Встъпление хомо религиозус



страница1/108
Дата24.11.2023
Размер1.39 Mb.
#119419
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   108
Religions

ВСТЪПЛЕНИЕ
Хомо религиозус:
религиозност, религия, вероизповедание, мистика
Всеки от нас е човешко същество именно защото е надарен с разум, чувство, въображение. А това, че живеем в цивилизация-култура^отграничаваща един свят, в който властват определения, символи, норми и ритуали, допълнително ни ха­рактеризира като хора. Следва ли от това, че ние непременно трябва да бъдем религиозни?
Зависи какво разбираме под понятието религия, както и под термини, които са близки или съвсем свързани с него: религиозност, вероизповедание, мистика.
Без да претендираме за изчерпателност, нито за някаква окончателна и неоспорима истинност, ще се опитаме тук да обхванем феномена религия чрез систематичен подход към явления, свързани с него и които ще осветлят съставляващите го структурни компоненти, както и еволюционните му промени.
Религиозност
Обзет от емоционално и умствено тежнение към невидимото, скритото, мистериозното - вълнува­що и омайващо, което усеща в елементите (вода, земя, огън, въздух), в предметите, животните, как­то и у самия себе си, човекът е спонтанно чувст­вителен спрямо магиката на света, одухотворен от незрими присъствия. Как да получи неговото благоволение, как да избегне заплахите му, как да го опитоми, как да следва повелите му?
В безчет митове и обреди се предава и възпро­извежда легендата за появата на невидимото, на тайнственото, чиято мощ може да бъде усетена и доближена дотолкова, доколкото митовете и об­редите възстановяват силата на въздействието на „първия път" в „изначалното време" и зареждат видимото с потенциала на невидимото, чийто сим­вол разкрива природата. Всеки символ впрочем, било той камък или място, дума или разказ, ле­генда ияи обред, поражда досег с невидимото, про-ецнрано в него чрез един вид привилегирована? поява, тласък да се направи необходимият из&ор, чрез „свещено възникване" {йерофания}.
Този омагьосан свят, наситен със сакралноет, е предхождал религията, тъй скато в него всичко е свързано с вярвания и всяко действие (било изра­ботването на стрела, било ловуването или храненето...) - вписано в мита за свещеното.
Казано с други думи, нищо истинско и значимо не остава извън обсега на вярванията, които очертават (и дори изпълват) полето на човешката общност.
Едва по-късно впрочем, когато светският разум и дейност постепенно ще придобиват все по-Толя-ма автономия, религиозността ще Прерасне - с поставянето на ново начало (пророчсството-откровсние), в религия, повече или по-малко систематизирана, сливайки се в хода на времето със сферата на светското и неговите поприща (политика, наука...).
Както ще установим по-нататък, едва около XVI в. в Европа - еврейско-хрйстйадска в ^духо­вен" план и романо-гръцка в „рационален" - ще започне да се използва терминът религия прибли­зително в този смисъл, в който го схващаме днес: установена съвкупност от вярвания и свързани с тях обреди, съсредоточени около идеята за, човеш-
кото спасение, но предоставящи относителна само­стоятелност на разума и на човещката дейност, насочена към търсене на истинното и към по­стигането на обществен ред, дотолкова, доколко­то изявите им не са в противоречие с основния постулат (за избавлението на душата, бъдещия жи- -вот и т, н.).
Нека отбележим също, че, неизкристализирала, религиозността игнорира историята като такава, каквато я схващат религиите (монотеистичните), изградени върху тезата за откритото спасение -история, която се представя за движеща, ориентирана, „богохвална", „прогресивна", подчи­нена на Божиите предначертания. ;
Разбира се, .никоя цивилизация не убягва от историята, както и човекът от промяната, била тя и „естествена". В един омагьосан свят, изпълнен със еакралност, чиито прояви в него регулира сис­темата от обреди, динамиката на промяната е циклична, редуваща се, повтаряща се, докато при монотеистичните религии тази промяна е ориен­тирана към едно отворено бъдеще, където „създа­ващото история" движение на избавлението ще на­мери своето осъществяване в завършека на кри­тичните етапи.
Ако религиозността е в основата си отношение на респект и тежнение към незримото, свързано чрез него със зримото, става ясно, че това е при­съща характеристика на човешкото и на човечес­твото изобщо. Навсякъде и винаги човекът е бил и без съмнение ще бъде „хомо религиозус" (рели­гиозен), както е „хомо фабер" (създател), „хомо. луденс" (забавляващ се) и пр. Без съмнение тъкмо религиозността е породила, в зависимост от епохите, регионите и цивилизациите, различните форми на религия, в които взаимовръзката на ви­димо и невидимо изкристализира, позволявайки й същевременно да се развива.
Преди да се опитаме да обхванем областта на религиозното (1)*, нека прецизираме известни вза­имоотношения (или тяхното прекъсване) между ре­лигиозността и няколко „примерни" религии,
Анимизъм: религия, изцяло изградена върху рели­гиозността и привилегироваща витализма или силата. Човекът се намира в постоянна връзка с една неопределена и всеобхватна божественост (светът е омагьосан), чиято благосклонност се стреми да си осигури посредством митове и обреди, а в отношенията си с нея действа извън­редно предпазливо...
Политеизъм: религия, разделяща и подреждаща йерархично божественото според представата за такъв космически порядък, при който боговете и хората не са му еднакво подвластни. Светът е по-малко омагьосан, защото е (вече) подреден. „Взаимното допълване" между боговете, които по­някога или дори често са; в конфликт помежду си, наподобява това в сферата на видимото. Политеистичната религиозност е открита за всич­ко божествено и не изключва нито един възможен негов елемент (бог,- сила, свещено...) и т. н.
Монотеизъм: религия, която, десакрализирайки света, освобождавайки го от всеобщото и смътно обожествяване, присъщо на религиозността, уста­новява и признава върховенството на единствения Бог, Създателя, Законодателя и Спасителя. Светът вече не е омагьосан. Изградена върху вярата, ре­лигията е самата същност на взаимоотношенията между Създателя и създанията. На спасителната милост на Бога съответства послушанието, подчи­нението на човека и неговата любов-преклонение. В този случай религиозността е възприемана било като поведение на очакване на истинската религия на откровението, било като нейно отхвърляне, а в
най-лошия случай като отсъствие на; убеденост във вярата или на непознаване .на нейните залози.
Секуларизъм*: смятайки, че превъзхождат тради­ционните „илюзорни и пълни със суеверия" рели­гии, някои съвременни идеологии копират тяхна­та верска основа.
Убедени, че са открили ключа към истината в биологичното (нацизма), в историята (сталинизма, маоизма) или в науката (сциентизма - тоест убеде­ността във веесилността на науката), тези идеоло­гии посвещават във възгледите си милиони хора, готови да се подчинят на вдъхновяващото откро­вение на водача, герой или пророк, да превърнат един манифест-програма в свой канон, да при­емат празнични и причастни ритуали, от които се лее едно ново за тях и опияняващо ти слово.
Всичко се развива като че на основата на религиозността, която нито монотеистичните веро­изповедания, нито просветлението на разума са успели да овладеят или да лишат от нейната „ма­гическа" притегателна мощ, и прастарите въобра­жаеми образи обсебват човешкия дух с цялата си сила и правдоподобност, подхранвани от разоча­рованията вследствие на често драматични пре­живявания и напрежение (безработица, война, дес­потизъм, терор...).
Разбира се, тези секуларистични религии са атеистични**, те са секуларизми, а не секуларни (2) „изповедания", тъй като техните „пророци" пре­тендират за разбулване на иманентната истина за света и човека, без да разкриват трансцендентно-то слово на този, чиито пратеници са.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   108




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница