19 ноември 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/5
Дата11.04.2017
Размер0.71 Mb.
#18971
  1   2   3   4   5
19 ноември 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Бонусите за добрите университети вече се дават на всички от сърце
Правителството разми системата за стимулиране на най-добрите професионални направления и вкара в класациите над 2/3 от държавните вузове
ВАНИНА СТОЯНОВА, ТАНЯ ПЕТРОВА

Въведените само преди година бонуси за най-добрите университети, които трябва да зависят от качеството на обучение и реализацията на студентите, вече се дават на всички от сърце. Според новите критерии, одобрени от кабинета, допълнителни пари се раздават на 29 от общо 37 държавни вуза - с 10 повече спрямо 2011 г. В някои професионални направления бонуси вземат почти всички университети, които предлагат съответното обучение, въпреки че проблемите с качеството при някои от тях са публична тайна.

Това показва сравнението между резултатите на университетите за тази година спрямо класацията през 2011 г. От анализа на данните става ясно, че правителството е раздробило критериите и с това е успяло да вкара в системата за стимулиране максимален брой университети. При някои професионални направления това е съпроводено и с погрешно изчисляване на полагаемите бонуси.

Смяната на критериите е довела до големи изкривявания в едно от най-обсъжданите заради съмнения в качеството направления - правото. Бонус за високо качество в обучението на прависти миналата година получиха само Софийският университет и УНСС. Тази година в списъка вече попадат 5 от 6 държавни университета с правни факултети - СУ, УНСС, Пловдивският, Великотърновският и Югозападният университет. Пари не взимат само Русенският университет и частните Бургаски свободен, Варненски свободен и Нов български университет, които са изключени от системата на диференцирано финансиране. Подобна е картината и в направленията "Здравни грижи" и "Обществено здраве". От 8 факултета, които обучават студенти по "Здравни грижи", допълнително финансиране за качество получават 5. В специалностите от направление "Обществено здраве" награди ще има за 5 от 9 университета. В графа "медицина" бонуси взимат 3 от 6 вуза - Медицинският в София (12.5%) и медицинските в Пловдив и Варна - по 5%.

Набъбването на "добрите" става възможно заради много по-либералните условия за отпускане на парите. Миналата година се допускаше в класациите по повечето професионални направления да се класират максимум 2 университета (с изключение на приоритетните природни и технически науки, изкуства, аграрни науки и ветеринарна медицина). Вторият в класацията получаваше пари само ако разликата между неговата оценка спрямо оценката на първия е под 4%. При спазването на това правило в направление "Обществени комуникации и информационни науки" например университетът по библиотекознание не би следвало да получи пари, защото има общ резултат 59 точки при 72 точки за Софийския университет. Забранено бе и отпускането на бонуси за университети с оценка под средната за всички вузове, обучаващи в направлението. По това правило например ТУ-Варна не би следвало да получи пари за обучение в направление "Енергетика", където бонус има за 3 от 4 университета в рейтинговата система.

Тази година университетите са много по-раздробени и спрямо показателите приложение на висшето образование и процент на безработица. Тук просветното министерство е определяло различни видове прагове, като в хуманитарните науки университетите могат да попаднат в общо 11 групи и да получат различен по размер бонус. Сложната система е довела и до грешки. Така например Софийският университет има 58.7% приложение на полученото висше образование в направление "Физически науки" и 2.48% безработица. При такива показатели спрямо критериите на МОМН СУ трябва да получи 12.5% бонус за записаните във "Физически науки" студенти спрямо определения с постановлението на МС 9%. Същата грешка е допусната и при химическите науки, където СУ взима 9% вместо полагаемите се 12.5%.


ПАРИ

Диференцираното финансиране на университетите бе въведено през миналата година на база на изготвената рейтингова система на висшите училища. Обвързването на качество и финансиране стана с години закъснение, в нарушение на закона за висшето образование. Кабинетът реши да заобиколи депутатите и не записа критериите в самия закон, а се упълномощи да ги променя по собствена преценка. Така например отпадна и изискването средствата да се получават от съответния факултет и в момента парите отиват в общия бюджет на вуза. Докато повишаването на общата сума за бонусите от 6.7 на 15 млн. лв. е добра новина, класирането на много университети в някои от направленията влиза в разрез с уверенията, че системата за висше образование е раздута и следва да се оптимизира, коментират експерти.


Депутатът от ГЕРБ Емил Димитров смрази комисията за конфликт на интереси
От специализирания орган се оправдават с трудности при събиране на доказателствата
Панайот Ангарев

Правителствената комисия за предотвратяване на конфликт на интереси прави всичко възможно, за да не се произнесе по сигнали срещу депутата от ГЕРБ Емил Димитров. За целта тя дори нарушава закона, като не спазва изричното му изискване да излезе с решение по получен сигнал в двумесечен срок. Вече почти половин година комисията мълчи по казуса с бизнесмена - народен представител от управляващата партия.

Засега се знае, че срещу Димитров има два сигнала, по които са образувани производства за конфликт на интереси. Единият е по Закона за лова и дивеча, а другият - по Закона за здравето в частта му за забрана на пушенето. На два пъти Димитров е бил викан да даде обяснение по сигналите, но той отказал да се яви.

"Имаме проблем със събирането на доказателствата, скоро ще се произнесем", оправда се пред "Сега" председателят на комисията Филип Златанов. Шефът на комисията обаче вече на няколко пъти заявява, че скоро ще има становище по сигналите, но това така и не става. Първоначално се очакваше това да се случи в началото на септември. След това срокът беше удължен до началото на октомври, но отново не се стигна до решение.

Не така бавни бяха хората на Златанов, когато трябваше да се произнесат за министри или чиновници, които не се разделиха по най-добрия начин с правителството. Само месец беше нужен на комисията, за да намери за виновен бившия икономически министър Трайчо Трайков, който през лятото напусна правителството със скандал. Един месец й отне, за да установи, че бившият шеф на Комисията за конфискация на незаконно имущество Тодор Коларов е в бил в конфликт на интереси. Той подаде оставка, след като не получи пълната подкрепа на кабинета да смени заварените членове на комисията и тя да започне най-накрая работа.

Освен че има драстично неспазване на закона, мълчанието на комисията пречи да се разбере и по колко точно сигнала се работи. На 16 май от коалиция "За да остане природа в България" публикуваха апел към специализирания орган да провери Димитров за конфликт на интереси във връзка с промени в Закона за горите с мотива, че депутатът е собственик на гори според имотната му декларация, а "свързани с него лица според публикации в медиите са собственици на фирми от горското стопанство, дърводобива и стопанисване и ползване на дивеча". Депутатът е собственик на гори и концесионер на две от най-големите ловни стопанства в страната - "Елен" край Етрополе и "Шерба" край Горен чифлик. На 13 юли пък гражданско сдружение "България без дим" е изпратило друг сигнал до комисията на Златанов. Той е свързан със законодателната дейност на депутата в областта на търговията и производството на тютюневи изделия, става ясно от сайта на организацията. В него се посочва, че "Димитров е бивш съдружник в една от най-мощните и влиятелни фирми за дистрибуция на тютюневи изделия "Симеон 2" ООД. Според публикации в медиите след избирането му за народен представител формално е прехвърлил чрез дарение притежаваните от него дялове на майка си Елеонора Димитрова".


ГЛОБА

Според Закона за конфликт на интереси, ако се установи такъв, Емил Димитров го грози глоба от 5 до 7 хил. лв. За разлика от чиновниците обаче, той не може да бъде "освободен от длъжност". В края на юни пред БНР Димитров заяви, че не се притеснява от глоба, и обясни, че дарява цялата си депутатска заплата на домове за сираци. Той е на мнение, че въобще няма да се стигне до установяване на конфликт на интереси.


Да си пациент не означава да си пасивен

Празнини в законите позволяват волята на болния да се пренебрегва
Изабел Углешова

"През 2010 г. се извърши чернодробна трансплантация на 32-годишен мой близък. Скоро след това той почина. Така и не разбрахме какво точно се е случило, понеже отказаха да ни дадат епикриза. Секретарката на клиниката ни отпрати с думите, че на починали хора епикризи не издават. При всичките му престои в болница не бяхме информирани предварително за нито една от интервенциите, които му бяха правени, нито пък са искали съгласието на пациента и близките му. Не ни информираха и за това, че му търсят спешно донор, напротив - уверяваха ни, че всичко е наред, че черният му дроб работи добре. Писмо от агенцията по трансплантации получихме след смъртта му. На въпроса към лекаря защо не са ни информирали за състоянието му, той отговори: "Вие не знаехте ли, че е с цироза и е обречен?" В резултат на неочакваната му смърт двама от близките му бяха приети в психиатрична клиника с тежко разстройство от изживения шок. Така лекарите застрашиха още два човешки живота."

Тази читателска история, разказана в интернет форум, илюстрира погазването на правата на пациентите. Според юристи обаче множество проблеми могат да бъдат разрешени с промяна на закона, която да позволи на пациентите да си търсят правата, както и да се осъществява контрол върху лекарите. Проблемът идва от това, че законите пропускат по-специалните казуси и това се позволява да се пренебрегва волята на болните. Конкретни решения за някои специфични случаите в лекарската практика биха могли да бъдат дадени в законите за здравето, за трансплантацията и за лекарствените продукти в хуманната медицина. Ето кои са най-често срещаните казуси, в които волята на пациента се нарушава, според д-р Стоян Ставру - преподавател по гражданско и семейно право в СУ "Св. Климент Охридски" и медицинско право в Нов български университет.
1. Липса на здравно пълномощно

Към днешна дата е невъзможно, но си представете, че докато сте здрави, можете да упълномощите свой приятел, който да взема решения вместо вас, ако настъпи момент, в който няма да сте в състояние сами да го направите. Особено ако не искате роднините ви да вземат тези решения. Според експертите причината здравното пълномощно да не е предвидено в закона е страхът от евентуална злоупотреба с него. Въпреки това идеята не е лоша, тъй като това е начин волята на пациента да бъде изразена от човек, на когото той има доверие, и следователно - зачетена от лечебното заведение.


2. Кой е по-важен - бременната или плодът

Бременна жена получава увреждане и се налага лечение, което може да увреди плода. Законът задължава лекарите предварително да я уведомят за опасностите, които лечението крие за нероденото бебе, и тя да вземе решение как да се процедира. От юридическа гледна точка тя е единственият пациент по време на бременността, което значи, че целта на лекарите е тя да бъде спасена. За евентуални увреждания на детето, за които бременната жена не е била информирана, отговорността обаче се поема от съответния лекар и лечебното заведение. Юридическа отговорност се носи винаги при лекарска грешка независимо от даденото информирано съгласие.


3. Болният не иска да се лекува

Случва се болен от рак да заяви, че не желае лечение и иска да умре. Роднините му обаче настояват да се лекува. Ако лечението е животоспасяващо, пациентът ще бъде лекуван. Това може да бъде наложено и от ръководителя на лечебното заведение. Юристите посочват казуса като често срещано нарушение на волята на пациента. Той би трябвало да има право да се разпорежда с живота си.


4. Бъдещ донор или пациент за спасяване

За да бъде успешна една трансплантация, трябва да се действа светкавично - забавянето повече от 10 минути се оказва прекалено дълго и би довело до загуба на органите. Мерките за съхраняването им се предприемат веднага след установяване на мозъчна смърт. Най-голямото опасение на пациентите и техните роднини обаче е, че може да се даде приоритет на задачата по съхраняване на органите за трансплантация пред усилията за спасяване на живота му. Той ще размие границата на смъртта и може да засегне личната неприкосновеност на пациента.

Сходен е случаят, в който пациентът от продължително време се намира в безсъзнание, при което функциите на сърцето и белите дробове се изпълняват от апарат. Не е настъпила обаче нито сърдечна, нито мозъчна смърт. Поддържането на живота му на практика зависи от волята на неговите роднини и от оставените предварително предписания от самия него. В закона липсва разпоредба, която да овластява роднините да вземат подобни решения. Но де факто лечебните заведения процедират по този начин. Проблемът тук е, че към извършване на донорството може да се пристъпва преди окончателно да е установена смъртта на пациента. В този случай ще е налице "овеществяване" на пациента и превръщането му в източник на органи, в медицински ресурс. Това би могло да стимулира лекарите да не се борят за живота на пациента, а за жизнеспособността на неговите органи.

В българския закон е възприет принципът, че пациентът става донор, освен ако не е посочил изрично, че не желае да бъде. В такъв случай нежеланието му трябва да се изрази пред личния лекар и да се впише в регистър, който се проверява след смъртта му.




Авария остави без вода столични болници
Заради авария на кръстовището на бул. "Акад. Иван Евст. Гешов" и ул. "Георги Софийски", без вода останаха вчера следобед сградите в карето между ул. "Георги Софийски", ул. "Урвич", бул. "Акад. Ив. Евст. Гешов" за няколко часа. В това каре са болничните комплекси на Университетска болница "Свети Иван Рилски", Центърът по хигиена, Националната педиатрична болница, ВМА, Специализираната болница за активно лечение по детски болести.

При строителството на пътния комуникационен възел между бул. "Гешов" и ул. "Георги Софийски" е бил засегнат водопровод. За по-дълго време бе спряно водоподаването към горната зона, засегната при пътното строителство, която снабдява и части от кв."Красно село".




Глобиха „Пирогов" със 100 000 лв.
Агенцията за държавна финансова инспекция е постановила санкция от 100 000 лв. за "Пирогов". Глобата е за открити нарушения в договори за обществени поръчки, парафирани от изпълнителния директор на болницата. Проверката беше предизвикана от министъра на здравеопазването след серия медийни разследвания. В края на юни Десислава Атанасова смени цялото ръководство на болницата без изпълнителния директор проф. Димитър Раденовски, който запази поста си. Докладът на финансовата инспекция е близо 200 страници. Акцентира се върху три непроведени конкурса за обществени поръчки в периода 2010-2012 г. Вместо да проведе публични търгове за обществени поръчки за почистване и строителство, директорът на болницата е сключил договори с фирми, поканени от него, е изводът на инспекцията. Съставени са 7 акта - 5 са лично за проф. Раденовски, а два за болница "Пирогов" заради анекси към вече сключени договори. До момента всички проверки са завършили и към днешна дата няма връчени наказателни актове и глоби, заявиха от ръководството на "Пирогов" пред БНР. Според Би Ти Ви обаче докладът с констатациите на финансовата инспекция е вече в прокуратурата. След скандала през лятото Раденовски отрече обвиненията и поиска от Сметната палата да извърши цялостен одит на бюджета и имуществото на болницата. Беше му отказано, защото одит по искане не може да бъде направен, освен ако не е от парламента.


Пиар и с диабета
Аида Ованес

Новият хит за политическа партия ГЕРБ е диабетът. Може би защото партийното ръководство е осъзнало, че като похарчи малко партийни пари за организиране на няколко говорилни под формата на дискусии, кръгли, квадратни или правоъгълни маси, ще си осигури за следващите избори поне половин милион "сладки" гласа и още толкова на роднините им. Такъв пиар си струва. Въпросът е каква ще бъде ползата за хората със захарна болест, след като децата с диабет не ги приемат в детски градини, няма средства за обучение на медицински сестри, отхвърлен е проект на джипитата за превенция на социалнозначими заболявания...

Наистина в миналия парламент имаше група "Парламентарен консенсус за борба със социалнозначимите заболявания", но в нея влизаха депутати от различни партии. При това, не за да си правят персонален пиар, а за да изострят вниманието на правителството върху проблема с разрастването на мащабите на заболяването. Както и да е... Похвално е, че депутатите от ГЕРБ намериха време за "сладките" хора. Едва в края на мандата си. Но как човек да им повярва, че ще променят с нещо към по-добро живота на болните, след като по 2 пъти годишно си сменят здравните министри и шефовете на касата?

Как да им повярва, след като вече има не един и два примера, не само с диабетно болни. В началото е словото. След това - дискусиите. Следват обещанията, които обичайно не се изпълняват. Такъв е вече многократно разиграваният от ГЕРБ етюд. Примерите не са малко: в края на януари 2012 г. Бойко Борисов лично се ангажира НЗОК да започне да плаща за лечението на четири деца с мукополизахаридоза. През април децата още чакаха лекарствата си. През септември обещаните 2 млн. лв. така и не бяха дадени. В началото на ноември родители протестираха. Лекарствата още ги нямаше...

Наред са "сладките" хора. ГЕРБ ако не се справя с болестта им, дано поне не ги огорчи и не им отнеме малкото, което си извоюваха в годините.


Две деца не дочакаха ново сърце

350 българи се прегледаха безплатно за ден в „СВ. Екатерина"
Жулиета НЕДЯЛКОВА

„Тази година загубихме две деца, които не успяха да дочакат ново сърце", съобщи за „Преса" директорът на болница „Св. Екатерина" проф. Генчо Начев. Общо 43-ма българи чакат за трансплантация на сърце, като само в листата на „Св. Екатерина" са записани 28 пациенти, „Проблемът е, че с всяка изминала година донорите стават все по-малко. От началото на 2012 г. сме присадили само едно сърце", посочи проф. Начев. По думите му състоянието на малките пациенти се влошава, по-бързо в сравнение с възрастните.До нуждата от присаждане се стига при увреждане на сърдечния мускул – диагнозата е кардиомиопатия. „Понякога заболяването се развива толкова бързо, че пациентите нямат друг шанс освен поставянето на временно изкуствено сърце", уточни проф. Начев. Годишно в болницата от 5 до 10 пациенти се нуждаят от такъв изкуствен орган, който удължава живота с около 7 години. Операцията и сърцето обаче струват над 150 000 лева, които здравната каса не поема. „Имаме уверението на шефа на НЗОК д-р Пламен Цеков, че от 2013 г. касата ще плаща за изкуствените сърца", добави проф. Начев.Над 750 българчета годишно пък се раждат с вродени сърдечни малформации. Заболяванията се разделят най-общо в три групи. В първата попадат малчуганите с някакъв дефект в преградите на сърцето. Във втората се среща „препятствие" на кръвта към тялото или към белия дроб, а в третата група са децата с комплексни увреждания.

При над 80% от децата с вродени сърдечни малформации се налага лечение, за да оживеят. Според лекарите операциите на тези хлапета трябва да се извършат възможно най-рано.За да приучат децата на здравословни навици и родителите им как да разпознават симптомите на сърдечните заболявания, кардиолозите от „Св. Екатерина" организираха вчера безплатни прегледи под мотото „Баба, дядо и внуче". Над 350 българи окупираха кабинетите на болницата, а за децата бяха подсигурени сокове и аниматор.


Преяждането с власт не се прощава
Основните фантори за спада на ГЕРБ са също три:

1. Отказът от реформи. В най-слънчевите си дни г-н Борисов не посегна да извърши нито една болезнена, но наложителна реформа - нито в здравеопазването, нито във ВУЗ, нито в железниците, нито в науката, никъде. Сега това му се връща като чувство на електората за безперспективност на неговото управление. Той - подобно на плах хирург - спести на пациента болката от операцията. Пациентът доволен се усмихваше, но сега ще повика друг лекар!

2. Преяждането с власт. ГЕРБ съвършено излишно зае всички командни постове. И от това губи не само в „пропаганден" смисъл - че носи цялата отговорност и няма от кого да се оплаква. Тук се добавят и неизбежните вътрешни конфликти, които поемат политическите напрежения. Като вземеш цялата власт, всички проблеми се оказват твои проблеми. А както е известно, всички проблеми е разрешил единствено Лудвиг Витгенщайн, и то във философията.

3. Преяждането с медийно присъствие. Това е интересна болест, обратна на тази, от която страдаше г-н Сакскобургготски като премиер. Не казвам елементаризма, че г-н Борисов е омръзнал на екрана. Той не е омръзнал и около една трета от нацията все още изпитва истинско удоволствие от удивителните му и талантливи изпълнения. Но удържайки своя електорат в неспирната си „психотерапия" (както казва Дилов-син), г-н Борисов ежедневно, ежечасно произвежда врагове. Както ясно се вижда - и трите фактора са необратими: за реформи е късно; товарът на властта не се смъква, освен на избори; а ако намали дозата на медийната си доминация, г-н Борисов ще загуби и вниманието на „своите".Така че „дербито" е с отворен край, колкото и невероятно да звучеше това изречение преди време.




Заради дрогата

Полицаи влизат в класните стаи

Българчетата втори в Европа по употреба на амфетамини
Теодора НЕДКОВА

Столичните полицаи ще стават'учители. Служители на СДВР ще влизат в класните стаи, за да обучават гимназистите за вредата от наркотиците. Предвижда се антидрога уроците да се провеждат с учениците от най-рисковите групи - девети, десети и единадесети клас. МВР служителите ще обясняват на тийнейджърите не само какви са рисковете за живота и здравето на наркозависимите, но и как се произвеждат различните видове дрога. Образователните лекции най-вероятно ще се провеждат в часа на класния. Обученията не са задължителни, но е хубаво да се проведат, обясниха за „Преса" от просветния инспекторат. Заявките за дати, на които директорите желаят да бъдат посетени от служител на СДВР, се изпращат до началника на звеното старши комисар Валери Йорданов.Медицински изследвания сочат, че дори и два-три пъти употреба на наркотици може да доведе до физическо и психическо пристрастяване. В едно от последните проучвания на Националния фокусен център по наркомании се посочва, че българските младежи са на второ място в Европа по прием на амфетамини. Около 6000 от учениците у нас редовно употребяват синтетичната дрога. По този показател ни води единствено Монако. Според изследването на медиците тийнейджърите у нас редовно свиват и „трева, с което ни нареждат на десето място в Европа по употреба на веселите цигари. Изчисленията на фокусния център в България показват, че броят на употребяващите наркотици (основно амфетамини и канабис - б.р.) непрекъснато расте, докато навсякъде на Стария континент количеството на зависимите се запазва или дори намалява.


Между редовете

Превенция, но и наказания
Теодора МОЛЧЕВА

Бедата на антидрога призивите е, че винаги звучат високопарно. „Не прекършвайте живота", „Живейте с отворени очи" и т.н. биха предизвикали само бурен смях сред тийнейджърите, които си предават джойнт след училище. Не сте ги виждали? Минете през Борисовата градина в произволно избрана вечер. Да се говори смело, открито и професионално с младите хора какво се случва, след като амфетите и коката те „пуснат" - вече е друго. Никой по-добре от полицай не може да разкаже как добрите деца на мама и татко първо ги обират, а после проституират по улиците за дозата. Освен в клас обаче служителите на реда да затегнат и работата навън. Да се купи дрога в момента е по-лесно от всякога. И за това няма да помогне само превенция. А и наказания.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница