Лекции държани в Берлин между 23. 1904 и 1906 г превод от английски: вера гюлгелиева нередактиран превод изготвил: петър иванов райчев препис от копие



страница1/12
Дата26.10.2017
Размер1.46 Mb.
#33235
ТипЛекции
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12





20 ЛЕКЦИИ

държани в Берлин

между 23. 5. 1904 и 2. 1. 1906 г.


превод от английски: ВЕРА ГЮЛГЕЛИЕВА
НЕРЕДАКТИРАН ПРЕВОД
изготвил: ПЕТЪР ИВАНОВ РАЙЧЕВ – препис от копие


















С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е


СТР.

1. Бележки на редактора на немското издание.................................6


І.

2. ПЪРВА ЛЕКЦИЯ, Берлин, Петдесятница, 23 5. 1906 г..............8



Света троица - празник на освобождение на човешкия дух. Света Трои- ца и ней­на­та връз­ка със све­тов­на­та еволюция, спо­ред ръ­ко­пи­са от Ва- тиканската биб­ли­оте­ка и друг в при­те­жа­ние на Граф Сен Жармен. Двете ве­ли­ки све­тов­ни фи­ло­со­фии на пе­та­та Коренна Раса: Египто-Индо-евро- пейски мироглед, за­висещ от ин­ту­ици­ята на Девите; Персийско-Герман- ския све­то­вен мироглед, свър­зан с ин­ту­ици­ята за Асурите Контрастът меж­ду те­зи два потока. Началото на чо­веш­ко­то пре­раж­да­не през Лему- рия и събития, свър­за­ни с това. Грехопадението на Човека ка­то не­що не­об­хо­ди­мо за тър­се­що­то сво­бо­да човечество. Прометей ка­то пред­с­та­ви­тел на чо­веш­кия стре­меж за свобода. Справката за Мистерията на Света Троица в Евангелието на Йоана. Света Троица ка­то сим­вол на стре­ме­жа на чо­ве­ка за свобода.

3. ВТОРА ЛЕКЦИЯ, Берлин, 10 6. 1904 г……………....................18



Контрастът между Каин и Авел. Окултната сър­це­ви­на в Мойсеевия раз­каз за Адам и Ева и тех­ни­те потомци. Полово раз­м­но­жа­ва­не са­мо от вре­ме­то на Сет. Преминаването от Адам към Сет: Каин и Авел. Контрас­тът меж­ду Каин /мъж­кия дух/ и Авел /жен­с­кия дух/: Принципът, свър­зан с ин­те­лек­та и прин­ци­път на вдъхновението. Раждането на его­из­ма чрез интелекта. Борбата сре­щу окул­т­ни­те неп­ри­яте­ли на чо­ве­чес­т­вото; ра­са­та на Ракшасите. Изпълнението про­ро­чес­т­во­то на Нострадамус чрез ос­но­ва­ва­не на Теософското Общес­т­во и но­во­ус­та­но­вя­ва­не­то на пър­во­на­чал­ни­те мистерии. Учението за пре­раж­да­не­то и карма.

4. ТРЕТА ЛЕКЦИЯ, Берлин, 30 9. 1904 г……….............................24



Мистериите на Друидите и на "Дротите". Дроти или Друиди, древ­ни­те гер­ман­с­ки посветени. Трите сте­пе­ни на посвещение. "Едда" ка­то опи­са­ние на онова, ко­ето фак­ти­чес­ки е ста­ва­ло в древ­ни­те Дротически Мис- терии. Свещеникът на Друидите ка­то ар­хи­тект на чо­веш­ка­та раса; сла­бо ко­пие на то­ва във вяр­ва­ни­ята на Свободните зидари.

5. ЧЕТВЪРТА ЛЕКЦИЯ, Берлин, 7 10. 1904 г….............................28



Прометеевата легенда. Екзотеричното, але­го­рич­но­то и окул­т­но­то тъл­ку­ва­не на легендите. Прометеева та легенда. Нейното тъл­ку­ва­не ка­то мис­те­ри­ен раз­каз за ис­то­ри­ята на след-Атлантида. Лемурийските, Атла- нтските и Следатлантските времена. Откриването на огъня, и Прометей ка­то пред­с­та­ви­тел на Следатлан­т­с­ки­те времена. Контрастът меж­ду кама ­-ма­на­сич­но­то мис­ле­не на Епиметеус и ма­нас­тич­но­то мис­ле­не на Про- метей, пос­ве­те­ни­ят во­дач към мъд­рост и де­ло на Следатлантското чове- чество.

6. ПЕТА ЛЕКЦИЯ, Берлин, 4. 11. 1904 г……..................................37



Мистерията, известна на Розенкройцерите. Митът за Каин и Авел и за Хирам и Сломон /Легендата за Храма/, да­ден от Кристиян Розенкройц на Розенкройцерското Братство в ХV столетие. Легендата ка­то сим­во­лич­но пред­с­та­вя­не на съд­ба­та на 3-тата, 4-та­та и 5-та­та Подраси на Пе- тата Коренна ра­са във връз­ка с раз­ви­ти­ето на Християнството. Христи- янският прин­цип за ра­вен­с­т­во­то на чо­ве­ка пред пог­ле­да на Бога и не­го­во­то при­ло­же­ние в све­тов­ния сми­съл по вре­ме на Френската Революция. Граф Сен Жармен и Френската Революция. Християнството и Разпна- тият и бъ­де­ще­то Християнство на Кръста на Розата. Тайната на От ля­то­то Море и Златният Триъгълник.

7. ШЕСТА ЛЕКЦИЯ, Берлин 11. 11. 1904 г……….........................44



Манихеизъм. Духовното те­че­ние Манихеизъм. Животът на не­го­вия ос­но­ва­тел Мани. Великият опо­нент на Манихеизма и Манихейското тъл­ку­ва­не на зло­то ка­то не­нав­ре­мен­но доб­ро и Манихейският прин­цип за соб­с­т­ве­но ду­хов­но прос­вет­ле­ние /Фауст/ ка­то про­ти­во­по­лож­ност на прин­ци­па на външ­ния ав­то­ри­тет /Августин и Лютер/. Взаимодействие на доб­ро и зло във връз­ка с прин­ци­па на жи­вот и форма. Животът и фор­ма­та в ево­лю­ци­ята на Християнството. Победа на зло­то чрез бла­гост ка­то за­да­ча на Манихейския ду­ховен поток. Противодействието на Авгу- стин сре­щу Фауст и бит­ка­та на Йезуитизма сре­щу Свободното-Зидар- ство.

8. СЕДМА ЛЕКЦИЯ, Берлин, 2. 12. 1904 г /пър­ва лекция/............53



Същността и задачата на Свободното-Зидарство /Свободното-Ма- сонство/ от гледна точка на Духовната Наука. Легендата за Храма ка­то ос­но­ва на Свободното-Масонство. Церемонии на пос­ве­ще­ние при Занаятчийското Масонство/Синьо Масонство/. Майсторската сте­пен и Легендата за Храма. Символичните дейс­т­вия ка­то об­раз на окул­т­ни съ­би­тия на ас­т­рал­но­то поле. Свободните-Масони фак­тичес­ки са би­ли в древ­ни вре­ме­на прак­ти­ку­ва­щи зидари. Архитектурата в от­но­ше­ние към ед­но зна­ние за вселената. Свободното-Масонство е над­рас­ло сво­ята дей- с­т­ви­тел­на задача; не­го­во­то оп­рав­да­но съ­щес­т­ву­ва­не през 4-та­та Подраса.

9. ОСМА ЛЕКЦИЯ, Берлин, 9. 12. 1904 г. /вто­ра лекция/..............61



Същността и задачата на Свободното-Зидарство /Свободно-Масон- ство/ от гледна точка на Духовната Наука. Свободното-Масонство, ед­на външ­на обвивка, на ко­ято лип­с­ва пра­вил­но­то съдържание. Гьоте и Свободното-Масонство. Свещеният Царски Свод. Действено Масонство и ар­хи­тек­ту­ра та. Висшите степени. Манифестът на Великия Ориент на Мемфиското и Мизриамското Масонство в Германия. Значението на Ле- гендата за Храма, на Действуващото Масонство; ин­ту­итив­но знание, ко­ето тряб­ва­ше да изчезне. Нашата епо­ха /пе­та­та Подраса/ ка­то ис­тин­с­ка­та епо­ха на чо­веш­ко­то разбиране. Превръщането на ми­не­рал­ния свят чрез чо­веш­ка­та ду­хов­ност ка­то зна­че­ние на Отлятото Море. Речта на ан­г­лийс­кия ми­нистъ­р-п­ред­се­да­тел

Лорд Балфор за зна­че­ни­ето на електричеството: Справка за пов­рат­на­та точ­ка в чо­веш­кото мислене. Много древ­ния про­из­ход на сво­бод­но­-ма­сон­с­ки­те институти.

10. ДЕВЕТА ЛЕКЦИЯ, Берлин, 16. 12. 1904 г. /тре­та лекция/.......71

Същността и задачата на Свободното-Масонство от гледна точка на Духовната Наука. Свободното-Зидарство на Висшите Степени. Съчета- ния ри­ту­ал на Мемфис и Мизраим. Калиостро и Висшите Степени. Фи- лософският ка­мък /безсмъртието/ и Мистичният Пентаграм в уче­ни­ето на Калиостро. Френска­та ре­во­лю­ция и Граф Сен Жармен. Разликата меж­ду стъп­ка по стъп­ка пос­ве­ще­ни­ето във Висшите Степе­ни и де­мок­ра­тич­на­та ад­ми­нис­т­ра­ция на зна­ние при Занаятчийското Масонство. Чети- ри учеб­ни ме­то­да на ри­ту­али­те на Мемфис и Мизраим. Реалността на окул­т­ни­те институти: зна­че­ни­ето на външ­ни­те форми. Новото зна­ние за атома, бъ­де­ще­то зна­ние за връз­ка­та меж­ду атома, елек­т­ри­чес­т­во­то и чо­веш­ка­та мисъл.

ІІ.


11. ДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ, Берлин, 23. 12. 1904 г. ...............................80

Еволюцията и инволюцията както те се тълкуват от окултните об- щества. Значението на окул­т­но­то зна­ние при под­тик­ва­не съз­на­тел­но­то удъл­жа­ва­не на живота, безсмъртието. Всемирният за­кон за раз­ви­ти­ето на съзнанието. Задачата на на­ша­та епо­ха да про­ник­не ми­не­рал­ния свят с чо­веш­кия дух. Одухотво­ре­ни при­род­ни цар­с­т­ва са бъ­де­ще­то ду­шев­но съ­дър­жа­ние на човека, по­чи­ва­що на за­ко­на на ево­лю­цията и инволю- цията. Бъдещето про­ник­ва­не на чо­веш­кия дух в атома. Връзка на атома, ми­съл­та и елек­т­ри­чеството. Значението на фор­ми­те във връз­ка с бъ­де­щи­те сте­пе­ни на развитие. Тяхното съ­от­ветс­т­вие с Висшите Степени на Свободното-Масонство. Петата Подраса ка­то епо­ха на чис­тия интелект, ка­то епо­ха на его­из­ма и не­го­во­то поражение.


Каталог: wp-content -> Rudolf%20Steiner -> BG%20DOCS
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Дорнах от 29. 9 до 28. 10. 1917 г
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Берлин от 20 23. 1914 г превод от руски: петранка георгиева нередактиран превод изготвил: петър иванов райчев препис от ръкопис
BG%20DOCS -> Книга с ъ д ъ р ж а н и е стр. Увод. Задачата на Духовната наука
BG%20DOCS -> Лекция, изнесена в Цюрих на Октомври 1918 Превод от немски: Димитър Димчев Октомври 1918, Цюрих
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Дорнах от 4 до 31. 12. 1916 и в Базел на 21. 12 1916 г
BG%20DOCS -> И з ж и в я в а н и я в свръхсетивния свят т р и т е п ъ т я н а д у ш а т а к ъ м Х р и с т о с 14 лекции
BG%20DOCS -> Стопанство
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Дорнах от 4 до 31. 12. 1916 и в Базел на 21. 12 1916 г
BG%20DOCS -> Лекции изнесени в Дорнах и Берн между 25 януари и 23 март 1924
BG%20DOCS -> Окултна история


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница