведският фотограф на природата К.Б.Сандвед открил една съвършена буква F върху крилото на оранжева нощна пеперуда. Би ли могло, чудел се той, буквите на цялата азбука да се намерят в шарките на крилата на дневните и нощните пеперуди ? През следващите двадесет години той пребродил много места, взирал се в екзотични растения или гледал под листата, търсейки букви по целия свят... Използвайки замислена от него леща за микроскоп, той фотографирал буквите от A – Z и цифрите от нула до девет. Често пъти намирал повече от един екземпляр, без да убие едно единствено насекомо. Така се родила „Азбуката на пеперудите”.

Все пак, не очаквайте пеперудите да започнат да произнасят думи, както прави паякът във фантастичната история за деца Паяжината на Шарлота. Вярно е, че пеперудите не могат да произнасят думи, но те са част от Божията азбука, която говори за любовта Му към нас. Природата е едно от определените от Бога средства да ни се открие, и нейните вести за Божията любов са написани навсякъде. Това е един универсален език, който не се нуждае да бъде предаден с човешки думи, защото той ни говори на езика на сърцето. И така, какво ни казва една от пеперудите на Сандвед, и не само буквата на нейните крила, за нашия Създател ?
За разискване : Какво ви учи природата за Бога ? По кои други начини се свързва Бог с вас ? Какви различни средства, които използваме, за да общуваме един с друг, ни подсказват за важността да не ограничаваме Бога само до един начин да ни говори ?
СТЪПКА 4 – Приложете !

- Колко ефективен сте като представител и вестител. Кои неща може да подобрите като представяте Божията любов като посланик на Христос ?


- Уредете някоя събота да излезете сред природата. Спрете се на някой обект в природата и размишлявайте как той ви разкрива нещо за Бога. Споделете размишленията си с групата.
- Нарисувайте картина или напишете поема за обекта, който сте избрали. Покажете рисунката си на групата. Споделете на каква духовна истина ви учи той за Бога. Или опишете обекта във вашата поема. Свържете я с онова, което обектът ви разкрива за Бога.
Завършете урока с молитва, като помолите Бог да ви помогне да бъдете едновременно Негов активен и ням представител.

УРОК 2 3 – 9 януари

Урокът накратко ...
ПРОРОЧЕСКАТА ДАРБА
Ключов текст : Числа 12:6

Учете групата да :

Знае : Че Бог ни говори чрез други хора, които наричаме пророци.

Чувства : Уважение и доверие към пророците и да ги приемаме като хора като нас.

Върши : Внимателно да разглеждаме начина, по който пророците може да говорят на нас или на църквата.
План :

1. Ролята на пророците / Второзаконие 18:14-22; 34:10/

А. Защо Бог издигаше пророци ? Каква беше тяхната служба ?

Б. Какво е значението на опитността лице в лице за пророка, за Бога и за нас ?
2. Пророците са хора / Съдии 5/

А. Какво ни разкрива историята на Девора за начина, по който пророците служеха в тяхното общество ?

Б. Какво ни говори за Бога разнообразието от хора, призовани като библейски пророци ?

В. Какви грешки и слабости са очевидни при библейските пророци ? Какво ни говори това за отношението на Бога към нас ? Как грешките и недостатъците на пророците ни осведомяват за тях и техните писания ?


3. Пророчеството в църквата /Деяния 2:16-21; 21:8-14/

А. Какво внушава големият брой пророци в новозаветно време за начина, по който Бог говори на църквата ?

Б. Как приемате възможността Бог да използва някого, за да ни говори за Себе Си ?
Резюме : През цялата история Бог е използвал обикновени хора с различно положение, за да ни говорят за Него. Тези пророци са укрепявали, поправяли, ръководили и насърчавали Божия народ по техния път към Обещаната Земя, когато един ден ние отново ще говорим лице в лице с Бога.
СТЪПКИ НА ИЗУЧАВАНЕ
СТЪПКА 1 – Мотивирайте се !
Ключова концепция за духовно израстване : Точно както пророците служеха като посредници между Бога и Неговия народ, така и ние може да служим на Бога, независимо от нашите недостатъци.
Бисерите са една злополука в природата. Най-вероятно мидите, осакатени в развитието си и оформени неправилно, произвеждат бисери. За да се оформи един бисер, трябва първо в мекотелото да влезе дразнител, когато е отворена, за да диша или за да се храни. Този дразнител е най-малко вероятно да е зрънце от пясък, а по-скоро дразнещ мидата паразит, остатъци от гниещо растение, яйца от мекотели малко раче, парченца от храна или дори малка рибка. Мидата се защитава като отлага седефена материя, която покрива дразнителя са този слой. С времето това несъвършенство се превръща в перла.

Трудно е да си представим как нещо толкова дефектно може да произведе нещо така красиво ! Това трябва да ни даде надежда, когато нашите слабости, несъвършенства, недостатъци заплашват да ни смажат. Щом Бог може да вземе нещо осакатено и грозно оформено като едно мекотело и да го използва, за да създаде съвършенството на един бисер, не е ли по-способен да създаде красота и сила от нашите дефекти ? „Доволно ти е Моята благодат .. силата Ми в немощ се показва съвършена.” / 2 Коринтяни 12:9/. Така че, следващия път, когато сте обкръжени от трудности или страдания или сте смазани от духовните си недостатъци, спомнете си: без дразнител няма да има бисер.


За разискванe: Ние вече учихме, че Моисей се страхуваше да говори пред Фараона, защото чувстваше, че има дефекти в говора. Каква помощ му обеща Бог ? Кои са някои от другите слабости, които имаха други библейски водачи, които Бог помогна те да преодолеят ? Как това вдъхва надежда в членовете на вашата група, че Бог може да ги използва въпреки техните слабости и недостатъци ? Как е превърнал Бог духовната уродливост в „перли” ? Как е използвал Той „дразнителите”, за да ни направи по-силни ?
СТЪПКА 2 – Изследвайте !
БИБЛЕЙСКИ КОМЕНТАР
Само за учители : Ние ще разгледаме живота на пророците от Стария и Новия Завет, за да определим делото на един пророк.
1. Авраам: ревностен, но с недостатъци

/Прочетете с вашата група Битие 29:7/
Първият докладван случай, когато е използвана думата пророк в Библията, е в Битие 20 глава. Когато прочетем историята, ние виждаме, че цялото семейство на Авимелех страдаше от проклятието поради това, че един мъж пожела жената на Авраам. Сара и Авраам бяха излъгали, споменавайки, че Сара е полу-сестра на Авраам, но пропуснаха да кажат, че тя беше негова жена. Това беше само полуистина – но от устата на един пророк, не по-малка лъжа ! Беше достатъчно да убедят Авимелех, че Сара е свободна, за да се присъедини тя към харема му. И когато той я взе, Бог затвори утробата на жените на Авимелех. Онова, което е интересно в разказа е, че въпреки лъжата на Авраам, Бог се отнесе с него като към пророк и направи възстановяването на Авимелех да зависи от ходатайствената молитва на Авраам за него. Макар че мнозина от нас са грешни и с недостатъци, Бог пак ни призовава в нашето несъвършенство да Му служим.
За разискване : Бог призова Авраам въпреки неговите грешки. Каква надежда трябва да ни даде това, че Бог може да ни използва въпреки нашите грешки ? В същото време защо недостатъците на пророците не ни дават правото да грешим съзнателно пред Бога, докато претендираме, че Му служим ?
2. Ходатайството на Моисей: делото не един пророк

/Прочетете Изход 32:11-13 и Числа 14:13-19; !6:46-50/
След бунта на Израил в случая със златното теле, Бог каза на Моисей, че ще унищожи народа и ще създаде нов избран народ от потомството на Моисей. Молитвата на Моисей предотврати пълното унищожение на Израил като народ. Моисей беше като предтеча на Христос.
За разискване : Ние учим, че докато Моисей предаваше Божиите думи на народа, лицето му беше покрито. Покриването на лицето на Моисей го прави символ на Христос. Исус покри Своята божественост с човешко естество, за да обитава между нас. Забулен с покривало, Моисей представяше как Бог трябва да ни се открие: без покривало, Бог не можеше да бъде между нас без да ни унищожи. Но, облечен в човешко естество, Той можеше свободно да дружи с грешници, за да присъедини отново човечеството към Небето. Славата, отразена върху лицето на Моисей, може да се сравни с благословенията, които се получават от пазещия Божите заповеди народ чрез ходатайството на Христос.

По-нататък Числа 16 глава показва, че работата на един пророк се основава върху ходатайственото дело на Моисей и Аарон за спиране на смъртното наказание /язва /. /1/ Моисей действа като говорител / стих 46/. /2/ Аарон взема кадилницата от Светото място – кадилница, използвана само вътре в храма – и я занася всред народа. Тамянът символизира Исусовото дело на ходатайство и изкупление, идвайки тук на земята при нас. Аарон служеше като символ на Христос, Който дойде сред грешните хора и принесе Себе Си за техните грехове.


За разискване : Как онова, което извършиха Моисей и Аарон в Числа 16 глава, хвърля по-нататък светлина върху делото на един пророк ? Какво ни учи това за изкупителното дело на Христос за нас ?
3. Жени пророци : Мариам и Девора

Прочетете с групата си Числа 12:2,3 и Съдии 4:1-18/


Мариам е първата жена в Стария Завет, призована за пророк. По сила тя стоеше само след Моисей и Аарон. Мариам претендираше, че притежава пророческата дарба, тъй като Бог говореше чрез нея. Михей твърди, че Бог е извел Израил от Египет чрез Моисей, Аарон и Мариам.. След избавлението, Мариам поведе жените в песента на Моисей при Червеното море. Може би на нея може да се гледа като на организаторка на първия отдел за служба на жените в Божията църква. Като допълнение към предаването на народа вестите, които Бог й даваше, тя може да е учила, съветвала, укорявала народа по време на една служба, която обхващаше 90 години.

По-късно, по време на съдиите, Бог призова друга жена за пророчица – Девора. Тя изслушваше случаите, които й представяха, под едно дърво между Рама и Ветил. Тази съдебна зала на открито позволяваше на народа един свободен достъп до нея, когато идваха при нея да се съдят. Като пророчица тя поправяше злоупотребите и отстраняваше несправедливостите. Нейното влияние беше толкова голямо, че един велик войн, когото Бог призова да освободи Израил от неговите врагове, отказа да влезе в битката без Девора. Нейното присъствие щеше да покаже ясно, че начинанието беше по Божия воля. Варак, един силен и смел войн, се подчини на нейното пророческо ръководство. Девора, макар и жена, а не войн, не отказа да поведе Израил в битката. Бог ни показва чрез нейната история, че Той не се ограничава само с мъже, когато призовава пророци.


За разискване : Какво ни учи службата на Мариам и Девора за работата на пророците ? Какво ни разкрива за Бога фактът, че Той избира жени, както и мъже, за да Му служат като пророци ?
СТЪПКА 3 – Практикувайте !
Въпроси за размисъл :

- Каква опасност се крие в това да насочвате вниманието си върху грешките на един пророк, като средство да оправдаете вашите собствени грешки ?
- Кой от пророците ви вдъхновява да живеете богобоязлив живот ? Защо ?
Въпроси за прилагане :

- Библията казва: „всички съгрешиха” /Римляни 3:23/, но тя ни дава решение, което ни позволява да избегнем „заплатата на греха” /Римляни 6:23/, която е смърт. Какво е вашето разбиране, как действа това решение ? На какво се основава то ? Как може да се възползвате от този чудесен дар ?
- Поради греховете си Моисей не можа да влезе в Обещаната Земя. Последиците от вашите грехове обезкуражават ли ви или ви притеглят по-близо до извора на спасението ? Обяснете ?
- Разисквайте върху влиянието, което прощаващият дух би могъл да има върху живота на вашата църква.
СТЪПКА 4 – Приложете !
- Как църквата ви променя позитивно живота на хората ? Как може да направи това по-добре ?
- На всички беше ясно да видят, че Моисей е бил в присъствието на Бога, след като слизаше от планината Синай. Как стои въпросът с вас ? Как вашият живот разкрива връзката ви с Бога ?


  • Какъв вид образец представяте вие ? Ако не е добър, защо не е ? Защо не е нужно да бъдете съвършен и все пак да сте пример за следване ?

Прочетете Деяния 4:12 и помолете групата да се помоли за някого, който е в нужда.



Каталог: MEDIA%20SET -> A.%20MINISTRY,%20EDUCATION
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> За Windows има само един вид архив формат
MEDIA%20SET -> Книгата "Свидетелства към църквата", том 9-ти, ст."Последната криза", писана от религиозната писателка Елена Вайт през 1909г намираме следния цитат: "
MEDIA%20SET -> Жак Секвейра вечното евангелие изкупителната Божия любов
MEDIA%20SET -> Фактите около възкресението
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Юли, август, септември 2007 г. За добро или за зло: поуки от старозаветни съпружески двойки гордън кристо и розенита кристо
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище януари, февруари, март 2008 г. Ученичеството от
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище октомври, ноември, декември 2007 г. Пречистващият огън на страданието
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище април, май, юни 2009 г. Ходене по пътя: християнският живот
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище юли, август, септември 2008 г. Служители на надеждата
A.%20MINISTRY,%20EDUCATION -> Учителски уроци за съботното училище април, май, юни 2008 г. Чудото исус рой Адамс


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница