Заседание софия, петък,11 април 2008 г. Открито в 11,04 ч



страница1/6
Дата28.10.2018
Размер1.27 Mb.
#104276
  1   2   3   4   5   6

ЕКСПРЕСНА СТЕНОГРАМА

ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

_____________________________________________________

ТРИСТА ПЕТДЕСЕТ И ДЕВЕТО ЗАСЕДАНИЕ

София, петък,11 април 2008 г.

Открито в 11,04 ч.


Председателствали: председателят Георги Пирински и заместник-председателят Любен Корнезов

Секретари: Нина Чилова и Георги Димитров
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Имаме необходимия кворум. Откривам днешното пленарно заседание.

Както ще се убедим, вярвам, още при първото гласуване, регистрацията е над видимите присъстващи народни представители. Очевидно е, че няма особена стойност апелът за регистриране със собствени карти. Знаете, че последната надежда е техниката. Тя има своите неограничени възможности, така че навярно ще трябва да прибегнем към нея.

Уважаеми колеги, както беше обявено на предходни заседания в началото на пленарната седмица, днес предстои да извършим гласувания от 11,00 до 11,30 ч., след което работата на Народното събрание да продължи с парламентарен контрол. Има доста натрупани въпроси и питания, така че времето до 15,30 ч. ще бъде парламентарен контрол. Следва да преценим в колко часа да бъде дадена почивката. Навярно някъде около 13,00 ч. и вече в 15,30 ч. да пристъпим към гласуване на проекторешението, обсъждано вчера.

Както виждате от справката, има доста законопроекти и проекторешения, които предстои да бъдат гласувани. Първите четири по справката, с която разполагате, са законопроекти, обсъждани миналата пленарна седмица, така че първо ще гласуваме тези четири законопроекта. Ако остане време до 11,30 ч., предлагам да гласуваме проектите за решения, които са на втора страница на днешната ви справка, отчетите на Националната здравноосигурителна каса и евентуално Законопроекта за екстрадицията на първо четене.

Пристъпваме към гласуване.

Първият законопроект е на второ четене: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и Въоръжените сили. Ще подложа едновременно на гласуване няколко текста, по които няма неприети предложения: предложението на вносителя за заглавие на Закона за изменение и допълнение на Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България и текстовете на параграфи 1 и 2 по вносител, подкрепени от комисията.

Гласувайте тези три текста.

Гласували 195 народни представители: за 185, против 7, въздържали се 3.

Трите текста са приети.

По § 3 има предложение на народния представител Станчо Тодоров, неподкрепено от комисията.

Гласувайте предложението на господин Тодоров.

Гласували 160 народни представители: за 33, против 65, въздържали се 62.

Предложението не се приема.

Както виждате, уважаеми колеги, 160 вече се приближава горе-долу към реалностите в залата след предходния смел опит да се доближим към 214 пряко сили.

Господин Тодоров, заповядайте за процедура за прегласуване.

СТАНЧО ТОДОРОВ (независим): Благодаря Ви, господин председател.

Уважаеми колеги, на дебата, който беше проведен за Закона за отбраната и Въоръжените сили, в залата присъстваха около 15 човека и не са запознати с точките, които в момента се предлагат за гласуване. Комисията също незаконосъобразно от 19 човека с 6 човека прие решение Народното събрание да гласува тези точки.

Другото основно мотивирано положение е, че Генералният щаб не е поканен въобще и не е търсено мнението му по този закон. Бях при началника на Генералния щаб, той въобще не е запознат с тези точки, които в момента се гласуват в залата, и не е съгласен с нито едно от предложенията, които се предлага да бъдат гласувани в залата. Тези точки, които аз съм предложил, ще ви помоля много внимателно и мотивирано да ги приемете като реални.

Що се отнася до чл. 85, който се предлага от правителството да отпадне. Този член гласи, че военната служба се изпълнява на територията на Република България. Аз не зная какъв е мотивът на Министерството на отбраната, без знанието на Генералния щаб, да въведе отпадането на този член. Отпадне ли този член, това значи, че военнослужещите ще изпълняват службата си на територията на целия свят, тоест реално ще ги определим като агресори. Ако това се гласува, ще бъде точно така: нашите Въоръжени сили ще бъдат агресори и фактически ще изпълняват службата си на територията на целия свят.

Мисля, че това не е приемливо и затова предлагам прегласуване. Да си остане точката: военнослужещите да изпълняват службата си на територията на Република България. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Тодоров.

Отново гласувайте предложението на господин Станчо Тодоров, неподкрепено от комисията.

Гласували 174 народни представители: за 25, против 84, въздържали се 65.

Отново не се приема предложението.

Подлагам на гласуване едновременно текстовете на § 3 по вносител, подкрепен от комисията, и § 4, подкрепен от комисията.

Гласувайте тези два параграфа.

Гласували 164 народни представители: за 151, против 7, въздържали се 6.

Двата текста са приети.

Сега, колеги, има две предложения на комисията за нови параграфи 5 и 6. Комисията е предложила и съответните редакции на тези два параграфа. Ако няма възражения, ще ги подложа на гласуване едновременно, все пак това са нови текстове.

Не виждам възражения срещу едновременното им гласуване.

Гласувайте нови параграфи 5 и 6 в редакция на комисията.

Гласували 166 народни представители: за 146, против 10, въздържали се 10.

Двата текста са приети.

Ще Ви дам думата, господин Чернев, само да обясня, че предстои да се подложи на гласуване предложението на народния представител Станчо Тодоров за нов чл. 150к.

Господин Чернев, имате процедурно или някакво друго предложение?

ПАВЕЛ ЧЕРНЕВ (БНС, от място): Отрицателен вот.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Желаете да обясните отрицателен вот. Изказвали ли сте се по време на дискусията, господин Чернев? Господин Чернев уверява, че не се е изказвал, аз не се съмнявам в неговата коректност.

Имате думата, господин Чернев, за обосновка на отрицателен вот.

ПАВЕЛ ЧЕРНЕВ (БНС): Благодаря, господин председател.

Уважаеми колеги, съвсем накратко обосновавам отрицателния си вот – това, за което стана дума още и при обсъждането на тези промени. Днес де факто и де юре вече превърнахме смелия български войник в гурбетчия с калашник. Той ще ходи да печели своите пари от мъката и кръвта на други народи някъде по земното кълбо за сметка на българските национални интереси. Моите най-искрени поздравления за това!

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Подлагам на гласуване предложението на народния представител Станчо Тодоров за нов чл. 150к. Предложението не е подкрепено от комисията.

Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 142 народни представители: за 16, против 65, въздържали се 61.

Предложението не се приема.

Господин Тодоров вдига ръка, навярно с намерение да предложи прегласуване.

Имате думата, господин Тодоров.

СТАНЧО ТОДОРОВ (независим): Благодаря, господин председател.

Уважаеми колеги, не съм учуден от вашите действия. В тази пленарна зала защитаваме интересите на Българската армия. Всички, които в момента ще научат какво е гласуването, ще разберат какво мисли българският парламент за българския военнослужещ, който беше достатъчно унизен. И в момента продължавате да не му давате възможност (той в момента е уволняван тотално от редовете на Българската армия), да заема места в цивилния живот.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Вашето предложение, господин Тодоров?

СТАНЧО ТОДОРОВ: Господин председател, офицерите имат активна служба.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Мисълта ми е да обосновете предложението си за прегласуване.

СТАНЧО ТОДОРОВ: Точно така, господин председател. Дайте ми възможност да си изкажа мотивите в двете минути.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Едва ли трябва повторно ...

СТАНЧО ТОДОРОВ: Много Ви моля, господин председател! Аз имам мотиви!

АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ, от място): Това не са мотиви за прегласуване!

СТАНЧО ТОДОРОВ: Преминаването, господа народни представители, от активни действия във втория период – когато той е изгонен от редовете на Българската армия на възраст 30 години, то трябва да му се даде възможност образованието, което е получил, да бъде запазено и в структурите на държавни и обществени места, за да може да прояви онова, което е получил като професионалност в армията.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Обосновете нуждата от прегласуване.

СТАНЧО ТОДОРОВ: Нуждата от прегласуване е, за да дадем възможност на българските военнослужещи да могат да отидат в цивилния живот и там да прилагат своите професионални умения.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, отново гласувайте предложението на господин Тодоров за нов чл. 150к.

Гласували 148 народни представители: за 22, против 58, въздържали се 68.

Предложението не се приема и при прегласуването.

Вносителят е предложил § 5. По него народният представител Станчо Тодоров е направил предложение, което комисията не подкрепя.

Моля, гласувайте предложението на народния представител Станчо Тодоров по § 5, което не се приема от комисията.

Гласували 133 народни представители: за 20, против 55, въздържали се 58.

Предложението не се приема.

Господин Тодоров, имате думата. Моля, обосновавайте предложението си за прегласуване, а не съществото на Вашето предложение, защото не сме в режим на дискусия.

СТАНЧО ТОДОРОВ (независим): Точно така, господин председател. Този член касае честта на българското воинство. Досега този закон даваше възможност българското воинство да има чест. С премахването на този член от закона вече всеки редови полицай от Министерството на вътрешните работи може да задържа българския офицер и генерал и да го арестува по негово усмотрение.

Господин председател, аз предлагам кадровите военнослужещи от Въоръжените сили да не могат да бъдат задържани от органите на Министерството на вътрешните работи, а само от органите на Военната полиция и съдебната власт, тъй като във военното ведомство си има полиция, която може да задържа българските военнослужещи, а не цивилната полиция да задържа въоръжено лице, което е противоположно на всички законови актове.

Затова предлагам прегласуване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте отново предложението на господин Тодоров по § 5.

Гласували 139 народни представители: за 20, против 60, въздържали се 59.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване текста на § 5 по вносител, подкрепен от комисията.

Моля, гласувайте.

Гласували 117 народни представители: за 106, против 7, въздържали се 4.

Текстът е приет.

Следва предложение на народния представител Станчо Тодоров за нов параграф. Предлага се отмяна на член от основния закон. Предложението на господин Тодоров не е подкрепено.

Моля, гласувайте предложението на народния представител Станчо Тодоров за отмяна на чл. 199 – предложение, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 135 народни представители: за 24, против 49, въздържали се 62.

Предложението не се приема.

Господин Тодоров, заповядайте за предложение за прегласуване.

СТАНЧО ТОДОРОВ (независим): Благодаря, господин председател.

Предлагам прегласуване поради това, че същият текст, отнасящ се до Министерството на вътрешните работи, е отменен от Конституционния съд. Текстът е абсолютно идентичен, със същото съдържание. Конституционният съд се е произнесъл, че този текст е противоконституционен. Затова предлагам този член да отпадне, тъй като е записано, че офицерите и сержантите, които се кандидатират за изборни органи, се освобождават от служба. Уволняват се! За Министерството на вътрешните работи като силово ведомство това е отхвърлено. Предлагам това да не важи и за Въоръжените сили. Мисля, че е нормално.

Предлагам прегласуване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте отново предложението на господин Тодоров.

Гласували 120 народни представители: за 15, против 50, въздържали се 55.

И при прегласуването предложението не се приема.

Има още едно предложение на народния представител Станчо Тодоров за създаване на нови алинеи 3 и 4 в чл. 211. Комисията не подкрепя предложението.

Моля, гласувайте това предложение на господин Тодоров, неподкрепено от комисията.

Гласували 123 народни представители: за 8, против 49, въздържали се 66.

Предложението на господин Тодоров не се приема.

Той очевидно желае да обоснове предложение за прегласуване на това свое предложение. Имате думата, господин Тодоров.

СТАНЧО ТОДОРОВ (независим): Благодаря, господин председател.

Аз не виждам причина да не приемете това мое предложение, тъй като предлагам фактически на тези, които учат във военното училище, да им се признава стаж. Аз чета: „Приетите във военните училища за нуждите на Въоръжените сили сключват договор за кадрова военна служба”. С тази кадрова военна служба те попадат под Закона за Въоръжените сили и би трябвало, когато даден човек учи в училището, да му се признава за стаж, тъй като той вече е на кадрова военна служба. Щом кадровата военна служба с новото изменение на закона се признава стаж на всички кадрови военнослужещи, защо на учещия във военното училище да не му се признава? Не виждам причина да не му се признава и на него необходимият стаж.

Затова предлагам прегласуване по тази точка. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Подлагам на прегласуване предложението на господин Тодоров.

Гласували 120 народни представители: за 14, против 50, въздържали се 56.

Предложението не се приема.

Следва предложение на народния представител Димитър Дъбов, което комисията е подкрепила и е предложила да се създаде нов § 8 с окончателна редакция, предложена от комисията. По тази редакция, предложена от комисията, очевидно в хода на обсъждането в пленарната зала господин Дъбов е направил предложение за промяна на редакцията на комисията в следния смисъл: изразът „началниците и” да се замени с израза „началниците или”.

Затова подлагам първо на гласуване това редакционно изменение, предложено от господин Дъбов в пленарната зала – вместо „началниците и” да се чете „началниците или”.

Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 121 народни представители: за 102, против 10, въздържали се 9.

Предложението е прието.

Господин Тодоров желае прегласуване на това редакционно изменение.

Имате думата, господин Тодоров.

СТАНЧО ТОДОРОВ (независим): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Искам да съобщя пред залата, че аз съм внесъл предложение и ще представя на председателя това, което беше внесъл в първия вариант уважаемият народен представител Димитър Дъбов.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: То е написано тук.

СТАНЧО ТОДОРОВ: Моето предложение обаче не е включено, господин председател. То беше същото, което беше предложено от народния представител Димитър Дъбов. Умишлено моето предложение, господа, не беше включено. Господин Дъбов изтегли неговото предложение, което аз бях направил, и предлага този вариант, който няма нищо общо – началникът да няма образователна степен, а подчинените му във висшите учебни заведения да са с образователна степен. Това противоречи на Закона за висшето образование. Не може началникът, ректорът на висше учебно заведение да не бъде хабилитирано лице, а неговите заместници да бъдат хабилитирани. Това е против Закона за висшето образование и аз предлагам вие да гласувате моето предложение, което умишлено не беше включено в доклада, който се предлага в залата. Ето го, господин председател, давам Ви предложението, което Вие сте подписали.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги, не беше направено предложение за прегласуване на предложението на господин Дъбов в пленарната зала, така че няма да подлагам отново на гласуване току-що гласуваното в пленарната зала изменение.

Подлагам на гласуване окончателната редакция на § 8, предложен от комисията, с току-що гласуваното изменение в пленарната зала.

Гласувайте предложението на комисията за § 8 с направеното изменение.

Гласували 144 народни представители: за 99, против 11, въздържали се 4.

Параграф 8 е приет, с което се изчерпва отделеното време за гласуване на законопроекти в днешния пленарен ден. Очевидно хипотезата, че можем да гласуваме няколко законопроекта не беше съобразена с реалността, свършихме наполовина работа по един законопроект. Ще трябва да отделим един пленарен ден следващата седмица за гласувания.

Преди да преминем към парламентарния контрол, има желание от господин Бакалов да направи изявление от името на парламентарна група.

Давам думата на народния представител Йордан Бакалов за изявление от името на Парламентарната група на Обединените демократични сили.

ЙОРДАН БАКАЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Вчера се проведоха разисквания във връзка с вота на недоверие, внесен от опозицията. Уважаеми господа от управляващите, вотът на недоверие не реши вашите проблеми. Напротив, те се задълбочиха. Защото се видяха слабите части във вашата тройна коалиция. И след проведените дебати, и след направените заявки от лидерите на отделните парламентарни групи става ясно, че днес с гласуването на вота на недоверие ще се оформи едно доверие за това правителство на малцинството. Което означава, че всеки, който вижда правотата на вота на недоверие, внесен от опозицията, се опитва да бяга от кораба. Тук обаче не трябва да забравяме, че всеки от тройната коалиция трябва да си понесе отговорността. А отговорността е ясна - това правителство е създадено с мандата на ДПС, тоест те също трябва да понесат собствената си отговорност като мандатоносители; НДСВ също трябва да понесе своята отговорност като хора, които в момента се опитват да търгуват, тоест да продължават своята брокерска политика със заявката, че ще гласуват „въздържали се”. А защо „въздържали се”, а не „за” вота на недоверие, може би всеки ще си отговори сам: да, те търсят определени ползи.

Ние от Парламентарната група на Обединените демократични сили сме притеснени от продължаващия разпад на държавността и от отказа на отговорните мъже да поемат отговорност, а именно: първо, от министър-председателя – неговата отговорност като министър-председател с вменените му права от Конституцията във връзка с националната сигурност да вземе конкретни мерки; второ, от Президента на Република България с продължаващия му отказ да свика Консултативния съвет за национална сигурност с мотива, че щяло да се превърне в говорилня, при положение че той по закон е длъжен да свиква този Консултативен съвет, а не го е свиквал над една година вече.

Ето защо Парламентарната група на Обединените демократични сили дава последен срок на правителството да предложи, първо, структурни и персонални промени, даващи гаранция за овладяване на цялостната криза в страната. Второ, министър-председателят да предложи концепция с конкретни мерки за излизане от кризата в системата на националната сигурност. Трето, новото правителство да предложи програма с конкретни мерки за спиране на корупционните практики при усвояването на еврофондовете и управлението на митниците.

Това е държавническото поведение, уважаеми господа от управляващата коалиция. Идва време на отговорностите, всеки един от вас трябва да поеме собствената си отговорност – кой като депутат, кой като министър, кой като президент. Ние искаме, пък и българският народ иска да знае, да разбере и да получи сигурност. Благодаря ви. (Ръкопляскания в ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря.

Други желаещи за изявления няма.


Преминаваме към:

ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ.

Преди всичко, новопостъпилите питания в периода от 4 април до 10 април т.г.

Постъпило е едно такова питане от народния представител Евдокия Манева към Нихат Кабил – министър на земеделието и продоволствието, относно усвояване на европейските средства за селско стопанство. Следва да се отговори в пленарното заседание на 18 април т.г.

Има доста писмени отговори на зададени въпроси и питания от народни представители:

- на въпрос от народния представител Ахмед Юсеин от министър-председателя на Република България господин Сергей Станишев; (Министър-председателят влиза в залата.)

Добре дошъл, господин министър-председател!

- на питане от народния представител Мария Капон от заместник-министър председателя и министър на образованието и науката Даниел Вълчев;

- на въпрос от народния представител Соломон Паси от заместник министър-председателя и министър на образованието и науката Даниел Вълчев;

- на въпрос от народния представител Веселин Методиев от заместник министър-председателя и министър на образованието и науката Даниел Вълчев;

- на три въпроса от народния представител Иван Николаев Иванов от министъра на труда и социалната политика Емилия Масларова, от министър Николай Василев и от министър Асен Гагаузов;

- на две питания от народния представител Мария Капон от министъра на труда и социалната политика Емилия Масларова и от министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов;

- на въпрос от народния представител Евдокия Манева от министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров;

- на въпрос от народния представител Яне Янев от министъра на вътрешните работи Румен Петков;

- на питане от народния представител Евгени Чачев от министъра на финансите господин Орешарски;

- на въпрос от народния представител Станислав Станилов от министъра на труда и социалната политика Емилия Масларова;

- на два въпроса от народния представител Станчо Тодоров – от министъра на правосъдието Миглена Тачева и от министъра на вътрешните работи Румен Петков;

- на три въпроса от народния представител Борислав Китов от министъра на здравеопазването Радослав Гайдарски;

- на въпрос от народния представител Васил Паница от министъра на здравеопазването Радослав Гайдарски.

Тези няколко писмени отговора са тук. Могат да ги получат и колегите на съответните народни представители.

За процедурен въпрос има думата господин Шопов.

ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Господин Пирински, уважаеми народни представители, въпросът ми е във връзка с провеждането на парламентарния контрол и по-точно по начина, по който се подреждат въпросите, за да им бъде даден отговор от министрите.

С господин Сидеров сме задали един въпрос относно връзките на заместник-директора на ГДБОП с престъпния свят. Този въпрос е зададен преди един месец. Задал съм и друг въпрос – за грубото полицейско насилие, приложено спрямо народни представители и активисти на „Атака” и граждани на 27 март 2008 г.

Направи ми впечатление, че от четири седмици – от 17 март, министърът, който трябваше да отговори на тези въпроси – министър Румен Петков, не идва и не отговаря на тези въпроси, но това се прави под благовидния предлог, че не стига до него реда. Защото просто личи трика да се слагат въпросите към министър Петков последни, а преди това да се затъкват с други въпроси, които се отправят към други министри, които идват, отговарят, както е редът, изчерпват времето, но целенасочено не се стига до въпросите, на които министър Петков трябва да отговори.

Вярно е, че министър Петков се пържи в собствен сос в продължение на последните два-три месеца и му е тежко да ...

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Какъв е Вашият процедурен въпрос?

ПАВЕЛ ШОПОВ: … и му е тежко да идва и да отговаря на въпросите, които са зададени към него, но основно негово задължение е да идва и да отговаря пред парламента на поставените от народните представители въпроси.

Затова процедурното ми предложение е да се пререди така днешният ред на въпросите и въпросите към министър Петков да бъдат изтеглени така, че да влязат във времето, за да може той да даде отговор по тях така, както са му представени. Пак повтарям, защото той вече цял месец не идва и не отговаря на въпросите.


Каталог: Stenogrami -> Stenogrami Stancho
Stenogrami Stancho -> Решение за признаване геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922 г. Предложения по ал. 3 на ч
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 4 април 2008 г. Открито в 9,02 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 3-5 октомври 2007 г
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за 10-12 октомври 2007 г. Първо четене на Законопроекта за Национална агенция "Сигурност"
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 14 декември 2007 г. Открито в 9,03 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 16-18 април 2008 г
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 2-4 април 2008 г
Stenogrami Stancho -> Доклад за дейността на Софийския градски съд за 2007 г. Докладът се намира на разположение на народните представители в Библиотеката на Народното събрание
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, сряда, 4 юли 2007 г. Открито в 9,05 ч
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, сряда, 13 септември 2006 г. Открито в 9,00 ч


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница