Закон за професионалното образование и обучение Глава първа общи положения



страница1/3
Дата08.08.2017
Размер436.31 Kb.
#27507
ТипЗакон
  1   2   3
Top of Form

Орган на издаване: НС

Държавен вестник: 28/2005

Обн. 01.04.2005







Закон за професионалното образование и обучение




Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Цел и обхват на закона

Чл. 1.
(1) Този закон регулира обществените отношения, свързани със:


1. осигуряване на правото на професионално образование и обучение на гражданите, съобразно личните им интереси и възможности;
2. задоволяване на потребностите от квалифицирана работна сила, конкурентоспособна на пазара на труда;
3. осигуряване на условия за функциониране и развитие на системата на професионалното образование и обучение, основаващи се на сътрудничество между нейните институции и органите на изпълнителната власт и на местното самоуправление и социалните партньори.
(2) Законът регламентира организацията, институциите, управлението и финансирането на системата на професионалното образование и обучение.
(3) (Доп., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Основното и средното образование, придобивани съответно в професионалните училища и в професионалните гимназии, се регламентират със Закона за народната просвета, Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план и с държавните образователни изисквания, доколкото в този закон не е предвидено друго.

Цел на системата на професионалното образование и обучение

Чл. 2. Системата на професионалното образование и обучение подготвя гражданите за реализация в икономиката и в другите сфери на обществения живот, като създава условия за придобиване на професионална квалификация и за нейното непрекъснато усъвършенстване.



Задачи на системата на професионалното образование и обучение

Чл. 3. Основните задачи на системата на професионалното образование и обучение са:


1. придобиване на професионална квалификация;
2. (нова, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) придобиване на правоспособност за професии, упражняването на които изисква такава;
3. (предишна т. 2, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) непрекъснато усъвършенстване на професионалната квалификация;
4. (предишна т. 3, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) формиране на мотивационна система за реализация в гражданското общество;
5. (предишна т. 4, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) формиране на обща култура на основата на националните и общочовешките ценности.

Структура на системата на професионалното образование и обучение

Чл. 4. Системата на професионалното образование и обучение включва професионално ориентиране, професионално обучение и професионално образование.



Същност на системата на професионалното образование и обучение

Чл. 5.
(1) (Изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Професионалното ориентиране осигурява информирането, консултирането и съветването на ученици и на други лица относно избора на професия и кариерно развитие.


(2) (Изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Професионалното обучение осигурява придобиването на квалификация по професия или по част от професия, както и усъвършенстването й. При условия, определени с този закон, със Закона за народната просвета и Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план, то осигурява и завършването на основно образование или на класове от средното образование. Професионалното обучение включва:
1. начално професионално обучение - придобиване на първоначална квалификация по професия или по част от професия;
2. непрекъснато професионално обучение - усъвършенстване на придобитата квалификация по професия или по част от професия.
(3) Професионалното образование осигурява усвояването на общообразователния минимум за средно образование и придобиването на квалификация по професия.

Глава втора
ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ОРГАНИЗАЦИЯТА В СИСТЕМАТА НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ

Раздел I
Професии и степени на професионална квалификация

Списък на професиите за професионално образование и обучение

Чл. 6.
(1) Професионалното ориентиране, професионалното обучение и професионалното образование се осъществяват по професии и специалности, включени в Списъка на професиите за професионално образование и обучение.


(2) Списъкът по ал. 1 се утвърждава от министъра на образованието и науката след съгласуване с министъра на труда и социалната политика, както и със съответните отраслови министри и с представителните организации на работодателите и на работниците и служителите на национално равнище.

Структурни елементи на Списъка на професиите за професионално образование и обучение

Чл. 7. Структурните елементи на списъка по чл. 6, ал. 1 са професия и специалност.



Класификационни признаци на Списъка на професиите за професионално образование и обучение

Чл. 8.
(1) Професиите и специалностите се класифицират в професионални направления и по степен на образование и степен на професионална квалификация.


(2) Степените на професионална квалификация, придобивани по този закон, са първа, втора, трета и четвърта.
(3) За съответните степени на професионална квалификация се изисква:
1. за първа степен - придобити професионални компетенции за упражняване на професии, включващи рутинни дейности, извършвани при неизменящи се условия;
2. за втора степен - придобити професионални компетенции за упражняване на професии, включващи дейности с комплексен характер, извършвани при изменящи се условия;
3. за трета степен - придобити професионални компетенции за упражняване на професии, включващи дейности с комплексен характер, извършвани при изменящи се условия, както и поемане на отговорности за работата на други лица;
4. (изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) за четвърта степен - придобити професионални компетенции за упражняване на професии, включващи широк кръг дейности с комплексен характер, извършвани при изменящи се условия, както и поемане на управленски отговорности за работата на други лица и за разпределяне на ресурси.
(4) Входящото минимално образователно равнище за придобиване на съответните степени на професионална квалификация е:
1. за първа степен - завършен VI клас;
2. за втора и трета степен - завършени VII клас или основно образование;
3. за четвърта степен - завършено средно образование.
(5) Изходящото образователно равнище за придобиване на съответните степени на професионална квалификация е:
1. за първа степен:
а) основно образование - за ученици;
б) основно образование или завършен VI или VII клас - за лица, навършили 16 години;
2. за втора степен - завършени X или XI клас, придобито право за явяване на държавни зрелостни изпити за завършване на средно образование или завършено средно образование;
3. (доп., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) за трета степен - средно образование или придобито право за явяване на държавни зрелостни изпити за завършване на средно образование и се определя с държавните образователни изисквания за придобиване на квалификация по професии.

Раздел II
Условия и ред за придобиване на професионална квалификацияОбучение за придобиване на професионална квалификация

Чл. 9.
(1) Право за осъществяване на обучение за придобиване на професионална квалификация имат:


1. (доп., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) професионални училища, професионални гимназии, професионални колежи, училища по изкуствата и центрове за професионално обучение;
2. (изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) прогимназиални, основни, средни общообразователни, специални и спортни училища, гимназии и профилирани гимназии в отделни паралелки в тях - въз основа на заповед на министъра на образованието и науката, ако отговарят на условията, определени с държавните образователни изисквания.
(2) Обучение за придобиване на професионална квалификация могат да осъществяват министерства, общини, организации на работодатели, организации на работници и служители и отделни работодатели.
(3) Обучение за придобиване на професионална квалификация може да се осъществява и чрез индивидуална подготовка.

Рамкови програми за придобиване на професионална квалификация
(Загл. изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.)

Чл. 10.


(1) (Изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Придобиването на професионална квалификация в системата на професионалното образование и обучение се регламентира с рамкови програми, утвърдени от министъра на образованието и науката.
(2) Програмите по ал. 1 определят възрастта и входящото образователно и квалификационно равнище на кандидатите, както и съдържанието и продължителността на професионалното образование и на професионалното обучение.
(3) Програмите по ал. 1 са:
1. програми А за начално професионално обучение с придобиване на първа степен на професионална квалификация;
2. програми Б за начално професионално обучение с придобиване на втора степен на професионална квалификация;
3. програми В за професионално образование с придобиване на втора или трета степен на професионална квалификация;
4. програми Г за професионално обучение с придобиване на четвърта степен на професионална квалификация;
5. програми Д за начално професионално обучение с придобиване на квалификация по част от професия;
6. програми Е за непрекъснато професионално обучение за актуализиране или разширяване на придобита професионална квалификация, както и за придобиване на първа, втора и трета степен на професионална квалификация.

Програми за ученици

Чл. 11. Програмите, по които могат да се обучават ученици, са:


1. програми А с продължителност до 3 г. за ученици със завършен най-малко VI клас;
2. програми Б с продължителност до 4 г. за ученици със завършено основно образование или със завършен клас от средното образование;
3. (изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) програми В с продължителност 4 или 5 г. за ученици със завършено основно образование или 6 г. за ученици със завършен VII клас, а в училищата по изкуствата - до 4 г. след основно образование или завършен клас от средното образование;
4. програми Д с продължителност до 1 г. за ученици със завършено основно образование или със завършен клас от средното образование.

Програми за лица, навършили 16 години

Чл. 12. Програмите, по които могат да се обучават лица, навършили 16 г., са:


1. програми А с продължителност до 1 г. за лица със завършен най-малко VI клас;
2. програми Б с продължителност 1 г. за лица със завършен клас от средното образование или със завършено средно образование;
3. (нова, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) програми В с продължителност съответно 4 или 5 г. за лица със завършено основно образование;
4. (предишна т. 3, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) програми Г с продължителност до 2 г. за лица със завършено средно образование;
5. (предишна т. 4, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) програми Д с продължителност, определена с конкретната документация за професионално обучение;
6. (предишна т. 5, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) програми Е с продължителност, определена с конкретната документация за професионално обучение.

Документация за професионалното образование и за професионалното обучение
(Загл. изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.)

Чл. 13.


(1) (Доп., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Програмите по чл. 10, ал. 3, т. 1, 2, 3 и 4 се конкретизират за всяка професия от списъка по чл. 6, ал. 1 с държавните образователни изисквания за придобиване на квалификация по професии, въз основа на които се разработват учебни планове и учебни програми.
(2) (Изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Програмите по чл. 10, ал. 3, т. 5 и 6 се конкретизират с документацията за професионално обучение - учебни планове и учебни програми.
(3) (Изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Документацията по ал. 2 се разработва от обучаващата институция или от заявителя на професионалното обучение. При придобиване на степен на професионална квалификация документацията се разработва в съответствие с държавните образователни изисквания за придобиване на квалификация по професии.

Изисквания към кандидатите

Чл. 14.


(1) Изискванията към кандидатите, желаещи да се включат в програмите за професионално образование и професионално обучение, се отнасят за минимална възраст, здравословно състояние, входящо образователно равнище и входящо квалификационно равнище.
(2) Минималната възраст на кандидата в годината на кандидатстването е 13 г. за училищата и 16 г., когато обучението се извършва в друга обучаваща институция.
(3) Здравословното състояние на кандидата се удостоверява с медицинско свидетелство, доказващо, че професията, по която желае да се обучава, не му е противопоказна. Изискванията се определят с наредба на министъра на здравеопазването след съгласуване с министъра на образованието и науката.
(4) Входящото образователно равнище на кандидата е завършен клас от основното или средното образование, или завършена степен на образование, необходими за придобиване на съответната степен на професионална квалификация.
(5) Входящото квалификационно равнище на кандидата е придобитата степен на професионална квалификация, изисквана за включване в програма Е.

Условия и ред за приемане на кандидатите
(Загл. изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.)

Чл. 15. (Изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.)


(1) (Изм., ДВ, бр. 28 от 2005 г.) Условията и редът за приемане на кандидатите в държавните и общинските училища, в които се извършва професионално образование и обучение, се определят с наредба на министъра на образованието и науката, а в училищата по изкуствата - с наредба на министъра на образованието и науката и на министъра на културата и туризма.
(2) Условията и редът за приемане на кандидати в институции, различни от посочените в ал. 1, се определят от обучаващата институция при спазване изискванията на този закон и другите нормативни актове, уреждащи професионалното образование и обучение.

Раздел III
Организация на учебния процесОрганизация на учебния процес в професионалното образование

Чл. 16.


(1) Формите на обучение, организационните форми и учебното време за програмите В са в съответствие със Закона за народната просвета и Правилника за прилагане на Закона за народната просвета.
(2) Организацията на учебния процес за всяка професия от списъка по чл. 6, ал. 1 се определя с държавните образователни изисквания за придобиване на квалификация по професии.

Организация на учебния процес в професионалното обучение

Чл. 17.


(1) Формите на обучение, организационните форми и учебното време за програмите А, Б и Д за ученици са в съответствие със Закона за народната просвета и Правилника за прилагане на Закона за народната просвета.
(2) Организационната форма за програмите А, Б, Г, Д и Е за лица, навършили 16 г., е квалификационен курс. Формите на обучение, учебното време и броят на обучаемите в курса се определят от обучаващата институция. Те могат да се съгласуват със заявителя на професионалното обучение.
(3) Организацията на учебния процес по програмите А, Б и Г се определя с държавните образователни изисквания за придобиване на квалификация по професии, а по програмите Д и Е - с документацията по чл. 13, ал. 2.

Глава трета
ИНСТИТУЦИИ В СИСТЕМАТА НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ

Институции

Чл. 18. Институциите в системата на професионалното образование и обучение са:


1. професионални училища;
2. професионални гимназии;
3. (нова, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) училища по изкуствата;
4. (предишна т.3, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) професионални колежи;
5. (предишна т. 4, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) центрове за професионално обучение;
6. (предишна т. 5, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) центрове за информация и професионално ориентиране;
7. (отм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.).
8. (предишна т. 6, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) центрове за квалификация на обучаващите.

Професионални училища, професионални гимназии, професионални колежи и училища по изкуствата
(Загл. изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.)

Чл. 19.


(1) Професионалните училища, професионалните гимназии и професионалните колежи са държавни, общински и частни, български с чуждестранно участие и чуждестранни и се откриват, преобразуват и закриват по реда, предвиден в Закона за народната просвета.
(2) (Доп., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Професионалните училища осъществяват начално професионално обучение с придобиване на първа и втора степен на професионална квалификация и на квалификация по част от професията с продължителност до четири години. В тях се приемат ученици със завършен най-малко VI клас. В професионалните училища може да се осъществява и професионално образование, въз основа на заповед на министъра на образованието и науката, ако отговарят на условията, определени с държавните образователни изисквания.
(3) (Изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Професионалните гимназии осъществяват професионално образование с придобиване на втора степен на професионална квалификация с продължителност четири години или на трета степен на професионална квалификация с продължителност пет или шест години. В тях се приемат ученици със завършено основно образование или със завършен VII клас. Професионалните гимназии могат да осъществяват и професионално обучение с придобиване на първа, втора и трета степен на професионална квалификация и на квалификация по част от професията. Професионалните гимназии могат да осъществяват и професионално обучение с придобиване на четвърта степен на професионална квалификация въз основа на заповед на министъра на образованието и науката, ако отговарят на условията, определени с държавните образователни изисквания.
(4) (Нова, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Професионалните училища и професионалните гимназии могат да организират обучение и на лица, навършили 16 години, по програмите по чл. 12.
(5) (Нова, ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Училищата по изкуствата осъществяват професионално образование с придобиване на трета степен на професионална квалификация с продължителност до четири години след основно образование или завършен клас от средното образование.
(6) (Предишна ал. 4, доп., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Професионалните колежи осъществяват професионално обучение с придобиване на четвърта степен на професионална квалификация с продължителност до две години в зависимост от притежаваната степен на професионална квалификация. В тях се приемат лица със завършено средно образование.

Центрове за професионално обучение

Чл. 20. Центровете за професионално обучение осъществяват професионално обучение на лица, навършили 16 години.



Центрове за информация и професионално ориентиране

Чл. 21. (Изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Центровете за информация и професионално ориентиране осъществяват професионално ориентиране на ученици и на други лица.



Статут на центровете за професионално обучение и на центровете за информация и професионално ориентиране

Чл. 22.


(1) Центровете за професионално обучение и центровете за информация и професионално ориентиране са държавни, общински или частни, български с чуждестранно участие и чуждестранни.
(2) Държавните и общинските центрове са юридически лица, получили лицензия за осъществяване на професионално обучение или на професионално ориентиране.
(3) Частните центрове са еднолични търговци или юридически лица, учредени като търговски дружества, кооперации, сдружения и фондации, получили лицензия за осъществяване на професионално обучение или на професионално ориентиране.
(4) Българските центрове за професионално обучение и центрове за информация и професионално ориентиране с чуждестранно участие са регистрирани в Република България сдружения между български и чуждестранни физически и/или юридически лица, получили лицензия за професионално обучение или за професионално ориентиране.
(5) Чуждестранните центрове за професионално обучение и центрове за информация и професионално ориентиране са чуждестранни юридически лица, които осъществяват дейността си в Република България в съответствие с международни спогодби и са получили лицензия за професионално обучение или за професионално ориентиране.
(6) (Изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Лицензията за професионално обучение или за професионално ориентиране се издава от Националната агенция за професионално образование и обучение.
(7) (Отм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.).
(8) (Отм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.).

Центрове за квалификация на обучаващите

Чл. 23.


(1) Центровете за квалификация на обучаващите са държавни или общински обслужващи звена от системата на народната просвета и се откриват, преобразуват и закриват по реда, предвиден в Закона за народната просвета.
(2) Центровете за квалификация на обучаващите осъществяват актуализиране и разширяване на квалификацията на учители и други лица, извършващи професионална подготовка.

Глава четвърта
ДЪРЖАВНО ОБРАЗОВАТЕЛНО ИЗИСКВАНЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ

Раздел I
Общи положения

Съдържание на държавното образователно изискване за професионално образование и обучение
(Загл. изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.)

Чл. 24. (Изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) С държавното образователно изискване за професионално образование и обучение по чл.16, т. 6 от Закона за народната просвета се определят организацията на приема на кандидатите и на професионалното образование и обучение, структурата и съдържанието на рамковите програми за професионално образование и обучение и организацията на практическото обучение за училищното професионално образование и обучение.



Прием в професионалните училища, професионалните гимназии, професионалните колежи и в училищата по изкуствата
(Загл. изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.)

Чл. 25. (Изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.)


(1) Професионалното образование и професионалното обучение по държавен план-прием се организират в държавните и общинските училища.
(2) Държавният план-прием се утвърждава по училища и професии за всяка учебна година.
(3) Държавните и общинските училища, с изключение на училищата по изкуствата, в съответствие със стратегиите, прогнозите, програмите и плановете за развитие на съответната община, правят предложение за държавен план-прием по професии до регионалните инспекторати по образованието.
(4) Инспекторатът по образованието съгласува направените предложения по ал. 3 със съответните финансиращи органи, с комисията по заетостта към областния съвет за регионално развитие и с регионалните структури на работодателите.
(5) (Изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Държавният план-прием за държавните и общинските училища се утвърждава от министъра на образованието и науката по предложение на началниците на регионалните инспекторати по образованието след съгласуване с министъра на труда и социалната политика и министъра на регионалното развитие и благоустройството.
(6) (Изм., ДВ, бр. 28 от 2005 г.) Държавният план-прием за училищата по изкуствата се утвърждава от министъра на културата и туризма. Условията и редът за утвърждаване на държавния план-прием се определят с наредба на министъра на културата и туризма и на министъра на образованието и науката.
(7) Частните, българските с чуждестранно участие и чуждестранните професионални училища определят самостоятелно план-приема си.

Организация на професионалното обучение на лица, навършили 16 години
(Загл. изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.)

Чл. 26.


(1) (Изм., ДВ, бр. 103 от 2002 г.) Държавните и общинските училища могат да осъществяват и професионално обучение на лица, навършили 16 години, финансово осигурено от юридически или физически лица.
(2) Организацията, провеждането, материалното и финансовото осигуряване на професионалното обучение се уреждат с договор между директора на училището и финансиращото обучението лице.


Каталог: docs -> Zakoni
Zakoni -> Рамкова директива за водите (2000/60/ЕС) Ръководство №1 Икономиката и околната среда
Zakoni -> 1. обхват на насоките
Zakoni -> Наръчник №10 реки и езера – типология, изходни условия и системи за класификация
Zakoni -> На рамкова директива за водите (2000/60/ЕС) Ръководство №3 Анализ на натиска и въздействията
Zakoni -> Ръководство №8 Публично участие във връзка с Рамковата директива за водите
Zakoni -> Доклад 2009 025 обща стратегия за прилагане на рамковата директива за водите
Zakoni -> Доклад 2009 040 обща стратегия за прилагане на рамковата директива за водите (2000/60/ЕС)
Zakoni -> Доклад 2009 030 обща стратегия за изпълнение на рамковата директива за водите (2000/60/ЕО)


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница