11 май 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/5
Дата08.05.2018
Размер0.67 Mb.
#68160
  1   2   3   4   5
11 май 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Бойко Борисов бламира здравния министър

Скок на цените в аптеките -фармацевти ще продават даже шампоан
Диана ТЕНЧЕВА

Бойко Борисов бламира намерението на здравния си министър в аптеките да могат да работят и хора, които не са фармацевти. До­като д-р Стефан Константинов бе в Будапе­ща, премиерът събра здравни експерти от ГЕРБ на среща с Българския фармацевтичен

съюз. Решено бе само магистър и помощник-фармацевти да работят в аптеките. 4000-те консултанти, които сега продават там сапу­ни, памук и козметика, остават на улицата. Промяната ще повлече поскъпване на ле­карствата - фармацевтите са по-високо пла­тени и ще увеличат разходите на аптеките.

Борисов повикал в МС ви­цепремиера Симеон Дян­ков, шефката на здравната комисия Десислава Атана­сова, „ директорката на здравната каса д-р Нели Нешева, зам. здравната министърка Гергана Павлова и депутата от ГЕРБ д-р Лъче­зар Иванов. Интересите на аптекарите защитавали Мирослав Ненчев, шеф на фармацевтичния съюз, и заместничката му Аделина Любенова (тя е и отговорни­ят фармацевт на дистрибу­торска компания).

Ръководството на БФС заплаши с протести в стра­ната, ако в аптеките бъдат оставени консултантите, както предвиждат промени в лекарствения закон. Те бяха подготвени от здрав­ното министерство и бяха гласувани от кабинета. Именно по този повод била инициирана срещата при Борисов. „Труд" научи, че Ненчев и Любенова ведна­га подели темата само фар­мацевти да се трудят в апте­ките. В тяхна защита се обя­вил и д-р Лъчезар Иванов, който в последните години твърдо стои зад БФС.

За да няма недоволство в страната, премиерът и оста­налите се съгласили с иска­нето на съюза. „Само че цената на тази договорка е по­вишаване на разходите в аптеките и поскъпване на лекарствата", обясни Нико­лай Костов, шеф на Асоциа­цията на собствениците на аптеки (АСА). На мястото на консултантите ще трябва да се назначат фармацевти, но техните заплати са близо 2 пъти по-високи - около 1200 лв. За да „избият" новите харчове, собствениците на аптеки ще спрат да дават отстъпките от стойността на лекарствата и другите про­дукти. От което ще постра­дат всички болни българи. „Ние също обмисляме протести", заявиха от АСА. Намерението им обаче мо­же да се окаже пагубно за пациентите, защото само в София членовете на АСА отговарят за 75% от снабдя­ването с животоподдьржащи и спасяващи медика­менти. Докато аптеките, които БФС защитава, са малки, които нямат доста­тъчно средства да работят със скъпо струващите меди­каменти. „Докога ръковод­ството на гилдия от 4000 ду­ши ще тормози българското общество?!", запита Нико­лай Костов. Той добави, че АСА очаква подкрепата на Българската асоциация на търговците на едро е лекар­ства и КРИБ.




Съдят трима лекари за смъртта на родилка
Мария КЕХАЙОВА

Прокуратурата в Бургас е повдигнала обвинения на гинеколозите д-р Сияна Драгнева и д-р Нина Добре­ва и на хирурга д-р Алексан­дър Маджуров заради смъртта на родилка, съобщиха магистратите. Лекарките ще отговарят за немар­ливост, а д-р Маджуров и за това, че не е настанил жената в болницата, когато тя до­шла с оплаквания и не впи­сал прегледа. Полина Димова (23 г.) ро­дила на 14 януари 2008 г. Две седмици по-късно се върнала в болницата заради силни болки в корема. Жена­та не била хоспитализирана. Състоянието й се влошило. По-късно й била направена спешна операция за остър перитонит, но късно.




Няма спасение за спешната помощ
Д-р Ваньо ШАРКОВ*

След като преди месеци здравният министър д-р Стефан Константинов представи новата конпепция за ре­форма на болничното здра­веопазване и след нея нови­те идеи за спешната помощ, се роди още една нова кон­цепция.

Авторът й обаче трябва да стане известен на хората, на лекарите и пациентите, а да не се крие зад институцията, за да знаем кой сътвори тази глупост комбинирана с абсолютна некомпетентност.

Да започнем от парамедиците, които щели да запълн­ят зейналата яма от липсва­щи кадри в спешните центро­ве и филиали. Страхотна идея, която не само ще пови­ши качеството на здравео­пазването, но и пациентите ще останат доволни. Чакате спешна помощ, идва пара-медик, карал двегодишен курс на обучение, и ухилен от вратата ви пита къде е кон­тактът, щото е обучен да пра­ви дефибрилация. Или, да не дава Господ, е подготвен да интубира. Къде в нашата държава има подобно обуче­ние? Кой подготвя и изпитва тези хора? Кой ще им даде някакъв документ, че имат право да докосват пациента, без да застрашават живота му някъде се чува,че БЧК бил вече готов да обучава парамедици... Дали пък няма някакви европейски сред­ства за това и някой вече да е готов да ги присвои?

Транспортни екипи само от шофьори на линейки пък ще отиват на по-леките сиг­нали и след кратка меди­цинска консултация ще транспортират пациентите в лечебни заведения. Е, тук ве­че всички въздъхват облекчено и заспиват сигурни, че има кой да им помогне. Що не вземат направо да обучат и бръснарите, те така или ина­че в началото на миналия век са лекували. Дайте по една диплома и на знахарите и баячките, качете ги на ли­нейките, дайте им слушалки и дефибрилатори и само гле­дайте какво здравно благо­денствие ще настъпи. Не, не е смешно! Грешна политика и безхаберие обезкостиха спешната помощ от кадри и понеже в Министерството на здравеопазването могат да пишат и не могат да мислят, стигнаха до създаването на нова професия, която да за­мести лекарите. Ех, ако мо­жеше да има и параминистри или парачиновници... финансирането на спеш­ната помощ щяло да се уве­личи с още 75 млн. лева, а лекарите ще вземат двойни заплати. Кога, кога, кажете, и първо им дайте обещаното 10% увеличение на заплати­те за2010 г. Май обещанието тате ще ми купи колело, ама друг път

ще стане по-бързо. Но пък, ако отбележим, че в спешна­та почти не останаха лекари, няма проблем на малцината останали и тройно да се уве­личат заплатите.

През 2011 г. парите за материална издръжка са по-мал­ко от тези за предходната, а през 2012 г. ще се увеличат двойно. Бисмарк не е бил прав, когато е казал: „Най-много се лъже преди война, по време на избори и след лов." Лъже се и между избо­рите, изобщо много се лъже. Лекарите в спешната по­мощ получават 50 ст. на час като възнаграждение за но­щен труд и 45 лв. на месец за спешен труд. Даже и бъде­щите парамедици ще хвърл­ят чехлите и по чорапи ще избягат от тази мизерия. Вярно, правилен е стреме­жът за намиране на финансо­ви стимули за медиците да работят в спешната медици­на, но те трябва да се комби­нират и с професионална мо­тивация. Това може да стане единствено с отпушване на системата за специализация

и осигуряване на неограни­чен достъп до нея за лекари­те в спешната помощ.

Линейките щели да стигат за 20 минути до мястото на инцидента или до пострада­лия е поредното обещание.

Алооо, къде живеете и какво точно работите?

До здравното министер­ство могат да стигат и за 19 минути, но и това не помага. Трафикът, задръстванията, безхаберието на водачите, препаркираните улици и тро­тоари не могат да се преодо­леят без децентрализация на столичната спешна по­мощ и тази в големите ни гра­дове. А какво да правят хора­та не в стръмните Родопи, а в плоската Дунавска равнина? Съвременните строители на магистрали дали се сещат, че има населени места, до които и с танк се стига труд­но, камо ли с линейка. Дупки­те са наредени като влакова композиция и в някои от тях може да се скрие цял отдел от здравното министерство.

След като има Национал­на здравна карта, трябва да се погледне и към системата от филиали за спешна по­мощ. Има ли нужда в непренаселени региони от три фи­лиала на 10 км един от друг или някой от тях може да се изнесе в друг регион, където достъпът на пациентите е за­труднен.

От новата концепция изле­зе и истинска новост- постра­далите няма да се транспор­тират в най-близката болни­ца, а в тази, в която има ин­тензивно лечение и реанимация, Ха така. А преди два месеца щяха да ги карат в най-близката, каза министъ­рът. Преди година и половина в закона за лечебните за­ведения бе записано, че не може да има болница, ако тя не осигурява 24-часов прием на спешни пациенти. И пра­вилно! А сега излиза, че те са длъжни да гарантират по­стъпването на спешно бол­ни, ама такива няма кой да им закара.

В медицината от грешка може да пострада един па­циент. В здравеопазването от глупост или от липса на управленски опит могат да пострадат хиляди. Да пази Господ! Има простички не­ща, за които не е необходима концепция, достатъчно е да

се върши работата! И те са:

- Бърз преглед на транс­портната и материално-техническата обезпеченост на спешната помощ.

- Професионална мотива­ция и финансови стимули за работа в системата на спеш­ната медицина.

- Разтоварване на спешна­та помощ от несвойствени задължения като разкарва­не на кръвните проби на пия­ници, седнали зад волана.

- Децентрализация на спешната помощ в столица­та и големите градове и раз­полагане на филиали в други­те региони.

- Информационна система и сигурна комуникация меж­ду екипите, филиалите и цен­тровете за спешна помощ.

Когато не си способен по­ради незнание или неумение да направиш от спешната по­мощ здраво, навременно и силно звено от здравната система, започваш да мис­лиш с какво да я замениш и така се стига до парамедици, шофьори, баячки и знахари. Някои хора в здравното ми­нистерство са истински пара­медици и без курс в БЧК. Те си знаят!

*Д-р Ваньо Шариов е депу­тат от СДС, заместник-председател на парламентарната комисия по здравеопазване и бивш дирек­тор на Спешна помощ - Софийска област.


Над 100 хил. души не работят, защото няма кой да гледа децата им

Липсата на старчески домове и хосписи задържа в къщи други 44 хил. българи
Мишел Гутсузян

Отглеждането на деца и грижите за възрастни и болни хора принуждава много хора в трудоспособна възраст да стоят вкъщи въпреки желанието им да работят. Основните причини за това са липсата на институции, които да поемат грижата за техните роднини, и високата цена на тези услуги. Това показват данните на Националния статистически институт за съвместяването на професионалния със семейния живот.

Изследването установи, че миналата година 1.2 млн. души в трудоспособна възраст са се грижили за деца. Само две трети от тях работят. Останалите са жени в отпуск по майчинство, безработни, които си търсят работа, и обезкуражени, които са се отчаяли, че ще намерят. Над 100 хил. от неработещите заявяват, че искат да се трудят, но не могат, защото няма кой да се грижи за децата им.

За всеки пети причината е, че в района, в който живее, няма детска градина или занималня. Над 40 хил. признават, че не могат да си позволят да плащат за подобни услуги, а 10 хил. души смятат, че грижите, които ще получат децата им, няма да са добри и затова ги отглеждат вкъщи.

Изследването на НСИ показва, че през миналата година много хора в трудоспособна възраст са останали извън пазара на труда, защото се грижат за болни или възрастни хора. Около 44 хил. от тази група казват, че биха работили, ако има подходящи условия за роднините им в институции или частни центрове.

Голяма част от хората обаче се грижат сами за болните, защото не могат да си позволят да плащат за старчески домове или хосписи, а и в тях няма места.

Данните показват, че едва 14% от близо 824 хил. заети с фиксирано работно време, които се грижат за деца, болни или възрастни, могат да си позволят да си тръгват по-рано от офиса по семейни причини.

От началото на миналата година в помощ на майките, които не са успели да запишат детето си на градина, действа схемата "Отново на работа". Целта й е да осигури безплатна детегледачка на родителите с деца от 1- до 3-годишна възраст, което да им даде възможност да работят.

Финансирането е от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". Приоритетно в нея се включват самотни родители, многодетни семейства, родители на деца с увреждания, домакинства с нисък доход.

До края на 2012 г. се предвижда по този начин да бъдат подпомогнати 8000 семейства. Подобна е целта на финансираните с евросредства и пари от националния бюджет дейности като "Личен асистент" в помощ на членове на семействата, които не работят заради постоянната грижа за болни.

Децата ще могат да останат в яслите и след 3-годишна възраст

Децата вече няма да бъдат изписвани от яслите веднага щом навършат три години, а ще могат да останат, докато ги приемат в детска градина. Това предвижда промяна в Наредба 26 за устройството и дейността на детските ясли и кухни на Министерството на здравеопазването. Тя беше публикувана вчера в Държавен вестник и вече е в сила. Министерството предложи тези промени в края на март, защото в София и в други големи градове децата се приемат в градините само след 1 септември заради недостига на места.

Досега дете, което стане на три години, например през януари, трябваше да напусне яслата, но не можеше да бъде записано веднага в градина. Родителите му трябваше да търсят гледачки, роднини или частни ясли за месеците до 1 септември.

Извън яслените групи на детските градини след първото класиране в София останаха около 5000 деца до 3 години, чиито майки искат да се върнат на работа и са кандидатствали за място. Приети бяха около 2700 деца. Още близо 2500 бебета посещават самостоятелни ясли, които са все още извън електронната система за кандидатстване. Именно за тях се отнасят промените в наредбата на здравното министерство, защото останалите деца директно се прехвърлят в градината.

В детските градини в София наесен ще влязат близо 6700 деца на 3 години, а за 3200 няма места. В момента месечната такса за общинските ясли и градини е 60 лв., а в частните - средно 500 лв. Общински съветници предложиха наскоро таксата да зависи от доходите на семейството (така е в някои провинции в Германия). Столичният кмет Йорданка Фандъкова обеща до края на годината да бъдат разкрити още места в градините, но със сигурност те няма да могат да поемат всички кандидати.


Здраво бебе почина при раждане вкъщи

Било едро и преносено, но майката отказвала да ходи в АГ болница
Здраво износено бебе почина след раждане вкъщи, съобщи д-р Валентина Григорова, зам.шеф на Първа АГ болница "Св. София" (бивша "Тина Киркова").

Момиченцето с тегло 4,250 кг се задушило, защото не издържало на 12-часовото раждане, а наоколо нямало лекар, за да помогне. 32-годишната майка пристигнала в болницата, когато детето било вече мъртво. Тя и съпругът й са ветеринари.

Жената била твърдо решена да роди вкъщи, въпреки че наблюдаващият бременността лекар я предупредил да постъпи още преди крайния термин в болница. Причината била, че плодът бил едър и можело да се наложи цезарово сечение. Точно това обаче не искала майката, запалена по естественото раждане.

Ходела на курсове по йога за бременни, но за разлика от другите бременни искала, освен да роди естествено, това да стане и вкъщи.

Дори пъпната връв не е била прерязана, когато са дошли в болница "Св. София", обясни д-р Григорова. Плацентата също не била извадена, което било рисковано и за самата майка.

Постъпката е безотговорна по думите на д-р Григорова.

Бебето е било преносено с 12 дни. То е било добре развито и не е имало вродени дефекти. Единствената причина за смъртта е задушаването. Лекар щеше да следи сърдечните тонове и да реагира адекватно, каза д-р Григорова.

Майката се възстановила физически, но била съсипана, защото осъзнавала, че е поела отговорността за живота на бебето и го е загубила. Първото й дете, което вече е на 2 г., е родено в същата болница. То също било преносено, но тогава лекарите взели мерки, за да предизвикат родилния процес. След първото раждане жената заявила, че няма да се подложи втори път на това.



ИЛИЯНА АНГЕЛОВА


Обвинителният акт ще е със сметка за изследванията
Не арест, а лазарет ще рече човек, ако е наясно с всичките болести, които морят шестимата ВИЛ арестанти от бандатата на Килърите в шуменския арест. От септември м. г., когато бяха закопчани, досега всеки от тях поне веднъж в месеца пуска искане за промяна на мярката си по здравословни причини.

Всеки път списъците от диагнози се обогатяват с нови - ту хроничните състояния се обострят заради мизерните условия в килиите, ту се възпаляват стари рани, "пипват" се нови страдания,

като че ли някой нарочно им пуска зарази от кутията на Пандора.

Щом наближи време за ново искане, върху арестантите се стоварват с пълна

сила хипертонични кризи и остри коксартрози, клаустрофобични пристъпи. Въздухът им спира, налягат ги чревни разстройства и прочее мор. Линейките на

" Спешна помощ" по два пъти на ден хвърчат до ареста, за да може после адвокатите да използват това като аргумент в съда.

Магистратите пък, задължени от закони и конвенции, постановяват двойни, тройни и дори петорни експертизи за уточняване на диагнозите. Понеже арестантите имат права, назначават им се най-скъпите изследвания -като например ядрено-магнитен резонанс, който струва най-малко 150 лв.

" Непрекъснатите искания за промяна на мерките забавят разследването, а скъпите изследвания вдигат много цената на съдебните разходи", оплака се неотдавна наблюдаващият прокурор Ася Петрова.

Тя още не може да посочи дори приблизителна сума на харчовете. С обвинителния акт обаче всеки от бандата за мокри поръчки ще получи и такава сметка.

КРЪСТАНА ТАСЕВА


За качествено СПА трябва да има доктор

Басейнът с минерална вода не стига за лечебна ваканция, пакетите са поне за пет дни
ТОНИ МАСКРЪЧКА, ВИКТОР ИВАНОВ

СПА туризмът навлезе в България и у нас много хотели сложиха това определение в името си.

Басейнът обаче не прави от един хотел СПА, нужни са много повече неща, за да е качествена услугата.

Наличието на медицински персонал е най-важното качество, което трябва да има един СПА хотел, за да може да получите от него услуга, която си струва парите. Това съветват от българската СПА асоциация туристите.

Лекарите са нужни както за сигурност, че процедурите няма да навредят на туриста, вместо да помогнат, така и за постигането на максимален ефект от тях. Не за всеки е подходящ престой в сауна или дори вана с лечебна кал.

Цели четирима лекари са в екипа на "Интерхотел Сандански". Сред тях присъства дори специалист по вътрешни болести, разказа управителят на хотела Александър Александров.

В предложенията на основно ремонтирания хотел се включват и процедури за електролечение, парафи-нолечение, лъчелечение и физиотерапия, като се прилага уникален препарат с торф, обогатен с флуор, силиций и магнезий.

Няма качествено СПА с лечебна цел, което да продължи само през уикенда, е вторият съвет на специалистите в медицинския туризъм. "Обикновено пакети-

те за профилактика и лечение са от 5 до 10 дни, а процедурите задължително са под лекарско наблюдение", обясни Александров. В Сандански блика една от най-хубавите минерални води в България. Тя е подходяща за невралгии, бъбречни и урологични заболявания и нарушения на храносмилателната система. Заради това и при ремонта на Австрийския са изградени два нови басейна с топла минерална вода.

В почивните дни около Гергьовден 80% от туристите са българи. Гърците и македонците са другата основна група, допълвани от 10 семейства от Москва. „Идваме в хотела най-вече заради големия център за балнеолечение и рехабилтация на Балканите", казват Татяна и Миша Савенко.

"Кризата се отрази на гърците и те намаляха, но пък има ръст на гости от Македония и Албания. Вече имаме и групи от Кипър, като досега посещенията оттам са били единични", казва управителят.

Скандинавският пазар след годините на соца, когато беше основен, сега отново възвръща позиции. Голяма шведска група е била една от първите пристигнали, след като хотелът отвори врати през април. Финландци и датчани пък се очакват през септември.

Освен Сандански едни от най-препоръчваните бал-неокурорти са Велинград, Девин, Кюстендил, Павел баня, Хисар и Костенец.

Уикенд пакетите в СПА хотелите са за т.нар. уелнес туризъм и при тях се предлагат по-скоро козметични процедури. В тази група влизат терапиите с вино, червено грозде, маски за тяло с екстракт от рози, вана с мляко и шоколадов пилинг. За да са качествени обаче, е нужно в хотела да има коз-метици, които да изберат най-подходящата терапия за всеки клиент. Това са и основните СПА пакети, които предпочитат българските туристи. За да ги привлекат, все повече хотели включват и процедури в пакетните си цени.




Извадиха тиквичка от пловдивчанка

С гаджето ползвали зеленчука за уголемител на члена
Гинеколози от университетската болница "Св. Георги" извадили зелена тиквичка от влагалището на 28-годишна пловдивчанка.

Пациентката от ромски произход пристигнала в клиниката по празниците силно притеснена. Пред медиците разказала, че зеленчукът бил използван като секси-

играчка от нея и партньора и.

Преди инцидента двамата купили тиквички от пазара, за да си правят вечеря. Докато ги приготвяла, започнали любовна игра и тогава им хрумнала идеята да я издълбаят и да я ползват за уголемяване на пениса на партньора, който бил на същата възраст.

Започнали да се любят, разгорещили се и тиквичката се изхлузила от пениса на мъжа. Известно време двамата се мъчили да я извадят от влагалището, но колкото повече усилия полагали, толкова по-надълбоко потъвал зеленчукът. Лекари казаха, че го намерили почти до матката.

Имаше такъв случай преди 3 дни, но той не е единственият, редовно вадим чужди тела от влагалища, каза началникът на клиниката проф. Благовест Пехливанов. Той отказа подробности, защото не иска да нарушава лекарската тайна.

Жената е обслужена амбулаторно, тиквичката е измъкната с лопатки, а след това е направена дезинфекция.


Над 600 000 българи нямат личен лекар
Всеки четвърти без здравна осигуровка

Работещите внасят средно по 53 лв. месечно
Над 1,9 милиона, или всеки четвърти българин, вече нямат здравни осигуровки. Това показват последните данни на здравната каса, огласени вчера от КНСБ. В същото време 1,200 млн. от тях вече си имат личен лекар, но не са плащали редовно и поради това изпадат от системата. Част от хората сигурно са в чужбина и са забравили да подадат декларация в НАП за освобождаване, други са в сивия сектор, коментира вчера вицепрезидентът на синдиката д-р Иван Кокалов на кръгла маса, организирана от конфедерацията и германската фондация „Фр. Еберт“. Броят на неосигурените нараства заради неудовлетвореност от системата, емиграция и безработица, смята той.

Всеки работещ внася месечно за здраве средно по 53 лв., докато за останалите, които са ангажимент на бюджета, ПОСТЪПВАТ САМО ПО 19 ЛЕВА

Държавата не е коректен осигурител, на практика тя точи здравната каса, понеже плаща малко и нередовно, коментира д-р Кокалов. Трансферите към НЗОК редовно закъсняват с 2-3 месеца. Дори в момента преводът от финансовото министерство се бави, приходите намаляват, а разходите на касата нарастват, твърди синдикалистът.

Според закона държавата плаща за пенсионерите, децата, държавните служители, полицаите, военните и т.н.

В страната има доста хора по села и градчета, които се изхранват от личното си стопанство, но без да продават на пазара. Заради това те нямат и доходи. Въпреки това обаче са длъжни да внасят по 83 лева като самоосигуряващи се. Да преосмислим най-после критериите за здравните осигуровки и отпускането на социалните помощи, настоя депутатът от ДПС д-р Хасан Адемов, член на здравната и социалната парламентарна комисия. Той предлага да се възстанови старата практика работещ член на семейството да може да осигурява безработния.

При сегашната система двата милиона работещи българи на практика

ИЗДЪРЖАТ ЦЯЛАТА ЗДРАВНА СИСТЕМА пресмятат от КНСБ.

В момента 600 000 човека нямат лични лекари и разчитат единствено на спешната помощ. За 424 практики пък няма кандидати и те стоят незаети. Достъпът до медицинска помощ не е гарантиран за всички българи, предупреждава Иван Кокалов.

Сериозно са орязани и парите за профилактика. За превенция на незаразните болести тази година са заделени 640 000 лв. по-малко, а за заразните - 440 000 лв. Дори за борба с наркотиците намалението е с близо 75 000 лв., показват още сметките на синдикатите.

Те призоваха здравната реформа да се прави без експерименти, само след научни аргументи и успешни пилотни проекти.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница