Доклад за 2016 г. За изпълнение на план за действие



страница1/3
Дата28.10.2018
Размер397.04 Kb.
#103882
ТипДоклад
  1   2   3


ДОКЛАД ЗА 2016 г.

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ

НА ОБЩИНА ГРАД ДОБРИЧ
ЗА ПОДКРЕПА НА ИНТЕГРАЦИОННИТЕ ПОЛИТИКИ ЗА ГРАЖДАНИ
В УЯЗВИМО СОЦИАЛНО ПОЛОЖЕНИЕ


/2015 – 2020 г./

Общинският съвет за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси /ОССЕИВ/ е създаден с цел да прилага на територията на Община град Добрич националната политика за ефективно интегриране и гарантиране на условия за равни възможности на всички, независимо от произход, етническа или религиозна принадлежност. Той е обществен орган за осъществяване на ефективна координация на дейността на различни държавни, общински институции и организации за приобщаване на най-уязвимите общности към икономическия, обществен и социален живот.

Интеграцията изисква координирано прилагане на последователни, целенасочени, активни и работещи политики на отговорните институции и гражданско- то общество за постигане на напредък в конкретните обществени сфери, за недопускане на дискриминация и неравнопоставеност, както и на социално изключване на уязвими общности.

През 2016 година ОССЕИВ работи по изпълнението на заложените цели и задачи по Плана за действие на Община град Добрич за подкрепа на интеграционните политики за граждани в уязвимо социално положение за периода 2015 – 2020 г., приет с Решение № 43-16/31.03.2015 г. на Общински съвет град Добрич.

Дейността бе координирана с Областния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси – област Добрич. Всички институции, членуващи в ОССЕИВ, работиха в съответствие с официалната за страната нормативна база и провеждащата се национална политика по отношение на етническите общности.


  • ОБРАЗОВАНИЕ

Един от важните приоритети нa педагогическата общност във всички общински детски градини и училища е образователната интеграция на децата и учениците от етническите малцинства. Особеното внимание, което се отделя на този въпрос, е продиктувано от осъзнаването на факта, че успешната социализация на представителите на етническите малцинства в българското общество води своето начало още от постъпването на децата в детска градина и в училище. Образованието е призвано да формира ценностна система, основана на уважение към правата и свободите на всеки индивид, без допускане на дискриминация.

Община град Добрич целенасочено работи за осигуряване на качествено образование и пълноценно интегриране на децата и учениците от етническите малцинства. Включването на мултиетнически елементи се осъществява в часовете по Български език и литература, Роден край, Човек и общество, История, както и в Часа на класа. Прилага се образователен подход, насочен към интересите на децата и учениците в добронамерена и предразполагаща обстановка. Въведена е целодневна организация на обучение за учениците от I до VI клас, реализират се дейности в училищата/детските градини за изграждане на положителна нагласа към образователната интеграция на ромските деца. Организират се родителски срещи и индивидуални консултации с родители и настойници с цел вземане на превантивни мерки против отпадането на децата в риск от етническите малцинства, провеждат се семинари и други форми на обучение на родители за преодоляване на негативни стереотипи и изграждане на толерантни взаимоотношения.

През 2016 година в училищата и детските градини в град Добрич, включително и в тези със смесен етнически състав се работи по следните национални програми /НП/, които допринасят за успешната и трайна интеграция на децата и за превенция на отпадането им от училище:

– НП „За по-пълно обхващане на децата и учениците”, модул „Подпомагане на храненето на децата от подготвителните групи в детските градини, децата от подготвителните класове в училище и учениците от 1 до 4 клас” по ПМС № 308 от 20.12.2010 г. – всички детски градини и общински училища;

– НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ 2016 г., модул „Подкрепа на целодневното обучение на ученици“ – ОУ „Панайот Волов“, СУ „Св. св. Кирил и Методий“;

– НП „Без свободен час в училище“ – ОУ„Панайот Волов“, ОУ„Хан Аспарух“, ОУ „Христо Смирненски“, ОУ„Христо Ботев“, ОУ„Никола Йонков Вапцаров“, ОУ„Стефан Караджа“, СУ „Димитър Талев“, СУ „Любен Каравелов“, СУ „Св. Климент Охридски“, СУ „П. Р. Славейков“, СУ„Св. св. Кирил и Методий“, ПМГ „Иван Вазов“, ПГМТЕ „М. В. Ломоносов“, ФСГ, ПГТ „П. К. Яворов“;

– Проект „Твоят час“ – ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, ОУ „Панайот Волов“, ОУ „Йордан Йовков“, ОУ„Христо Смирненски“, ОУ „Христо Ботев“, ОУ „Стефан Караджа“, ОУ „Хан Аспарух“, СУ „Св. Климент Охридски“, СУ „П. Р. Славейков“, СУ „Димитър Талев“, СУ „Любен Каравелов“, СУ „Св. св. Кирил и Методий“, СУ „Георги Ст. Раковски“, ПМГ „Иван Вазов“, ЕГ „Гео Милев“, ФСГ, ПГТ „П. К. Яворов“, ПГМТЕ „М. В. Ломоносов“, ПГАС, ПГВМ „Проф. д-р Георги Павлов“, ПГТОЛП, ПУ „Д-р Петър Берон“;


  • Схема „Училищен плод“ и схема „Училищно мляко“ – всички детски градини и общински училища.

Реализирането на дейностите по програмите оказа влияние на резултатите от учебно-възпитателната работа, изградиха се лични и социални умения за общуване и реализация и най-важното – постигна се в значителна степен задържането на децата и учениците в училището и детската градина и мотивирането им да продължат образованието си в по-горен клас.

През отчетния период детските градини в гр. Добрич продължиха да работят за:

– Подпомагане процеса на подготовка за училище при деца, чийто майчин eзик е различен от българския;

– Осигуряване възможност за равен старт на децата билингви при постъпване в училище;

– Изграждане на позитивна подкрепяща среда с цел осигуряване на условия за осъществяване на отношения на уважение и толерантност между децата.

Със Заповед № 374 от 28.03.2016 г. на кмета на Община град Добрич бе извършена проверка в общинските училища на дейностите за установяване и ограничаване на причините за отпадане на ученици, подлежащи на задължително обучение. При проверката се установи, че от началото на учебната 2015/2016 г. до м. май в общинските училища са отпаднали 212 ученици /около 3% от всички ученици/, като 52,3% от тях са в Германия, 22,7% - в чужбина /не посочват държавата/, 9,1% - в Полша, 6,3% са напуснали, без да уведомят училищните власти, 1,1% са омъжени, а 8,5% – в други населени места. Най-голям е относителният дял на отпадналите ученици от ОУ „П. Волов“ и ОУ „Й.Йовков“, в които значителна част от учениците са от ромски произход. Анализът на констатираните данни и факти при осъществената проверка /по данни на училищните ръководства/ сочи, че 33,7% от отпадналите от училищата в Добрич ученици са от семейства, които често се местят; 40,3% са от бедни семейства; 8,2% не живеят с родителите си, а 22,2% са с разведени родители или от непълни семейства. Предвид сложността на явлението „отпадащи ученици от училище“ и комплексното действие на причините – икономически /ниски доходи, нисък жизнен стандарт, лоши битови условия, безработица/; свързани със семейната среда /отглеждане на деца в непълни семейства, ниско образователно равнище на родителите/; образователни /ниска степен на училищна готовност, трудно усвояване на учебния материал, нередовно посещаване на училище/, е необходимо Община град Добрич да продължи своята политика в посока на тясно сътрудничество с отделните институции и да търси оптимални форми за превенция.


С цел съхраняване на културната идентичност и възможност за изява на учениците през годината в ОУ „Йордан Йовков“ бяха сформирани две групи по СИП „Ромски фолклор“ .

В ОУ „Панайот Волов“ бе обзаведен кабинет за провеждане на дейности по интереси. С финансовата помощ на МОСВ бе изграден розариум и бе обзаведен еко кабинет. Съвместно с Общински младежки център „Захари Стоянов“ бе сформиран клуб по танци. В часовете по изобразително изкуство бе проведен конкурс на тема: „Моето ромско лято“. Отбелязани бяха и ромските празници – Банго Васил и Ден на ромите.

В ОУ „Стефан Караджа“ бяха подпомогнати децата, които се нуждаят от учебни помагала, дрехи, обувки.

В ОУ „Никола Йонков Вапцаров“ е осигурен превоз на децата от ПДГ и ученици от кв. „Изгрев“ до училището и обратно. Учениците са включени и в групи: „Танцувай с мен“, „Българският – лесен и интересен“, „Родолюбие“, „Аз обичам да чета“ и др. Голяма част от педагогическите кадри са преминали обучение за работа в мултикултурна среда.

В СУ „Любен Каравелов“ в работата по Проект „Digital Green“ са включени деца от други етноси. Проектът създава възможност за осъществяване на междукултурен диалог с връстници в Турция, Португалия, Испания, Словения и Румъния.

Ученици от училището участваха и в семинар с ролеви игри „Защита на човешките права“, проведен в гр. Пловдив.

В ПГМТЕ „М. В. Ломоносов“ се работи активно за промяна на отношението към образованието като ценност както с учениците, така и с родителите. В гимназията функционира Родителска академия, която провежда срещи и беседи, свързани с подобряване на здравните знания, превенция на зависимости, предпазване от ранна бременност, рискове от родствени бракове и др. Учениците от малцинствените групи са включени и в извънкласни форми за преодоляване на затрудненията в обучението. В училището бе реализиран проект по Програма „Еразъм +“. В рамките на проекта, в дейностите на който се включиха ученици от етническите малцинства, бе проведена триседмична практика на реални работни места в гр. Дрезден, Германия.

ПГВМ „Проф. д-р Георги Павлов“ реализира три проекта по Програма „Еразъм +“. Осъществени бяха мобилности, в които се включиха ученици от ромски произход. По ОП „Развитие на човешките ресурси“, проект „Развитие на педагогическите специалисти“ бе обучен един учител за работа в мултикултурна среда.

През периода януари – март 2016 г. Националната мрежа на здравните медиатори – клон Добрич реализира инициативата „Панаир на професиите“. Проявата е част от инициатива на Генерална дирекция „Правосъдие и потребители“ на Европейската комисия „For Roma wich Roma“ и бе осъществена със съдействието на Община град Добрич, ОУ„Христо Смирненски“ и Общински младежки център „Захари Стоянов“. Учениците имаха възможност да се запознаят с особеностите на различни професии. С тях работиха професионален фотограф, който помогна на участниците да представят избраната от тях професия чрез фотосесия и професионален актьор, който усъвършенства техните умения за по-добро представяне пред публика. Заключителната среща на инициативата се проведе през м.октомври 2016 г. в Белгия. На тази среща управителят на Национална мрежа на здравните медиатори – клон Добрич представи работата с учениците, включени в „Панаир на професиите“ и участва в дискусия с представители на ЕК, НПО и представители на общини от ЕС за важността на индивидуалната работа с ромски деца и техните родители, за да бъдат мотивирани и насърчавани да продължат образованието си.

Дейността на МКБППМН е регламентирана в чл.10 от Закона за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. Местната комисия организира и координира социално-превантивната дейност, разработва програми за ограничаване действието на криминогенните фактори, работи съвместно с органите имащи отношение към закрилата и защитата на малолетни и непълнолетни.

През 2016 г. МКБППМН в Община град Добрич извърши следните дейности и реализира мероприятия:

– По отношение налагането на възпитателни мерки по ЗБППМН след образувани и разгледани възпитателни дела спрямо деца от различен етнически произход /включване в психологически консултации, упражняване на обществено полезен труд, проследяване на мерките и отчитане резултата от тяхното въздействие/, Комисията разгледа 38 възпитателни дела /2015 г. – 27/ спрямо 15 момичета и 29 момчета /2015 г. – 9 момичета и 32 момчета/, а по отношение на възрастов признак – 4 малолетни и 40 непълнолетни /2015 г. – 11 малолетни и 30 непълнолетни/. Възпитателните дела са образувани по преписки на: Добричка районна прокуратура – 8, Районна прокуратура – Варна – 1, Районна прокуратура – Каварна – 1, Първо РУ на МВР – 19, Сектор „Пътна полиция” – ОД на МВР – 7, ЦНСТДМБУ – 1, ОУ „Стефан Караджа” – 1;

– Определяне на обществени възпитатели от МКБППМН за индивидуална работа с деца от ромски етнос – деца, живеещи в семейства и деца, настанени в институции /ЦНСТДМБУ 1, 2 и 3/;

– По предложения на педагогическите съветници и училищните ръководства, МКБППМН проведе срещи и разговори с родителите от етническите общности и ученици, застрашени от отпадане и нехайно отношение към учебния процес, както и с родители, срещащи затруднения във възпитанието на децата си. По всеки отделен случай МКБППМН предприе адекватни мерки: насочване на родителя и детето към Информационно-консултативния кабинет на МКБППМН, в който с тях работят психолози и включване на родителите в „Училище за родители”, където се разглеждат теми, свързани с възпитанието на децата, отношението им към семейството и задълженията на родителите спрямо тях.;

– Предлагане на деца и семейства от етническите общности за включване в социални програми – участие в индивидуални и групови консултации;

– Организиране на акции за предоставяне на учебни помагала, дрехи, обувки за деца с нисък социален статус, главно от ромски семейства;

– През лятната ваканция за поредна година МКБППМН организира „Лятно училище за тийнейджъри” с цел предпазване на малолетните и непълнолетните от асоциално поведение, ангажиране на свободното им време и продължаване на възпитателния надзор. През 2016 г. в лятното училище взеха участие деца, настанени в Центровете за настаняване от семеен тип за деца и младежи без увреждания /ЦНСТДМБУ/, както и младежи, извършили противообществени прояви. Програмата на лятното училище бе свързана с обучителни модули на различни теми, посещение на културни институти, занимателни игри и др.;

– Акцент през изтеклата година бяха и посещенията в държавни, публични и частни учреждения с цел запознаване на децата с дейността им и повишаване на уменията за намиране на необходимата им информация;

– Продължи и работата по Програма „Работата на полицията в училищата”, която включва обучителни модули, свързани със запознаването с работата на полицейските инспектори, помощта и грижата, която оказват на децата и техните семейства, правата и отговорностите на непълнолетните, видове престъпления и др.;

– През месец май стартира и Национална програма „Детско полицейско управление”, която ще се осъществи в рамките на две години с 20 ученици от СУ „Св. Кл. Охридски”. Целта на програмата е защита живота и здравето на децата и възпитаване в толерантност и в уважение към органите на реда.

– През 2016 г. МКБППМН проведе анкетно проучване във връзка с проблема „Зависимости”, което обхвана и деца от ромски произход. Анкетирани бяха 300 ученици на възраст 14–16 г. /VII – IX клас/ от различни училища в гр. Добрич. Целта на проучването е да се установи информираността, поведението и отношението на учениците спрямо употребата на психоактивни вещества. Резултатите от проучването бяха представени на заседание на МК и предоставени на заинтересованите институции.

– Членове на комисията съвместно със здравните медиатори от Първичен здравен център организираха обучителни модули сред ромски момичета на тема: „Последици от ранните бракове”. Те бяха проведени в ОУ„Й. Йовков” и ОУ„П. Волов”. В обученията взеха участие консултант – психолози и обществени възпитатели.

Местната комисия работи с деца от уязвимите етнически групи, в частност от ромската общност, както и техните семейства, деца с рисково поведение и деца, чиито родители не полагат достатъчна грижа за тях или са с нисък родителски капацитет и образование. Работата с тях е насочена към изграждане на умения за отговорно родителство и предотвратяване изоставянето на децата и тяхното неглижиране.

През 2016 г. в изпълнението на Плана участва и НПО „Федерация на обединените ромски общности“, която се включи активно в обсъждането на всички инфраструктурни проекти на Община Добрич, касаещи ромските квартали, училища и детски градини, в които преобладават деца и ученици от ромски произход. Организацията партнира и на други НПО при кандидатстването им с проекти по оперативни програми.





  • ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Във връзка с изпълнение на дейностите по Здравната стратегия за лица в неравностойно положение, принадлежащи към етническите малцинства, Регионална здравна инспекция – Добрич /РЗИ/ реализира следните здравно-образователни дейности, насочени към работата с млади хора в училищата на град Добрич, в които преобладават ученици от ромската етническа общност:

– 3 лекции и 3 обучения във връзка с профилактика на рисковите за здравето фактори по темите: „Превенция на злоупотребата с алкохол”, „Здравословно хранене” и „Физическа активност”. Участваха 126 ученици от училищата в Добрич и бяха раздадени 55 бр. здравно-образователни материали;

– 4 лекции и 1 обучение на тема „Превенция на ХИВ/СПИН и сексуално предавани инфекции” с участието на 109 ученици от учебни заведения в Община Добрич и раздадени 20 бр. здравно-образователни материали;

– 2 беседи във връзка с ограничаване негативните форми на агресия в българското училище на 27 ученици от Община град Добрич на следните теми: „Превенция на агресивното поведение в училище. Модели за справяне с формите на агресия”; „Себепознание. Ценностна система”, „Умения за общуване – вербални и невербални”;

– спортни състезания с участието на 105 ученици от ОУ „Панайот Волов” с цел провокиране на желание и интерес в учениците за участие в спортни дейности и мероприятия.

Във връзка с изпълнение на дейности, свързани със задачите, произтичащи от Националната програма за профилактика и контрол на ХИВ/СПИН и СПИ 2016 – 2020 г. и провеждането на инициативите, посветени на Световния ден за борба със СПИН /1 декември/, на 30.11.2016 г. в залата на РЗИ бе проведена организационно-методична дейност на медицинските специалисти от Детско и училищно здравеопазване в гр. Добрич, на която бяха раздадени 370 бр. здравно-образователни материали и 4408 бр. презервативи.

През периода март – май 2016 г., в рамките на Европейската инициатива на СЗО за наблюдение на затлъстяването при децата, РЗИ – Добрич участва в провеждането на третото национално проучване за оценка разпространението на свръхтегло и затлъстяване и факторите на семейна и училищна среда при деца в първи клас /на възраст 7 години/. Проучването бе организирано от Министерство но здравеопазването и Националния център по обществено здраве и анализи гр. София и бе финансирано от Световната здравна организация. В Община град Добрич бяха изследвани 60 деца от 3 училища. Извършени бяха антропометрични измервания /ръст, тегло, обиколка на талия и ханш/ на деца, на възраст 7 години, в училищата, участвали в първото проучване през 2008 г. и второто проучване през 2013 г.: СУ „Св. св. Кирил и Методий”, СУ „Димитър Талев” и ОУ „Панайот Волов”. Сред учениците, участвали в проучването, има и такива от ромската етническа общност. Попълнените анкетни карти са изпратени в НЦОЗА гр. София за попълване на базата данни, необходима при формирането на национална и европейска хранителна политика.

През 2016 г. РЗИ – Добрич оказа методическа помощ на 9 лица /медицински специалисти и педагози/ от учебни заведения в гр. Добрич при организирането и провеждането на кампании и инициативи сред ромската етническа общност.

Основната цел на Българския Червен кръст е да закриля живота и здравето на хората с безпристрастност, като изисква уважение към личността и запазване на човешкото достойнство. В областта на здравеопазване организацията работи приоритетно по направление „промоция на здравето’. Използваните методи за изпълнение на тази политика са здравно възпитание и здравна профилактика. Във връзка с отбелязването на Световния ден на здравето и празника на Здравния работник в България /7-ми април/, служители и доброволци на БЧК и БМЧК Добрич бяха в услуга на кампанията „Да преборим диабета“. На 152 лица безвъзмездно бяха измерени кръвното налягане и кръвната захар. Акцията се повтори и на 17 май – Световен ден за борба с хипертонията, като този път в нея взеха участие 178 души. Повечето от посетилите шатрите за извършване на профилактичните изследвания бяха лица без здравни осигутовки, предимно от ромския етнос.

В изпълнявани от БЧК проекти доброволци на БМЧК Добрич активно се включват в провеждане на здравни беседи и лекции по темите „Контрацепция” и „Превенция на ХИВ/СПИН“. Проведените обучения под мото: „Прегръдката не убива. Дискриминацията – Да!“ и изнесените беседи в училищата на град Добрич спомогнаха за повишаване на здравните знания и култура на учениците, включително на деца и млади хора от ромското население. По повод Деня на влюбените съвместно с Общински младежки център „Захари Стоянов“ доброволците на БМЧК раздадоха информационни материали и кондоми в кв. „Изгрев“. Беше прожектиран и филм на тема: „Как да се предпазим от инфектиране с ХИВ“. По повод Световния ден на борба с ХИВ/СПИН – 1 декември, младежи организираха оригинален и зареждащ флашмоб пред ОМЦ „Захари Стоянов“ и раздадоха кондоми в централната градска част и сред ромската общност в кварталите.

През м. ноември за втора поредна година младежите се включиха в кампанията по повод Световния ден за борба със захарен диабет, която се проведе под мотото: „Включи се“.

По повод Международния ден за толерантността в сградата на БЧК бе проведена беседа „Еднакви в различията – не на дискриминацията“. Участници в нея бяха деца от всички етнически групи. Те споделиха преживявания и ситуации на проявена агресия, свързана с етническа принадлежност. Всички бяха единодушни, че толерантността е в основата на интелигентните и мирни човешки отношения. В ежедневната си работа служители и доброволци на БЧК съобразно своите компетенции активно информират уязвими лица за здравно-осигурителните им права и задължения.

Важен аспект от здравно-възпитателните дейности на Български Червен кръст е оказването на първа долекарска помощ. Програмата „Хелфи“ е насочена към ученици от I – IV клас. Реализирането й спомага за усвояване по забавен и достъпен начин на умения за оказване на първа помощ при: „Ужилване от насекомо“, „Кръвотечение от носа“; „Изгаряне в кухнята“, „Рани от охлузване“ и др. През отчетния период програмата бе реализирана в ОУ „Христо Смирненски“.

От началото на учебната 2016/2017 година БМЧК изпълнява програма „ Детска полицейска академия“, която се реализира със съдействието на служители на МВР, психолози и други институции. Идеята на проекта е под форма на игри децата да получат знания и умения по оказване на първа долекарска помощ.

В подпомаганията, дейностите и мероприятията на Български червен кръст вземат участие и присъстват хора от различни етноси, раси и религии, за които не се води статистика.

През 2016 г. Първичен здравен център продължи да работи и обслужва население, което е предимно от ромски произход. Дейността на здравния център цели увеличаване на здравната култура на ромското население, улесняване достъпа му до здравни услуги и други институции, както и подпомагане процеса на интеграция на ромите сред българското общество.

През изминалата година Национална мрежа на здравните медиатори /НМЗМ/ въведе нова единна отчетна форма за всички здравни медиатори в страната с цел проследяване ефективността на здравните медиатори чрез количествено сравнение на основни функционални характеристики, отнасящи се до следните групи дейности:

– Съдействие при осъществяване на планови имунизации;

– Съдействие при осъществяване на профилактични прегледи;

– Разрешаване на казуси от здравен характер;

– Разрешаване на казуси от социален характер;

– Осъществяване на здравно-иформативни мероприятия за превенция на различни заболявания;

– Дейности в областта на семейното планиране и репродуктивно здраве;

– Участие в обучения, семинари и съвместна работа с институции.

Общият брой на предоставените услуги от НМЗМ през 2016 година е 8878. Най-голям е делът на здравните дейности в общността, включващи организиране на кампании за имунизации; профилактични прегледи; кампании, свързани с превенция и информираност за различни заболявания; услуги в областта на репродуктивното здраве /6608 или 74% от всички услуги/. Проведени са консултации, оказано е съдействие за попълване на документи, следване на процедури, съпровождане до здравни институции, съдействие при възстановяване на здравно-осигурителни права /4290 бр./

Съществено място в дейността на здравните медиатори заемат услугите, свързани с разрешаването на социални казуси. Такива случаи основно засягат въпроси около консултации и подготвяне на документи, придружаване до социални институции и съдействие за ползване на социални услуги. От съществено значение в дейността на здравните медиатори са услугите, свързани с профилактиката и ваксинопрофилактиката /1856 бр. профилактични прегледи и направени ваксини/. Реализирани са кампании за превенция на различни заболявания – 12 проведени събития, на които са раздадени 450 здравно-информационни материали.

Въпреки постигнатите резултати, е необходимо да продължи работата по следните направления:

– Повишаване на половата и сексуална култура с цел ограничаване ражданията на деца от малолетни момичета;

– Повишаване на здравната култура на ромското население с оглед по-широкото му обхващане по отношение на детските консултации, имунизациите и профилактичните прегледи.

  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница