Допълнителна информация към



страница1/5
Дата21.03.2017
Размер0.64 Mb.
#17441
  1   2   3   4   5

Утвърдил,



Пламен Петров

Министър на транспорта и съобщенията


Допълнителна информация към


преговорната позиция по

Глава 9 “Транспортна политика”

(CONF-BG 55/00 и 17/01)

България желае да се позове на своята преговорна позиция по Глава 9 “Транспортна политика” (CONF-BG 55/00 и 17/01) и на Общата позиция на Европейския Съюз по Глава 9 “Транспортна политика” (CONF-BG 31/01), и да предостави допълнителна информация по някои въпроси, повдигнати в документ CONF-BG 31/01.




ХОРИЗОНТАЛНИ ВЪПРОСИ


Република България потвърждава, че приема да спазва международните транспортни споразумения и конвенции на ЕС.


България е съгласна, съвместно с ЕС, да очертае транс-европейската транспортна мрежа на своя територия и съответно да определи проектите от общ интерес, които да бъдат подкрепени от Общността след присъединяването.
България участва в технически консултации с ЕК с цел подготовка на необходимите технически изменения на Решение 1692/96/ЕС.
България изцяло отговаря на основните хоризонтални цели и приоритети на Решение 1692/96/ЕС. В съответствие с Решението, България е поела следните ангажименти:

  • В рамките на Проекта ТИНА бе очертано бъдещото разширение на транс-европейска транспортна мрежа на територията на България.

  • Националната транспортна стратегия, одобрена от българското правителство и Европейската комисия, определи приоритетите за развитие на националната транспортна инфраструктура. Стратегията се актуализира редовно.

  • Програмата за развитие на транспортната инфраструктура, разработена от Министерството на транспорта и съобщенията, определя проектите, за развитие на националната транспортна система. Най-голям приоритет се отдава на проектите, допринасящи за развитието на транс-европейската транспортна мрежа. Значими регионални инфраструктурни проекти, по които вече се работи, са Дунав мост ІІ, летище София, железопътната линията Пловдив – Свиленград до границите с Турция и Гърция, железопътната отсечка Дупница – Кулата до границата с Гърция и пристанище Лом.

  • България заделя не по-малко от 1,5 % от БВП за развитието на транс-европейската транспортна мрежа на своя територия.

България ще въведе изискванията на Директива 96/48/ЕС за техническата съвместимост на транс-европейската високоскоростна железопътна система посредством изготвянето на Наредба към Закона за железопътния транспорт през 2003 г.

Целта на тази Наредба е да се установят задължителни условия за постигането на техническа съвместимост между българската железопътна система и транс-европейската високоскоростна железопътна система.

Тези условия ще се отнасят за проекти за изграждане, модернизация и експлоатация на инфраструктурата и подвижния състав, което ще допринесе за функционирането на железопътна системата.

Тази Наредба има за цел, също така, създаването на условия, осигуряващи капацитет на транс-европейската високоскоростна мрежа, който да позволи безопасно и непрекъснато движение на високоскоростните влакове съгласно определените нива.
Съгласно Наредбата следва да се създаде “нотифициращ орган”, в съответствие с изискванията на Директивата. Правомощията на “нотифициращ орган”, отговорен за оценяване на съответствието и пригодността на съоръженията, съгласно изискванията на Директива 96/48/ЕС ще бъдат делегирани на Завода за автоматика и телемеханика, София и на Научно - изследователския и технологичен институт по железопътен транспорт, София.
Към настоящия момент двете организации отговарят на изискването за техническа компетентност (оборудване и квалификация на персонала) и възможност да провеждат процедури по оценяване на съответствието. Двете организации са държавна собственост, но действат като независими търговски дружества. Съгласно новоприетият Закон за приватизацията тези дружества са в приватизационна процедура
Приложение на Директива 2236/95 на ЕС за финансиране на проекти от Транс-европейската мрежа
Финансирането на проекти от Транс-европейската мрежа се реализира в съответствие с изискванията на ЕС за хармонизация във етапа преди присъединяване.
На базата на стратегията и програмата, споменати по-горе, процесът продължава като се изготвя финансова схема за всеки проект, основана на възможните източници за финансиране – заеми, ЕС безвъзмездни помощи, средства от националния бюджет, средства от концесии. Изграждането на транспортна инфраструктура, собственост на държавата, обикновено се финансира със заеми и безвъзмездни помощи и българско съфинансиране. Рехабилитация и изграждане на субструктурата може да се финансира и със средства от концесии. Тези въпроси се уреждат по Закона за Концесиите (в сила от 1 януари 2002).
Съветът за регионално развитие към Министерски съвет одобрява инвестиционни програми по предложените схеми съгласно Решение 208 на Министерски съвет от ноември 1999 г.
В последствие, държавно гарантирани заеми от международни финансови институции могат да се уреждат в съответствие с Постановление 482 от 17 декември 1997 за реда на поемане на задължения от държавата по кредитни и гаранционни споразумения с външни кредитори. Уреждането е задължение на Министерство на финансите.
Заявления за безвъзмездна помощ от фондове на ЕС и програми се подават по определените за това процедури.

Българското участие във финансирането и съ-финансирането се определя, всяка година, от Министерството на финансите по Закона за държавния бюджет.

За проекти от стратегическо значение е необходимо одобрението на Националния върховен експертен съвет. Министърът на регионалното развитие, в случай че е необходимо, свиква Съвета съгласно чл.141 от Закона за Устройство на територията.

Обръща се специално внимание на това дали проектът отговаря на изискванията на Закона за околната среда (Министерство на околната среда и водите и регионалните инспекции).

Изпълнението на всеки проект се съпътства от координационни процедури съгласно изискванията на националното и европейското законодателство, в което участват следните институции:

- Министерски съвет

- Министерство на външните работи (в случите на външно финансиране)

- Министерство на вътрешните работи

- Министерство на финансите

- Министерство на транспорта и съобщенията

- Министерство на регионалното развитие и благоустройството

- Министерство на околната среда и водите

- Министерство на земеделието и горите

- Министерство на отбраната

- Министерство на здравеопазването.

Мониторингът върху проектите се упражнява в съответствие с определени физически и финансови показатели (индикатори).

Процесът на изпълнение на даден проект се ръководи от Управителен комитет, учреден от министъра на транспорта и съобщенията.

Съществуват и някои вторични нормативни документи към Закона за Устройство на територията, които уреждат изпълнението на надзор и контрол върху правилното приложение, като например:



  • Наредба No 4 от 21.05.2001 за обхвата и съдържанието на инвестиционни проекти;

  • Наредба No 5 от 21.05.2001 за правила и норми за устройство на територията;

  • Наредба No 9 от 22.05.2001 за лицензиране на лицата, изпълняващи строителен надзор.

Финансов контрол се упражнява чрез:

  • Структури на международните финансови институции и ЕС в съответствие с техните процедури за финансов контрол и одит.

  • Сметната палата, състояща се от независими експерти, назначени от Народното събрание и действащи по Закона за Сметната палата.

  • Агенция за държавен вътрешенфинансов контрол, подчинена на министъра на финансите, действаща по Закона за Държавен вътрешен финансов контрол.



СУХОЗЕМЕН ТРАНСПОРТ

АВТОМОБИЛЕН ТРАНСПОРТ




Фискална хармонизация



Планове, графици и друга информация относно:

Освобождаване от заплащане на входна/транзитна такса за всички автомобили, регистрирани в ЕС
В момента от заплащане на входна/транзитна такса са освободени всички автомобили, регистрирани в ЕС, с изключение на:

  • товарни автомобили и автобуси от Ирландия;

  • автобуси от Люксембург.

България ще предприеме съответните действия за освобождаване от заплащане на входна/транзитна такса за автомобили от Ирландия и Люксембург и ще информира Конференцията за постигнатия напредък най-късно до края на март 2002 г.


Българската страна декларира, че с въвеждането на винетната система и изменението на Тарифа 14 ще се предприеме освобождаване от заплащане на входни/транзитни такси за всички регистрирани в ЕС автомобили, включително и новоприетите страни-членки на ЕС.
Изменение на структурата на “системата за облагане на автомобилите” и постепенно достигане на минималните данъчни нива на ЕС
България потвърждава, че прилаганата система за облагане с такси за ползване на пътната инфраструктура към момента на присъединяване ще бъде в съответствие с изискванията на Директива 1999/62/ЕС за заплащането на такси от товарните автомобили за ползване на пътната инфраструктура.
Във връзка с необходимостта от адаптирането на съществуващата система от пътни данъци и такси с тази на ЕС (Директива 1999/62/ЕС) и въвеждането на винетната система за събиране на пътни такси от 01. 01. 2004 г. ще бъде изменена следната нормативната база съгласно посочения по-долу график:



Нормативен акт:

Срок:

1. Закон за местните данъци и такси

31.12.2002 г.

2. Закон за пътищата

30.06.2003 г.

3. Тарифа №14 за таксите, които се събират в системата на МРРБ

30.06.2003 г.

4. Инструкция № 2 за прилагане на раздел І от Тарифа № 14 за таксите, които се събират в системата на МРРБ

30.06.2003 г.

5. Наредба I-45 за регистрирането и отчета на моторните превозни средства и ремаркетата теглени от тях

30.06.2003 г.

Етапи на фискална хармонизация:





Година/етапи

Действия

Първи етап

2002-2003



1. Запознаване на обществеността с целите, ползите и необходимостта от въвеждане на “пътни такси за ползване по време”.

2. Подготовка за осигуряване на система за набиране на необходимата информация за въвеждане на пътни такси за ползване на инфраструктурата.

3. От 01. 01. 2003 г. стартира промяната на свидетелствата за регистрация. Капацитет за подмяна – 800 000 годишно. Процесът на пререгистрацията ще приключи на 31. 12. 2006 г. Пререгистрацията на товарните автомобили и автобуси ще приключи на 31. 12. 2003 г.

4. Подготовка за въвеждане на система за водене на счетоводна отчетност на разходите за пътна инфраструктура в съответствие с регламент 1108/70.

5. Подготовка и преразглеждане на двустранните спогодби за автомобилни превози, сключени със страни-членки на ЕС на базата на реципрочност.

6. Подготовка за промяна на нормативната уредба, свързана с въвеждане на пътни такси за ползване по време.

7. Изготвяне и утвърждаване на модел за въвеждане на винетна система и административно осигуряване за практическото й прилагане.

8. Изготвяне и утвърждаване на нова структура на пътния данък съгласно изискванията на Директива 99/62.



Втори етап

2004-2005



1. 01. 01. 2004 г.- въвеждане на винетна система за събиране на пътни такси и поетапно изравняване на таксите събирани от автомобилите с българска регистрация и тези с регистрация в страните членки на ЕС. Прилагане на облекчения за превозните средства, отговарящи на класификации ЕВРО 2 и ЕВРО 3, с оглед включване на външните разходи като елемент от разходите на пътната такса

2. От 01. 01. 2004 г. - таксите за превозвачи, регистрирани в страните членки на ЕС, събирани съгласно Тарифа №14 ще бъдат отменени.

3. От 01. 01. 2004 г. - Промяна структурата на пътния данък чрез въвеждане на диференциран подход по отношение броя на осите и вида на окачване и достигане на 50% от минималните нива съгласно Анекс 1 на Директивата.

4. От 01. 01. 2004 г. - отмяна на еднопроцентовия данък върху ППС, регистрирани в България.



Трети етап

2006 – 2007




1. До 01. 01. 2007г. – изравняване на нивата на пътните такси при ползване на пътната инфраструктура по време за българските ППС и за ППС, регистрирани в страните членки на ЕС.

2. До 01. 01. 2007г. – достигане на минималните нива на данъка за регистрираните в България пътни превозни средства съгласно изискванията на Директива 1999/62.

3. Оценка на резултатите от прилагането на системата от пътни данъци и такси.



Данък превозни средства
Съгласно новоприетия Закон за местните данъци и такси /ДВ 109/01, 18.12.2001г, в сила от 01.01.2002г./, Раздел V, чл.61а, с пътен данък (еквивалент на данък превозни средства съгласно Директива 1999/62) се облагат следните превозни средства:

  1. леки автомобили, регистрирани за движение по пътната мрежа на Р.България

  2. автобуси, товарни автомобили, ремаркета, полу-ремаркета и трактори, регистрирани за движение по пътната мрежа на Р.България и т.н.

Размерът на данъка се определя както следва:

- за леки автомобили-10 лв. на тон за всеки започнат тон от общото тегло /фиксиран курс ЕВРО/ ЛВ. - 1 ЕВРО=1, 95 лева/ ;

- за автобуси, товарни автомобили, ремаркета, полу-ремаркета и трактори-10 лв. на тон за всеки започнат тон от общото тегло.

Данъкът се събира от общините и постъпва в общинския бюджет. Данъкът е един и същ за цялата територия на Р. България.


В момента при изчисляване размера на данъка не са взети предвид броя на осите и вида на окачването. След въвеждането на новия регистрационен талон, данъка ще се определя диференцирано, като се отчитат броя на осите и вида на системата за окачване. Действащият Закон за местните данъци и такси не предвижда диференциран подход при определяне на пътния данък за съчленени превозни средства.

Сравнението между настоящите минимални нива на пътния данък върху превозните средства с българска регистрация с минималните нива на Анекс 1 на Директива 1999/62 е посочено по-долу:




Брой на осите и максимално допустима обща маса

(t)


Минимални нива на данъка в Директива 99/62

в ЕВРО


Закон за местните данъци и такси

2002г.


в ЕВРО

Минимални нива на данъка в Директива 99/62

в ЕВРО


Закон за

местните данъци



и такси

2002г.


в ЕВРО

Не по-малко от

По-малко от

Две оси

Задвижваща ос с въздушно окачване или признато за равностойно

Задвижваща ос с въздушно окачване или признато за равностойно

12

13

0

60-65

31

60-65

13

14

31

65-70

86

65-70

14

15

86

70-75

121

70-75

15

18

121

75-90

274

75-90

18




0

90

0

90

Три оси













15

17

31

75-85

54

75-85

17

19

54

85-95

111

85-95

19

21

111

95-105

144

95-105

21

23

144

105-115

222

105-115

23

25

222

115-125

345

115-125

25

26

222

125-130

345

125-130

26




0

130-

0

130-

Четири оси













23

25

144

115-125

146

115-125

25

27

146

125-135

228

125-135

27

29

228

135-145

362

135-145

29

31

362

145-155

537

145-155

31

32

362

155-160

537

155-160



Брой на осите и максимално допустима обща маса

(t)



Минимални нива на данъка в Директива 99/62

в ЕВРО


Закон за местните данъци и такси

2002г.


в ЕВРО

Минимални нива на данъка в Директива 99/62

в ЕВРО


Закон за местните данъци и такси

2002г.


в ЕВРО

Не по-малко от

По-малко от

Задвижваща ос с въздушно окачване или признато за равностойно


Друг вид система за окачване на задвижващата ос

2+1 оси













12

14

0

60-70

0

60-70

14

16

0

70-80

0

70-80

16

18

0

80-90

14

80-90

18

20

14

90-100

32

90-100

20

22

32

100-110

75

100-110

22

23

75

110-115

97

110-115

23

25

97

115-125

175

115-125

25

28

175

125-140

307

125-140

2+2 оси













23

25

30

115-125

70

115-125

25

26

70

125-130

115

125-130

26

28

115

130-140

169

130-140

28

29

169

140-145

204

140-145

29

31

204

145-155

335

145-155

31

33

335

155-165

465

155-165

33

36

465

165-180

706

165-180

36

38

465

180-190

706

180-190

2+3 оси













36

38

370

180-190

515

180-190

38

40

515

190-200

700

190-200

3+2 оси













36

38

327

180-190

454

180-190

38

40

454

190-200

628

190-200

40

44

628

200-220

929

200-220

3+3 оси













36

38

186

180-190

225

180-190

38

40

225

190-200

336

190-200

40

44

336

200-220

535

200-220

За някои от превозните средства минималните нива вече съответстват на изискванията на Директива 1999/62. Минималните нива на данъка за останалите превозни средства ще се хармонизират с изискванията на Директивата както следва: 2004-2005г. нивата ще бъдат достигнати 50%, 2006-100%.


Постепенното покачване на данъка и облагането в зависимост от броя на осите и вида на окачването ще стане чрез промяна в Закона за местните данъци и такси. Тази промяна ще се осъществи в съответствие с датата на въвеждане на новия талон.
Пътни такси
В момента българските превозвачи не заплащат такси за ползване на пътната инфраструктура, но са данъчно обременени с допълнителен данък върху превозните средства в размер на 1% от пазарната им стойност.
Съгласно Раздел IV, Чл. 52 от Закона за местните данъци и такси с данък върху превозните средства се облагат превозните средства, регистрирани или подлежащи на регистриране за движение по пътната мрежа в Република България. Съгласно чл. 53. данъкът се заплаща от собствениците на превозните средства. Чл. 54 от закона гласи: “Собствениците на превозни средства декларират пред териториалната данъчна дирекция по постоянния им адрес, съответно седалище, притежаваните от тях превозни средства в едномесечен срок от придобиването им”. Когато собствениците на превозни средства нямат постоянен адрес, съответно седалище на територията на страната, декларации се подават пред териториалната данъчна дирекция по регистрация на превозното средство. Когато липсват данни за годината на производство на пътното превозно средство, за такава се приема годината на първата му регистрация.

Съгласно Чл. 55. (1) от Закона за леки автомобили, автобуси, товарни автомобили и седлови влекачи данъчната основа е цената в ново състояние, коригирана с коефициент за овехтяване в зависимост от годината на производство. Данъкът е в размер 1 на сто върху данъчната основа.

За ремаркета на леки автомобили се заплаща следният данък:

1. товарно ремарке - 5 лв.;

2. къмпинг ремарке - 10 лв.

За ремарке или полу-ремарке се заплаща данък по 2 лв. за всеки започнат тон товароносимост. За влекач - обикновен, се заплаща данък 50 лв.

Заплащането на пътни такси от чуждестранните превозвачи в Р. България понастоящем се извършва на базата на следните нормативни документи (вече предоставени на ЕК):


  • Тарифа 14 за таксите, които се събират в системата на МРРБ;

  • Двустранни споразумения между Р. България и страните от ЕС и

  • Инструкция № 2 за прилагане на раздел І от Тарифа 14.

В зависимост от конкретното двустранно споразумение се прилагат такси за изминато разстояние или такса на база на времето за ползване на инфраструктура.

Тол такса се заплаща за преминаване на моста на р. Дунав при Русе-Гюргево, свързващ България и Румъния. Тя се начислява в съответствие с Тарифа 14 и се заплаща както от български, така и от чужди ползватели. Тя се прилага единствено за превозни средства, напускащи България. На влизащите се събира от съответните румънски служби.

Заплащането на пътна такса от превозни средства с чуждестранна регистрация се извършва на граничния пункт при влизане в страната на базата на предварително деклариран маршрут от водача, въз основа на което служители на Управление “Пътни такси и разрешителни” към ИА “Пътища” начисляват съответната сума.


Във връзка с необходимостта от адаптирането на съществуващата система от пътни данъци и такси с тази на ЕС (Директива 1999/62/ЕС) и въвеждането на винетната система за събиране на пътни такси от 01. 01. 2004 г. ще бъде изменена съответната нормативна база съгласно посочения по-горе график. Предвижда се фискалната хармонизация да се реализира на три етапа:

  1. 2002 г- 2003 г.

  2. 2004г.- 2005 г.

  3. 2006г.-2007 г.

В рамките на първия етап се ще проведе обществена кампания за запознаване на обществото с целите, ползите и необходимостта от въвеждане на “пътни такси за ползване по време”. Ще се извърши необходимата подготовка за осигуряване на система за набиране на необходимата информация за въвеждане на пътни такси за ползване на инфраструктурата.От 01. 01. 2003 г. ще стартира промяната на свидетелствата за регистрация. Пререгистрацията на товарните автомобили и автобуси ще приключи на 31. 12. 2003 г.

Ще бъде извършена подготовка и преразглеждане на двустранните спогодби за автомобилни превози, сключени със страни-членки на ЕС на базата на реципрочност.

Ще се изготви и утвърди модел за въвеждане на винетна система и административно осигуряване за практическото й прилагане, както и новата структура на пътния данък съгласно изискванията на Директива 99/62.

През втория етап, от 01. 01. 2004 г. ще се въведе винетната система за събиране на пътни такси, като поетапно се изравнят таксите събирани от автомобилите с българска регистрация и тези с регистрация в страните членки на ЕС. Предвижда се прилагане на облекчения за превозните средства, отговарящи на класификации ЕВРО 2 и ЕВРО 3, с оглед включване на външните разходи като елемент от разходите на пътната такса.

Таксите за превозвачи, регистрирани в страните членки на ЕС, събирани съгласно Тарифа №14 ще бъдат отменени.

Ще бъде отменен еднопроцентовият данък върху ППС, регистрирани в България.

В рамките на третия етап от 01.01.2007 г. нивата на пътните такси при ползване на пътната инфраструктура по време ще бъдат равни за пътни превозни средства, регистрирани в България и страните членки на ЕС и ще отговарят изцяло на изискванията на Директива 99/62.
Социално законодателство
България е страна по Европейската спогодба за работата на екипажите на превозните средства, извършващи международни автомобилни превози /AETR/ и прилага нейните разпоредби. Спогодбата е ратифицирана през 1995г. и е неразделна част от българското законодателство по отношение на международните автомобилни превозвачи.

България напълно е въвела изискванията на Регламент 3820/85 за време за шофиране, време за почивка и минималната възраст на водачите в Закона за автомобилните превози. Тези разпоредби се отнасят както за международните, така и за превозвачите, извършващи вътрешни автомобилни превози. Контролът по изпълнението на тези разпоредби се извършва от Главна дирекция /ГД/ “Автомобилна администрация” (от специализирания контролен орган – “Държавна автомобилна инспекция”).


С приетия през м. януари 2002 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози са въведени разпоредбите на Директива 88/599/ЕИО за минималните цялостни проверки и минималните проценти на проверки на пътя и в предприятията. Съгласно новоприетия Закон за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози се предвижда през м.март 2002 г. изменение на структурата и дейността на съществуващата ГД “Автомобилна администрация” и нейното трансформиране в Изпълнителна агенция /ИА/ “Автомобилна администрация”. Според Закона за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози проверките ще продължават да се извършват от ИА”Автомобилна администрация” /ДАИ и 27 РОДАИ, с персонал от 260 човека; настоящата организационна структура на ГД “АА” е дадена в Приложение №1/. С новия Устройствен правилник на администрацията щатът й ще бъде увеличен с 180 човека, част от които също ще бъдат ангажирани с осъществяване на проверки в предприятията.

Съгласно Закона на ДАИ се възлагат допълнителни функции, свързани с увеличения обем на контрол за спазване времето за управление на автомобила, прекъсване на управлението и време за почивка на водача. Тези проверки ще обхващат:



  • най-малко 1% от работното време на водачите

  • не по-малко 15% от общия брой проверени работни дни ще се осъществява на пътя и не по-малко от 25% в предприятията.

Проверките ще се организират на различни места и по всяко време на денонощието. Елементите на проверката включват:

  • дневни периоди на шофиране

  • прекъсвания

  • дневни почивки

  • седмични почивки

  • правилното функциониране на записващото устройство

  • други задължения, произтичащи от закона.

Елементите на проверките в предприятията, освен тези които се правят на пътя ще включват и:

  • седмични периоди на почивка и шофиране между тези периоди на почивка

  • спазването на разпоредбите, свързани с времето за управление за период от две седмици

  • компенсиране за намалените дневни и седмични периоди на почивка

  • използването на листовете за записване на / или организирането на работното време на водачите.



Директива 92/6/ЕИО за монтиране на устройства за ограничаване на скоростта и Регламент 3821/85 /изменен с Регламент 2135/98/ за монтиране на записващи устройства (тахографи)

България отправя молба за освобождаване от изискванията на Директива 92/6/ЕИО за монтиране на устройства за ограничаване на скоростта и Регламент 3821/85 /изменен с Регламент 2135/98/ за монтиране на записващи устройства (тахографи) на 17 341 моторни превозни средства. Тези моторни превозни средства са остарели и не са в състояние да развиват скорост над 90 км/ч за товарните автомобили и 100 км/ч за автобусите. Заявеният брой за освобождаване от изискванията на горепосочените нормативни актове на ЕС представляват приблизително 43 % от обшия брой моторни превозни средства /около 40 101/, притежавани от български превозвачи, лицензирани да извършват транспортни услуги (Виж таблица 1, 2, 3 по-долу). Оборудването на тези моторни превозни средства е икономически неоправдано (закупуването и монтирането на това устройство възлиза приблизително на 1000 евро, остатъчната балансова стойност на повечето от тези автомобили възлиза на 0-500 евро) Българската страна декларира, че тези моторни превозни средства няма да напускат територията на страната. По настоящем това е регламентирано с разделеното лицензиране на превозвачите – за извършване на вътрешни и международни превози (Наредба 3 за международни автомобилни превози и Наредба 33 за обществен превоз на пътници и товари, извършвани на територията на Р. България). България е страна по Европейската спогодба за работата на екипажите на превозните средства, извършващи международни автомобилни превози /AETR/ и прилага нейните разпоредби, включително и тези за задължителна употреба на тахографи при извършването на международни превози. До края на м.април 2002 г. ще бъде издадена Наредба за задължителна употреба на тахографи за вътрешните и международни превозвачи.Строгите технически изисквания към всички автомобили съгласно Наредба 32 на министъра на транспорта за годишните технически прегледи ще доведе до постепенното отпадане от движение на тези остарели автомобили. Контролът на данните за движението на автомобилите и работата на екипажите за автомобилите, за които са направени постъпки да бъдат освободени от това задължение ще продължава да се осъществява чрез пътни листове.

Образец на съдържанието на пътните листове се съдържа в Приложения №10- № 14 от Наредба № 33 за обществен превоз на пътници и товари на територията на Р. България. По-конкретно пътният лист съдържа следните данни: маршрут, час на тръгване, час на пристигане, пробег- км., заверка, бележки на контролните органи:

Превозвачът организира труда на водачите, като спазва нормативно установената максимална продължителност на работния ден (смяна), междудневната и междуседмичната почивка съгласно Закона за автомобилните превози; снабдява водачите с необходимите документи;осъществява ежедневен контрол върху своевременното отчитане на пътните листове от водачите.

Контролът по използването на пътните листове се осъществява от Държавната автомобилна инспекция. За констатираните нарушения контролните органи съставят актове за установяване на административни нарушения.
Съгласно Чл. 89, (1) от Закона за автомобилните превози (Изм. - ДВ, бр. 11 от 2002 г.) Министърът на транспорта и съобщенията и председателят на Държавната агенция по стандартизация и метрология определят с наредба изискванията за задължителна употреба на контролните уреди за регистриране на данните за движението на автомобилите и работата на екипажите, както и функционалните и техническите изисквания към тях.

Съгласно Чл. 89, (2) от Закона за автомобилните превози с контролни уреди за регистриране на данните за движението на автомобилите и работата на екипажите (тахографи) от одобрен тип трябва да бъдат оборудвани:

1. автобуси за международен превоз на пътници;

2. автомобили за международен превоз на товари, които самостоятелно или в състав от пътни превозни средства (ППС) имат допустима максимална маса над 3500 кг;

3. автобуси за превоз на пътници на територията на Република България с повече от 17 места, вкл. мястото на водача, с дължина на извършвания превоз над 50 км;

4. автомобили за обществен превоз на товари на територията на Република България, които самостоятелно или в състав от пътни превозни средства имат допустима максимална маса над 3500 кг;



5. автомобили, превозващи опасни товари.
Таблица 1




Брой моторни превозни средства





Общ брой

Заявени за освобождаване

За превоз на пътници

13 273

5 690

За превоз на товари

26 828

11 651

Общо:

40 101

17 341


ТОВАРНИ АВТОМОБИЛИ

Таблица 2

МАРКА

Брой лицензирани

Максимална скорост

МАЗ

636

85

КАМАЗ

2720

80

КРАЗ

382

62-70

ТАТРА

483

70

ШКОДА / ЛИАЗ / МАДАРА

6758

72-90

РОМАН

207

85

УРАЛ

8

65-85

ЗИЛ

457

65-90

Общо: 11 651

Таблица 3
АВТОБУСИ

МАРКА

Брой лицензирани

Максимална скорост

ИКАРУС

1 287

63-100

ЧАВДАР

4 390

90

Общо: 5 690
Превоз на опасни товари

График за пълно хармонизиране на законодателството с това на ЕС по отношение превозите на опасни товари по шосе
Някои от разпоредбите на Директива 96/35, Директива 95/50 и Директива 94/55 вече са въведени в Закона за автомобилните превози.
Приетият през януари 2002 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози въвежда напълно разпоредбите на Директива 96/35, Директива 95/50 (изменена и допълнена с Директива 2001/26) и Директива 94/55 и измененията на ADR. По-долу са посочени конкретните членове от новоприетия Закон, третиращи въпросите за превоз на опасни товари по шосе:
Чл. 14. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 2002 г.) (1) Превоз на опасни товари на територията на Република България се извършва при спазване изискванията на Европейската спогодба за международен превоз на опасни товари по шосе (ADR) и на наредба, издадена от министъра на транспорта и съобщенията, министъра на вътрешните работи и министъра на околната среда и водите.

(2) Водачите, извършващи превози на опасни товари, трябва да притежават познания, придобити чрез посещения в курсове за професионално обучение, и удостоверение за успешно положен изпит. Удостоверението е със срок на валидност 5 години.

(3) Валидността на удостоверението по ал. 2 може да се продължи за нов период от 5 години в случаите, когато преди датата на изтичане на валидността на удостоверението му водачът е завършил опреснителен курс и е положил успешно съответния изпит.

(4) Лицата по чл. 6, ал. 1 и по чл. 12, осъществяващи превози, включително товарене и разтоварване на опасни товари, са длъжни да ползват един или повече консултанти по сигурността при превоза на опасните товари.

(5) Консултантите по сигурността трябва да притежават познания, придобити чрез посещения в курсове за професионално обучение, и удостоверение, издадено след успешно положен изпит. Удостоверението е със срок на валидност 5 години за съответния вид товари.

(6) Условията и редът за издаване на удостоверения за завършен курс за професионално обучение на водачите по ал. 2 и на консултантите по сигурността при превоза на опасни товари по ал. 5 се определят с наредбата по ал. 1.

Чл. 15. Превозвачите, лицензирани по реда на този закон, организират дейността и труда на водачите в съответствие със закона и с разпоредбите на двустранните и многостранните договори, свързани с превозите на пътници и товари, по които Република България е страна, и създават условия за повишаване квалификацията им.

Чл. 16. Министърът на транспорта и съобщенията с наредба определя превозните документи и образците им.

Чл. 103. (Нов - ДВ, бр. 11 от 2002 г.) (1) Който наруши изискванията за превоз на опасни товари, се наказва с глоба от 500 до 2000 лв., а моторното превозно средство задължително се премества за сметка на собственика му от мястото, където е констатирано нарушението, до безопасно място.

(2) При повторно нарушение по ал. 1 глобата е в размер от 2000 до 10 000 лв.

16. "Опасни товари" са вещества и изделия, чието транспортиране по пътищата е забранено или се разрешава само при определени обстоятелства съгласно Приложение А и Приложение Б към Европейската спогодба за международен превоз на опасни товари по шосе (ADR).

30. (Нова - ДВ, бр. 11 от 2002 г.) "Превоз на опасни товари" е превозът на опасни товари от едно място на друго и свързаните с превоза престои, включително времето за престой за товарене и разтоварване на опасните товари в превозни средства, цистерни или контейнери. Превозът включва и времето за престой за претоварване или смяна на вида на превозното средство, при условие че транспортните документи бъдат предоставени за контрол и при престоя не се отварят пратките или цистерните.

32. (Нова - ДВ, бр. 11 от 2002 г.) "Консултант по сигурността при превоза на опасни товари" е всяко назначено от ръководителя на предприятието лице, чиято роля е да изпълнява задачите и функциите, определени в закона и подзаконовите актове, свързани с превоза на опасни товари, и което притежава удостоверение за преминат курс на обучение.
Чл. 91. (1) Министърът на транспорта и съобщенията съвместно с министъра на вътрешните работи ръководи и осъществява контрола по прилагането на закона при извършването на превози на пътници и товари с моторни превозни средства с българска или чуждестранна регистрация с изключение на превозите, извършвани от Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната и военизираните формирования в другите министерства и ведомства.

(2) Контролът по ал. 1 се осъществява чрез Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация".

Към изменения Закон за автомобилните превози до края на 2002 г. ще бъде приета Наредба за превоз на опасни товари по шосе. Наредбата ще въведе Директива 96/35, Директива 95/50 (изменена и допълнена с Директива 2001/26), Директива 94/55, Директива 2000/18 и измененията на ADR. Наредбата ще регламентира технологията на превоза на опасни товари по шосе и по-конкретно с нея ще се определят:


  • документите, които ще се изискват при превози на опасни товари по шосе

  • изискванията към товародателите и превозвачите

  • изискванията към съветниците по безопасност по отношение на тяхното професионално обучение

  • изискванията към екипажите превозващи опасни товари по отношение на тяхното професионално обучение

  • изискванията към учебните центрове обучаващи екипажите превозващи опасни товари и съветниците по безопасност

  • начина на провеждане на изпитите на водачите и съветниците по безопасност

  • елементите на проверките на пътя на превозни средства обозначени, че превозват опасни товари.


График за цялостното изравняване със европейското законодателство по отношение на превоза на опасни товари по железница
Директива 96/49, Директива 00/62, Директива 96/35 и Директива 00/18 бяха въведени чрез следните подзаконови нормативни актове, които влязоха в сила от януари 2002 г.:


  • Наредба № 46 за железопътен превоз на опасни товари /ДВ № 107, 11. 12. 2001 г./;




  • Наредба № 48 за железопътен превоз на специални товари, на товари без опаковка и на товари, изискващи специална опаковка /ДВ № 4, 11. 01. 2002 г./.


График за цялостното изравняване със европейското законодателство по отношение на превоза на опасни товари по вътрешни водни пътища
На 13. 06. 2000 г. България е подписала Европейското споразумение относно международните превози на опасни товари по вътрешните водни пътища (ADN) с условие за последваща ратификация. След като ИК на ООН приключи работата по редактиране и преструктуриране на техническите приложения към споразумението AND до м. юли 2002 г, българските компетентни органи ще изпълнят процедурата по ратифициране му. Ще бъде изготвена наредба на министъра на транспорта и съобщенията за превозите на опасни товари в българския участък на р. Дунав, като по този начин ще се изпълнят изискванията на Директива 2000/18/ЕС относно минимални изисквания за консултанти по безопасността и Директива 97/34/ЕС изменяща Директива 93/75/ЕЕС относно минималните изисквания за кораби, превозващи опасни товари до и от пристанища на Общността.



Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница