Лекции изнесени в Норьопинг от 12. До 16. 1914 г. По записки непрегледани от лектора



страница1/6
Дата19.11.2018
Размер1.06 Mb.
#105328
  1   2   3   4   5   6







ЦИКЪЛ от 4 лекции


изнесени в Норьопинг

от 12. 7. До 16. 7. 1914 г.
ПО ЗАПИСКИ НЕПРЕГЛЕДАНИ ОТ ЛЕКТОРА
С ПРЕДГОВОР ОТ МАРИЯ ЩАЙНЕР
превод от немски: д-р ЕМИЛ ТАНЕВ


изготвил: ПЕТЪР ИВАНОВ РАЙЧЕВ – сканиран от книга














С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е

СТР.


1.ПРЕДГОВОР…………………………………….............................3
2.ПЪРВА ЛЕКЦИЯ……………………………….............................8

Двете край­ни точ­ки от раз­ви­ти­ето на чо­веш­ка­та ду­ша на Земята: сво­бод­на­та во­ля и раз­би­ра­не­то на Божественото. Най-дълбокото из­жи­вя­ва­не на чо­веш­ка­та ду­ша чрез два­та ре­ли­ги­оз­ни дара: из­ку­ше­ни­ето и гре­хо­па­де­ни­ето и Мистерията на Голгота. Подготвителното хрис­ти­ян­с­ко настрое- ние. Основният ха­рак­тер на Стария Завет - Волята, и на ези­чес­ки­те мис­те­рий­ни цен­т­ро­ве - Мъдростта. Помрачаването на ду­ша­та и изис­к­ва­не­то „Човеко, поз­най се­бе си". Смисълът на без­с­мър­ти­ето и пре­на­ся­не­то на чо­веш­ка­та ин­ди­ви­дуал­ност от­въд смър­т­та чрез пъл­но­та­та на чо­веш­ко­то съз­на­ние и любовта...


3.ВТОРА ЛЕКЦИЯ………………………………….........................22

Гаранцията, ко­ято се да­ва чрез дейс­т­ви­тел­нос­т­та на све­тов­ния по­ря­дък и не­си­гур­нос­т­та на на­ши­те идеали. Отношението на Христос към чо­веш­ка­та душа. „Не аз, а Христос в мен"...


4.ТРЕТА ЛЕКЦИЯ……………………………………......................34

Грехът и дъл­гът ка­то ин­ди­ви­ду­ал­ни фак­ти и ка­то обек­тив­ни све­тов­ни факти. Свръхземната си­ла на Христос, Заличаване на гре­ха в хо­да на Земното раз­ви­тие чрез Мистерията на Голгота...


5.ЧЕТВЪРТА ЛЕКЦИЯ………………………………......................48

Истината ка­то жиз­не­на си­ла и ка­то си­ла на познанието. Защо Христос тряб­ва­ше да ста­не сро­ден с мър­т­вите? Фантомо-подобното из­лъч­ва­не на човека. Възкресението на мър­т­ви­те чрез нав­ли­за­не­то на Христос. Съеди- нението на Христос с на­ши­те зем­ни останки. Христос ка­то из­ку­пи­тел на греховете. Засилване на от­но­ше­ни­ята на чо­веш­ка­та ду­ша към Христос чрез про­ща­ва­не­то на греховете...


П Р Е Д Г О В О Р


Мария Щайнер

Нека взе­мем от ав­то­би­ог­ра­фи­ята на Рудолф Щайнер „Моят жиз­нен път" след­ния пасаж, кой­то мо­же да пос­лу­жи ка­то увод в пуб­ли­ку­ва­не­то на те­зи лекции, ко­ито се по­яви­ха на­й-­нап­ред ка­то час­т­но из­да­ние по­ра­ди на­по­рис­то­то же­ла­ние на чле­но­ве­те на Антропософското Общество, а се­га ста­ват дос­тъп­ни за об­ществе­нос­т­та под фор­ма­та на книга:

„Който ис­ка да прос­ле­ди мо­ята соб­с­т­ве­на бор­ба и мо­ята дейност за пред­с­та­вя­не на Антропософията пред съз­на­ни­ето на съвременността, мо­же да сто­ри това, ка­то взе­ме в ръ­це­те си всич­ки­те пуб­ли­ку­ва­ни пред об­щес­т­ве­нос­т­та произведения. В те­зи про­из­ве­де­ния аз се съ­об­ра­зя­вам с всичко, ко­ето е на­ли­це ка­то стремеж към поз­на­ние на епохата, в ко­ято живеем. Там е да­де­но това, ко­ето все по­ве­че и по­ве­че се офор­мя­ше в мен ка­то „ду­хов­но виж­да­не на нещата" и ко­ето ста­на сгра­да на Антро- пософията, без съмнение, в мно­го от­но­ше­ния по един не­съ­вър­шен на- чин.

Покрай то­ва изис­к­ва­не за из­г­раж­да­не на Антропософията, при ко­ето са­мо тряб­ва­ше да се слу­жи и да се пре­да­ват съ­об­ще­ни­ята от Духовния Свят на це­лия дне­шен об­ра­зо­ван свят, та­ка как­то те се получаваха, се­га оба­че ста­ва­ше на­ле­жа­що и не­що друго, ко­ето ид­ва­ше от са­ми­те чле­но­ве на Антропософското Общество и ко­ето се раз­к­ри­ва­ше ка­то ду­шев­на по- требност, ка­то сил­но теж­не­ние към духа.

Преди всич­ко на­ли­це бе­ше сил­но­то же­ла­ние да се пред­с­та­вят Еванге- лията и бук­вал­но­то съ­дър­жа­ние на Библията в ан­т­ро­по­соф­с­ка светлина. Хората ис­ка­ха да чу­ят в цик­ли от лек­ции Откровенията, ко­ито са да­де­ни на човечеството.

В съ­що­то вре­ме бя­ха из­не­се­ни вът­реш­ни цик­ли от лек­ции (в сми­съ­ла на гор­но­то изказване), но при то­ва ста­на не­що друго. На те­зи лек­ции при­със­т­ву­ва­ха са­мо чле­но­ве на Антропософското Общество. Те бя­ха за­поз­на­ти с встъ­пи­тел­ни­те съ­об­ще­ния на Антропософията. Човек би мо­гъл да го­во­ри пред тях така, как­то пред нап­ред­на­ли в об­лас­т­та на Антропосо- фията. Съдържанието на те­зи вът­реш­ни лек­ции бе­ше такова, че в то­зи си вид не мо­же­ше да съ­щес­т­ву­ва в пис­ме­на форма, пред­наз­на­че­на за обществеността.

Аз тряб­ва­ше да го­во­ря за не­ща­та пред вът­реш­ни­те ан­т­ро­по­соф­с­ки кръ­го­ве по един начин, а ако тряб­ва­ше по­на­ча­ло да бъ­дат пред­наз­на­че­ни за от­к­ри­та­та публика, те тряб­ва­ше да бъ­дат офор­ме­ни по друг начин".

Предлаганият ци­къл от лек­ции съ­що въз­ник­на от нуж­ди­те на все по­-ши­ро­кия кръг тро­га­тел­но тър­се­щи ду­ши от Западния свят, ус­т­ре­ме­ни към раз­би­ра­не­то на хрис­ти­ян­с­т­во­то и Христос. Обстоятелството,че цър­к­ви­те не са в със­то­яние да да­дат за­до­во­ли­те­лен отговор, до­каз­ва по­бе­до­нос­-­


ното над­мо­щие на ма­те­риалис­тич­ния мироглед, как­то и по­ява­та на ате­ис­тич­ни­те дви­же­ния с тех­ния дъл­бок вът­ре­шен цинизъм. Това, ко­ето се ра­зиг­ра в Съветска Русия, на­ме­ри ве­че сво­ето от­ра­же­ние в Берлин, от­п­ра­ви се към Азия и раз­ла­га го­ля­ма част от про­ле­тар­с­ка­та младеж. Защо ста­ва та­ка - пи­та бо­яз­ли­ва­та ду­ша - че това, ко­ето мо­же да по­мог­не из основи, ко­ето да­ва но­ва про­ни­ца­тел­ност и въ­веж­да спа­си­тел­ни възгледи, е ярос­т­но от­х­вър­ле­но от пред­с­та­ви­те­ли­те на офи­ци­ал­на­та ре­ли­гия и нау- ка? Защо се раз­ви­ва съ­щи­ят фа­на­ти­зъм в борбата, как­то ня­ко­га в Църк- вата, чий­то дог­ми бя­ха зап­ла­ше­ни от разчупване? Вцепененият ду­ше­вен жи­вот и мър­т­во­то мис­ле­не не бя­ха в със­то­яние да об­х­ва­нат кон­к­рет­ни­те си­ли на ду­хов­ния свят. Човек на дра­го сър­це про­ве­ря­ва пло­до­ве­те на та­ки­ва учения, прос­ле­дя­вай­ки тех­ни­те жи­ви въздействия, вмес­то само да тър­си да­ли ня­къ­де раз­к­ло­не­ни­ята им са спре­ли да растат, би­дей­ки в със­то­яние да фор­ми­рат са­мо един упа­дъ­чен чо­веш­ки вид. Човек не тряб­ва да се ос­та­вя - по­ра­ди ом­ра­за и ви­со­ко­ме­рие - ме­ха­нич­но да пов­та­ря това, ко­ето без­съ­вес­т­ни лов­ци на хо­ра бъл­ват в света, дви­же­ни от на­кър­не­на су­ета и страст към отмъщение, или пък за­що­то те са са­мо ин­с­т­ру­мен­ти на тай­ни организации, чи­ято власт е застрашена. Към ед­на та­ка­ва книга, как­ва­то е из­да­ва­на­та понастоящем, чо­век би мо­гъл да от­п­ра­вя са­мо ду­ми на бла­гочес­тие и възхищение. Съвременната епо­ха оба­че не поз­во­ля­ва това: жес­то­ка­та борба, ко­ято ще се по­ве­де от ма­те­ри­алис­тич­ния на­чин на мис­ле­не сре­щу ду­хов­ния на­чин на мислене, при­нуж­да­ва ду­ми­те да бъ­дат твърди. Тази ин­с­пи­ри­ра­на от ом­ра­за бор­ба се­га е пос­тиг­на­ла връх­на точ­ка в ня­кои со­би проявления. Тя не се бои и не се спи­ра до­ри пред на­й-­външ­ни­те сред­с­т­ва на прес­тъп­на­та клевета, са­мо за да пос­тиг­не целта, ко­ято е да нап­ра­ви ом­ра­зен ужа­се­ния и уп­ла­шен противник, кой­то ня­ма ни­как­ва дру­га за­щи­та ос­вен сво­ето ду­хов­но оръжие. Тази ин­с­пи­ри­ра­на от ом­ра­за бор­ба тър­си да би­чу­ва с кам­шик и с „Разпни Го, раз­п­ни Го!" на­родни­те стра­да­ния - то­зи вик ех­ти и днес. И сред­с­т­во­то за се­гаш­но­то раз­пъ­ва­не на Кръста е оклеветяването, ко­ето не се пла­ши от нищо.

Човек би мо­гъл да чув­с­т­ву­ва гро­тес­к­но­-с­ме­хот­вор­но те­зи без­път­ни оргии, по­ро­де­ни от упа­дъч­на фан­тазия, но все пак сто­яща­та зад тях Воля е пре­ка­ле­но демонична. И тя ра­бо­ти със сред­с­т­ва­та на съв­ре­мен­на­та пропаганда, ко­ято по ма­ща­би­те на сво­ето въз­дейс­т­вие на­ис­ти­на има нещо, ко­ето е поч­ти величествено, да­же и ко­га­то слу­жи на злото. Днес чо­век мо­же да пос­тиг­не мно­го с раз­п­рос­т­ра­ня­ва­не­то на ма­са ано­нимни бро­шу­ри от по де­сет пфе­ни­га и от фан­тас­тич­ни­те си лъжи. По един удо­бен на­чин - та­ка се на­дя­ват те­зи хо­ра - ко­га­то се ка­сае за един по­чи­нал човек.

Настоящият мо­мент изис­к­ва да бъ­дат да­де­на ука­за­ния за те­зи неща.
Още при то­зи ци­къл от лекции, ро­ден от най дъл­бо­ко­то хрис­ти­ян­с­ко из- живяване, Рудолф Щайнер тряб­ваше да на­со­чи вни­ма­ни­ето са към това, ко­ето се нат­руп­ва­ше ка­то враж­деб­ност сре­щу без­ком­п­ро­мис­на­та точ­ност на не­го­во­то уче­ние и не­го­во­то дело. По оно­ва вре­ме за не­го въз­ни- к­на­ха труд­нос­ти във връз­ка с ори­ен­та­ли­зи­ра­не­то на ан­г­лийс­ко­то Тео- софско Общество, ко­ето виж­да­ше зап­ла­ха за сво­ите дог­ми от това, ко­ето Рудолф Щайнер да­де ка­то хрис­ти­ян­с­ка езотерика. Ани Безант, пред­се­да­тел­ка на Теософското Общество, не­съз­на­тел­но мо­же би, вслу­ша­на в импулси, по­доб­но на пи­са­чи­те на ано­ним­ни­те бро­шу­ри за по де­сет пфе- нига, раз­п­рос­т­ра­ни от ед­на стра­на слуха, че Рудолф Щайнер е йезуит, (та­ка как­то днес се раз­п­ростра­ня­ва слухът, че той е евреин) и за да не из­г­леж­да в сър­ца­та на ней­ни­те вяр­ва­щи ка­то един но­во­възкръснал, а за да се при­еме то­ва ка­то не­що ра­зум­но от християнството, вне­зап­но тя пос­та­ви новия Спасител на Света в тя­ло­то на един ин­дийс­ки младеж. Едва пре­ди две го­ди­ни то­зи чо­век с ре­ши­тел­ност от­х­върли от­ре­де­на­та му мъ­чи­тел­на роля.

Аз повтарям, на дра­го сър­це не бих спо­ме­на­ва­ла тук те­зи не­ща повече. Гротескната фор­ма на се­гаш­на­та бор­ба обаче, поч­ти над­ви­ша­ва гро­тес­к­на­та фор­ма на то­га­ваш­на­та борба. Човек не слу­чай­но пра­ви срав­нения. Днешната кам­па­ния е по­-мал­ко романтична, въп­ре­ки то­ва е по-коварна. Хората тър­сят човек, кой­то да по­еме ви­на­та за дос­той­на­та за съ­жа­ле­ние ситуация, за нуж­да­та и мизерията, в ко­ято е по­пад­нал гер­мански­ят на- род, те тър­сят човек, на кой­то да вярват, за­що­то той се зас­тъ­пи за жи­вия Дух и сре­щу въз­г­ле­ди­те на вре­ме­то ус­та­но­ви гра­ни­ци­те на познанието, в ко­ито на­ме­ри онова, ко­ето ви­на­ги се е пред­с­та­вя­ло за на­й-­вис­ши иде­али на германизма, зак­лей­мя­вай­ки всич­ко ме­ди­умис­тич­но и все­ки мъг­ляв окултизъм. Отноше­ни­ята към Ани Безант съ­що бя­ха из­пол­зу­ва­ни от спо­ме­на­ти­те лов­ци на хо­ра и бя­ха обър­нати в тях­ната противополож- ност. В те­зи лек­ции Рудолф Щайнер тряб­ва­ше яс­но да покаже, че не при­ема въз­г­ле­ди­те на Ани Безант. Той го­во­ри два пъ­ти за то­ва в края на лекциите. И за да ос­та­нат те­зи лек­ции не­пом­ра­че­ни от теж­ки­те сен­ки на съ­би­ти­ята на деня, тук тряб­ва от­но­во да бъ­дат при­ве­де­ни оне­зи два от- къса, ко­ито имат тра­гич­на­та за­да­ча да на­со­чат вни­ма­ни­ето към ед­ни от на­й-­дол­ноп­роб­ни­те борби, ко­ито тъм­ни­на­та на­ис­ти­на е бо­ди­ла сре­щу светлината. Тези от­къ­си в сте­ног­раф­с­кия за­пис при­над­ле­жат към три­де­се­та­та стра­ни­ца на книгата, пър­ви­ят от­къс ка­то от­го­вор на ед­на на­пад­ка от цър­ков­на страна, вто­ри­ят от­къс принад­ле­жи към стра­ни­ца 26, къ­де­то се го­во­ри за Ани Безант и ней­ни­те заблуждения. Местата, към ко­ито при­над­ле­жат те­зи от­къ­си са обоз­на­че­ни с многоточие.



Страница тридесета: „Позволете ми, скъ­пи мои приятели, да нап­ра­вя ед­на забележка, ко­ято оба­че аз мо­га да нап­ра­вя меж­ду вас - а мо­же би
след­ва­щи­те дни още вед­нъж ще да­дат та­зи възможност: Упреците и вра- ждеб­нос­т­та сре­щу на­ше­то ду­хов­но­-на­уч­но уче­ние ще ста­ват все по­-сил­ни и все по­-сил­ни­.В­раж­деб­ни­те си­ли не раз­по­ла­гат с мно­го истина, но те са ви­на­ги тук. Да об­мис­лим се­га ед­ни думи, ко­ито през пос­ледни­те дни мо­жах­те да про­че­те­те и ко­ито са из­го­во­ре­ни от ед­на дру­га страна, и ко­ито са пов­то­ре­ни тук - не­ка да об­мис­лим от­но­во те­зи ду­ми в зак­лю­че­ние на то­ва разглеждане, то от­но­во ни по­ка­за от ед­на дру­га страна, как ед­но кос­ми­чес­ко Същество чрез Христос се пре­вър­на в ед­но зем­но Съ- щество - аз имам пред вид думите, ко­ито са из­го­во­ре­ни тук и ко­ито ис­кат да кажат, да­ли има не­що нех­рис­ти­ян­с­ко в то­ва да се го­во­ри за Хри- стос ка­то за ед­но кос­ми­чес­ко Същество. Да, из­го­во­ре­ни са думи, ко­ито е тряб­ва­ло да бъ­дат изговорени: „Това те­ософ­с­ко или ан­т­ро­по­соф­с­ко уче- ние, то съв­сем не вижда, кол­ко нех­рис­ти­ян­с­ки е да се го­во­ри за един ко- с­ми­чес­ки принцип, за ед­но кос­ми­чес­ко Същество, до­ка­то хо­ра­та все още не раз­би­рат това, ко­ето Евангелията в сво­ите под­роб­нос­ти раз­каз­ват за чо­веш­ка­та същ­ност на Исус". Хора, ко­ито каз­ват не­що подобно, се мис­лят за ис­тин­с­ки християни, но мно­го хора, ко­ито се мис­лят за хрис­ти­яни съвсем не забелязват, че със сво­ето хрис­ти­ян­с­т­во те унижават, би­ят ис­тин­с­ко­то християнство. Нехристиянско би­ло да се го­во­ри за Хри- стос ка­то за ед­но Същество, ко­ето е кос­ми­чес­ко Същество, а то­ва значи, че то има зна­че­ние не са­мо за Земята, а и за Космоса! Това се твър­ди от ед­на стра­на и то ис­ка да за­щи­та­ва хрис­ти­ян­с­т­во­то от ду­хов­но­то изслед- ване. Казано било, че Христос, та­ка как­то Той прис­тъп­ва сре­щу нас, е Този, кой­то ще жи­вее в чо­веш­ки­те души, до­ка­то съ­щес­т­ву­ва Земята, без ние да взе­ма­ме под вни­ма­ние кос­ми­чес­ко­то в него. Аз не вярвам, че мно­го хо­ра забелязват, кол­ко не­еван­гел­с­ки са те­зи думи. Хората мо­же би ня­ко­га ще отбележат: „Тук го­во­ри ед­на враж­деб­ност сре­щу Духов- ната Наука, се­га на­ис­ти­на чо­век мо­же да раз­бе­ре това. Това е така, ся­каш е из­го­во­ре­но от хрис­ти­ян­с­ка глед­на точка". Тази Християн ска глед­на точка, обаче, е ли тя дейс­т­ви­тел­но хрис­ти­ян­с­ка глед­на точка? Тази хрис­ти­ян­с­ка глед­на точ­ка пра­ви от нас ере­ти­ци - за­що­то ере­ти­зъм би тряб­ва­ло да се на­ре­че то­ва - та­зи хрис­ти­ян­с­ка глед­на точ­ка взема то­ва ка­то свое пре­дим­с­т­во и ни обя­вя­ва за еретици. Тази хрис­ти­ян­с­ка глед­на точ­ка на­ми­ра на­ше­то христи­ян­с­т­во или по­-доб­ре казано, на­ша­та Антро- пософия ка­то християнство, за не­що съмнително. Защото днеш­на­та хри- с­ти­ян­с­ка ду­ша ни­ко­га ня­ма да каже: Докато съ­щес­т­ву­ва Земята, Хрис- тос, за ко­го­то ста­ва ду­ма тук, ще жи­вее в сър­ца­та на хората". Защо? За- щото един християнин, кой­то каз­ва та­ко­ва нещо, просто е заб­ра­вил ду­ми­те на Евангелието: „Небе и Земя ще преминат, но Моите ду­ми ня­ма да преминат". С то­ва оба­че Христос зас­та­ва пред нас ка­то ед­но кос­ми­чес­ко Същество. И този, ко­ито пра­ви ис­тин­с­ки ду­ми те „Небе и Земя ще
преминат, но мо­ите ду­ми ня­ма да преминат", той го­во­ри християнски. Този обаче, чийто език се обърква, ко­га­то ис­ка да на со­чи сво­ето хрис­ти­ян­с­т­во про­тив Антропософията, из­па­да в грях по от­но­ше­ние на ду­ми­те „Небе и Земя ще преминат, но мо­ите ду­ми ня­ма да преминат", ка­то при то­ва казва: Ние ис­ка­ме един Христос, ко­ито да дейс­т­ву­ва тук, до­ка­то съ­щес­т­ву­ва Земята". Такъв чо­век не раз­би­ра ни­що от ис­тин­с­ко­то христия- нство, ко­ето не стои са­мо в книгите, а стои съ­що и в звездите.

Ние ве­че тряб­ва да сме на­яс­но за ду­хов­ни­те основи, от ко­ито про­из­хож­дат ня­кои нападки, ко­ито днес тук или там се про­из­на­сят сре­щу хрис­ти­ян­с­ка­та същ­ност на на­ша­та Антропософия. Деформираното хрис­ти­ян- ство от­к­ри­ва­ме по­-чес­то в по­доб­ни реплики, от кол­ко­то в про­це­са на четенето".

Към стра­ни­ца 26:

„Ние тряб­ва­ше да из­жи­ве­ем твър­де мно­го в об­лас­т­та на Теософското дви­же­ние и по от­но­ше­ние на Теософско­то движение. И кол­ко удоб­но се чув­с­т­ву­ва човек, ка­то има в ръ­це­те си извинението: ,Да, то­зи или он­зи съ­що бя­ха убе­де­ни в това".

Какво оз­на­ча­ва ед­но та­ко­ва „убеждение", скъпи; мои приятели? Най-голямото лекомислие, на­й-­чис­то­то своеволие! Наистина, не от лич­ни ос- нования, а от се­ри­оз­нос­т­та на по­ло­же­ни­ето би тряб­ва­ло да се обър­не вни­ма­ни­ето на това, че ме съ­щес­т­ву­ва извинение, ко­га­то на ед­но важ­но мяс­то пред Теософското Общество от Президентката на то­ва Общество се пред­с­та­вя сво­евол­на­та измислица, баснята, че съм бил йезуит. Отдав- на тряб­ва­ше да се прик­лю­чи с това, но за ха­рак­те­рис­ти­ка на фак­та бих мо­гъл да до­пъл­ня следното. Допълнително хо­ра­та казаха: „След ня­кол­ко сед­ми­ци Президентката си взе об­рат­но думите!". Още по­-ло­шо става, ко­га­то един чо­век раз­г­ла­ся­ва от от­го­вор­но мяс­то нещо, ко­ето след ня­кол­ко сед­ми­ци тряб­ва да взе­ме обратно, за­що­то то­га­ва за­поч­ва пре­цен­ка­та на света, а не лич­на­та преценка.

А ние тряб­ва да вмък­нем съ­що и ед­но та­ко­ва поз­на­ние към разликата, ко­ято тряб­ва да сре­ща­ме при су­бектив­на­та Карма, ра­бо­те­ща в Егото на чо­ве­ка и та­зи Карма, ко­ято обоз­на­ча­ва­ме ка­то обек­тив­на Карма. Тук не тряб­ва да се гу­би ни­то ед­на дума, все­ки чо­век тряб­ва да из­п­ра­ви щетите, ко­ито е причинил. И тук ние ня­ма как­во да приказваме, тук ние взе­ма­ме фак­ти­чес­ко­то със­то­яние на нещата, как­то Христос нап­ра­ви в слу­чая с пре­лю­бо­дейс­т­ву­ва­ла­та жена: Той за­пи­са гре­ха в Земята. С то­ва оба­че тряб­ва да се обър­не вни­мани­ето вър­ху обстоятелството, че его­из­мът тряб­ва да бъ­де пре­одо­лян в по­ле­то на те­ософ­с­ко­то движение. Тук чо­век тряб­ва да бъ­де наясно, че е не­об­хо­ди­ма обек­тив а пре­цен­ка по от­но­ше­ние на света, а не са­мо ед­на су­бек­тив­на преценка".

Това, ко­ето Рудолф Щайнер го­во­ре­ше в своя защита, го­во­ре­ше със спо­койс­т­вие и дос­тойн­с­т­во в пъл­на обективност. Никога оба­че не се по­лу­чи ед­но твър­до оп­ро­вер­же­ние на лъж­ли­ви­те неща, в ко­ито дейс­т­вува нещо, чи­ято цел е из­ко­ре­ня­ва­не­то на жиз­не­но­то де­ло на Рудолф Щайнер. Те се на­дя­ва­ха да ек­с­п­ло­атират за се­бе си си­ту­аци­ята и ис­ка­ха да дис­к­ре­ди­ти­рат не­го­во­то име или нап­ра­во да го отстранят. Самият Рудолф Щайнер го зна­еше и чес­то го посочваше. Ние го изживявахме, но ни­ко­га пре­ди то­ва не бях­ме вяр­ва­ли на ма­ща­би­те на това, ко­ето се­га дейс­т­ви­тел­нос­т­та ни предлага. Защото та­ки­ва не­ща чо­век не мо­же да вярва, а тряб­ва да ги изживява. Човек тряб­ва да из­жи­вее кон­т­рас­та на на­й-­доб­ро­то и на­й-б­ла­го род­но­то с най-лошото, на­й-­чис­то­то и на­й-­ав­тен­тич­но­то с най-нечи- стото, на пра­вед­но­то със зло­ве­щи­те фан­тас­тич­ни па­яжи­ни на лъжата, за да разбере, че то­ва е възможно. Тогава чо­век научава, как оп­ре­де­лени сили, ко­ито пра­вят историята, взе­мат предимство, ко­га­то ис­кат да по­тъп­чат нищо.

В то­зи сми­съл до­ри ед­но под­ло убийс­т­во е не­що обикновено.

Нашите при­яте­ли в Швеция ще ми простят, че си поз­во­ля­вам та­къв пред­го­вор в тях­на­та кра­си­ва и спо­койна страна.

Сега сме в го­ди­на­та 1933 след Спасението. Деветнадесет ве­ка след Гол- гота. В на­шия век аз ис­ках да из­дам мно­жес­т­во от пре­въз­ход­ни­те лек- ции, чрез ко­ито Рудолф Щайнер ни по­мог­на да раз­бе­рем Спасите ля на Света в не­го­ва­та кос­ми­чес­ка мисия. Деветнадесет ве­ка се пов­та­ря го­ди­на­та на Разпятието. Спасението и Разпятието при­над­ле­жат ед­но на дру- го. Те не поз­во­ля­ват да бъ­дат разделени, Само от жер­т­ва­та раз­цъфтя­ва животът. И днес вер­ни­те слу­жи­те­ли на Христос съ­що са прес­лед­ва­ни до смърт. Също и днес са раз­пъ­ва­ни на кръст и из­га­ря­ни онези, ко­ито ни учат да раз­би­ра­ме думите: „Аз ще съм с вас през всич­ки­те дни до края на света".




Каталог: wp-content -> Rudolf%20Steiner -> BG%20DOCS
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Дорнах от 29. 9 до 28. 10. 1917 г
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Берлин от 20 23. 1914 г превод от руски: петранка георгиева нередактиран превод изготвил: петър иванов райчев препис от ръкопис
BG%20DOCS -> Книга с ъ д ъ р ж а н и е стр. Увод. Задачата на Духовната наука
BG%20DOCS -> Лекция, изнесена в Цюрих на Октомври 1918 Превод от немски: Димитър Димчев Октомври 1918, Цюрих
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Дорнах от 4 до 31. 12. 1916 и в Базел на 21. 12 1916 г
BG%20DOCS -> И з ж и в я в а н и я в свръхсетивния свят т р и т е п ъ т я н а д у ш а т а к ъ м Х р и с т о с 14 лекции
BG%20DOCS -> Стопанство
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Дорнах от 4 до 31. 12. 1916 и в Базел на 21. 12 1916 г
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Дорнах и Берн между 25 януари и 23 март 1924
BG%20DOCS -> Окултна история


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница