Николай арабаджийски



страница1/11
Дата23.10.2018
Размер2.27 Mb.
#93181
ТипАнализ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

НИКОЛАЙ АРАБАДЖИЙСКИ




ГОРСКАТА И ЛОВНАТА СТРАЖА

В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ - ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ


София

2005

доц. Николай Арабаджийски,

д-р по икономика, автор, 2005 г.

През м.юли 2003 г. Националното управление по горите към Министерството на земеделието и горите изготви задание и възложи на фирма „СТИКС“ ООД разработка на тема „Анализ на ефективността на охраната на горите, дивеча и рибата и организацията на горската стража“. Целта на разработката бе да се направи подробен анализ за състоянието на охраната на горите, дивеча и рибата и организацията на горската стража. Като краен резултат се търсеше извеждането на конкретни предложения за оптимизиране охраната на горите и организацията на горската стража и прилагането им в практиката.

Анализът бе разработен от авторски колектив с ръководител о. з. полк. Христо Величков, о. з. полк. Тодор Предов, д-р по право, и подп. доц. Николай Арабаджийски, д-р по икономика.

През м.януари 2004 г. заданието бе прието единодушно от Експертния технико -икономически съвет на Националното управление по горите. Положителните оценки за извършения анализ бяха продиктувани и от предварително получените становища от отдел „Охрана“ при НУГ, Академията на МВР, Лесотехническия университет, националните служби „Полиция“ и „Пожарна и аварийна безопасност“ при МВР и зам.- началника на Регионалното управление на горите - гр. Стара Загора.

В становището на Академията на МВР катед­реният съвет на катедра „Административна дейност на полицията“ при факултет „Полиция“ с ръководител полк. доц. Марчо Марков, д-р по право, се препоръча вариант на извършения анализ да се оформи и доразработи като научно помагало, което след отпечатването му да се използва в обучението на горските и ловните стражари, служителите по горите, студенти и ученици, обучаващи се за придобиване на висше и средно лесовъдско образование, както и от преподаватели и обучаващите се в Академията на МВР. Такъв вариант е настоящата монография на тема „Организация и управление на горската и ловната стража в Република България“ разработена от подп.доц.Николай Арабаджийски, д-р по икономика – щатен преподавател в Академията на МВР.

Монографията е посветена на една специфична правоохранителна система, каквато е системата за охраната на горите, дивеча и рибата в Република България. Използвани са възможностите на различни методи за събиране на необходимата емпирична информация за оценяване ефективността на горската и ловната стража в периода 1998-2003 г., както и взаимодействието им с органите на държавната власт и местното самоуправление, с охранителните фирми и с гражданите.

Извършен е цялостен преглед на действащата нормативна уредба, отнасяща се до организацията на горската и ловната стража и управлението на горските и ловните стражари. Вследствие на правен и сравнително-правен анализ на нормативните актове, определящи формите, условията и реда за охрана на горите, дивеча и рибата, правомощията на горските и ловните стражари, съставянето на актове и издава­нето на наказателни постановления, са направени конкретни предложения за усъвършенстване на законовата и подзаконовата нормативна уредба.

Предназначението на настоящата научна разработка е теоретически и практически да подпомогне ръко­водството на Националното управление по горите за постигане на по-ефективни резултати от дейността на горската и ловната стража, изразяващи се в:

- намаляване на административните нарушения и на престъпленията в горите и земите от горския фонд и в ловностопанските райони;

- повишаване авторитета на горските и ловните стражари;

- повишаване доверието на гражданите в дър­жавната горска администрация и в административния й капацитет;

- подобряване на взаимодействието на горските и ловните стражари с органите на държавната власт и местното самоуправление, с охранителните фирми и с гражданите с оглед повишаване ефективността от съвместните им дейности по охраната на горите, дивеча и рибата.

Монографията има не само теоретична, но и практико-приложна насоченост. Тя успешно може да се използва при обучението на горски и ловни стражари, на останалите служители по горите, както и от преподаватели, научни работници, студенти и специалисти от всички структури на държавната администрация, пряко ангажирани с дейности по охраната на горите, дивеча и рибата в Република България.

Голяма част от проведените емпирични изслед­вания са вследствие на оказаната експертна помощ от инж. Николай Пиронков - началник на отдел „Ох­рана“ при Националното управление по горите, инж. Тони Кръстев - главен експерт, инж. Мартин Иванов - експерт от същия отдел, както и от ръководителите на регионалните управления на горите - Благоевград, Па­зарджик и София, които съдействаха при събиране на необходимата емпирична информация.

През м.февруари 2004 г. монографията е одобрена за отпечатване единодушно от разширен катедрен съвет на катедра „Административна дейност на полицията“ при факул­тет „Полиция“ на Академията на МВР.

Отчитайки националното значение на една такава разработка, Националното управление по горите към Министерството на земеделието и горите приветства изцяло издаването на настоящия научен труд, като оценява високо неговия научен и практико-приложен принос, както и усилията на автора.




Главен секретар на
Националното управление по горите към
Министерството на земеделието и горите
инж. Д. Баталов

СЪДЪРЖАНИЕ
УВОД ………………………….................................………........ 9
Глава първа

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ГОРСКАТА И ЛОВНАТА

СТРАЖА

  1. Система за охрана на горите, дивеча и

рибата ………………………….……………..……………….………... 15

  1. Структури на системата за охрана на горите,

дивеча и рибата ……………………………………………..……… 27

  1. Осигуряване на системата за охрана на

горите, дивеча и рибата ……………………........………..... 52
Глава втора

ЗАДАЧИ И ПРАВОМОЩИЯ НА ГОРСКИТЕ

И ЛОВНИТЕ СТРАЖАРИ

  1. Задачи на горските и ловните

стражари …………………………………….………………..……...… 72

  1. Правомощия на горските и

ловните стражари ………………………………………………….. 79

  1. Взаимодействие на горските и ловните

стражари с органите на държавната власт и

местното самоуправление, с охранителните

фирми и с гражданите …………………………………………..…. 111

Глава трета

УПРАВЛЕНИЕ НА ГОРСКИТЕ И ЛОВНИТЕ

СТРАЖАРИ


  1. Планиране на горските и ловните

стражари ……………………………………………….……………….. 139

  1. Формиране на горските и ловните

стражари …………………………………………………......………... 165

  1. Обучение и атестиране на горските и

ловните стражари ………….………………………………..…….. 185
ОБОБЩЕНИ ИЗВОДИ, ЗАКЛЮЧЕНИЯ И

ПРЕДЛОЖЕНИЯ …………………………………………….……… 220
ПРИЛОЖЕНИЯ ………………………..………………………..….. 246
БИБЛИОГРАФИЯ ………………………………………………..…. 258

УВОД
Новите обществени реалности в Република България след 1991 г. наложиха дейностите в областта на охраната на горите, дивеча и рибата да се организират в самостоятелна подсистема от систе­мата на държавната горска администрация - Нацио­налното управление по горите. Приетата нова правна регламентация в тази насока предполага повишаване ефективността на охраната, осъществявана от гор­ските и ловните стражари, и подобряване на взаимодействието им с органите на държавната власт и местното самоуправление, с охранителните фирми и с гражданите.

Съществуването на организирани престъпни структури, извършващи незаконна сеч на горите и бракониерстващи в тях, поражда необходимостта от създаването на адекватна организация на горската и ловната стража и ефективно управление на техните служители.

Отчитайки глобалния характер на проблема, дейността в горския отрасъл е пряко свързана с изпълнението на правителствената Програма „Бъл­гария 1997-2001“. В синхрон с програмата се провежда поетапно преструктуриране в горския сектор, като основните етапи са: възстановяване собствеността върху частните гори и земи от горския фонд; стопанисване и експлоатация на държавните и частните гори при балансиране на икономическите и екологичните фактори за устойчиво развитие (включващи ефективна охрана на горите от пожари, незаконна сеч и др.); разделяне на държавните и стопанските структури; приватизация на структури, обособени обекти и дейности в горския отрасъл; привеждане на цените с международните и подчиняване на ценовата политика на пазарния принцип и законодателна инициатива. Най-важният етап в протичащата реформа е разделението на функциите на единното горско стопанство. Държав­ните контролни функции са поети от държавната горска администрация - Националното управление по горите и териториалните му структури и звена, а стопанската дейност постепенно се възлага на търговски дружества.

В приетата Национална стратегия за противо­действие на престъпността от Народното събрание на Република България през 2004 г. се предвижда раз­работването на цялостна Концепция за опазване на горите от пожари с цел разграничаване на отговорностите на институциите, имащи отношение към превенцията, откриването и гасенето на горските пожари. В средносрочен план като задача в стратегията се поставя постигането на оптимална координация в действията между поделенията на Националното управление по горите, полицейските органи и местната власт по проблемит, свързани с охраната на горите, дивеча и рибата.

Посочените предпоставки обосновават необхо­димостта от разработването на самостоятелно научно изследване на тема „Организация и управление на горската и ловната стража в Република България“.

Целта на изследването е на базата на получените резултати, направените обобщени изводи и заключения да се предложат мерки за усъвършенстване на системата за охрана на горите, дивеча и рибата в Република България.

За постигането на тази цел са решени следните основни задачи:

- изследвани са теоретични разработки и е из­вършен правен анализ за дефиниране на целите, функциите и дейностите на системата за охрана на горите, дивеча и рибата;

- изследвани са основните и специфичните принципи за изграждане на системата за охрана на горите, дивеча и рибата;

- изследвани са организационните структури на подсистемите на горската и ловната стража в Република България и е извършен анализ на тяхната ефективност;

-проучено е състоянието на финансовата, материално-техническата, информационната и прав­ната осигуреност на подсистемите на горската и ловната стража в системата на държавната горска администрация;

-извършен е правен анализ на задачите и правомощията на горските и ловните стражари и тактиката на тяхното прилагане;

-извършен е анализ на състоянието на взаимодействието на горските и ловните стражари с органите на държавната власт и местното само­управление, с охранителните фирми и с гражданите;

-извършен е анализ на планирането на горските и ловните стражари, както и на процедурите за тях­ното набиране, подбор и назначаване;

-изследвани са критериите за оценяване, атестиране и обучение на горските и ловните стражари.



Обект на настоящото изследване е системата за охрана на горите, дивеча и рибата в Република България.

Предмет на изследване са организацията на горската и ловната стража и управлението на горските и ловните стражари.

Обхватът на изследването е:

- времеви - обхващащ периода от 1998 г. до 2003 г. включително;

- териториален - включващ Националното уп­равление по горите, регионалните управления на горите в София, Пазарджик и Благоевград и Държавната дивечовъдна станция - Витошко-Студена-с.Кладница.

За набиране на емпирична информация са използвани следните основни методи:

- проучване и правен анализ на нормативни актове от българското законодателство - чрез този метод се анализира нормативната установеност на целите, функциите и дейностите на горската и ловната стража, като се търси евентуалното им дублиране с други структури на държавната администрация;

- проучване на годишни доклади и отчети - чрез този метод са обобщени данни, отнасящи се до орга­низационните структури, осигуреността на подсисте­мите и ефективността на горската и ловната стража през изследвания период;



- наблюдение - чрез този метод се събра непосредствена информация за дейностите по орга­низацията на горската и ловната стража и управ­лението на горските и ловните стражари;

- анкета - чрез този метод се проучи мнението на 124 горски и ловни стражари относно ефективността на предоставените им по закон право­мощия и мнението им за техния правен статут;

- интервю - с този метод се събра и анализира информация от 16 ръководни служители по горите за процедурите по набирането, подбора, назначаването оценяването, атестирането и обучението на горските и ловните стражари;

- беседа - този метод се използва за получаване на допълнителна информация от експерти - дългого­дишни служители в Националното управление по го­рите, както и от представители на местната власт и охранителни фирми за проблеми, възникващи при взаимодействието на горските и ловните стражари с органите на Министерството на вътрешните работи, с други държавни органи и с гражданите.

Чрез системен подход организацията на горската и ловната стража в Република България е разгледана като подреденост от елементи на две динамични подсистеми от системата на държавната горска администрация - Националното управление по горите - подсистемата на регионалните управления на горите и подсистемата на държавните дивечовъдни станции. Разкрити са връзките между организацио­нните структури и органите за управление на горската и ловната стража, както и взаимодействието им с други структури, имащи отношение към охраната на горите, дивеча и рибата.

За повишаване на административния капацитет на горската и ловната стража в Република България и подобряване на нейната ефективност са предложени варианти на нови организационни модели на систе­мата за охрана на горите, дивеча и рибата.

Вследствие на извършения правен анализ са направени конкретни предложения за усъвършенст­ване на действащата нормативна уредба, отнасяща се до организацията на охраната на горите, дивеча и рибата.

Предложения са направени и по отношение на усъвършенстването на управлението на горските и ловните стражари и реализирането на техните правомощия, както и за подобряване на взаимо­действието им с органите на държавната власт и местното самоуправление, с охранителните фирми и с гражданите.

Теоретичните и приложните изследвания се съпровождат с аналитични оценки и графични изоб­ражения на конкретните дейности от организацията и управлението на горската и ловната стража.



Глава първа


Каталог: 264
264 -> Семинар "Млади лидери за устойчиво бъдеще"? "Млади лидери за устойчиво бъдеще"
264 -> Превод и създаване на гпи на български
264 -> Социална и превантивна медицина, медицинска статистика, педагогика и психология
264 -> Умения за общуване в екипа (вътрешна комуникация)
264 -> Техническа спецификация (пълно описание на предмета на поръчката)
264 -> На Ваш сигнал #2643 от 03. 02. 2013г
264 -> Математика и Информатика
264 -> Литература: Аврамов Ат., Ст. Грозев


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница