1. научен статут на началната училищна педагогика



страница1/20
Дата24.01.2024
Размер209.5 Kb.
#120074
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20
nauchen-statut-na-nachalnata-uchilishtna-pedagogika
Свързани:
НаученстатутнаначалнатаучилищнапедагогикаПресианНУПЧЕ360, Какво е и какво не е тормозът пресиан иванов нупче360, razvitie-na-rasteniyata



1. НАУЧЕН СТАТУТ НА началнаТА училищна педагогика



  • педагогиката в системата на научното знание;

  • понятие за начална училищна педагогика;

  • обект и предмет на началната училищна педагогика;

  • задачи и функции на началната училищна педагогиката;

  • основни понятия в началната училищна педагогика;

  • характеристика на понятията, термините и категориите, използвани в началната училищна педагогика




  1. Педагогиката в системата на научното знание

Както е известно, науката е сфера на човешка дейност, чиято функция е разработване и теоретично систематизиране на обективните знания за дей­ствителността. Непосредствени цели (11, с. 323) на науката са описанието, обяснението и предсказването на процесите и явленията от действителността. Диференциацията и интеграцията на научното знание позволиха да се очертаят трите главни раздела на научното знание: естествознание, обществени (социални) науки и философия. . . " (11, с. 329) . Съгласно приетата класификация (11, с. 330) на науките педагогиката се определя в групата на социалните науки. Като социална наука педагогиката изследва такива социални явления като възпитанието, обучението и образованието (които са обекти на изслед­ване и на социалните, и на природните науки) , а чрез тях осъществява връзка и с природните науки.
При своето зараждане педагогиката има синтетичен вид, дава най-основните, ръковод­ните принципи за възпитаване и обучаване на подрастващите. Заедно с развитието на обществото и развитието на на­уката се наблюдава тенденция към диференциация в областта на изследването, постепенно започват да се обособяват различни клонове на педагогическата наука. Така общата педаго­гика се разделя на три основни дяла: общи основи на педаго­гиката, теория на възпитанието и теория на обучението (дидактика). В първия дял се разглеждат зараждането и развитието на педагогиката, предметът, основните понятия, методологията и методите на научно-педагогическото изследване, факторите на възпитанието и системата на образованието.
Теорията на въз­питанието разглежда същността на възпитателния процес, принципите и методите на възпитание, различните страни и задачи на възпитанието, както и условията и специфичните средства за тяхното решаване.
Дидактиката раз­глежда същността на обучението и на учебния процес в него, принципи и методи на обучението, съдържание на обучението, организационни форми на обучение, начини за повишаване ефективността на учебно-възпитателната работа.
Предучилищната педагогика изучава проблемите на възпи­тателната работа с децата от предучилищна възраст.
Специалната педагогика изучава специфичните закономер­ности на учебно-възпитателната работа при деца с дефекти. Тя се разделя на сурдопедагогика — за възпитаване и обучение на глухонеми деца; олигофренопедагогика — за умствено изоста­нали деца, и тифлопедагогика — за слепи деца.
Педагогиката за възрастните (андрагогия) изучава проб­лемите на обучението и възпитанието на възрастните.
Военната педагогика изучава учебно-възпитателната работа при условията на войската.
Историята на педагогиката изучава възникването и разви­тието на възпитанието и обучението през различните обществено-исторически формации. Разкрива закономерностите, опреде­лящи развитието на педагогиката, и запознава с най-важните представители на педагогическата мисъл от миналото.
Историята на българското образование разглежда възник­ването и развитието на педагогическата мисъл и учреждения у нас.
Сравнителната педагогика като използува сравнителните методи, изучава възпитанието, образованието и обучението в различните страни на съвременния етап от развитието, което дава възможност да се разкрият общите закономерности и специалните особености на образователните системи в различните страни.
Методиките на обучението по отделните учебни предмети често са наричани частни дидактики. Докато дидактиката раз­крива общите закономерности на теорията на обучението — учебен процес, принципи, методи на обучение, организационни форми на обучение, отделните методики конкретизират тия общи положения към отделните учебни предмети. Някои авто­ри разглеждат методиките не като чисто педагогически, а като междинни науки.
В последните години се появиха редица нови педагогически дисциплини, като социална педагогика, педагогическа киберне­тика, педагогическа етика, педагогическа социология, Началната училищна педагогика и др.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница