Министерство на труда и социалната политика



страница1/15
Дата01.11.2017
Размер2.25 Mb.
#33614
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15
























Министерство на труда и социалната политика

Техническа помощ по Договор за усъвършенстване на стандартите за професионална квалификация предвид най-добрите практики в държавите-членки на ЕС, по проект PHARE 2003 BG 2003/004-937.05.03 "Професионална квалификация"

Развитие на стандартите за професионална квалификация в определени държави-членки на ЕС



Март 2006



BADNINA




Резюме

Настоящият доклад се изготвя съгласно Договор за усъвършенстване на стандартите за професионална квалификация (Доклад за Етап 1), предвид най-добрите практики в държавите-членки на ЕС, по проект PHARE 2003 BG 2003/004-937.05.03 "Професионална квалификация".

Докладът съдържа сравнителен анализ на европейските системи с цел да се очертаят основните сходни характеристики и важните различия в определени държави в Европа. Констатациите на доклада следва да залегнат като основа при разработването на стандартите за професионална квалификация в България, така че тези национално-специфични стандарти да се създадат съгласно най-удачните практики от цяла Европа.

Непосредствените цели на Доклада за Етап 1 за разработване на стандарти за професионална квалификация в България са както следва:


  • Проучване и сравнителен анализ на най-добрите практики в ЕС при разработването и прилагането на стандартите за професионална квалификация.

  • Проучване на използваните в ЕС инструменти за оценка и сертифициране на професионалната квалификация и обучение и предложение за методологичен модел, който би подобрил компетенциите за оценка на професионалната квалификация в България. Отчитане на съществуващи европейски практики при разработването на методология за предварителна и ретроспективна оценка на професионалните стандарти и предоставяне на препоръки.

  • Предложение за усъвършенстване на рамковите изисквания за разработване на стандарти за професионална квалификация в България, препоръчани въз основа на изготвения сравнителен анализ.

Структурата на доклада разделя текста на два основни раздела за по-лесно извършване на справки. Това са:

> Описания на включените в доклада държави: 10 отделни доклада за всяка отделна държава, описващи по-конкретно: администрирането на системата за квалификация; основни организации и тяхната роля; основни области на разработване на политики; процес и процедури - спазване на стандартите; видове професионално образование и обучение; структури за придобиване на квалификация и резултати от обучението; квалификационни рамки или професионални структури; категоризацията на отрасловите квалификации.

10-те национални системи, определени от Екипа на проекта, одобрени от Звеното за управление на проекта (PIU) са: Белгия (Фландрия), Белгия (френскоговоряща общност), Дания, Англия, Франция, Германия, Република Ирландия, Италия, Шотландия и Словакия.

> Сравнителен анализ: Въз основа на разгледаните национални системи е изготвен сравнителен анализ, който се съсредоточава върху три ключови аспекта. Това са:


  • Сходства: Разделът, разглеждаш сходните характеристики събира на едно място констатациите от основните характеристики на всяка отделна държава, като поставя акцент върху общите практики в различните държави при разработване на стандарти за професионална квалификация.

  • Основни различия: Разгледани са различията между националните системи и са предоставени примери.

  • Основни характеристики, които могат да намерят приложение в България: Този раздел накратко излага най-подходящите практики за българския проекти, като стъпва върху констатациите от предишните раздели.

Сравнителният елемент на този доклад се различава по структура от представянията на отделните държави. Вместо описателно изложение на използваната система анализът се предоставя в поредица от конкретни точки, така че по-добре да се постави акцентът върху повдигнатите и разгледани проблеми.

Членовете на Екипа по проекта за този доклад са:

Д-р Клоуд Бай-Юн (Ръководител на екипа)

Г-жа Магда Кирш

Г-н Ив Бернаер

Г-н Петер Давит

Г-н Филип Ланд

Г-жа Дагма Уинзиър

Екипът по проекта използва подкрепата на NARIC, Обединено кралство, с личен принос от следните членове на персонала: Г-жа Керълайн Макреди, г-н Пол Норис, г-н Ник Бренън



1. Представяне на включените в доклада държави

Проучването се съсредоточава върху разработването на стандарти за професионална квалификация в рамките на 10 национални системи, определени от Екипа на проекта и одобрени от PUI.

Представянето на националните системи цели да опише в общи линии следните аспекти:


  • Общо представяне

  • Структура на основните организации и съответните им роли

  • Разработване на политики

  • Спазване на стандартите;

  • Видове професионално образование и обучение

  • Структури за придобиване на квалификация и резултати от обучението

  • Квалификационни рамки или професионални структури

  • Категоризация на отрасловите квалификации

Представянето на всяка от държавите е структурирано така, че да се постави акцент върху тези ключови аспекти. След това сравнителният анализ в Раздел 2 подчертава областите на сходство и разлики между десетте представени държави въз основа на категориите информация, представени тук.

1.1. Белгия (Фландрия)

1.1.1. Общо представяне на системата за професионално образование и обучение

Фламандската общност в Белгия се състои от жителите на холандско-говорящата област и холандско-говорещите граждани на Брюксел. Фламандската Общност отговаря за т.нар. "въпроси, свързани с личността". Това са области на политиката, в които предоставянето на услуги на хората е свързано с езика, който се използва в съответния район, където те се предоставят. Конкретно това включва образование, социални грижи, обществено здравеопазване и култура.

Правителството на Фландрия разполага с автономия във всички области на политиката, за които Фландрия има компетенции. Правителството на Фландрия и федералното правителство са напълно равнопоставени, без припокриване на правомощията. Затова само едното от тях има законодателна инициатива по всяка една област на политики, като на теория другият клон на властта не може да упражнява намеса. Тъй като тази система значително намалява възможността за конфликти между различните нива на държавна власт, тя е освен това и важен фактор за поддържане на политическата стабилност.

Отговорността за образованието се пада на фламандската общност, като всяка от различните общности има собствена образователна система. В правителството на Фландрия министърът на образованието отговаря за почти всички аспекти от образователната политика - от детската градина до университетското образование.



Задължително образование

Задължителното образование във Фландрия започва на възраст шест години и по принцип продължава дванадесет пълни учебни години, след което е задължително само задочно образование: комбинация от едновременно обучение и работа. Болшинството студенти обаче продължават да посещават пълни учебни занятия за средно образование.

Задължителното образование завършва или на 18-ия рожден ден на ученика, или на 30 юни в годината, в която ученикът навърши 18г. Ако задължителното образование завърши преди тази дата се губи правото за получаване на удостоверение или диплома.

Ученици които получат диплома за средно образование преди 18-годишна възраст, не трябва по-нататък да продължават курса за задължително образование.1



Образователни мрежи

В много случаи образователните мрежи, като представителни сдружения на управляващите органи, поемат отговорностите на управляващите органи. Управляващите органи по този начин се отказват от част от автономните си права, като мрежите изготвят своя собствена учебна програма и графици. Традиционно се прави разлика между три образователни мрежи.


Финансиране на образованието

Според наличните данни от официални документи бюджетът за образование на Фландрия за 2000г. е бил 6.51 млрд. евро. Това се равнява на 42% от общия фламандски бюджет.



Придвижване към автономия

Фламандските управляващи се опитват да стимулират образованието, като дават на предоставящите образователни услуги по-голяма отговорност и същевременно изискват по-високо ниво на отчетност от ползващите се от тези услуги. Този процес на отговорност/отчетност на местно ниво се прилага за всички степени на образование. Висшите колежи и университетите имат по-високо равнище на автономност от основните и средни училища.



1.1.2. Организационна структура в системата за професионално образование и обучение

Административна система: Основни организации

В рамките на централното правителство на Фландрия министърът на образованието отговаря за почти всички аспекти от образователната политика - от детската градина до университетското образование. По конституция общностите (и съответно тяхното правителство и съответния министър) носят цялата отговорност по отношение на образователната система, с изключение на началото и края на задължителното училищно образование и определянето на минималните изисквания за издаване на диплома и поддържане на пенсионната система.

Политиката на министъра на образованието се изработена, изпълнява и оценява от администрацията (отдел "Образование" на Министерството Фландрия). Отдел "Образование"(Departement Onderwijs) на Министерството на фламандската общност (Vlaamse Gemeenschap) от своя страна работи под ръководството на Главен секретар. Самият отдел "Образование" е организиран в пет дирекции: "Администрация по логистика и поддръжка" (Administratie Ondersteuning), "Администрация по основно образование" (Administratie basisonderwijs), "Администрация по средно образование" (Administratie Secundair Onderwijs), "Администрация по висше образование и научноизследователска дейност" (Administratie Hoger onderwijs & Wetenschappelijk Onderzoek), и "Администрация по продължаващо обучение"(Administratie Permanente Vorming). Понастоящем почти всички тези служби се намират в Брюксел. Някои аспекти от продължаващото обучение се ръководят пряко от министъра на образованието: образование за социално развитие (Onderwijs voor Sociale Promotie OSP), нередовно образование по изкуствата (Deeltijds Kunstonderwijs DKO), задочно обучение (Afstandsonderwijs), нередовно професионално образование (Deeltijds Beroepsonderwijs DBSO) и договори за стажуване (букв. "чиракуване" бел.пр.) в производството (Industrieel leercontract).

Основни области на разработване на политики

Структурата на фламандската образователна политика предвижда процедура за консултации по въпросите, които се решават от Министъра по образованието и професионалното обучение чрез актове (закони) на Парламента на Фландрия или правителствени укази на фламандското правителство. Това важи както за задължителното образование, така и за образованието за възрастни. Тази процедура включва в консултациите Фламандския съвет по образование и Социално-икономическия съвет на Фландрия (SERV), като гарантира провеждането на социални дебати в допълнение към дебатите по социални въпроси в Парламента на Фландрия. Наред с останалото, в рамките на тези консултационни платформи се обсъждат образованието, социо-културните и социално-икономически сектори, въпроси като степента на постигане на целите, задачи за развитие, характеристики на отделните професии и профилите за обучение, като определени основни компетенции получават своята ясна форма.

Освен това Фландрия по традиция води политика на сътрудничество със своята съседка - Нидерландия. В рамките на това сътрудничество през 1999г. холандският и фламандският министри на образованието подписаха споразумението GENT IV. Ръководните служители в областта на образованието и в двете държави постигнаха споразумение за неизчерпателен списък от 36 "основни умения", които се считат важни за професионалното обучение. Списъкът няма "официален" статут, но се използва от Социално-икономическия съвет на Фландрия (SERV) за определяне на длъжностните характеристики. Съответните комитети провеждат консултации относно това кои от тези основни умения са от особена важност за съответната длъжностна характеристика и/или кои би следвало да се добавят.

Процес и процедури за разработване на стандартите

Професионални стандарти

Фландрия едва наскоро започна разработването на професионални стандарти. Те се разработват от SERV (Социален и икономически съвет за Фландрия). SERV разработва стандарти и издава препоръки за оценяване на компетенциите, които се изискват за оценяване на определена професия и за придобиване на определена титла за професионална компетентност. Стандартът винаги се изготвя в сътрудничество с браншовите партньори. След одобряване от ресорния министър, окончателният вариант на стандарта се обнародва в "Официалния вестник" на Фламандската общност. Стандартите се основават на професионалните характеристики, които също се изготвят от SERV. Стандартите за придобиване на официална професионална компетентност, която дава достъп до професията, винаги се изготвят според един и същи модел: Професионална титла/название на професията; описание на професията; основните необходими компетенции; обща информация като номер на стандарта, нивото, законовите изисквания, документите, използвани за изготвяне на стандарта и датата; споменават се също критериите за получаване на одобрение по всяка от основните компетенции и по отношение на определени основни компетенции обстоятелствата, при които е оценена съответната компетентност (напр. работа под напрежение).

Насоките за оценка включват: определено време за извършване на дадени действия; време за подготовка; максимален брой хора, които могат да бъдат оценени едновременно; какво може да се прави по време на подготовката; обстоятелства, при които се провежда оценката (напр. атмосферни условия, брой присъстващи); професионални дейности, които трябва да се извършат; инфраструктура от оценяващия център; инструменти, които могат да се използват; позволени почивки между различните тестове и т.н. Кандидатът трябва успешно да премине изпита по отношение на всички основни компетенции.

Членове на постоянният комитет и от комитета по разработването на стандартите получават обяснителен списък за по-лесно тълкуване и прочит на стандарта.

Стандартите могат да се използват за формално образование, но освен това и за компетенции, които са придобити по друг начин. Една част от документа показва как трябва да се оценяват стандартите.



Досега учебните програми по професионално и средно техническо образование и в професионалното висше образование де основаваха на характеристиките за професионални обучение (за средно образование) и образователни характеристики (професионално висше образование). Те на свой ред се изграждаха въз основа на професионалните характеристики. В една публикация на HIVA (Висш институт за изследвания на труда), организацията, която е изготвила насоки за разписване на професионални и образователни характеристики (профили), връзката между професионалния стандарт и професионалното формално обучение се обяснява както следва:

"За оценка и признаване на определени компетенции трябва да са налице стандарти, които да се използват като еталон за признатите компетенции. Стандартът на практика представлява отправна рамка, в която са описани необходими компетенции, за да бъде лицето в състояние успешно да извършва определени дейности. Стандартите могат да имат различни функции. Те представляват подробно описание на професията и очертават компетенциите, които са необходими за упражняване на тази професия или като начинаещ, или като опитен професионалист. Професионалните структури и професионалните характеристики, които са разработени от SERV (Социален и икономически съвет за Фландрия) в сътрудничество с браншовите и социалните партньори и които са утвърдени от тях, представляват такива стандарти. Те описват в табличен вид задачите, които даден професионалист трябва да е в състояние да извърши, и които се считат за професионални умения или умения, специфични за дадена област на дейност. Описани са също и другите компетенции, разгледани спрямо общите и конкретни познания(включително съответното професионално отношение/нагласа). Такива стандарти могат да се използват за идентифициране на компетенции, за изготвяне на образователни и окончателни цели, но също и за определяне на критерии за оценяване на компетенциите, които индивидите са придобили както в образованието и професионалното обучение, така и на пазара на труда. Стандартите освен това могат да представляват списъци от образователни и обучителни програми и да описват образователни/окончателни цели.

Един такъв стандарт за образование/обучение има и тази функция. Даден стандарт за образование/обучение може да се използва за удостоверяване на придобитите компетенции. Той описва окончателните цели в последователни "пътеки на обучение" - общите и специфични компетенции, които са необходими за функциониране на пазара на труда по отношение на умения, знания и основните компетенции на ниво начинаещ професионалист. Това става в сътрудничество между образователните ведомства (Фламандското министерство на образованието и труда, SERV и управляващите органи. Учебните заведения изготвят образователните програми и учебните планове въз основа на окончателните цели."2

Различаваме три вида характеристики (профили):



  • Професионални характеристики, описващи знанията, уменията и нагласите, които се изискват за опитен професионалист (ниво висше образование)

  • Образователни характеристики, описващи съдържанието на учебните курсове и предметите за обучение по избор, подготвящи студентите за конкретна професия на ниво висше образование (професионално ниво със степен "бакалавър")

  • Характеристики за професионално обучение, описващи знанията, уменията и нагласите на начинаещ професионалист (ниво средно образование).



Професионални характеристики

Професионалните/занаятчийски характеристики за средно техническо образование се разработват от SERV в сътрудничество със социалните партньори. Този Съвет дава становища за всички проектоукази (Ontwerpdecreten) на фламандското правителство, включително всички укази във връзка с образованието. Той се състои от представители на работодателите и служителите. SERV изпълнява важна роля при разработването на конкретни окончателни цели и професионални характеристики, които са основата на професионално-образователните профили и учебните програми в средното образование.

От 1997г. насам SERV разработва профили за професионално обучение, а от 2000 г. създава и професионални структури. Това става по научноразработен метод и по силата на споразумение за сътрудничество с браншовите социални партньори и обучаващите фондации, а понякога също и с професионалните сдружения и секторните комисии на SERV. Професионалната структура представлява цял клъстер от професии в рамките на даден отрасъл.

Те освен това се използват като база:



  • за определяне на окончателните нива, които трябва да се достигнат / окончателните цели / стандарти за образование, учебни планове и програми, професионално обучение от VDAB (услуги за осигуряване на работна ръка) за да се оптимизират връзките между образованието и пазара на труда

  • за консултиране на младежите в техния образователна и професионална ориентация, като инструмент за политика към човешките ресурси и съвети или оценка за развитие в кариерата.

  • за признаване на придобитите компетенции и придобитото предварително обучение чрез професионален стаж (EVC- APEL).

Професионалните характеристики се разработват или за цял клъстер от професии, или за една конкретна професия. Професионалните характеристики също се изготвят съгласно ясно определена методология. Те трябва да съдържат:

Отрасъл, професия и браншови партньори, които са участвали в разработването; сериен номер на професионалната характеристика

1. Разграничение и дефиниция на професията



  1. Област

  2. Отличителни черти на професията

  3. Съдържание на професията

  4. Възможности за кариера

2. Задачи и компетенции, свързани с тях (в таблици, описващи изискваните задачи и компетенции)

  1. Подготвителни задачи

  2. Изпълнителски задачи

  3. Поддържащи задачи (безопасност, качествен контрол и т.н.)

  4. Разграничаване между опитен и начинаещ професионалист;

3. Компетенции

  1. Общи професионални познания

  2. Основни компетенции : изразени чрез (знания, умения и нагласи)




  1. Специални условия на труд (ако се изискват такива)

  2. Организация на отрасъла/сектора



  3. Възможни трудности или пречки

  4. Бъдещо развитие

  5. Речник

- Списък на организации и фирми, които са допринесли към изготвянето на описанието на професията

Препратки



Профили на професионално обучение

Профилите на професионално обучение представляват подробно описание на знанията, уменията и нагласите, от които се нуждае един начинаещ професионалист (ниво средно образование) за да е в състояние да изпълнява конкретна работа. Те се използват за професионално и техническо средно образование и образование за възрастни.

Профилите на професионално обучение са разработени от VLOR (Vlaamse Onderwijsraad - Фламандски съвет по образование представляващ всички заинтересовани страни в образованието. VLOR предоставя съвети за политики и укази по образователни въпроси. Освен това той представлява дискусионна платформа, където се събират всички заинтересовани страни в образованието и е организация, която възлага провеждането на проучвания от образователни експерти. Част от тези проучвания е изготвянето на профили за професионално образование/обучение. VLOR освен това е публикувал всички съществуващи профили за професионално образование /обучение във Фландрия.

VLOR осъществява "превода" на професионалните/занаятчийски профили в профили за професионално обучение (знанията и уменията, които трябва да има начинаещ работник) и го прави в сътрудничество с учебните заведения. Образователните ведомства носят отговорност за образователните стандарти, а именно структурата на обучителните програми и образователните профили. И накрая, учебните заведения отговарят за предоставянето на образование и за учебната програма. Следва да се отбележи, че учебните програми могат да са различни за различните учебни заведения.



Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница